مهاجرت و اقامت اتریش

تابعیت اتریش – اقامت اتریش

تفاوت اقامت اتریش و تابعیت اتریش چیست؟ ایا شما از افرادی هستید که مایلند تابعیت اتریش را کسب کنند؟ کسب تابعیت این کشور از راه خون است یا خاک؟ ایا به واسطه تولد می توان تابعیت کشور اتریش را کسب کرد ؟ ایا اقامت طولانی مدت در کشور اتریش می تواند یکی از راه های کسب تابعیت اتریش باشد؟

شرایط تابعیت در اتریش

اساس تابعیت اتریش بر پایه اصل خون پایه ریزی شده است و معمولا طفلی که یکی از والدینش اتریشی باشد بدون توجه به محل تولد وی آن طفل اتریشی محسوب خواهد شد .

کسب تابعیت اتریش به واسطه تولد در این کشور

در صورتی که فردی متولد کشور اتریش باشد ،این مسأله نمی تواند به عنوان سندی برای تابعیت او در این کشور محسوب شود . در هر حال ،این مسأله خود می تواند به او در کسب تابعیت اتریشی کمک نماید.

کسب تابعیت اتریشی به وسیله والدین : علی الاصول ،کودکی که پدر ومادر اتریشی دارد ، خود بعنوان یک شهروند اتریشی بشمار می رود.

اگر پدر ومادر این کودک با هم ازدواج نکرده باشد :در این صورت پدر نمیتواند ملیت خود را به فرزندش انتقال دهد .مگر اینکه بعدا پدر وماد ر این کودک با هم ازدواج نمایند .البته لازم به ذکر است که ازدواج انها باید در زمان طفولیت کودک (یعنی در هنگامی که هنوز این کودک صغیر است )انجام شود . ولی اگر این ازدواج پس از سن 14 سالگی کودک انجام گرفتدر این صورت باید با رضایت کودک ، ملیت اتریشی را به دست اورد .

کسب تابعیت کشور اتریش

می توان پس از ده سال اقامت دایم در کشور اتریش ،درخواست تابعیت این کشور را داد.

همچنین برای بدست اوردن تابعیت این کشور ، باید از شرایط زیر برخوردار بود :

-داشتن زبان اتریشی و اگاهی از شرایط زندگی اتباع خارجی در این کشور .

کسب تابعیت کشور اتریش اختیاری است .

موارد استثنایی که در خصوص کسب تابعیت کشور اتریش وجود دارد :پیش شرط های لازم برای کسب تابعیت کشور اتریش طبق شرایط زیر کاهش یافته و یا اینکه شخص در این موارد از برخی حقوق خود چشم پوشی کند .این موارد به تربیت زیر می باشند:

 • پناهندگانی که چهار سال از زمان پناهندگی انها در این کشور میگذرد
 • شهروندان دیگر مناطق اقتصادی اروپاکه 4 سال از زمان تابعیتشان در انجا میگذرد
 • افرادی که متود اتریش هستند
 • شهروندان سابق اتریشی که بنابر دلیلی به جز محرومیت از حقوق مدنی دیگر تابع این کشور نمی باشد
 • کسانی که موفقیتی در زمینه های علمی ، اقتصادی ، هنری ،ویا ورزشی به دست اورده اند.
 • برخورداری از حق تابعیت اتریش

بعضی از افراد بواسطه شرایطی ساده تر تابعیت کشور اتریش را به دست می اورند ولی در هر حال باید برای به دست اوردن تابعیت کشور اتریش ،تابعیت کشر بیگانه را نداشته باشند.فرزندان صغیر شخصی که تابع کشور اتریش است به طور اتوماتیک میتوانند تابعیت این کشور را بدست اورند .

شرایط تابعیت همسران تبعه اتریش

 • اگر یک سال از زمان ازدواج چنین افرادی میگذرد ، پس از گذشت 4 سال از زمان ازدواج ، میتوتنند تابعیت این کشور را به دست اورند .
 • ولی اگر دو سال یا بیشتر از زمان ازدواج انها میگذرد ،برای کسب تابعیت این کشور باید به مدت سه سال در انجا اقامت داشته باشند .
 • اگر مدت 5 سال یا بیشتر از زمان ازدواج ان ها میگذرد ، وزوج یا زوجه اتریشی حداقل به به مدت ده سال در این کشور اقامت کند ، ممکن است در این صورت از کسب اقامت این کشور چشم پوشی شود .

اقامت اتریش به طور طولانی مدت

اگر شخصی به مدت30 سال در کشور اتریش اقامت داشته باشد ، در صورتی که در این 30 سال ، در این کشور به فعالیت و کسب وکار مشغول باشد ،می تواند تابعیت کشور اتریش را بدست اورد .

 شرایط اقامت شهروندان اسبق اتریشی

شهروندان سابق کشور اتریش که بنا به دلایلی به جز ترک تابعیت و یا محرومیت از حقوق مدنی ،تابعیت این کشور را ازدست داده اند،پس از یک سال اقامت دراین کشور ، مجددا به تابعی انجا در می ایند . برای انصراف از تابعیت کشور اتریش، دست کم فرد باید ده سال در این کشور اقامت داشته باشد .به عبارتی دیگر تا قبل از خاتمه این 10 سال ،شخص نمی تواند از تابعیت این کشور انصراف دهد.

 • اگر شخصی در زمان کودکی تابعیت کشور اتریش را از دست بدهد ، میتواند در سن 18 سالگی دوباره تابعیت این کشور را بدست اورد .البته لازم به ذکر است که برای اقدام به این کار ،فقط 2 سال فرصت دارد.

تابعیت افراد فاقد ملیتی که در کشور اتریش متولد می شوند

در این صورت اگر چنین فردی به مدت 10 سال در کشور اتریش زندگی کرده باشد و5 سال از این 10 سال را نیز قبل از تقاضای تابعیت ، به طور مستمر در این کشور سکونت داشته داشته باشد در این صورت می تواند در سن 18 سالگی تقاضای اقامت در این کشور را داشته باشد .البته لازم به ذکر است که از این تاریخ به بعد ، او فقط 2 سال فرصت دارد که این تقاضا را تنظیم کرده و به مقامات مسؤل تسلیم کند.

تابعیت پرفسورهایی که در دانشگاه کشور اتریش تدریس می کنند

شهروند یکی از کشورهای نواحی اقتصادی غیر اروپایی که در یکی از دانشگاههای ان کشور سمت استادی و یا سمت استادی یک دانشکده هنری را دارد ، به واسطه داشتن این سمت می تواند درخواست کسب تابعیت اتریش را داشته باشد .

لازم به ذکر است که زوج ویا زوجه چنین شخصی به طور طبیعی تابعیت این کشور را بدست می اورند.

از دست دادن تابعیت اتریش

یک شهروند اتریشی که داوطلبانه تابعیت کشور دیگری را به دست می اورد ،خود به خود تابعیت کشور اتریش را از دست می دهد.ولی با این وجود استثنایی در این مورد وجود دارد که از جمله ان ها می توان به تقاضای قبلی برای کسب تابعیت اتریش اشاره کرد .

تابعیت دوگانه (مضاعف) اتریش

طبق قوانین کشور اتریش کسب تابعیت دوگانه از محدودیت هایی برخوردار می باشد .به طور کلی فقط شهروندان اتریش ای که در پایین به انها اشاره میکنم می توانند ملیت بیگانه را به دست اورند.

 • کسانی که به واسطه تولد تابعیت کشور دیگری را به دست اورده اند (ازجمله کودکانی که در امریکا متولد شده اند وپدر ومادر اتریشی دارند و یا کسانی که در کشور اتریش متولد شده اند ولی والدینشان خارجی هستند )مشمول این قانون می شوند;
 • توابع بومی کشور اتریش که نمی توانند از ملیت خود صرف نظر کنند ، نیز مشمول چنین قوانینی نمی شوند
 • کسانی که بواسطه داشتن سمت استادی یکی از دانشگاه های کشور اتریش ، تابعیت اتریش را بدست می آورند نیز مشمول این قوانین می شوند .
 • شهروندان استرالیایی که با شرط حفظ تابعیت اتریشی ، تابع کشور دیگری شده اند نیز مشمول این قانون می شوند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر مهاجرتی معتبر تماس حاصل فرمایید. ما در این وب سایت سعی نموده ایم تعدادی از این دفاتر را به شما معرفی کنیم.

مطالب مرتبط

6 دیدگاه برای “تابعیت اتریش – اقامت اتریش

 1. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام ایا برا اتریش ویزای جستجوی کار میتونید بگیرید برا من؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام شما بهترین ویزای جستجوی کار را بدون ریسک ویزایی می توانید در خصوص آلمان در خواست نمائید.

 2. Avatar کریم احمدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر میشه از طریق دوره زبان المانی در اتریش اقامت اتریش رو گرفت؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام وقتتون بخیر در خصوص زبان آلمانی كورس زبان به غير بومی ارائه نميگردد.

 3. Avatar نادری گفت:

  سلام ببخشید اگر از اتریش دعوتنامه داشته باشیم برای کارای ویزا شما اقدام میکنید؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام بایستی ویزای شما بر اساس جاب آفر باشد تا روند ویزای قابلیت اجرا داشته باشد ویزای دعوتنامه قابل تغییر به ویزای کار نمی باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *