071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل رشته فیزیوتراپی اوکراین

تحصیل رشته فیزیوتراپی اوکراین

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

اوکراین از کشورهای واقع در اروپای شرقی می باشد که مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی جهت ادامه تحصیل می باشد. از مهمترین عواملی که باعث جذب دانشجویان خارجی به این کشور شده است، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می باشد. کارشناسان ما در موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد در این مقاله به شرح توضیحاتی درباره شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در اوکراین پرداخته اند.

پذیرش رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های اوکراین

رشته فیزیوتراپی در اوکراین، در بسیاری از دانشگاه های ملی شهرهای مختلف این کشور تدریس می شود. هر ساله بسیاری از دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف برای فراگیری رشته فیزیوتراپی، وارد این دانشگاه ها می شوند که متعلق به دولت اوکراین است. این دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف جهان برای گذراندن دوره دکترای فیزیوتراپی نیز وارد دانشگاه های ملی اوکراین می شوند. فارغ التحصیلان این رشته در اوکراین، در همه کشورهای دنیا به خوبی شناخته شده اند و می توانند در هر مکان مشغول به کار شوند. شهریه دانشگاه در اوکراین نیز برای دانشجویان بین المللی و خانواده شان بسیار مناسب و در حد استطاعت آنها می باشد.

هزینه های زندگی در اوکراین نیز در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار پایین است. اوکراین در میان کشورهای اروپایی ارزان ترین کشور برای زندگی محسوب می شود و دانشجویان و خانواده هایشان به راحتی از پس مخارج و هزینه های زندگی در این کشور برمی آیند. دانشجویان خارجی این امکان را خواهند داشت که در خوابگاه های دانشجویی اقامت کنند. هر دانشگاه ملی خوابگاه های دانشجویی مخصوص به خود دارد. در هر اتاق خوابگاه به طور معمول سه دانشجو اقامت دارند.

پروسه پذیرش و ورود برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در اوکراین

پروسه ورود و پذیرش به دانشگاه های این کشور برای متقاضیان داخلی و خارجی، صرف نظر از ملیت و کشوری که در آن زندگی می کنند، بسیار راحت است. بر طبق پروسه پذیرش، متقاضیان خارجی باید مدرک دبیرستان و دیپلم و همچنین پاسپورت بین المللی خود را اسکن نمایند و برای دفتر پذیرش ایمیل نمایند. مدرک و گواهی دبیرستان و دیپلم به منظور پذیرش در دوره لیسانس الزامی است.

برای پذیرش در دوره فوق لیسانس، متقاضیان خارجی باید مدرک لیسانس خود را اسکن نمایند، چه این دوره را در کشور اوکراین گذرانده باشند و چه در کشورهای دیگر. مدارک اسکن شده باید کاملا واضح و در فرمت قابل خواندن و خوانا باشند.

پروسه پذیرش و ورود برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در اوکراین
پروسه پذیرش و ورود برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در اوکراین

زمانی که مسئول پذیرش این مدارک را دریافت کرد، واجد شرایط بودن متقاضی برای پذیرش در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه اوکراین را ارزیابی می کند و این ارزیابی و پروسه بررسی، حدود دو روز به طول می انجامد. نتایج بررسی و پذیرش از طریق ایمیل به اطلاع فرد متقاضی خواهد رسید.

متقاضیان واجد شرایط بایستی هزینه پذیرش را برای پروسه دعوت رسمی جهت گذراندن دوره تحصیلی، در وزارت آموزش و پرورش اوکراین ارسال کرده و این پروسه حداکثر در زمان دو هفته انجام می شود. متقاضیان واجد شرایط در صورت نیاز بایستی مدارک علمی تحصیلی بیشتری را برای پذیرش خود اسکن و ارسال نمایند.

چه کسی دعوت رسمی برای تحصیل در دانشگاه اوکراین را صادر می کند؟

در دیگر کشورهای اروپایی پذیرش توسط دانشکده و دانشگاه صورت می گیرد، اما در کشور اوکراین همه پذیرش ها برای متقاضیان خارجی فقط از طریق وزارت آموزش و پرورش اوکراین صادر می شود. هنگامی که هزینه پذیرش دریافت شد، مدارک به منظور صدور دعوت رسمی برای تحصیل به وزارت آموزش و پرورش اوکراین ارسال می شود. برای دانشجویان خارجی تهیه ویزای تحصیلی اوکراین نیز الزامی است. هنگامی که این دعوت نامه رسمی جهت تحصیل صادر شد، بایستی برای متقاضی ارسال شود، زیرا متقاضی نیازمند نسخه اصلی مدارک برای تهیه ویزا می باشد.

 هزینه تحصیل رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های اوکراین

 • هزینه شهریه سالانه 2،300 دلار
 • دعوت نامه برای تحصیل/ پرداخت یکباره پیش پرداخت غیر حضوری: 200 دلار
 • هزینه خدمات پیک/ پرداخت یک باره پیش پرداخت غیر حضوری: 100 دلار
 • پشتیبانی/ تاییدیه ویزا (ارسال شده به سفارتخانه های اوکراین در محل زندگی دانشجو از طریق وزارت امور خارجه که یک نسخه از آن به دانشجو داده می شود) همچنین پرداخت یکباره: 100 دلار
 • هزینه های بیمه خدمات درمانی پرداخت یکباره: 100 دلار
 • هزینه های بیمه مهاجرت/ پرداخت یکباره: 100 دلار
 • هزینه خوابگاه سالیانه (اتاق های مبله، دو تا چهار نفر در یک اتاق) در هر سال تحصیلی: 600 دلار
 • ثبت نام و کارت اقامت 4 ساله با ورود/ خروج چندگانه به اوکراین و بدون ویزا پرداخت یکباره: 100 دلار
 • هزینه های مشاوره پرداخت یکباره: 1،000 دلار
 • حمل و نقل از فرودگاه پرداخت یکباره: 100 دلار
 • حمل و نقل پرداخت یکباره: 100 دلار
 • Grand Total هزینه کلی پرداختی پس از ورود: 4،900 دلار
 • هزینه شهریه یارانه ای از سال دوم تا آخرین سال، 2،500 دلار در هر سال است که شامل محل اقامت نیز می شود.

اخطار مهم: شهریه کلی پس از ورود می بایست پرداخت شود (Grand Total)، به جز مبلغ 325 دلار (با هزینه های بانکی) که شامل دعوت دانشجویی و هزینه خدمات پیک برای ارسال نامه دعوت نامه اصلی از طریق (DHL،TNT،FedEx یا EMS) می باشد. مبلغ قابل پرداخت ذکر شده، از طریق انتقال بانکی یا اتحادیه غربی/ مانی گرام امکان پذیر است.

تحصیل دکترای رشته فیزیوتراپی در اوکراین

بعضی از دانشجویان پس از تکمیل و گذراندن دوره فوق لیسانس ترجیح می دهند تا بالاترین مدرک دانشگاهی را نیز دریافت کنند. رشته دکترای فیزیوتراپی بر دانشی متمرکز است که دانشجویان برای آن به تحقیق، پژوهش و تدریس نیازمند هستند. گذراندن این دوره دانشگاهی اغلب هشت سال به طول می انجامد.

دکترای فیزیوتراپی چیست؟ دکترای فیزیوتراپی بر علم توانبخشی فیزیکی و جسمی متمرکز است. دانشجویان در این برنامه تحصیلی در کنفرانس ها، ارائه مقاله ها و کلاس هایی شرکت می کنند که بر روش های مبتنی بر شواهد علم فیزیوتراپی متمرکز است. از آنجا که این نوع برنامه دانشجویان را برای طیف وسیعی از رشته ها آماده می کند، تحقیق و پژوهش و نوشتن مقاله های دانشجویی به فرصتی تبدیل می شود که دانشجویان می توانند یافته های علمی خود، در رابطه با علم فیزیوتراپی را در اختیار دیگران بگذارند. در پایان این برنامه تحصیلی، یک دانشجو معمولا قادر به تشخیص بیماری و صدمه و درمان فیزیکی آن و همچنین آموزش دیگر فیزیوتراپیست ها، بیماران یا خانواده شان خواهند بود.

گذراندن این دوره بسیار مفید است، زیرا دانشجویان به دانش عمیق و اساسی از تمرین های عملی، تکنیک های انگیزشی، روش های آموزشی، ابزارها، اسباب و دستگاه های کاربردی دست می یابند. دکترای فیزیوتراپی به پزشکی ورزشی، پیراپزشکی، طب اطفال، ارتوپدی، قلب و ریه و بسیاری دیگر از حوزه های طب و پزشکی ارتباط دارد.

فیزیوتراپی، یک برنامه تحقیقی چند بخشی را ارائه می دهد که به بررسی دقیق توسعه و پیشرفت و ارزیابی استراتژی های توانبخشی، محیطی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند و تجربه عینی بیماران با توجه به طیف گسترده ای از بیماری های شدید و زودگذر و بیماری های مزمن و طولانی می پردازد. این موضوع در برگیرنده مسیر کامل توانبخشی و فراتر از آن با هدف بررسی دقیق و ارتقاء بهترین ها، در شواهد مبتنی بر عمل و ممارست می باشد. این رشته دارای گروه بزرگی از افراد علمی است که فعالانه درگیر تحقیق و پژوهش در میان طیف وسیعی از تخصص های بالینی می باشند.

این گروه علمی دارای متخصصان معروف و مشهور بین المللی در زمینه قلب و ریه، اسکلتی و عضلانی و سیستم اعصاب و توانبخشی و از لحاظ کمی و کیفی و روش شناسی و تحقیق آمیخته و مختلط می باشد. دکترای فیزیوتراپی به طور خاص با فیزیوتراپیست هایی متناسب و هماهنگ است که امیدوار هستند تا به توسعه دانش تحقیقی در این حوزه تخصصی یا آموزش علمی و آکادمیک بپردازند. دانشگاه ها، مدرسان را برای دوره فیزیوتراپی جذب می کنند که معمولا انتظار می رود دارای مدرک دکترا و همچنین تجربه عملی باشد.

شرایط کار رشته فیزیوتراپی در اوکراین

برای بهبود عملکرد، تسکین درد و جلوگیری از ناتوانی، پزشکان معالجه بر روی بیمارانی که از آسیب دیدگی یا بیماری های عضلانی، عصبی، مفاصل و استخوان رنج می برند را انجام می دهند. جهت انجام مراحل درمان، نسخه، وضعیت بیمار و سوابق پزشکی، جهت تعیین درمان فیزیوتراپی مورد نیاز می باشد. فیزیوتراپیست برنامه های درمانی کتبی را بر اساس ارزیابی داده های بیمار، برنامه ریزی و توسعه می دهد. قدرت بیمار، رشد حرکتی، درک حسی، ظرفیت عملکردی و عملکرد تنفسی و گردش خون بیمار را ارزیابی و آزمایش می کند و یافته ها را برای توسعه یا تجدید برنامه های درمانی ثبت می کند. تمرین های فیزیکی نیز برای بهبود و حفظ عملکرد انجام می شود. دستورالعمل ایجاد انگیزه و کمک به بیمار برای انجام فعالیت های مختلف بدنی، از جمله تمرینات غیر حضوری، فعالیت های عملکردی سرپایی، فعالیت های روزمره زندگی و استفاده از وسایل دستیار و حمایتی مانند عصا، و پروتز ها، نیاز به مجوز دولتی دارد.

فیزیوتراپیست ها به نمایندگی از سازمان خود، وظیفه ارائه خدمات فیزیوتراپی به بیماران را دارند. آن ها برای کمک به بهبود علائم بیماری و کیفیت زندگی بیماران، روش های مختلفی از جمله برنامه های ورزشی و ترمیم مفاصل را انجام می دهند. فیزیوتراپیست ها با بیماران در تعامل هستند تا در مورد مسائل و نگرانی های آن ها آگاهی یابند، یک برنامه درمانی تهیه کنند و پیگیری های لازم را انجام دهند تا ببینند برنامه درمانی چگونه انجام میشود.

برخی از وظایف اصلی آن ها شامل ارائه تمریناتی است که در مورد مسائل مربوط به هماهنگی، طرز قرارگیری بدن در هنگام نشستن یا ایستادن و همچنین استفاده از دست و ابزار آن ها برای کاهش مشکلات جسمی می باشد. فیزیوتراپیست ها به طور منظم با خانواده بیماران، مشاوران و سایر ارائه دهندگان درمان ارتباط برقرار می کنند. این متخصصان در یک محیط مراقبت های بهداشتی کار می کنند و برای احترام به حریم خصوصی بیماران، باید از قوانین سختگیرانه ایمنی و حریم خصوصی پیروی کنند.

به طور کلی مدرک لیسانس فیزیوتراپی، حداقل نیاز تحصیلی برای این شغل می باشد. همچنین مجوز نیز ممکن است لازم باشد و تجربه قبلی در فیزیوتراپی معمولاً مورد نیاز یا ارجح است. فیزیوتراپیست ها باید از تکنیک هایی که برای رفع درد و ناراحتی در بیماران به کار می گیرند، به خوبی آگاهی داشته باشند و با سایر فیزیوتراپیست ها در یک تیم کار کنند. آن ها باید بتوانند به طور همزمان چند ساعت روی پاهای خود بایستند و همچنین مهارت های عالی در مراقبت از بیمار داشته باشند.

شرایط کار رشته فیزیوتراپی در اوکراین
شرایط کار رشته فیزیوتراپی در اوکراین

متوسط حقوق فیزیوتراپیست در اوکراین 435789 گریونا (17،790،05 دلار آمریکا ) یا نرخ ساعتی معادل 210 گریونا (8،572 دلار آمریکا) می باشد. علاوه بر این، آن ها پاداش متوسط 7408 گریونا (302،423 دلار امریکا) کسب می کنند. برآورد حقوق بر اساس داده های بررسی حقوق و دستمزد، به طور مستقیم از کارفرمایان و کارمندان ناشناس در اوکراین جمع آوری شده است.

 بهترین دانشگاه های اوکراین برای رشته فیزیوتراپی

 1. ده دانشگاه پزشکی در اوکراین
 2. دانشگاه پزشکی ایالت زاپروژیا
 3. دانشگاه پزشکی کارازین خارکف
 4. دانشگاه ملی پزشکی خارکف
 5. دانشگاه ملی پزشکی بوگامولتس
 6. دانشگاه پزشکی ایالت دنپروپتروفسک
 7. دانشگاه پزشکی ایالت لوهانسک
 8. دانشگاه پزشکی کی یف
 9. دانشگاه پزشکی ملی دونتسک
 10. دانشگاه پزشکی ایالت ترنوپیل
 11. دانشگاه پزشکی ملی اودسا
 12. دانشگاه ملی دریای سیاه
 13. دانشگاه پزشکی ملی ایوانو-فرانک کیسک
 14. دانشگاه ایالت سومی
 15. دانشگاه پزشکی بین المللی خارکف

در انتها باید گفت وجود دانشگاه های معتبر رشته پزشکی در اوکراین که ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی به متقاضیان می باشند، این کشور را به یکی از بهترین مقاصد جهت تحصیل این رشته تبدیل کرده است. با تحصیل فیزیوتراپی در اوکراین، فارغ التحصیلان با توجه به آموزش های با کیفیتی که می بینند، به بهترین شکل جهت ورود به بازار کار آماده می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در اوکراین و سایر رشته های تحصیلی این کشور با موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد همراه باشید.

سوالات متداول در مورد تحصیل رشته فیزیوتراپی اوکراین

1- پذیرش رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های اوکراین چگونه است ؟

رشته فیزیوتراپی در اوکراین، در بسیاری از دانشگاه های ملی شهرهای مختلف این کشور تدریس می شود. هر ساله بسیاری از دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف برای فراگیری رشته فیزیوتراپی، وارد این دانشگاه ها می شوند که متعلق به دولت اوکراین است. این دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف جهان برای گذراندن دوره دکترای فیزیوتراپی نیز وارد دانشگاه های ملی اوکراین می شوند. فارغ التحصیلان این رشته در اوکراین، در همه کشورهای دنیا به خوبی شناخته شده اند و می توانند در هر مکان مشغول به کار شوند. شهریه دانشگاه در اوکراین نیز برای دانشجویان بین المللی و خانواده شان بسیار مناسب و در حد استطاعت آنها می باشد.

2- هزینه های زندگی در کشور اوکراین چگونه است ؟

هزینه های زندگی در اوکراین نیز در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار پایین است. اوکراین در میان کشورهای اروپایی ارزان ترین کشور برای زندگی محسوب می شود و دانشجویان و خانواده هایشان به راحتی از پس مخارج و هزینه های زندگی در این کشور برمی آیند. دانشجویان خارجی این امکان را خواهند داشت که در خوابگاه های دانشجویی اقامت کنند. هر دانشگاه ملی خوابگاه های دانشجویی مخصوص به خود دارد. در هر اتاق خوابگاه به طور معمول سه دانشجو اقامت دارند.

3- پروسه پذیرش و ورود برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در اوکراین چگونه است ؟

پروسه ورود و پذیرش به دانشگاه های این کشور برای متقاضیان داخلی و خارجی، صرف نظر از ملیت و کشوری که در آن زندگی می کنند، بسیار راحت است. بر طبق پروسه پذیرش، متقاضیان خارجی باید مدرک دبیرستان و دیپلم و همچنین پاسپورت بین المللی خود را اسکن نمایند و برای دفتر پذیرش ایمیل نمایند. مدرک و گواهی دبیرستان و دیپلم به منظور پذیرش در دوره لیسانس الزامی است.برای پذیرش در دوره فوق لیسانس، متقاضیان خارجی باید مدرک لیسانس خود را اسکن نمایند، چه این دوره را در کشور اوکراین گذرانده باشند و چه در کشورهای دیگر. مدارک اسکن شده باید کاملا واضح و در فرمت قابل خواندن و خوانا باشند .

4- متقاضیان واجد شرایط برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در کشور اوکراین چه کاری باید انجام دهند ؟

متقاضیان واجد شرایط بایستی هزینه پذیرش را برای پروسه دعوت رسمی جهت گذراندن دوره تحصیلی، در وزارت آموزش و پرورش اوکراین ارسال کرده و این پروسه حداکثر در زمان دو هفته انجام می شود. متقاضیان واجد شرایط در صورت نیاز بایستی مدارک علمی تحصیلی بیشتری را برای پذیرش خود اسکن و ارسال نمایند .

5- چه کسی دعوت رسمی برای تحصیل در دانشگاه اوکراین را صادر می کند؟

در دیگر کشورهای اروپایی پذیرش توسط دانشکده و دانشگاه صورت می گیرد، اما در کشور اوکراین همه پذیرش ها برای متقاضیان خارجی فقط از طریق وزارت آموزش و پرورش اوکراین صادر می شود. هنگامی که هزینه پذیرش دریافت شد، مدارک به منظور صدور دعوت رسمی برای تحصیل به وزارت آموزش و پرورش اوکراین ارسال می شود. برای دانشجویان خارجی تهیه ویزای تحصیلی اوکراین نیز الزامی است. هنگامی که این دعوت نامه رسمی جهت تحصیل صادر شد، بایستی برای متقاضی ارسال شود، زیرا متقاضی نیازمند نسخه اصلی مدارک برای تهیه ویزا می باشد .

6- هزینه تحصیل رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های اوکراین چقدر است ؟

 • هزینه شهریه سالانه 2،300 دلار
 • دعوت نامه برای تحصیل/ پرداخت یکباره پیش پرداخت غیر حضوری: 200 دلار
 • هزینه خدمات پیک/ پرداخت یک باره پیش پرداخت غیر حضوری: 100 دلار
 • پشتیبانی/ تاییدیه ویزا (ارسال شده به سفارتخانه های اوکراین در محل زندگی دانشجو از طریق وزارت امور خارجه که یک نسخه از آن به دانشجو داده می شود) همچنین پرداخت یکباره: 100 دلار
 • هزینه های بیمه خدمات درمانی پرداخت یکباره: 100 دلار
 • هزینه های بیمه مهاجرت/ پرداخت یکباره: 100 دلار
 • هزینه خوابگاه سالیانه (اتاق های مبله، دو تا چهار نفر در یک اتاق) در هر سال تحصیلی: 600 دلار
 • ثبت نام و کارت اقامت 4 ساله با ورود/ خروج چندگانه به اوکراین و بدون ویزا پرداخت یکباره: 100 دلار
 • هزینه های مشاوره پرداخت یکباره: 1،000 دلار
 • حمل و نقل از فرودگاه پرداخت یکباره: 100 دلار
 • حمل و نقل پرداخت یکباره: 100 دلار

7- مدت زمان تحصیل دکترای رشته فیزیوتراپی در اوکراین به چه صورت است ؟

بعضی از دانشجویان پس از تکمیل و گذراندن دوره فوق لیسانس ترجیح می دهند تا بالاترین مدرک دانشگاهی را نیز دریافت کنند. رشته دکترای فیزیوتراپی بر دانشی متمرکز است که دانشجویان برای آن به تحقیق، پژوهش و تدریس نیازمند هستند. گذراندن این دوره دانشگاهی اغلب هشت سال به طول می انجامد.

8- دکترای فیزیوتراپی کیست ؟

دکترای فیزیوتراپی بر علم توانبخشی فیزیکی و جسمی متمرکز است. دانشجویان در این برنامه تحصیلی در کنفرانس ها، ارائه مقاله ها و کلاس هایی شرکت می کنند که بر روش های مبتنی بر شواهد علم فیزیوتراپی متمرکز است. از آنجا که این نوع برنامه دانشجویان را برای طیف وسیعی از رشته ها آماده می کند، تحقیق و پژوهش و نوشتن مقاله های دانشجویی به فرصتی تبدیل می شود که دانشجویان می توانند یافته های علمی خود، در رابطه با علم فیزیوتراپی را در اختیار دیگران بگذارند. در پایان این برنامه تحصیلی، یک دانشجو معمولا قادر به تشخیص بیماری و صدمه و درمان فیزیکی آن و همچنین آموزش دیگر فیزیوتراپیست ها، بیماران یا خانواده شان خواهند بود.

9- شرایط کار رشته فیزیوتراپی در اوکراین به چه صورت است ؟

فیزیوتراپیست برنامه های درمانی کتبی را بر اساس ارزیابی داده های بیمار، برنامه ریزی و توسعه می دهد. قدرت بیمار، رشد حرکتی، درک حسی، ظرفیت عملکردی و عملکرد تنفسی و گردش خون بیمار را ارزیابی و آزمایش می کند و یافته ها را برای توسعه یا تجدید برنامه های درمانی ثبت می کند. تمرین های فیزیکی نیز برای بهبود و حفظ عملکرد انجام می شود. دستورالعمل ایجاد انگیزه و کمک به بیمار برای انجام فعالیت های مختلف بدنی، از جمله تمرینات غیر حضوری، فعالیت های عملکردی سرپایی، فعالیت های روزمره زندگی و استفاده از وسایل دستیار و حمایتی مانند عصا، و پروتز ها، نیاز به مجوز دولتی دارد.

10- وظایف فیزیوتراپیست ها در کشور اوکراین چیست ؟

برخی از وظایف اصلی آن ها شامل ارائه تمریناتی است که در مورد مسائل مربوط به هماهنگی، طرز قرارگیری بدن در هنگام نشستن یا ایستادن و همچنین استفاده از دست و ابزار آن ها برای کاهش مشکلات جسمی می باشد. فیزیوتراپیست ها به طور منظم با خانواده بیماران، مشاوران و سایر ارائه دهندگان درمان ارتباط برقرار می کنند. این متخصصان در یک محیط مراقبت های بهداشتی کار می کنند و برای احترام به حریم خصوصی بیماران، باید از قوانین سختگیرانه ایمنی و حریم خصوصی پیروی کنند.

11- بهترین دانشگاه های اوکراین برای رشته فیزیوتراپی کدامند ؟

 • ده دانشگاه پزشکی در اوکراین
 • دانشگاه پزشکی ایالت زاپروژیا
 • دانشگاه پزشکی کارازین خارکف
 • دانشگاه ملی پزشکی خارکف
 • دانشگاه ملی پزشکی بوگامولتس
 • دانشگاه پزشکی ایالت دنپروپتروفسک
 • دانشگاه پزشکی ایالت لوهانسک
 • دانشگاه پزشکی کی یف
 • دانشگاه پزشکی ملی دونتسک
 • دانشگاه پزشکی ایالت ترنوپیل
 • دانشگاه پزشکی ملی اودسا
 • دانشگاه ملی دریای سیاه
 • دانشگاه پزشکی ملی ایوانوفرانک کیسک
 • دانشگاه ایالت سومی
 • دانشگاه پزشکی بین المللی خارکف

اسکرول به بالا