071-91009294  | 021-88724227  |

زندگی در لهستان

زندگی در لهستان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

انتخاب برای زندگی در لهستان می تواند یک ماجراجویی عظیم باشد، اما برای افراد خارجی و مردم محلی نیز چالش هایی دارد. همچنین کشور لهستان عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن می باشد. با دریافت اقامت لهستان به راحتی می توانید به سایر کشور های اروپایی ذینفع سفر کنید. در این مقاله کارشناسان خبره ما اطلاعاتی در رابطه با شرایط زندگی در لهستان را در اختیار شما قرار داده اند.

فرهنگ و آداب رسوم زندگی در لهستان

در فرهنگ لهستان تاریخی قدیمی نهفته است و همچنان سنت های قدیمی با زندگی مدرن با هم درآمیخته اند. فرهنگ لهستان به دلایل جغرافیایی و ارتباط با سایر کشورها توسعه یافته است و این تاریخ غنی، هزار سال قدمت دارد.

امروزه لهستان سنت و آداب و رسوم تاریخ خود را با ریشه در فرهنگ اسلام ادامه می دهد. حتی بیزانس و عثمانی نیز بر فرهنگ این کشور تاثیر گذار بوده است.

تقریباً 95 درصد از ساکنین لهستان کاتولیک رومی هستند و حدود 75 درصد آن ها بطور مرتب در مراسمات کلیسا شرکت می کنند. این وابستگی کلیسایی تحت تاثیر تعطیلات و سنت هایی است که بخش مهمی از فرهنگ لهستان می باشد.

لباس محلی مردم لهستان

لباس محلی مردم لهستان رنگارنگ و به زیبایی مزین شده است و نمایانگر مناطق مختلف کشور می باشد. لباس محلی مردان و زنان بیشتر در تعطیلات، مراسم عروسی و جشنواره ها دیده می شود و رقصندگان با اجرای سنتی تماشاگران را سرگرم می کنند.

لباس محلی هر منطقه با یکدیگر متفاوت است و به مناطق تاریخی کشور بستگی دارد؛ لهستان بزرگ، لهستان کوچک، مازوویا، پومرینیا، وارمیا، مازوری، پودلاسی، کوجاوی و سیلسیا.

مراسم های مردم لهستان

در روز تمام مقدسات و تمام ارواح، لهستانی ها برای ادای احترام با اعضای خانواده با گل و شمع بر سر مزار درگذشتگان می روند. یک نوامبر روز تمام مقدسات است که برای مردم لهستان یک تعطیلی مهم محسوب می شود و زمانی که لهستان و لیتوانی یک کشور بودند، این روز را جشن می گرفتند.

دو نوامبر پس از روز تمام مقدسات، روز تمام ارواح است و پیشینیان بر این باور بوده اند که درگذشتگان به ملاقات بازماندگان می روند و یا به خانه های خود بازمی گردند.

عید پاک در لهستان، زمان بخصوصی از سال است که آیین های مذهبی و جشن بازگشت بهار برگزار می شود. مراکز شهر با برگزاری جشنواره ها و غرفه های خرید پرهیاهو می شوند. خانواده ها با رنگ آمیزی تخم مرغ و شرکت در مراسمات کلیسا، آداب و رسوم سنتی خود را اجرا می کنند.

مذهب در فرهنگ لهستان جایگاه ویژه ای دارد و عمیقا با فرهنگ این کشور درآمیخته است. تعطیلات مذهبی به عنوان تعطیلات ملی محسوب می شوند و در این روزها اکثر مشاغل تعطیل هستند.

مهمترین تعطیلات، کریسمس است و برگزاری جشن ها دو روز و نیم به طول می انجامد. اعضای خانواده با شروع سال جدید، یکدیگر را در خوردن ویفر سهیم می کنند و برای یکدیگر آرزوی سلامتی، موفقیت و خوشبختی می کنند. همچنین در جشن های کریسمس این کار مرسوم است و بخش مهمی از فرهنگ لهستان می باشد.

زبان مردم لهستان
زبان مردم لهستان

زبان مردم لهستان

زبان های رسمی اقلیت شناخته شده لهستان را در این مقاله برای شما آورده ایم. در زیر می توانید زبان های اقلیت لهستان و تعداد افرادی که به این زبان ها صحبت می کنند را مشاهده نمایید:

 • کاشوبی: 108140 نفر
 • آلمانی: 96461 نفر
 • بلاروسی: 26448 نفر
 • اوکراینی: 24549 نفر
 • روشین: 6279 نفر
 • لیتوانیایی: 5303 نفر
 • ارمنی: 2000 نفر
 • مجارستانی: 1000 نفر
 • اسلواکیایی: 1000 نفر
 • چک: 1000 نفر؛ سایر زبان های اقلیت رسمی شناخته شده شامل ییدیش، عبری، کارائیم و تارتار هستند.

از بین این زبان ها، زبان کاشوبی بیشترین گویش را دارد که متعلق به گروه لچیتی زبان های اسلاوی است. باور بر این است که این زبان از زبان بومی پومرانیا گرفته شده است، که گفته می شود آن ها پیش از لهستانی ها وارد این منطقه شده اند. با گذشت زمان تحت تأثیر زبان های لهستانی، پروس قدیمی و کمی زبان آلمانی قرار گرفته است.

اغلب زبان کاشوبی، به عنوان گویشی از زبان پومرایی به حساب می آید. این زبان گویش های مختلف دارد و ممکن است گویش وران کوشابی شمال، در درک صحبت های گویش وران کوشابی جنوب با مشکل مواجه شوند.

زبان های غیر رسمی اقلیت شناخته نشده لهستان

برخی از زبان ها در لهستان هنوز به طور رسمی توسط دولت شناخته نشده اند. این زبان ها شامل زبان مهاجرین، زبان های خارجی، سیلسیانی و Wymysorys می باشد. جالب اینجاست که سیلسیانی، دومین زبان پرکاربرد در لهستان است. طبق گزارشات حدود 529377 نفر در منزل با این زبان صحبت می کنند. با این حال، به دلیل اختلاف بین زبان شناسان در مورد اینکه، این یک زبان مجزا یا لهجه لهستانی است، همچنان توسط دولت به رسمیت شناخته نشده است.

غالباً این زبان به عنوان زیر گروه زبان لچیتی از خانواده اسلاوی طبقه بندی می شود. علاوه بر این، زبان سیلسیانی تحت تأثیر زبان آلمانی مرکزی بوده است. در ابتدا مردم منطقه سیلسیای بالا، که بین منطقه جنوب غربی لهستان و منطقه شمال شرقی جمهوری چک تقسیم می شوند، به این زبان صحبت می کردند.

زبان Wymysorys به گروه زبان آلمانی غربی تعلق دارد؛ و در حال حاضر فقط در ویلاموویس، شهری بین سیلسیا و لهستان کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل اینکه تعداد گویش وران آن کم است، این زبان در معرض انقراض قرار دارد. طبق گزارشات تنها 70 تا 100 نفر به این زبان صحبت می کنند که همه آنها سالمند هستند.

انگلیسی برای لهستانی ها یک زبان مادری و بومی نیست (به نام L1 شناخته می شود.)؛ اما دومین زبان رایجی است که در لهستان آموخته و صحبت می شود. در واقع باید گفت که تقریباً 30 درصد از مردم لهستان به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

از زمان پیوستن لهستان به اتحادیه اروپا، تعداد زیادی از لهستانی ها برای زندگی و کار به انگلیس نقل مکان کرده اند. در نتیجه، صحبت کردن به زبان انگلیسی یک مهارت مهم به شمار می رود.

خدمات ترجمه در لهستان برای شرکت های خارجی به راحتی قابل دسترس است و مشتریان و شرکا می توانند از این خدمات بهره مند شوند.

وضعیت اقتصادی مردم لهستان

اقتصاد لهستان همچنان با قدرت عمل می کند. رشد تولید ناخالص داخلی واقعی (برابری قدرت خرید)، در سال 2018 به 5.1 درصد رسیده است که نتیجه مصرف داخلی و تسریع در سرمایه گذاری ها است. میزان بیکاری زیر 4 درصد است و شاخص های رفاه مشترک همچنان در حال بهبود هستند.

کمبود نیروی کار اقتصادی، سیاست های غیر عملی دولت در تقویم سیاسی و عوامل نامطلوب جهانی سه چالش اصلی برای لهستان می باشند. افارد ماهر سایر کشور ها می توانند برای دریافت ویزای کاری لهستان اقدام نمایند و در صورت واجد شرایط بودن پاسپورت لهستان را دریافت نمایند.

کمبود نیروی کار به شدت بر رشد احتمالی تولید ناخالص داخلی تأثیر می گذارد و با بازنشستگی زودرس تعداد زیادی از نیروی کار تشدید می شود. کمبود کارگر می تواند بر ظرفیت تولید و سرمایه گذاری اثر منفی داشته باشد.

دلیل این مشکل، ممکن است این باشد که سایر کشورهای اتحادیه اروپا بازار کار خود را به روی کارگران اوکراینی، کشوری که کمبود نیروی کار لهستان را تا حد زیادی جبران می کرد، باز کرده اند.

یک تقویم سیاسی فشرده با اتحادیه اروپا، انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات عمومی که همه در طول یک سال باید انجام شود، منجر به سیاست های غیر عملی می شود.

با اقدامات پیشنهادی برای افزایش مزایای اجتماعی، پایین آوردن نرخ مالیات و افزایش حقوق بازنشستگی، پیش بینی می شود در بلند مدت بر امور مالی عمومی فشار زیادی وارد شود. با توجه به ماهیت غیرقابل برگشت و لغو نشدنی این اقدامات، چنین سیاست هایی بر وضعیت مالی لهستان در سال های آینده تاثیر گذار خواهد بود.

نرخ تورم سالانه لهستان در جولای 2019 حدود 2.9 درصد، بالاترین میزان از اکتبر 2012، و در ماه قبل نرخ تورم 2.6 درصد بوده است. قیمت ها بیشتر برای مواد غذایی و نوشیدنی های غیر الکلی (6.8 درصد در مقابل 5.7 درصد در ماه جون) و مسکن و خدمات رفاهی (2.0 درصد در مقابل 1.7 درصد) افزایش یافته است.

شرایط زندگی در لهستان برای مهاجرین
شرایط زندگی در لهستان برای مهاجرین

شرایط زندگی در لهستان برای مهاجرین

طبق آمارهای ملی، در حال حاضر 228218 خارجی با مجوز اقامت معتبر، مقیم لهستان هستند که نه شهروند اروپایی و نه اعضای خانواده لهستانی ها می باشند.

طبق آمار تعداد شهروندان اروپایی که در این کشور زندگی می کنند، بیشتر است و تعداد افرادی که دارای مدارک معتبر ثبت شده هستند (همراه با اعضای خانواده) حدود 307837 نفر می باشند. اما به نظر می رسد این رقم اشتباه است، دلایل آن را در متن زیر بررسی می کنیم:

اول از هر چیز، هیچ روشی برای لغو ثبت شهروندی اتحادیه اروپا وجود ندارد، بنابراین تعداد زیادی از مهاجران در این کشور برای اخذ شهروندی اقدام می کنند و پس از کسب تابعیت اروپا این کشور را ترک می کنند، اما همچنان نام آنها در فهرست آمار قرار دارد.

دوم اینکه، بسیاری از خارجیان اروپایی، سالهاست که بدون ثبت نام در لهستان زندگی می کنند، زیرا در عمل هیچ مجازاتی برای شهروندان اتحادیه اروپا که ثبت نام نکرده اند، وجود ندارد.

به همین دلیل به نظر می رسد آمار و ارقام ارائه شده در مورد تعداد شهروندان اروپایی مقیم لهستان دقیق نباشد. اما باید گفت که طبق Eurostat لهستان تعداد مهاجرین اروپایی به این کشور در سال 2015 حدود 29400 نفر بوده است که این رقم از سال 2013 افزایش نیافته است.

به طور کلی می توان قاطعانه گفت که حداقل 258000 خارجی، به استثنای دارندگان ویزا و افرادی که به طور غیرقانونی در لهستان اقامت دارند در این کشور ساکن هستند.

مقایسه خارجیان ساکن لهستان با خارجیان ساکن سایر کشورهای اتحادیه اروپا

جدیدترین داده های اداره آمار اروپا که درباره مهاجرت است، مربوط به سال 2015 می باشد. طبق گزارش دو سال پیش Eurostat، فقط 5 کشور اتحادیه اروپا میزبان مهاجران بیشتری نسبت به لهستان بوده اند؛ آلمان، انگلستان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا.

از آنجا که تقریباً 57 درصد از پاسخ دهندگان ساکن لهستان، اولین تجربه زندگی در خارج از کشور را داشته اند، برای رتبه بندی شهرهای این کشور از استانداردهای موجود در کشور خود استفاده کرده اند. هر فردی که برای بار دوم به یک کشور خارجی سفر می کند، برای اشتغال به لهستان نقل مکان کرده است، با این وجود 43 درصد از افراد اقرار کرده اند که لهستان کشوری برای شروع یک زندگی جدید است.

طبق گزارشات وزارت کار، خانواده و سیاست های اجتماعی در مورد بازار کار، در سال گذشته بیش از 270 هزار خارجی برای مجوز کار درخواست داده اند.

در واقع جای تعجبی نیست، زیرا شرکت های لهستانی به سرعت در حال پیشرفت هستند و برخی از آنها کمبود نیروی ماهر دارند. همچنین برندهای بزرگ بین المللی، دفاتر خود را در شهرهایی مانند ورشو، کراکوف یا وروشلوو افتتاح کرده اند؛ این بدان معنی است که فرصت های جدید شغلی بسیاری، برای خارجیان فراهم شده است. همچنین در آخر باید اضافه کرد که بازار مشاغل موقت یا فصلی نیز رو به رشد است.

برخورد و رفتار مردم لهستان با مهاجرین

مهمان نوازی، بخش مهمی از فرهنگ و سنت لهستان است. یک گفته مشهور در لهستان وجود دارد که می گوید اگر شما در خانه مهمان دارید، خدا را در خانه دارید. تا به امروز لهستانی ها با این روحیه بزرگ شده اند.

مهمان نواز بودن تا زمانی کار درستی است که شما شخصی بی ادب، مغرور و پر افاده نباشید. این برخورد به زمان قرون وسطی بر می گردد؛ زمانی که سفیری نه تنها به مهمانی پادشاه و اشراف زادگان دعوت شد بلکه با آشنایی بین همه میزبانان شوکه شد. اکثر خارجی ها که به لهستان سفر می کنند، با آن ها به عنوان مهمان رفتار می شود.

اما این موضوع به این معنی است که مهمان ملزم است با میزبان خود با احترام برخورد کند. با بی احترامی کردن به سرعت از یک مهمان به یک خارجی غیر قابل پذیرش تبدیل می شوید. اگر بی احترامی غیرعمدی بود، عذر خواهی کردن برای درست کردن کارها، کار سختی نیست زیرا لهستانی ها زود عصبانی می شوند و زود می بخشند.

با تمام چیزهایی که گفته شد مردم لهستان نسبت به خودشان و کشورشان روش و رفتار درستی دارند. جوک ها و شکایت های زیادی وجود دارد که ممکن است این احساس را بوجود آورد که لهستان بدترین کشور جهان است. در حقیقت بدین دلیل است که اکثر لهستانی ها کشور خود را دوست دارند.

طبقه اجتماعی شما بسیار مهم است. اگر شما یک دختر و پسر معمولی هستید، با آغوش باز و مهمان نوازی کامل از شما استقبال می شود. از طرف دیگر اگر شما به اصطلاح جزء طبقه ممتاز جامعه باشید (مثلا یک تاجر ثروتمند، مقام دولتی، یک شخص مشهور خارجی و غیره) از شما استقبال خوبی نمی شود.

این طرز فکر از ده ها سال اشغال شوروی و سال های بعد از آن نشات می گیرد، زمانی که تمام جامعه لهستان در مقابل طبقه ممتاز جامعه که با کمونیست ها همکاری می کردند، قرار گرفت.

این یک دیدگاه مرسوم ایجاد می کند که تنها راه ثروتمند، مشهور و شناخته شدن زیر پا گداشتن معیارهای اخلاقی است. ناراحت کننده است که بگوییم این طرز فکر تا به امروز باقی مانده است و ناراحت کننده تر این است که در این استدلال حقایقی نیز وجود دارد.

مزایای زندگی در کشور لهستان

مزایای زندکی در لهستان عبارتست از:

 1. لهستانی ها چند زبانه و صمیمی هستند.

لهستانی های جوان قطعا با دیگر زبان ها اشنایی دارند. در دبیرستان ها یادگیری زبان اجباری است می باشد. اکثر اوقات زبان انتخابی، انگلیسی است.نسل های قدیمی تر اکثرا به دلیل تاریخ لهستان به زبان روسی آشنایی دارند.

اگر نیاز به کمک و راهنمایی دارید، برای افراد جوان تر استفاده از زبان انگلیسی پیشنهاد می شود. اگر شما اهل اسلوونی، جمهوری چک، اسلواکی، صربستان یا روسیه هستید، شانس بزرگی برای ارتباط برقرار کردن دارید.

 1. کشوری بسیار زیبا

لهستان دارای مناظر دیدنی، دریاچه ها، جنگل ها، دشت ها و کوه های زیبا است. مطمئنا شما از دیدن این مناظر خسته نمی شوید. بسیاری از شهرهای زیبا (کراکوف، پوزنان، وروتسواف، ورشو یا گدانسک و غیره) در لهستان وجود دارند. همین زیبایی در شهرهای کوچک تر و روستاها نیز وجود دارد.

متاسفانه بسیاری از بناهای تاریخی، در طول جنگ جهانی دوم تخریب شد اما برخی از آنها بازسازی شده اند؛ از جمله موزه WAWEL CASTLE در کراکوف یا شهر قدیمی و قلعه سلطنتی بازسازی شده در ورشو یا شهرهای قدیمی در وروتسواف و گدانسگ.

 1. مسکن و غذا مقرون به صرفه

در مقایسه با شهرهای اروپای غربی هزینه غذا، لباس و اجاره آپارتمان ارزان تر است. برای مثال در ورشو یک وعده غذایی خوب با گوشت 20 تا 30 زلوتی (تقریبا 5 تا 7 دلار) می شود.

در طول ساعت های اداری ناهار ارزان تر است. مکان هایی در مرکز ورشو وجود دارند که می توانید تنها با 15 زلوتی (3 تا 4 یورو) شام خریداری کنید. در شهرهای کوچکتر که کمتر توریست از آنها دیدن می کند قیمت ها هنوز پایین تر است.

 1. حمل و نقل عمومی با کیفیت و مقرون به صرفه

اگر شما در یک شهر بزرگ توریستی هستید، می توانید از وسایل مختلف حمل و نقل عمومی استفاده کنید؛ به این معنی که اتوبوس ها، تراموا، خطوط قطار شهری و در ورشو دو خط مترو در دسترس هستند.

شبکه قطار ملی نیز به خوبی توسعه پیدا کرده است و استانداردهای سفر بهبود یافته است. شاه راه ها و بزرگراه های جدید در سایه کمک های مالی اتحادیه اروپا در سال های اخیر ساخته شده اند. اما هنوز بسیاری از جاده ها مخصوصا در شرق لهستان در مقایسه با اروپای غربی به اندازه کافی خوب نیست. اگر می خواهید از حومه شهر دیدن کنید حتما باید از ماشین استفاده کنید یا می توانید ماشین کرایه کنید.

 1. فرهنگ و غذاهای عالی

غذاهای لهستانی عالی هستند. غذاهای سنتی زیادی هستند که حتما باید آنها را امتحان کنید. مشهورترین آن ها نوعی پودینگ (PIEROGI)، کلم با گوشت ریز ریز شده (GOTABKI)، تاس کباب کلم (BIGOS)، سوپ گندم (ZUREK) و کتلت گوشت خوک (SCHABOWY) هستند.

معایب زندگی در لهستان

معایب زندگی در لهستان شامل:

 1. وجود فضای بروکراسی بالا

هنوز بروکراسی (دیوان سالاری) بسیاری وجود دارد. هر چند که پیشرفت های بسیاری حاصل شده است اما هنوز سطح بالایی از بروکراسی وجود دارد.قوانین و مدارک زیادی برای تکمیل کردن وجود دارد، مخصوصا زمانی که می خواهید شرکت خود را تاسیس کند. سطح خدمات مشتریان پیشرفت کرده است و با توجه به تجارب شخصی، بهتر خواهد شد.

 1. آب و هوا

اگر شما در اب و هوای گرم و معتدل زندگی می کنید، روزهای سرد زمستان می تواند برای شما سخت باشد. باید اقرار کرد که زمستان های اخیر نسبتا معتدل بوده اند و دمای زیر صفر کمتر اتفاق افتاده است. اما حتی اگر هوا واقعا سرد شود می توانید به آن عادت کنید. تنوع آب و هوای لهستان با زمستان های سرد و تابستان های گرم است.

 1. کیفیت مراقبت های درمانی عمومی

مراقبت های درمانی در لهستان، از طریق سیستم بهداشت عمومی ارائه می شود. تا زمانی که بیمه درمانی شما توسط کارفرما پرداخت می شود، هزینه ها برای همسر یا فرزند فرد بیمه شده رایگان است.

دسترسی عامه مردم به پزشکان و بیمارستان ها باعث ایجاد صف های طولانی برای دیدن متخصص یا انجام عمل جراحی شده است. شرایط در بسیاری از بیمارستان های عمومی بهتر خواهد شد.

 1. یادگیری زبان سخت لهستانی

معمولا استدلال می شود که زبان لهستانی یکی از سخت ترین زبان های دنیا است، ولی هیچ کس این را ثابت نکرده است. بستگی به این دارد که اهل کجا باشید و همچنین بستگی به پیش زمینه زبان شناسی شما دارد. بنابراین اگر انگیزه یادگیری زبان یا روش خوبی برای یادگیری دارید می توانید به راحتی زبان یاد بگیرید.

وضعیت خرید و فروش و اجاره ملک در لهستان

به دلیل عملکرد خوب اقتصادی، افزایش دستمزدها و کاهش نرخ بیکاری به همراه نرخ بهره پایین، بازار املاک هنوز قوی باقی مانده است.

نمودار قیمت خانه های لهستان

طبق آمار بانک مرکزی لهستان (NBP)، متوسط قیمت آپارتمان های موجود در هفت شهر بزرگ لهستان (ورشو، گدانسک، گدنیا، ووچ، پوزنان و وراتسواف) در سال 2018، 7.11 درصد (با نرخ تورم 5.51 درصد) افزایش داشته است.در دوره های سه ماه، قیمت خانه در سه ماه چهارم سال 2018 (با نرخ تورم 1.5 درصد) 3.12 درصد افزایش یافته است.

متوسط قیمت خانه های موجود در ورشو در سال 2018 (با نرخ تورم 9.86 درصد) 11.52 درصد افزایش یافته است.

گدانسک با افزایش 20.56 درصد (با نرخ تورم 18.77 درصد) در سال 2018، شاهد بالاترین میزان افزایش نرخ خانه در بین هفت شهر اصلی لهستان بوده است.

دیگر شهرهای لهستان با افزایش قیمت مواجه بودند از جمله: ووچ (11.52 درصد)، کراکوف (11.49 درصد) و پوزنان (9.11 درصد)

در میان هفت شهر اصلی لهستان، وروتسواف با 3.23 درصد افزایش (نرخ تورم 1.69 درصد) در سال 2018 شاهد کمترین میزان افزایش قیمت بوده است.

طبق گزارش NBP، ورشو با قیمت فروش 10.300 زلوتی در هر متر مربع (2.394 یورو) در سال 2018 دارای گران ترین خانه ها در لهستان بوده است.

متوسط قیمت خانه در گدانسک 8.855 زلوتی در هر متر مربع (2.058 یورو)، در گدنیا 8.523 زلوتی در هر متر مربع (1.982 یورو) و در کراکوف 8.466 زلوتی در هر متر مربع (1.968 یورو) است. ووچ با متوسط قیمت 4.811 زلوتی در هر متر مربع دارای ارزان ترین خانه ها در بین هفت شهر بزرگ لهستان بوده است.

افزایش شدید قیمت ها به دلیل تقاضای بالا، کمبود عرضه، قیمت بالای ساخت و ساز و همچنین توقف ارائه طرح مسکن جوانان (MDM) در ژانویه 2018 بوده است.

طبق گفته مشاوره مسکن REAS JLL در سال 2018، تعداد کل آپارتمان های جدید فروخته شده در شش شهر اصلی لهستان با 12.3 درصد کاهش به 64800 واحد رسیده است. علی رغم این، سطح فروش در سال گذشته دومین سطح فروش بالا در تاریخ بازار مسکن بوده است.

هزینه های زندگی در لهستان
هزینه های زندگی در لهستان

هزینه های زندگی در لهستان

هزینه زندگی در لهستان به صورت زیر می باشد:

 • یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت: 5.7 یورو
 • یک وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران متوسط (سه نوع غذا): 32.10 یورو
 • یک وعده غذا در ستوران مک دونالد (یا رستوران مشابه): 4 یورو
 • نوشیدنی خانگی (0.5 لیتری): 2 یورو
 • کاپوچینو (معمولی): 2.10 یورو
 • نوشابه کک یا پپسی (بطری 0.33 لیتری): 0.45 یورو
 • آب (بطری 0.33 لیتری): 0.367 یورو
 • شیر معمولی (1 لیتری): 0.68 یورو
 • یک قرص نان سفید فرانسوی (500 گرمی): 0.45 یورو
 • برنج سفید (1 کیلو گرم): 0.57 یورو
 • تخم مرغ معمولی (12 عدد): 1.60 یورو
 • پنیر محلی (1 کیلو گرم): 5.43 یورو
 • سینه مرغ بدون استخوان و بدون پوست (1 کیلو گرم): 3.6 یورو
 • گوشت گاو یا معادل آن گوشت راسته (1 کیلو گرم): 7.5 یورو
 • سیب (1 کیلو گرم): 0.81 یورو
 • موز (1 کیلو گرم): 1 یورو
 • پرتغال (1 کیلو گرم): 1.2 یورو
 • گوجه فرنگی (1 کیلو گرم): 1.58 یورو
 • سیب زمینی (1 کیلو گرم): 0.41 یورو
 • پیاز (1 کیلو گرم): 0.71 یورو
 • کاهو (1 عدد): 0.83 یورو
 • آب (بطری 1.5 لیتری): 0.25 یورو
 • بطری نوشیدنی (قیمت متوسط): 5.37 یورو
 • نوشیدنی خانگی (بطری 0.5 لیتری): 0.91 یورو
 • نوشیدنی وارداتی (بطری 0.33 لیتری): 1.21 یورو
 • بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی): 0.68 یورو
 • بلیط ماهانه (قیمت معمول): 31 یورو
 • تاکسی دربست (تعرفه معمولی): 2.13 یورو
 • تاکسی برای هر کیلومتر (تعرفه معمولی): 0.43 یورو
 • تاکسی با 1 ساعت انتظار: 8.04 یورو
 • بنزین (1 لیتر): 1.03 یورو
 • ولکسواگن گلف (یا ماشین مشابه آن): 160 یورو
 • تیوتا کارولا (یا ماشین مشابه آن): 165 یورو
 • موارد اصلی (برق، سیستم گرمایشی و سرمایشی، آب، زباله) برای یک آپارتمان 85 متری: 120 یورو
 • تعرفه یک دقیقه صحبت کردن با تلفن همراه (بدون تخفیف یا طرح): 0.12 یورو
 • اینترنت (600 مگاپیکسل یا بیشتر، دیتا نامحدود، کابل ADSL): 11 یورو
 • هزینه ماهانه باشگاه بدنسازی برای بزرگسالان: 23.37 یورو
 • اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته): 17.57 یورو
 • هر صندلی سینما: 5 یورو
 • هزینه ماهانه پیش دبستانی (یا مهد کودک) خصوصی برای تمام روز: 205 یورو
 • هزینه مدرسه ابتدایی بین المللی برای یک سال برای یک کودک: 500 یورو
 • شلوار جین (مارک LEVIS یا مشابه آن): 61 یورو
 • لباس تابستانه از یک فروشگاه زنجیره ای: 47 یورو
 • یک جفت کفش ورزشی نایک (با قیمت متوسط): 73 یورو
 • یک جفت کفش چرم مردانه: 77 یورو
 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 320 یورو
 • آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: 270 یورو
 • آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: 500 یورو
 • آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر: 390 یورو

برای اینکه این مراحل و روند مهاجرت به لهستان را دقیق تر پیگیری کنید، میتوانید زمانی را برای مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی میرداماد در تهران و شیراز تعیین کنید و ضمن آن اطلاعات کاربردی و خوبی را در زمینه تحصیل پزشکی و دندان پزشکی لهستان را دریافت کنید.

سوالات متداول در مورد زندگی در لهستان

1- آیا زندگی در لهستان امن است؟

زندگی در لهستان بی خطر است. شهرها به دلیل ایمنی خود از درجه بالایی برخوردار بودند و میانگین آن 4.63 در مقیاس 6 درجه است.

2- چگونه می توان اقامت دائم در لهستان را دریافت کرد؟

اجازه دائم فقط برای متقاضی صادر می شود که حداقل 3 سال با یک مقیم لهستانی ازدواج کرده است و کسی که قبل از این درخواست بی وقفه در قلمرو جمهوری لهستان اقامت داشته است.

3- سیستم آموزشی کشور لهستان چگونه است؟

سیستم آموزشی کشور لهستان از کیفیت خوبی برخوردارند و در سراسر جهان شناخته شده است.

4- آیا یادگیری زبان لهستانی مشکل است؟

یادگیری زبان لهستانی سخت است؛ در نظر داشته باشید که بیشتر افراد کشور لهستان به زبان انگلیسی مسلط هستند.

5- آیا کشور لهستان با مهاجران خوب برخورد می کند؟

مردم لهستان بسیار صمیمانه و دوستانه با افراد برخورد می کنند. بسیار با استقبال باز از مهاجران برخورد می کنند.

6- آیا کشور لهستان به متقاضیانی که در این کشور تحصیل می کنند، اجازه همراه می دهند؟

کشور لهستان به متقاضیانی که در این کشور تحصیل می کنند، اجازه همراه می دهند.

7- وضعیت اقتصادی کشور لهستان چگونه است؟

وضعیت اقتصادی کشور لهستان بر پایه فرآورده های کشاورزی، خواربار، تجهیزات حمل و نقل و ماشین آلات می باشد.

8- هزینه زندگی در لهستان چقدر است؟

هزینه زندگی در لهستان بسته به سبک زندگی و منطقه زندگی افراد دارد. به طور کلی هزینه زندگی افراد حدود 500-700 یورو در ماه است.

9- زبان مردم لهستان چیست؟

زبان مردم لهستان لهستانی است، اما مردم این کشور به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند.

10- آیا در لهستان تحصیل اجباری است؟

سیستم آموزشی لهستان از سنین 7-18 سال اجباری است.

11- آیا در لهستان هم می شود از یورو استفاده کرد؟

واحد پول لهستان زالوتی است، اما از یورو نیز می توان استفاده کرد.

12- آیا ایرانیان می توانند شهروندی لهستان را اخذ کنند ودر این کشورزندگی کنند؟

طبق آمارهای ملی، در حال حاضر 228218 خارجی با مجوز اقامت معتبر، مقیم لهستان هستند که نه شهروند اروپایی و نه اعضای خانواده لهستانی ها می باشند.

13- آیا لهستان خارجیان را برای زندگی در این کشور می پذیرد؟

به طور کلی می توان قاطعانه گفت که حداقل 258000 خارجی، به استثنای دارندگان ویزا و افرادی که به طور غیرقانونی در لهستان اقامت دارند در این کشور ساکن هستند.

14- آیا شرایط زندگی برای خارجیان در مقایسه با سایر کشور ها مطلوب است؟

طبق گزارش دو سال پیش Eurostat، فقط 5 کشور اتحادیه اروپا میزبان مهاجران بیشتری نسبت به لهستان بوده اند؛ آلمان، انگلستان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا. هر فردی که برای بار دوم به یک کشور خارجی سفر می کند، برای اشتغال به لهستان نقل مکان کرده است، با این وجود 43 درصد از افراد اقرار کرده اند که لهستان کشوری برای شروع یک زندگی جدید است.

15- آیا خارجیانی که در لهستان زندگی می کنند از موقعیت شغلی مطلوب برخوردار هستند؟

شرکت های لهستانی به سرعت در حال پیشرفت هستند و برخی از آنها کمبود نیروی ماهر دارند. همچنین برندهای بزرگ بین المللی، دفاتر خود را در شهرهایی مانند ورشو، کراکوف یا وروشلوو افتتاح کرده اند؛ این بدان معنی است که فرصت های جدید شغلی بسیاری، برای خارجیان فراهم شده است.

16- آیا ایرانیانی که در لهستان زندگی می کنند میتوانند برای مجوز کار درخواست دهند؟

طبق گزارشات وزارت کار، خانواده و سیاست های اجتماعی در مورد بازار کار، در سال گذشته بیش از 270 هزار خارجی برای مجوز کار درخواست داده اند.

17- برخورد و رفتار مردم لهستان با خارجیانی که دراین کشور زندگی میکنند چگونه است؟

مهمان ملزم است با میزبان خود با احترام برخورد کند. با بی احترامی کردن به سرعت از یک مهمان به یک خارجی غیر قابل پذیرش تبدیل می شوید. اگر بی احترامی غیرعمدی بود، عذر خواهی کردن برای درست کردن کارها، کار سختی نیست زیرا لهستانی ها زود عصبانی می شوند و زود می بخشند.

18- مزایای زندگی در کشور لهستان چیست؟

 • لهستانی ها چند زبانه و صمیمی هستند.
 • کشوری بسیار زیبا
 • مسکن و غذا مقرون به صرفه
 • حمل و نقل عمومی با کیفیت و مقرون به صرفه
 • فرهنگ و غذاهای عالی

19- معایب زندگی در لهستان چیست؟

 • وجود فضای بروکراسی بالا
 • آب و هوا
 • کیفیت مراقبت های درمانی عمومی
 • یادگیری زبان سخت لهستانی

20- آیا خارجیانی شهروند لهستان می توانند با زبان انگلیسی با لهستانی ها ارتباط برقرار کنند؟

اگر نیاز به کمک و راهنمایی دارید، برای افراد جوان تر استفاده از زبان انگلیسی پیشنهاد می شود. اگر شما اهل اسلوونی، جمهوری چک، اسلواکی، صربستان یا روسیه هستید، شانس بزرگی برای ارتباط برقرار کردن دارید.

21- آیا می توانم با هزینه کم در لهستان زندگی کنم؟

در طول ساعت های اداری ناهار ارزان تر است. مکان هایی در مرکز ورشو وجود دارند که می توانید تنها با 15 زلوتی (3 تا 4 یورو) شام خریداری کنید. در شهرهای کوچکتر که کمتر توریست از آنها دیدن می کند قیمت ها هنوز پایین تر است.

22- آیا وسایل حمل و نقل عمومی برای افرادی که در لهستان زندگی میکنند در د سترس است؟

اگر شما در یک شهر بزرگ توریستی هستید، می توانید از وسایل مختلف حمل و نقل عمومی استفاده کنید؛ به این معنی که اتوبوس ها، تراموا، خطوط قطار شهری و در ورشو دو خط مترو در دسترس هستند.

اسکرول به بالا