071-91009294  | 021-88724227  |

شهروندی و تابعیت یعنی چه؟

شهروندی و تابعیت چیست

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

تابعیت و یا شهروندی در کشورهای خارجی به خصوص برای مرد آسیا یک هدف محسوب می شود زیرا که با داشتن همچین فرصتی می توان در کشوری پیشرفته تحصیل، کار و زندگی کرد همچنین از تمام حقوق و مزایای آن کشور برخوردار شد. در این مقاله که به کوشش موسسه میرداماد گردآوری شده به بررسی موارد زیر در ارتباط با اخذ تابعیت و یا شهروندی پرداخته است:

  • شهروندی یا تابعیت چیست
  • انواع راه های دریافت شهروندی یا تابعیت
  • دلایل از دست دادن شهروندی یا تابعیت یک کشور

برای کسب اطلاعات دقیق تر با مشاورین مجرب موسسه میرداماد در شعب تهران و شیراز تماس برقرار کنید.

شهروندی یا تابعیت چیست

تابعیت، وضعیت فردی است که طبق عرف یا قانون یک کشور حاکم به عنوان عضو یا متعلق به دولت شناخته می شود. هر کشور آزاد است شرایطی را تعیین کند که افراد را به عنوان شهروندان خود به رسمیت می شناسد و شرایطی را که تحت آن خارج می شود تعیین کند. وضعیت تابعیت به خودی خود هیچ حقی را در شخصی که به دولت اعطا یا به رسمیت شناخته نشود، ایجاد نمی کند.ایده شهروندی به عنوان ظرفیت افراد برای دفاع از حقوق خود در مقابل مقامات دولتی تعریف شده است. به طور کلی، اصلی ترین حقوق که معمولاً در نتیجه شهروندی در نظر گرفته می شود، حق داشتن گذرنامه، حق مرخصی و بازگشت به کشوری است که شهروند آن هستید، حق زندگی در آن کشور و کار در آنجا است.برخی کشورها به شهروندان خود اجازه می دهند که دارای تابعیت های متعدد باشند، در حالی که برخی دیگر بر تابعیت منحصر به فرد اصرار دارند. گفته می شود شخصی که تابعیت هیچ کشوری ندارد، در حالی که کسی که در مرزهای کشوری زندگی می کند و وضعیت سرزمینی آن مشخص نیست، یک مرزنشین است.ملیت اغلب به عنوان مترادف شهروندی درانگلیسی استفاده می شود خصوصاً در حقوق بین الملل اگرچه این اصطلاح گاهی به معنای عضویت شخص در یک ملت (یک گروه قومی بزرگ) شناخته می شود. در برخی کشورها، به عنوان مثال ایالات متحده، انگلیس، ملیت و شهروندی می توانند معانی مختلفی داشته باشند.

شهروندی یا تابعیت چیست
شهروندی یا تابعیت چیست

انواع راه های دریافت شهروندی یا تابعیت

مسیرهای مختلفی برای دریافت تابعیت یک کشور وجود دارد که شما با توجه به موقعیت خود می توانید یکی از آن ها را اخذ کنید.

تابعیت با تولد

اگر یکی از والدین شخص یا هر دو شهروند یک کشور معین باشند ، ممکن است این شخص حق داشته باشد که تابعیت آن ایالت نیز باشد. از اواخر قرن بیستم این روش معمول شده است. تابعیت براساس اصل و نسب یا قومیت اعطا می شود و مربوط به مفهوم کشور ملتی است که در اروپا مشترک بوده. شخصی که در خارج از کشور متولد شده است و یکی از والدین او یا هر دو شهروند کشور هستند، همچنین شهروند است. برخی کشور ها (انگلستان، کانادا) حق شهروندی را با نزول به تعداد معینی از نسل های متولد خارج از کشور محدود می کنند. دیگران (آلمان، ایرلند) فقط درصورتی که هر فرزند متولد شده در یک مهلت مشخص شهروندی اش ثبت شود، تابعیت اعطا می کنند. در حالی که دیگران (فرانسه، سوئیس، ایتالیا) محدودیتی در تعداد نسل های متولد خارج از کشور ندارند که می توانند شهروندی کشور اجداد خود را مطالبه کنند. این شکل از شهروندی در کشورهایی با قانون مدنی متداول است.

متولد یک کشور

برخی از مردم به طور خودکار شهروند کشور هستند که در آن به دنیا می آیند. این شکل از تابعیت انگلستان آغاز شد، جایی که کسانی در قلمرویی متولد شده بودند تحت سلطنت قرار گرفتند (یک مفهوم شهروندی در گذشته) و در کشورها عرف رایج است. اکثر کشورهای آمریکایی تابعیت بدون قید و شرط اعطا می کنند، در حالی که تقریباً در همه کشورهای دیگر محدود یا لغو شده است.

متولد یک کشور
متولد یک کشور

تابعیت از طریق ازدواج

بسیاری از کشورها بر اساس ازدواج یک شخص با یک شهروند، تابعیت را سریعا و یا در طی زمان به شخص می دهند. کشورهایی که مقصد چنین مهاجرتی هستند اغلب دارای مقررات هستند که سعی در شناسایی ازدواج های دروغین دارند، در حالی که یک شهروند معمولاً برای پرداخت هزینه با یک شهروند ازدواج می کند، بدون اینکه آنها قصد زندگی مشترک داشته باشند. بسیاری از کشورها (انگلستان، آلمان، ایالات متحده، کانادا) در تابعیت از طریق ازدواج اجازه می دهند تنها در صورتی که همسر خارجی مقیم دائمی کشور باشد که در آن به دنبال تابعیت باشد. سایرین (سوئیس، لوکزامبورگ) به همسران خارجی اتباع بیگانه اجازه می دهند بعد از مدت معینی از ازدواج تابعیت خود را بدست آورند و گاهاً مشمول مهارت های زبانی و اثبات آشنایی فرهنگی (به عنوان مثال بازدیدهای منظم از کشور تابعیت همسر) می شوند.

طبیعی سازی

کشورها معمولاً تابعیت را به افرادی که قانونی وارد کشور شده اند و اجازه اقامت داده شده یا به آنها پناهندگی سیاسی داده شده و همچنین برای مدت معینی در آنجا زندگی می کنند، اعطا می کنند. در بعضی از کشورها، طبیعت پذیری منوط به شرایطی است که ممکن است شامل برگزاری آزمون، نشان دادن دانش معقول از زبان یا شیوه زندگی کشور میزبان، داشتن رفتار خوب (بدون سابقه کیفری جدی) و نداشتن شخصیت اخلاقی بد (مانند مستی، یا قمار). به تضمین وفاداری با دولت جدید یا حاکم آن و انکار از حق شهروندی قبلی آنها. برخی از کشورها اجازه تابعیت دوگانه را می دهند و به شهروندان طبیعی نیازی ندارند که به طور رسمی از شهروندی کشور دیگر خودداری کنند.

تابعیت از طریق سرمایه گذاری یا شهروندی اقتصادی

ثروتمندان پول را در املاک یا مشاغل سرمایه گذاری می کنند، اوراق دولتی خریداری می کنند و یا در ازای تابعیت و گذرنامه به طور مستقیم پول نقدی اهدا می کنند.

سایر موارد:

در گذشته استثنائاتی در مورد حق شهروندی به دلایلی مانند رنگ پوست، قومیت، جنسیت و وضعیت آزاد (برده نبودن) وجود داشته است. بیشتر این محرومیت ها در بیشتر مکانها دیگر اعمال نمی شوند. نمونه های مدرن شامل برخی از کشورهای عربی است که به ندرت تابعیت شهروندان را به غیر مسلمانان اعطا می کنند، به عنوان مثال قطر به دلیل اعطای تابعیت به ورزشکاران خارجی مشهور است، اما همه آنها برای دریافت تابعیت باید دین اسلام را باور داشته باشند. ایالات متحده تابعیت را به كسانی كه در اثر فن آوری های تولید مثل متولد شده اند و فرزندان بین المللی متولد شده پس از 27 فوریه 1983 اعطا می كند. بعضی از محرومیت ها همچنان برای كودكانی كه بین المللی متولد شده اند قبل از 27 فوریه 1983 وجود داشته، حتی اگر والدین آنها معیارهای شهروندی را داشته باشند.

دلایل از دست دادن شهروندی یا تابعیت یک کشور

به طور کلی دو دسته دلیل برای از دست دادن شهروندی وجود دارد. “از دست دادن غیر ارادی” است که ممکن می باشد به دلیل وجود بعضی قوانین و به دلیل عدم انجام برخی اقدامات برای حفظ تابعیت توسط شخصی که شهروندی فعال دارد، توسط کشور رخ دهد. در مقابل، ” از دست دادن داوطلبانه” باشد که اغلب “انصراف” یا “انکار” خوانده شده و توسط شهروند آغاز می شود. تمایز بین دو دسته همیشه آسان نیست: از دست دادن شهروندی به دلیل علت ابتدایی که به طور داوطلبانه انجام می شود (به عنوان مثال، خدمت داوطلبانه در ارتش خارجی یا داوطلبانه شدن به عنوان شهروند یک کشور خارجی) نیز دیده می شود.چند دلیل کلی از دست دادن شهروندی که در تمام کشور ها وجود دارد در این بخش آورده شده:

  • کسب داوطلبانه شهروندی کشور دیگر
  • اقامت دائم در خارج از کشور
  • تقلب در روند اخذ شهروندی ، از جمله ازدواج های تقلبی یا عدم تسلیم شهروندی دیگر در کشورهایی که این امر را به عنوان شرط دادن شهروندی می طلبد.
  • خدمت در ارتش یا دولت خارجی
  • پس از فرزندخواندگی توسط یک شهروند خارجی یا تغییر دیگری در رابطه حقوقی کودک با والدین از قبیل ابطال زایمان یا پدری
  • برای یک کودک خردسال، در اثر از دست دادن تابعیت توسط والدین
  • عدم تحقق شرایط، به عنوان مثال در ژاپن، کودکانی ژاپنی که متولد شده اند و تابعیت کشور دیگری را نیز دارند، تابعیت ژاپن را از دست می دهند در صورت عدم رضایت از این موضوع فرزند باید تا قبل از سن 22 سالگی اعلام به اعتراض کند.

با مطالعه مقاله بالا می توانید به طور کامل با معنی شهروندی یا تابعیت یک کشور آشنا شده، در ارتباط با انواع راه های دریافت شهروندی بخوانید و همچنین دلایل و شرایط از دست دادن تابعیت را بررسی کنید. برای کسب اطلاعات دقیق تر و اخذ مشاوره با موسسه میرداماد در شعب تهران و شیراز تماس حاصل کنید.

سوالات متداول در مورد شهروندی یا تابعیت یعنی چه؟

1- آیا با سرمایه گذاری در هر کشوری می توان تابعیت اخذ کرد؟

خیر بعضی کشورها این روش را برای دادن تابعیت در نظر دارند.

2- آیا با تولد فرزند در یک کشور می توان تابعیت اخذ کرد؟

در بعضی کشورها این امکان وجود دارد که با تولد فرزند تابعیت اخذ شود.

3- آیا بوسیله ازدواج می توان شهروندی یک کشور را دریافت کرد؟

بله یکی از روش های دریافت شهروندی همین موضوع است.

4- آیا می توان همزمان شهروندی دو کشور را داشت؟

بله بعضی کشورها می پذیرند که شهروندی دوگانه داشته باشید.

5- آیا برای دریافت شهروندی یک کشور باید هزینه بالایی پرداخت کرد؟

خیر در روش های مختلف دریافت شهروندی، نیاز به پرداخت پول نیست.

6- آیا امکان از دست دادن شهروندی یک کشور وجود دارد؟

بله به صورت داوطلبانه یا غیر ارادی این امر ممکن است.

7- آیا می توان بلافاصله از یک کشور شهروندی اخذ کرد؟

تحت شرایط خاص و در موارد کمی این موضوع امکان پذیر است.

8- آیا به پناهندگان شهروندی کشوری دیگر اعطا می شود؟

بله بعضی کشورها تحت شرایطی به پناهندگان شهروندی می دهند.

9- آیا افراد با دریافت شهروندی یک کشور همچون سایر ساکنان دارای حقوق هستند؟

بله شخصی که شهروندی یک کشور را می گیرد، تمام حقوق را همچون ساکنان دارد.

10- آیا شهروندی یک کشور را می توان داوطلبانه از دست داد؟

بله، شما می توانید تابعیت خود را انکار یا از آن انصراف دهید.

11- آیا با دریافت شهروندی توسط یک شخص امکان اخذ تابعیت برای خانواده نیز وجود دارد؟

بله، این امکان تحت یکسری شرایط وجود دارد.

اسکرول به بالا