071-91009294  | 021-88724227  |

دانشگاه پارما

دانشگاه پارما

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

تحصیل در کشور ایتالیا برای دانش جویان بین المللی دارای سهولت است. دانشگاه های این کشور جز دانشگاه های ممتاز بوده دارای جایگاه خوبی در دنیا هستند. تحصیل در کشور ایتالیا به زبان انگلیسی و ایتالیایی امکان پذیر است. دانشگاه های این کشور فرصت دریافت بورسیه تحصیلی را در اختیار دانش جویان بین المللی خود قرار می دهند. از جمله دانشگاه های برتر ایتالیا می توان به دانشگاه پارما اشاره کرد.در این مقاله که به کوشش موسسه حقوقی برگزیده میرداماد تهیه و تنظیم شده است ، موارد زیر شرح داده خواهند شد :

 • تحصیل در دانشگاه پارما
 • دانشکده های دانشگاه پارما ایتالیا
 • شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا
 • هزینه تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا
 • بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دانشگاه پارما
 • خوابگاه دانشجویی دانشگاه پارما
 • رتبه و رنکینگ دانشگاه پارما ایتالیا
 • کار نیمه وقت دانشجویی
 • سوالات متداول در رابطه با دانشگاه پارما ایتالیا

تحصیل در دانشگاه پارما

دانشگاه پارما یک دانشگاه ایالتی و خود گردان است. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دولتی اروپا و نیز جهان محسوب می شود. دانشگاه پارما در ابتدا مرکز مطالعات هنرهای لیبرال بود. این دانشگاه پس از فراز و نشیب های بسیار در قرون 13 و 15 میلادی، سرانجام در سال 1502 به طور رسمی شروع به فعالیت کرد. در سال های اخیر دانشگاه پارما توانسته پیشرفت های قابل توجهی در زمینه های ستاره شناسی، شیمی و فیزیک داشته باشد . بیش از 26000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند که دو سوم آن ها را دانش جویان بین المللی تشکیل می دهند. ساختمان اصلی دانشگاه در قلب شهر واقع شده است و دفتر ریاست، سایر دفاتر اداری و گروه حقوق ، سیاست و مطالعات بین المللی را در خود جای داده است. در مرکز شهر نیز می توان گروه علوم انسانی، علوم اجتماعی و صنایع فرهنگی و گروه اقتصاد و مدیریت را پیدا کرد.

دانشکده های دانشگاه پارما ایتالیا

دانشکده های مختلف دانشگاه پارما به شرح زیر می باشند :

دانشکده شیمی، علوم طبیعی و محیط زیست

دانشکده شیمی، علوم طبیعی و محیط زیست، فعالیت های اصلی دانشگاه را در یک چارچوب هماهنگ و هم افزا ادغام می کند : تحقیق، آموزش و ماموریت سوم. تعامل و همکاری بین محققان و معلمان با مهارت های متنوع و بسیار واجد شرایط، اساس رویکردهای نوآورانه و یکپارچه برای حل چالش های پیش روی کره زمین است . دانش جویان به دوره های تدریس شده توسط معلمان با تجربه بین المللی و به آزمایشگاه های تحقیقاتی مدرن و مجهز در زمینه های شیمی، زیست شناسی، علوم طبیعی و زمین شناسی دسترسی دارند.

دانشکده مدیریت و اقتصاد

گروه اقتصاد، در اصل دانشکده اقتصاد و تجارت، در 1955 1954 افتتاح شد. در سال 1965 دانشکده به مکان فعلی خود در وی جی اف کندی، سایت اهدایی شهرداری نقل مکان کرد. یک ساختمان جدید با ویژگی های سنتی که توسط Cornelli، یک مهندس عمران طراحی شده است. اقتصاددانان برجسته زیادی از جمله Egidio Giannessi، Eugenio Azzini، Carlo Masini و Giovanni Ferrero در این دانشکده تدریس کرده اند . دو عضو مهم دیگر کارمندان، پروفسور یوجنیو لووی (ریاضیات) و پروفسور فرانکو فرولدی (اقتصاد سیاسی) بودند.

دانشکده مهندسی و معماری

گروه مهندسی و معماری یک ساختار علمی و آموزشی از دانشگاه پارما است. هدف آن ترویج و تقویت تجمع حوزه های علمی در گروه هایی است که از نظر اهداف و / یا روش های تحقیق و فعالیت های آموزشی و همچنین در دوره های مربوطه مشابه هستند. ماموریت این بخش شامل آموزش و انتشار دانش در زمینه های مهندسی و معماری است . این دانشکده قصد دارد به یک مرکز برتر در سطح علمی و آموزشی تبدیل شود.

دانشکده علوم انسانی، علوم اجتماعی و صنایع فرهنگی

گروه علوم انسانی، علوم اجتماعی و صنایع فرهنگی در سال 2017 از ادغام گروه کلاسیک، زبان های مدرن، آموزش و فلسفه (ALEF) و گروه هنر و ادبیات، تاریخ و مطالعات اجتماعی (LASS) تشکیل شد. این دانشکده مرکز اصلی برای تحقیق در زمینه های علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنرهای خلاق است و بر اساس یک هدف مشترک فرهنگی متمرکز بر گفتگوی بین سنت و معاصر و با هدف به روزرسانی مستمر دانش تلاش می کند.

دانشکده حقوق، سیاست و مطالعات بین المللی

در دانشکده حقوق دانشگاه پارما برنامه های مختلفی تدریس می شود، از جمله مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در مددکاری اجتماعی و علوم سیاسی. هدف این دانشکده آموزش وکلا، قضات و دفاتر اسناد رسمی است. با این حال ، این برنامه همچنین مهارت ها و دانش کافی را برای دانش جویانی که می خواهند در بخش های خصوصی و دولتی، در سطح ملی و بین المللی فعالیت کنند، تضمین می کند.

دانشکده پزشکی و جراحی

دانشکده پزشکی و جراحی (DIMEC) در تاریخ 1 ژانویه 2017 با ادغام چهار بخش قبلی موجود تاسیس شد : پزشکی بالینی و تجربی (MCS)، علوم زیست پزشکی بیوتکنولوژی (SBiBiT)، علوم اعصاب و علوم جراحی. زمینه های اصلی تحقیقاتی این بخش موارد زیر می باشد : پیشگیری، پزشکی شخصی. دانش اپیدمیولوژیک ، بالینی و مقدماتی که ممکن است به پیشگیری اولیه و ثانویه کمک کند، اجازه شناسایی و حذف عوامل خطر درگیر در بیماری های مزمن ، و آسیب شناسی .

کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده میرداماد آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با شرایط تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا می باشند.

شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا

قوانین و دستور العمل های زیر برای دانش جویان بین المللی اعمال می گردند. مدارک و گواهی نامه ها باید توسط مراجع ذی صلاح صادر و به زبان ایتالیایی ترجمه شود. سپس مدارک باید توسط سفارت یا کنسولگری تایید شود. دانش جویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا لازم به طی کردن مراحل زیر خواهند داشت :

 • درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا
 • ارسال نسخه پیش ثبت نام دانشگاه و مقطع تحصیلی مورد نظر خود به سفارت یا کنسولگری ایتالیا
 • مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه پارما به شرح زیر می باشد :
 • مدرک اتمام دوره دبیرستان
 • ریز نمرات تحصیلی دانشجو
 • قبولی در کنکور ورودی دانشگاه ها (برای دانش جویان کشورهایی که پذیرش دانشگاه در آن ها با قبولی در کنکور میسر است)
 • تاییدیه زبان
 • گذرنامه معتبر
 • گواهی اثبات تمکن مالی

هزینه تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشگاه پارما بر اساس توانایی مالی و وضعیت تحصیلی دانش جویان (ISEE) متغیر می باشد . دانش جویان موظف به پرداخت مبلغ 156 یورو به عنوان مالیات می باشند. میزان شهریه پرداختی دانش جویان 23000 یورو است که این میزان می تواند تا سقف 50000 یورو نیز افزایش داشته باشد. نحوه پرداخت شهریه در دانشگاه پارما به شرح زیر می باشد

 • قسط اول : مبلغ ثابت 156 یورو (مالیات منطقه ای + مالات تمبر) که باید هنگام ثبت نام پرداخت شود.
 • قسط دوم : 50 درصد مبلغ شهریه که باید تا 16 نوامبر 2020 پرداخت می شود. دانش جویان می توانند 24 ساعت پس از پر کردن ER.GO برگه پرداخت MAV را از منطقه رزرو شده خود بارگیری کنند . فرم درخواست آنلاین (تا 02 نوامبر 2020).
 • قسط سوم : 50 درصد دیگر از هزینه شهریه که تا 30 آوریل 2021 پرداخت می شود . دانش جویان می توانند از ماه آوریل برگه پرداخت MAV را از منطقه رزرو شده خود بارگیری کنند.
هزینه تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا
هزینه تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا

علاوه بر هزینه تحصیل، دانش جویان بین المللی با هزینه های دیگری نیز رو به رو خواهند بود. سطح زندگی در پارما با بیشتر شهرهای شمال ایتالیا مطابقت دارد. متوسط هزینه زندگی دانشجویی در پارما به شرح زیر می باشد :

 • میانگین اجاره اتاق : 550 – 300 یورو
 • میانگین اجاره آپارتمان دو خوابه : 800 – 600 یورو
 • میانگین اجاره یک اتاق یک نفره در آپارتمان های شخصی : 350 – 200 یورو
 • میانگین اجاره یک اتاق دو نفره در آپارتمان های شخصی : 250 – 150 یورو
 • اتاق یک نفره در خوابگاه جوانان : از 20،00 یورو تا 40،00 یورو
 • بلیط اتوبوس متروپولیتن : 1،20 یورو (اعتبار : یک ساعت)
 • رفت و آمد هفتگی اتوبوس (شامل 8 بلیط یک ساعته) : 8،00 یورو
 • یک هفته خرید سوپرمارکت : تقریباً 50،00 یورو
 • اسپرسو + دسر + نوشیدنی + پیتزا : تقریباً 15 یورو
 • صبحانه در یک کافه (کاپوچینو و کروسان) : تقریباً 2،20 یورو
 • ناهار در کافه (ساندویچ و نوشیدنی) : تقریباً 6،00 یورو

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دانشگاه پارما

بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه پارما ایتالیا مانند بسیاری از دانشگاه های دیگر زیر نظر سازمان های مربوطه می باشد. دانش جویان بین المللی این دانشگاه امکان استفاده از بورسیه های دولتی کشور ایتالیا را نیز خواهند داشت . با استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه های دانشگاه پارما، دانش جویان می توانند از پرداخت شهریه و هزینه تحصیل معاف شده و یا بخش اعظمی از شهریه و هزینه های زندگی آن ها را پوشش دهد.

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی ER.GO :

شرکت ER.GO بورسیه های تحصیلی دانش جویان بین المللی دانشگاه پارما و نیز سایر دانشگاه های اطراف را تامین می کند. به منظور اخذ بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی دانش جویان بین المللی می بایست پس از ثبت نام در دانشگاه ، در مدت زمان تعیین شده برای کمک هزینه مورد نظر خود اقدام کنند. به طور کلی بورسیه ها بخش قابل توجهی از هزینه های دانش جویان را پوشش می دهد.

هر گونه سوال در رابطه با تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا را با کارشناسان موسسه حقوقی میرداماد در میان بگذارید.

خوابگاه دانشجویی دانشگاه پارما

پارما شهری متوسط با موقعیت های گوناگون اقامتی است که در مناطق مختلف واقع شده اند. بسته به مدت اقامت ، بودجه و نیازهای شخصی، دانش جویان می توانند بهترین انتخاب را داشته باشند : آن ها می توانند در آپارتمان های شخصی مشترک با دانش جویان دیگر، سالن های اقامتی دارای توافق با دانشگاه پارما اقامت داشته باشند. دانشگاه پارما هیچ دانشکده یا سالن اقامتی برای میزبانی از دانش جویان تبادلی یا دانش جویان بین المللی ندارد. شرکت ER.GO، مرجع منطقه ای برای حق تحصیلات عالی، مسکن دانشجویی را با بیش از 600 اتاق در 6 سالن اقامتی واقع در مناطق مختلف پارما ، معمولاً در فاصله کمی از دپارتمان های دانشگاه، فراهم می کند. هر ساله، ER.GO اطلاعیه ای را برای انتخاب محل اقامت برای دانش جویان متقاضی منتشر می کند (معمولاً در جولای و آگوست). دانش جویان خارجی فرصت های برابر برای درخواست محل اقامت را دارند، مشروط بر این که مدارک لازم را ارائه دهند و شرایط اقتصادی و آموزشی مشخص در اعلامیه را داشته باشند.

رتبه و رنکینگ دانشگاه پارما ایتالیا

رتبه و رنکینگ دانشگاه پارما ایتالیا در سال 2020 به شرح زیر می باشد :

 • رتبه ملی : 20
 • رتبه جهانی : 800 – 601
 • رتبه تاثیر گذاری : 300 – 201
 • رتبه آموزش : 200 – 151

کار نیمه وقت دانشجویی

دانش جویانی که در دانشگاه پارما ثبت نام کرده اند ممکن است برای کار دفتری در دانشگاه اقدام کنند (برای دانش جویان مبادله ای در دسترس نیست). فراخوان درخواست هر ساله در ماه جولای توسط دانشگاه و ER.GO منتشر می شود . این موقعیت کاری شامل کارهای اداری، فعالیت های آزمایشگاهی، نظارت و حمل بار، کتابخانه و فعالیت های فنی است و به صورت ساعتی 7.00 یورو به دانش جویان پرداخت می شود (معاف از مالیات بر درآمد IRPEF ایتالیا ) .

کار نیمه وقت دانشجویی در دانشگاه پارما
کار نیمه وقت دانشجویی در دانشگاه پارما

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده میرداماد آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به هم وطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد . هم وطنان متقاضی تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا ، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر موسسه حقوقی برگزیده میرداماد در شهرهای تهران، شیراز مراجعه نمایند .

سوالات متداول در مورد دانشگاه پارما ایتالیا

1- آیا امکان تحصیل در دانشگاه پارما به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله . دانش جویان بین المللی این امکان را خواهند داشت تا به زبان انگلیسی در دانشگاه پارما به تحصیل بپردازند.

2- آیا تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا می تواند گزینه مناسبی برای دانش جویان بین المللی باشد؟

بله . با توجه به رتبه خوب دانشگاه، امکان کار دانشجویی، تحصیل به زبان انگلیسی و … تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا می تواند گزینه مناسبی برای دانش جویان بین المللی باشد.

3- دانشکده های دانشگاه پارما ایتالیا کدامند؟

دانشکده های دانشگاه پارما ایتالیا عبارتند از دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشکده پزشکی و جراحی، دانشکده حقوق، سیاست و مطالعات بین المللی و … .

4- شرایط لازم جهت تحصیل در دانشگاه پارما چیست؟

مدارک و گواهی نامه ها باید توسط مراجع ذی صلاح صادر و به زبان ایتالیایی ترجمه شود. سپس مدارک باید توسط سفارت یا کنسولگری تایید شود.

5- مدارک لازم به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه پارما ایتالیا چیست؟

از جمله مدارک لازم به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه پارما ایتالیا می توان به گواهی تمکن مالی، دیپلم دبیرستان، ریز نمرات تحصیلی و سایر موارد دیگر اشاره کرد.

6- هزینه تحصیل در دانشگاه پارما چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه پارما ایتالیا بر اساس توانایی مالی و وضعیت تحصیلی دانش جویان (ISEE) متغیر می باشد.

7- آیا دانشگاه پارما بورسیه تحصیلی را در اختیار دانش جویان بین المللی خود قرار می دهد؟

بله . بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه پارما ایتالیا مانند بسیاری از دانشگاه های دیگر زیر نظر سازمان های مربوطه می باشد. دانش جویان بین المللی این دانشگاه امکان استفاده از بورسیه های دولتی کشور ایتالیا را نیز خواهند داشت.

8- هزینه زندگی دانش جویان بین المللی دانشگاه پارما به چه صورت است؟

سطح زندگی در پارما با بیشتر شهرهای شمال ایتالیا مطابقت دارد.

9- آیا دانشگاه پارما خوابگاه دانشجویی را در اختیار دانش جویان خود قرار می دهد؟

دانشگاه پارما هیچ دانشکده یا سالن اقامتی برای میزبانی از دانش جویان تبادلی یا دانش جویان بین المللی ندارد. شرکت ER.GO، مرجع منطقه ای برای حق تحصیلات عالی، مسکن دانشجویی را با بیش از 600 اتاق در 6 سالن اقامتی واقع در مناطق مختلف پارما، معمولاً در فاصله کمی از دپارتمان های دانشگاه، فراهم می کند.

10- آیا دانش جویان دانشگاه پارما امکان کار نیمه وقت را دارند؟

بله . دانش جویانی که در دانشگاه پارما ثبت نام کرده اند ممکن است برای کار دفتری در دانشگاه اقدام کنند.

11- رتبه و رنکینگ دانشگاه پارما ایتالیا به چه صورت است؟

دانشگاه پارما ایتالیا از جایگاه خوبی در خود کشور و دنیا برخوردار می باشد.

اسکرول به بالا