071-91009294  | 021-88724227  |

اقامت چک

اقامت چک

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

اگر شما قبلا اجازه ورود به جمهوری چک گرفته باشید یا در حال حاضر در آنجا زندگی می کنید، می توانید به سادگی به اداره پلیس مهاجرت بروید و مجوز اقامت چک را بگیرید.

اخذ اقامت چک

اگر شما سرمایه گذاری در جهموری چک کرده باشید و به طور قانونی در چک به مدت هشت سال بدون وقفه زندگی کرده باشید، می توانید برای اجازه اقامت درخواست کنید. این امر امکان پذیر است اگر شما دارای هر نوع ویزای اقامت طولانی مدت باشید و آن را هشت بار تجدید کرده باشید. اگرچه در توضیحات گفته شده است، “بدون وقفه”، این بدان معنا نیست که شما مجاز به ترک کشور نیستید. اقامت کوتاه مدت در خارج از کشور، برای تعطیلات و غیره پذیرفته می شود.

درخواست اقامت دائم چک

بدون در نظر گرفتن نوع اجازه اقامت، شما به مدارک زیر برای درخواست احتیاج دارید:

 • یک پاسپورت با اعتبار حداقل یک سال دیگر
 • سه عکس عکس گذرنامه ای
 • اثبات منابع مالی کافی برای اقامت در جمهوری چک که حداقل 5،000 دلار در سال 2005 بود، با یک بیانیه حساب بانکی ثابت شده است. اسناد مربوط به محل اقامت شما در جمهوری چک (ممکن است یک قرارداد اجاره ای باشد که باید تأیید شود)
 • گرفتن سو سابقه از پلیس چک
 • گرفتن سو سابقه از  کشور متقاضی
 • یک پاکت نامه آدرس دار با تمبر

شهروندی جمهوری چک

برای تجدید دیدار خانواده، شما همچنین باید یک سند اثبات ارتباط با یک شهروند چک داشته باشید. این ممکن است گواهی تولد یا ازدواج باشد.اگر شما بر مبنای هشت سال زندگی در چک درخواست می دهید، ویزای طولانی مدت شما به عنوان مدرک مورد نیاز است.پس از ارسال تقاضانامه و تمام اسناد به سفارت محلی، داده ها برای صحت آن بررسی می شوند. اگر تمام مدارک تهیه شوند و فرم تقاضانامه به درستی پر شود، آن را به پلیس مهاجرت چک تحویل دهید و گذرنامه برای شما ارسال می شود. در نهایت، تصمیم برای صدور یا رد کردن اجازه اقامت به عهده پلیس مهاجرت است، که ممکن است مدارک بیشتری را درخواست کند. این روند ممکن است تا 180 روز طول بکشد.

مزایای اخذ اقامت در جمهوری چک
مزایای اخذ اقامت در جمهوری چک

مزایای اخذ اقامت در جمهوری چک

در اقامت دائم، که اکثر حقوق سیاسی ارایه شده در چارچوب قانونی چک را تضمین می کند، شهروندی چک مزایای زیر را ارائه می دهد:

 • یک خارجی میتواند با شهروندان چک، بدون اجازه از سوی آژانس کار، براساس یک پایه مساوی با شهروندان چک کار کند.
 • یک خارجی حق بازنشستگی و دیگر منافع اجتماعی را براساس یک پایه مساوی با شهروندان چک دارد.
 • کودک یک خارجی در طول تحصیل (بالای ۲۶ سال)مراقبت های پزشکی رایگان دارد.
 • یک خارجی پس از پنج سال اقامت دائم می تواند درخواست شهروندی چک کند.
 • حق رای.
 • یک شهروند اهل چک را نمی توان به تبعید محکوم کرد.

جمهوری چک برای شهروندان خود حمایت دیپلماتیک (دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا)فراهم می کند. دیگر منافع شهروندی شامل: مسافرت آزادتر در خارج از کشور؛ یک خارجی درتحت پوشش ویزای کشور چک نابع مقررات ویزای ابن کشور قرار دارد، برای مثال ارمنستان، ویتنام، اوکراین و غیره. به محض اینکه به فرد خارجی شهروندی چک اعطا شد، کشورهای دیگر باید به این فرد به عنوان یک شهروند چک نگاه کنند.

با کسب یک کارت شناسایی چک (obcansky prukaz)،یک فرد خارجی دیگر نیازی به تهیه گذرنامه در هنگام تایید هویت خود ندارد؛ برای بسیاری از مردم چک ، گذرنامه هنوز یک مدرک غیر معمول از هویت است، و در نتیجه ممکن است مفاهیم ضمنی منفی نیز داشته باشد.

اقامت تحصیلی چک

از آنجا که کسب اقامت و حق شهروندی جمهوری چک نیازمند این است که فرد متقاضی مدت زمانی را به صورت قانونی در این کشور گذرانده باشد، دانشجویان از طریق دریافت ویزای تحصیلی می توانند این مدت زمان را گذرانده و برای دریافت حق شهروندی اقدام نمایند. برای این امر ابتدا بایستی ضمن مکاتبه با یکی از دانشگاه های این کشور نامه ی پذیرش را دریافت و برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمود.

 • پاسپورت معتبر به همرای یک نسخه فتوکپی که حداقل تا شش ماه پس از مدت زمان تحصیل معتبر باشد، یک صفحه ی خالی برای ویزا داشته باشد و بیش از ده سال از صدور آن نگذشته باشد.
 • فرم درخواست تکمیل شده.
 • دو قطعه عکس 2 در 2 رنگی با زمینه ی سفید.
 • نامه ی پذیرش از دانشگاه
 • نامه ی عدم سوء پیشینه
 • بیمه ی درمانی
 • مدارک نشان دهنده ی وجود تمکن مالی نظیر بورسیه، کمک هزینه ی تحصیلی، پرینت حساب بانکی
 • مراجعه ی شخصی جهت مصاحبه
 • مدارک تایید کننده ی وجود محل اقامت نظیر رزرو خوابگاه دانشجویی
 • پرداخت هزینه ی صدور ویزا

پس از تهیه و ارائه ی مدارک فوق پس از حدودا 60 روز می توانید ویزای خود را دریافت کرده و وارد جمهوری چک شوید. مطابق قانون جمهوری چک، فرد خارجی ای که حداقل به مدت 5 سال در این کشور زندگی کرده است می تواند برای درخواست حق شهروندی اقدام نماید. برای این امر متقاضی ابتدا بایستی تابعیت پیشین خود را لغو کرده و در مصاحبه شرکت کند تا تسط خود را به زبان رسمی این کشور نشان دهد. در این صورت می توان از طریق تحصیل وارد جمهوری چک شد و برای دریافت حق شهروندی اقدام نمود.

اقامت چک از طریق کار و تخصص

خارجی های غیر اروپایی ای که قصد دریافت اقامت کشور چک از طریق کار و تخصص را داشته باشند در وهله ی اول بایستی ویزا و مجوز کار دریافت نمایند. برای این کار ابتدا فرد خارجی نیاز به شغل در جمهوری چک دارد و کارفرمای او می بایست اداره ی کار را از قصد خود مبنی بر استخدام یک فرد خارجی در موقعیت شغلی ای خاص، با خبر نماید. پس از این امر موقعیت شغلی مورد نظر بایستی به مدت سی روز تبلیغ شود و در صورت پر نشدن آن توسط یک شهروند اهل جمهوری چک، فرد خارجی می تواند درخواست مجوز کار برای آن شغل را به ثبت برساند.

این کار معمولا پیش از ورود به کشور چک انجام می شود. پس از ارائه ی مدارکی نظیر دعوت نامه ی کار فرما و مدارک مسافرتی و پرداخت هزینه ای در حدود 22 دلار فرد می تواند پس از حداکثر 4 ماه مجوز کار خود را دریافت نماید. مجوز کاری که بدین ترتیب صادرمی شود قابل انتقال نبوده و حداکثر به مدت دو سال اعتبار دارد که البته قابل تمدید نیز هست. بدین ترتیب فرد خارجی می تواند به شکل قانونی و از طریق کار وارد کشور چک شده و آماده ی دریافت حق شهروندی این کشور شود.

برای شناخته شدن به عنوان یک شهروند چک، فرد خارجی باید حداقل 5 سال در این کشور زندگی کرده باشد و بیشتر این زمان را در چک گذرانده باشد. البته کشور چک تابعیت دوگانه را نمی پذیرد و متقاضی بایستی تابعیت پیشین خود را لغو نماید. همچنین پس از ثبت درخواست فرد خارجی طی مصاحبه ای بایستی مهارت خود در زبان مردم این کشور را نشان دهد. با داشتن شرایط فوق و عدم داشتن سوء سابقه، به ترتیب فوق می توان حق شهروندی جمهوری چک را کسب نمود.

اقامت چک از طریق سرمایه گذاری

جمهوری چک یک برنامه ی مهاجرتی سرمایه گذاری در اروپا برای افراد غیراروپایی دارد که در این برنامه در راستای فعالیت های سرمایه گذاری ،ویزای سرمایه گذاری بلند مدت برای سرمایه گذاران کار آفرین غیر اروپایی که قصد اقامت بیش از 90 روز در جمهوری چک را دارند، صادر می شود. سرمایه گذار باید حداقل 20 جایگاه شغلی تمام وقت برای شهروندان اروپایی فراهم نماید و تا اتمام مدت ویزای سرمایه گذاری خود این 20 نفر رابکاربگیرد. سرمایه گذار باید حداقل 75000000 CZK (حدود 2850000 یورو یا 3250000 دلار) برای سرمایه گذاری هزینه نماید که از این مقدار 60 درصد آن می تواند به صورت دارایی غیر نقدی مثل ابزار و ماشین آلات صنعتی ، اموال منقول و غیر منقول و … باش. سرمایه گذار باید یک برنامه ی تجاری برای سرمایه گذاری خود تهیه نماید.

برنامه یا نقشه ی تجاری باید به طور واضح دلایل سرمایه گذاری در جمهوری چک را بیان کند وبگوید در این سرمایه گذاری برای چه تعداد افرادی زمینه ی کاری فراهم می شود و چه سودی برای جامعه ی و اقتصاد کشور چک دارد. خانواده و فرزندان فرد سرمایه گذار نیز می توانند اجازه ی اقامت بلند مدت دریافت نمایند. پس از پنج سال اقامت قانونی در جمهوری چک می توان برای اقامت دائم اقدام نمود و پنج سال پس از اقامت دائم می توان درخواست شهروندی جمهوری چک را ارائه داد.

جمهوری چک ،اجازه ی داشتن تابعیت دوگانه را به مهاجرین نمی دهد این قانون بدان معناست که برای داشتن تابعیت و شهروندی جمهوری چک شما باید از شهروندی و تابعیت کشور خود چشم پوشی نمایید. وابستگان مانند همسر و کودکان زیر 18 سال مجاز به همراهی با متقاضی می باشند، که در این صورت باید مدارک بیشتری برای پوشش هزینه ها ارائه دهند. برای دریافت این نوع ویزا هیچ محدویت سنی وجود ندارد و احتیاجی به داشتن توانایی زبانی نمی باشد.

اقامت چک از طریق سرمایه گذاری
اقامت چک از طریق سرمایه گذاری

اقامت چک از طریق ازدواج

ازدواج در جمهوری چک به شیوه های مختلف نظیر ازدواج با فردی که اصالتا اهل این کشور باشد، فردی که تابعیت این کشور را به دست آورده باشد و یا فردی که در این کشو مجوز اقامت داشته باشد، به تنهایی متضمن دریافت حق اقامت یا شهروندی نیست اما بر اکثر موارد روند آن را تسهیل می کند. بسته به شرایط مختلف در این کشور قوانین مختلفی پیش بینی شده است.

برای مثال اگر هم شما و هم همسرتان تابع جمهوری چک نباشید و هر دو مجوز اقامت بلند مدت داشته باشید در این صورت هر دو اقامت بلند مدت خود را حفظ خواهید کرد اما می توانید هدف خود از اقامت را به «اقامت طولانی مدت با هدف بودن در کنار خانواده» تغییر دهید. اگر شما اقامت طولانی مدت داشته باشید اما با فردی ازدواج نمایید که اقامت دائم چک را به دست آورده باشد در این صورت می توانید هدف از اقامت دائم خود را به بودن در کنار خانواده تغییر دهید.

این نوع مجوز بعدها قابل تغییر به انواع دیگر هم هست. اگر فردی که مجوز اقامت طولانی مدت داشته باشد با یکی از اهالی جمهوری چک ازدواج نماید در این صورت فرد می تواند درخواست مجوز اقامت موقت برای بودن در کنار خانواده ی اهل چک را بدهد. یک فرد خارجی با داشتن این مجوز تنها پس از دو سال می تواند درخواست اقامت دائم خود را به ثبت برسانید (در صورتی فرد که حداقل برای یک سال پیش از ازدواج مجوز اقامت طولانی مدت داشته باشد، می تواند پس از یک سال از ازدواج درخواست فوق را به ثبت برساند).

فرد خارجی ای که هیچ گونه مجوز اقامتی در این کشور ندارد با یکی از اهالی جمهوری چک ازدواج نماید می تواند تا 90 روز بدون ویزا در جمهوری چک اقامت داشته باشد و ظرف این مدت در دپارتمان پناهجویان و مهاجرین در خواست اقامت موقت برای ماندن در کنار خانواده ی اهل چک را به ثبت برساند.

در مورد آخر هم اگر فرد خارجی ای که هیچ مجوزی ندارد با فرد خارجی دیگری ازدواج کند که اقامت دائم یا طولانی مدت داشته باشد، در این صورت فرد اول می تواند درخواست مجوز طولانی مدت خود را به ثبت برساند منتها می بایست این کار را از سفارت خانه ی جمهوری چک در کشور خود به انجام برساند که فرایند آن در حدود 270 روز طول خواهد کشید. اطلاعات بیشتر را در زمینه اقامت چک و همچنین تحصیل در چک را می توانید از مشاورین ما در موسسه حقوقی میرداماد از زبان وکلای حقوقی ما بشنوید پس در این راستا با ما همراه باشید.

اسکرول به بالا