تحصیل و اعزام دانشجو به عراق

تحصیل پزشکی در عراق

تحصیل پزشکی در عراق

وضعیت آموزش پزشکی در عراق پیچیده است و توسط بسیاری از عوامل، از جمله سیاست، موضوع مالی، برنامه ریزی و وضعیت امنیتی تعیین می شود. در حال حاضر برنامه استراتژیک برای شکل دادن به آینده آموزش و تحصیل پزشکی در عراق مبهم است. تا به حال، هیچ گام واقعی برای بهبود سیستم آموزشی در نظر گرفته نشده است.

شرایط تحصیل پزشکی در عراق

آموزش پزشکی در عراق یکی از بهترین سیستم های آموزشی در منطقه بود، به ویژه در دهه 1980. به دنبال این دوره طلایی، نظام آموزشی از تفرقه و پس گرایی در برنامه آموزشی آکادمیک و تکنیک های تدریس دانشجویان پزشکی آسیب بسیار دید. اولین کالج پزشکی سلطنتی عراق (اکنون کالج پزشکی بغداد) در سال 1927 توسط گروهی از پزشکان عراقی که از دانشکده های پزشکی بین المللی فارغ التحصیل شده بودند، تاسیس شد. این یکی از قدیمی ترین مدارس پزشکی در منطقه خاورمیانه است. این دانشگاه برنامه درسی سنتی مبتنی بر مدارس پزشکی ادینبورگ را در پیش گرفت. این نوع برنامه درسی پس از آن به تمام مدارس پزشکی در عراق منتقل شد.

دوره پزشکی در عراق

اخیرا تعداد کمی از مدارس پزشکی برنامه درسی مبتنی بر سیستم یکپارچه را با همکاری دانشگاه های ناتینگهام و شفیلد به تصویب رساندند. در حال حاضر در عراق 24 کالج پزشکی معتبر وجود دارد، که سالانه حدود 2000 دانشجو را می پذیرند. تمام دانشکده ها دولتی هستند و تحت حمایت وزارت آموزش عالی عراق فعالیت می کنند.

دوره پزشکی در عراق

آموزش پزشکی در مقطع کارشناسی بر اساس یک برنامه درسی شش ساله بریتانیا است. تحصیل پزشکی در عراق رایگان است، تمام دانشجویان پزشکی به سخنرانی ها، کتاب های درسی و منابع بالینی بدون پرداخت هزینه تحصیل دسترسی دارند. برنامه درسی به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود.

آموزش پزشکی در عراق

همه کالج ها در عراق روش سنتی آموزش را دنبال می کنند، که شامل سخنرانی های سنتی، آزمایشگاه های علوم پایه و آموزش بالینی است. کالج پزشکی تکریت (TUCOM) تنها کالج در عراق است که روش بلاکی آموزش را معرفی کرد. در حالت بلاک، دانشجویان تشویق به شرکت در بحث های گروهی می شوند که شامل خود آموزشی است. این روش شبیه به یادگیری مبتنی بر مشکل است (PBL)، با این حال هنوز کمبود های بسیاری نسبت به عناصر روش یادگیری متداول مبتنی بر مسئله دارد. روش ارزیابی شامل آزمون های کتبی در سه سال اول علوم پایه است و آزمون کتبی با ارزیابی شفاهی در سه سال آخر بالینی ترکیب می شود.

فارغ التحصیلان پزشکی در عراق

پس از فارغ التحصیلی، پزشکان یک دوره کارآموزی بالینی را در بخش های اصلی پزشکی انجام می دهند. در طول سال دوم، تمام پزشکان باید در شهرهای روستایی و دور افتاده خدمت کنند تا مجاز به ادامه تحصیلات تکمیلی خود باشند. پس از دو سال آموزش عمومی، پزشکان پس از آن حق تحصیلات تخصصی ویژه را دارند. پزشکان می توانند تخصص پزشکی خود را در هیئت پزشکی پزشکی عراقی یا عربی دنبال کنند. به طور کلی، برنامه اقامت چهار ساله برای تخصص پزشکی و پنج ساله برای تخصص جراحی است. در عراق، کالج های پزشکی دانشجویانی را پذیرش می کنند، که بالاترین نمره را در امتحان نهایی مدارس متوسطه خود کسب کرده اند. هیچ آزمون پذیرشی وجود ندارد و دانشجویان هزینه های تحصیلی را پرداخت نمی کنند.

سیستم آموزشی عراق ممکن است نیازمند تجدید نظر و اصلاح دوباره با چندین روش باشد. استفاده از فناوری در دانشگاه های عراق به طور کلی هنوز ضعیف است و باید توسعه یابد. با مشاورین ما در موسسه میرداماد همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *