071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل رشته شیمی در اتریش

تحصیل رشته شیمی در اتریش

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

در جهان امروز رشته مهندسی شیمی از رشته های به شدت کاربردی می باشد که در تمامی زمینه های زندگی شاهد کاربردهای آن هستیم. کشور اتریش از جمله کشورهایی است که هم مکان مناسبی جهت تحصیل می باشد و هم بازار کار بسیار خوبی در این رشته دارد. همراه با موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد شوید تا از شرایط پذیرش دانشگاه های رایگان اتریش و تحصیل رشته شیمی در اتریش آگاه شوید.

پذیرش رشته شیمی و تحصیل در اتریش

معیارهای معادل سازی:

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در صورتی امکان پذیر است که دانشجویان دارای مدرک کارشناسی مرتبط با رشته انتخابی باشند. برای معادل سازی، حوزه های اصلی زیر در رشته کارشناسی مورد ارزیابی قرار می گیرند:

 • 10 ECTS _ واحدهای حوزه اصلی ریاضیات/ فیزیک
 • 20 ECTS _ واحدهای حوزه اصلی شیمی عمومی/ شیمی کانی
 • 10 ECTS _ واحدهای حوزه اصلی شیمی تحلیلی
 • 20 ECTS _ واحدهای حوزه اصلی شیمی آلی
 • 20 ECTS _ واحدهای حوزه اصلی شیمی فیزیکی
 • 15 ECTS _ واحدهای حوزه اصلی بیوشیمی/ شیمی ماکرومولکولی/ شیمی نظری

در صورتی که معادل سازی انجام شود و نواقصی وجود داشته باشد، ممکن است امتحانات تکمیلی لازم باشد. این امتحانات باید در طول مقطع کارشناسی ارشد گذرانده شوند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی:

دانشجویان با مدارک دیپلم غیر اروپایی باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • اثبات ملیت (کپی پاسپورت)
 • معادل دیپلم دبیرستان
 • گواهی صلاحیت ویژه برای تحصیل در دانشگاه (به زبان آلمانی: “Nachweis der besonderen Universitätsreife”): باید اثبات کنید که حق پذیرش در رشته انتخابی در کشور خود را دارید.
 • گواهی اثبات مهارت زبان آلمانی (گواهی دیپلم دبیرستان که تایید کند حداقل 4 سال از دروس زبان آلمانی را گذرانده اید یا دیپلم زبان آلمانی یا مدارک مشابه)

شرایط تحصیل در مقطع دکترا:

 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته تحصیلی مرتبط طرح تحقیقاتی پیشنهادی یا معادل آن
هزینه تحصیل رشته شیمی در دانشگاه های اتریش
هزینه تحصیل رشته شیمی در دانشگاه های اتریش

هزینه تحصیل رشته شیمی در دانشگاه های اتریش

طبق studyinaustria.at هزینه تحصیل دانشجویان غیر اروپایی در دانشگاه های فدرال یا دولتی بین 363.36 – 726.72 یورو در هر ترم به علاوه 19.20 یورو برای حق عضویت در انجمن های دانشجویی (ÖH-Beitrag) و بیمه حوادث دانشجویی می باشد. در صورتی که دانشجوی بورسیه یا از دانشگاه های همکار و یا حداقل شهروند کشورهای توسعه یافته باشید، از پرداخت شهریه در دانشگاه های دولتی معاف خواهید شد.

دانشجویان سایر کشورهای توسعه یافته و کشورهای اصلاح طلب اروپای مرکزی و اروپایی ممکن است از پرداخت شهریه معاف شوند و یا می توانند برای بازپرداخت کامل یا جزئی شهریه طبق قوانین دانشگاه درخواست دهند.

هزینه زندگی دانشجویی در اتریش حدود 800 یورو در ماه است که هزینه هایی از جمله مسکن، غذا و هزینه های شخصی را پوشش می دهد.

شهریه دانشگاه های علوم کاربردی اتریش:

شهریه دانشگاه های علوم کاربردی: 363 یورو در سال. شهریه دوره های آموزشی دانشگاه، دوره های مقطعی دانشگاه، دوره های دانشگاهی، دانشگاه های خصوصی و کالج های تربیت معلم در هر موسسه متفاوت است و درباره شهریه باید به طور مستقیم با دانشگاه صحبت کرد.

در برخی موارد دانشجویان مجبورند هزینه اجباری عضویت در انجمن دانشجویی را پرداخت کنند. برای برخی رشته ها باید هزینه های اضافی درخواست را پرداخت کرد که این هزینه ها یک بار پرداخت می شوند. در صورتی پرداخت به موقع انجام نشود، درخواست دانشجو لغو خواهد شد.

تحصیل دکترای رشته شیمی در اتریش

فارغ التحصیلان با ارسال یک مقاله اصلی از فعالیت های علمی، به تحقیق در رشته شیمی کمک می کنند و بدین ترتیب مرزهای دانش را گسترش می دهند و استانداردهای بین المللی را در این زمینه برآورده می کنند.

 • کیفیت و جهت گیری بین المللی رشته شیمی در مقطع دکتری، تحرک فارغ التحصیلان این رشته را ارتقاء

می بخشد و درک آنها را در فراتر از مرزهای حوزه تخصصی آنها توسعه می دهد. صلاحیت های كليدي كسب شده در طول دوره آموزشی، فارغ التحصیلان این رشته را قادر می سازد که تخصص خود را با نيازهاي جامعه که به سرعت در حال تغيير است، منطبق نمایند.

 • نتایج مورد انتظار از فراگیری فارغ التحصیلان رشته شیمی

فارغ التحصیلان رشته شیمی، جوانان واجد شرایط جهت فعالیت در این رشته می باشند. این افراد به روش های مورد استفاده در تحقیقات در حوزه تخصصی خود تسلط پیدا می کنند و قادر به بحث و بررسی انتقادی، تجزیه و تحلیل و توسعه تئوری های علم شیمی در آینده می باشند. این فارغ التحصیلان جوان در رشته شیمی، صلاحیت توسعه و اجرای پروژه های تحقیقاتی مهم با دارا بودن اطلاعات کامل علمی را دارند و همچنین، در این زمینه نیز واجد شرایط هستند که از نظر علمی و نظری، این فرایند ها را مورد بررسی و تحقیق قرار دهند. همچنین، فارغ التحصیلان رشته شیمی، در زمینه تحقیقات مربوط به جنسیت موجودات زنده، و سوالات مطرح شده در این مورد، آگاهی کافی دارند.

 • چشم اندازهای آینده در رشته شیمی: مشخصات و فرصت های شغلی

فارغ التحصیلان دوره آموزشی شیمی در مقطع تحصیلی دکترا، که توسط دانشگاه اینسبروک (Innsbruck) ارائه می شود، این توانایی را دارند که به طور مستقل و با سطح بسیار بالایی از تخصص موضوعی و با روش هدفمند، موضوعات مربوط به علوم طبیعی را مورد بررسی قرار داده و به صورت مناسبی ارائه نمایند. علاوه بر این، دانشجویان رشته شیمی، صلاحیت های گسترده علمی و ارتباطی مورد نیاز دانشمندان حرفه ای موفق را در موقعیت های پیشرو در محیط های دانشگاهی، صنعتی یا عمومی به دست می آورند.

 • شرح فعالیت دانشجویان رشته شیمی

دانشجویان رشته شیمی، به عنوان بخشی از جامعه علمی دانشکده شیمی در مقطع دکترا، به صورت بسیار فعالی مشغول به انجام تحقیقات در زمینه تخصصی خود می شوند و با اساتید، محققان و سایر دانشجویان در فرایند تبادل اطلاعات به صورت پویا و فعال شرکت می کنند. این دانشجویان با شرکت در کنفرانس ها و رویدادهای تخصصی، دانش خود را در زمینه تخصصی که انتخاب کرده اند گسترش می دهند و با محققان کشور اتریش و همچنین محققان خارج از این کشور ارتباط برقرار می کنند.

دانشگاه اینسبروک (Innsbruck)، یک محیط مناسب برای ایجاد انگیزه به منظور شرکت در بحث های علمی، آموزش های علمی و مهندسی بالاترین استاندارد، و انجام پروژه های تحقیقاتی مورد توجه جامعه بین المللی، برای دانشجویان رشته شیمی فراهم می کند. همچنین، انتظار می رود که این موارد توسط دانشجویان رشته شیمی که در مقطع تحصیلی دکترا در دانشگاه گراز (TU Graz) تحصیل می کنند، به صورت موفقیت آمیزی انجام گردد.

 • در دانشگاه گراز (TU Graz)، دانشجویان می توانند مدرک تحصیلی خود در رشته دکترای علوم طبیعی

(Doktor der Naturwissenschaften) یا دکترای علوم فنی (Doktor der technischen Wissenschaften) را از این دانشگاه دریافت کنند. دوره های تحصیلی مقطع دکترا در دانشکده های دکترای این دانشگاه برگزار می شود. بنابراین، دانشجویان با توجه به موضوع و استاد ناظر خود، تحقیق خود را در یکی از دانشکده های دکترای وابسته به این دانشگاه انجام خواهند داد.

شرایط کار رشته شیمی در اتریش

یک فرد فارغ التحصیل رشته شیمی می تواند موقعیت های استادیار دانشگاه (دوره تصدی) و استاد دانشگاه را در تمام رشته های علوم طبیعی از جمله شیمی، علوم رایانه، علوم زیستی، ریاضیات و فیزیک بدست بیاورد.

شرایط کار فارغ التحصیلان رشته شیمی در دانشگاه کلاسترنبرگ (Klosterneuburg) اتریش

این دانشگاه از فارغ التحصیلان رشته شیمی در همه زمینه های کاری برای موقعیت های با فعالیت گسترده، در رشته های فوق و همچنین در رشته های مرتبط و حوزه های کاری بین رشته ای، مانند علوم مربوط به زمین و علوم زیست محیطی، دعوت به کار می نماید. همچنین محققان زن به شدت برای بکارگیری در فعالیت های مربوط به رشته شیمی مورد تشویق قرار می گیرند.

به علاوه دانشگاه کل استرنبرگ (Klosterneuburg) بویژه از انجام فعالیت های در حوزه های کاری زیر استقبال می کند:

 • علم اطلاعات، شامل آمار، بهینه سازی، یادگیری ماشین، بیوانفورماتیک، علوم محاسباتی، روش های عددی، شبیه سازی و تجسم
 • شیمی، شامل زیست و شیمی، زیست شناسی شیمی، شیمی مصنوعی، شیمی فیزیکی و شیمی مواد
 • سیستم های رایانه ای، شامل سیستم های توزیع و عامل، پایگاه داده ها، شبکه و رباتیک

همچنین دانشگاه کلاسترنبرگ (Klosterneuburg) محیط های کاری زیر را به فارغ التحصیلان رشته شیمی ارائه می کند:

 • ارائه یک محیط تحقیقاتی کاملاً بین المللی و بین رشته ای
 • ارائه امکانات کاملاً پیشرفته و مدرن و همچنین ارائه طیف گسترده ای از خدمات پشتیبانی علمی
 • ارائه یک مجموعه رقابتی از شرکت های نوپا و همچنین مجموعه ای از حقوق و دستمزد به فارغ التحصیلان رشته شیمی
 • ارائه بودجه پایه تضمین شده به صورت سالیانه
 • پشتیبانی از دستیابی به وجوه شخص ثالث
 • ارائه نمونه فعالیت های گسترده در مورد پشتیبانی شغلی
 • ارائه امکانات مراقبت از کودک و پشتیبانی از فارغ التحصیلان در محوطه دانشگاه

دانشگاه (IST) اتریش (www.ist.ac.at) یک موسسه آموزش عالی در سطح بین المللی است که به انجام فعالیت های مربوط به تحقیقات اساسی و آموزش عالی در رشته های علوم طبیعی، ریاضی و محاسباتی اختصاص داده شده است. این مؤسسه آموزشی یک فضای تعاملی، جمعی و حمایتی را ایجاد می کند که این فضا و منابع موجود را در سر حد امکان بین گروه های تحقیقاتی تقسیم می کند و همکاری های بین رشته ای را آسان می نماید. دوره تحصیلی رشته شیمی در مقطع دکترا در این دانشگاه شامل جدول زمان بندی دوره های تحصیلی چند رشته ای و چرخش در گروه های تحقیقاتی است. این دانشگاه دانشمندان دارای سوابق در زمینه های مختلف بین المللی را استخدام می کند و زبان کاری این دانشگاه نیز زبان انگلیسی است. دانشگاه (IST) اتریش، در نزدیکی شهر وین که یکی از قابل زیست ترین شهرهای جهان می باشد واقع شده است.

اساتید دستیار این دانشگاه، دارای موقعیت های رهبری یک گروه مستقل هستند که قراردادهای اولیه کاری به مدت 6 سال با آنها منعقد می گردد و در پایان مدت 6 سال، فعالیت انجام شده توسط آنها بوسیله متخصصان بین المللی رشته شیمی مورد بررسی قرار می گیرد. اگر این ارزیابی انجام شده مثبت باشد، فرد استادیار به یک استاد معتبر دانشگاه ارتقا موقعیت پیدا می کند.

 • داوطلبان مشغول به فعالیت در موقعیت های شغلی این دانشگاه، دانشمندان برجسته در زمینه های تحقیقاتی مرتبط می باشند و حداقل شش سال تجربه در هدایت یک گروه تحقیقاتی را دارند.
 • افراد متقاضی جهت استخدام در دانشگاه فوق می توانند به صورت آنلاین به آدرس وبسایت دانشگاه به نشانی زیر مراجعه نمایند: www.ist.ac.at/jobs/faculty/
 • توجه: آخرین تاریخ جهت ارائه درخواست ها توسط متقاضیان، 31 اکتبر 2019 می باشد.
 • دانشگاه (IST) اتریش تنوع اساتید مورد نیاز را ارزیابی می کند و متعهد به ارائه فرصت های برابر برای همه متقاضیان استخدام در دانشگاه می باشد.
شرایط کار رشته شیمی در اتریش
شرایط کار رشته شیمی در اتریش

بهترین دانشگاه های اتریش برای رشته شیمی

دانشجویان علاقمند به شیمی می توانند در این دانشگاه های معتبر که قدرت تحقیقاتی خود را در این زمینه نشان داده اند، تحصیل کنند. شیمی مطالعه مواد یا چیزهای درون و اطراف ما است و به زیست شناسی و فیزیک مربوط می شود. زیر شاخه های این رشته شامل شیمی آلی، شیمی معدنی و شیمی تحلیلی است. در ادامه دانشگاه های برتر اتریش برای تحصیل شیمی ذکر شده اند.

 • دانشگاه وین: وین
 • دانشگاه صنعتی وین: وین
 • دانشگاه صنعتی گراز
 • دانشگاه گراز
 • دانشگاه اینسبروک
 • دانشگاه یوهانس کپلر لینز: لینز
 • دانشگاه بودن کولتور وین: وین

تحصیل در اتریش و اخذ ویزای تحصیلی این کشور متمدن، طی سال های اخیر از پرطرفدارترین برنامه های مهاجرتی بوده است. شما نیز می توانید با مراجعه و تماس با موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد از جدیدترین و به روز ترین قوانین مهاجرتی به این کشور مطلع شوید.

اسکرول به بالا