071-91009294  | 021-88724227  |

هزینه تحصیل در چک

هزینه تحصیل در چک

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

جمهوری چک سالانه از دانشجویان خارجی زیادی استقبال می کند که تحصیل را به زبان های چکی، انگلیسی و آلمانی ارائه می دهد و بزرگترین مزیت تحصیل در چک هزینه های مقرون به صرفه زندگی دانشجویی و دانشگاه می باشد. این مقاله که به کوشش موسسه میرداماد گردآوری شده به بررسی موارد زیر در ارتباط با هزینه تحصیل در چک می پردازد:

 • هزینه تحصیل به زبان چکی در کشور چک
 • هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در کشور چک
 • هزینه تحصیل پزشکی در کشور چک
 • دانشگاه های ارزان قیمت کشور چک
 • هزینه زندگی دانشجویی در کشور چک

برای کسب اطلاعات دقیق تر با مشاورین مجرب موسسه میرداماد تماس برقرار کنید.

هزینه تحصیل به زبان چکی در کشور چک

آیا تاکنون فکر کرده اید که برای تحصیل در جمهوری چک زبان چکی را یاد بگیرید؟ دانستن زبان چکی مزیت های بسیار زیادی همچون ارتباط گیری آسان تر با افراد محلی و ورود به اجتماعات درون جمهوری چک دارد. همچنین ملیت شما هرچه باشد اگر یک برنامه تحصیلی را که به طور کامل به زبان چکی در یک دانشگاه دولتی تدریس می شود، انتخاب کنید، طبق قانون آموزش عالی این کشور هیچ شهریه ای پرداخت نمی کنید. این قانون می گوید که دانشجویان خارجی حقوق یکسانی با شهروندان جمهوری چک دارند.دانشجویان خارجی که به تحصیل دانشگاهی در زبان چکی مشغول می شوند فقط باید هزینه های مرتبط با تحصیلات خود راپرداخت کنند که شامل هزینه های اداری مربوط به مراحل ورود یا هزینه های بیشتر برای تحصیل خارج از زمان تعیین شده است.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در کشور چک

اگر به دنبال کشوری هستید که بتوانید تحصیلات خود را با شهریه کم، سطح آموزشی عالی و تحقیق و پژوهش با کیفیت بالا دنبال کنید، به خصوص در علوم، مهندسی و پزشکی، جمهوری چک یکی از بهترین گزینه های در دسترس می باشد. چک در اروپای مرکزی واقع شده است و موسسات آموزش عالی این کشور برنامه های مطالعاتی زیادی را به زبان خارجی (به ویژه زبان انگلیسی) برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. جای تعجب نیست که چرا بیش از 37000 دانشجوی بین المللی جمهوری چک را به عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب می کنند. در حال حاضر 1000 برنامه تحصیلی معتبر به زبان انگلیسی برای دانشجویان وجود دارد. اگر یک دانشگاه دولتی را برای تحصیل انتخاب کنید، هزینه برنامه هایی که به زبان های خارجی تدریس می شود به این شرح زیر می باشد:

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در کشور چک
هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در کشور چک

رشته های علوم پایه همچون ژنتیک، شیمی و … حدود 5000 یورو در سال و رشته های علوم پزشکی از 5000 یورو در سال شروع می شود تا 15000 یورو برای تحصیل پزشکی. موضوعات مهندسی کمی مقرون به صرفه تر بوده و حدود 2000 تا 6000 یورو هزینه دارد و در نهایت برای رشته های علوم انسانی و علوم سیاسی نیز 1000 یورو تا 3000 یورو در سال دریافت می شود.تحصیل رایگان به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است اما پیش شرط آن داشتن رزومه و نمرات خوب برای دریافت بورسیه های دولتی و دانشگاهی می باشد.در موسسات آموزش عالی خصوصی همیشه بدون توجه به زبان تدریس، قیمت ها را تعیین می کنند و هر دانشگاه خود تصمیم گیرنده هزینه دریافتی است.

هزینه تحصیل پزشکی در کشور چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک از قدمت طولانی برخوردار بوده است. دانشجویان از سراسر دنیا برای مطالعه پزشکی به زبان چکی یا انگلیسی جذب می شوند زیرا رشته های مختلف علوم پزشکی در دانشگاه های متفاوت جمهوری چک به هر دو زبان در دسترس هستند و قیمت ها نیز بسیار مناسب است. دانشکده های پزشکی چک یکی از بهترین گزینه ها برای تمام دانشجویانی است که به دنبال تحصیل پزشکی در خارج از کشور هستند.اکثر دانشگاه های پزشکی کشور چک برنامه شش ساله پزشکی عمومی، برنامه پنج ساله دندانپزشکی و پنج ساله داروسازی به زبان انگلیسی را به همراه برنامه های زبان چکی ارائه می دهند. لیسانس رشته پرستاری و کارشناسی ارشد رشته نوروساینس نیز به زبان انگلیسی تدریس می شود.
پذیرش تحصیلات پزشکی به زبان چکی براساس دیپلم دبیرستان (با نمرات عالی ترجیحاً در رشته های زیست شناسی،شیمی و فیزیک و تسلط به زبان انگلیسی) انجام می شود. امتحان ورودی در بعضی دانشگاه ها و توسط برخی نمایندگی های خارج از جمهوری چک برگزار شده و مهلت درخواست بستگی به هر دانشکده پزشکی دارد. آخرین تاریخ پذیرش معمولا پایان ماه می است. اکثر دانشکده های پزشکی ابتدا نیاز دارند که ثبت نام را بصورت آنلاین انجام دهید و بعد از آماده سازی و پرداخت هزینه بررسی پرونده، نسخه های اصلی مدارک باید ارسال شود. هزینه تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به زبان چکی رایگان بوده و به زبان انگلیسی از 10000 یورو تا 15000 یورو در سال است. هزینه رشته های پیراپزشکی نیز به زبان انگلیسی از حدود 6000 یورو تا 10000 یورو در سال می باشد.

دانشگاه های ارزان قیمت کشور چک

تعداد زیادی دانشگاه در کشور جمهوری چک وجود دارد که در این بخش چند موسسه ارزان قیمت را به شما معرفی خواهیم کرد:

دانشگاه های ارزان قیمت کشور چک
دانشگاه های ارزان قیمت کشور چک

دانشگاه West Bohemia (UWB)

دانشگاه West Bohemia (UWB) در سال 1991 تأسیس شد که دانشکده مهندسی مکانیک و برق از اولین بخش های آن بودند. از آن زمان تا کنون دانشگاه گسترش یافته و در حال حاضر برنامه هایی در زمینه های بهداشت، هنر، علوم انسانی، علوم و مهندسی ارائه می شود.موسسه مورد نظر 9 دانشکده دارد که 130 برنامه تحصیلی ارائه می دهد همچنین چهار مرکز تحقیقاتی در زمینه های علمی و فنی دارند و هر ساله حدود 11000 دانشجو به این دانشگاه می آیند. هزینه های تحصیل از 0 تا 10000 یورو می باشد.

دانشگاه Bohemia South

دانشگاه Bohemia South واقع در České Budějovice و در سال 1991 تأسیس شده که جزو معدود دانشگاه های چک است که اخیراً شروع به کار کرده ودر رده بندی دانشگاه های بین المللی ظاهر شده. این دانشگاه دارای هشت دانشکده، یک انتشارات و انجمن های مختلف دانشجویی بوده که شامل یک باشگاه دانشجویی بین المللی می باشد. حدود 10000 نفر در موسسه مشغول تحصیل در هر کدام از 220 برنامه تحصیلی موجود هستند. هزینه های تحصیل ازحدود 100 یورو تا 5000 یورو می باشد.

دانشگاه صنعتی برنو

دانشگاه صنعتی برنو که در سال 1899 تأسیس شده، یکی از مهمترین دانشگاه های فناوری در جمهوری چک است. این دانشگاه ارزان قیمت در کشور چک توسط رتبه جهانی دانشگاه QS در سال 2019 در جایگاه 651 قرار گرفت.موسسه برنو هم اکنون دارای هشت دانشکده است که بیش از 70 برنامه ارائه می دهند و شامل برخی از رشته ها به زبان انگلیسی می باشد همچنین دارای دو مؤسسه تحقیقاتی و پنج مرکز تخصصی ورزشی است که دانشجویان می توانند یکی از 40 رشته ورزشی مختلف را برای تحصیل انتخاب کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه صنعتی برنو حدود 4000 یورو می باشد.

دانشگاه ماساریک

دانشگاه ماساریک که در سال 1919 تأسیس شده و یکی از بزرگترین موسسات در جمهوری چک است. دانشگاه ماساریک با توجه به رتبه بندی گزارش های جهانی ایالات متحده، به عنوان 517مین دانشگاه برتر انتخاب شده.این دانشگاه دارای 9 دانشکده است که بیش از 600 برنامه در سه سطح آموزش عالی ارائه می دهد. برنامه ها به زبان های چکی، انگلیسی و آلمانی موجود هستند. هر ساله، 32500 دانشجو به دانشگاه ماساریک می روند و حدود 929 پروژه تحقیقاتی در موسسه انجام می شود. هزینه تحصیل نیز از حدود 100 یورو تا 10000 یورو می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در کشور چک

هزینه های زندگی در جمهوری چک مقرون به صرفه است. متوسط هزینه زندگی دانشجویان از 350 تا 750 یورو در ماه می باشد و شامل وعده های غذایی، اسکان، حمل و نقل عمومی بوده. البته ممکن است قیمت ها بسته به موقعیت مکانی شما، گزینه های اقامت، سبک زندگی و عادات هزینه متفاوت باشد.اکثر دانشگاه های جمهوری چک این امکان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند که افراد در محوطه دانشگاهی و خوابگاه های متعلق به خود دانشگاه ها زندگی کنند.اگر داشتن کمی فضای بیشتر را ترجیح می دهید، می توانید یک اتاق خصوصی در یک آپارتمان مشترک با قیمت مناسب اجاره کنید. باید انتظار داشته باشید که مبالغ زیر را برای انواع محل های سکونت در چک بپردازید:

 • خوابگاه دانشجویی: حدود 150 یورو
 • اتاق خصوصی: از 250 یورو
 • آپارتمان خصوصی: از 450 یورو

این قیمت ها بسته به موقعیت مکانی متفاوت است. اگر در شهری پرجمعیت تر مانند پراگ زندگی می کنید، باید مبلغ بیشتری بپردازید.در جمهوری چک، یافتن مواد غذایی با کیفیت و قیمت مناسب بسیار آسان است. به طور متوسط، دانشجویان می توانند انتظار پرداخت هزینه های زیر را داشته باشند:

 • ناهار دانشجویی در کافه تریا:2.3 یورو
 • وعده غذایی در رستوران: 5.9 یورو
 • یک لیوان قهوه: 1.4 یورو

مواد غذایی ارزان تر نیز هستند. بنابراین، اگر دانشجویی با بودجه کافی هستید، نگران خرید مواد غذایی نباشید.

با مطالعه مقاله بالا نسبت به هزینه های تحصیل به زبان چکی و زبان انگلیسی، دانشگاه های ارزان قیمت جمهوری چک، هزینه زندگی دانشجویی در چک و هزینه های تحصیل پزشکی آگاهی پیدا کردید. لازم به ذکر است که تحصیل جمهوری چک یکی از مقرون به صرفه ترین مسیرها می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مجرب موسسه میرداماد در شعب تهران و شیراز تماس برقرار کنید.

سوالات متداول در مورد هزینه تحصیل کشور چک

1- هزینه ویزای دانشجویی کشور چک چقدر است؟

کشور چک همچون کشورهای دیگر اروپا هزینه ویزای دانشجوییش حدود 60 یورو است.

2- هزینه خورد و خوراک برای دانشجویان در چک چقدر است؟

هزینه خورد و خوراک و خوابگاه در حدود ماهانه 350 یورو تا 800 یورو می باشد.

3- هزینه خوابگاه های دانشگاه در کشور چک چقدر است؟

هزینه خوابگاه ها به میزان امکانات آن بستگی دارد اما به صورت میانگین حدود 150 یورو است.

4- هزینه خانه دانشجویی در کشور چک چه میزان است؟

هزینه خانه برای دانشجویان با توجه به منطقه ای که انتخاب می کنید از 450 یورو شروع می شود.

5- هزینه دانشگاه های کشور چک چقدر است؟

دانشگاه های متفاوتی در این کشور وجود دارد با هزینه های گوناگون اما هزینه ها از 0 تا 20000 یورو است.

6- هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور چک چقدر است؟

چندین دانشکده محدود این رشته ها را ارائه می دهند که هر کدام مبلغشان حدود 11000 یورو تا 15000 یورو است.

7- آیا دانشگاه های کشور چک مقرون به صرفه هستند؟

هزینه تحصیل در جمهوری چک نسبت به بعضی کشورهای اروپا ارزانتر می باشد.

8- آیا دانشگاه های کشور چک رایگان هستند؟

بله تحصیل به زبان چکی کاملا رایگان است.

9- آیا تحصیل در کشور چک ارزان تر از آلمان است؟

خیر، هزینه تحصیل در آلمان تقریبا رایگان است اما هزینه تحصیل چک تنها به زبان چکی رایگان است.

10- هزینه حمل و نقل دانشجویی در کشور چک چقدر است؟

هزینه حمل و نقل دانشجویی حدود 10 تا 15 یورو در ماه است.

11- هزینه بیمه دانشجویی در کشور چک چقدر است؟

بیمه دانشجویی در این کشور حدود 60 یورو هزینه برمی دارد.

اسکرول به بالا