071-91009294  | 021-88724227  |

اقامت لیتوانی

اقامت لیتوانی

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

مجوز اقامت موقت در لیتوانی ، سندی است که توسط اداره مهاجرت این کشور صادر شده و به اتباع خارجی که مقیم کشور های اروپایی نیستند(28 کشور عضو اتحادیه اروپا) اجازه اقامت موقت در این کشور را می دهد. مجوز اقامت در لیتوانی معمولا برای 1 سال صادر می شود و در پایان سال اول اقامت باید برای تمدید آن اقدام شود که می تواند تا 5 سال دیگر تمدید شود و پس از 5 سال مجوز اقامت دائم و تابعیت لیتوانی به فرد داده می شود.

روش های مختلف اخذ اقامت لیتوانی

امروزه مهاجرت به لیتوانی در کشور های مختلف بسیار محبوب است؛ هم به علت ارزان بودن آن و هم به خاطر ورود سریع و آسان به اتحادیه اروپا و سفر به کشور های عضو شنگن و استفاده از امکانات آن ها از طریق مهاجرت به این کشور. معروف ترین و قابل اطمینان ترین راه مهاجرت به کشور های اروپایی، گرفتن مجوز اقامت لیتوانی از طریق تاسیس شرکت در این کشور می باشد( سرمایه گذاری).

برای گرفتن اقامت لیتوانی روش های مختلفی وجود دارند که شامل:

 • گرفتن اقامت از طریق سرمایه گذاری در املاک مثل خرید آپارتمان، زمین و غیره
 • گرفتن اقامت از طریق تاسیس شرکت و شروع فعالیت تجاری یا خرید سهام شرکت در این کشور به مبلغ قابل توجه
 • گرفتن اقامت از طریق سرمایه گذاری در موسسات اعتباری در این کشور
 • گرفتن اقامت از طریق تحصیل در این کشور
 • گرفتن اقامت از طریق مهارت های شغلی و داشتن قرارداد کاری در این کشور( مجوز کار در این کشور 2 سال می باشد)
 • گرفتن اقامت از طریق همسر و ازدواج

مزایای اقامت لیتوانی

شهرهای کشور لیتوانی کوچک و هوشمند هستند، زیرا زمان تردد های شما در شهرها کاهش پیدا می کند و زندگی روزمره را بهتر می توانید مدیریت کنید. از برنامه های پرداخت هزینه پارکینگ گرفته تا راه حل های هوشمند حمل نقل عمومی ؛ همه این ها در عدم اتلاف وقت بسیار تاثیر گذار هستند.

علاوه بر این در هر جای کشور می توانید از WiFi عمومی پرسرعت بهره مند شوید. سرعت WiFi عمومی این کشور رتبه یک جهانی را به خود اختصاص داده است. ساکنان ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، خشنود ترین مردم اروپا هستند. طبق آمار نیورک تایمز شهر ویلنیوس به عنوان یکی از شهرها با مدیریت خوب برای زندگی انتخاب شده است.

ویلنیوس جز 10 شهر برتر دنیا برای تعادل زندگی و کار شناخته شده است. میزان هزینه های خرید و یا اجاره در شهرهای لیتوانی بسیار مقرون به صرفه و پایین است.

 • امکان کار بدون محدودیت در لیتوانی
 • امکان دریافت تابعیت و شهروندی لیتوانی
 • اعضای خانواده می توانند همراه با شما برای اخذ مجوز اقامت درخواست دهند.
 • موقعیت جغرافیایی این کشور فرصت های بیزنسی و تجاری بیشتری را فراهم می کند.
 • هزینه زندگی و انجام بیزنس در این کشور پایین می باشد.
 • دارندگان مجوز اقامت لیتوانی از امتیازات اجتماعی مانند خدمات درمانی، مزایای زایمان، بیمه بیکاری و غیره برخوردار می شوند.

اقامت موقت لیتوانی

اجازه اقامت موقت در جمهوری لیتوانی (پس از این به عنوان اجازه اقامت موقت اشاره می شود) به معنای سندی است که به یک فرد خارجی اجازه اقامت موقت در جمهوری لیتوانی را برای مدت مشخص شده در مجوز اعطا می کند.

فرد خارجی حق دارد که محل اقامت خود را در جمهوری لیتوانی انتخاب کند، آن را تغییر دهد، از آنجا خارج شود و در طول مدت اعتبار مجوز اقامت به جمهوری لیتوانی بازگردد. فرد خارجی باید در مورد تغییر محل اقامت خود به بخش مهاجرت یک اداره پلیس عمومی در یک اداره پلیس محلی (از این به بعد سرویس مهاجرت نامیده می شود) اطلاع دهد و نباید فراموش کند که طبق قانون اعلام محل اقامت، فرد باید زمان خروج از جمهوری لیتوانی برای مدت بیش از شش ماه، را اعلام کند.

اجازه اقامت موقت در جمهوری لیتوانی به فردی خارجی اعطا می شود که شهروند کشوری باشد که عضو اتحادیه اروپا نباشد. این مجوز معمولا برای مدت یک سال صادر می شود، هرچند امکان صدور برای مدت های کمتر نیز وجود دارد. در مورد اشخاصی که دارای تبار لیتوانی هستند و بیگانگانی که حق شهروندی جمهوری لیتوانی را حفظ کرده اند، اجازه اقامت موقت به مدت پنج سال صادر می شود.

اقامت دائم لیتوانی

اجازه اقامت طولانی مدت جمهوری لیتوانی برای اقامت در جامعه اروپایی (از این پس مجوز اقامت دائم) یک سند است که اجازه اقامت خارجی در جمهوری لیتوانی و صدور وضعیت اقامت دائم خارجی را صادر می کند.

اقامت دائم لیتوانی
اقامت دائم لیتوانی

سند چقدر طول خواهد کشید؟

مجوز اقامت دائمی برای 5 سال صادر می شود و پس از گذراندن این دوره، ممکن است تمدید شود.

کجا می توانم برای اجازه اقامت دائم درخواست کنم؟

یک خارجی که به طور قانونی در جمهوری لیتوانی می ماند، یک درخواست را به طور مستقیم به اداره مهاجرت در وزارت کشور لیتوانی و یا از طریق بخش مهاجرت یک دفتر پلیس منطقه ای ارسال خواهد کرد که در آن اعلام کرده یا قصد دارد محل سکونت خود را اعلام کند.

توجه کنید. ارائه یک برنامه برای صدور مجوز اقامت دائم، حق یک خارجی برای ماندن در قلمرو جمهوری لیتوانی را تا زمانی که درخواست یک خارجی برای صدور مجوز اقامت دائم مورد بررسی قرار گیرد و یک تصمیم اتخاذ شود، اعطا نمی کند.

برای پرداخت اقامت دائم هزینه چقدر است؟

قبل از درخواست اقامت دائم برای صدور مجوز اقامت دائم، یک خارجی باید حدود ۴۳ یورو برای بررسی درخواست اقامت دائم پرداخت کند، به جز در مواردی که به شیوه ای که توسط قانون تعیین شده باشد، از هزینه دولت معاف است.

چه اسنادی نیاز دارم؟

 1. استفاده از یک فرم رسمی برای صدور مجوز اقامت دائم؛
 2. سند سفر معتبر؛
 3. سندی که تایید می کند که فرد متقاضی برای مدت حداقل یک سال بودجه کافی برای زندگی در جمهوری لیتوانی دارد.
 4. مدارک معتبر از مقامات قانونی که در آن بیگانگان پیش از آمدن به جمهوری لیتوانی زندگی می کردند تایید کردند که خارجی در وضعیت مربوطه مجرم شناخته نمی شود (اگر خارجی بزرگ تر از ۱۴ سال باشد).
 5. مدارک و اسنادی که زمینه صدور مجوز اقامت دائم در قانون وضعیت حقوقی بیگانگان را تایید می کند که یک فرد بیگانه به دنبال دریافت اجازه اقامت دائم است.

اگر داده های شخصی خارجی ها در یک برنامه برای صدور مجوز اقامت دائم با داده های مناسب مطابقت نداشته باشد که در ثبت خارجیان و (یا)ثبت جمعیت جمهوری لیتوانی قرار دارد،با هم همراه با یک برنامه کاربردی، آن ها باید اسنادی را برای تایید تغییرات داده های شخصی (گواهی ثبت احوال مدنی، تصمیم دادگاه برای بازیابی، تجدید، جایگزینی، جایگزینی یا اصلاح وضعیت مدنی و غیره ارائه دهند.)

آیا باید اسناد را قانونی کنم؟

کپی اسناد و مدارک صادر شده توسط کشورهای خارجی (به غیر از گذرنامه) باید قانونی و یا گواهی شده با Apostille (به جز اسناد صادر شده در استونی، روسیه، لتونی، مولداوی و اوکراین) و ترجمه به زبان لیتوانیایی ترجمه شود. فهرست کشورهایی که اسناد رسمی آن ها باید تایید شود، در وب سایت وزارت امور خارجه جمهوری لیتوانی موجود است. اسناد صادر شده از سوی کشورهای دیگر باید قانونی شود (دو بار تایید شده توسط موسسه مسئول کشور صادر شده یا با یک ماموریت دیپلماتیک و وزارت امور خارجه جمهوری لیتوانی).

چه مدت طول می کشد تا درخواست خود را پردازش کنم؟

درخواست خارجی برای صدور مجوز اقامت دائمی باید در نظر گرفته شود اما نه بعد از 4 ماه از زمان ارائه درخواست، اگر ضروری باشد نه دیرتر از ۲ ماه از تاریخ تحویل درخواست اعمال شود. در برخی مناطق مجوز اقامت دائم سریع تر صادر می شوند.

اقامت لیتوانی از طریق کار

در سال های اخیر،جویای کار بیشتر به لیتوانی می آیند. آنهایی که از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا می آیند، باید از رویه های خاصی پیروی کنند، که در آن مهم ترین آن ها برای یافتن کارفرما و گرفتن مجوز کار یا تصمیم بر انطباق با نیازهای بازار کار هستند (مگر اینکه یک خارجی، طبق قوانین لیتوانی معاف از تعهد به داشتن مجوز کار باشد).بعد از آن، یک خارجی می تواند درخواست ویزای کاری یا مجوز اقامت داشته باشد.

به طور خلاصه، برای یک شهروند خارجی که برای کار در لیتوانی وارد می شود، او باید از طریق روش زیر عمل کند:

 1. یک جای کار / کارفرما را پیدا کند
 2. راه های عمومی برای انجام این کار این است که با جستجو در وب سایت های مختلف که به طور مرتب فرصت های شغلی را ارسال می کنند، می باشد (بیشتر در مورد چگونگی یافتن کار در لیتوانی بیشتر بخوانید).
 3. دریافت مجوز کار
اقامت لیتوانی از طریق کار
اقامت لیتوانی از طریق کار

هنگامی که یک کارفرمای / کار استخدام شده است، کارفرمایان باید از طریق مراحل لازم در یک تبادلات لیتوانی کار کنند (مگر اینکه یک خارجی دارای صلاحیت بالایی باشد یا مشغول به کار باشد که در لیتوانی کمیاب است). خارجی باید اسناد را به کارفرما ارسال نماید (به عنوان مثال: اسنادی که مدارک و صلاحیت شما را نشان می دهد، و همچنین اطلاعات شخصی و غیره).این روش معمولا در حدود یک ماه طول می کشد، اگرچه ممکن است استثناهایی وجود داشته باشد براساس الزامات خاص برای شغل و یا خود شغل (مثلا: اگر موقعیت به یک کارگر واجد شرایط نیاز داشته باشد، ممکن است یکی از این فرآیند کاملا حذف شود.). در اصل، این مرحله عمدتا توسط کارفرمایان تکمیل شده است.

دریافت ویزا کار لیتوانی

زمانی که یک خارجی مجوز کار یا سند مشابه صادر شده توسط تبادل کار Labour exchange را به دست آورد، می تواند درخواست ویزا یا مجوز اقامت داشته باشد. نوع سند نیز به شغل و صلاحیت شما بستگی دارد، به طور مثال: معمولا کارگران مجوز کار برای ویزای ملی را دریافت می کنند که به فرد اجازه می دهد تا یک سال بماند (و سپس احتمالا اجازه کار خود را گسترش داده و مجوز اقامت \ویزای اقامت جدید را دریافت کند)؛ مجوز اقامت برای حرفه هایی که در لیتوانی کم است و یا کارمندانی که بیش از 1.5 برابر دستمزد متوسط ​​در لیتوانی کسب می کنند صادر می شود.

یک متقاضی از کشور توسعه نیافته می تواند در لیتوانی با یکی از این اسناد کار کند:

 1. مجوز کار؛
 2. تصمیم بر انطباق با نیازهای بازار کار؛

تصمیم در خصوص انطباق کارهایی که نیازمند یک مهارت حرفه ای بالا با نیازهای بازار کار جمهوری لیتوانی است. هر سند هر دو الزامات خاص برای یک کارمند یا قرارداد استخدام را تعریف می کند و دوره ای که در آن یک خارجی می تواند به طور قانونی در لیتوانی ساکن شود (از آنجا که مجوز / تصمیمات صادر شده توسط مبادله کار حق اقامت در لیتوای را نمی دهد، خارجی ها نیز باید ویزا یا اجازه اقامت داشته باشند). مهم: یک خارجی که با ویزای شنگن به آنجا می آید اجازه ندارد در لیتوانی کار کند.

اقامت لیتوانی از طریق تحصیل و دانشجویی

دانش آموزان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به لیتوانی را دارند، برای گرفتن مجوز اقامت و ویزای تحصیلی در مدت زمان تحصیل خود در این کشور باید به سفارت لیتوانی مراجعه کرده و بر اساس ملیت و زمان تحصیل خود در این کشور برای گرفتن مجوز اقامت در لیتوانی اقدام کنند.

دانش آموزان بین المللی مقیم کشورهای غیر اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در لیتوانی حداقل به مدت 1 یا 2 ترم را دارند باید برای گرفتن مجوز اقامت موقت در این کشور از طریق سفارت یا کنسولگری لیتوانی در کشور خود اقدام کنند؛ همچنین دانش آموزان می توانند محل اقامت خود را در لیتوانی انتخاب کرده و در طی مدت اعتبار مجوز اقامت خود، به این کشور رفت و آمد داشته باشند.

همچنین به دانش آموزان بین المللی که مشغول تحصیل در لیتوانی هستند کد شناسایی داده می شود و دانش آموزان در صورت تغییر محل اقامت خود در این کشور باید اطلاعات جدید محل اقامت خود را فورا به اداره مهاجرت در لیتوانی ارائه دهند. مجوز اقامت موقت در لیتوانی برای دانش آموزان بین المللی مقیم کشورهای غیر اتحادیه اروپا ابتدا به مدت 1 سال صادر شده و می تواند برای 5 سال تمدید شود.

اسناد و مدارک لازم اخذ اقامت تحصیلی در لیتوانی

 1. فرم درخواست و هزینه پرداختی آن
 2. نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در لیتوانی مبنی بر این که فرد در رشته مورد نظر برای تحصیل قبول شده است
 3. کپی گذرنامه معتبر که گذرنامه حداقل تا 3 ماه بعد از انقضای اعتبار مجوز اقامت موقت در لیتوانی باید اعتبار داشته باشد
 4. سه قطعه عکس پاسپورتی
 5. بیمه درمانی
 6. مدارک مالی( داشتن استطاعت مالی)
 7. سند محل اقامت در لیتوانی
 8. ویزای تحصیلی لیتوانی

تمام اسناد و مدارک ذکر شده باید برای اداره مهاجرت در لیتوانی ارسال شوند و پروسه اخذ اقامت در این کشور معمولا 4 ماه زمان می برد.

اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی

لیتوانی یکی از سه کشور بالتیک است که در سال های اخیر به مقصد خوبی برای سرمایه گذاران تبدیل شده است. با توجه به مزایای کلیدی بیزینسی کشور، مانند موقعیت جغرافیایی مناسب، میزان مالیات پایین، قشر تحصیل کرده زیاد و هزینه های نیروی کار و تدارکات که چهار برابر پایین تر از اتحادیه اروپا است، تعداد زیادی از سرمایه گذاران خارجی، لیتوانی را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند.

به منظور بهبود محیط کاری در کشور، دولت لیتوانی اخیرا تغییراتی در قانون مهاجرت تصویب کرده است. هدف این اصلاحیه ها محدود کردن مشارکت شرکت های ساختگی توسط سرمایه گذاران خارجی است که قصد دارند مجوز اقامت لیتوانی را بدون انجام فعالیت های تجاری واقعی در کشور دریافت کنند. این اصلاحیه در تاریخ 1 نوامبر 2014 به اجرا در آمده است.

اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی
اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی

شرایط دریافت مجوز اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

با توجه به قانون اخیر مهاجرت به کشور لیتوانی، سرمایه گذاران غیر اروپایی تنها در صورتی می توانند مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند که تمام معیارهای زیر را داشته باشند:

 1. سرمایه گذار باید حداقل 6 ماه پیش از درخواست برای مجوز اقامت، شرکتی در لیتوانی راه اندازی کند.
 2. شرکت باید حداقل سه فرد مقیم لیتوانی را استخدام کند و به آنها هزینه تامین اجتماعی را پرداخت کند. میانگین هزینه تامین اجتماعی در لیتوانی 160 یورو در ماه برای هر شخص می باشد.
 3. سرمایه گذاران باید مبلغ 28000 یورو برای یک شرکت لیتوانی سرمایه گذاری کنند.
 4. حداقل 14000 یورو از کل مبلغ باید سرمایه شخص سرمایه گذار باشد.
 5. سرمایه گذار باید به مقام ریاست شرکت منسوب شود.
 6. سرمایه گذار باید یک مسکن مناسب برای خود در هنگام اقامت در لیتوانی داشته باشد.

خرید یک شرکت آماده (shelf company ) :

به منظور به حداقل رساندن میزان مسئولیت ها برای تاسیس یک شرکت، سرمایه گذار می تواند یک شرکت آماده ( شرکت با مجوز) را در لیتوانی خریداری کند. این شرکت ها معمولا به طور کامل آماده هستند؛ به عبارت دیگر سه فرد مقیم لیتوانی استخدام شده اند و تمام هزینه های دارایی و مالیات آن پرداخت شده است. سرمایه گذار پس از ارسال مدارک اقامت به اداره مهاجرت لیتوانی، مسئول پرداخت مالیات های شرکت خواهد بود.

هزینه خرید شرکت آماده با توجه به تعداد سهامداران متفاوت است :

 • سرمایه مورد نیاز برای شرکتی که تنها یک سهامدار دارد حدود 7500 یورو می باشد.
 • سرمایه مورد نیاز برای شرکتی که دو سهامدار دارد حدود 6500 یورو برای هر سهامدار می باشد.
 • سرمایه مورد نیاز برای شرکتی که سه سهامدار دارد حدود 5500 یورو برای هر سهامدار می باشد.

تمدید مجوز اقامت

زمانی که سرمایه گذار غیر اروپایی تمام شرایط ذکر شده را داشته باشد، اداره مهاجرت لیتوانی مجوز اقامت را برای یک سال برای او صادر خواهد کرد. پس از اتمام اعتبار،سرمایه گذار می تواند مجوز اقامت را هر دو سال یک بار ( در صورتی که واجد شرایط تمام معیارها باشد) تمدید کند.

در صورتی که سرمایه گذار مبلغ 260 هزار یورو در یک شرکت لیتوانی سرمایه گذاری و حداقل 5 فرد مقیم این کشور را استخدام کند، در ابتدا می تواند مجوز اقامت سه ساله را دریافت کند. این نوع مجوز هر سه سال یک با تمدید می شود.

همچنین به منظور عدم ابطال مجوز اقامت، سرمایه گذار نباید بیشتر از 6 ماه در خارج از لیتوانی اقامت داشته باشد.

اقامت لیتوانی از طریق خرید ملک

امروزه ملک و املاک در لیتوانی بسیار ارزان قیمت است. پس از بحران زمانی، قیمت ها در این کشور به شدت افت کرد و اکنون این قیمت ها با سرعت کم در حال افزایش است. در حال حاضر تقاضا برای خرید ملک افزایش یافته است، در نتیجه ساخت و ساز در شهرهای بزرگ به ویژه در پایتخت این کشور، ویلنیوس، رونق گرفته است.

حتی در شهرهای بزرگ آپارتمان و خانه های بسیار خوش قیمت وجود دارد. برای مثال یک آپارتمان دو خوابه در منطقه خوب شهر 50 – 60 هزار یورو قیمت دارد. در برخی از شهرهای کوچک می توان با مبلغ 10 هزار یورو صاحب یک آپارتمان شد.

خرید ملک در لیتوانی یک سرمایه گذاری خوب برای شهروندان خارجی به حساب می آید؛ زیرا با خرید یک آپارتمان در لیتوانی به مالک آن یک مولتی ویزای یک ساله اعطا می شود که با آن می تواند به تمام کشورهای اتحادیه اروپا سفر کند.

همچنین می توان پس از خرید ملک، آن را اجاره داد و سود خوبی دریافت کرد. ویزای شنگن نیز برای مالکان صادر می شود. علاوه بر آن، قیمت ملک در این کشور در حال افزایش است که یک سرمایه گذاری خوب به حساب می آید.

اما باید به این نکته توجه داشت که با خرید ملک نمی توان مجوز اقامت لیتوانی را دریافت کرد. با این حال یک گزینه وجود دارد آن هم می توان ملکی در لیتوانی خریداری کرد، شرکتی در این کشور به ثبت رساند و آپارتمان را برای شرکت ثبت کرد. طبق نتیجه گیری کارشناس موسسه حقوقی میرداماد در این صورت، مالک آپارتمان می تواند مجوز اقامت لیتوانی را دریافت کند و آپارتمان را با پرداخت حداقل مالیات اجاره دهد. شما سرمایه گذار محترم و متقاضی مهاجرت به لیتوانی می توانید با کارشناسان ما در دفاتر شیراز و تهران در ارتباط باشید.

سوالات متداول در مورد اقامت لیتوانی

1- روش های مختلف اخذ اقامت لیتوانی کدامند؟

 • گرفتن اقامت از طریق سرمایه گذاری در املاک مثل خرید آپارتمان، زمین و غیره
 • گرفتن اقامت از طریق تاسیس شرکت و شروع فعالیت تجاری یا خرید سهام شرکت در این کشور به مبلغ قابل توجه
 • گرفتن اقامت از طریق سرمایه گذاری در موسسات اعتباری در این کشور
 • گرفتن اقامت از طریق تحصیل در این کشور
 • گرفتن اقامت از طریق مهارت های شغلی و داشتن قرارداد کاری در این کشور( مجوز کار در این کشور 2 سال می باشد)
 • گرفتن اقامت از طریق همسر و ازدواج

2- مزایای اقامت لیتوانی کدامند ؟

 • امکان کار بدون محدودیت در لیتوانی
 • امکان دریافت تابعیت و شهروندی لیتوانی
 • اعضای خانواده می توانند همراه با شما برای اخذ مجوز اقامت درخواست دهند.
 • موقعیت جغرافیایی این کشور فرصت های بیزنسی و تجاری بیشتری را فراهم می کند.
 • هزینه زندگی و انجام بیزنس در این کشور پایین می باشد.
 • دارندگان مجوز اقامت لیتوانی از امتیازات اجتماعی مانند خدمات درمانی، مزایای زایمان، بیمه بیکاری و غیره برخوردار می شوند.

3- اقامت لیتوانی از طریق خرید ملک چگونه است ؟

امروزه ملک و املاک در لیتوانی بسیار ارزان قیمت است. پس از بحران زمانی، قیمت ها در این کشور به شدت افت کرد و اکنون این قیمت ها با سرعت کم در حال افزایش است. در حال حاضر تقاضا برای خرید ملک افزایش یافته است، در نتیجه ساخت و ساز در شهرهای بزرگ به ویژه در پایتخت این کشور، ویلنیوس، رونق گرفته است.حتی در شهرهای بزرگ آپارتمان و خانه های بسیار خوش قیمت وجود دارد. برای مثال یک آپارتمان دو خوابه در منطقه خوب شهر 50 – 60 هزار یورو قیمت دارد. در برخی از شهرهای کوچک می توان با مبلغ 10 هزار یورو صاحب یک آپارتمان شد. خرید ملک در لیتوانی یک سرمایه گذاری خوب برای شهروندان خارجی به حساب می آید؛ زیرا با خرید یک آپارتمان در لیتوانی به مالک آن یک مولتی ویزای یک ساله اعطا می شود که با آن می تواند به تمام کشورهای اتحادیه اروپا سفر کند.

4- آیا میتوان با خرید ملک اقامت لیتوانی را دریافت کنم ؟

باید به این نکته توجه داشت که با خرید ملک نمی توان مجوز اقامت لیتوانی را دریافت کرد. با این حال یک گزینه وجود دارد آن هم می توان ملکی در لیتوانی خریداری کرد، شرکتی در این کشور به ثبت رساند و آپارتمان را برای شرکت ثبت کرد.

5- هزینه خرید شرکت آماده با توجه به تعداد سهامداران در لیتوانی چگونه است ؟

 • هزینه خرید شرکت آماده با توجه به تعداد سهامداران متفاوت است :
 • سرمایه مورد نیاز برای شرکتی که تنها یک سهامدار دارد حدود 7500 یورو می باشد.
 • سرمایه مورد نیاز برای شرکتی که دو سهامدار دارد حدود 6500 یورو برای هر سهامدار می باشد.
 • سرمایه مورد نیاز برای شرکتی که سه سهامدار دارد حدود 5500 یورو برای هر سهامدار می باشد.

6- شرایط دریافت مجوز اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری چگونه است ؟

 • سرمایه گذار باید حداقل 6 ماه پیش از درخواست برای مجوز اقامت، شرکتی در لیتوانی راه اندازی کند.
 • شرکت باید حداقل سه فرد مقیم لیتوانی را استخدام کند و به آنها هزینه تامین اجتماعی را پرداخت کند. میانگین هزینه تامین اجتماعی در لیتوانی 160 یورو در ماه برای هر شخص می باشد.
 • سرمایه گذاران باید مبلغ 28000 یورو برای یک شرکت لیتوانی سرمایه گذاری کنند.
 • حداقل 14000 یورو از کل مبلغ باید سرمایه شخص سرمایه گذار باشد.
 • سرمایه گذار باید به مقام ریاست شرکت منسوب شود.
 • سرمایه گذار باید یک مسکن مناسب برای خود در هنگام اقامت در لیتوانی داشته باشد.

7- خرید یک شرکت آماده (shelf company ) : در لیتوانی چگونه است ؟

به منظور به حداقل رساندن میزان مسئولیت ها برای تاسیس یک شرکت، سرمایه گذار می تواند یک شرکت آماده ( شرکت با مجوز) را در لیتوانی خریداری کند. این شرکت ها معمولا به طور کامل آماده هستند؛ به عبارت دیگر سه فرد مقیم لیتوانی استخدام شده اند و تمام هزینه های دارایی و مالیات آن پرداخت شده است. سرمایه گذار پس از ارسال مدارک اقامت به اداره مهاجرت لیتوانی، مسئول پرداخت مالیات های شرکت خواهد بود.

8- اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی چگونه است ؟

لیتوانی یکی از سه کشور بالتیک است که در سال های اخیر به مقصد خوبی برای سرمایه گذاران تبدیل شده است. با توجه به مزایای کلیدی بیزینسی کشور، مانند موقعیت جغرافیایی مناسب، میزان مالیات پایین، قشر تحصیل کرده زیاد و هزینه های نیروی کار و تدارکات که چهار برابر پایین تر از اتحادیه اروپا است، تعداد زیادی از سرمایه گذاران خارجی، لیتوانی را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند.به منظور بهبود محیط کاری در کشور، دولت لیتوانی اخیرا تغییراتی در قانون مهاجرت تصویب کرده است. هدف این اصلاحیه ها محدود کردن مشارکت شرکت های ساختگی توسط سرمایه گذاران خارجی است که قصد دارند مجوز اقامت لیتوانی را بدون انجام فعالیت های تجاری واقعی در کشور دریافت کنند. این اصلاحیه در تاریخ 1 نوامبر 2014 به اجرا در آمده است.

9- اسناد و مدارک لازم اخذ اقامت تحصیلی در لیتوانی کدامند ؟

 • فرم درخواست و هزینه پرداختی آن
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در لیتوانی مبنی بر این که فرد در رشته مورد نظر برای تحصیل قبول شده است
 • کپی گذرنامه معتبر که گذرنامه حداقل تا 3 ماه بعد از انقضای اعتبار مجوز اقامت موقت در لیتوانی باید اعتبار داشته باشد
 • سه قطعه عکس پاسپورتی
 • بیمه درمانی
 • مدارک مالی( داشتن استطاعت مالی)
 • سند محل اقامت در لیتوانی
 • ویزای تحصیلی لیتوانی

10- چگونه میتوانم از طریق تحصیل و دانشجویی اقامت لیتوانی را دریافت کنم ؟

دانش آموزان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به لیتوانی را دارند، برای گرفتن مجوز اقامت و ویزای تحصیلی در مدت زمان تحصیل خود در این کشور باید به سفارت لیتوانی مراجعه کرده و بر اساس ملیت و زمان تحصیل خود در این کشور برای گرفتن مجوز اقامت در لیتوانی اقدام کنند.دانش آموزان بین المللی مقیم کشورهای غیر اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در لیتوانی حداقل به مدت 1 یا 2 ترم را دارند باید برای گرفتن مجوز اقامت موقت در این کشور از طریق سفارت یا کنسولگری لیتوانی در کشور خود اقدام کنند؛ همچنین دانش آموزان می توانند محل اقامت خود را در لیتوانی انتخاب کرده و در طی مدت اعتبار مجوز اقامت خود، به این کشور رفت و آمد داشته باشند.

11- برای پرداخت اقامت دائم لیتوانی هزینه چقدر است؟

قبل از درخواست اقامت دائم برای صدور مجوز اقامت دائم، یک خارجی باید حدود ۴۳ یورو برای بررسی درخواست اقامت دائم پرداخت کند، به جز در مواردی که به شیوه ای که توسط قانون تعیین شده باشد، از هزینه دولت معاف است.

اسکرول به بالا