071-91009294  | 021-88724227  |

اقامت سوئیس

اقامت سوئیس

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

امروزه پدیده مهاجرت به مناطقی از دنیا که شرایطی بهینه را برای زیستن فراهم می سازند نقل تمامی گفتگوهاست، سوئیس یکی از این کشورها است. کارشناسان متخصص مؤسسه حقوقی میرداماد در کنار شما هستند تا بهترین راه را برای رسیدن به رویاهایتان جهت اقامت سوئیس به شما معرفی نمایند.

مزایا اقامت سوئیس

مهاجران جهت مهاجرت به در سوئیس باید برای تأمین امنیت اجتماعی این کشور، در ازای دریافت مزایای خاص، بیمه اجتماعی اجباری را پرداخت کنند. اشکال مختلف امنیت اجتماعی سوئیس از مهاجران ساکن در سوئیس و خانواده وابسته آنها محافظت می کنند. اگر شما مهاجری هستید که در سوئیس کار و زندگی می کنید، مجبور به پرداخت طرح های بیمه سوئیس برای دسترسی به سیستم امنیت اجتماعی سوئیس هستید.

مزایا اقامت سوئیس

در عوض، می توانید برای مراقبت های بهداشتی، بیکاری، پرداخت بیمه درازمدت، مزایای زایمان، حقوق بازنشستگی و سایر مزایای اجتماعی در سوئیس درخواست کنید. اکثر مهاجران برای یافتن کار به سوئیس می آیند، بنابراین نیازی به نگرانی در مورد پیدا کردن شغل پس از رسیدن به این کشور نیست زیرا آمار بیکاری بسیار کم است.

اخذ اقامت سوئیس از طریق کار و تخصص

فرم های درخواست و نیازمندی های برای هر درخواست متفاوت می باشد اما بطور معمول شامل موارد زیر می باشد:

 • یک فتوکپی از گذرنامه/صفحه اطلاعات شناسه سفر
 • مدارک مربوط به بقیه فعالیت ها برای درخواست کار
 • رزومه کاری متقاضی
 • فتوکپی از گواهی نامه ها از قبیل گواهی دیپلم یا دوره ها، که بایستی به زبان انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی یا آلمانی ترجمه شده باشد.
 • جزئیات در مورد دانشگاه یا دبیرستانی که در آنجا تحصیل کرده اید/ مکان تحصیل،تاریخ اخذ مدرک، رشته تحصیلی و ریز نمرات.

ضمنا شما بایستی درخواست خود را به سفارت سوئیس در کشور خودتان برای ورود به سوئیس یا در صورت لزوم ویزا بلند مدت کاری ارائه دهید. FOM به شما تصمیم کارفرما و canton را اطلاع می دهد و در صورت پذیرش مقامات،اداره canton به سفارت سوئیس اطلاع می دهد تا ویزا شما صادر شود.هنگامی که به کشور سوئیس رسیدید، به شما 14 روز فرصته داده می شود تا مجوز اقامت خود را ثبت کنید.هنگامی که این مراحل را انجام دادید می توانید در این کشور شروع به کار نمائید.

ممکن است شما شامل یکی از مجوزهای زیر جهت اقامت کار و فعالیت در کشور سوئیس باشید:

 • مجوزL: مجوز اقامت کوتاه مدت است که به شما اجازه می دهد تا به مدت یکسال در کشور سوئیس اقامت داشته باشید. مجوز L با شرایط قرارداد کار مرتبط است و ممکن است در موارد استثنایی برای یک سال دیگر تمدید شود اما این در صورتی است که کارفرمای شما پس از یک سال شخص دیگری باشد.
 • مجوزB: مجوز اقامت اولیه یا موقت است که برای یک سال معتبر است، اما می تواند بصورت سالانه افزایش یابد، مگر اینکه هیچ دلیلی برای تمدید آن وجود نداشته باشد. این مجوزها به صورت سهمیه ای صادر می شود و در صورتی که کارفرمای شما همان شخص قبلی باشد این مجوز به شما تعلق می گیرد. مجوزها اغلب مشخص می کنند که شما در CANTON زندگی می کنید و نمی توانید از CANTON خارج شوید.
 • مجوزC: مجوز اقامت برای کسانی است که طی 10 سال مداوم در سوئیس زندگی می کنند، شهروندان ایالات متحده و کانادا فقط باید برای پنج سال مداوم برای درخواست اقامت دائم در این کشور زندگی کنند.

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

یک فرد خارجی از کشورهای غیر شهروندی اتحادیه اروپا می تواند اجازه اقامت سوئیس از طریق برنامه سرمایه گذاری را در دو شیوه، تشکیل شرکت سوئیس (برای شرکت ها) و مالیات یکجا سوئیس (برای بازنشستگان) دریافت کند. مالیات یکجا (Lump Sum Taxation) سوئیس برای افراد ثروتمند یا بازنشستگان مناسب است، در حالی که تشکیل شرکت سوئیس ایده آل برای سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ است. مزایای ویزای سرمایه گذار سوئیس:

 • سفر بدون ویزا در اروپا
 • حریم خصوصی و آزادی
 • مقصد ایده آل برای بازنشستگان و خانواده های ثروتمند
 • فرصت سرمایه گذاری یا خرید ملک املاک و مستغلات
 • انتخاب کانتون سوئیس، مکان

از یک فرد خارجی در سوئیس استقبال می شود که یک شرکت (در یک کانتون سوئیس) ایجاد کند تا زمینه ایجاد فرصت های شغلی و فرصت های اقتصادی برای شهروندان سوئیس را فراهم می کند و در نتیجه به توسعه اقتصادی سوئیس کمک می کند. صاحب این شرکت واجد شرایط دریافت مجوز اقامت در سوئیس است. محبوب ترین فرم های یک شرکت در سوئیس مانند(LLC) و AG (برای شرکت ها) است. کانتون Zug یکی از بهترین گزینه ها برای تشکیل یک شرکت به دلیل پایین بودن مالیات شرکت است.

گرفتن اقامت دائم و تابعیت سوئیس با پرداخت یک “مالیات یکجا سالیانه” که حداقل 150،000 CHF (تقریبا 170،000 دلار) یا بیشتر با توجه به به کانتون انتخاب شده (به استثنای زوریخ) امکان پذیر است. این مبلغ هزینه ممکن است به مبلغ 1 میلیون CHF یا بیشتر بسته به کانتون انتخاب شده بالاتر رود. البته این عدد ذکر شده مربوط به مبلغ سرمایه گذاری سوئیس نیست، در کل شرایط اقامت سرمایه گذاری این کشور با کشورهای دیگر تفاوت دارد. این سوئیس شرط اخذ اقامت این است که شخص آنقدر در این کشور خرج کند که مبلغ پرداختی مالیات وی به عدد ثابتی برسد و همین باعث شده طبق تجربیات ما استقبال زیادی از این برنامه نشود.

اقامت سوئیس از طریق تحصیل

پس از اتمام تحصیل در سوئیس این کشور به شما اجازه اقامت می دهد و شما می توانید برای یافتن یک شغل تمام وقت اقدام کنید، تا بتوانید ویزای اقامت بگیرید و در آن جا بمانید در طول این دوره جستجوی شغلی می توانید به مدت پانزده ساعت در هفته کار کنید. شما باید به دفتر مهاجرت مراجعه کنید و مدارک زیر را ارائه دهید:

 • گواهی نامه یا مدرکی که نشان دهد شما دوره ی خود را به پایان رسانده اید.
 • شواهدی که نشان دهد شما می توانید در این مدت از نظر مالی خود را حمایت کنید.
 • اثبات این موضوع که نشان دهد شما جایی مناسب برای زندگی دارید.

اگر شما یک دانشجوی جز اتحادیه اروپا هستید فقط کافی است برای راهنمایی به دفتر فدرال سوئیس مراجعه کنید. اگر می خواهید برای تحصیل در یک دانشگاه سوئیس بروید ابتدا باید یک رشته تحصیلی را انتخاب کنید و در آن پذیرفته شوید، که برای این موضوع شما باید به دانشگاه های سوئیس لینک شوید و پس از دریافت یک گواهی ثبت نام می توانید برای گرفتن ویزا اقدام کنید. برخی از ملیت ها باید با داشتن ویزا وارد کشور سوییس شوند قبل از آن متقاضی باید بررسی کند که آیا نیازی به ویزا دارد یا نه. ممکن است متقاضی برای گذراندن دوره های تابستانی سه ماهه زبان در یکی از مدارس زبان به یک ویزای کوتاه مدت شنگن نیاز داشته باشد و برای گذراندن دوره های طولانی تر از سه ماه ممکن است نیاز به یک ویزای طولانی مدت داشته باشد.

اقامت سوئیس از طریق ازدواج

فردی که با یک شهروند سوئیسی ازدواج کرده است می تواند پس از پنج سال اقامت در سوئیس و حداقل سه سال زندگی مشترک از طریق برنامه «تسهیلات پذیرش» درخواست شهروندی ارائه دهد. برای این موضوع نیاز به هیچ امتحان زبانی نیست اما فرد باید موارد زیر را به اثبات برساند:

 • عادت به سبک زندگی سوئیسی
 • سازگاری با قانون و مقررات سوئیس
 • عدم خطر برای امنیت داخلی یا خارجی سوئیس

اقامت سوئیس از طریق ازدواج

به فرزندانی که از ازدواج های قبلی فرد متقاضی حاصل شده اند نیز تابعیت سوئیسی تعلق می گیرد. همچنین همسر یک فرد سوئیسی که خارج از سوئیس زندگی می کند نیز می تواند تحت شرایط زیر درخواست شهروندی خود را به ثبت برساند:

 • 6 سال زندگی مشترک با یک شهروند سوئیسی
 • ارتباط نزدیک با سوئیس، برای مثال سفر منظم به سوئیس، شرکت فعالانه در باشگاه خارجی سوئیس و/یا داشتن روابط نزدیک با خانواده ی همسر سوئیسی.

خارجیانی که از طریق برنامه «تسهیلات پذیرش» شهروند سوئیس محسوب خواهند شد، حق شهروندی ایالت و بخش همسرشان را به دست می آورند. شرایط زندگی در سوئیس را می توانید از مشاورین تلفنی ما به صورت رایگان بخواهید.

اسکرول به بالا