071-91009294  | 021-88724227  |

وضعیت کار در سوئد

وضعیت کار در سوئد

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

سوئد سومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا است و جمعیتی در حدود 9/9 میلیون نفر دارد. بنابراین سوئد نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پرجمعیت محسوب می شود. کشور سوئد به دلیل شهرت بالایی که در رابطه با پرداخت حقوق، محیط کار عمومی و مرخصی والدین دارد، برای بسیاری از مهاجران که به دنبال جابجایی هستند ایده آل است. به تازگی سوئد شاهد تقاضای زیاد خارجی هایی است که می خواهند مجوز کار داشته باشند، بنابراین صدور این مجوز کار به صورت انتخابی می باشد به طوری که در سال 2018 ، تقریبا 20٪ از متقاضیان رد شدند. در این مقاله که به کوشش تیم مجرب موسسه مهاجرتی میرداماد تهیه شده است با وضعیت کار در کشور سوئد بیشتر آشنا می شوید.آنچه در این مقاله می خوانید:

 • وضعیت اشتغال در سوئد
 • دانش زبان سوئدی جهت کار در سوئد
 • مجوز کار در سوئد
 • حقوق و قراردادهای کاری در سوئد
 • قوانین مالیات بر درآمد افراد شاغل در سوئد
 • بیمه اجتماعی افراد شاغل در سوئد
 • بیمه بیکاری در سوئد
 • نگهداری از کودکان افراد شاغل در سوئد
 • درخواست شغل در سوئد
 • یافتن کار در سوئد
 • فرصت های شغلی در سوئد برای خارجی ها

سوئد به دلیل برابری جنسی و طبقاتی که با تأکید بر نام کوچک و عدم استفاده از عناوین رسمی، به محیط کار نیز وارد شده است، مشهور است. علاوه بر این کشور سوئد تاکید زیادی بر تعادل سالم کار و زندگی با روزها و ساعت های قابل انعطاف دارد. ساعات کار عادی در این کشور از 8:30 تا 17:00 است و شما متوجه خواهید شد اکثر سوئدی ها در ساعت 17:00 از دفتر خارج می شوند. اضافه کاری در فرهنگ سوئد امری مرسوم نیست و به طور مطلوب مورد بررسی قرار نمی گیرد.متوسط حقوق در سوئد نسبتاً زیاد است: 3300 SEK در هر ماه (3800 دلار). با این حال ، به خاطر داشته باشید که این حقوق هزینه بالای زندگی در سوئد را در بر دارد و مهاجران می توانند انتظار داشته باشند نزدیک به 30٪ از درآمد خود را صرف اجاره كنند.کار به عنوان یک نیروی کار خود اشتغال در سوئد بسیار آسان است، اما خارجی ها نیاز دارند که قبلاً کار خود را راه اندازی کرده و درآمد پایدار شان را اثبات کنند. به همین ترتیب برای همه افراد غیر مقیم امکان ثبت شماره تأمین اجتماعی سوئد وجود دارد، اما شهروندان خارج از اتحادیه اروپا / EEA در ابتدا به کارت اقامت سوئد احتیاج دارند.

وضعیت اشتغال در سوئد

سوئد تقریباً بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد و پیش بینی می شود طی چند سال آینده جمعیت آن حدود 1٪ در سال افزایش یابد تا سال 2026 به 11 میلیون نفر برسد. تعداد افراد شاغل در سال های اخیر در این کشور بطور قابل توجهی افزایش یافته است و انتظار می رود تا چند سال بیشتر نیز شود . از طرفی در سال 2019 بیکاری در بین افراد 15-74 ساله به طور متوسط 6.7٪ بود که این میزان در سال های 2020-2021 با توجه به اوضاع اقتصادی افزایش می یابد.کشور سوئد از بالاترین نرخ اشتغال در بین تمام کشورهای اتحادیه اروپا برخوردار است.در سال 2019 تعداد افراد شاغل (افراد 15 تا 74 ساله) در بازار کار سوئد 34000 نفر افزایش یافت که معادل 0.7٪ نفر است است. در این کشور میزان اشتغال هم در بخش خصوصی و هم در خدمات عمومی و هم در بخش ساخت و ساز افزایش یافته است و در صنعت اندکی کاهش یافته. انتظار می رود در سال های 2020 و 2021 اشتغال به رشد خود، هرچند بسیار اندک ادامه دهد.تعداد موقعیت های کاری اعلام شده به سازمان اشتغال عمومی سوئد در سطح نسبتاً بالایی قرار دارد و نشانگر آن است که بسیاری از کارفرمایان با وجود رکود اقتصادی هنوز نیازهای استخدامی قابل توجهی دارند. دانش در بازار کار سوئد از اهمیت بالایی برخوردار است و با گذشت زمان نیز این نیز افزایش یافته است. در سوئد برای متقاضیان فاقد هر نوع آموزش متوسطه، شانس یافتن شغل ضعیف است. نیاز به آموزش عالی جهت اشتغال در سوئد روند صعودی بلند مدتی دارد. همچنین طی چند سال آینده نیز مشاغل بیشتری در سطح آموزش متوسط وجود خواهد داشت. البته رقابت برای مشاغل خاص در این سطح همچنان سخت خواهد بود، زیرا کارجویان دارای تحصیلات عالی نیز متقاضی این مشاغل هستند.انتظار می رود در کشور سوئد تقاضای نیروی کار همچنان بالا باشد. این منجر به کاهش تدریجی نیروی کار ماهر در تعداد فزاینده مشاغل خواهد شد. در واقع می توان گفت که بازده حاصل از سیستم آموزشی، تقاضای کلی نیروی کار را برآورده نمی کند و مشاغل جدیدی در سطح دانش متوسطه و مشاغلی که به آموزش عالی نیاز دارند ایجاد شده اند. اغلب جهت استخدام، متقاضیان کار باید تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده باشند. مشاغل بسیار کمی در بازار کار سوئد وجود دارد که فقط به آموزش رسمی بسیار سطح پایین نیاز داشته باشند.

وضعیت اشتغال در سوئد
وضعیت اشتغال در سوئد

دانش زبان سوئدی جهت کار در سوئد

بازار کار سوئد مانند بسیاری از کشورهای اروپایی که دارای حقوق و دستمزد و کیفیت زندگی بالایی هستند، رقابتی است. بسیاری از این مشاغل نیاز به تسلط به زبان سوئدی دارند و بدون داشتن حداقل دانش پایه سوئدی، به دست آوردن شغل دشوار خواهید بود. مشاغلی که این نیاز را ندارند معمولاً شرکتهای بزرگ بین المللی مستقر در استکهلم هستند. با این حال ، حتی موقعیت هایی که به عنوان ” فقط انگلیسی” تبلیغ می شوند ممکن است به افرادی که حداقل دانش سوئدی را دارند، اولویت دهند.استثنائاتی نیز در حرفه های فنی یا سایر بخش هایی که مهارت بالا نیاز دارند، وجود دارد در این حالت زبان کار اغلب زبان انگلیسی است.شما می توانید سوئدی را به صورت آنلاین یاد بگیرید. در این راستا مؤسسه سوئدی دوره های مختلفی را ارائه می دهد.Learningswedish.se یک دوره وب برای سوئدی تا سطح A2 است که بصورت رایگان ارائه می شود. پس از اقامت در سوئد و دریافت شماره شناسایی (personnummer)، می توانید برای اطلاع از دوره های سوئدی برای مهاجران با شهرداری محلی خود تماس بگیرید.

مجوز کار در سوئد

اگر می خواهید در سوئد مشغول به کار شوید و از کشوری که بخشی از اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس نیست، آمده اید، باید مجوز کار و اقامت داشته باشید. قانون اصلی این است که قبل از ورود به سوئد باید درخواست کنید و اجازه کار دریافت کرده باشید. در هنگام درخواست آنلاین دستورالعمل های روشنی در مورد نحوه پر کردن درخواست خود و آنچه باید با درخواستتان ارسال کنید، به شما داده می شود. این باعث می شود که شما به درستی پیش بروید و شانس تصمیم گیری سریع را افزایش دهید.شما همچنین برای شروع یا اداره مشاغل شخصی خود یا داشتن بخشی از مالک یک شرکت به مجوز اقامت نیاز دارید. بعد از پنج سال زندگی در کشور سوئد یا کشور های عضو اتحادیه اروپا تحت اجازه اقامت آن کشور، ممکن است بتوانید وضعیت اقامت طولانی مدت در آن کشور را بدست آورید.افراد دارای اقامت بلند مدت از حقوق خاصی برخوردارند که مشابه شهروندان اتحادیه اروپا است.اگر قصد اقامت در سوئد را دارید ، باید در اداره امور مالیاتی محلی ثبت نام کنید. این فرآیند folkbokföring نام دارد.

حقوق و قراردادهای کاری در سوئد

برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر ، سوئد قانون حداقل دستمزد ندارد. در عوض، دستمزدها با توافق نامه های جمعی بین کارفرمایان و اتحادیه ها تعیین می شوند. بنابراین، اتحادیه های کارگری می توانند منبع خوبی برای آگاهی از میزان حقوق و دستمزد در سوئد باشند. آمار مربوط به متوسط حقوق در سوئد به صورت حرفه ای در وب سایت آمار سوئد موجود است:

www.scb.se

شغل در سوئد می تواند یک موقعیت دائم یا موقت باشد. بیشتر مشاغل دائم قبل از استخدام شامل یک دوره آزمایشی سه تا شش ماه هستند که طی آن کارفرما می تواند به خواست خود کارمند را اخراج کند. هنگامی که یک موقعیت دائمی است، قبل از اینکه کارفرمای مجاز به اخراج یک کارمند باشد، باید شرایط خاصی فراهم شود.مطابق قانون اتحادیه اروپا، کارفرمایان سوئدی در صورت درخواست باید ظرف 30 روز قرارداد کتبی به کارمند ارائه دهند. شبکه Eures کلیه کارمندان را تشویق می کند تا با کارفرمای خود قرارداد کتبی بنویسند.سوئد به دلیل اولویت کیفیت زندگی در قوانین کار خود مشهور است. به عنوان مثال ، والدین کودکان تا سن مشخصی حق دارند که به طور پاره وقت کار کنند، حق دیگری که بسیاری از سوئدی ها از آن استفاده می کنند. والدینی که برای مراقبت از یک کودک بیمار (تا سن مشخصی) کارشان را از دست می دهند، می توانند برای درآمد از دست رفته نیز غرامت دریافت کنند.همه کارگران در سوئد حداقل پنج هفته تعطیلات با حقوق در سال دریافت می کنند.همچنین سوئد در مورد مرخصی والدین جدید، قوانین سخاوتمندانه ای دارد.

قوانین مالیات بر درآمد افراد شاغل در سوئد

در صورتی که بیش از شش ماه در سوئد کار کنید ، مقررات عادی مالیات بر درآمد سوئد برایتان اعمال می شود. در این شرایط مالیات شهرداری را پرداخت خواهید کرد که بسته به شهرداری که در آن زندگی می کنید متفاوت است. پرداخت مالیات دولتی نیز بستگی به درآمد شما دارد.علاوه بر این مالیات شهرداری برای افرادی که درآمد بالایی دارند نیز بیشتر می باشد.کارفرمای شما مالیات بر درآمد شما را از حقوقتان کسر می کند.

بیمه اجتماعی افراد شاغل در سوئد

بیمه اجتماعی سوئد عمدتا از طریق کارفرمایان تامین می شود و تنها بخش کمی از آن توسط کمک های فردی تحت پوشش قرار می گیرد. بیمه تأمین اجتماعی توسط Försäkringskalan اداره می شود .بیمه های اجتماعی مزایای مختلفی را در رابطه با بیماری، ناتوانی، تولد فرزند و بازنشستگی در بر می گیرند. می توان از شرکت های بیمه برای بیمه تکمیلی استفاده کرد که گاهی توسط اتحادیه صنفی شما ارائه می شود. همچنین برخی از کارفرمایان به نفع کارکنان خود، بیمه تکمیلی ارائه می دهند.اگر به دلیل بیماری مجبور باشید در خانه بمانید، روز اول دستمزد یا حقوق بیماری دریافت نمی کنید.به عنوان بخشی از بیمه های اجتماعی با بودجه عمومی، فقط هنگام مراجعه به پزشک یا فیزیوتراپیست در طرح ملی بهداشت، هزینه ای معادل متوسط باید بپردازید.مراقبت از دندان برای کودکان تا سن مشخصی رایگان است. پس از آن مجبورید خودتان بخشی یا کل هزینه را بپردازید.قوانین مرخصی والدین و مزایای مالی پرداخت شده در دوران مرخصی والدین در سوئد در مقایسه با بیشتر کشورها بسیار سخاوتمندانه است.

بیمه اجتماعی افراد شاغل در سوئد
بیمه اجتماعی افراد شاغل در سوئد

بیمه بیکاری در سوئد

بیمه بیکاری در سوئد بخشی از بیمه های اجتماعی که توسط Försäkringskalan اداره می شود، نیست. این بیمه بیکاری تا حد زیادی توسط دولت تامین می شود.به منظور دریافت مزایای بیکاری ، باید داوطلبانه به یک صندوق بیمه بیکاری بپیوندید.اینکه کدام صندوق را انتخاب می کنید اغلب به حرفه شما بستگی دارد، اگرچه یک صندوق وجود دارد که عضویت در آن برای همه حرفه ها امکان پذیر است.

نگهداری از کودکان افراد شاغل در سوئد

در سوئد به طور معمول والدین هر دو شاغل هستند. بنابراین ، مراقبت یارانه یا رزان قیمت برای سوئدی ها بسیار مهم است. بیشتر مراکز مراقبت از کودکان توسط شهرداری اداره می شوند، اما مراکز ویژه روزانه و تعاونی های والدین نیز وجود دارند ، هرچند که اکثر این مراکز نیز یارانه دولتی دریافت می کنند.

درخواست شغل در سوئد

در سوئد ، درخواست های شغلی معمولاً شامل یک CV و یک نامه پوششی است. نامه پوشش نباید بیش از یک صفحه باشد در حالی که CV بسته به میزان تحصیلات و تجربه شما می تواند تا حدودی طولانی تر شود. هر دوی این ها باید به زبان سوئدی باشند مگر اینکه زبان دیگری مشخص شده باشد. به طور کلی در این مرحله نیازی به ارسال دیپلم یا مدارک دیگر وجود ندارد. در صورت نیاز به این نوع مدارک کارفرما از شما خواهد خواست که آنها را در مصاحبه به همراه برید.بسیاری از آگهی های شغلی در سوئد شامل شماره تلفن هایی هستند که در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد موقعیت با آنها تماس می گیرید. بازدید از یک محل کار به صورت حضوری برای درخواست شغل ، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، در سوئد متداول نیست. با این حال ، این می تواند یک روش خوب در حرفه های خدماتی مانند خرده فروشی، هتل و رستوران باشد. افراد متقاضی کار به طور معمول در تمام حرفه ها می توانند رزومه کاری خود و نامه پوششی را به شرکت هایی که علاقه مند به کار برای آنها هستند، ارسال کنند، حتی اگر در حال حاضر هیچگونه شغل در دسترس نداشته باشند. این نوع از درخواست باید به زبان سوئدی نوشته شوند.
شورای آموزش عالی سوئد (Universitets- och högskolerådet) یک آژانس دولتی است که مسئول تشخیص مدارک تحصیلی خارجی است.

درخواست شغل در سوئد
درخواست شغل در سوئد

یافتن کار در سوئد

می توانید جستجوی کار خود را از اینجا، در بزرگترین و پربازدیدترین وب سایت اشتغال سوئد ، آغاز کنید. علاوه بر تبلیغات شغلی در Platsbanken ، ما همچنین مشاوره و ابزار مفیدی برای کمک به شما در یافتن کار ارائه می دهیم.آژانس های موقت وشرکت های استخدام کننده می توانند راهی مناسب برای یافتن شغل باشند.همچنین وب سایت EURES www.eures.europa.eu منبع اطلاعاتی خوبی در هنگام جستجوی کار در سوئد به حساب می آید. جدای از جای خالی شغل در سوئد، این سایت اطلاعات گسترده ای در مورد بسیاری از مباحث مورد علاقه کارجویانی که از خارج از کشور علاقمند به کار در سوئد هستند، دارد.اگر در حال حاضر در سوئد زندگی می کنید ، می توانید به عنوان کارجو در دفتر خدمات محلی استخدام عمومی، Arbetsförmedlingen خود ثبت نام کنید.

فرصت های شغلی در سوئد برای خارجی ها

هر ساله سوئد لیستی از مشاغلی که با کمبود نیرو مواجه هستند را منتشر می کند. این مشاغل معمولاً در در زمینه های حرفه ای مانند مهندسی، تدریس و صنعت فناوری اطلاعات قرار دارند. مهاجران علاقمند به مهاجرت به سوئد باید این لیست را بررسی کنند تا ببینند آیا حرفه آنها در این لیست ذکر شده است یا خیر. مشاغل موجود در این لیست غالباً چنان مورد نیاز است که مهاجران واجد شرایط ، حتی نیازی به مهارت در زبان سوئدی ندارند. برخی از حرفه های موجود در لیست 2019 شامل موارد زیر است:

 • داروساز
 • معلم ارشد دبیرستان
 • مهندسین عمران، مکانیک و برق
 • شیمی دانان
 • معلمان حرفه ای
 • توسعه دهندگان نرم افزار و سیستم
 • دندانپزشکان ، پزشکان و پرستاران
 • اساتید دانشگاه

همانطور که در این مقاله گفته شد سوئد در نظرسنجی Expat Explorer 2017 HSBC برای امنیت شغلی و تعادل کار و زندگی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم جهان قرار گرفت.مشاغل در سوئد می توانند دائمی یا موقت باشند. قراردادهای دائمی معمولاً سه تا شش ماه دوره آزمایشی دارند. هنگامی که شما یک قرارداد دائمی دارید ، این قرارداد تنها در صورت تحقق برخی شرایط می تواند توسط کارفرما فسخ شود. همه کارگران در سوئد حداقل 25 روز مرخصی استحقاقی در سال دارند.سوئدشرایط بسیار سخاوتمندانه ای برای مرخصی والدین دارد. والدینی که دارای شماره شناسایی سوئد هستند و در آژانس بیمه اجتماعی سوئد (Försäkringskassan) ثبت نام کرده اند، به ازای هر کودک 480 روز مرخصی استحقاقی (با حداکثر 80٪ حقوق قبلی) دریافت می کنند. از این 60 مرخصی روز برای هر یک از والدین اختصاص داده شده است.هنگامی که به دلیل بیماری مجبور به ترک کار می شوید، حق دریافت مرخصی نقاهت از کارفرمای خود را دارید. اولین روز بیماری شما پرداخت نمی شود، اما پس از آن تا 80٪ حقوق خود را دریافت خواهید کرد. اگر بیماری شما بیش از 14 روز طول بکشد ، باید با آژانس بیمه اجتماعی سوئد تماس بگیرید و تقاضای مزایای بیماری کنید.سوئد حداقل دستمزد قانونی ندارد. با این حال، دستمزدها معمولاً با توافق نامه های جمعی بین کارفرمایان و اتحادیه های کارگری تعیین می شود. حدود 90٪ از کارگران در سوئد، از جمله اعضای غیر اتحادیه، توسط قراردادهای جمعی محافظت می شوند. این توافق نامه ها دستمزدها و همچنین شرایط کار را تنظیم می کنند.سوئد قوانین ضد تبعیض دارد که رفتار ناعادلانه را بر اساس سن، قومیت، جنسیت، گرایش جنسی، معلولیت، مذهب یا سایر عقاید را ممنوع می کند. در محل کار، این قوانین شامل کارمندان، جویندگان کار، کار آموزان و دانشجویان در موقعیت تجربه کاری است. اگر احساس می کنید مورد تبعیض قرار گرفته اید ، می توانید موضوع را به کمیته حقوق بشر یا اتحادیه خود گزارش دهید.

سوالات متداول در مورد وضعیت کار در سوئد

1- کدام مشاغل در سوئد با کمبود نیرو مواجه هستند؟

داروساز، معلم دبیرستان، مهندسی عمران، مکانیک و برق، شیمی، معلمان حرفه ای، توسعه نرم افزار و سیستم، دندانپزشکی، پزشکی و پرستاری در لیست مشاغلی که در سوئد با کمبود نیرو مواجه هستند، قرار دارند.

2- آیا در صورت نداشتن اجازه اقامت سوئد می توان در این کشور مشغول به کار شد؟

برای کار در کشور سوئد ابتدا باید اجازه اقامت این کشور را دریافت کنید

3- چه زمانی برای دریافت اجازه کار سوئد به عنوان فردی خارجی درخواست دهیم؟

برای دریافت اجازه کار در سوئد باید قبل از ورود به این کشور اجازه کار و پیشنهاد کاری دریافت کرده باشید.

4- وضعیت بیکاری در کشور سوئد چگونه است؟

نرخ بیکاری در کشور سوئد در سال 2019 در بین افراد 15-74 ساله به طور متوسط 6.7٪ بود.

5- وضعیت اشتغال در سوئد چگونه است؟

کشور سوئد از بالاترین نرخ اشتغال در بین تمام کشورهای اتحادیه اروپا برخوردار است.

6- متوسط دستمزد در سوئد چقدر است؟

متوسط حقوق در سوئد نسبتاً زیاد و 33000 SEK در هر ماه (3800 دلار) است.

7- آیا برای کار در سوئد نیاز به دانش زبان سوئدی وجود دارد؟

برای کار در کشور سوئد نیاز به دانش زبان سوئدی می باشد.

8- آیا به کارمندانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند مرخصی تولد داده می شود؟

بله در سوئد به به پدر و مادر شاغل مرخصی تولد تعلق می گیرد.

9- آیا افراد شاغل در سوئد بیمه دریافت می کنند؟

بله کارفرمایان افراد شاغل در سوئد موضف به پرداخت بیمه برای کارمندان خود هستند.

10- چه مزایای به والدین شاغل در سوئد داده می شود؟

والدین شاغل می توانند کودکان خود را در مراکز نگهداری رایگان و یا بسیار ارزان که بودجه دولتی دریافت می کنند، بفرستند همچنین 480 روز مرخصی تولد فرزند دریافت کنند.

11- ساعت کاری در کشور سوئد چگونه است؟

ساعات کار در کشور سوئد از 8:30 تا 17:00 است و اکثر سوئدی ها در ساعت 17:00 از دفتر خارج می شوند. اضافه کاری در فرهنگ سوئد امری مرسوم نیست.

اسکرول به بالا