071-91009294  | 021-88724227  |

اقامت نروژ

اقامت نروژ

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

احتمالا lهاجران تازه وارد شایعات بسیاری در مورد شیوه زندگی در نروژ شنیده اند. اما نروژ قطعا کشور خوبی برای زندگی است مخصوصا زمانی که برای تنفس به طبیعت می روید. همچنین برای فعالیت های ورزشی سالم در فصل تابستان و زمستان نیز نروژ بسیار مشهور است. اقامت نروژ برای کار، زندگی و یا اهداف دیگر مانند تحصیل، دست یافتنی است اما راه هایی دارد که در این مقاله توسط متخصص مهاجرت موسسه حقوقی میرداماد بررسی شده است.

روش های مختلف اخذ اقامت نروژ

شهروندان غیر اروپایی که قصد اقامت در نروژ برای بیش از سه ماه را دارند، باید دارای مجوز اقامت و کارت اقامت باشند.

 • مهاجرت از طریق کار

اگر قصد مهاجرت کاری به نروژ را دارید باید مجوز اقامت داشته باشید. برای درخواست مجوز اقامت از طریق کار،  ابتدا باید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. نوع مجوز اقامت به صلاحیت و نوع کار مورد نظر شما بستگی دارد.

 • مهاجرت از طریق تحصیل

اگر قصد ادامه تحصیل در نروژ را دارید باید برای مجوز اقامت تحصیلی درخواست دهید. می توانید برای تحصیل در کالج،  دانشگاه، مدارس مسیحی و یا دبیرستان دولتی برای مجوز اقامت درخواست دهید. همچنین کارمندان ماهر که قصد تحصیل در نروژ را دارند، می توانند برای مجوز اقامت درخواست دهند.

 • مهاجرت از طریق پیوست خانواده

اعضای خانواده فرد مقیم نروژ می توانند از طریق پیوست خانواده به این کشور مهاجرت کنند. اعضای خانواده شامل همسر، نامزد، فرزند،  والدین، فرزند خوانده و خواهر و برادر می شود. همچنین افرادی که قصد ازدواج با فرد مقیم نروژ را دارند می توانند برای مجوز اقامت خانواده درخواست دهند.

 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

هر فرد ابتدا باید ویزای اقامت موقت را دریافت کند تا بتواند واجد شرایط دریافت ویزای اقامت دائم شود.

شرایط درخواست ویزای اقامت موقت نروژ

 1. متقاضی باید حداقل مبلغ تعیین شده را سرمایه گذاری کند.
 2. تقاضی باید دارای پاسپورتی با اعتبار حداقل سه ماه باشد.

اقامت دائم نروژ

در نروژ یک مجوز اقامت دائم قطعا به شما حق ماندن و کار کردن میدهد. اگر شما در نروژ سه سال به طور مداوم زندگی کرده باشید، می توانید یک مجوز اقامت دائم بگیرید. شرایطی هست که شما شهریه دوره زبان نروژی را که لازمه معرفی نامه هست، کامل پرداخت کرده اید یا اینکه مدرکی دارید که نشان می دهد طبق تصمیم شهرداری شما از پرداخت این هزینه معاف شده اید. از 1 سپتامبر 2005 یادگیری مهارت های زبان نروژی  یک پیش نیاز است برای افراد بین 16 تا 55 سال که اولین بار است که مجوز اقامتی نروژ را دریافت می کنند چرا که پایه و اساس مجوز اقامتی دائم را شکل می دهد.

از 1 ژانویه 2012 پیش نیاز ها شامل شهریه های زبان نروژی و تحصیلات اجتماعی 600 ساعت می باشد برای کسانی که اولین مجوز اقامتی خود را گرفته اند. اگر قبل از این تاریخ شما اولین مجوز خود را گرفته اید، این پیش نیاز 300 ساعت برای شهریه اجباری می باشد.

نیازی نیست که شما اقامتی در زمینه های مشابه در طول کل دوره سه سال داشته باشید، اما تمامی مجوزهایی که گرفته اید حتی موارد مربوط به بهترین شغل در نروژ،می بایست از یک نوع باشند چرا که پایه و اساس اقامت دائمند. اگر نمی دانید و مطمئن نیستید که مجوزهایی که میگیرید و گرفته اید، پایه اقامت دائم را شکل می دهد یا نه، می توانید تصمیماتی که قبلا دریافت کرده اید را بررسی نمایید. به هر حال زمانی که شما مجوز اقامت دائم را دریافت کردید، آن را از دست نخواهید داد حتی اگر شرایط  مجوز اصلی را نداشته باشید مثلا ازدواج نکنید.

اقامت نروژ از طریق کار

 • تکمیل یک برنامه تحصیلی حرفه ای به مدت حداقل 3 سال در سطحی بالاتر از دوره متوسطه،  به عنوان مثال به عنوان نجار و یا کارمند خدمات درمانی. دوره های تحصیلی حرفه ای باید مطابق برنامه های موجود در نروژ باشند.
 • تکمیل یک دوره تحصیلی در دانشگاه و یا کالج، به عنوان مثال مدرک کارشناسی مهندسی و یا پرستاری.
 • صلاحیت خاصی که طی تجربه کاری به دست آمده باشد، در صورتی که مرتبط با رشته تحصیلی باشد.
 • مجوز کار تحت داشتن شرایط فوق صادر می شود؛ به استثنای برخی موارد.  تحصیلات شما باید معادل تحصیلات فردی باشد که دوره آموزش حرفه ای را گذرانده است.
اقامت نروژ از طریق کار
اقامت نروژ از طریق کار

شرایط مربوط به روابط کاری :

 • باید یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای نروژی دریافت کنید.
 • شغل مورد نظر باید تمام وقت باشد.
 • شغل پیشنهادی، شرایط تحصیلی به عنوان یک کارمند ماهر را نیاز دارد. باید صلاحیت و تحصیلات مرتبط با آن شغل را داشته باشید.
 • حقوق و شرایط کار نباید کمتر و پایین تر از حد معمول در نروژ باشد.

شرایط خاص :

در صورتی که قصد کار در شغلی را داشته باشید که به مجوز نیاز داشته باشد باید مجوز آن را دریافت کرده باشید. به عنوان مثال،  پرسنل خدمات درمانی باید مجوز مربوطه را از اداره خدمات درمانی نروژی دریافت کنند.

اگر از طریق آژانس کاریابی مشغول به کاری شدید، باید لیستی از وظایف و مسئولیت هایی که کارفرما برای شما برنامه ریزی کرده،  ارائه دهید. وظایف و مسئولیت ها باید مورد تایید بیزنس مربوطه باشد. تنها می توانید برای مدت زمانی که در پست و سمت خود هستید، مجوز اقامت را دریافت کنید. آژانس کاریابی باید در اداره بازرسی کار نروژ (Norwegian labour inspection authority s register ) ثبت شده باشد.

حقوق و تعهدات:

 • مدت اعتبار مجوز اقامت به موقعیت پیشنهادی شما بستگی دارد.
 • اگر موقعیت کاری شما به تحصیلات حرفه ای در سطحی بالاتر از دوره متوسطه نیاز داشته باشد،  مجوز اقامت یک ساله برای شما صادر می شود.
 • اگر موقعیت کاری شما به تحصیلات دانشگاهی نیاز داشته باشد،  مجوز اقامت سه ساله برای شما صادر می شود. (در صورتی که شرایط خاصی داشته باشید _ به عنوان مثال از طریق آژانس کاریابی استخدام شده باشید_ مجوز اقامت یک ساله برای شما صادر می شود.) پس از سه سال می توانید برای مجوز اقامت دائم نروژ درخواست دهید.  اعضای خانواده شما نیز می توانید برای اقامت در نروژ درخواست دهند. در صورتی که شما و اعضای خانواده، همزمان برای مجوز اقامت درخواست دهید، جواب درخواست به طور همزمان صادر می شود.
 • در صورتی که شغل شما ثابت، اما کارفرمای خود را تغییر دهید نیازی به درخواست برای مجوز اقامت جدید ندارید.
 • در صورتی که شغل خود را تغییر دهید، باید برای مجوز اقامت جدید درخواست دهید.  تا زمانی که مجوز اقامت جدید دریافت نکنید، نمی توانید در کار دیگری مشغول شوید.

اقامت نروژ از طریق تحصیل و دانشجویی

اکثر دانشجویانی که قصد اقامت برای بیش از سه ماه در نروژ دارند، به اجازه اقامت دانشجویی نیاز خواهند داشت. ویزا تنها تا برای 90 روز صادر می شود و اقامت برای بیش از این دوره زمانی را پوشش نمی دهد.

اگر از کشوری خارج از اتحادیه اروپا / EEA آمده اید و مایل به تحصیل در نروژ 2019 هستید، همیشه باید برای اقامت دانشجویی برای تحصیل درخواست بدهید، که همچنین به عنوان اجازه تحصیل نامیده می شود. شما می توانید برای اجازه اقامت تحصیل در کالج یا دانشگاه، حضور در مدرسه انجیل یا دبیرستان های محلی درخواست دهید. شما همچنین می توانید برای اجازه تحصیلی درخواست دهید، هنگام ورود به کشور، به نزدیک ترین ایستگاه پلیس محلی مراجعه کنید و مدارک مربوط به وضعیت اقامتی خود را ارائه کنید.

شما نیاز به ارائه مدارک زیر دارید:

 • پاسپورت
 • تاییدیه پذیرش از یک موسسه آموزشی معتبر
 • بیمه درمانی خصوصی یا کارت بیمه سلامت اروپایی (EHIC)
 • گواهی تمکن مالی برای تامین مالی در طول تحصیلات در نروژ

اگر شما شامل یکی از معافیت های شرایط ویزا می باشید، که در وب سایت مدیریت مهاجرت نروژ (UDI) لیست شده است، نیازی به درخواست برای ویزای دانشجویی ندارید.

شرایط دریافت ویزای دانشجویی نروژ

شما باید برای یک دوره آموزشی در یک کالج یا دانشگاه (با برخی معافیت ها) پذیرفته شده باشید. پس از دریافت پذیرش نامه، باید با نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری نروژ برای کسب اطلاعات درباره فرآیند درخواست اجازه تحصیل تماس بگیرید و از کشور مبدا درخواست دهید. در حالی که برخی متقاضیان می توانند به صورت آنلاین از نروژ یا سفارت نروژ درخواست کنند. اکثر دانشجویان باید درخواست نامه کاغذی را به نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری نروژ ارائه کنند.

هنگامی که فرم درخواست نامه اجازه اقامت دانشجویی را طبق شرایط مهاجرت به نروژ ارائه می کنید، باید پاسپورت را ضمیمه مدارک خود کنید. مدارک زیر برای ارائه مورد نیاز است:

 1. فرم درخواست نامه تکمیل شده
 2. رسید پرداخت هزینه درخواست نامه (حدود 650 دلار آمریکا)
 3. یک سند مسافرتی معتبر (پاسپورت)
 4. دو عکس اندازه پاسپورتی جدید با پس زمینه سفید
 5. گواهی پذیرش در یک دوره تحصیلی تمام وقت مورد تایید
 6. مدرک نشان دهنده تمکن مالی کافی برای کل دوره تحصیلی، که باید در حساب بانکی نروژ باشد (باز کردن حساب بانکی در نروژ بدون داشتن شماره شخصی نروژ دشوار است، بنابراین شما معمولا می توانید پول را به حسابی که توسط موسسه آموزشی باز شده است، واریز کنید).

اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری  و کارآفرینی

نروژ یک کشور سیاسی با ثبات، مدرن و بسیار توسعه یافته با جمعیت کم و اقتصادی بسیار قوی است. نروژ برای کسب و کار با سهولت در رتبه هفتم قرار دارد. نروژ عضو توافقنامه شینگن است، اما عضو اتحادیه اروپا نیست. صنایع اصلی نروژ عبارتند از نفت و گاز، غذای دریایی، حمل و نقل و فعالیت های تحقیق و توسعه. نروژ همچنین گران ترین کشور جهان با افزایش قیمت املاک و مستغلات است. پول اصلی نروژ کرون NOK است.

 • نام سرمایه گذاری : سرمایه گذاری تجاری
 • حداقل سرمایه گذاری: 100،000 (بدون محدودیت)
 • سرمایه گذاری های واجد شرایط : سرمایه گذاری در یک شرکت جدید یا فعلی نروژی و ایجاد شغل در بخش هایی مانند مراکز داده IT، حمل و نقل، نفت و گاز، انرژی سبز، خوراک های دریایی و غیره.
 • نوع ویزا : ویزاهای تجاری – ویزای C / ویزای D / مجوز اقامت
 • زمان پردازش: 1 ماه
 • شرایط اقامت : هیچ شرایط خاصی وجود ندارد.
 • اقامت دائم : پس از 3 سال زندگی مستمر می توانید اقامت دائم دریافت کنید.
 • شهروندی نروژی: پس از 7 سال زندگی از طریق قبول تابعیت
اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری  و کارآفرینی
اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری  و کارآفرینی

اقامت نروژ از طریق خرید ملک

هیچ برنامه ویزای خرید ملک در نروژ وجود ندارد. شهروندان خارجی غیر نروژی طبق شرایط زندگی در نروژ، ممنوعیتی برای خرید خانه در این کشور ندارند. هیچ نوع مالکیت بر ملک در اسلو وجود ندارد، هر چند که هر فروش شامل 2.5 درصد مالیات انتقال می شود، که به عنوان هزینه سند در نروژ خوانده می شود؛ اما خرید املاک شما را واجد شرایط اقامت نمیکند، در نتیجه برای اخذ اقامت نروژ سایر روش های موجود را با مشاورین و کارشناسان ما در دفاتر شیراز و تهران موسسه حقوقی میرداماد، بررسی کنید..

نظرات کاربران

 • توسط فواد
  تاریخ: خرداد 30, 1399
  نفر
  نفر

  سلام.خسته نباشید.
  یه سوال داشتم.اگه کسی به کشور نروژ برود و در آنجا رد شود وقبولش نکنن واثر انگشت ازش بگیرن تا چند سال نمیتونه وارد اروپا بشود.ممنون میشم.
  نا گفته نمونه با پاس کانادا وارد نروژ شده

  • توسط مهدی کیوانی
   تاریخ: تیر 2, 1399
   نفر
   نفر

   سلام وقتتون بخیر
   بهتر است حداقل تا 6 ماه بعد از رد شدن درخواست شما مجددا اقدام نکنید.

دیدگاهتان را با ما در میان بزارید

اسکرول به بالا