071-91009294  | 021-88724227  |

رشته روانشناسی در روسیه

رشته روانشناسی در روسیه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

امروزه افراد زیادی به دنبال تحصیل در رشته‌ی رواشناسی مخصوصا در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند،تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه اصولا از طرف تمامی دانش آموختگان رشته‌های علوم انسانی و همین طور افرادی که علاقمند به تحصیل این رشته در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند، مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور با انتخاب کشور روسیه برای ادامه تحصیل در رشته‌ی روانشناسی هم برای کارشناسی و هم کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های این کشور می‌توانند اقدام نمایند. ما در این مقاله تمامی محور‌های وابسته به تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه را مورد بررسی قرار داده و نتایج بدست آمده را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 • آشنایی با تحصیل در کشور روسیه
 • تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه
 • نحوه ورود به دوره‌های تحصیلی رشته‌ی روانشناسی
 • مدت زمان دوره روانشناسی در روسیه
 • گرایش‌های رشته‌ی روانشناسی در روسیه
 • بازار کار رشته‌ی روانشناسی در روسیه
 • مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های روانشناسی روسیه
 • رنکینگ جهانی دانشگاه‌های روانشناسی روسیه
 • هزینه تحصیل و زندگی در روسیه
 • سوالات متداول درباره تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه

برای معرفی مختصری از دانشگاه‌های روانشناسی روسیه می‌توان گفت: دانشگاه‌های روانشناسی در روسیه مجهز به آزمایشگاه‌های عصب شناسی، روانشناسی کار، روانشناسی حرفه‌ها و درگیری‌های رفتاری، روانشناسی ادراک و فهم ذهنی، روانشناسی تعامل و رفتار جمعی، و همین طور آزمایشگاه‌های روانشناسی باغ وحش می‌باشند.با اشاره به همین مطلب می‌توان به راحتی دریافت که سطح کیفی آموزش و تحصیل رشته روانشناسی در روسیه نسبتا بالا بوده و از کیفیت مطلوبی در برگزاری جلسات و کارگاه‌های آموزشی تخصصی برخوردار است. دانشکده روانشناسی روسیه شامل دوره‌های تخصصی 5 ساله و دوره‌های کارشناسی 5/6 ساله می‌باشد.

برای کسب اطلاعات همه جانبه درباره تحصیل رشته روانشناسی در روسیه با مشاوران مهاجرت تحصیلی ما در موسسه مهاجرتی میرداماد در دفاتر تهران و شیراز در ارتباط بوده و از آنها در این خصوص راهنمایی‌های لازم را بخواهید.

آشنایی با تحصیل در کشور روسیه

برای تحصیل در کشور روسیه، باید علاوه بر وضعیت دانشگاه‌ها و همین طور رتبه علمی دانشگاه‌های مدنظر فرد متقاضی اخذ اقامت تحصیلی در این کشور باید، شرایط زندگی در این شکور را مورد بررسی قرار داد. در این قسمت با هم مروری کوتاهی بر وضعیت تحصیل در کشور روسیه خواهیم داشت.روسیه می توان جزئی از کشور‌های فرهیخته دانست، دلیل دادن این لقب به این کشور این است که نیمی از شهروندان آن دارای مدارک دانشگاهی هستند. روس‌ها با گذشته ای غنی در آموزش تمام سعی خود را برای ایجاد دانشگاه‌های با فضایی رو به پیشرفت و امکانات عالی تحصیلی و همین طور شرایط عالی اقامتی دانشجویان زیادی را از سراسر جهان برای تحصیل در این کشور جذب نموده اند. دانشگاه‌های روسیه به آموزش انواع تخصص‌ها و رشته‌ها و گرایشات مختلف مثل مهندسی و علوم انسانی مشغول بوده و اغلب از جایگاه خوب و رتبه علمی بالایی در بین دانشگاه‌های جهان برخوردار هستند.هزینه تحصیل در روسیه نسبت به کشور‌های انگلستان و آمریکا مناسب تر و مقرون به صرفه تر است. علاوه بر هزینه مناسب تخصیل در روسیه دانشجویان متقاضی اخذ اقامت دانشجویی می توانند از بورسیه و مزایای مخصوص دانشجویان بین الملل در این کشور بهره برده و با استفاده از بورسیه دولتی به صورت رایگان تحصیل خود ادامه دهند. هر ساله دولت روسیه میانگین 170 کشور را برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های این کشور بورسیه می‌کنند.

از جمله مزایای تحصیل در کشور روسیه که بر اساس آمار به دست آمده از سازمان همکاری و توسعه اقتصادی سومین کشور پرجمعیت تحصیل کرده جهان را به خود اختصاص داده است، می توان به تحصیلات گسترده دانشگاهی، شرکت در دوره‌های مطالعاتی گسترده، هزینه تحصیل نسبتا متوسط، دانشگاه‌های مجهز به خوابگاه و ارائه تسهیلات دانشگاهی از سمت دانشگاه‌های این کشور، رفتار مناسب و فراهم آوردن شرایط خوب برای زندگی راحت دانشجویان بین الملل و … اشاره نمود.

در نهایت تحصیل در روسیه به دلیل فرهنگ بالا و سطح سواد مردمان این کشور و همین طور رتبه عالی دانشگاه‌ها و هزینه تحصیل و زندگی مناسب یک انتخاب عالی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به حساب می‌آید. در ادامه این مقاله برای آشنایی با تحصیل رشته روانشناسی در کشور روسیه با ما همراه باشید. همین طور می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر و تکمیلی در این خصوص با همکاران ما در موسسه مهاجرتی میرداماد و مشاوران این موسسه در دفاتر تهران و شیراز ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را در این خصوص مطرح نمایید.

تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه

حال که بطور کامل با تحصیل در کشور روسیه آشنا شدیم، به بررسی شرایط تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه می‌پردازیم. روانشناسی و تحصیل این رشته‌ در روسیه برای افراد علاقه مند به شاخه‌های علوم اجتماعی بسیار حائز اهمیت است، بیشتر محققان از این علم بعنوان یک تمرکز کننده بر روان و رفتار انسان یاد می‌کنند، بنابراین تحصیل در این رشته حتما نیازمند گذراندن دوره‌های آموزشی با کیفیت می‌باشد. همان طور که در ابتدای مطلب اشاره داشتیم دانشگاه‌های کشورروسیه به واسطه تجهیزات مدرن در خصوص آزمایشگاه‌های روانشناختی قابلیت برگزاری ملاس‌های عملی را داشته و از سطح آموزش خوبی برخوردار هستند.تحصیل روانشناسی در کشور روسیه با در نظر گرفتن آموزه‌های قدیمی و متد‌های جدید پیش بینی رفتار‌های انسانی در بین کشور‌های مختلف جهان جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است. این رشته امروزه در شاخه‌ها و گرایشات متنوعی مثل روانشناسی بالینی، روانشناسی شناختی و اداراکی، مشاوره و استفاده از اصول مشورتی در درمان، روانشناسی رشد، روانشناسی آموزشی و پرورشی، روانشناسی تجربی و در نهایت روانشناسی قانونی در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه
تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه

پذیرش و به رسمیت شناختن روانشناسی به عنوان یک علم در کشور روسیه ریشه در قرن نوزدهم میلادی دارد، امروزه این رشته در دسته پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی قرار گرفته است. قدمت این رشته‌ در کشور روسیه به نوعی است،که اولین آزمایشگاه روانشناسی تجربی و بالینی در دانشگاه کازان روسیه با مشارکت چندین دانشمند روسیه در زمینه روانشناسی با نام‌های Veladimir Bekhterev ivan sechenov Sergy Rubinstein Lev Vygotsky، Alexei Leontev ، Alexander Luria و دیگر دانشمدان اتحادیه شوروی تاسیس گردیده و به نوعی مهد روانشناسی بالینی و تجربی را به خود اختصاص داده است و پیشرفت بسیاری در رشته روانشناسی در سطح جهان داشته است.امکان تحصیل رایگان با اخذ بورسیه در بیشتر دانشگاه‌های دولتی روانشناسی و علوم رفتار و اجتماعی می‌توانید با انتخاب این کشور برای تحصیل در رشته‌ی روانشناسی شرایط تحصیلی و زندگی خوبی را برای خودتان فراهم آورید. از موار مهم در پذیرش اقامت تحصیلی در این کشور برای تحصیل رشته روانشناسی در روسیه ، داشتن پیش زمینه تحصیلی در مورد رفتار انسان و علوم اجماعی و انسانی می‌باشد، که باید مدارک مربوط به این دوره‌ها برای ثبت نام در دانشگاه‌های رواشناسی این کشورآماده باشد.از دیگر مواردی که برای انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر در روسیه باید توجه داشته باشید، تفاوت بین سیستم آموزشی و مکاتب روانشناسی دو دانشگاه مطرح این کشور یعنی دانشگاه ملی مسکو و دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه می‌باشد، زیرا در محوریت مکتب دانشگاه سنت پترزبورگ فروید و سپس جامعه می باشد، اما در شیوه و مکتب درسی دانشگاه مسکو جامعه مقدم بر فرد می‌باشد.تحصیل در دانشگاههای روانشناسی ملزم گذراندن دوره‌های تحصیلی با شرایط خاص دانشگاه‌ها و هر کدام با ترم‌ها و کتاب های در نظر گرفته شده در سیستم آموزشی این دانشگاه‌ها می‌باشد، متقاضیان تحصیل در این رشته می‌توانند، در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، تحصیل داشته باشند.برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اقدام و ورود به دانشگاه‌های این کشور تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

نحوه ورود به دوره‌های تحصیلی رشته‌ی روانشناسی

از جمله دانشگاه‌هایی که بسیار برای تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه، به دانشجویان خارجی بخصوص ایرانیان متقاضی تحصیل در این رشته در روسیه توصیه می‌گردد، دو دانشگاه بزرگ و معتبر روانشناسی این کشور یعنی دانشکدهای روانشناسی دانشگاهای ملی مسکو و سنت پترزبورگ است. در هر دو این دانشکده‌ها اساتید مطرح در سطح جهانی، همچون پرفسور ویکتور الوردوف ، پرفسور مکاروف ، محمد رحیمف در سنت پترزبورگ، و اساتید مطرح همچون پرفسور خالودنینا، سالداتوا در مسکو مشغول آموزش و تربیت روانشناسان متخصص به جامعه می‌باشند.

بیشتر شاخه‌ها و گرایشات اصلی رشته‌ی روانشناسی مثل گروههای روانشناسی عمومی، روانشناسی کودک، روانشناسی ورزش، روانشناسی در موقعیتهای خاص، روانشناسی جامعه، روانشناسی بالینی، روانشناسی مشاوره و دیگر رشته‌ها در این دانشکده‌های روانشناسی در روسیه تدریس می‌گردد.سالانه افراد زیادی برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف بخصوص رشته‌ی روانشناسی وارد کشور روسیه می‌شوند، این افراد برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور نیازمند اخذ ویزای تحصیلی روسیه هستند، دانشگاه‌های این کشور مورد تایید وزارت علوم بوده و این مورد بخشی از کار را برای دریافت ویزای تحصیلی راحت تر می‌کند.

برای کسب اطلاعات تکمیلی درمورد نحوه ورود به دانشگاه‌های روانشناسی روسیه را با همکاران ما در موسسه مهاجرتی میرداماد در دفاتر تهران و شیراز در ارتباط باشید.

مدت زمان دوره روانشناسی در روسیه

اصولا اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی بین سه تا چهار سال متناسب با شرایط ترم‌های تحصیلی زمان می‌برد، برخی از دانشگاه‌های رشته‌ی روانشناسی برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های خود تجارب کاری افراد را در زمینه روانشناسی درخواست می‌نمایند. یک سری از این رشته‌ها که گرایشاتشان با دیدن دوره‌های آموزشی همراه است، ممکن است زمان بیشتری برای دریافت مدرک نیاز داشته باشد. اما در کل شرایط تحصیل و مدت زمان تحصیل در دانشگاه‌های مختلف روانشناسی در روسیه برای اخذ مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وابسته به نوع دانشگاه می‌تواند متغییر باشد، بنابراین برای کسب اطلاعات در این زمینه بهتر است دانشگاه اصلی را هدف تحقیق قرار دهید. شرایط تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه به سه زبان انگلیسی، فرانسوی و روسی وجود دارد، در یک جمع بندی مختصر و در حالت کلی می توان مدت زمان دوره تحصیلی در دانشگاه‌های روانشناسی روسیه را به صورت ذیل برا اساس اعلامیه نظام آموزشی روسیه تقسیم بندی کرد:

 • مدرک لیسانس، 4 سال زمان برای تکمیل تحصیلات در این دوره در نظر گرفته شده است.
 • مدرک ارشد: 2-2.5 سال برای تکمیل تحصیلات عالی و همین طور ارائه پایان نامه تحصیلی زمان در نظر گرفته شده است.
 • دکترا: 3 ساله، این دوره می‌تواند، با شاغل بودن دانشجو همراه باشد، بنابراین در تمامی دانشگاه‌ها این مدت با صلاحدید اساتید دوره در نظر گرفته شده است؛ که متناسب با شرایط می‌تواند فراتر از این زمان هم باشد.
 • یک سری دوره های فراگیر، و همین طور آموزش از راه دور نیز در دانشگاه‌های روسیه برگزار می‌شود که برای داشتن اطلاعات درباره زمان این دوره‌ها باید قوانین دانشگاه مربوطه را مورد مطالعه قرار دهید.
 • اصولا زمان تحصیل تخصصی و علوم پایه از سال‌های پایانی دوره کارشناسی شروع می‌شود.
مدت زمان دوره روانشناسی در روسیه
مدت زمان دوره روانشناسی در روسیه

برای گذراندن دوره‌های مختلف تحصیلی رشته‌ی روانشناسی در روسیه برای بهتر شدن روند اخذ اقامت تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور کارشناسان امور تحصیلی در موسسه مهاجرتی میرداماد در دفاتر تهران وشیراز مشورت کرده و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

گرایش‌های رشته‌ی روانشناسی در روسیه

برای تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه، گرایشات مختلفی در دانشگاه‌های این کشور تدریس و آموزش داده می‌شود؛وجود امکانات آموزشی بالا و همین طور آزمایشگاه‌های مخصوص شیوه‌های عملی یادگیری در روانشناسی امکان تدریس گرایشات متخلف این رشته را برای دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور فراهم آورده است.با یک سری از این گرایشات در این قسمت آشنا می‌شویم:

روان شناسی عمومی، روان شناسی بالینی، روان شناسی اجتماعی، علوم شناختی، شخصیت شناسی، مشاوره، منطق مناقشه، روانکاوی، روان درمانی، فناوری های یکپارچه، روانشناسی در کسب و کارو…متقاضیان تحصیل رشته روانشناسی در روسیه می‌توانند متناسب با علاقه خو در هریک از گرایشات، در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش گرفته و تحصیلات خود را در این دانشگاه شروع نمایند.هر کدام از این گرایشات زمینه‌ی شروع یک کار را بعد از گرفتن تخصص برای دانشجویان این رشته فراهم می‌آورد، در بخش بازار کار رشته روانشناسی در روسیه به این موضوع خواهیم پرداخت.

بازار کار رشته‌ی روانشناسی در روسیه

در این قسمت همانطور که اشاره شد به بررسی بازار کار در بعضی از گرایشات رشته روانشناسی در روسیه می‌پردازیم، رشته روانشناسی در روسیه علاوه بر داشتن پیشینه علمی خوب و دانشگاه‌ ها با رتبه‌ی علمی بالا، در برقراری شرایط کار فارغ التحصیلان این رشته هم تا حد زیادی موفق بوده است. در ادامه با معرفی گرایشات اصلی رشته‌ی روانشناسی، وضعیت بازار کار این رشته در روسیه را نیز تحلیل می‌کنیم:

بازار کار رشته‌ی روانشناسی در روسیه
بازار کار رشته‌ی روانشناسی در روسیه

معرفی گرایش روانشناسی بالینی

این گرایش از رشته ی روانشناسی به بررسی و بازخوانی عملکرد ذهنی، حالت‌های افسردگی و تندرستی در انسان و دیگر موجودات می‌پردازد. با تحصیل در این شاخه روانشناسی افراد توانایی تشخیص چگونگی استفاده از گروه مختلفی از نظریه ها را داشته باشد و همین طور پیش‌بینی درستی از رفتار خود در چگونگی شرکت در مصاحبه، مشاهدات، نحوه انجام تست‌های روانشناسی، بررسی زمان‌های مواجهه با افسردگی، اضطراب و همین طور تشخیص مشکلات موجود را داشته باشد، تا در مواقع خاص قدرت انتخاب و واکنش صحیح را در خود تقویت کند.امکان همکاری فارغ التحصیل گرایش روانشناسی بالینی با گروه‌های سلامت، بهداشت و درمان، مراقبت‌های اجتماعی، و همین طور ارائه راهکارهایی برای بهبود روش‌های درمانی قدیمی متناسب با پیشرفت علم روانشناسی و همین طور مشاوره و دیگر درمان‌ها را در راستای روش‌های بالینی جدید تقویت نمایند.

معر فی گرایش روانشناسی مغز و اعصاب

این شاخه از روانشناسی به رویکرد اصلی مغز و ارتباط مستقیم آن با پروسه‌های روانشناسی و رفتاری مشغول است. جهت اخذ تخصص در این شاخه از روانشناسی دانشجویان ملزم به شناخت انواع رویداد‌ها، مسائل و مشکلات مرتبط با رویکرد مغز و واکنش‌های عصبی مانند: امراض مرتبط با نورون‌ها و رشته‌های مغزی، آسیب و صدمات ناشی از سکته مغزی، تومور‌ها و دیگر صدمات مغز، بیماری‌های ذهنی که در اثر مصرف یک سری داروهای سمی و یا مشکلات درونی بدن رخ داده اند، می‌باشند.
امکان همکاری و ایجاد فرصت شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته در روسیه به این صورت می‌باشد که روانشناسان مغز و اعصاب توانایی همکاری با گروه های پزشکی و ارائه پیشنهاداتی در خصوص درمان و معالجه برای بیماران و خانواده آنان را خواهند داشت. می توان از آنها در بیمارستان‌های مخصوص نگهداری بیماران آسیب دیده روانی و یا مراکز درمانی ذهنی بعنوان نیروی کار استفاده کرد.

معرفی گرایش روانشناسی آموزشی

گرایش روانشناسی آموزشی یکی از شاخه از روانشناسی است که شامل روش‌هایی آموزشی همچون: بررسی سختی‌های یادگیری، شناخت اضطراب‌ها و استرس‌های ناشی از احساسات و موارد اجتماعی، شناخت روش‌های نوین روانشناسی و ارائه روش‌های جدید برای بهبود فرآیند یادگیری می‌باشد.فارغ التحصیلان گرایش روانشناسی آموزشی در روسیه توانایی همکاری در مشاغل مربوط به روانشناسی، شرکت در همایشات و فعالیت‌هایی که با تحقیق و مشاوره همراه باشد، و همین طور برقرار ارتباط مستقیم با کودکان، والدین و دبیران در شرایط مختلف را دارند.

معرفی گرایش روانشناسی جرم شناسی

با مطالعه قانون می‌توان یک ارتباط بین این شاخه از رشته‌ی روانشناسی در زمینه شناخت جرم، پیام‌های رفتاری مجرم راکشف کرد. برای داشتن تخصص در این گرایش روانشناسی تمامی دانشجویان باید تمرکز خود را بر نحوه ارزیابی ریسک،شناخت رفتار و خصوصیات زندانیان، شناخت روش‌هایی برای بهبود درمان زندانیان از نظر ذهنی، تجزیه و تحلیل جرم و بررسی میزان سلامت علقی زندانیان بگذارند.فارغ التحصیلان این شاخه از روانشناسی در روسیه شانس خود را برای همکاری با پلیس در ادارت مختلف، مراکز در ارتباط با زندان‌ها، خدمات اجتماعی، و بخش‌هایی که در آن سلامت و درمان بیمار برای حضور گواهی در دادگاه تایید می‌گردد امتحان نمایند. علاوه بر این آنان قادر به شرکت دعاوی مدنی و گرفتن حق حضانت فرزند نیز نقش داشته باشند.در این قسمت با بازار کار گرایشات مختلف رشته‌ی روانشناسی در روسیه آشنا شدیم، در واقع درصد صحت این بازار کار بر اساس استاندارد‌های تعیین شده برای هر دانشگاهی در کل دنیا به نسبت ارزش رشته‌ی روانشناسی در جامعه متغییر می‌باشد، بنابراین برای داشتن اطلاعات صحیح و دقیق تر از با مراکز مطلع در ارتباط باشید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های روانشناسی روسیه

برای تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه مثل هر رشته‌ی دیگر نیاز به ارسال مدارک جهت اخذ پذیرش در این دانشگاه‌های و گرفتن ویزای تحصیلی داریم، شرایط پذیرش دانشگاه‌های هر کشور با توجه به قوانین جاری در سیستم آموزشی و همین طور جامعه این کشور می‌تواند متفاوت باشد، بنابرای برای داشتن اطلاعات کامل در این زمینه هدف درباره شرایط پذیرش دانشگاه هدف تحقیق نمایید. در این بخش به بررسی شرایط اخذ ویزای تحصیلی در دانشگاه‌های کشور روسیه اشاره می‌کنیم:

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه

 1.  ارائه ی پاسپورت بین المللی به همراه یک نسخه کپی از آن.
 2. هر فرد متقاضی باید یک دعوت نامه ی رسمی جهت ورود به کشور روسیه داشته باشد. وجود اصل این دعوت نام الزامی بوده و کپی آن مورد قبول نمی‌باشد.
 3. عکس فرد متقاضی در ابعاد 5/4 در 5/3
 4. گواهی سلامت فرد مبنی بر نداشتن بیماری‌های خاص مثل اچ آی وی مورد نیاز است، این آزمایش باید در زمان اقدام به ارسال مدارک صورت گیرد وسلامت فرد تایید شود.
 5. برای افرادی که سنشان کمتر از 18 سال است گواهی رضایت پدر و مادر الزامی بوده و این گواهی باید در یک دفتر اسناد رسمی تنظیم و ضمیمه مدارک اصلی گردد.
 6. فرد متقاضی باید دارای یک گذرنامهی مهر و امضا شده باشدکه حداقل دو صفحه از آن خالی باشد.
 7. مدرک پایان دوره تحصیلی : یکی دیگر از مدارکی که در اخذ ویزای تحصیلی روسیه بسیار مهم می باشد دارا بودن مدرک دیپلم ( برای مقطع لیسانس) و سایر مدارک تحصیلی مورد نیاز است.
 8. تمکن مالی برای تحصیل در روسیه اهمیت دارد، فرد متقاضی باید یک شاهد داشته باشد که گواهی دهد فرد دارای توان مالی جهت تحصیل در کشور روسیه است.

تمامی مدارک ذکر شده در جدول بالا را با مشورت و زیر نظر همکاران مطلع ما در موسسه مهاجرتی میرداماد در دفتر تهران و شیراز جمع آوری کرده و برای اخذ پذیرش تحصیلی خود با ارسال این مدارک زیر نظر یک مرکز معتبر اقدام نمایید.

رنکینگ جهانی دانشگاه‌های روانشناسی روسیه

یکی از مواردی که دانستن آن برای متقاضیان تحصیل در رشته‌ی روانشناسی در روسیه حائز اهمیت می‌باشد، رنکینگ و رتبه جهانی دانشگاه مدنظر آنها برای تحصیل در این کشور است. آموزش مناسب و امکانات آموزشی با کیفیت بالا، ارائه پژوهش‌های ممتاز و همین طور کاربرد اساتید و هیئت علمی رتبه بالا در گرفتن رنکینگ و رتبه علمی مناسب در جهان برای دانشگاه‌ها تاثیر دارد. همانظور که اشاره کردیم وضعیت دانشگاه‌های روانشناسی روسیه از گذشته تا به امروز همیشه رو به پیشرفت بوده و بکارگیری متد‌های جدید آموزشی در تدریس در بیشتر دانشگاه‌های این کشور به چشم می‌خورد.در این قسمت به رنکینگ دانشگاه‌های روسیه بر اساس رتبه بندی جهانی اشاره می‌کنیم.

رتبه جهانی دانشگاه نام دانشگاه
۸۴ دانشگاه دولتی لومونوسوف (Lomonosov Moscow State University )
۲۳۱ دانشگاه نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)
۲۳۴ دانشگاه دولتی سن پترزبورگ (Saint Petersburg State University)
۲۶۸ دانشگاه دولتی تومسک (Tomsk State University)
۲۸۴ دانشگاه فنی باومان (Bauman Moscow State Technical University)
۳۰۲ موسسه فیزیک و فناوری مسکو (Moscow Institute of Physics and Technology)
۳۲۲ مدرسه عالی اقتصاد روسیه (National Research University Higher School of Economics (HSE University))
۳۲۹ دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای (National Research Nuclear University MEPhI)
۳۶۴ دانشگاه فدرال اورال (Ural Federal University – UrFU)
۳۶۶ دانشگاه روابط بین الملل مسکو (Moscow State Institute of International Relations (MGIMO University))

بر اساس اعلام رتبه بندی جهانی این جدول وضعیت دانشگاه‌های کشور روسیه را نمایش داده است، برای داشتن اطلاعات دقیق تر درباره یک دانشگاه‌ خاص، جهت اخذ پذیرش برای تحصیل رشته روانشناسی در روسیه، می‌توانید از مشاوران این امور در موسسه مهاجرتی میرداماد در دفاتر تهران و شیراز اطلاعات دقیقی در این خصوص دریافت نمایید.

هزینه در رشته‌ی روانشناسی و زندگی در روسیه

از مهمترین عواملی که باید یک متقاضی مهاجرت به روسیه برای تحصیل در رشته‌روانشناسی باید به آن دقت داشته باشد، میزان شهریه رشته‌ی مورد نظر در دانشگاه انتخابی می‌باشد، همانطور که قبلا اشاره داشتیم تحصیل در دانشگاه‌ای روسیه هزینه‌ی زیادی را بر دانشجو تحمیل نکرده و در بعضی دانشگاه‌ها و رشته‌ها یک سری بورسیه تحصیلی و خوابگاه و دیگر تسهیلات برای دانشجو در نظر می‌گیرد. بنابراین می‌توان شرایط تحصیل در روسیه را به نسبت دیگر کشور‌های اروپایی مساعد توصیف نمود.می توان هزینه یک سال تحصیلی در کشور روسیه را با احتساب و بدون احتساب بورسیه تحصیلی به شکل زیر برآورد نمود:

هزینه در رشته‌ی روانشناسی و زندگی در روسیه
هزینه در رشته‌ی روانشناسی و زندگی در روسیه

دانشجویانی که شامل بورسیه برای تحصیل در دانشگاه‌های روانشناسی روسیه می‌شوند، تقریبا 75000 روبل ( 1200 دلار) در ماه از دانشگاه برای هزینه شهریه، خوابگاه و بیمه درمانی دریافت می‌نمایند ،و تقریبا هزینه تحصیل آنها رایگان می‌باشد.(توجه داشته باشید این هزینه سفر و مخارج شخصی شما را در بر نمی گیرد و برای آن کار خداقل 50 دلار در ماه نیاز دارید.)اما دانشجویانی که وضعیتشان شامل بورسیه تحصیلی نمی‌شود، با توجه به دوره تحصیلی‌شان شهریه‌ای معادل6000 دلار تا 10000 دلار در سال برای خرج و مخارج زندگی و شهریه دانشگاه احتیاج خواهند داشت.حتی با وجود افزایشی که اخیرا در شهریه دانشگاه‌های روسیه دیده می‌شود، در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی برای تحصیل بین‌المللی ارزان تر می‌باشند.هزینه ضروریات زندگی در کشور روسیه با توجه به آمار‌های به دست آمده در مارس 2020 بصورت زیر می‌باشد:

اجاره آپارتمان یک خوابه مرکز شهر                                23,932.94 руб
خرید آپارتمان یک خوابه مرکز شهر                                89,034.06 руб
هزینه استفاده از تسهیلات و انرژی برای یک ماه                  7,038.69 руб
هزینه استفاده از اینترنت برای یک ماه                               487.73 руб
هزینه رفت و آمد با وسیله نقلیه عمومی                              руб 26.00
شهریه یک ماه باشگاه ورزش                                        2,171.22 руб.
هزینه بلیط برای یک سالن اجتماعات مثل سینما                  300.00 руб
هزینه یک لیتر بنزین                                                   44.89 руб
هزینه یک کیلوگرم فیله مرغ                                          255.07 руб
بطری آب یک و نیم لیتری                                             36.78 руб
یک قرص نان                                                   500g 35.06 руб
یک کیلوگرم برنج                                                        63.64 руб
یک بسته 12 عددی تخم مرغ                                         74.59 руб
یک وعده غذایی از یک رستوران ارزان                              500.00 руб
هر روبل روسیه معادل 566.31 ریال ایران است.

همانطور که مشاهده شد، هزینه زندگی در بعضی موارد در روسیه از ایران پایین تر است ،هزینه تحصیل و زندگی در این کشور برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در رشته‌ی روانشناسی در روسیه بسیار متعادل و مناسب می‌باشد. برای بدست آوردن اطلاعات جامع و دقیق تر در این خصوص با همکاران ما در موسسه مهاجرتی میرداماد در دفاتر تهران و شیراز در ارتباط باشید.یک سری سوالات رایج در خصوص تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه ممکن است برای افراد متقاضی تحصیل در این رشته به وجود آید، ما در قالب این مقاله سعی داشتیم کشور روسیه و شرایط تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را برای شما توصیف نماییم؛ در این قسمت نیز با طرح یک سری سوالات در این خصوص و پاسخگویی به این سوالات مقاله را به پایان می‌رسانیم.

سوالات متداول در مورد تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه

1-هزینه تحصیل و زندگی در روسیه به چه صورت بوده و آیا برای دانشجویان بورسیه تحصیلی در نظر گرفته می‌شود؟

هزینه تحصیل در روسیه نسبت به کشور‌های انگلستان و آمریکا مناسب تر و مقرون به صرفه تر است. علاوه بر هزینه مناسب تخصیل در روسیه دانشجویان متقاضی اخذ اقامت دانشجویی می توانند از بورسیه و مزایای مخصوص دانشجویان بین الملل در این کشور بهره برده و با استفاده از بورسیه دولتی به صورت رایگان تحصیل خود ادامه دهند.

2-تحصیل روانشناسی در روسیه در چه سطحی قراردارد ؟

تحصیل در روسیه به واسطه دانشگاه‌های مجهز به آزمایشگاه های مختلف وابسته به این رشته و همین طور پیشرفت شان در زمینه رشته‌ی روانشناسی در سطح خوبی قرار دارد.

3- کدام گرایشات رشته روانشناسی در دانشگاه‌های روسیه تدریس می‌گردد؟

این رشته امروزه در شاخه‌ها و گرایشات متنوعی مثل روانشناسی بالینی، روانشناسی شناختی و اداراکی، مشاوره و استفاده از اصول مشورتی در درمان، روانشناسی رشد، روانشناسی آموزشی و پرورشی، روانشناسی تجربی و در نهایت روانشناسی قانونی در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

4-متقاضیان تحصیل در رشته‌ی روانشناسی دانشگاه‌های روسیه باید چه در چه سطح علمی باشند؟

از موار مهم در پذیرش اقامت تحصیلی در این کشور برای تحصیل رشته روانشناسی در روسیه ، داشتن پیش زمینه تحصیلی در مورد رفتار انسان و علوم اجماعی و انسانی می‌باشد، که باید مدارک مربوط به این دوره‌ها برای ثبت نام در دانشگاه‌های رواشناسی این کشورآماده باشد.

5-از جمله دانشگاه‌های معتبر کشور روسیه در رشته تحصیلی روانشناسی برای پذیرش دانشجویان متقاضی کدامند؟

از جمله دانشگاه‌هایی که بسیار برای تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه، به دانشجویان خارجی بخصوص ایرانیان متقاضی تحصیل در این رشته در روسیه توصیه می‌گردد، دو دانشگاه بزرگ و معتبر روانشناسی این کشور یعنی دانشکدهای روانشناسی دانشگاهای ملی مسکو و سنت پترزبورگ است.

6-از دلایل مهم مطرح شدن دانشگاه‌های ملی مسکو و سنت پترزبورگ برای تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه چه می باشد؟

در هر دو این دانشکده‌ها اساتید مطرح در سطح جهانی، همچون پرفسور ویکتور الوردوف ، پرفسور مکاروف ، محمد رحیمف در سنت پترزبورگ، و اساتید مطرح همچون پرفسور خالودنینا، سالداتوا در مسکو مشغول آموزش و تربیت روانشناسان متخصص به جامعه می‌باشند.

7-مدت زمان دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های روانشناسی چقدر است؟

در حالت کلی می توان مدت زمان دوره تحصیلی در دانشگاه‌های روانشناسی روسیه را به صورت ذیل برا اساس اعلامیه نظام آموزشی روسیه تقسیم بندی کرد:

 • مدرک لیسانس، 4 سال زمان برای تکمیل تحصیلات در این دوره در نظر گرفته شده است.
 • مدرک ارشد: 2-2.5 سال برای تکمیل تحصیلات عالی و همین طور ارائه پایان نامه تحصیلی زمان در نظر گرفته شده است.
 • دکترا: 3 ساله، این دوره می‌تواند، با شاغل بودن دانشجو همراه باشد، بنابراین در تمامی دانشگاه‌ها این مدت با صلاحدید اساتید دوره در نظر گرفته شده است؛ که متناسب با شرایط می‌تواند فراتر از این زمان هم باشد.
 • دوره های فراگیر و از راه دور دانشگاه‌های روسیه

8-گرایش‌های مختلف تحصیل رشته‌ی روانشناسی در روسیه کدامند؟

روان شناسی عمومی، روان شناسی بالینی، روان شناسی اجتماعی، علوم شناختی، شخصیت شناسی، مشاوره، منطق مناقشه، روانکاوی، روان درمانی، فناوری های یکپارچه، روانشناسی در کسب و کارو… از جمله گرایشات موجود در دانشگاه‌های روسیه برای تدریس می‌باشند.

9-از جمله گرایشات رشته‌ی روانشناسی در روسیه که بازار کار خوبی دارند کدامند؟

گرایش روانشناسی بالینی، گرایش روانشناسی مغز و اعصاب،گرایش روانشناسی آموزشی، گرایش روانشناسی جرم شناسی و همین طور شاخه‌های مربوط به این رشته هر کدام دارای بازار کار مناسبی در کل کشور‌ها مخصوصا در روسیه هستند.

10- مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های روسیه و تحصیل در آنجا چه می‌باشد؟

این مدارک در جدول موجود در بخش مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های روانشناسی روسیه به تفصیل توضیح داده شده است، در صورت وجود ابهامات در این موارد با همکاران ما در موسسه مهاجرتی میرداماد در دفاتر تهران و شیراز ارتباط داشته باشید. فراموش نکنید هر دانشگاهی ممکن است مدارک دیگری را از شما در خواست نماید پس این موارد را بر اساس دانشگاه مد نظرتان جمع آوری نمایید.

11-هزینه یک ترم تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه بدون بورسیه و با بورسیه چقدر برآورد کرده اند؟

دانشجویانی که شامل بورسیه برای تحصیل در دانشگاه‌های روانشناسی روسیه می‌شوند، تقریبا 75000 روبل ( 1200 دلار) در ماه از دانشگاه برای هزینه شهریه، خوابگاه و بیمه درمانی دریافت می‌نمایند ،و تقریبا هزینه تحصیل آنها رایگان می‌باشد.
اما دانشجویانی که وضعیتشان شامل بورسیه تحصیلی نمی‌شود، با توجه به دوره تحصیلی‌شان شهریه‌ای معادل6000 دلار تا 10000 دلار در سال برای خرج و مخارج زندگی و شهریه دانشگاه احتیاج خواهند داشت.

اسکرول به بالا