شهروندی و تابعیت سوئد

شهروندی و تابعیت سوئد

مشاوره تخصصی و تماس فوری

  فرم مشاوره تخصصی

  شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  و یا این فرم را تکمیل کنید تا مشاورین و کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

  اقامت در کشور های حوزه اروپا برای افراد جهان سومی معمولا یک خواسته هیجان انگیز است اما برای اخذ این اقامت بایستی شرایطی را نیز داشته باشید که بدون آن ها، امکان پذیر نیست. چگونگی مهاجرت به سوئد نیز از این قاعده مستثنی نیست. اخذ شهروندی و تابعیت سوئد را متخصصین مهاجرت موسسه حقوقی میرداماد در این مقاله برای شما گرد آورده اند.

  مزایای داشتن شهروندی و تابعیت سوئد

  تابعیت سوئدی یک قرارداد قانونی بین دولت و شهروند است که شهروندی شما را با سوئد تقویت می کند و مردم سوئد را متحد می کند. تعریف قانونی شهروندی معمولا به عنوان رابطه رسمی بین یک فرد و یک دولت با توجه به حقوق و تعهدات تعریف می شود. تابعیت سوئد می تواند مزایایی مانند:

  • فقط شهروندان سوئدی حق مطلق برای زندگی و کار در کشور دارند و تنها شهروندان سوئدی حق رای دادن در انتخابات مجلس سوئد دارند
  • فقط شهروندان سوئدی می توانند در پارلمان سوئد انتخاب شوند.
  • فقط شهروندان سوئدی می توانند به پلیس یا نیروهای مسلح بپیوندند. مشاغل دیگری نیز وجود دارد که فقط برای شهروندان سوئد قابل دسترسی است.
  • اگر شما مایل به کار در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستید به عنوان یک شهروند سوئدی، آن را آسان تر خواهید یافت.
  • فراتر از این، در اصل، شهروندان خارجی که مجوز اقامت دائمی دارند و در سوئد زندگی می کنند، همان گونه حقوق و تعهدات را به عنوان شهروندان سوئد دارند.

  مالیات در سوئد بالاتر از سایر نقاط اروپا و جهان است، اما شما مزایا را می بینید. مزایای بهداشت، آموزش و موارد دیگر.  مالیات بر درآمد استاندارد 30٪ و حدود 25٪ مالیات بر ارزش افزوده است. اگر درآمد کمتری از 18،800 کرون در سال کسب کنید، هیچ مالیاتی را پرداخت نمی کنید و بیش از 433،000 کرون شما 31٪ مالیات را به علاوه 20/25٪ دیگر پرداخت خواهید کرد که این موارد از معایب مهاجرت به سوئد می کاهد و به مزایای آن می افزاید.

  تابعیت سوئد از طریق تولد فرزند

  کودکان متولد در سوئد همانند والدین همان شهروندی را دریافت می کنند. اگر والدین فرزند شهروند یک کشور خارج از اتحادیه اروپا باشند، والدین باید برای اجازه اقامت برای کودک درخواست دهند. کودک اغلب همان مجوز والدین را دریافت می کند. کودکان متولد 1 آوریل 2015 به بعد:

  اگر فرزند شما بعد از 1 آوریل 2015 متولد شود، وقتی که یکی از والدین یک شهروند سوئدی است، در هنگام تولد، بدون توجه به اینکه والدین اهل کجا هستند، در هنگام تولد به یک شهروند سوئدی تبدیل خواهند شد. یک کودک که بعد از 1 آوریل 2015 به دنیا آمد، همیشه به شهروندی سوئدی پذیرفته می شود، اگر:

  • یکی از والدین یک شهروند سوئدی باشد. مهم نیست اگر کودک در سوئد یا خارج از کشور متولد شود.
  • پدر و مادر فوت شده فرزند یک فرزند سوئدی قبل از مرگشان داشتند.

  اگر مادر کودک یک شهروند سوئدی است:

  یک کودک که قبل از 1 آوریل 2015، اما بعد از 1 ژوئیه 2001 از یک زن که یک شهروند سوئدی است، متولد شده باشد به طور خودکار به یک شهروند سوئدی تبدیل می شود.

  مجوز کودکان که دارای تابعیت سوئدی نیستند:

  هنگامی که آژانس مهاجرت اطلاعیه ای از یک کودک بدون تابعیت سوئدی در سوئد متولد می شود، اداره مهاجرت نامه ای به والدین ارسال می کند. این والدین هستند که باید برای اجازه اقامت برای فرزند خود درخواست کنند.

  شهروندی و تابعیت سوئد از طریق ازدواج

   فرم مشاوره تخصصی

    فرم مشاوره تخصصی

    براهر کشوری قوانینی دارد که برای شهروندانش که از یک کشور دیگر ازدواج می کنند، اعمال می شود. ازدواج با یک شهروند سوئدی فرآیندی با مراحل مختلف است. برای ازدواج با یک شهروند سوئد، شما باید به دولت سوئد نشان دهید که شما واجد شرایط انجام چنین کاری هستید. این شامل:

    • گواهی از کشور متولد شده
    • اثبات وضعیت تاهل
    • اثبات سن

    شما مجبور نیستید ساکن سوئد شوید تا ازدواج کنید. سوئد مستلزم آن است که شما مدارک خاصی را برای ارائه مجوز ازدواج در کشور تهیه کنید. الزامات:

    • شناسنامه ی معتبر
    • گذرنامه
    • گواهی بدون مانع

    گواهی بدون مانع (hindersprövning) ممکن است لازم باشد 21 روز قبل از ازدواج شما ارسال شود. شما همچنین باید یک ماه قبل از ازدواج خود را با تاریخ رسمی ازدواج و محل اقامت خود را تأیید کنید.

    • اثبات این که شما هر دو مجرد هستید؛ از آنجایی که اکثر خدمات کنسولی دیگر این نوع سرویس را در این کشور ارائه نمی کنند، باید با وکیل یا خدمات دفتر اسناد رسمی (notarius publicus) در سوئد مشورت کنید.
    • یک نسخه از قوانین مجوز ازدواج کشور شما؛ از اداره رسمی ازدواج کشور خود بپرسید که برای این موضوع به شما یک علامت تاییدیه از قوانین ازدواج در شهر یا کشور خود بدهد. مقررات باید مهر، تاریخ، امضا و تایید شده توسط یک مقام رسمی معتبر تایید شود. مقامات مالیاتی سوئدی ممکن است درخواست ترجمه از مقررات را داشته باشند.
    • گواهی مرگ و حکم طلاق؛ اگر همسر شما در گذشته، شما باید یک گواهی فوت قانونی داشته باشید. اگر طلاق گرفته اید، باید یک نسخه گواهی نامه ای از حکم نهایی طلاق خود را تأیید کنید.

    تابعیت مضاعف یا دوگانه در سوئد

    تابعیت سوئد بر اساس jus sanguinis (حق خون) است.این به این معنی است که تابعیت سوئدی برای کسانی که به یک والد سوئد متولد می شوند، به دست می آید. سوئد عضو اتحادیه اروپا است. بر این اساس، شهروندان سوئدی می توانند به صورت آزادانه در هر کشوری که بخشی از اتحادیه اروپا هستند، مسافرت کنندو اقامت داشته باشند. سوئد تابعیت دوگانه را مجاز می داند. تابعیت دوگانه به این معنی است که شما شهروند بیشتر از یک کشور هستید. اگر شما به یک شهروند سوئدی تبدیل شوید، اگر کشور دیگری آن را مجاز بداند، می توانید تابعیت خارجی خود را حفظ کنید

    با این حال، برای کسانی که شهروند سوئد و متولد خارج از سوئد و شهروندان یک کشور دیگرهستند، در سن 22 سالگی، تابعیت سوئد را از دست خواهند داد، مگر اینکه تصویب برای حفظ شهروندی اعطا شود. به طور معمول، در صورتی که فرد دارای پدر و مادر متولد سوئد است، و در سوئد زندگی می کند ، و یا فرد به طور منظم به سوئد می رود. تصویب اعطا می شود. شهروندی در بیش از یک کشور می تواند مزایایی مانند:

    • مکان کار در چندین کشور
    • امکان استفاده از مزایای اجتماعی در بیش از یک کشور، به عنوان مثال حقوق بازنشستگی
    • امکان مالکیت یا ارثی املاک و مستغلات
    • امکان سفر یا اقامت در چندین کشور داشته باشد.

    تابعیت مضاعف یا دوگانه در سوئد

    شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد

    برای تبدیل شدن به یک شهروند سوئدی باید شرایط اقامت دائمی در این کشور را داشته باشید، بدین معنی که می بایست برای مدت زمان مشخصی در این کشور اقامت قانونی داشته باشید. مدت زمان مورد نیاز اقامت در سوئد برای افراد مختلف متفاوت است، اما در اکثر موارد حداقل پنج سال اقامت در سوئد برای اخذ حق شهروندی مورد نیاز است که این دوره ی اقامت بایستی پیوسته باشد. البته بایستی توجه داشت که این مدت زمان اقامت از لحظه ی ورود به سوئد محسوب نمی شود، بلکه از زمان گرفتن مجوز اقامت دائم، فرد بایستی مدت زمان مشخصی را در سوئد زندگی کرده باشد. لازم به ذکر است که مجوزهایی نظیر مجوز اقامت موقت برای بازدید از خویشاوندان یا مجوزهای موقت تحصیلی جزء این زمان به حساب نمی آیند.

    البته اگر در مقطع دکترا تحصیل کرده یا مشغول به تحصیل باشید، در موارد خاصی می توانید این مدت زمان را جزء مدت زمان اقامت مورد نیاز خود به حساب آورید. برای افراد بدون تابعیت و پناهنده ها قوانین متفاوت است. در واقع اقامت دائمی به این معنی است که شما مدت زمان طولانی ای در سوئد زندگی کرده و قصد ماندن در این کشور را داشته باشید. در صورت ازدواج و یا زندگی مشترک با یک شهروند سوئدی تنها بعد از سه سال می توانید درخواست شهروندی خود را ارائه دهید، در این موارد شما می بایست با شریکتان حداقل دو سال آخر را مشترکاً زندگی کرده باشید و توجه داشته باشید که صرفا ازدواج برای اخذ تابعیت به این شیوه کفایت نمی کند و حتما بایستی زندگی مشترک داشته باشید.

    در صورت استفاده از این قانون، اگر همسرتان قبلا تابعیت غیر سوئدی داشته باشد، حداقل باید دو سال از زمان تابعیت سوئدی او گذشته باشد. فارغ از این موارد، دانش فرد از زبان سوئدی، آشنایی با شرایط زندگی در این کشور و توانایی حمایت مالی از خود برای اعطای حق شهروندی مورد بررسی قرار می گیرند. سایر شرایط و روش های مهاجرت به سوئد را کارشناسان موسسه حقوقی میرداماد برای شما توضیح خواهند داد.

     فرم مشاوره تخصصی

      فرم مشاوره تخصصی

      حتما بخوانید:  معایب مهاجرت به سوئد

      مطالب مرتبط

      دیدگاهتان را بنویسید

      نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.