071-91009294  | 021-88724227  |

اقامت پس از تحصیل در اتریش

اقامت پس از تحصیل در اتریش

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

امروزه بسیاری از افراد در ایران آرزوی مهاجرت به کشورهایی مثل اتریش را دارند، اقامت پس از تحصیل در اتریش امکانپذیر است. کارشناسان موسسه حقوقی میرداماد با سابقه ای درخشان در زمینه مشاوره های مهاجرت تحصیلی می توانند شما را در تصمیم گیری هرچه بهتر در مورد آینده تحصیلی و زندگی در اتریش یاری رسانند.

شرایط اقامت پس از تحصیل در اتریش

مطابق چهارچوب های قانونی اتریش در رابطه با فارغ التحصیلان خارجی، این افراد پس از پایان تحصیلاتشان می توانند ضمن عقد قرارداد با یک کارفرمای مشخص و دریافت کارتی تحت عنوان قرمز – سفید – قرمز، در اتریش بمانند. البته این قانون تنها برای فارغ التحصیلان اهل کشورهای جهان سومی برقرار است که تحصیلات خود را در اتریش به پایان رسانیده باشند.

پس از پایان تحصیل در اتریش، دانشجو می تواند در صورت تمایل به مدت حداکثر 6 ماه در این کشور مانده و به دنبال کار بگردد. البته این مدت قابل تمدید نیست و اگر دانشجویی از تحصیل خود انصراف داده باشد این گزینه شامل حال او نمی شود. همچنین روش دیگری برای طولانی تر کردن اقامت در اتریش و جستجو برای کار وجود دارد که در آن دانشجویان در دانشگاهی دیگر ثبت نام کرده و مجوز اقامت خود را به این روش تمدید می نمایند. در صورتی که طی این مدت دانشجو بتواند در محلی مشغول به کار شود، تحت شرایطی می تواند کارت قرمز – سفید – قرمز را دریافت نماید.

مطابق قانون برای دریافت این کار کارفرما باید حداقل دریافتی خالص معمول در اتریش (حدود 2000 دلار در ماه) را بپردازد و متقاضی باید فارغ التحصیل مقطعی بالاتر از کارشناسی باشد. همچنین افرادی که کارت قرمز – سفید – قرمز را داشته باشند پس از 12 ماه و در صورتی که ده ماه گذشته را به صورت پیوسته مشغول به کار بوده باشند، می توانند برای گرفتن کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس اقدام نمایند که دسترسی نامحدود آنها به بازار کار را فراهم می آورد. بدین ترتیب دانشجویان می توانند پس از اتمام تحصیلات و یافتن شغل در اتریش اقامت داشته باشند.

کار پس از تحصیل در اتریش

مطابق قوانینی که از سال 2011 به این سوء وضع شده اند فارغ التحصیلان و دانشجویان غیر اتریشی با موقعیت های بسیار مناسبی برای یافتن کار در این کشور مواجه هستند. اگر فردی با ویزای دانش آموزی اتریش اقامت داشته باشد می تواند حداکثر تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شود، اما افرغ التحصیلان برای یافتن کار قادر به استفاده از ویزای سابق خود نیستند و باید نوع ویزای خود را تغییر دهند. دانشجویان اهل کشورهای خارج از شهروندی اتحادیه اروپا که تحصیلات خود را در یکی از دانشگاه ها، کالج ها و یا موسسات آموزش عالی معتبر اتریش به پایان رسانده اند می توانند پیش از پایان مجوز اقامت دانشجویی خود، اقامت شش ماهه ی دیگری را به منظور یافتن کار درخواست نمایند.

کار پس از تحصیل در اتریش

فارغ التحصیلان دانشگاهی در صورتی که بتوانند شغلی مطابق با تحصیلات و شایستگی هایشان بیابند، قرارداد کاری معتبری را به امضا برسانند و ثابت کنند که حقوق دریافتی شان با حقوق دریافتی معمول دیگر فارغ التحصیلان اتریش معادل است (در حدود 2000 دلار دریافت خالص سالانه به علاوه ی پرداختی های ویژه)، می توانند برای دریافت مجوز اقامت کاری (کارت RWR) اقدام نمایند. فارغ التحصیلانی که کارت RWR را داشته باشند پس از 12 ماه و در صورتی که ده ماه گذشته را به صورت پیوسته مشغول به کار بوده باشند، می توانند برای گرفتن کارت RWR+ اقدام نمایند که دسترسی نامحدود آنها به بازار کار را فراهم می آورد. البته باید توجه داشت که این شرایط تنها برای دانشجویانی بر قرار است که در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر فارغ التحصیل شده باشند.

تبدیل ویزای تحصیلی اتریش به اقامت

دانشجویان کشورهای جهان سومی که تحصیلات خود را با موفقیت در اتریش به پایان رسانده اند و فارغ التحصیل شده اند و یا آموزش های اجباری پس از تحصیل را تکمیل کرده اند، می توانند مجوز اقامت تحصیلی خود را به منظور جست و جوی کار برای مدت 12 ماه تمدید کنند. برای تمدید مجوز تحصیلی باید فرم درخواست را طبق قوانین اقامت اتریش تکمیل کنند. شرایط کلی برای تکمیل فرم درخواست مجوز اقامت:

  • درآمد کافی برای تامین مخارج زندگی
  • بیمه درمانی
  • مسکن مناسب
  • عدم سوابق کیفری

کارت Red-White-Red برای فارغ التحصیلان، اگر در طی این دوازده ماه پیشنهاد کاری که با سطح تحصیلی شما مطابق است ،از یک کارفرمای مشخص با قرارداد کاری دریافت کردید ، می توانید برای یک کارت Red-White-Red بدون آزمون بازار کار درخواست دهید و برای درخواست این کارت باید واجد شرایط موارد زیر باشید:

  • دریافت حداقل حقوق که با حقوق فارغ التحصیلان اتریشی (کارکنان تازه کار) برابر است و این حداقل حقوق باید 2308.50 یورو در ماه باشد، به علاوه مزایای اضافی (از جمله حقوق در تعطیلات و کریسمس)
  • باید طبق قوانین اقامت اتریش شرایط کلی از جمله مسکن، بیمه درمانی و غیره را برآورده کنید.

کارت Red-White-Red برای مدت 24 ماه صادر می شود و دارندگان این کارت اقامت ثابت را دریافت می کنند. با این کارت می توان در شغل مشخص شده در درخواست مشغول به کار شد. فارغ التحصیلان از دانشگاه ها و یا کالج های اتریش یکی از گروه های واجد شرایط دریافت این کارت هستند. زندگی در اتریش چگونه است؟ برای دریافت جواب این سوال مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز پاسخگوی شما عزیزان هستند.

سوالات متداول در مورد اقامت پس از تحصیل در اتریش

1- شرایط اقامت پس از تحصیل در اتریش چگونه است ؟

پس از پایان تحصیل در اتریش، دانشجو می تواند در صورت تمایل به مدت حداکثر 6 ماه در این کشور مانده و به دنبال کار بگردد. البته این مدت قابل تمدید نیست و اگر دانشجویی از تحصیل خود انصراف داده باشد این گزینه شامل حال او نمی شود. همچنین روش دیگری برای طولانی تر کردن اقامت در اتریش و جستجو برای کار وجود دارد که در آن دانشجویان در دانشگاهی دیگر ثبت نام کرده و مجوز اقامت خود را به این روش تمدید می نمایند. در صورتی که طی این مدت دانشجو بتواند در محلی مشغول به کار شود، تحت شرایطی می تواند کارت قرمز – سفید – قرمز را دریافت نماید.

2- شرایط پس از تحصیل برای افرادی که کارت قرمز – سفید – قرمز اتریش را دارند چیست ؟

افرادی که کارت قرمز – سفید – قرمز را داشته باشند پس از 12 ماه و در صورتی که ده ماه گذشته را به صورت پیوسته مشغول به کار بوده باشند، می توانند برای گرفتن کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس اقدام نمایند که دسترسی نامحدود آنها به بازار کار را فراهم می آورد. بدین ترتیب دانشجویان می توانند پس از اتمام تحصیلات و یافتن شغل در اتریش اقامت داشته باشند.

3- شرایط دریافتی خالص معمول پس از تحصیل در اتریش چیست ؟

مطابق قانون برای دریافت این کار کارفرما باید حداقل دریافتی خالص معمول در اتریش (حدود 2000 دلار در ماه) را بپردازد و متقاضی باید فارغ التحصیل مقطعی بالاتر از کارشناسی باشد.

4- شرایط اقامت پس از پایان تحصیل در اتریش، برای دانشجو چگونه است ؟

دانشجو می تواند در صورت تمایل به مدت حداکثر 6 ماه در این کشور مانده و به دنبال کار بگردد. البته این مدت قابل تمدید نیست و اگر دانشجویی از تحصیل خود انصراف داده باشد این گزینه شامل حال او نمی شود.

5- راهکارهایی برای طولانی تر کردن اقامت در اتریش پس از تحصیل چیست ؟

همچنین روش دیگری برای طولانی تر کردن اقامت در اتریش و جستجو برای کار وجود دارد که در آن دانشجویان در دانشگاهی دیگر ثبت نام کرده و مجوز اقامت خود را به این روش تمدید می نمایند. در صورتی که طی این مدت دانشجو بتواند در محلی مشغول به کار شود، تحت شرایطی می تواند کارت قرمز – سفید – قرمز را دریافت نماید.

6- شرایط برای فردی با ویزای دانش آموزی اتریش اقامت داشته باشد چیست ؟

اگر فردی با ویزای دانش آموزی اتریش اقامت داشته باشد می تواند حداکثر تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شود، اما افرغ التحصیلان برای یافتن کار قادر به استفاده از ویزای سابق خود نیستند و باید نوع ویزای خود را تغییر دهند. دانشجویان اهل کشورهای خارج از شهروندی اتحادیه اروپا که تحصیلات خود را در یکی از دانشگاه ها، کالج ها و یا موسسات آموزش عالی معتبر اتریش به پایان رسانده اند می توانند پیش از پایان مجوز اقامت دانشجویی خود، اقامت شش ماهه ی دیگری را به منظور یافتن کار درخواست نمایند.

7- شرایط برای . فارغ التحصیلانی که کارت اتریش RWR را داشته باشند چیست ؟

فارغ التحصیلانی که کارت RWR را داشته باشند پس از 12 ماه و در صورتی که ده ماه گذشته را به صورت پیوسته مشغول به کار بوده باشند، می توانند برای گرفتن کارت RWR+ اقدام نمایند که دسترسی نامحدود آنها به بازار کار را فراهم می آورد. البته باید توجه داشت که این شرایط تنها برای دانشجویانی بر قرار است که در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر فارغ التحصیل شده باشند.

8- تبدیل ویزای تحصیلی اتریش به اقامت چگونه ممکن خواهد بود ؟

دانشجویان کشورهای جهان سومی که تحصیلات خود را با موفقیت در اتریش به پایان رسانده اند و فارغ التحصیل شده اند و یا آموزش های اجباری پس از تحصیل را تکمیل کرده اند، می توانند مجوز اقامت تحصیلی خود را به منظور جست و جوی کار برای مدت 12 ماه تمدید کنند. برای تمدید مجوز تحصیلی باید فرم درخواست را طبق قوانین اقامت اتریش تکمیل کنند.

9- شرایط کلی برای تکمیل فرم درخواست مجوز اقامت اتریش چگونه است ؟

  • درآمد کافی برای تامین مخارج زندگی
  • بیمه درمانی
  • مسکن مناسب
  • عدم سوابق کیفری

10- شرایط برای دریافت کارت قرمز- سفید- قرمز اتریش پس از تحصیل چگونه است ؟

می توانید برای یک کارت Red-White-Red بدون آزمون بازار کار درخواست دهید و برای درخواست این کارت باید واجد شرایط موارد زیر باشید:دریافت حداقل حقوق که با حقوق فارغ التحصیلان اتریشی (کارکنان تازه کار) برابر است و این حداقل حقوق باید 2308.50 یورو در ماه باشد، به علاوه مزایای اضافی (از جمله حقوق در تعطیلات و کریسمس)باید طبق قوانین اقامت اتریش شرایط کلی از جمله مسکن، بیمه درمانی و غیره را برآورده کنید.

11- دارندگان کارت سفید- قرمز- سفید اتریش پس از تحصیل چه شرایطی دارند ؟

کارت Red-White-Red برای مدت 24 ماه صادر می شود و دارندگان این کارت اقامت ثابت را دریافت می کنند. با این کارت می توان در شغل مشخص شده در درخواست مشغول به کار شد. فارغ التحصیلان از دانشگاه ها و یا کالج های اتریش یکی از گروه های واجد شرایط دریافت این کارت هستند.

اسکرول به بالا