071-91009294  | 021-88724227  |

اقامت بلغارستان

اقامت بلغارستان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

پروسه اخذ اقامت بلغارستان برای شهروندان کشورهای اروپایی ساده تر است. افرادی که اقامت موقت بلغارستان را به مدت پنج سال تمدید می کنند و در پنج سال اقامت 30 ماه را در بلغارستان زندگی کرده باشند واجد شرایط اقامت دائم بلغارستان هستند. در این مقاله مشاورین موسسه میرداماد به بررسی روش های اخذ اقامت و انوع مجوز اقامت برای غیر اروپاییان می پردازند.

روش های مختلف اخذ اقامت بلغارستان

بلغارستان عضو جدیدی از اعضای شهروندی اتحادیه اروپا است. در این کشور فرهنگ های متعددی دیده می شود و آب و هوای آن بسیار مطلوب است. در حال حاضر حدود 5800 خارجی در بلغارستان اقامت دارند. قیمت به نسبتا پایین املاک و زندگی آرام ، مهاجران زیادی را به این کشور جذب کرده است. اکثر افراد می توانند اقامت و یا شهروندی این کشور را از طریق سرمایه گذاری کسب کنند. فرصت های زیادی از خرید ملک تا سرمایه گذاری در شرکت ها وجود دارد.

پیش از اخذ اقامت باید برای ویزای بلند مدت D درخواست دهید. ( ویزای C ویزای کوتاه مدت است) .برای آن باید مدارک مورد نیاز خود مانند پاسپورت ، بیمه و غیره را آماده کنید . با این ویزا می توان در مدت معین شده به کشور وارد و یا از آن خارج شد. دو نوع ویزای D  وجود دارد: ویزای اول برای اقامت به مدت 180 روز صادر می شود . این ویزا مناسب افرادی  است که قصد اخذ اقامت این کشور را دارند. ویزای دوم برای حداکثر 360 روز و برای دانشجویان یا پژوهشگران صادر می شود.

حقوق و تعهدات افرادی که دارای مجوز اقامت قابل تمدید هستند، مانند شهروندان بلغاری است. این مجوز برای یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید می باشد. دارندگان این مجوز می توانند تغییر مکان دهند و یا به کشور ورود و خروج داشته باشند. افرادی می توانند برای مجوز اقامت قابل تمدید درخواست دهند که جز یکی از گروه های زیر باشند :

 • اعضای هیئت مدیره یا ناظرین یک شرکت بلغاری، با این شرط که این شرکت حداقل 10 شهروند بلغاری را استخدام کرده باشد.
 • نماینده تجاری شرکت خارجی که در اتاق بازرگانی و صنعت بلغارستان ثبت شده باشد.
 • افرادی که مجوز کار آنها توسط آژانس استخدام بلغارستان صادر شده باشد.

مجوز اقامت بلند مدت برای شهروندان غیر اروپایی برای یک سال صادر می شود و قابل تمدید می باشد.  با داشتن  یکی از شرایط زیر می توانید مجوز اقامت بلند مدت را دریافت کنید:

 • کار ( اخذ مجوز اقامت الزامی است)
 • فعالیت های بازرگانی
 • خارجیانی که با شهروندان بلغاری ازدواج کرده اند.
 • نمایندگان شرکت های بازرگانی خارجی که در اتاق بازرگانی و صنعت بلغارستان ثبت شده باشند.
 • سرمایه گذارانی که فعالیت های تحت قانون سرمایه گذاری خارجی انجام داده اند.
 • بازنشستگانی که حقوق بازنشستگی دریافت می کنند و برای تامین مخارج زندگی خود هزینه کافی دارند.
 • درمان پزشکی
 • دانشجحویان تمام وقت در موسسات معتبر
 • شهروندان نوادگان بلغاری

مزایای اقامت بلغارستان

بلغارستان سیستم مالیاتی هموار را اجرا می کند که به موجب آن نرخ مالیات شخصی و شرکتی در سال 2011 در کل 10 درصد است. برای هر کسی که به دنبال کاهش مالیات بر درآمد یا سود تجاری خود است، بلغارستان قطعا جذاب است. بلغارستان توسط تعدادی از بریتانیایی ها انتخاب شد که می خواستند به خاطر دلایل خاص که بار مالیاتی آن ها پایین خواهد آمد، کسب وکار خود را تعطیل کنند. دلیل دیگر تصمیم گیری این افراد هزینه زندگی در بلغارستان است.

مزایای اقامت بلغارستان

بلغارستان کشوری با هتل های بسیار مقرون به صرفه، رستوران ها و لوازم خانگی در مقایسه با بقیه اعضای اتحادیه اروپا است. قیمت هتل ها و رستوران های بلغارستان، ظاهرا کمتر از نصف میانگین اتحادیه اروپا است. هزینه زندگی در بلغارستان 48.12٪ کمتر از انگلستان است. نوشیدنی های الکلی و غیر الکلی هزینه به طور متوسط 65 درصد کم تر است و هزینه پوشاک 75 درصد کم تر از میانگین اتحادیه اروپا است.

طبیعتا، هزینه پایین زندگی یک شانس عالی است. بازنشستگان ممکن است متوجه شوند که درآمد بازنشستگی آن ها در بلغارستان بیشتر است – و آن ها می توانند از یک مهاجرت سود ببرند، زیرا آن ها به اقتصاد محلی وابسته نخواهند بود تا برای آن ها یک زندگی تامین کنند. اگر در نظر دارید که با فرزندانتان مهاجرت کنید، می توانید انتخاب کنید که به صورت محلی در بلغارستان آموزش دهید، یا اگر در یک مدرسه بین المللی زندگی کنید یا نزدیک سوفیا زندگی کنید، جایی که انتخاب زیادی از نظر مدرسه و برنامه درسی وجود دارد.

بلغارستان یک کشور است که هویت ملی، تاریخ، فرهنگ و سنت خود را حفظ کرده است – قطعا به غرب فروخته نشده است. این به این معنی است که این یک کشور معتبر است، جایی که شما واقعا یک شیوه کاملا متفاوت زندگی را تجربه خواهید کرد. به عنوان مثال، بلغارستان را با جایی مثل جنوب اسپانیا و یا قبرس مقایسه کنید، و خواهید دانست که منظورمان چیست. در نهایت، بلغاری ها می تواند بسیار دوستانه و پذیرا باشد و آن ها می توانند با داشتن ساکنان خارجی در جامعه خود خوب رفتار کنند.

اقامت دائم بلغارستان

اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در اوراق بهادار دولتی یک سرمایه گذاری امن و مطمئن است که متقاضیان باید 512.000 یورو در طول یکسال در بلغارستان سرمایه گذاری کنند. تمام ملیت ها تنها با یکبار سفر به بلغارستان میتوانند اقامت دائم را به دست اورند. در ابتدا متقاضیان باید برای افتتاح حساب خصوصی در بانک اقدام کنند و اوراق بهادار دولتی حدود 512.000 یورو خریداری کنند.

در مرحله بعد متقاضیان باید برای دریافت ویزای D به سفارت یا کنسولگری بلغارستان در کشور خودشان درخواست دهند. ویزای سرمایه گذاری معمولا در مدت 30 روز کاری صادر میشود. در مرحله بعد متقاضی به بلغارستان سفر میکند و برای اقامت دائم در اداره مهاجرت محلی درخواست میدهد. زمانی که درخواست اقامت تصویب شد مجوز اقامت دائم در عرض 3 روز صادر می شود. و بعد فرایند درخواست اقامت برای اعضای خانواده آغاز می شود. اعضای خانواده در عرض 3 ماه اقامت دائم خود را دریافت خواهند کرد.

افرادی که اقامت موقت بلغارستان را دریافت میکنند و به مدت پنج سال آن را تمدید می کنند و در پنج سال اقامت 30 ماه را در بلغارستان زندگی کرده باشند واجد شرایط اقامت دائم بلغارستان هستند. این بهترین نوع اقامت دائم در بلغارستان است. اگر افراد در پنج سال بعد از اقامت دائم در بلغارستان زندگی کنند و به زبان بلغاری مسلط شوند متقاضی دریافت تابعیت بلغارستان می شوند.

اقامت دائم بر اساس نژاد، اگر نژاد بلغاری داشته باشید و گواهی نژاد بلغاری را از STATE AGANCY FOR BULLGARIAM BROAD موسسات دولتی بلغاری دریافت کرده اید متقاضی اقامت دائم بلغارستان هستید. اگر شما نمیتوانید دلایل کافی برای تابعیت بلغارستان از طریق نژاد را ارایه کنید هنوز میتوانید اقامت دائم بلغارستان را دریافت کنید.بعد از اقامت در بلغارستان اگر در مدت پنج سال اقامت 48 ماه در بلغارستان زندگی کرده باشید طبق قانون میتوانید برای تابعیت بلغارستان درخواست دهید

اقامت بلغارستان از طریق کار

اگر قصد دارید به منظور کار در کشور بلغارستان ساکن شوید ، بهترین کار این است که قبل از هر اقدامی با نزدیک ترین سفارت و یا کنسولگری کشور بلغارستان در کشورتان مشورت کنید ، چرا که اتباع بسیاری از کشور ها برای سکونت و کار کردن در این کشور به مجوز کار و مجوز اقامت نیاز خواهند داشت.

متقاضیانی که شهروندان کشورهایی خارج از کشور های اتحادیه اروپا ، محدوده ی اقتصادی اروپا و کشور سوییس هستند تنها در صورتی می توانند در بلغارستان مشغول به کار شوند که مجوز کار داشته باشند. این مجوز توسط آژانس کار و اشتغال کشور بلغارستان صادر می شود و باید توسط کارفرما برای این مجوز درخواست داده شود. مجوز کار تنها درصورتی صادر می شود که استخدام شما در یکی از شرکت های بلغارستان حتمی شده باشد. این کشور در موارد مهاجرتی بسیار سخت گیرانه عمل میکند.

اقامت بلغارستان از طریق کار

بنابراین تنها در صورتی با کار شما در کشور بلغارستان موافقت می شود که تخصص شما در این کشور مورد نیاز باشد و شهروندان بلغارستان از پس انجام این کار بر نیایند! بنابراین این مجوز بیشتر به کارآفرینان و کارمندانی داده می شود که از جانب شرکتشان به بلغارستان فرستاده می شوند. مجوز کار برای یک سال اعتبار خواهد داشت و به شما اجازه ی کار کردن تنها برای یک شرکت و یک کارفرما را میدهد و در صورت صلاحدید می توانید آن را برای 3 سال تمدید کنید.

در مورد مجوز اقامت این کشور باید گفت که اخذ این مجوز برای تمامی افراد خارجی ای که میخواهند در کشور بلغارستان زندگی کنند ، صرف نظر از ملیت آنها، لازم و ضروریست. به مدت 90 روز پس از رسیدنتان به این کشور فرصت خواهید داشت برای دریافت این مجوز اقدام کنید. دو نوع مجوز اقامت وجود دارد: موقت، که برای مدت 1 سال برای اتباع خارجی اعتبار دارد و مجوز دائم که اعتبار نامحدود دارد.

درخواست مجوز اقامت باید از طریق مراجعه به دفتر مهاجرت و یا مراجعه به پلیس مهاجرت کشور بلغارستان صورت گرید. مدارکی که برای دریافت مجوز اقامت بلند مدت لازم دارید شامل پاسپورت، فرم درخواست ، قرارداد کاری، بیمه سلامت، سند تمکن مالی، داشتن مکانی برای زندگی و ارائه ی سند آن

اقامت بلغارستان از طریق تحصیل و دانشجویی

مجوز اقامت بلغارستان برای شهروندان اروپایی بصورت 5 ساله و برای شهروندان غیر اروپایی بصورت یک ساله صادر می شود. پس از درخواست دانشجویان که تحصیل در بلغارستان را انتخاب کرده اند، گواهی صدور موقتی برای او صادر می شود و مجوز اقامت طولانی مدت در سه هفته ی بعد برای او صادر می شود. اگر مدارک وی ناقص باشد، هفت روز برای تکمیل آنها زمان دارد. پیش از درخواست صدور مجوز اقامت، دانشجویان باید مدارک زیر را جمع آوری کنند، فرم درخواست. این فرم به زبان بلغاری نوشته شده است و باید به زبان بلغاری تکمیل شود. اطلاعات مورد نیاز در فرم عبارتند از:

 • اسامی کامل والدین یا سرپرست متقاضی
 • اسامی کامل فرزندان متقاضی
 • نام کامل متقاضی
 • ملیت متقاضی
 • تاریخ و مکان تولد متقاضی
 • شماره ی شناسنامه ی متقاضی و تاریخ صدور
 • دلیل متقاضی برای درخواست مجوز اقامت در بلغارستان (برای مثال صاحب خانه، اشتغال، ویزای طولانی مدت، ویزای تحصیلی نوع D)
 • برای دانشجویان غیر اروپایی: نسخه ای از ویزایی که با آن وارد بلغارستان شدند.
 • عکسی در اندازه ی پاسپورت
 • در صورتی که دانشجو در محوطه ی دانشگاه زندگی می کند، گواهی خابگاه از رئیس محل اقامت، و اگر متقاضی در منزل شخصی زندگی می کند، کپی گواهی شده ی قرارداد از طرف صاحب خانه.
 • گواهی سلامت
 • مدرکی از طرف دانشگاه مورد نظر متقاضی که نشان دهد وی هزینه ی شهریه و محل اقامت خود را پرداخت کرده است.

گواهی از طرف یکی از بانک های محلی که نشان دهد متقاضی حساب بانکی با یکی از مبالغ زیر دارد:

 • 880 دلار اگر وی در خابگاه دانشگاه زندگی می کند.
 • 2050 برای مجوز یک ساله یا 1030 برای مجوز 6 ماهه، اگر وی در منزل شخصی زندگی می کند.
 • گواهی ثبت نام در دانشگاه به زبان بلغاری
 • گواهی عدم سوء پیشینه از طرف پلیس کشور متقاضی که نشان دهد وی هرگز محاکمه نشده است. این مدرک در فاصله ی 6 ماه پیش از تاریخ صدور مجوز اقامت قابل استفاده است.

متقاضی باید تمامی مدارک بالا را به اداره ی مهاجرت تحویل دهد، و در زمان ثبت درخواست 6 دلار پرداخت کند. درخواست مجوز اقامت نباید دیر تر از 14 روز قبل از انقضای ویزا مطرح شود. دانشجو باید دو هفته ی بعد با به همراه داشتن پاسپورت، کپی صفحه ی اول، کپی گواهی خوابگاه یا قرارداد اجاره خانه که به زبان بلغاری است، به اداره ی مهاجرت مراجعه کند. از آنجایی که کارت شناسایی بلغارستانی حاوی اطلاعات بیومتریک است، یک عکس دیجیتال و اثر انگشت از شما گرفته می شود. متقاضی همچنین باید هزینه های زیر را پرداخت کند:

 • برای کارت های شناسایی که 30 روزه صادر می شوند، 30 دلار، و برای کارت هایی که 10 روزه صادر می شوند 60 دلار و برای کارت هایی که 3 روزه صادر می شوند 140 دلار.
 • همچنین برای تمدید یک ساله ی اقامت 300 دلار و برای تمدید 6 ماهه باید 130 دلار پرداخت کنید.
 • دانشجو باید حداکثر 3 هفته ی بعد به اداره ی مهاجرت مراجعه کند و کارت شناسایی خود را دریافت کند.

اقامت بلغارستان از طریق سرمایه گذاری ‌و کارآفرینی

برنامه ی اقامت و شهروندی بلغارستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2009 توسط دولت بلغارستان برای جذب سرمایه گذاران و تجار خارجی به این کشور تصویب شد. به سرمایه گذاران خارجی و خانواده ی آنها در جواب سرمایه گذاری آنها اقامت دائم بلغارستان اعطا می شود، و همچنین واجد شرایط دریافت شهروندی بلغارستان می شوند. برای دریافت مجوز اقامت یا شهروندی بلغارستان، متقاضیان باید یکی از گزینه های سرمایه گذاری زیر را انتخاب کنند، و شرایط ذکر شده را رعایت کنند:

 • شهروند کشوری غیر اروپایی باشند.
 • پاسپورت یا مدرک مسافرتی معتبر داشته باشند.
 • مدرکی فراهم کنند که منبع مبالغ سرمایه گذاری را تأیید کند.
 • سوء پیشینه نداشته باشند.
 • توافقنامه ی سرمایه گذاری را امضا کنند.
 • حداقل زمان لازم را در بلغارستان سپری کنند.

سرمایه گذار مبلغ کامل 1000000 لو بلغارستان (511،292 یورو) را در سهام دولتی تضمین شده به مدت 5 سال سرمایه گذاری می کند، و نیازی به پرداخت دیگری نیست. در پایان 5 سال، 1000000 لو بلغارستان بدون سودی که به آن تعلق گرفته به سرمایه گذار بازگردانده می شود.

بازگرداندن مبلغ سرمایه گذاری کاملا تضمین می شود. سرمایه گذار مبلغ 180000 یورو می پردازد.این مبلغ صرف تأمین هزینه ی یک وام 1000000 لوی از یکی از بانک های بلغارستان می شود. هزینه ی دیگری نیاز نیست پرداخت شود. درخواست اقامت از طریق سرمایه گذاری باید حاوی مدارک زیر باشد:

 • کپی سابقه ی سرمایه گذاری
 • گواهی سرمایه گذاری صادر شده بوسیله ی وزارت مالی بلغارستان باشد تا تأیید کند که فرد سرمایه گذاری را انجام داده است.
 • مدرکی که تأیید کند مبالغ سرمایه گذاری شده از منبع قانونی به دست آمده است.
 • مدرکی که عدم سوء پیشینه را نشان دهد.
 • مدرکی که نشان دهد فرد سرمایه گذارحداقل دارایی خالص 1000000 یورو در اختیار دارد.

زمانی که درخواست سرمایه گذار تأیید شود، مجوز اقامت دائم بلغارستان به وی اعطا می شود که به او حق زندگی در بلغارستان و سفر آزادانه به داخل و خارج این کشور را به مدت نا محدود می دهد. این گزینه به متقاضیان اجازه می دهد با دو برابر کردن مبلغ سرمایه گذاری سریعتر برای اخذ شهروندی درخواست دهند (در مدت 2 سال پس از ورود به کشور). موارد مورد نیاز برای این گزینه به شرح زیر است:

 • متقاضی باید حداقل 1 سال با اقامت دائم در بلغارستان زندگی کرده باشد.
 • سرمایه گذاری 1000000 لو بیشتر در سهام دولتی یا سرمایه گذاری در یکی از شرکت های بلغارستان که پروژه ی مهمی را اجرا می کند، یا پرداخت 100000 یورو که غیر قابل بازگشت میباشد.
 • حفظ هر دو سرمایه گذاری به مدت 2 سال پس از اعطای شهروندی

اقامت بلغارستان از طریق سرمایه گذاری ‌و کارآفرینی

پس از اینکه یک شهروند سرمایه گذار خارجی 5 سال با مجوز اقمت دائم در بلغارستان زندگی کند، میتواند درخواست خود را برای اخذ شهروندی این کشور از طریق فرآیندی بنام قبول تابعیت مطرح کند. درخواست تابعیت باید حاو مدرکی باشد که نشان دهد سرمایه گذار اقامت دائم خود را قطعی ساخته و به جرم بزرگی متهم نشده. همچنین متقاضی باید مدرکی داشته باشد که نشان دهد مالیات کشور بلغارستن را پرداخت کرده است. زمانی که درخواست اخذ تابعیت پذیرفته شد، سرمایه گذار میتواند پاسپورت بلغاری دریافت کند.

اقامت بلغارستان از طریق خرید ملک

برای دریافت اجازه ی اقامت بلند مدت یا دائم کشور بلغارستان توسط شهروندان خارجی بیش از 20 روش وجود دارد که خرید ملک در این کشور یکی از پرطرفدارترین آن ها است. اولین شرط لازم برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک این است که شخص متقاضی بازنشسته باشد و دریافت حقوق بازنشستگی از کشور محل زندگی اش را تضمین کند. دریافت حقوق بازنشستگی قانونا هیچ ارتباطی با بلغارستان ندارد جز آنکه به صورت فیزیکی در بلغارستان دریافت خواهد شد (در محل اقامت فرد خارجی).

در این راستا قوانین خارجی که به بازنشستگی و حقوق بازنشستگی در کشور مربوطه اشاره می کنند، کاملا قابل اجرا هستند. به عنوان مثال در بلغارستان گروه مشخصی از از کارگران یا کارکنان ممکن است در سن 60 سالگی بازنشسته شوند اما در کشورهای دیگر این اتفاق در سن 50 یا 40 سالگی می افتد. در چنین شرایطی فرد خارجی که در سن 40 یا 50 سالگی در کشور خود بازنشسته شده است، به عنوان فردی بازنشسته در قلمرو بلغارستان تلقی می شود و حق درخواست اقامت بلغارستان را دارد.

پیش شرط دوم درخواست ویزای نوع D و اجازه ی اقامت بلغارستان خرید ملک دراین کشور و درمحلی که  فرد بازنشسته  خارجی می خواهد زندگی کند، می باشد. خرید ملک در واقع شرطی قانونی برای صدور ویزا نوع D و اجازه اقامت طولانی مدت یا اقامت دائم نمی باشد، اما فرایندی استاندارد است که شانس دریافت اجازه ی اقامت را افزایش می دهد. اگر شخص بازنشسته خارجی  که پتانسیل مالی لازم را دارد، ملکی در بلغارستان خریداری کند و حقوق بازنشستگی خود در را در آنجا و در جایی که در آن زندگی خواهد کرد، دریافت نماید ،امری کاملا منطقی می باشد.

از لحاظ فنی، خرید املاک و مستغلات می تواند قبل از درخواست ویزای نوع D انجام گیرد. در این شرایط فرد خارجی می تواند با ویزای نوع C (ویزای توریستی) به بلغارستان وارد شود و ملک مورد نظر خود را خریداری کند و پس از بازگشت به کشور خود، درخواست ویزا نوع D دهد. در بلغارستان قانونا دریافت اقامت طولانی مدت یا اقامت دائم پیش از دریافت ویزای نوع D غیر ممکن است.

طبق اقدامی جدید در بلغارستان بستگان و فرزندان بزرگسال افرادی که اقامت خود را تحت این روش دریافت کرده اند و بیشتر زمانشان را در بلغارستان سپری می کنند ، می توانند به مدت چند هفته یا چند ماه درطول تعطیلاتشان به بلغارستان بیایند، مخصوصا اگر ملک خریداری شده در مناطق کوهستانی یا ساحلی قرار داشته باشد. کودکان زیر سن قانونی این افراد بازنشسته درصورتی که والدینشان (یا حداقل یکی از آنها) قبلا اجازه اقامت بلند مدت یا دائم دریافت کرده باشند  به راحتی می توانند چنین اجازه ای دریافت کنند،. همسران کسانی که اجازه ی اقامت را کسب کرده اند بدون در نظر گرفتن سنشان  نیز حق استفاده از این امتیاز را دارند.

پس از اخذ اجازه اقامت، فرد خارجی باید حداقل 6 ماه و 1 روز در هر سال در بلغارستان اقامت داشته باشند( زندگی کند) ، در غیر این صورت ممکن است مجوز خود را از دست دهد. انجام اینکار اجباری نیست و تحت صلاح دید مقامات بلغاری می باشد وهمیشه خارجی هایی هستند که این الزام را رعایت نمی کنند و در عین حال اجازه اقامت خود را نیز نگه می دارند. اگر سوالی در خصوص موارد گفته شده ذهن شما را درگیر کرده است، بهتر است که با مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز همراه باشید.

سوالات متداول در مورد اقامت بلغارستان

1- روش های مختلف اخذ اقامت بلغارستان کدامند ؟

بلغارستان عضو جدیدی از اعضای شهروندی اتحادیه اروپا است. در این کشور فرهنگ های متعددی دیده می شود و آب و هوای آن بسیار مطلوب است. در حال حاضر حدود 5800 خارجی در بلغارستان اقامت دارند. قیمت به نسبتا پایین املاک و زندگی آرام ، مهاجران زیادی را به این کشور جذب کرده است. اکثر افراد می توانند اقامت و یا شهروندی این کشور را از طریق سرمایه گذاری کسب کنند. فرصت های زیادی از خرید ملک تا سرمایه گذاری در شرکت ها وجود دارد.پیش از اخذ اقامت باید برای ویزای بلند مدت D درخواست دهید. ( ویزای C ویزای کوتاه مدت است) .برای آن باید مدارک مورد نیاز خود مانند پاسپورت ، بیمه و غیره را آماده کنید . با این ویزا می توان در مدت معین شده به کشور وارد و یا از آن خارج شد. دو نوع ویزای D وجود دارد: ویزای اول برای اقامت به مدت 180 روز صادر می شود . این ویزا مناسب افرادی است که قصد اخذ اقامت این کشور را دارند. ویزای دوم برای حداکثر 360 روز و برای دانشجویان یا پژوهشگران صادر می شود.

2- چگونه میتوانم مجوز اقامت بلند مدت را دریافت کنم ؟

با داشتن یکی از شرایط زیر می توانید مجوز اقامت بلند مدت را دریافت کنید:

 • کار ( اخذ مجوز اقامت الزامی است)
 • فعالیت های بازرگانی
 • خارجیانی که با شهروندان بلغاری ازدواج کرده اند.
 • نمایندگان شرکت های بازرگانی خارجی که در اتاق بازرگانی و صنعت بلغارستان ثبت شده باشند.
 • سرمایه گذارانی که فعالیت های تحت قانون سرمایه گذاری خارجی انجام داده اند.
 • بازنشستگانی که حقوق بازنشستگی دریافت می کنند و برای تامین مخارج زندگی خود هزینه کافی دارند.
 • درمان پزشکی
 • دانشجحویان تمام وقت در موسسات معتبر
 • شهروندان نوادگان بلغاری

3- مزایای اقامت بلغارستان کدامند ؟

بلغارستان سیستم مالیاتی هموار را اجرا می کند که به موجب آن نرخ مالیات شخصی و شرکتی در سال 2011 در کل 10 درصد است. برای هر کسی که به دنبال کاهش مالیات بر درآمد یا سود تجاری خود است، بلغارستان قطعا جذاب است. بلغارستان توسط تعدادی از بریتانیایی ها انتخاب شد که می خواستند به خاطر دلایل خاص که بار مالیاتی آن ها پایین خواهد آمد، کسب وکار خود را تعطیل کنند. دلیل دیگر تصمیم گیری این افراد هزینه زندگی در بلغارستان است.

4- چگونه میتوانم اقامت دائم بلغارستان را دریافت کنم ؟

اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری در اوراق بهادار دولتی یک سرمایه گذاری امن و مطمئن است که متقاضیان باید 512.000 یورو در طول یکسال در بلغارستان سرمایه گذاری کنند. تمام ملیت ها تنها با یکبار سفر به بلغارستان میتوانند اقامت دائم را به دست اورند. در ابتدا متقاضیان باید برای افتتاح حساب خصوصی در بانک اقدام کنند و اوراق بهادار دولتی حدود 512.000 یورو خریداری کنند.

5- چگونه میتوانم از طریق کار اقامت بلغارستان را دریافت کنم ؟

اگر قصد دارید به منظور کار در کشور بلغارستان ساکن شوید ، بهترین کار این است که قبل از هر اقدامی با نزدیک ترین سفارت و یا کنسولگری کشور بلغارستان در کشورتان مشورت کنید ، چرا که اتباع بسیاری از کشور ها برای سکونت و کار کردن در این کشور به مجوز کار و مجوز اقامت نیاز خواهند داشت.متقاضیانی که شهروندان کشورهایی خارج از کشور های اتحادیه اروپا ، محدوده ی اقتصادی اروپا و کشور سوییس هستند تنها در صورتی می توانند در بلغارستان مشغول به کار شوند که مجوز کار داشته باشند. این مجوز توسط آژانس کار و اشتغال کشور بلغارستان صادر می شود و باید توسط کارفرما برای این مجوز درخواست داده شود. مجوز کار تنها درصورتی صادر می شود که استخدام شما در یکی از شرکت های بلغارستان حتمی شده باشد. این کشور در موارد مهاجرتی بسیار سخت گیرانه عمل میکند.

6- اطلاعات مورد نیاز اقامت بلغارستان از طریق تحصیل و دانشجویی کدامند ؟

 • اسامی کامل والدین یا سرپرست متقاضی
 • اسامی کامل فرزندان متقاضی
 • نام کامل متقاضی
 • ملیت متقاضی
 • تاریخ و مکان تولد متقاضی
 • شماره ی شناسنامه ی متقاضی و تاریخ صدور
 • دلیل متقاضی برای درخواست مجوز اقامت در بلغارستان (برای مثال صاحب خانه، اشتغال، ویزای طولانی مدت، ویزای تحصیلی نوع D)
 • برای دانشجویان غیر اروپایی: نسخه ای از ویزایی که با آن وارد بلغارستان شدند.
 • عکسی در اندازه ی پاسپورت
 • در صورتی که دانشجو در محوطه ی دانشگاه زندگی می کند، گواهی خابگاه از رئیس محل اقامت، و اگر متقاضی در منزل شخصی زندگی می کند، کپی گواهی شده ی قرارداد از طرف صاحب خانه.
 • گواهی سلامت
 • مدرکی از طرف دانشگاه مورد نظر متقاضی که نشان دهد وی هزینه ی شهریه و محل اقامت خود را پرداخت کرده است.

7- اقامت بلغارستان از طریق سرمایه گذاری ‌و کارآفرینی به چه صورت است ؟

برنامه ی اقامت و شهروندی بلغارستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2009 توسط دولت بلغارستان برای جذب سرمایه گذاران و تجار خارجی به این کشور تصویب شد. به سرمایه گذاران خارجی و خانواده ی آنها در جواب سرمایه گذاری آنها اقامت دائم بلغارستان اعطا می شود، و همچنین واجد شرایط دریافت شهروندی بلغارستان می شوند.

8- اقامت بلغارستان از طریق خرید ملک چگونه است ؟

برای دریافت اجازه ی اقامت بلند مدت یا دائم کشور بلغارستان توسط شهروندان خارجی بیش از 20 روش وجود دارد که خرید ملک در این کشور یکی از پرطرفدارترین آن ها است. اولین شرط لازم برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک این است که شخص متقاضی بازنشسته باشد و دریافت حقوق بازنشستگی از کشور محل زندگی اش را تضمین کند. دریافت حقوق بازنشستگی قانونا هیچ ارتباطی با بلغارستان ندارد جز آنکه به صورت فیزیکی در بلغارستان دریافت خواهد شد (در محل اقامت فرد خارجی).در این راستا قوانین خارجی که به بازنشستگی و حقوق بازنشستگی در کشور مربوطه اشاره می کنند، کاملا قابل اجرا هستند. به عنوان مثال در بلغارستان گروه مشخصی از از کارگران یا کارکنان ممکن است در سن 60 سالگی بازنشسته شوند اما در کشورهای دیگر این اتفاق در سن 50 یا 40 سالگی می افتد. در چنین شرایطی فرد خارجی که در سن 40 یا 50 سالگی در کشور خود بازنشسته شده است، به عنوان فردی بازنشسته در قلمرو بلغارستان تلقی می شود و حق درخواست اقامت بلغارستان را دارد.

9- مجوز اقامت بلغارستان برای شهروندان اروپایی از طریق تحصیل دانشجویی چند ساله است ؟

مجوز اقامت بلغارستان برای شهروندان اروپایی بصورت 5 ساله میباشد .

10- پس از درخواست دانشجویان که تحصیل در بلغارستان را انتخاب کرده اند شرایط چگونه میباشد ؟

گواهی صدور موقتی برای او صادر می شود و مجوز اقامت طولانی مدت در سه هفته ی بعد برای او صادر می شود. اگر مدارک وی ناقص باشد، هفت روز برای تکمیل آنها زمان دارد. پیش از درخواست صدور مجوز اقامت، دانشجویان باید مدارک زیر را جمع آوری کنند، فرم درخواست. این فرم به زبان بلغاری نوشته شده است و باید به زبان بلغاری تکمیل شود.

اسکرول به بالا