071-91009294  | 021-88724227  |

آزمون UKCAT انگلستان

آزمون UKCAT انگلستان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

متقاضیانی که مایل به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور انگلستان را دارند، می بایست در آزمون UKCAT شرکت نمایند و نمره قبولی دانشگاه انتخابی خود را کسب نمایند.در این مقاله کارشناسان مجرب موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد در رابطه با موارد زیر برای شما اطلاعاتی گردآوری کرده اند:

 • درباره آزمون UKCAT
 • موارد مورد استفاده آزمون UKCAT
 • ساختار آزمون UKCAT
 • نکات و تکنیک های آزمون UKCAT
 • میانگین نمره دریافتی آزمون UKCAT

درباره آزمون UKCAT

برای کسانی که به دنبال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان هستند، آزمون بالینی استعداد بالینی انگلستان(UKCAT)، یکی از چالش برانگیزترین مراحل در روند درخواست است. نتیجه این آزمون توسط تعدادی از دانشگاه های انگلستان برای ارزیابی داوطلبان درخواست دوره های پزشکی خود استفاده می شود.UKCAT مانند یک آزمایش معمولی نیست؛ این یک تست دو ساعته و مبتنی بر رایانه است که به منظور ارزیابی توانایی و رفتار حرفه ای نسبت به دانش پزشکی ساخته شده است. UKCAT شامل پنج بخش زیر است و فقط می تواند در مراکز پیرسون انجام شود. نتایج بلافاصله تهیه و به موسسه های مورد نظر داوطلب ارسال می شود.

موارد مورد استفاده آزمون UKCAT

تست UKCAT توسط گروهی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان به عنوان بخشی از روند انتخاب آنها استفاده می شود. این مؤسسات دانشگاهی را قادر می سازد تصمیم گیری عینی تری در مورد اینکه چه کسانی برای دوره های پزشکی خود را انتخاب می کنند، براساس احتمال اینکه در این امر عملکرد خوبی داشته باشند، اتخاذ کنند.از نتایج آزمون استفاده می شود تا مشخص شود که آیا داوطلبان از توانایی لازم برای آموزش موفقیت آمیز به عنوان یک متخصص پزشکی برخوردار هستند یا خیر. UKCAT شامل هیچ محتوا یا مطالب درسی مبتنی بر علوم نیست؛ در عوض بر سنجش توانایی های شناختی، نگرش و رفتارهای حرفه ای متمرکز است.

ساختار آزمون UKCAT

UKCAT به پنج بخش مجزا تقسیم می شود که هر کدام برای ارزیابی مهارت های مورد نیاز پزشکان و دندانپزشکان طراحی شده اند. از جمله مهارتهای ارزیابی شده می توان به ارتباطات، تعداد، حل مسئله، آگاهی مکانی، صداقت، کار تیمی و همدلی اشاره کرد. در این مقاله کارشناسان مجر موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد به نوبت به هر یک از پنج بخش اشاره کرده است.

ساختار آزمون UKCAT
ساختار آزمون UKCAT

استدلال کلامی آزمون UKCAT

این بخش با هدف ارزیابی توانایی شما در خواندن و در نظر گرفتن اطلاعاتی که در متن های مختلف به شما ارائه شده است، ارزیابی می کند. ساختار این نوع سؤال برپایه چندین پاراگراف متن خواهد بود. درمجموع یازده پاراگراف وجود دارد که هر یک از آنها چهار جمله خواهد داشت.از شما انتظار می رود هر پاراگراف متن را با دقت بررسی کرده و سپس مشخص کنید که آیا گفته های ارائه شده منطقی هستند یا خیر. برای هر جمله سه گزینه وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید:

 • درست است، براساس اطلاعات ارائه شده در پاراگراف، بیانیه صحیح است.
 • غلط براساس اطلاعات ارائه شده در بند، این بیانیه نادرست است.
 • تعیین دشوار است. بر اساس اطلاعات ارائه شده در پاراگراف، به سختی می توان بیان کرد که آیا این بیانیه صحیح است یا نادرست.

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا بیانیه صحیح، نادرست یا تعیین دشوار است، ضروری است که استدلال خود را بر اساس اطلاعات ارائه شده در پاراگراف به جای استفاده از دانش خودتان پایه گذاری کنید. از شما انتظار می رود 44 سوال در این آزمون را طی 22 دقیقه تکمیل کنید، بنابراین زمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

آزمون شامل 10 سؤال است که باید در 5 دقیقه تقریبی پاسخ داده شود(اگرچه تایمر در خود آزمون وجود ندارد). برای اینکه این عمل به اندازه کافی چالش برانگیز باشد، آزمایش ما کمی سخت تر از واقعیت است. برای قبولی در آزمون باید 70 درصد نمره صحیح را بدست آورید.

آزمون عمل استدلال کلامی آزمون UKCAT

آزمون های استدلال کلامی توسط مصاحبه کنندگان استفاده می شود تا دریابند که یک نامزد چگونه می تواند منطق کلامی را ارزیابی کند. SHL شاید شناخته شده ترین تولید کننده آزمون استدلال کلامی و پرکاربردترین آن باشد. این بخش شامل 10 سوال است که باید 70 درصد نمره صحیح را به دست آورید. مدت زمان این بخش 5 دقیقه می باشد.

استدلال کمی آزمون UKCAT

آزمون استدلال کمی توانایی های عددی شما را با استفاده از تکنیک ها و استراتژی های متنوعی ارزیابی می کند. وظیفه شما تجزیه و تحلیل اطلاعات و حل مشکلات از نمودارها، جداول و سایر مجموعه های اطلاعات عددی خواهد بود.هر آزمون استدلال کمی شامل مجموعه ای از ده جدول، نمودار یا نمودار است. برای هر یک از این موارد، به طور معمول چهار مورد آزمایش به شما داده می شود که مربوط به نمودار، جدول یا نمودار است. انتخابی از پنج پاسخ ممکن، وجود دارد و انتخاب مناسب ترین پاسخ وظیفه شماست و استفاده از ماشین حساب مجاز است. بازه زمانی برای تکمیل این آزمون برای 36 سوال، 25 دقیقه است.

استدلال انتزاعی آزمون UKCAT

از متخصصان پزشکی غالباً انتظار می رود که الگوهای اطلاعاتی را که ارائه می دهند، شناسایی کنند و ویژگی های آزمون استدلال انتزاعی در آزمون UKCAT را منعکس کنند. این آزمون توانایی شما در ارزیابی و تولید یک فرضیه را ارزیابی می کند، که می تواند برای توسعه سیستم ها و ایده های جدید استفاده شود.معمولاً به شما دو مجموعه شکل، مجموعه A و مجموعه B داده می شود. شکل های موجود در هر دو مجموعه به هم شبیه هستند. برای هر مجموعه به شما یک سری شکل تست ارائه می شود و وظیفه شما این است که تعیین کنید آیا شکل به مجموعه اول A، مجموعه دوم B یا B یا A یا B تعلق دارد یا خیر.در کل 11 جفت وجود خواهد داشت و برای هر جفت پنج مورد وجود دارد. در کل شما باید از طریق 55 شکل تست و 11 جفت شکل پیشرفت کنید. برای پیشرفت در آزمون 14 دقیقه فرصت خواهید داشت.

داوری موقعیتی آزمون UKCAT

بخش داوری موقعیتی توانایی شما در ارزیابی و درک سناریوهای کار واقعی را ارزیابی می کند. پس از خواندن توضیحات سناریو، شما باید عوامل مهم را تعیین کرده و براساس آن عمل کنید.این آزمون شامل 68 سوال در کل، که با 21 سناریو همراه است. برای تکمیل بخش 27 دقیقه وقت دارید. سوالات در قالب چند گزینه ای خواهند بود و به دانش قبلی پزشکی یا رویه ای نیاز ندارند.برای اولین مجموعه سوالات از شما خواسته می شود که تناسب گزینه های داده شده را در رابطه با سناریوی معین ارزیابی کنند. مجموعه دوم سؤالات از شما خواسته می شود اهمیت گزینه ها را در پاسخ به سناریو ارزیابی کنید، از خیلی مهم تا به هیچ وجه مهم نیست.

تصمیم گیری آزمون UKCAT

این جدیدترین بخش از آزمون است که برای ارزیابی توانایی شما در رمزگشایی اطلاعات رمزگذاری شده طراحی شده است. سناریو همراه با ترکیبی از متن، نمودارها و سایر اطلاعات اطلاعاتی ارائه می شود که به طور فزاینده ای مبهم و پیچیده می شوند.از کاندیداها انتظار می رود قضاوت کنند، گرچه مواردی که صرفاً بر مبنای کسر منطقی نیستند. این تلاش برای شبیه سازی موقعیت های واقعی است که تصمیم گیری ها، به خصوص در زمینه پزشکی، در صورت دستیابی به همه اطلاعات، باید اتخاذ شود.این آزمون شامل 29 سؤال است که هرکدام حداکثر پنج گزینه به عنوان پاسخ دارد. در برخی از سؤالات بیش از یک گزینه کاربرد دارد. این تست معمولاً 32 دقیقه طول می کشد.

نکات و تکنیک های آزمون UKCAT

مانند هر تست استعداد، آماده سازی بسیار مهم است. نکات زیر باید به شما در موفقیت کمک کند:

1- برای تمرین و آماده سازی وقت بگذارید. هیچ فرمول جادویی برای آماده شدن برای UKCAT وجود ندارد، و آنچه برای یک دوست یا دانشجوی دیگر مفید است، لزوماً برای خودتان کار نخواهد کرد. زمان لازم برای تهیه شما بستگی به نقاط قوت و ضعف فردی شما دارد.

2- هنگامی که با یکی از این آزمایشات روبرو هستید، تمرین ممکن است به عنوان یک کار دلهره آور و ماموت به نظر برسد. برای هر بخش برنامه ای ایجاد کنید و به آن بچسبید.

3- وب سایت های زیادی وجود دارند که آزمایش های آزمایشی رایگان را ارائه می دهند: به عنوان مثال، این تست های تمرین UKCAT، تولید شده توسط JobTestPrep.

4- مدیریت وقت خود در طول آزمون یکی از بزرگترین چالش های داوطلبان است. از طریق تمرین برای تست ها می توانید تکنیک خود را اصلاح کرده و زمان بندی خود را بهبود بخشید.

نکات و تکنیک های آزمون UKCAT
نکات و تکنیک های آزمون UKCAT

نکات تست های فردی

توصیه می کنیم در هر یک از 5 تست جداگانه موارد زیر را انجام دهید:

1- استدلال کلامی: هر قسمت از متن و اطلاعات پیگیری را بسیار مضمون بخوانید.

2- استدلال کمی: علاوه بر درصد، کسری و نسبت، توابع عددی اساسی را برای جمع، تفریق، ضرب و تقسیم بررسی کنید.

3- استدلال چکیده: هنگام مشاهده مجموعه ها، شکل های مشترک را ارزیابی کنید. تمرین برای این تست ضروری است، بنابراین می توانید خود را با انواع الگویی که با آنها روبرو می شوید آشنا کنید.

4- داوری موقعیتی: هنگام پاسخ دادن به سؤالات این آزمون، تصور کنید که شما یک حرفه ای واجد شرایط هستید و اگر در این زمینه کار می کردید چه کار می کردید. پاسخی را انتخاب کنید که مناسب حرفه شما باشد.

5- تصمیم گیری: اولویت بندی را یاد بگیرید، بنابراین می توانید به سرعت قضاوت کنید که آیا نمی توانید به سرعت به یک سؤال پاسخ دهید. این مانع از اتلاف وقت زیاد در یک سوال می شود. آرام و جمع شده باقی بماند، بنابراین می توانید هر بخش را در زمان کافی تکمیل کنید و جواب های خود را بررسی کنید.

میانگین نمره دریافتی آزمون UKCAT

کنسرسیوم UKCAT میانگین نمرات را در گزارش سالانه خود منتشر می کند، که براساس بخش آزمایشی تقسیم می شود. در زیر ارقام مربوط به آزمون UKCAT را برای شما آورده ایم:

 • استدلال کلامی: 565
 • تصمیم گیری: 618
 • استدلال کمی: 662
 • استدلال چکیده: 638
 • داوری موقعیتی: N/A
 • امتیاز کل: 2483

برای شرکت و ثبت نام در آزمون UKCAT و دریافت پذیرش دانشگاه های پزشکی دانشگاه های انگلیس می توانید به صورت حضوری به دفاتر ما در تهران و شیراز مراجعه نمایید.

سوالات متداول در مورد آزمون UKCAT انگلستان

1- آزمون UCAT چه مهارت ها و موضوعاتی را در بر دارد؟UCAT برای ارزیابی توانایی های ذهنی یک نامزد طراحی شده است. اکثر امتحانات مهارتهای تفکر انتقادی، کلامی و ریاضی دانش آموز را آزمایش می کنند. در سال 2014، UCAT یک بخش داوری موقعیتی را معرفی کرد، که به نتیجه نهایی شما کمک می کند.

2- چه زمانی باید در آزمون UKCAT شرکت کنم؟اگر در سال 2019 متقاضی ورود به دانشگاه در سال 2020 هستید(یا ورود به تعویق افتاده در سال 2021)، باید UKCAT را تا تاریخ 2 اکتبر 2019 در آزمون شرکت کنید. آزمون UKCAT بین 1 ژوئیه تا 2 اکتبر 2019 موجود است. مهلت ثبت نام 18 سپتامبر 2019 می باشد.

3- آزمون UKCAT در کجا برگزار می شود؟تست UCAT در مراکز تست پیرسون VUE انجام می شود. وقتی برای شرکت در آزمون ثبت نام می کنید، مرکز آزمون مورد نظر خود را انتخاب می کنید. ما به دانش آموزان توصیه می کنیم که زود ثبت نام کنند، زیرا تاریخ آزمون سریع پر می شود.

4- آیا شرکت در آزمون UKCAT هزینه ای دارد؟هزینه شهروندان انگلستان و اتحادیه اروپا تا 31 آگوست 55 پوند است. از اول سپتامبر هزینه 80 پوند است. هزینه آزمون برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا، 115 پوند است.

5- آیا می توانم مجدد در آزمون UKCAT شرکت کنم؟نمره آزمون UKCAT فقط در سالی که درخواست می کنید یعنی فقط برای آن دوره معتبر است؛ بنابراین اگر امتحان را در تابستان سال 2019 می گذرانید، نمره شما برای ورود به دانشگاه در سال 2020 یا ورود به تعویق افتاده در سال 2021 معتبر خواهد بود. شما نمی توانید در همان فصل دوباره کنکور شرکت کنید. دانشجویانی که به نمره مورد نظر خود نرسیده اند، اغلب باید منتظر بمانند تا سال بعد دوباره در امتحان شرکت کنند. به همین دلیل بسیار مهم است که با اطمینان و احساس آمادگی کامل در کنکور شرکت کنید.

6- برای دانشگاه های پزشکی انگلستان من چه نمره آزمون UKCAT لازم دارم؟هر دانشگاه نمره مورد نز خود را دارد. کنسرسیوم UKCAT هر ساله جزئیاتی درباره نحوه استفاده برخی از دانشگاه ها از نمرات UKCAT را منتشر می کند. شما می توانید از این به عنوان یک راهنما استفاده کنید.

7- چه زمانی نمره آزمون UKCAT خود را دریافت می کنم؟نتایج در هنگام خروج از اتاق آزمون در روز آزمون، برای داوطلبان منتشر می شود.

8- دریافت نمره بالا در آزمون UCAT چقدر مهم است؟نمره UCAT شما بخشی از برنامه شما همراه با بیانیه شخصی UCAS شما، امتحانات A-سطح، نتایج سطح AS و مصاحبه پذیرش پیش بینی شده است. نمره عالی UCAT تضمین می کند که شما بهترین درخواست ممکن را ارائه می کنید و واقعاً می تواند شما را از سایر کاندیداها متمایز کند.

9- تاریخ آزمون UKCAT چه زمانی است؟در زیر تاریخ های اصلی UKCAT 2020 ذکر شده است. هر ساله دوره های ثبت نام و آزمایش تقریباً در همان زمان انجام می شود.

 • تاریخ ثبت نام: چهارم ماه مه سال 2020
 • شروع آزمون: اول ژوئیه 2020
 • مهلت ثبت نام: 5 اکتبر 2020
 • مهلت درخواست بورس: 22 سپتامبر 2020
 • تاریخ آخرین آزمون: 6 اکتبر 2020
 • مهلت درخواست UCAS: 15 اکتبر 2020

10- چه کسی باید در آزمون UKCAT شرکت کنند؟اکثر دانشگاه های انگلستان متقاضیان دوره های پزشکی و دندانپزشکی را ملزم می کنند تا علاوه بر سایر شرایط ورود به جلسه، آزمون پذیرش را نیز بگذرانند.

11- چه موقع نیاز به رزرو در آزمون UKCAT دارم؟اولین قدم شما ثبت نام از طریق وب سایت UKCAT است.

اسکرول به بالا