071-91009294  | 021-88724227  |

بازار کار رشته پزشکی در کانادا

بازار کار رشته پزشکی در کانادا

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

یکی از مزایای تحصیل پزشکی در کانادا این است که شما می‌توانید بعد از فارغ التحصیلی در آن کشور مشغول به کار شوید. کانادا نیز مانند سایر کشورهای مطرح در دنیا خواهان پزشکان باسواد و با تجربه است، از این رو شرایط و درآمد قابل توجه‌ای برای پزشکان در نظر گرفته است. ما در این مقاله سعی داریم در مورد بازار کار رشته پزشکی در کانادا و درآمد پزشکان و مزایای این شغل در این کشور صحبت کنیم.

پزشکان تحصیل کرده‌ در کانادا

اگر شما از آن دسته افراد هستید که تحصیل پزشکی در کانادا را انتخاب کرده‌اید، باید بگویم که می‌توانید بعد از پایان تحصیل و دریافت مدرک خود به صورت کارآموز و بدون هیچگونه آزمونی مشغول به کار شوید. همچنین شما این امتیاز را دارید که پس از تحصیل در کانادا به مدت دو سال به عنوان پزشک به بیماران خدمت کنید و سپس اقامت دائم این کشور را به دست آورید و از طرفی حقوق و مزایای شما با پزشکانی که در خارج از کانادا تحصیل کرده‌اند فرق آنچنانی ندارد؛ اما ممکن پزشکان خارجی تا سال‌ها مجبور باشند به عنوان تکنسین مشغول به کار شوند.

معادل سازی برای شروع کار پزشکان در کانادا

پزشکان خارجی که می‌خواهند در کانادا مشغول به کار شوند، قبل از هر چیزی اول باید معادل‌سازی دروس انجام دهند. این به این معنا است که پزشک داوطلب باید در دو آزمون شرکت کند و نمره‌ قبولی کسب کند تا اجازه کار را بدست بیاورد. بعد از قبولی در این آزمون‌ها باید در آزمون‌های ورودی هر ایالت شرکت کنید و آنجا هم نمره قبولی را بدست آورید. پس قبل از هر چیزی بهتر است شما ایالتی که می‌خواهید در آن زندگی کنید را انتخاب کنید چون ممکن است یک ایالت دو آزمون ورودی داشته باشد و ایالت دیگر 5 آزمون وروی. تحصیل پزشکی در کانادا نیز یکی از پرطرفدارترین هاست که می تواند گزینه مناسبی برای ورود به بازار کار این کشور باشد.

آزمون‌های لازم برای پزشکان مهاجر به کانادا

آزمون MCEE: اولین آزمونی که شما باید در آن شرکت کنید این آزمون است. این آزمون 175 سوال دارد و از 700 نمره است و شما باید حداقل نمره 250 را کسب کنید. همچنین هزینه آن 1000 دلار کانادا می‌باشد.

آزمون MCQ: شما پس آزمون قبلی باید در امتحان MCQ شرکت کنید. هزینه این امتحان 700 دلار کانادا می‌باشد. مرحله دوم این آزمون به صورت عملی است و یک نفر نقش بیمار را بازی می‌کند و شما باید به عنوان پزشک با او ارتباط بگیرید و بیماری او را تشخیص دهید. هزینه مرحله دوم این آزمون 1500 دلار است.

  • بعد از قبولی در دو آزمون بالا، شما باید مدارک خودتان را به دانشگاه مربوطه ارسال کنید. البته بهتر است قبل اقدام به این کار، مدرک آیلتس و تافل خود را در دست داشته باشید تا مشکلی پیش نیاید.

 

 پزشکی در کانادا

 

وظایف پزشکان در کانادا

افرادی  که قصد مهاجرت به کانادا به عنوان پزشک را دارند باید بدانند که پزشکان در کانادا وظایف به‌خصوصی از جمله معاینه بیمار و بررسی سوابق و بیمارهای پیشین بیمار، ارزیابی بیمار از نظر جسمی و روانی، نظارت بر روند بهبودی بیمار در بیمارستان و خانه، تجویز دارو، مشورت با دیگر پزشکان در مورد بیماری مریض، مشاوره دادن به بیمار و توضیح روشنی از بیماری و درجه حاد بودن آن و … دارند.

عنوان پزشکان در کانادا

در کانادا پزشکان در عنوان‌های پزشک، پزشک عمومی و پزشک خانواده می‌توانند مشغول به کار شوند.

آینده وضعیت بازار کار رشته پزشکی در کانادا

با توجه به این که کانادا اکنون با کمبود پزشک مواجه است، پس می‌توان به آینده این شغل در کانادا امیدوار بود. این که شما در کدام ایالت و استان زندگی کنید، بسیار مهم است. مثلا آینده آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرونزویک، نیوفاندلند بسیار روشن‌تر از آینده رشته پزشکی در ایالت نوناووت است.

بازار کار رشته پزشکی در کانادا

پزشکان درس خوانده در کانادا بعد از تحصیل راحت در کانادا و همچنین پزشکان خارجی بعد از قبولی در آزمون‌ها می‌توانند در بیمارستان‌ها یا در مطب خصوصی مشغول به کار شوند. میزان درآمد پزشکان در کانادا بسیار متغیر است و بیشتر به این بستگی دارد که شما در کدام شهر شاغل هستید.

جالب است که بدانید برخلاف ایران در کانادا تفاوت چندانی بین درآمد پزشکان عمومی و پزشکان متخصص نیست. این دلیلی است که اکثر پزشکان تمایلی به گرفتن مدرک تخصص ندارند. به عنوان مثال شما در ایالت بریتیش کلمبیا سالانه به طور میانگین 161،838 دلار کانادا در آمد دارید. این در حالی است که میانگین درآمد شما در جزیره پرنس ادوارد 232،006 دلار کانادا خواهد بود.

کلام آخر

با توجه به نکات ذکر شده، کانادا می‌تواند جزء یکی از کشورهای رو به رشد در 10 سال آینده باشد. از طرفی این کشور با کمبود پزشک مواجهه است. در حال حاضر درآمد پزشکی در کانادا خوب است. حتی شما میتوانید با مدرک پزشکی‌تان در ایران بدون نیاز به حضور اقامت کانادا را بدست آورید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پزشکی در کانادا می‌توانید با موسسه مهاجرتی میرداماد در ارتباط باشید. 

اسکرول به بالا