071-91009294  | 021-88724227  |

نروژ چگونه کشوری است؟

نروژ چگونه کشوری است؟

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

نروژ کشوری مشروطه با سلطنت موروثی است. این کشور در شمال اروپا قرار دارد و نیمی از غرب شبه جزیره اسکاندیناوی را اشغال می کند. تقریبا نیمی از ساکنان این کشور در منطقه اطراف اسلو، پایتخت نروژ، زندگی می کنند. حدود دو سوم نروژ کوهستانی است و در دامنه آن سواحل بسیار واقع شده است. این کشور زیبا هرساله مقصد بسیاری از مهاجران بوده است. چنانچه شما نیز مانند سایر مردم جهان علاقمند به زندگی در این کشور هستید با این مقاله همراه باشید چرا که در ادامه به شما خواهیم گفت که نروژ چگونه کشوری است؟آنچه در این مقاله می خوانید:

 • اقتصاد کشور نروژ
 • کار و مالیات در کشور نروژ
 • خورد و خوراک در کشور نروژ
 • مسکن در کشور نروژ
 • تحصیل در کشور نروژ
 • سیستم بهداشت و درمان در کشور نروژ
 • اقتصاد کشور نروژ
 • زبان کشور نروژ
 • دین کشور نروژ
 • سیستم حمل و نقل در کشور نروژ
 • فرهنگ کشور نروژ
 • زندگی روزمره و آداب و رسوم اجتماعی کشور نروژ

اقتصاد کشور نروژ

اقتصاد نروژ تا حد زیادی به ثروت حاصل از صنعت نفت آن وابسته است. بنابراین در اواخر دهه 1980 با کاهش قیمت نفت، رکود چشمگیری را تجربه کرد. اما در اواخر دهه 1990 اقتصاد این کشور مجدد صعود کرد و از افزایش تولید و قیمت های بالاتر سود برد. در تلاش برای کاهش رکود اقتصادی ناشی از افت قیمت نفت، دولت در سال 1990 صندوق نفت دولت (که در سال 2006 به صندوق بازنشستگی جهانی تغییر نام داد) را تاسیس کرد که مازاد بودجه سرمایه گذاری در خارج از کشور در آن واریزمی شد. اقتصاد نروژ در اوایل قرن بیست و یکم پایدار ماند و در مقایسه با بسیاری از کشورهای صنعتی دیگر در خلال بحران بین المللی مالی و اقتصادی که از سال 2008 آغاز شد، عملکرد بسیار بهتری داشت.حدود یک چهارم کالاهای وارداتی نروژ کالاهای مصرفی و خوراکی (از جمله وسایل نقلیه موتوری) می باشند. سایر موارد شامل مواد اولیه، سوخت و کالاهای سرمایه ای می باشند. لازم به ذکر است که نرخ سرمایه گذاری مجدد در نروژ برای چند سال بالا بوده است که این امر نشانگر اشتغال نسبتاً ثابت در صنعت ساخت و ساز است. با این حال همانند سایر کشورها دارای سطح زندگی مطلوب، رشد سریع مشاغل تجاری وخدماتی کشور نروژ به ثبت رسیده است.

اقتصاد کشور نروژ
اقتصاد کشور نروژ

اشتغال و مالیات در کشور نروژ

در آغاز قرن بیست و یکم حدود سه چهارم نروژی ها در بخش های خدماتی مشغول به کار بودند، در حالی که بیش از یک دهم آن ها در صنعت (از جمله تولید ، معدن و فعالیت های مرتبط با نفت) فعالیت داشتند. اگرچه بخش ساخت و ساز کمتر از یک دهم نیروی کار فعال را به خود اختصاص داده، اما در کل از کشاورزی و ماهیگیری فراتر رفته است که این رقم در حال کاهش است.کشاورزی و ماهیگیری در نروژبسیار سازمان یافته است و از سوی دولت صاحبان این مشاغل یارانه دریافت می کنند. همچنین در نواحی دور افتاده، صنایع خصوصی ممکن است در قالب وام و کمک های مالی یا معافیت مالیاتی، مزایای تشویقی دریافت نمایند.در نروژ نرخ مالیات های مستقیم و مالیات بر درآمد مترقی و مالیات بر دارایی های شخصی بسیار بالا می باشد. همچنین این کشور مالیات بر ارزش افزوده (یا مصرف) حدود 25 درصد (از جمله بالاترین مالیات های ارزش افزوده در اروپا) بر کلیه فعالیت های اقتصادی اعمال می کند. تمام این موارد بر مشکلات تورم اقتصادی افزوده است، اما افزایش بهره‌وری امکان رشد بالای درآمد واقعی را فراهم نموده است.به طور کلی بیکاری در نروژ کمتر از بسیاری از مناطق غربی اروپا بوده است. حداقل حقوق در نروژ نسبت به سایر کشورها بالاتر است. به همین دلیل در نروژ حداقل دستمزد ملی وجود ندارد.این بدان معناست که شما پول بیشتری در جیب خود دارید تا قیمت های بالاتر را پرداخت کنید و کمی متعادلتر زندگی نمایید.

خورد و خوراک در کشور نروژ

عدم تنوع در سوپرمارکت های نروژ و همچنین قیمت برخی کالاهای اساسی، باعث نا امیدی مهاجران در نروژ می شود. با این وجود همه چیز گران نیست. ماهی تازه به ویژه سالامون در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر ارزان تر است.
مواد غذایی زیادی به نروژ صادر می شود و که این مواد غذایی گران هستند. لبنیات و محصولات کشاورزی از نزدیک کنترل می شوند که باعث افزایش قیمت اقلام روزمره مانند شیر و کره می شود.بسیاری از مهاجران با سرمایه گذاری در شهرهای بزرگ سوپر مارکت های خارجی راه اندازی کرده اند و امکان خرید اقلامی که در نروژ در دسترس نیستند را فراهم نموده اند. قیمت ها در این سوپر مارکت ها به خصوص میوه و سبزیجات، اغلب ارزان تر است.

مسکن در کشور نروژ

تا دهه 1970 در نروژ کمبود مسکن به دلیل جنگ جهانی دوم، احساس می شد. این کمبود در مناطق پر جمعیت شهری به دلیل قیمت های بالاتر، بیشتر احساس شد. اما امروزه استانداردهای مسکن به طرز چشمگیری بهبود یافته است و بیشتر خانواده ها در خانه هایی که از زمان جنگ ساخته شده اند زندگی می کنند. اکثر آنها توسط وام های دولتی با شرایط مطلوب تامین هزینه شدند. در مناطق پرجمعیت به ویژه درون و اطراف اسلو، قیمت مسکن از اوایل دهه 1990 شروع به افزایش کرد، اما در سال های 2007-2008 در نتیجه رکود اقتصادی جهانی، به طرز چشمگیری سقوط نمود و تنها در اواخر دهه گذشته بهبود یافت.خانه های اجاره ای در شهرهای بزرگ و به ویژه در اسلو و استاوانگر گران هستند. با این حال هر چه به حومه شهرها نزدیکتر شوید، مسکن در آنجا ارزانتر می شود. در صورتی که شهری بسیار کوچکتر متناسب با نیازهای خود پیدا کنید، خواهید دید که هزینه ها بسیار کمتر می شوند.معافیت مالیاتی در جهت پس انداز خرید ملک برای افراد زیر 35 سال ارائه می شود. بنابراین حتی اگر قصد خرید زود هنگام را نداشته باشید، چنانچه کمتر از 35 سال سن دارید، پس انداز هزینه مسکن از بدو ورود برایتان سودمند خواهد بود.

مسکن در کشور نروژ
مسکن در کشور نروژ

تحصیل در کشور نروژ

جهت تحصیل در نروژ ، تحصیل در مدرسه به مدت 10 سال، از 6 تا 16 سالگی اجباری است و در یازدهمین سال به صورت اختیاری می باشد. دروس اجباری شامل نروژی، دینی، ریاضیات، موسیقی، تربیت بدنی، علوم و انگلیسی می شوند. دروس اختیاری در زمینه های هنر و سایر زبان های خارجی و همچنین آموزش های حرفه ای در زمینه هایی از قبیل مهارت های اداری، کشاورزی و دریانوردی در مقاطع بالاتر برگزار می شود. دانش آموزان با گذشت سه سال از دبیرستان می توانند در امتحانات منتهی به تحصیل در دانشگاه شرکت کنند.درصد کمی از دانشجویان کالج و دانشگاه های نروژی در خارج از کشور تحصیل می کنند. موسسات آموزش عالی نروژ گسترش یافتند تا افزایش جمعیت دانشجویی بین اوایل دهه 1980 و اواسط دهه 1990 را پوشش دهند. هفت دانشگاه نروژ شامل چهار دانشگاه سنتی سلو (تأسیس 1811)، دانشگاه برگن (1946)، دانشگاه علم و فناوری نروژ در تروندهایم (ریشه در موسسه فناوری نروژ ، تأسیس 1910) و دانشگاه ترومسو (1968) به همراه دانشگاه استاوانگر ، دانشگاه نروژی علوم زندگی در آس و دانشگاه اگدر می باشند. همچنین در آنجا شش موسسه تخصصی در سطح دانشگاهی از جمله دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی نروژ در برگن و آکادمی موسیقی نروژچ و همچنین حدود بیست دانشکده آکادمیک وجود دارد که به طور عمده برنامه های تحصیلی سه ساله ارائه می دهند.دانش آموزان بسیاری در هنرستان ها شرکت می کنند و چند هزار دانش آموز در دبیرستان های دولتی که به طور کلی مدارس شبانه روزی ارائه دهنده یک دوره یک ساله برای دانش آموزان 17 ساله از مناطق روستایی هستند، شرکت می کنند. اکثریت مدارس نروژ دولتی و رایگان هستند؛ با این وجود در آنجا مدارس خصوصی در سطوح مختلف نیز وجود دارد. همه دانشجویان واجد شرایط دریافت وام های دولتی هستند. برنامه های تحصیلی مادام العمر و ادامه دار برای بزرگسالان نیز مؤلفه های مهم سیستم آموزش نروژ می باشد.اگرچه علم و تحقیقات در کشور های کوچک، ابزار محدودی دارند اما بنیاد تحقیقات علمی و صنعتی در انستیتوی فناوری نروژ (SINTEF) در سال 1950 به عنوان یک سازمان مستقل در دانشگاه علم و فناوری نروژ برای انجام تحقیقات و توسعه همکاری با سایر موسسات تحقیقاتی دولتی و خصوصی و صنایع خصوصی ایجاد شد. SINTEF توسط دولت و پرداخت هزینه خدمات مربوط به آن، تامین می شود.

سیستم بهداشت و درمان در کشور نروژ

عضویت اجباری در سیستم ملی بیمه درمانی، کلیه مراقبت های پزشکی رایگان نروژی در بیمارستان ها ، پرداخت هزینه پزشکان و داروهای رایگان و همچنین کمک هزینه ای برای جبران حق ویزیت های پرداخت شده را تضمین می کند. پرداخت حق عضویت برای تامین هزینه های دوران بیماری یا بارداری که توسط صندوق بیمه دیگری تحت پوشش قرار می گیرد، برای کارمندان حقوق بگیر و برای افراد خود اشتغال، اختیاری است. اکثر پزشکان نروژی در بیمارستان ها که غالبا متعلق به دولت، ایالت ها و شهرداری ها هستند، کار می کنند. همچنین در این کشور سیستم بهداشتی و درمانی خوبی برای مراقبت از مادران و کودکان و خدمات بهداشتی اجباری در مدارس و مشاوره رایگان خانواده توسط متخصصان وجود دارد. خدمات دندانپزشکی دولتی، مراقبت از کودکان زیر 18 سال را ارائه می دهد.در نروژ همه برای ویزیت پزشک و نسخه های دارو هزینه می پردازند ، اما فقط تا حد مجاز سالانه حدود 2200 کرون.بعد از رسیدن به این حد، خدمات رایگان خواهند بود. این سیستم به گونه ای منصفانه طراحی شده است ، به طوری که هر کس سهم خود را می پردازد اما اگر به شدت بیمار شوید دیگر نگرانی نحوه پرداخت هزینه های درمان خود را نخواهید داشت.اکثر پزشکان دارای دستگاه پرداخت خودکار هستند که انتظار می رود قبل از خروج از آنها استفاده کنید در غیر این صورت یک فاکتور به ایمیل شما همراه با هزینه ای اضافی ارسال خواهد شد.

زبان کشور نروژ

زبان نروژی متعلق به شاخه آلمان شمالی است. الفبای نروژی دارای سه حرف بیشتر از الفبای لاتین است. نروژی مدرن دارای گویش های متنوعی است، اما تمام این گویش ها و همچنین زبان های سوئدی و دانمارکی در هر سه کشورهای اسکاندیناوی قابل فهم هستند. نروژی کتابی (Bokmal ) زبان اصلی بیش از چهار پنجم دانش آموزان مدارس ، در مدارس محلی و زبان اصلی تجارت و ارتباطات می باشد. در گفتار روزمره ، نروژی کتابی در اطراف اسلو و دشت شرقی نروژ غالب است.تقریباً همه نروژی های تحصیل کرده از انگلیسی به عنوان زبان دوم استفاده می کنند. در واقع کاربرد آن چنان گسترده شده است که برخی از منتقدان از این بابت که انگلیسی ممکن است جایگزین زبان نروژی در تجارت و صنعت شود، ابراز نگرانی کرده اند.

زبان کشور نروژ
زبان کشور نروژ

دین کشور نروژ

نروژ کشوری بسیار سکولار است. در این کشور آزادی مذهبی وجود دارد و بسیاری از مذاهب جهان در آنجا حضور دارند و از همه استقبال می شود. بیش از چهار پنجم از نروژی ها متعلق به کلیسای ملی انجیلی لوتر، کلیسای نروژ هستند که به دولت تعلق دارد.اسلام یکی از بزرگترین مذاهب در نروژ است. همچنین جوامع یهودی و بودایی نیز در آنجا مستقر هستند.

سیستم حمل و نقل در کشور نروژ

به دلیل وضعیت جغرافیایی و کوهستان های فراوان، وجود مناطق وسیعی از جمعیت پراکنده و آب و هوای خشک در نروژ، تقاضای ویژه ای برای حمل و نقل در این کشور وجود دارد. تنها منطقه اسلو از تراکم کافی برخوردار است و برای حمل و نقل عمومی سودآوری دارد. ناوگان بزرگی از کشتی ها، بسیاری از بنادر خوب را در سواحل به هم پیوند می دهند. بزرگترین و شلوغ ترین بندرهای نروژ عبارتند از برگن، اسلو، استاوانگر، کریستیانسوند و تروندهایم. صاحبان کشتی نروژی یکی از بزرگترین ناوگان های بازرگانی جهان را اداره می کنند.در بیشتر مناطق نروژ خدمات حمل و نقل منظم زمینی به قدری گران است که دولت باید تأسیسات یا عملکرد آنها را تأمین هزینه کند و یا به آن ها یارانه اختصاص دهد. حمل و نقل اتوبوسی نقش مهمی در حمل و نقل عمومی دارد. تعداد خودروهای شخصی در این کشور به سرعت افزایش یافته است و این امر باعث ایجاد مشکلات پارکینگ و ترافیک در شهرهای بزرگ شده است. حدود دو سوم از جاده های نروژ ترافیک زیادی دارند و تقاضا برای ساخت جاده های مجدد و بازسازی جامع بسیاری از جاده های باریک و بادگیر افزایش یافته است.سیستم راه آهن گسترده که بیش از نیمی از آن با استفاده از برق کار می کند، توسط راه آهن دولتی نروژ اداره می شود.نروژ با سیستم هواپیمایی اسکاندیناوی (SAS) که پیشگام پروازهای تجاری در سراسر قطب شمال است، مشارکت دارد. چندین شرکت هواپیمایی خصوصی در حال افزایش خدمات داخلی بین بیش از 50 میدان هوایی نروژ با رفت و آمد برنامه ریزی شده غیرنظامی هستند. فرودگاه های اصلی پروازهای بین المللی در نزدیکی اسلو ، استاوانگر و برگن واقع شده اند.سیستم های حمل و نقل عمومی در نروژ به طور کلی قابل اعتماد هستند. در اکثر شهرها می توانید از کارت رفت و آمد ماهانه با مبلغ حدود 750 -800kr استفاده کنید. در صورتی که شهر کارتان با محل زندگیتان یکسان باشد، با گذشت زمان در هزینه ها به میزان زیادی صرفه جویی می شود.در نروژ هر آنچه که به رانندگی مربوط می شود، گران است. هزینه خرید ماشین، عوارض جاده، مالیات بر سوخت ، هزینه پارکینگ در شهرها از جمله دلایلی هستند که ممکن است ترجیح دهید خودروی شخصی نداشته باشید.

سیستم حمل و نقل در کشور نروژ
سیستم حمل و نقل در کشور نروژ

آب و هوای کشور نروژ

اگرچه نروژ در عرض جغرافیایی مشابه با آلاسکا قرار دارد، اما آب و هوای گرمتری نسبت به آنچه شما از شمال توقع دارید، دارد که این آب و هوای گرم را مدیون جریان نروژ است.این کشور اسکاندیناوی دارای اقلیمی است که از سالی به سال دیگر به راحتی در نوسان است، به خصوص در شمالی ترین مناطق آن که در حاشیه منطقه معتدل جهانی قرار دارد. در مناطق شمالی، دمای تابستان می تواند به بالاتر از 80 درجه فارنهایت (27 درجه سانتیگراد) برسد در حالی که زمستان هایی تاریک با برف بیشتر نسبت به سایر مناطق کشور دارند. در مناطق ساحلی و مرکزی، آب و هوا به میزان قابل توجهی تغییر می کند. نواحی ساحلی دارای تابستانهایی سردتر و زمستان های نسبتاً معتدل و بارانی با برف و یخبندان کم می باشد.مناطق داخلی (مانند اسلو) دارای آب و هوای قاره ای با زمستان هایی سردتر است (حدود 25 زیر صفر درجه سانتیگراد) اما تابستانهای گرم تر دارند.
بهترین زمان در نروژ از نظر آب و هوا بین ماه می و سپتامبر است که معمولاً معتدل و روشن است.

آب و هوای کشور نروژ
آب و هوای کشور نروژ

فرهنگ کشور نروژ

نروژ ، واقع در حومه اروپا که تا قرن بیستم تقریبا محصور و جدا بوده است، توانسته است بخش اعظمی از فرهنگ عامیانه قدیمی خود را از جمله مجموعه بزرگی از افسانه ها (موجودات ماوراء طبیعی) را حفظ کند. از طرف دیگر، نروژی ها به عنوان دریانورد و بازرگان همواره فرهنگ های تازه ای از خارج دریافت کرده اند. همچنین در تاریخ نروژ مشاهیر بسیاری در فرهنگ و هنر داشته اند که از این میان نمایشنامه نویس هنریک ایبسن (1908 – 1828) و آهنگساز ادوارد گریگ (1903 – 1843). گیرندگان جایزه نوبل ادبیات بوده اند.اگرچه نروژ از بسیاری جهات بسیار مدرن است، اما بسیاری از سنت های خود را حفظ کرده است. داستان گویی و فولکلور، که در آن ترول ها نقش برجسته ای را ایفا می کنند، هنوز در این کشور رایج است. در جشن ها و مناسبت های مختلف به خصوص در روز جشن گرونلوفسادن (روز قانون اساسی)، لباس های محلی پوشیده می شود و آوازهای مردمی اجرا می گردد. از دیگر جشنواره های محبوب می توان به عید میان تابستان، اولسوک (روز سنت اولاف) و جول (کریسمس) اشاره کرد . این جشنواره ها با مهمانی خانوادگی که از منطقه به منطقه دیگر بسیار متفاوت است اما به طور سنتی با هفت نوع کیک مختلف همراه است، پایان می یابند.لباس ملی ، بوناد ، با دامنهای پشمی دوتایی یا لباس مجلسی مخصوص زنان ، همراه با کاپشن هایی با روسری مشخص می شود. لوازم جانبی رنگارنگ (مانند کیف پول و کفش) این لباس را کامل می کند. بوناد مخصوص آقایان عموماً از یک کت و شلوار سه تکه تشکیل شده است که بسیار رنگی و به شدت گلدوزی شده است. به طور سنتی ، نروژی ها دارای دو بوناد بودند ، یکی برای موارد خاص و دیگری برای پوشیدن روزمره.

زندگی گیاهی و جانوری در کشور نروژی

نروژ حدود 2000 گونه گیاهی دارد اما فقط معدودی از این گیاهان، عمدتا گیاهان کوهستانی، در نروژ بومی هستند. جنگل های انبوه صنوبر و کاج در دره های وسیع یخبندان تا 2800 متر (850 متر) از سطح دریا در شرق نروژ و 2300 پا (700 متر) در منطقه تروندهایم غالب هستند. حتی در انبوه ترین جنگل های صنوبر، زمین با خزه های پر برگ فرش شده است و انواع غنی از درختان برگریز به ویژه درخت توس، صنوبر و گوزن حتی در بدترین ترین تپه ها رشد می کنند.همانطور که در این مقاله گفته شد کشور نروژ که در شمال اروپا قرار دارد کشوری با آب و هوای سرد است که البته در مقایسه با آنچه که شما از شمال انتظار دارید معتدل به حساب می آید. طبق آمار داده شده حداقل میزان حقوق در نروژ بیشتر از سایر کشور های اروپایی می باشد که البته با سایر هزینه ها از جمله هزینه خورد و خوراک و مسکن در این کشور تناسب دارد. از لحاظ میزان اشتغال می توان گفت بیکاری در نروژ کمتر از بسیاری از مناطق غربی اروپا می باشد و همین امر باعث شده است که مهاجران بسیاری به این کشور برای کار و ادامه زندگی وارد شوند. سیستم بهداشت و درمان نروژ به گونه ای است که پس از صرف 2200 کرون بابت هزینه ویزیت پزشک و خرید دارو ، این هزینه ها رایگان خواهد بود و شما دیگر نگران هزینه سنگین درمانتان نیستید.

چنانچه به اطلاعات بیشتری درباره زندگی در نروژ نیاز دارید می توانید با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی میرداماد تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد نروژ چگونه کشوری است؟

1- هزینه اجاره مسکن در نروژ چگونه است؟

متوسط هزینه اجاره مسکن در نروژ بخصوص در شهر های اصلی آن زیاد است.

2- پایتخت نروژ چه شهری است؟

پایتخت نروژ در شهر اسلو قرار دارد.

3- آب و هوای نروژ چگونه است؟

کشور نروژ دارای آب و هوای نسبتا سرد و قطبی می باشد.

4- آیا فرصت کاری در نروژ وجود دارد؟

به طور کلی بیکاری در نروژ کمتر از بسیاری از مناطق غربی اروپا بوده است.

5- حقوق پرداختی در نروژ چگونه است؟

حداقل میزان دستمزد در کشور نروژ بیشتر از سایر کشور های اروپایی می باشد.

6- سیستم درمانی در نروژ چگونه است؟

در نروژ در ازای پرداخت حق بیمه اجباری بسیاری از هزینه های درمانی رایگان است.

7- هزینه خورد و خوراک در نروژ چگونه است؟

از آنجایی که بیشتر مواد غذایی به این کشور صادر می شود تنوع آن کم و هزینه بیشتر اقلام غذایی گران است.

8- طبیعت کشور نروژ چگونه است؟

کشور نروژ طبیعتی سرسبز و پوشیده از درختان توس، صنوبر و گوزن حتی در بدترین ترین تپه ها می باشد.

9- کشور نروژ از نظر اقتصادی چگونه است؟

کشور نروژ کشوری بسیار ثروتمند است و دارای رفاه اقتصادی بالایی است. این کشور از نظر سرانه درآمد چهارمین کشور جهان به حساب می آید.

10- نروژ از نظر مذهبی چگونه است؟

بیش از چهار پنجم از نروژی ها متعلق به کلیسای ملی انجیلی لوتر، کلیسای نروژ هستند همچنین جوامع اسلامی، یهودی و بودایی نیز در آنجا مستقر هستند.

11- آیا امکان برقراری ارتباط در نروژ به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله، غالب نروژی های تحصیل کرده از انگلیسی به عنوان زبان دوم استفاده می کنند.

اسکرول به بالا