ویزای تحصیلی آلمان

کالج های m kurs آلمان | شرایط تحصیل + هزینه ها

m kurs

آیا می خواهید در رشته های پزشکی، زیست شناسی یا مطالعات دارویی تحصیل کنید؟ شما می توانید بیشترین آمادگی را برای آزمون ارزیابی آلمانی خود (= Feststellungsprüfung، FSP) در دوره مقدماتی m kurs بیابید. در واقع برای تحصیل در آلمان در دوره های خاصی می توانید از این کالج ها و پیش نیاز ها استفاده لازم را ببرید. به جهت افزایش اطلاعات بیشتر در ارتباط با اخذ ویزای تحصیلی آلمان و انواع کالج ها می توانید از طریق موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد اقدام نمایید.

منظور از m kurs چیست؟

مدرسه پیش دانشگاهی چیست؟ اگر نام مدرسه شما معتبر نیست و می خواهید به طور مستقیم به حرفه ای در آلمان وارد شوید، ابتدا باید به مدرسه پیش دانشگاهی بروید. این کار فرد را در طی دوره دو ترم آماده می کند تا وارد دانشگاه شود.  تحصیل در آلمان در رشته های مختلف نیاز به بررسی شرایط ویژه ای دارد. در حقیقت هر دوره تحصیلی موارد خاص خود را خواهد داشت.

دانشجویانی که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی و سایر زیر شاخه های آن ها را دارند باید در کالج های m kurs آلمان شرکت کنند. در حقیقت اگر قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان را داشته باشید بهتر است در دوره های این کالج ها شرکت کنید. زمانی که شما در این دوره ها شرکت می کنید، می توانید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان آماده شوید. البته متقاضیانی که در آلمان مشغول هستند نیازی به شرکت در کالج ها نخواهند داشت.

شرایط مربوط به شرکت در کالج های m kurs آلمان

هر کالج m kurs آلمان برای پذیرش شرایط خاصی دارد. با این حال باید توجه داشته باشید که برای تحصیل پزشکی در آلمان لازم است تا این شرایط را مهیا نمایید. اصلی ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید داشتن مدرک دیپلم است. البته در ایران این مدرک در ۱۲ سال ارائه می شود. از این رو متقاضیان ایرانی باید در کالج ها شرکت کنند تا دوره خود را برای ۱۳ سال تکمیل نمایند. اما یک نکته مهم در این زمینه وجود دارد. متقاضیانی که در دانشگاه های ایران دو ترم یا ۳۲ واحد درسی را پاس کرده باشند نیاز به حضور در کالج های Kurs m نخواهند داشت.

شرایط مربوط به شرکت در کالج های m kurs آلمان

شرایط مربوط به شرکت در کالج های m kurs آلمان

با این حال افرادی خاص واجد شرایط شرکت در کالج های m kurs  آلمان هستند. اولین گروه، افرادی هستند که دارای دیپلم سه ساله دبیرستان از مدارس ایران می باشند. گروه بعد، متقاضیانی هستند که مدرک پیش دانشگاهی را هم در ایران دریافت کرده اند. گروه سوم هم متقاضیانی هستند که کم تر از یک سال در دانشگاه های ایران تحصیل کرده اند.

حتما بخوانید:  w kurs یا کالج های گروه علوم اقتصادی آلمان چه شرایطی دارند؟

تحصیل در کالج های m-kurs آلمان

یک دانشجوی خارجی زمانی که می خواهد جهت تحصیل در آلمان به دانشگاه های این کشور درخواست دهد باید در دو آزمون در این کشور قبول شود. اگر شما می خواهید از “Studienkolleg” پذیرش بگیرید، باید مدرک زبان B2 خود را نشان دهید. باید حداکثر تا بعد از حدود 30 هفته (7.5 ماه) در مدرسه خود این کار را انجام دهید. آزمون بعدی که باید بدهید از موسسه TELC (گواهی زبان اروپایی) است. این آزمون شامل 4 قسمت (خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن) است. ISL مرکز آزمایشی TELC مجاز است و امتحانات دو بار در ماه در مدارس آلمان انجام می شود. پس برای تحصیل در کالج های m kurs  آلمان باید شرایط را به دقت بررسی نمود.

آزمون ورودی برای کالج Kurs m

اگر تمایل به تحصیل در کالج های kurs m آلمان را داشته باشید باید تمامی قوانین را رعایت نمایید. اولین مرحله شما برای تحصیل، قبولی در آزمون های ورودی می باشد. توجه داشته باشید که آزمون های ورودی برای این کالج ها در آلمان دو بار در سال برگزار می شوند. اگر شما می خواهید که در این آزمون پذیرفته شوید باید از قبل خود را برای آن آماده کنید.

یکی از اصلی ترین کار هایی که باید انجام دهید، داشتن مهارت زبان آلمانی خصوصا با مدرک b2 است. در نهایت می توانید برای قبولی اقدام کنید. دقت کنید که برای دریافت ان مدرک بهتر است خود را در دوره های آموزشی زبان آلمانی آماده کنید. دقت کنید که هر آزمون با توجه به نوع کالجی که شرکت می کنید می تواند متفاوت باشد. شما با قبولی در آزمون و شرکت در دوره های آموزشی m kurs می توانید خود را برای تحصیل در دانشگاه های آلمان برای رشته پزشکی آماده کنید.

مدت زمان دوره و دروس ارائه شده

یکی دیگر از نکات مهمی که در ارتباط با دوره های موجود در کالج m kurs آلمان بدانید، مدت زمان دوره می باشد. عموما مدت زمان این دوره های آموزشی ۳۸ هفته می باشد. در هفته دروس مختلفی برای دانشجویان ارائه می شود. از جمله دروسی که در دوره های مختلف کالج های آلمان ارائه می شوند، عبارتند از: زبان آلمانی، زیست شناسی، فیزیک، ریاضی و شیمی. دروس مربوط به زبان آلمانی بیش از سایر دروس برای دانشجویان ارائه می شوند. این دوره ها در دو ترم برای دانشجویان ارائه می شوند.

دوره های به دو ترم زمستانی و تابستانی تقسیم می شوند. برای سال ۲۰۲۱ میلادی، دوره های زمستانه m kurs از تاریخ ۱/ ۹ سال ۲۰۲۱ شروع می شود و در تاریخ ۳۱ / ۸ سال ۲۰۲۲ به پایان می رسد. دوره های تابستانه نیز در تاریخ ۱/۲ سال ۲۰۲۲ شروع می شوند و در تاریخ ۳۱/ ۱ سال ۲۰۲۳ به پایان می رسند.

پس از پایان کالج های m kurs در چه دوره هایی می توانید تحصیل کنید؟

زمانی که دوره های FSP را به پایان رساندید، می توانید دوره های مختلفی را در دانشگاه های آلمان برای خود بگذرانید. این دوره ها عبارتند از:

 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • پزشکی
 • زیست شناسی
 • بیوشیمی
 • میکروبیولوژي
 • علوم تغذیه ای
 • علوم کشاورزی
 • دامپزشکی
 • بیوشیمی
 • علوم ورزشی
 • روانشناسی
حتما بخوانید:  ویزای تحصیلی ترکیه | روند اخذ ویزا + دلایل ریجکت شدن

البته در ارتباط با زیر شاخه های دیگر علوم تجربی هم باید اطلاعات لازم را کسب نمایید. در این مورد می توانید از طریق کارشناسان موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد اقدامات لازم را انجام دهید.

پس از پایان کالج های m kurs در چه دوره هایی می توانید تحصیل کنید؟

پس از پایان کالج های m kurs در چه دوره هایی می توانید تحصیل کنید؟

برترین کالج های پزشکی در آلمان

زمانی که شما در کالج های m kurs آلمان شرکت می کنید، می توانید در دانشگاه های پزشکی این کشور مشغول به تحصیل شوید. در حقیقت شما می توانید در کالج های پزشکی آلمان هم مشغول به تحصیل شوید. این کالج ها عبارتند از:

 • کالج پزشکی یوهانس گوتنبرگ در شهر گوتنبرگ
 • کالج پزشکی دانشگاه لایپزیگ در شهر لایپزیگ
 • کالج پزشکی زاکسن آنهالت هاله در شهر هاله
 • کالج پزشکی ماربورگ در شهر مالبورگ
 • کالج پزشکی گرایفسوالد در شهر گرایفسوالد
 • کالج پزشکی هانوفر در شهر هانوفر
 • کالج پزشکی دانشگاه فنی برلین در شهر برلین
 • کالج پزشکی خصوصی برلین در شهر برلین
 • کالج پزشکی دانشگاه هامبورگ در شهر هامبورگ
 • کالج پزشکی دانشگاه علوم کاربردی نوردهاوزن در شهر نوردهاوزن
 • کالج پزشکی دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ در شهر هایدلبر
 • کالج پزشکی دانشگاه گوته فرانکفورت در شهر فرانکفورت
 • کالج پزشکی دانشگاه خصوصی بایرن در شهر مونیخ

این کالج ها برای تحصیل در آلمان اهمیت بسیار زیادی دارند.

چگونه می توان فهمید که برای تحصیل در آلمان باید در کالج های kurs m شرکت کرد؟

دانشگاه های آلمان لیستی از مدارک تحصیلی را دارند که معادل آن مدارک تعیین شده در سیستم آموزشی آلمان است. وب سایت دانشگاه و بخش شرایط ورود به دانشگاه را بررسی کنید تا ببینید آیا صلاحیت شما دارای شرایط لازم برای درخواست مستقیم در یک دوره منظم است یا خیر. اگر نمی توانید این اطلاعات را پیدا کنید، به شما پیشنهاد می کنیم از طریق پست الکترونیکی به دانشگاه یا مقامات آموزش و پرورش در آلمان بروید.

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

قبل از هر چیزی باید به این نکته توجه داشته باشید که تحصیل در کالج m kurs  آلمان هزینه هایی به همراه خواهد داشت. یکی از اصلی ترین هزینه ها مربوط به شهریه های تحصیلی می باشد. به طور میانگین هزینه های ثبت نام ۴۹۵ یورو می باشند. این در حالی است که هزینه های تحصیل می تواند تا ۵۵۰۰ یورو نیز افزایش داشته باشند.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

برای زندگی در آلمان باید به هزینه های مختلف توجه کرد. هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان، به موارد مختلفی بستگی دارد. به طور مثال برخی از شهر ها شرایط زندگی گران تری خواهند داشت. به طور میانگین هزینه های مورد نیاز برای دانشجویان در کشور آلمان حدود ۸۵۰ یورو در ماه می باشد. البته بیشترین هزینه مربوط به مسکن و تامین آن می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از کالج های m kurs آلمان

شرایط ورود در کالج های مقدماتی مختلف برای دانشجویان بین المللی در آلمان بسیار متفاوت است. برای این منظور، باید شرایط لازم را در وب سایت Studienkolleg بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را از طریق پست الکترونیکی ارسال کنید. با این حال مدارکی که در تمامی کالج های kurs m مشترک هستند به شرح زیر می باشد:

 • گواهینامه های تحصیلی دوره های قبلی
 • ریز نمرات تحصیلی دوره های قبلی
 • مدارک مربوط به مهارت های زبانی
 • رزومه های تحصیل
حتما بخوانید:  تحصیل پزشکی در آلمان | شرایط و مدارک + زمان ثبت نام

دقت کنید که تمامی این اسناد باید به طور رسمی ترجمه شوند. دقت کنید که درخواست آنلاین را می توان از طریق پلت فرم درخواست آنلاین دانشگاه های آلمان Uni-Assiste.de انجام داد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از کالج های m kurs آلمان

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از کالج های m kurs آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای تحصیل در کالج های kurs m لازم است تا به جهت دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایید. هنگامی که برای Studienkolleg در آلمان اقدام کردید و نامه پذیرش دریافت کردید، واجد شرایط درخواست ویزای دانشجویی هستید که به شما امکان می دهد به آلمان سفر کرده و مدرک دانشگاهی خود را دریافت کنید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • مدارک مربوط به زبان آلمانی
 • مدارک مربوط به پذیرش تحصیلی از کالج m kurs آلمان

دقت کنید که برای حضور در سفارت آلمان نیاز به اخذ زمان از پیش می باشد.

سخن آخر

بررسی کالج های m kurs آلمان به ما نشان می دهد که برای تحصیل در رشت های مختلف پزشکی و شاخه های مربوط به آن نیاز به پیش زمینه هایی است. پیش زمینه های موجود در دوره های kurs m ما را برای حضور در دانشگاه های آلمان آماده می کنند. برای تحصیل در آلمان و حضور در کالج ها می توانید با متخصصان و مشاوران موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد در شهر های شیراز و تهران مشورت کنید.

سوالات متداول در ارتباط با m kurs

 1. آیا تحصیل پزشکی در آلمان نیاز به پیش زمینه دارد؟

  بله برای تحصیل پزشکی در این کشور باید از پیش زمینه های موجود در کالج های این کشور استفاده نمود.

 2. منظور از کالج kurs m آلمان چیست؟

  منظور کالج هایی هستند که شما را برای تحصیل در رشته های مختلف زیر شاخه های پزشکی آماده می کنند.

 3. آیا برای شرکت در کالج های m kurs آلمان آزمون ورودی لازم است؟

  بله دانشجویان باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

 4. در دوره های مربوط به kurs m چه دروسی ارائه می شود؟

  در این دوره ها دروسی مانند زبان آلمانی، شیمی، زیست شناسی، ریاضی و فیزیک ارائه می شوند.

 5. هزینه زندگی دانشجویی در آلمان چقدر است؟

  هزینه زندگی دانشجویی در آلمان حدودا ماهیانه ۸۵۰ یورو می باشد.

 6. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از کالج های m kurs آلمان چیست؟

  مدارک بسته به هر کالج متفاوت است اما عمده ترین آن ها عبارتند از: گواهی تحصیلات قبلی، ریز نمرات، مدارک زبان آلمانی، رزومه تحصیلی و غیره.

 7. برای شرکت در دوره های kurs m باید تا چه سطحی از زبان آلمانی را بدانید؟

  برای شرکت در این دوره ها داشتن مدرک b2 مهم است.

 8. پس از پایان تحصیل در دوره های کورس ام می توان در چه رشته های مشغول شد؟

  پس از پایان تحصیل می توانید برای رشته های پزشکی، دندانپزشی، داروسازی، روان شناسی، علوم ورزشی، میکروبیولوژي و غیره درخواست دهید.

 9. هزینه ثبت نام در کالج های m kurs آلمان چقدر است؟

  هزینه به هر کالج بستگی دارد اما به طور میانگین نیاز به حدود ۴۹۵ یورو می باشد.

 10. دوره های کالج های ام کورس چه قدر زمان می برند؟

  این دوره ها عموما ۳۸ هفته یا دو ترم هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *