071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل پزشکی در نروژ 2023

تحصیل پزشکی در نروژ

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

در دنیای امروز تعداد متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به خصوص در کشورهای پیشرفته ی اروپایی بسیار افزایش پیدا کرده و همه ساله افراد بسیاری از سراسر دنیا جهت ادامه تحصیل به کشورهای اروپایی مهاجرت می نمایند زیرا تحصیل در کشورهای اروپایی علاوه بر کیفیت بسیار بالای آموزش بسیار مقرون به صرفه نیز می باشد. این کشور یکی از کشورهای پیشرفته واقع در شمال اروپا می باشد و یکی از کشورهای بسیار با امنیت در دنیا شناخته شده است.

دانشگاه های این کشور ارائه دهنده ی طیف گسترده ای از انواع رشته های دانشگاهی می باشد. یکی از رشته های تحصیلی بسیار پرطرفدار در دانشگاه های نروژ، رشته های پزشکی در نروژ می باشد. زیرا تحصیل پزشکی در نروژ علاوه بر کیفیت بسیار بالای آموزش و دارا بودن استاندارد های جهانی و همچنین اعتبار بین المللی مدارک دانشگاهی آن تحصیل به صورت رایگان می باشد و یا با هزینه هایی بسیار کم امکان پذیر می باشد از این رو این کشور یکی از کشورهای پرطرفدار برای تحصیل در رشته های پزشکی می باشد.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی در نروژ

تحصیل پزشکی در نروژ 6 سال به طول می انجامد که منجر به اخذ مدرک دکترای پزشکی می شود و یکسال و نیم جهت گذراندن دوره ی کارآموزی در بیمارستان های این کشور می باشد. متقاضیان تحصیل پزشکی در نروژ تمامی مهارت های لازم را برای تبدیل شدن به یک پزشک ماهر و متخصص بدست می آوند و می توانند در کجای جهان مشغول کار شوند. نکته مهم در رابطه با اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی در نروژ این است که دانشجویان حتما می بایست مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی را داشته باشند. متقاضیان تحصیل پزشکی در نروژ می توانند همه ساله تا 1 مارچ مدارک خود را جهت اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهند.

تحصیل پزشکی در نروژ
تحصیل پزشکی در نروژ

دروس در دانشگاه های پزشکی در نروژ اغلب به زبان نروژی ارائه می شوند از این رو دانشگاه های نروژ برای دانشجویان بین المللی دوره های آموزشی زبان نروژی که حدود یکسال به طول می انجامد برگزار می نماید البته در برخی از دانشگاه ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد اما در هر صورت جهت برقراری ارتباط با دیگر افراد و تامین نیازهای خود دانشجویان میبایست در دوره های آموزشی زبان نروژی شرکت نمایند. نکته مهم جهت تحصیل پزشکی در نروژ الزامی بودن تسلط به زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 می باشد.

دانشگاه های این کشور جهت تعیین سطح زبان دانشجویان یک آزمون زبان کتبی و شفاهی برگذار می نمایند و آن دسته از دانشجویانی که نمره قبولی را کسب نکنند موظف به شرکت در دوره های آموزشی زبان انگلیسی علاوه بر زبان نروژی می باشند.

شرایط اخذ پذیرش رشته پزشکی در نروژ

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر از دانشگاه های دولتی است، اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه های نروژ خصوصی در این کشور معمولا بالا می باشد. بورسیه تحصیلی در دانشگاه های این کشور معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه های نروژ  با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان در نروژ برای شما امکان پذیر میگردد. معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در این کشور در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند. سطح علمی دانشگاه های این کشور با یکدیگر متفاوت می باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

دانشجویان پزشکی در نروژ جهت تامین هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل خود می توانند به صورت نیمه وقت و 20 ساعت در هفته را مشغول کار شوند البته دانشجویان در زمان تعطیلات می توانند به صورت تمام وقت نیز کار کنند. متقاضیان تحصیل پزشکی در نروژ می توانند پس از فارغ التحصیلی به مدت سه ماه شغل مورد نظر خود را که در رابطه با رشته تحصیلی خود می باشد را پیدا نمایند و مشغول به کار شوند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند و پس از گذشت حدود 5 سال اقامت نروژ را بدست آورند.

دانشگاه های پزشکی نروژ

یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین دانشگاه های این کشور که ارائه دهنده رشته های پزشکی می باشد اسلو نام دارد که در سال 1811 در پایتخت نروژ یعنی شهر اسلو تاسیس گردید. این دانشگاه همچنین یکی از معتبرترین دانشگاه های دولتی این کشور نیز به حساب می آید و مدارک آن در سراسر دنیا معتبر می باشد. تمامی دروس پزشکی در دانشگاه اسلو به زبان نروژی ارائه می شوند از این رو برای دانشجویان بین المللی دوره های یکساله آموزش زبان نروژی برگذار می نماید.

یکی دیگر از دانشگاه های معتبر پزشکی در نروژ دانشگاه برگن نام دارد که در سال 1946 در شهر برگن تاسیس شد. دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه برگن می توانند برخی از دروس خود را به زبان انگلیسی سپری نمایند. مدارک دانشگاهی، دانشگاه برگن نیز از اعتبار بین المللی برخوردار است و فارغ التحصیلان می توانند در در کشوری که مد نظر دارند مشغول به کار شوند.

ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های نروژ با یکدیگر متفاوت باشند. مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی که سنین آنها کمتر از 18 سال یا سن دانشگاه می باشد موجود است. تحصیل در این کشور  بدون مدرک زبان ممکن ممکن نیست ، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی مقدور است. شرایط تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی و نروژی می باشد.

دانشگاه های پزشکی نروژ

از جمله مزایای تحصیل پزشکی در نروژ می توان به اعتبار بین المللی مدارک دانشگاهی، امکان اخذ ویزای کاری و اقامت نروژ پس از فارغ التحصیلی، تحصیلی رایگان، هزینه های زندگی بسیار مقرون به صرفه، امکان تحصیل به زبان انگلیسی،  مجوز اشتغال به کار در حین تحصیل و امنیت اجتماعی بسیار بالا اشاره کرد.

متقاضیان تحصیل پزشکی در این کشور پس از انتخاب دانشگاه میبایست مدارک خود را که شامل: مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی، ریز نمرات آخرین سال تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس6، معرفی حساب بانکی معتبر جهت اثبات پشتوانه مالی و در صورت موجود بودن ارائه مقالات تالیف شده نهایت تا تاریخ 1 مارچ به دانشگاه مربوطه ارائه دهند لازم به ذکر است که تمامی مدارک ارائه شده حتما می بایست به زبان نروژی و یا انگلیسی ترجمه رسمی شده باشند.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های نروژ

هیچ هزینه شهریه برای دانشگاه های دولتی نروژ وجود ندارد. اکثر دانش آموزان هزینه ثبت نام را حدود 60 پوند (550 دلار) هر ترم می پردازند که هزینه اتحادیه دانشجویان را پوشش می دهد، البته دانشجویان انتقالی معاف هستند. هزینه زندگی برای دانش آموزان در نروژ با کاهش هزینه های حمل و نقل و ورودی رو به کاهش است.

در نروژ، برخی از دانشگاه های دولتی هزینه شهریه را دریافت نمی کنند. این برای دوره های کارشناسی، برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا، و برای دانشجویان از تمام کشورها، صرف نظر از اینکه آن ها عضو اتحادیه اروپا / EEA باشند یا نه، معتبر است. با این وجود، یک ترم دانشگاهی هزینه ای دارد که باید به طور کامل پرداخت شود، که حدود ۳۲ تا ۶۴ یورو است.

تحصیل پزشکی در نروژ به زبان انگلیسی

اگر مایلید در نروژ به زبان انگلیسی تحصیل کنید، میتوانید در بیش از 200 برنامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد انگلیسی تحصیل کنید. همچنین متقاضیان باید الزامات مورد نیاز علوم را برآورده کنند (الزامات MEROD): ریاضی R۱ و فیزیک ۱ و ۲.

پذیرش در برنامه مدرک پزشکی از طریق دانشگاه های نروژ و خدمات پذیرش (NUCAS) صورت می گیرد. تمام برنامه هایی که انجام می شوند نیازمند این هستند که متقاضی اجازه اقامت دائم در نروژ داشته باشد. برای مثال برنامه های زبان انگلیسی ارایه شده در دانشگاه اسلو شامل موضوعاتی در دندانپزشکی علوم انسانی و “نروژی برای دانشگاهیان” است که نیاز به دانش قبلی زبان نروژی ندارد.

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در نروژ

تحصیلات پزشکی در نروژ برای گرفتن تخصص‌های پزشکی به طور کلی توسط چهار دانشگاه اصلی نروژ ارایه می‌شود:

دانشگاه علم و صنعت نروژ، دانشگاه برگن (Bergen) نروژ، دانشگاه اوسلو (Oslo) و دانشگاه ترومسو (Tromso). آموزش ۶ سال طول می‌کشد و منجر به کسب مدرک cand.med. می‌شود که معادل دکترای پزشکی است. این برنامه شامل خدمات بالینی گسترده است که طیف گسترده‌ای از بیماران را که شامل مراقبت‌های بهداشتی اولیه در شهرداری‌های نروژ و طب اورژانس به منظور مراقبت از بیماران است، پوشش می‌دهد.

به طور مرسوم به فارغ التحصیلان cand.med. پس از دوره کارآموزی ۱٫۵ ساله مجوز قانونی برای طبابت اعطا می‌شود. اما به دلیل این که نروژ بخشی از انجمن تجارت آزاد اروپا است، همه پزشکانی که می‌توانند در هر بخشی از اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا طبابت کنند، قادر هستند در نروژ طبابت کنند. این موضوع منجر به این شده است تا مقامات بهداشتی درمانی در نروژ پس از فارغ‌التحصیلی، اجازه طبابت را بدهند تا فارغ التحصیلان نروژی از همان حقوق فارغ التحصیلان خارجی برخوردار باشند. در حال حاضر برنامه کارآموزی بخشی از برنامه آموزش تخصصی است.

دانشگاه‌های نروژ و دانشکده‌های دولتی طبق قانون از دانشجویان بین المللی هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. در حالی که هزینه ای برای تحصیل از دانشجویان دریافت نمی‌شود اما هر دانشجو باید مبلغ اندکی بابت حمل و نقل رایگان، دسترسی به آزمون، استفاده از خدمات مشاوره‌ای، ورزشی و سلامت بپردازد. این هزینه در منطقه تقریبا از 300 تا 600 کرون نروژ در هر ترم محاسبه شده است( تقریبا 28 تا 56 یورو)

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در نروژ
شرایط تحصیل رایگان پزشکی در نروژ

امتحان ورودی رشته پزشکی در نروژ

معمولا دانشگاه‌های نروژ به طور کلی نمره‌ی ورودی خاصی برای ثبت نام تعریف نکرده اند. درخواست و پذیرش تحصیلات عالی در نروژ به صورت مجزا و توسط هر موسسه ای انجام می‌شود. ممکن است مهلت ثبت نام و مدارک لازم در هر موسسه‌ای متفاوت باشد. تکمیل تحصیلات متوسطه با نمرات عالی و قبولی در امتحانات پایانی دوره‌ی متوسطه، پیش نیاز اصلی ورود به دانشگاه‌ها و دانشکده‌های نروژ است. پیش نیاز اصلی پذیرش دانشگاه‌ها و دانشکده‌های نروژ، صلاحیت ورود به تحصیلات عالی نامیده می‌شود. برای درخواست پذیرش با تحصیلات خارجی باید شرایطی که در لیست GSU آورده شده را داشته باشید.

دانشگاه‌ها و دانشکده‌های نروژ در روند ثبت نام متقاضیان خارجی برای شرکت در تحصیلات عالی از لیست GSU (صلاحیت ورود به تحصیلات عالی مخصوص متقاضیان خارجی) استفاده می‌کنند. برخی برنامه‌های آموزشی برای ثبت نام افراد با مدرک دوره‌ی متوسطه دوم علاوه بر شرایط صلاحیت ورود به آموزش عالی باید شرایط دیگری نیز داشته باشند. برای متقاضیان ایرانی داشتن یک سال تحصیل دانشگاهی و قبولی در یک آزمون زبان انگلیسی لازم است.

دقت کنید قبل از مهاجرت بایستی اطلاعات لازم در رابطه با مبلغ تمکن یا ساپورت مالی سفارت نروژ را به دست آورید و همچنین به علت اینکه یکی از موارد بسیار مهم در امر مهاجرت هزینه می باشد از قبل سفر مطلع گردید. بدین منظور می توانید با مشاورین موسسه حقوقی میرداماد در ارتباط  باشید.

اسکرول به بالا