071-91009294  | 021-88724227  |

دانشگاه های بین المللی قطر

دانشگاه های بین المللی قطر

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

در سال های اخیر، چندین دانشگاه غربی شعبه هایی را در قطر تاسیس کرده اند. این دانشگاه ها توسط موسسات مشابه دانشگاه های اصلی خود مورد تایید قرار گرفته و مدارک تحصیلی را از دانشگاه های اصلی خود ارائه می دهند. امکان تحصیل در این دانشگاه ها برای دانشجویان بین الملل نیز وجود دارد. در این مقاله کارشناسان ما اطلاعاتی در رابطه با دانشگاه های بین المللی قطر و ویزای قطر را برای شما جمع آوری کرده اند.

سیستم آموزشی دانشگاه های بین المللی قطر

سیستم آموزشی قطر توسط شورای عالی آموزش و پرورش (SEC) و وزارت آموزش و پرورش (MOE) در همه سطوح اداره و مدیریت می شود. این موسسات استراتژی های زیر را برای توسعه آموزش عالی تنظیم کرده اند:

 • به حد کمال رساندن استعداد و توانایی های دانشجو،
 • توسعه دانش و مهارت های دانشجویی مطابق با تقاضای بازار کار،
 • پشتیبانی از نیازها و آرمان های جامعه
 • دانشگاه ها همچنین به منظور هماهنگی با سایر دانشگاه های بین المللی جهان، تحقیقات علمی خود را تقویت می کنند.

سال تحصیلی از ماه سپتامبر شروع می شود و تا ژوئن ادامه دارد. بعضی از دوره ها در تابستان نیز ارائه می شوند. موسسات آموزش عالی از سیستم آمریکایی برای نمره دهی و اعطای واحد (credit ) استفاده می کنند.

دانشگاه های بین المللی قطر

برای تحصیل در قطر دو دانشگاه دولتی و ملی و چندین دانشگاه که با همکاری دانشگاه های آمریکایی تاسیس شده اند، وجود دارد. “شهر آموزش” مشهور در دوحه واقع شده و شامل شعب دانشگاه های آمریکاست. دانشگاه ها طیف گسترده ای از رشته ها را در زمینه هایی از جمله هنر، طراحی، مطالعات رسانه ای، مهندسی، علم و فناوری، تجارت، حقوق، پزشکی، مطالعات شرعی و اسلامی ارائه می دهند. تحصیل در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان پذیر است.

در سال های اخیر، چندین دانشگاه غربی شعبه هایی در قطر افتتاح کرده اند. این دانشکده ها توسط همان ارگان های دانشگاه های کشور خودشان مورد تأیید قرار می گیرند و مدرک دانشگاهی خود را نیز از همان دانشگاه میزبان ارائه می دهند، به عنوان مثال، دانشکده پزشکی ویل کورنل در قطر مدرک Cornell MD را ارائه می دهد. استانداردهای پذیرش زیاد است و به زبان انگلیسی تدریس می شود. در قطر موارد زیر را در شهری که تحصیل می کنید، مشاهده خواهید کرد.

دانشکده هنر دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا در قطر (VCU)

این دانشگاه در سال 2001 افتتاح شد و شعبه ای از دانشکده هنر دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا در ریچموند می باشد. در این دانشگاه، دانشجویان می توانند مدرک لیسانس هنرهای زیبا را در زمینه طراحی گرافیک، طراحی مد یا طراحی داخلی دریافت کنند. این دانشگاه تنها برنامه طراحی کاملاً معتبر در خاورمیانه را دارد و از برنامه های درسی و منابع دانشکده دانشگاه ویرجینیا و دانشکده هنر آن استفاده می کند.

کالج پزشکی ویل کرنل در قطر (WCMC قطر)

این دانشگاه در سال 2002 افتتاح شد و بخشی از دانشگاه کرنل (CU) و کالج پزشکی ویل کرنل (WCMC) در نیویورک می باشد. این دانشگاه با شرکت پزشکی حمد (HMC)، با سازمان بهداشت ملی، و با دانشگاه قطر در زمینه آموزش پزشکی، مراقبت های بهداشتی و تحقیقات در قطر همکاری می کند.

دانشگاه WCMC قطر بخشی از مرکز پزشکی و تحقیقات Sidra خواهد بود (یک بیمارستان ویژه زنان و کودکان 300 تختخوابی که افتتاح شده است). برای اینکه عضو هیئت علمی در WCMC قطر شوید، متقاضیان باید برای انتصاب هیئت علمی در کالج پزشکی ویل کرنل و دانشگاه کرنل صلاحیت لازم را داشته باشند.

دانشگاه A&M تگزاس در قطر (TAMU قطر)

دانشگاه TAMU قطر در سال 2003 افتتاح شد و بخشی از دانشگاه A&M تگزاس می باشد. کالج مهندسی Dwight Look تگزاس، یکی از برنامه های برتر جهان به حساب می آید. این دانشگاه چهار برنامه مهندسی تمام وقت کارشناسی را در رشته مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی نفت ارائه می دهد. هیئت علمی و کارکنان در TAMU قطر از بیش از 15 کشور جهان در این دانشگاه حضور دارند.

دانشگاه Carnegie Mellon در قطر (CMU قطر)

این دانشگاه در سال 2004 افتتاح شد و دانشکده ای از دانشگاه Pittsburg Carnegie Mellon می باشد. این دانشگاه مدرک کارشناسی تمام وقت در رشته مدیریت کسب و کار، سیستم های اطلاعاتی و علوم رایانه را ارائه می دهد. از متقاضیان از قطر و سراسر جهان استقبال می شود.

دانشکده خدمات خارجی دانشگاه جورج تاون در قطر (SFS قطر)

این دانشگاه در سال 2005 افتتاح شد و شعبه ای از دانشکده خدمات خارجی Edmund A. Walsh در پردیس اصلی دانشگاه جرج تاون در واشنگتن دی سی می باشد. دانشگاه SFS قطر همان دوره کارشناسی که در دانشگاه واشنگتن ارائه می شود، را برگزار می کند. یعنی یک برنامه درسی چهار ساله از هنرهای لیبرال، با یک رشته در سیاست بین الملل که منجر به دریافت لیسانس علوم در خدمات خارجی می شود. اولین گروه فارغ التحصیلان، کنگره خود را در بهار سال 2009 برگزار کردند. از متقاضیان از قطر و سراسر جهان استقبال می شود.

دانشکده پرستاری دانشگاه کلگری در قطر
دانشکده پرستاری دانشگاه کلگری در قطر

دانشکده پرستاری دانشگاه کلگری در قطر (UC قطر)

دانشگاه UC قطر که در پاییز 2007 افتتاح شد، یک شعبه از دانشگاه کلگری در آلبرتا است. این دانشکده یک برنامه درسی منظم پرستاری در مقطع لیسانس و همچنین یک برنامه درسی سریع و یک برنامه دیپلم پس از RN را ارائه می دهد. این دانشکده برنامه هایی برای برنامه های پرستاری در سطح کارشناسی ارشد در آینده ارائه می دهد. پیش بینی می شود که ثبت نام در مقطع لیسانس به 100 دانشجو در سال افزایش می یابد. از متقاضیان از قطر و سراسر جهان استقبال می شود.

دانشکده اطلس شمالی، دانشکده قطر (CNA قطر)

این دانشگاه در سال 2002 افتتاح شد و شعبه ای از دانشکده اطلس شمالی می باشد که دارای چندین پردیس در نیوفاند لند و لابرادور (Newfoundland & Labrador) در کانادا است. این دانشگاه دانشجویانی از بیش از 40 کشور جهان دارد.

دانشگاه CNA قطر دانشکده فنی برتر در قطر محسوب می شود و با بیش از 2300 دانشجو، یکی از بزرگترین موسسات پس از دوره متوسطه در قطر می باشد. این دانشگاه یک برنامه درسی و تخصص صنعتی کانادایی را در چهار حوزه ترکیب می کند: علوم بهداشت (یعنی دستیار دندان پزشکی، فناوری بهداشت محیط، بهداشت عمومی، فناوری بهداشت محیط، ایمنی و بازرسی مواد غذایی، رادیوگرافی پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی، پیش پرستاری، درمان تنفسی)، فناوری اطلاعات، فناوری مهندسی و کسب و کار. این دانشگاه نیز دارای آکادمی امنیتی و مرکز مطالعات بانک داری و مالی است.

هزینه تحصیل دانشگاه های بین المللی قطر

هزینه تحصیل در قطر با توجه به هر موسسه آموزشی متفاوت خواهد بود. هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی و بومی یکسان و حدود 19800 دلار در هر ترم می باشد.

هزینه تحصیل در برخی از موسسات بر اساس واحدهای اخذ شده تعیین می شود و در هر ترم حدودا 12 واحد وجود دارد. به عنوان مثال هزینه هر واحد رشته های کارشناسی دانشگاه قطر حدود 365 دلار است.

بورسیه های تحصیلی متعددی برای دانشجویان منتخب غیر قطری برای تحصیل در مقطع کارشناسی فراهم است. این متقاضیان می توانند از طریق سفارت خانه نام نویسی کنند و یا مستقیما به دانشگاه درخواست دهند.

با وجود مزایای موجود بسیار زیاد، هزینه زندگی در قطر این کشور بسیار بالاست. اکثر مواد غذایی قطر وارداتی است، بنابراین قیمت کالاهای خارجی به دلیل تنوع زیاد نسبت به کالای های موجود داخلی بیشتر می باشد.

مدارک لازم جهت پذیرش از دانشگاه های بین المللی قطر

شرایط پذیرش با توجه به هر دانشگاه و شرایط متقاضی (جدید، انتقالی، بازدید کننده و رشته های بدون مدرک) متفاوت خواهد بود. متقاضیانی که قصد درخواست به دانشگاه قطر را دارند، باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • فرم درخواست آنلاین تکمیل شده
 • رونوشت نهایی و به رسمیت شناخته شده دبیرستان
 • گواهی بهداشت صادر شده در قطر ( دانشجویان بین المللی به وب سایت International Students مراجعه کنند.)
 • کپی کارت شناسایی قطر (متقاضیان غیر قطری نیز باید کپی پاسپورت خود را ارائه دهند، دانشجویان بین المللی به وب سایت International Students مراجعه کنند)
 • دو قطعه عکس اخیر در فرمت عکس پاسپورت ( 4*6) با پشت زمینه سفید
 • گزارش آزمون رسمی متقاضیان به دانشکده که مورد نیاز دوره های مقدماتی است (در صورت وجود)، که باید به مرکز آزمون دوره های مقدماتی ارسال شود تا از این دوره ها معاف گردند.
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی مرتبط و برای تحصیل در مقطع دکترا، مدرک کارشناسی ارشد مورد نیاز است.

الزامات زبان دانشگاه های بین المللی قطر

عربی زبان مادری و رسمی مردم قطر است، اما در کشوری که تعداد مهاجرین نسبت به مردم بومی بیشتر است (حدود 1 به 10)، زبان انگلیسی در بین مردم بیشتر شنیده می شود.

زبان انگلیسی به طور گسترده در قطر استفاده می شود و دلیل آن این است که قطر روزی تحت الحمایه بریتانیا بوده است. دولت، زبان انگلیسی را به عنوان دومین گویش پس از زبان عربی انتخاب کرده است؛ به این دلیل که کارگران مهمانی از کشورهای دیگر برای کار به این کشور سفر کرده اند، بتوانند با بومیان به خوبی ارتباط برقرار کنند.

دانستن عبارات هر گویش مورد استفاده در کشور برای همه افراد سودمند است. دانستن چندین عبارت عربی نیز باعث می شود حس صمیمانه بیشتری بین شما و بومیان برقرار شود و آنها شما را از خود بدانند.

رنکینگ دانشگاه های بین المللی قطر
رنکینگ دانشگاه های بین المللی قطر

رنکینگ دانشگاه های بین المللی قطر

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های قطر را دارید، باید بدانید که کدام یک مناسب شماست. رنکینگ دانشگاه های جهانی آموزش عالی تایمز، برترین موسسات جهان را رتبه بندی و عملکرد آنها را در زمینه های اصلی آموزش، تحقیق و پژوهش، انتقال دانش و دیدگاه بین المللی بررسی کرده است.

در رنکینگ آموزش عالی تایمز تنها یک دانشگاه قطر مورد ارزیابی قرار گرفته است. بالاترین رتبه در میان دانشگاه های قطر متعلق به “دانشگاه قطر ” می باشد که رنکینگ 401-500 را کسب کرده است.

انتخاب دانشگاه یکی از بزرگترین تصمیماتی است که هر فرد باید بگیرد. منابع دانشجویی THE برای انتخاب صحیح به دانشجویان کمک می کنند. مدارک تحصیلی دانشگاه های قطر به رسمیت شناخته شده است و می توانید پس از اتمام تحصیلات در قطر شروع به کار در قطر کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ثبت شرکت در قطر و تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در قطر می توانید به صورت حضوری به دفاتر ما در تهران و شیراز مراجعه نمایید.

سوالات متداول در مورد دانشگاه های بین المللی قطر

1- سیستم آموزش دانشگاه های بین المللی قطر به چه صورت است؟

سیستم آموزشی قطر توسط شورای عالی آموزش و پرورش (SEC) و وزارت آموزش و پرورش (MOE) در همه سطوح اداره و مدیریت می شود.

2- استرتزی های دانشگاه های بین المللی قطر چیست؟

 • به حد کمال رساندن استعداد و توانایی های دانشجو
 • توسعه دانش و مهارت های دانشجویی مطابق با تقاضای بازار کار
 • پشتیبانی از نیازها و آرمان های جامعه
 • دانشگاه ها همچنین به منظور هماهنگی با سایر دانشگاه های بین المللی جهان، تحقیقات علمی خود را تقویت می کنند.

3- سال تحصیلی دانشگاه های بین المللی قطر از چه زمانی شروع می شود؟

سال تحصیلی از ماه سپتامبر شروع می شود و تا ژوئن ادامه دارد. بعضی از دوره ها در تابستان نیز ارائه می شوند.

4- اسامی دانشگاه های بین المللی قطر چیست؟

 • دانشکده هنر دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا در قطر (VCU)
 • کالج پزشکی ویل کرنل در قطر (WCMC قطر)
 • دانشگاه A&M تگزاس در قطر (TAMU قطر)
 • دانشگاه Carnegie Mellon در قطر (CMU قطر)
 • دانشکده پرستاری دانشگاه کلگری در قطر (UC قطر)دانشکده خدمات خارجی دانشگاه جورج تاون در قطر (SFS قطر)
 • دانشکده اطلس شمالی، دانشکده قطر (CNA قطر)

5- هزینه تحصیل دانشگاه های بین المللی قطر به چه صورت می باشد؟

هزینه تحصیل در قطر با توجه به هر موسسه آموزشی متفاوت خواهد بود. هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی و بومی یکسان و حدود 19800 دلار در هر ترم می باشد.هزینه تحصیل در برخی از موسسات بر اساس واحدهای اخذ شده تعیین می شود و در هر ترم حدودا 12 واحد وجود دارد. به عنوان مثال هزینه هر واحد رشته های کارشناسی دانشگاه قطر حدود 365 دلار است.

6- مدارک لازم جهت پذیرش از دانشگاه های بین المللی قطر چیست؟

 • فرم درخواست آنلاین تکمیل شده
 • رونوشت نهایی و به رسمیت شناخته شده دبیرستان
 • گواهی بهداشت صادر شده در قطر ( دانشجویان بین المللی به وب سایت International Students مراجعه کنند.)
 • کپی کارت شناسایی قطر (متقاضیان غیر قطری نیز باید کپی پاسپورت خود را ارائه دهند، دانشجویان بین المللی به وب سایت International Students مراجعه کنند)
 • دو قطعه عکس اخیر در فرمت عکس پاسپورت ( 4*6) با پشت زمینه سفید
 • گزارش آزمون رسمی متقاضیان به دانشکده که مورد نیاز دوره های مقدماتی است (در صورت وجود)، که باید به مرکز آزمون دوره های مقدماتی ارسال شود تا از این دوره ها معاف گردند.
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی مرتبط و برای تحصیل در مقطع دکترا، مدرک کارشناسی ارشد مورد نیاز است.

7- رنکینگ دانشگاه های بین المللی قطر به چه صورت می باشد ؟

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های قطر را دارید، باید بدانید که کدام یک مناسب شماست. رنکینگ دانشگاه های جهانی آموزش عالی تایمز، برترین موسسات جهان را رتبه بندی و عملکرد آنها را در زمینه های اصلی آموزش، تحقیق و پژوهش، انتقال دانش و دیدگاه بین المللی بررسی کرده است.در رنکینگ آموزش عالی تایمز تنها یک دانشگاه قطر مورد ارزیابی قرار گرفته است. بالاترین رتبه در میان دانشگاه های قطر متعلق به “دانشگاه قطر ” می باشد که رنکینگ 401-500 را کسب کرده است.

8 – تحصیل هنر در دانشکده هنر دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا در قطر به چه صورت می باشد؟

این دانشگاه در سال 2001 افتتاح شد و شعبه ای از دانشکده هنر دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا در ریچموند می باشد. در این دانشگاه، دانشجویان می توانند مدرک لیسانس هنرهای زیبا را در زمینه طراحی گرافیک، طراحی مد یا طراحی داخلی دریافت کنند. این دانشگاه تنها برنامه طراحی کاملاً معتبر در خاورمیانه را دارد و از برنامه های درسی و منابع دانشکده دانشگاه ویرجینیا و دانشکده هنر آن استفاده می کند.

9 – تحصیل پزشکی در کالج پزشکی ویل کرنل در قطر به چه صورت می باشد؟

این دانشگاه در سال 2002 افتتاح شد و بخشی از دانشگاه کرنل (CU) و کالج پزشکی ویل کرنل (WCMC) در نیویورک می باشد. این دانشگاه با شرکت پزشکی حمد (HMC)، با سازمان بهداشت ملی، و با دانشگاه قطر در زمینه آموزش پزشکی، مراقبت های بهداشتی و تحقیقات در قطر همکاری می کند.

10 – تحصیل در دانشگاه A&M تگزاس در قطر به چه صورت می باشد؟

دانشگاه TAMU قطر در سال 2003 افتتاح شد و بخشی از دانشگاه A&M تگزاس می باشد. کالج مهندسی Dwight Look تگزاس، یکی از برنامه های برتر جهان به حساب می آید. این دانشگاه چهار برنامه مهندسی تمام وقت کارشناسی را در رشته مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی نفت ارائه می دهد. هیئت علمی و کارکنان در TAMU قطر از بیش از 15 کشور جهان در این دانشگاه حضور دارند.

11- تحصیل در رشته پرستاری در دانشکده پرستاری دانشگاه کلگری در قطر به چه صورت می باشد؟

دانشگاه UC قطر که در پاییز 2007 افتتاح شد، یک شعبه از دانشگاه کلگری در آلبرتا است. این دانشکده یک برنامه درسی منظم پرستاری در مقطع لیسانس و همچنین یک برنامه درسی سریع و یک برنامه دیپلم پس از RN را ارائه می دهد. این دانشکده برنامه هایی برای برنامه های پرستاری در سطح کارشناسی ارشد در آینده ارائه می دهد. پیش بینی می شود که ثبت نام در مقطع لیسانس به 100 دانشجو در سال افزایش می یابد. از متقاضیان از قطر و سراسر جهان استقبال می شود.

اسکرول به بالا