اقامت مجارستان

اقامت مجارستان

هزینه زندگی در مجارستان به طور قابل توجهی پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است. در این نوشتار سعی بر آن است تا اطلاعاتی در خصوص روش های مختلف مهاجرت و اقامت مجارستان همچون مهاجرت از طریق تحصیل، کار، از طریق ثبت شرکت، از طریق سرمایه گذاری و غیره در اختیار شما سروران قرار دهیم. این مقاله با کمک مشاورین موسسه حقوقی میرداماد در دفاتر تهران و شیراز نوشته شده است.

  فرم مشاوره تخصصی

   فرم مشاوره تخصصی

   مزایای داشتن اقامت مجارستان

   موقعیت مکانی مجارستان به ساکنان شیوه زندگی فعال، متنوع و مقرون به صرفه را ارائه می دهد. علاوه بر این، آموزش دانشگاهی دارای کیفیتی بی نظیر است و مدارک تحصیلی مجارستان در سراسر اتحادیه اروپا به طور گسترده ای پذیرفته شده است. ساکنان مجارستان اجازه حرکت آزاد در منطقه شینگن را دارند. هزینه های اقامت قانونی مجارستان نسبتا کم است و دارای مزایای فراوانی است.

   به عنوان یک شهروند مجارستانی، شما حق دارید که در هر نقطه از اتحادیه اروپا زندگی و کار کنید. شما می توانید از تمام امتیازات منطقه شنگن لذت ببرید: تحرک کامل، آزادی زندگی و کار در کشور انتخابی خود در اتحادیه اروپا و جریان آزاد کالا و سرمایه در کل اتحادیه اروپا. شما می توانید در آلمان کار کنید یا از زندگی در اسپانیا لذت ببرید. شما می توانید بدون ویزای ورود 90 روز در اکثر کشورهای کارائیب، آمریکای جنوبی و آفریقا، ایالات متحده آمریکا، مکزیک، ژاپن و نیوزیلند، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو EFTA اقامت داشته باشید.

   اقامت تحصیلی مجارستان

   به طور معمول، اگر شما یک دانشجو هستید، شغل دارید یا کسب و کار خود را انجام می دهید می توانید یک مجوز اقامت برای مجارستان دریافت کنید. با این حال، یک ویزای دانشجویی جهت تحصیل در مجارستان تا زمانی معتبر است که فارغ التحصیل شوید. برای کمک به دانشجویان خارجی، هنگام فارغ التحصیلی از یک دانشگاه مجارستان و شروع یک فعالیت سودآور، نوع جدیدی از اجازه اقامت برای فارغ التحصیلان جدید وجود دارد. این مجوز تحصیل به کار (study-to-work) اجازه می دهد تا متقاضیان بعد از فارغ التحصیلی 9 ماه دیگر در مجارستان اقامت داشته باشند، که زمان زیادی برای پیدا کردن شغل یا شروع کسب و کار است – در این صورت این مجوز موقت می تواند به اجازه اقامت بر اساس فعالیت سودآور تبدیل شود.

   اقامت تحصیلی مجارستان

   چه کسی می تواند برای این اجازه اقامت درخواست دهد؟ هر دانشجوی خارجی که مدرک تحصیلی از دانشگاه یا کالج مجارستان (یا هر موسسه تحصیلی عالی دیگر) دریافت می کند واجد شرایط دریافت این ویزا است، اما شما باید درخواست خود را حداقل 15 روز قبل از پایان مجوز اقامت دانشجویی خود تحویل دهید. برای این برنامه باید تأیید کنید که:

   • شما یا به دنبال یک شغل یا راه اندازی یک شرکت هستید.
   • شما دارای بودجه مالی کافی برای اقامت در مجارستان هستید، به عنوان مثال با یک اظهارنامه بانکی که نشان می دهد که شما پول کافی دارید یا به طور مرتب از خارج از کشور پول دریافت می کنید.
   • شما یک بیمه بهداشت معتبر دارید.
   • دارای محل اقامت هستید.
   • در صورتی که مجوز شما رد شود، باید قصد ترک EU را داشته باشد.

   اقامت مجارستان از طریق کار و تخصص

    فرم مشاوره تخصصی

     فرم مشاوره تخصصی

     هر کس می تواند اقامت دائمی خود را برای مجارستان بدست آورد، اگر دلیلی برای اقامت در مجارستان و ادغام در جامعه داشته باشد. اجازه اقامت (برای هدف کار) برای کسانی است که شهروندان غیر اتحادیه اروپا هستند و مایل به کار در مجارستان بر اساس رابطه استخدامی هستند. اجازه کار برای یک رابطه کاری خاص با یک کارفرمای خاص صادر می شود. اگر یک کار جدید شروع می شود، این یک فرایند مجزا برای مجوز کار جدید را شامل می شود. اجازه کار به شما اجازه کار در دیگر کشورهای عضو شینگن را نمی دهد.

     در سال اول شما یک ویزا را در کنسولگری دریافت خواهید کرد که می توانید با آن به مجارستان سفر کنید. این ویزا به مدت 30 روز از زمان ورود به منطقه شینگن معتبر است. در طول این دوره شما باید شخصا به دفتر مهاجرت مجارستان مراجعه کنید تا اجازه اقامت نهایی شینگن را دریافت کنید و ثبت نام آدرس را ترتیب دهید. در سال دوم، افراد غیر شهروندی اتحادیه اروپا می توانند اجازه اقامت در دفتر مهاجرت مجارستان دریافت کنند. شما باید اشتغال خود (اجازه کار و قرارداد کار) و محل اقامت خود (به عنوان مثال، قرارداد اجاره) را ثابت کنید.

     اخذ اقامت مجارستان از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری

     در پایان سال 2012، مجارستان قانون جدیدی را تصویب کرد که اجازه اقامت دائم خارجی توسط سرمایه گذاران خارجی را می دهد. هر خارجی می تواند اجازه اقامت دائم در مجارستان را از طریق خرید اوراق قرضه مخصوص صادر شده با ارزش 300،000 یورو و با حداقل 5 سال سابقه دریافت کند. متقاضی می تواند اوراق قرضه فوق را به عنوان یک فرد یا از طریق شرکت اکثریت خود خریداری کند. نیازی به زبان و شرایط اقامت فیزیکی در برنامه وجود ندارد. این اوراق قرضه را می توان به طور انحصاری توسط یک شرکت مالی که مجوز کمیته اقتصاد پارلمان مجارستان را دریافت کرده است، صادر کرد. بعد بعد از 5 سال 300،000 یورو اوراق را دریافت خواهید کرد. دولت مجارستان بازپرداخت را تضمین می کند.

     مجارستان مجوز اقامت موقت و دائمی برای صاحبان کسب و کار ارائه می دهد که در شرکت خود به عنوان مدیران نقش فعال دارند. به منظور واجد شرایط بودن این برنامه، شما باید یک شرکت مجارستانی را شروع و اجرا کنید. این امری بسیار آسان است زیرا مجارستان محیط کسب و کار بسیار مطلوب با مالیات شرکتی کم (9٪)، تشکیل شرکت ارزان و مناسب، محل مرکزی اروپا و درون منطقه شینگن و هزینه های نسبتا کم زندگی را ارائه می دهد. برای شروع این پروسه، مجبور خواهید بود حداقل به مدت کوتاهی به مجارستان بروید تا حساب بانکی خود را برای شرکت جدید در مجارستان باز کنید.

     مجوز اقامت مجارستان متقاضی را مجاز به اقامت در مجارستان می کند و (به حداکثر 90 روز از هر 180 روز) از هر کشور عضو شینگن بازدید می کند. روش دوم از طریق ثبت شرکت می باشد که طبق این شرایط شخص می تواند نسبت به ثبت شرکت و البته راه اندازی و فعالیت شرکت نسبت به اخذ اقامت اقدام نماید.

     اقامت مجارستان از طریق ازدواج

     اگر شما با یک شهروند مجارستانی ازدواج کرده اید و یا پدر و مادر فرزند مجارستانی هستید و دارای یک پناهنده و مستقل هستید، می توانید پس از 3 سال اقامت دائم در کشور، درخواست شهروندی بدهید. اگر خودتان را مجبور به مجادله کنید و بتوانید اجدادتان را تأیید کنید شهروندان مجارستانی بودند. در این صورت شما می توانید پس از دریافت کارت مهاجرت برای شهروندی مجارستانی درخواست دهید. رئیس جمهور مجارستان یک گواهی نامه از حق تحصیل یا گواهی بازپرداخت را تصویب می کند. این عمل به عنوان یک سند قانونی برای کسب تابعیت مجارستانی عمل می کند.

     متقاضی در پایان فرایند طبیعی شدن سوگند یاد شهروندی را می گیرد و شهروند مجارستانی می شود.مجارستان عضو منطقه شنگن است: ملیت های خاصی باید قبل از سفر به مجارستان برای درخواست ویزا اقدام کنند. ازدواج با یک شهروند مجارستانی برای درخواست اقامت در مورد ازدواج با یک شهروند مجارستانی، یک ماه طول می کشد. پس از سه سال ازدواج، فرد می تواند برای شهروندی مجارستانی درخواست کند. پس از پنج سال اقامت قانونی در مجارستان، افراد می توانند برای اقامت دائم درخواست دهند.

     در مورد احیای خانواده یا ازدواج با یک شهروند مجارستان، اجازه اقامت دائم بلافاصله صادر می شود. همسران شهروندان مجارستانی می توانند پس از سه سال و پس از گذشت یک سال از شهروند مجارستانی اعمال شود. امتحان زبان مجارستانی برای شهروندی لازم است. مجارستان اجازه می دهد که ملیت دوگانه باشد. ویزای همسر بسته به درخواست ویزای خانوادگی می تواند همراه با درخواست اقامت اصلی یا پس از اولین اقامت ارائه شود. برای کسب اطلاعات به روز با مشاورین موسسه میرداماد در تماس باشید.

      فرم مشاوره تخصصی

       فرم مشاوره تخصصی

       حتما بخوانید:  شرایط تحصیل پرستاری در مجارستان

       مطالب مرتبط

       دیدگاهتان را بنویسید

       نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.