071-91009294  | 021-88724227  |

مشاغل مورد نیاز کشور آلمان

مشاغل مورد نیاز آلمان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

اقتصاد کشور آلمان از قدرتمندترین اقتصادهای جهان است که همواره نیازمند نیروی کاری واجد شرایط است. متقاضیان دارای شرایط و مدارک لازم می توانند در فرصت های شغلی مورد نیاز آلمان به کار و اشتغال بپردازند. کشور آلمان در حال حاضر دارای بیش از 470.000 فرصت شغلی نیازمند نیروی کاری واجد شرایط در 30 گروه شغلی حرفه ای است. در فهرست مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در سال 2022 تنوع شغلی بالایی وجود دارد.

متقاضیان مهاجرت شغلی به کشور آلمان برای اطلاع از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان باید از قبل فهرست مشاغل مورد نیاز کشور آلمان را بررسی کنند. بر این اساس در این مقاله اطلاعات و جزئیات لازم در مورد مشاغل مورد نیاز آلمان، پردرآمدترین شغل ها در آلمان، شغل های پردرآمد در آلمان و مشاغل فنی مورد نیاز آلمان را ارائه می دهیم.

اگر قصد مهاجرت شغلی به کشور آلمان را دارید و از روند کلی مهاجرت شغلی و همچنین مشاغل مورد نیاز کشور آلمان اطلاع ندارید، مطالعه این مقاله کمک زیادی به شما می کند.

چرا آلمان به عنوان بهشت برای کارگران است؟

در حال حاضر کشور آلمان به عنوان بهشت برای کارگران محسوب می شود و مهاجرت به آلمان بهترین گزینه برای کارپران خواهد بود. دلیل این امر به کمبود کارگران ماهر و متخصصان حرفه ای بر می گردد. در واقع کشور آلمان با کمبود شدید نیروی کار کارگری در همه حوزه های صنعتی مواجه است. کارفرمایان آلمانی برای پر کردن فرصت های شغلی خالی به زمان بیشتری نیاز دارند تا متقاضیان واجد شرایط را پیدا کنند. بر این اساس فهرست مشاغل مورد نیاز کشور آلمان هر سال بزرگتر و پربارتر می شود.

و بر این اساس برای نگهداشتن کارگران ماهر باید هزینه فراوانی بپردازند. افزایش حقوق کارگران، افزایش مزایای شغلی و فراهم کردن شرایط مناسب برای کار کارگران از جمله هزینه های فراوانی است که کارفرمایان آلمانی به کارگران ماهر می پردازند.

 

کمبود مهارت شغلی در آلمان در سال 2022

بازار کار آلمان در سال 2022 با چالش بزرگی دست به گریبان است. تا قبل از بحران همه گیری کرونا این کشور با کمبود کارگران ماهر در بسیاری از مشاغل مواجه بود. این کمبود مهارت شغلی هنوز هم در این کشور وجود دارد.

به منظور افزایش پتانسیل نیروی کار و جذب کارگران ماهر و با تجربه کاری مفید ارائه راه حل های کوتاه مدت و همچنین سیاست های جذب متقاضیان ماهر بین المللی الزامی است. در راستای افزایش پتانسیل کاری نیروی کار در آلمان روش های زیر تا حدودی سودمند است:

 • افزایش ساعات کاری
 • استخدام متقاضیان بیکار
 • به کارگیری متقاضیان با مدت های طولانی بیکاری
 • به کارگیری دوباره زنان در بازار کار
 • استخدام کارگران دارای گواهی شرکت در دوره های آموزشی

 

مهاجران در آلمان دارای بهترین مشاغل

موسسه های تحقیقاتی و انجمن های صنعتی آلمان خطرهای کمبود گسترده و ساختاری کارگران ماهر را در این کشور گوشزد کرده اند. به زودی صدها هزار کارگر واجد شرایط به دلیل بازنشستگی و دلایل دیگر فرصت های کاری را ترک خواهند کرد و مهاجران می توانند کمک بسیار بزرگی برای پر کردن این فرصت های شغلی باشند.

اما این فقط میزان حقوق و درآمد در آلمان نیست که در حال افزایش است. در چنین شرایطی یافتن شغل در آلمان راحت تر از قبل می شود و متقاضیان مهاجرت شغلی به این کشور اروپایی می توانند راحت تر روند مهاجرت را طی کنند.

بر اساس تخمین انجمن اتاق بازرگانی صنعت و بازرگانی آلمان در حال حاضر در حدود یک میلیون و هشتصد فرصت شغلی خالی در این کشور وجود دارد. صنعت تجاری و بازرگانی آلمان با کمبود حدود 250.000 نیروی کاری مواجه است و در حدود 80% رستوران های آلمان متقاضی یافتن کارمند مناسب می باشند.

کسب و کارهای بیشتری در کشور آلمان به سمت دیجیتالی و خودکار شدن پیش می رود و بر این اساس تقاضای کار برای متقاضیان متخصص در حوزه فناوری اطلاعات در آینده ای نزدیک به طور تصاعدی افزایش خواهد یافت.

بر اساس پیش بینی ها و مطالعات دقیق کشور آلمان تا سال 2030 با تقریبا حدود 3.000.000 نیروی کاری متخصص و حرفه ای مواجه خواهد شد که جذب متقاضیان واجد شرایط را از همین امروز را ضروری می کند.

حتی در حال حاضر نیز در حوزه مشاغل STEM که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، هر 5 نیروی کاری متخصص از خارج از کشور آلمان و از مهاجران و متقاضیان واجد شرایط می باشند.

 

در آینده ای نزدیک حدود صدها هزار نیروی کاری در آلمان بازنشسته خواهند شد و مهاجران می توانند کمک بسیار بزرگی برای پر کردن این فرصت های شغلی باشند

 

مشاغل مورد نیاز آلمان برای مهاجران در سال 2022

بازار کار آلمان با کمبود متخصصان ماهر در حوزه های مختلف شغلی مواجه است که پر کردن این فرصت های شغلی بدون بکارگیری و جذب مهاجران واجد شرایط و متقاضیان بین المللی از کشورهای دیگر امکان پذیر نمی باشد. کشور آلمان با توجه به دارا بودن جمعیت سالخورده و بازنشسته نیازمند نیروی کاری جوان و متخصص در بسیاری از صنایع و مشاغل است.

تخمین زده می شود که تا سال 2025 میلادی بیش از 4.000.000 آلمانی بازنشسته شود و همین امر ضرورت استخدام نیروهای کاری واجد شرایط از دیگر کشورها و مهاجران را افزایش می دهد.

مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در سال 2022 برای مهاجران و متقاضیان بین المللی در حوزه های علوم پایه، فناوری، مهندسی، ریاضیات، پرستاری، مراقبت های بهداشتی، علوم طبیعی و داروسازی است.

 

جدیدترین قوانین مهاجرت شغلی به آلمان در سال 2022

بر اساس جدیدترین قوانین مهاجرت شغلی به آلمان در سال 2022 متقاضیانی که قصد مهاجرت شغلی به آلمان و اشتغال در مشاغل مورد نیاز کشور آلمان را دارند، شانس بیشتری برای کار دارند. در واقع قوانین جدید به نیروهای کاری متخصص و حرفه ای واجد شرایط، فرصت بیشتری برای مهاجرت به آلمان می دهد.

بر اساس قوانین جدید متقاضیان مهاجرت شغلی به آلمان در صورت دارا بودن شرایط لازم می توانند به راحتی به بازار کار آلمان دسترسی داشته باشند و کارفرمای مورد نظر را بهتر انتخاب کنند. متقاضی فقط باید با کارفرمای آلمانی در تماس باشد تا صلاحیت های کاری وی را تایید کند.

بر اساس قوانین جدید، دیگر آژانس کار فدرال آلمان نیاز به اثبات این مورد ندارد که آیا نیروی کاری مناسب برای این فرصت شغلی در کشور آلمان یا اتحادیه اروپا وجود دارد یا خیر. در واقع متقاضی واجد شرایط بدون بررسی اولویت، مجوز کار را دریافت می کند.

علاوه بر این بر طبق قوانین جدید متقاضی می تواند برای هر شغلی در آلمان اقدام کند و محدودیتی بر اساس فهرست مشاغل مورد نیاز آلمان وجود ندارد. دیگر مورد مثبت در قوانین جدید مهاجرت شغلی به آلمان عدم نیاز به ارائه مدارک تحصیلات دانشگاهی است. یعنی متقاضیانی که دارای مدرک دوره های حرفه ای و یا فنی باشند نیز دارای شانس بالایی برای اخذ ویزای کار آلمان دارند.

دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان نیز از مزیت های قوانین جدید مهاجرت شغلی به آلمان بی نصیب نیستند. تا قبل از تصویب این قانون دانشجویان مهاجر در آلمان می توانستند فقط پس از فارغ التحصیلی شروع به کار کنند. اما بر طبق قوانین جدید دانشجویان می توانند در مقطعی از تحصیل خود تحصیلات را متوقف کنند و به کار تمام وقت بپردازند.

البته کار دانشجویی تمام وقت بر اساس قوانین جدید باید با حوزه تحصیلی دانشجو مطابقت داشته باشد. علاوه بر این دانشجو باید در مشاغل حرفه ای و نه مشاغل علمی و آکادمیک مشغول کار شود. همچنین دانشجویان می توانند حوزه تحصیل خود در دانشگاه را به آموزش حرفه ای اوسبیلدونگ Ausbildung تغییر دهند.

 

متقاضیان واجد شرایط برای کار در آلمان بر اساس قوانین جدید 2022

قوانین جدید مهاجرت شغلی به آلمان در سال 2022 فرصت بیشتری را برای کار و اشتغال متقاضیان بین المللی از کشورهای غیر-اتحادیه اروپا در آلمان فراهم می کند. در واقع بر اساس این قوانین متقاضیان ایرانی واجد شرایط شانس بالاتری برای کار و اشتغال در آلمان دارند. اما متقاضیان واجد شرایط بر اساس قوانین جدید مهاجرت شغلی آلمان در سال 2022 شامل چه کسانی است؟

 • متقاضیانی که در دوره های آموزش حرفه ای در آلمان شرکت کرده باشند.
 • متقاضیانی که در دوره های آموزش فنی حرفه ای در مراکز فنی حرفه ای معتبر کشورهای خود شرکت کرده باشند.
 • متقاضیانی که دارای مدرک دانشگاهی از دانشگاه های معتبر آلمان یا خارج از آلمان باشند.

 

 

مشاغل مورد نیاز کشور آلمان با تقاضای بالا

مهاجران و متقاضیان واجد شرایط برای کار در آلمان معمولا در مشاغلی با تقاضای بالا در این کشور مشغول می شوند. در واقع برای برخی حوزه های شغلی کشور آلمان نیازمند نیروی کار حرفه ای و متخصص است و تقاضای بسیاری برای این کارها در میان مهاجران وجود دارد. مشاغل با تقاضای بالا شامل دارندگان مدرک تحصیلی دانشگاهی و دارندگان مدرک آموزش فنی حرفه ای می باشد.

در سال های آینده میلیون ها نیروی کار متخصص و حرفه ای در آلمان بازنشسته می شوند و تقاضا برای جایگزین کردن نیروهای کاری واجد شرایط افزایش می یابد. تقاضا در بخش های مراقبت های بهداشتی و پزشکی، فناوری و تکنولوژی، مهندسی و فنی، حوزه ریاضیات، بانک ها، شرکت های بزرگ بیمه و مشاغل در حوزه های سلامتی و بهداشت به ویژه در جنوب و شرق آلمان می باشد. به طور کلی مشاغل مورد نیاز کشور آلمان با تقاضای بالا در سال 2022 در حوزه های شغلی زیر است:

 • پزشکان
 • مهندسان
 • معلمان
 • دانشمندان علوم طبیعی
 • ریاضیدانان
 • متخصصان فناوری اطلاعات
 • پرستاران
 • مراقبان بهداشت
 • تکنسین های فنی

 

مشاغل با تقاضای بالا شامل دارندگان مدرک تحصیلی دانشگاهی و دارندگان مدرک آموزش فنی حرفه ای می باشند.

بهترین مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در سال 2022

بازار کار کشور آلمان در حال حاضر با کمبود یک میلیون و دویست هزار فرصت شغلی خالی روبه رو است که بسیاری از آن ها برای مهاجران و متقاضیان بین المللی مناسب است. در واقع آلمان از کشورهای با شرایط بسیار مناسب کاری برای مهاجران واجد شرایط است.

بازار کار آلمان فاقد متخصصان ماهر و باتجربه ای است که پر کردن این شکاف بزرگ بدون استخدام و بکارگیری نیروی کار مهاجر امکان پذیر نیست.

کشور آلمان در حال حاضر به دو گروه نیروی کار واجد شرایط و نیروی کار با صلاحیت بالا نیازمند است. در واقع نیروی کار واجد شرایط به متقاضیان دارای مهارت کار حرفه ای و نیروی کار با صلاحیت بالا به متقاضیان دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی اطلاق می شود.

برخی از مشاغل مورد نیاز آلمان در حوزه نیروی کار ماهر و حرفه ای است. در حالی که بیشترین فرصت های شغلی در بازار امروز آلمان، در حدود 70% به متخصصان دارای مدرک تحصیلی و با صلاحیت علمی اختصاص دارد. مشاغل مورد نیاز آلمان در این فهرست دارای فرصت های شغلی خوبی برای شهروندان آلمانی و متقاضیان بین المللی از سراسر جهان می باشد. مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در سال 2020 در فهرست زیر ارائه شده است. در ادامه به بررسی خلاصه هر یک از این مشاغل مورد نیاز کشور آلمان می پردازیم:

 • متخصصان در حوزه فناوری اطلاعات IT Specialists
 • مشاوران و تحلیلگران حوزه فناوری اطلاعات IT Consultants/Analysts
 • محققان و پژوهشگران و تحلیلگران داده ها Data Scientists/Analysts
 • توسعه دهندگان نرم افزار Software Developers
 • پزشکان Doctors
 • مهندسان Engineering
 • مهندسان مکانیک و خودرو Mechanical/Vehicle Engineers
 • مهندسان برق Electrical Engineers
 • مهندسان عمران Civil Engineers
 • دانشمندان و محققان Scientists
 • ریاضیدانان Mathematicians
 • پرستاران و مراقبان ارشد حوزه سلامت Nurses and Senior Care Workers
 • کارگران فلزکار Metal Worker
 • تکنسین های الکترونیک یا برق Electronics Technicians / Electricians
 • مهندسان مکاترونیک Mechatronics
 • فروشندگان خرده فروشی Sellers in Retail

متخصصان در حوزه فناوری اطلاعات  IT Specialists

کشور آلمان با کمبود نیروی کاری متخصص در حوزه فناوری اطلاعات IT مواجه است که این کمبود در سال های اخیر افزایش یافته است. در حال حاضر این کشور به حدود 124.000 نیروی کاری متخصص در حوزه فناوری اطلاعات نیازمند است. در سال 2018 در حدود 42.000 فرصت شغلی جدید در این حوزه کاری در کشور آلمان ایجاد شده است.

تخصص در حوزه فناوری اطلاعات نه تنها از جمله مشاغل مورد نیاز آلمان است، بلکه به عنوان یکی از پردرآمدترین شغل ها در آلمان نیز محسوب می شود. کمبود متخصصان فناوری اطلاعات در 3 سال گذشته در کشور آلمان بیش از 2 برابر شده است.

شهر برلین به عنوان یک مرکز استارت آپ در حوزه فناوری اطلاعات از بهترین شهرهای آلمان برای کار در این زمینه شغلی است. از مشاغل جانبی در حوزه فناوری اطلاعات در آلمان می توان به مشاغل برنامه نویسی، توسعه دهنده نرم افزاری، متخصص علوم کامپیوتر و محقق در حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد.

فرصت های شغلی در حوزه فناوری اطلاعات هر سال رو به افزایش است. از مهم ترین مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در حوزه فناوری اطلاعات می توان توسعه دهندگان نرم افزار، مدیران شبکه و مدیران فناوری اطلاعات را نام برد.

میزان حقوق و درآمد مشاوران فناوری اطلاعات در آلمان سالانه در حدود 75.200 یورو و میزان حقوق توسعه دهندگان نرم افزاری سالانه در حدود 61.200 یورو می باشد.

 

مشاوران و تحلیلگران فناوری اطلاعات IT Consultants/Analysts

مشاوران و تحلیلگران فناوری اطلاعات نیز در زمره مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2022 می باشند که گاه متقاضیان بدون دارا بودن مهارت شغلی نیز می توانند ویزای کار آلمان را دریافت کنند. عدم نیاز به ارتباطات وسیع و عدم تعاملات کاری با دیگر افراد موجب شده است تا متقاضیان با دارا بودن مدرک زبان انگلیسی نیز بتوانند به راحتی در این رده شغلی فعالیت کنند. میزان حقوق و درآمد سالانه مشاوران و تحلیلگران فناوری اطلاعات در آلمان در حدود 60.000 تا 98.000 یورو می باشد.

 

محققان و پژوهشگران و تحلیلگران داده ها Data Scientists/Analysts

آینده جهان و کشورهای صنعتی و پیشرفته در تحلیل و مهندسی داده ها است و آلمان از جمله کشورهای مهم در حوزه های تجزیه و تحلیل داده ها و امنیت سایبری است. در واقع همه شرکت های بزرگ تجاری و اقتصادی نیازمند کارشناسان و متخصصان ماهر در حوزه جمع آوری داده ها می باشند. تجزیه و تحلیل این داده ها و شناسایی الگوهای متداول به بهینه سازی فرآیندها و جذب مشتریان و بازاریابی فعال این شرکت ها کمک شایانی می کند.

محققان و پژوهشگران حوزه داده ها در آلمان باید دارای مهارت هایی مانند برنامه نویسی باشند. وجود رشته علوم داده ها Data Science در دانشگاه های آلمان برای علاقمندان به حوزه های داده ها اهمیت زیادی دارد. متوسط حقوق و درآمد محققان و پژوهشگران حوزه داده ها در آلمان از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان سالانه در حدود 58.600 یورو می باشد.

 

توسعه دهندگان نرم افزار Software Developers

متخصصان و کارشناسان در حوزه فناوری اطلاعات شامل توسعه دهندگان اطلاعات، محققان داده ها و مشاوران و تحلیلگران فناوری اطلاعات می باشند که کارها و فعالیت های مختلفی را انجام می دهند. اما همه در زیر مجموعه کارشناسان و متخصصان فناوری اطلاعات IT قرار دارند.

توسعه دهندگان نرم افزار در آلمان باید دارای مهارت زبان های برنامه نویسی و توانایی تولید برنامه ها و نرم افزارهای جدید باشند. آزمایش نرم افزارها از لحاظ خطاهای موجود و کشف راه حل های جدید از وظایف کاری توسعه دهندگان نرم افزاری در آلمان است.

شغل توسعه دهنده نرم افزاری از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان و از شغل های پردرآمد در آلمان است. در حال حاضر در حدود 13.000 فرصت شغلی خالی در این رده شغلی در کشور آلمان وجود دارد که نسبت به سال گذشته در حدود یک سوم افزایش یافته است.

میزان حقوق و درآمد توسعه دهندگان نرم افزاری در آلمان سالانه بالغ بر 50.000 یورو می باشد که در زمره پردرآمدترین شغل ها در آلمان محسوب می شود.

 

پزشکان Doctors

علی رغم وجود تعداد زیادی از دانشجویان پزشکی در حال تحصیل و یا فارغ التحصیل در آلمان این کشور به پزشکان عمومی و متخصص فراوانی نیاز دارد. رشته پزشکی را می توان از پرطرفدارترین و پرتقاضاترین مشاغل در همه کشورها و به ویژه در آلمان به شمار آورد.

شغل پزشکی چه در رده عمومی و چه تخصصی از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان است. در حال حاضر در حدود 2000 فرصت شغلی برای جذب پزشکان متخصص و عمومی در آلمان وجود دارد. بسیاری از بیمارستان ها و کلینیک ها در شهرهای بزرگ و کوچک و حتی روستاهای آلمان برای جذب پزشکان ماهر تلاش می کنند.

کشور آلمان به طور جدی با کمبود پزشکان عمومی و متخصص روبه رو است و پزشکان دارای مدرک پزشکی 6 ساله مورد تایید این کشور در اولویت استخدام می باشند.

پزشکی از پردرآمدترین شغل ها در آلمان است که دارای میانگین حقوق و درآمد سالانه 65.000 تا 85.000 یورو می باشند. البته بر اساس تخصص و تجربه کاری و سوابق حرفه ای این میزان قابل افزایش است.

 

کشور آلمان به عنوان بهشت مهندسان یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت شغلی مهندسان در هر رشته تحصیلی می باشد

مهندسان Engineering

کشور آلمان به عنوان بهشت مهندسان یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت شغلی مهندسان در هر رشته تحصیلی می باشد. اغراق نیست اگر بگوییم از هر دو نفر ساکن این کشور یک نفر مهندس است. اما با همه این ها مهندسی از مشاغل فنی مورد نیاز آلمان است که در فهرست مشاغل مورد نیاز آلمان قرار دارد.

در کشور آلمان همه مشاغل فنی و مهندسی به ویژه رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی خودرو و مهندسی برق مورد نیاز می باشند.

بر اساس پیش بینی ها از مشاغل فنی مورد نیاز آلمان در سال 2022 فرصت های شغلی در حوزه های مهندسی سازه، مهندسی علوم کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی خودرو و مهندسی مخابرات را می توان نام برد.

 

مهندسان مکانیک و خودرو Mechanical/Vehicle Engineers

از آن جا که آلمان کشوری صنعتی است و صنایع مهم و کلیدی در این کشور متمرکز است، تقاضای بسیاری برای جذب مهندسان مکانیک و مهندسان خودرو در این کشور وجود دارد. مهندسی مکانیک و خودرو از مشاغل فنی مورد نیاز آلمان محسوب می شود. وجود مهندسان مکانیک در مناطقی که نیاز به ساخت و سازهای فنی وجود دارد، مثلا در صنایع خودروسازی و کشتی سازی و تولید اهمیت زیادی دارد.

مهندسی مکانیک و خودرو از جمله مشاغل مورد نیاز آلمان است و دارای درآمد و حقوق مناسب و بالایی است. در حال حاضر کشور آلمان با کمبود حدود 5000 نیروی کاری و کارگر در حوزه مهندسی مکانیک و خودرو و به همین میزان مهندسان متخصص در حوزه مکانیک و خودرو نیاز دارد.

برای کار به عنوان مهندس مکانیک و مهندس خودرو در آلمان دارا بودن مدرک مهندسی مکانیک یا خودرو الزامی است. میزان حقوق و درآمد سالانه یک مهندس مکانیک یا خودرو به عنوان شغل های پردرآمد در آلمان 40.000 تا 45.000 یورو می باشد.

 

مهندسان برق Electrical Engineers

با وجود وسایل برقی پیشرفته، گوشی های هوشمند و لپ تاپ و ابزارهای الکترونیکی هوشمند و پیشرفته نیاز به مهندسان و متخصصان در حوزه برق و الکترونیک در هر جای جهان احساس می شود.

مهندسی برق از جمله مشاغل مورد نیاز آلمان و مورد تقاضای بازار صنعت این کشور می باشد. مهندسی برق از مشاغل فنی مورد نیاز آلمان شامل توسعه و ساخت تجهیزات الکتریکی، تجهیزات الکترونیکی و مرتبط با انرژی است.

تقاضا برای جذب مهندسان برق ماهر و باتجربه در بازار آلمان به طور روزافزون در حال افزایش است. وجود شرکت های بزرگ جهانی مانند شرکت های صنعتی BMW، Daimler, Samsung, Siemens, Sony, Volkswagen  و کارفرمایان بالقوه این شرکت ها نویدبخش اخذ ویزای کار آلمان برای مهندسان برق واجد شرایط است. این شرکت های بزرگ آلمانی با هزاران کارمند و مهندس به طور دائم دارای تقاضای کار برای مهندسان واجد شرایط می باشند.

میانگین حقوق و درآمد یک مهندس برق در زمره شغل های پردرآمد در آلمان سالانه در حدود 60.000 یورو می باشد.

 

مهندسان عمران Civil Engineers

وجود مهندسان عمران و ساخت و ساز از مشاغل مورد نیاز آلمان همواره و در همه زمان ها در کشور آلمان احساس می شود. زیرا شهروندان آلمانی هیچ گاه از ساختن ساختمان ها و برج ها در این کشور خسته نمی شوند.

مهندسان عمران با تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و یا دکترا در دانشگاه های آلمان می توانند در حوزه های تخصصی مهندسی عمران مدرک خود را دریافت کنند و با این مدرک درآمد و حقوق بالاتری کسب کنند.

مهندسی عمران از شغل های پردرآمد در آلمان محسوب می شود که با تقاضای فراوانی برای صنعت ساخت و ساز این کشور همراه است. میزان حقوق و درآمد مهندسان عمران در کشور آلمان سالانه در حدود 62.000 یورو است.

 

دانشمندان  و محققان Scientists

دانشمندان در حوزه علوم طبیعی نیز در فهرست مشاغل مورد نیاز آلمان قرار دارند. دانشمندان و متخصصان در حوزه علوم طبیعی در دانشگاه ها، موسسه های تحقیقی و بسیاری دیگر از فرصت های شغلی علمی در آلمان مشغول کار و فعالیت می باشند. از جمله حوزه های علمی و کاری دانشمندان علوم طبیعی می توان به علوم فیزیک، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی، هواشناسی و نجوم و بوم شناسی اشاره کرد.

کشور آلمان نیاز شدیدی به دانشمندان در حوزه های شیمی و زیست شناسی دارد. در واقع متخصصان زیست شناس و شیمی در زمره مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در سال 2022 می باشد. دانشمندان متخصص در این حوزه های علمی با دارا بودن شرایط لازم همین امروز می توانند برای اخذ ویزای شغلی آلمان اقدام کنند.

 

ریاضیدانان Mathematicians

ریاضیدانان با دارا بودن دانش علمی در حوزه های جبر و هندسه و یا ریاضیات کاربردی و یا نظری نقش مهمی در صنعت و پیشرفت آلمان دارند. گرچه رشته ریاضیات برای تحصیل در دانشگاه های آلمان بسیار محبوب و مورد علاقه نمی باشد، اما کارشناسان و متخصصان در حوزه ریاضیات محبوب و مورد تقاضا است.

متخصصان در حوزه ریاضی به عنوان مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در زمینه های نرم افزار و مخابرات، تحقیق و توسعه، بانک ها و شرکت های بیمه، دانشگاه ها و تدریس در مدارس به فعالیت مشغولند.

در واقع ریاضیدانان با دارا بودن دانش و علم ریاضی و هندسه می توانند در کشور آلمان شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. میزان درآمد و حقوق سالانه یک ریاضیدان در کشور آلمان از حدود 64.000 تا 75.000 یورو می باشد.

 

ریاضیدانان به عنوان مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در زمینه های نرم افزار و مخابرات، تحقیق و توسعه، بانک ها و شرکت های بیمه، دانشگاه ها و تدریس در مدارس به فعالیت مشغولند

 

 

پرستاران و مراقبان ارشد حوزه سلامت Nurses and Senior Care Workers

پرستاری به عنوان یکی از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در فهرست مشاغل مورد نیاز کشور آلمان قرار دارد و مراقبان ارشد حوزه سلامت برای مراقبت از سالمندان بیشتر از شغل پرستاری مورد تقاضا می باشند. جمعیت کشور آلمان به سرعت در حال پیر شدن است و این کشور به کارگران بیشتری برای مراقبت از سالمندان و بازنشستگان سالخورده نیاز دارد.

کمبود مراقبان ارشد در حوزه سلامت سالمندان به طور روزافزون در کشور آلمان رو به افزایش است. پیش بینی می شود در آینده نزدیک از حدود 50.000 تا 60.000 فرصت شغلی در حوزه مراقبت از سالمندان و پرستاری در آلمان ایجاد شود.

در حال حاضر بسیاری از بیمارستان ها و کلینیک ها و مراکز مراقبتی آلمان با کمبود پرستار و مراقبان سلامتی مواجه می باشند. بر اساس پیش بینی ها تا سال 2030 در حدود 500.000 پرستار و کارمند بخش مراقبت های بهداشتی و سلامت آلمان بازنشسته خواهند شد.

رشته پرستاری در آلمان بیشتر در کالج های حرفه ای این کشور ارائه می شود. دانشگاه های پرستاری کمتر از 10 سال است که این رشته تحصیلی را ارائه کرده اند. دوره آموزش حرفه ای پرستاری در حدود 3 سال می باشد و متقاضیان بین المللی نیز برای تحصیل در دوره پرستاری آلمان می توانند اقدام کنند.

تا سال 2025 کشور آلمان با حدود 150.000 فرصت شغلی در حوزه کار پرستاری و مراقبت بهداشتی و سلامت مواجه خواهد بود. در واقع این شرایط بهترین فرصت برای متقاضیانی است که دارای مدرک تحصیلی پرستاری می باشند و قصد مهاجرت شغلی به آلمان را دارند.

میزان حقوق و درآمد پرستار در آلمان سالانه در حدود 37.900 یورو و میزان حقوق و درآمد پرستار و مراقب سالمندان سالانه در حدود 32.400 یورو می باشد. پرستاری و مراقبت سلامت سالمندان گرچه از جمله مشاغل راحت محسوب نمی شوند اما از مشاغل مورد نیاز آلمان و یکی از مشاغل با درآمد و مزایای خوب در آلمان است.

 

کارگران فلزکار Metal Worker

کار در حوزه فلزکاری از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان و از شغل های پردرآمد در آلمان می باشد که همواره مورد تقاضا است. کارگران فلزکار که در زمره مشاغل فنی مورد نیاز آلمان هستند دارای تنوع کاری فراوان و البته حقوق و درآمد خوب می باشند. به طور کلی کشور آلمان نیازمند کارگران حرفه ای در حوزه های فنی مانند جوشکاری و فلزکاری است.

کشور صنعتی آلمان در حوزه های ساخت و ساز و ساختمان و صنایع مهم نیازمند کارگران فلزکار با سوابق کاری و تجربه حرفه ای می باشد.

تکنسین های الکترونیک یا برق  Electronics Technicians / Electricians

تکنسین های الکترونیک و برق از جمله مشاغل مورد نیاز کشور آلمان و بیشتر کشورهای جهان است. تکنسین های الکترونیک یا برق به عنوان مشاغل فنی مورد نیاز آلمان می توانند در حوزه های مختلف صنعت و فناوری فعالیت کنند. از حوزه های کاری مهم برای کار تکنسین های الکترونیک یا برق می توان فناوری اتوماسیون، فناوری بهره برداری، فناوری انرژی، صنعت ساخت و ساز و ساختمان، صنایع زیرساخت، فناوری اطلاعات و سیستم ها و تجهیزات و سیستم ها را نام برد.

میزان حقوق و درآمد تکنسین های الکترونیک یا برق در آلمان به عنوان یکی از شغل های پردرآمد در آلمان سالانه در حدود 40.000 یورو می باشد. ذکر این نکته ضروری است که متقاضیان بدون ارائه مدرک تحصیلی دانشگاهی و با دارا بودن سوابق کاری می توانند در این حوزه شغلی در آلمان به کار و اشتغال بپردازند.

 

مهندسان مکاترونیک Mechatronics

مکاترونیک از رشته های تحصیلی و مشاغل محبوب در آلمان است که این روزها بسیار پرتقاضا است. می توان گفت که هر محصول فناوری جدید با علم الکترونیک، مکانیک و علوم کامپیوتر در ارتباط است و همه این علوم در رشته مهندسی مکاترونیک ترکیب شده است.

متخصصان و مهندسان حرفه ای در حوزه مکاترونیک می توانند در حوزه های شغلی مختلف از الکترونیک تا مکانیک و کامپیوتر در کشور آلمان مشغول کار شوند. برای کار در حوزه علم مکاترونیک دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی یا حتی مدرک فنی حرفه ای الزامی است.

میزان حقوق و درآمد متخصص مکاترونیک از جمله مشاغل مورد نیاز کشور آلمان سالانه در حدود 40.000 تا 45.000 یورو می باشد. شغل مهندسی مکاترونیک را می توان از شغل های پردرآمد در آلمان محسوب کرد.

 

فروشندگان خرده فروشی Sellers in Retail

شغل فروشندگی خرده فروشی یا دستیار فروش از جمله مشاغل مورد نیاز کشور آلمان است که در فروشگاه های بزرگ و کوچک مورد تقاضا است. از جمله موارد همه مصرف کنندگان در همه جای جهان مواد غذایی و تجهیزات فنی و مبلمان و وسایل خانه است که در همه حال مورد نیاز می باشد. بر این اساس خرده فروشی همیشه مورد نیاز شهروندان هر کشوری است.

برای کار و اشتغال در حوزه خرده فروشی از مشاغل مورد نیاز آلمان دارا بودن مدرک زبان آلمانی و تسلط به این زبان الزامی است. گرچه ارائه مدارک تحصیلی و یا کاری دیگری مورد نیاز نیست و برخی از متقاضیان می توانند از کارفرماهای آلمانی آموزش های لازم را فرا گیرند.

گرچه خرده فروشی و یا دستیار خرده فروشی از جمله پردرآمدترین شغل ها در آلمان نیست، اما این کشور به این رده شغلی بسیار نیازمند است. میزان حقوق و درآمد یک فروشنده خرده فروش در آلمان سالانه در حدود 18.000 تا 26.400 یورو است.

 

در حال حاضر مشاغل مورد نیاز کشور آلمان کدامند؟

بر اساس مهارت کاری و یا تجربه حرفه ای و یا مدرک تحصیلی مشاغل مورد نیاز کشور آلمان به سه رده زیر طبقه بندی می شوند. قبل از مطالعه این جدول ذکر ویژگی های هر یک از متقاضیان برای فعالیت در مشاغل مورد نیاز کشور آلمان الزامی است:

 • متقاضی واجد شرایط: متقاضی که دوره آموزشی مربوط به هر یک از مشاغل مورد نظر را دریافت کرده و یا دارای شرایط لازم برای این مشاغل می باشد.
 • متقاضی متخصص: متقاضی که دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد فنی و یا مهندسی می باشد و یا دارای مدرک معادل مهندسی و واجد شرایط برای این مشاغل است.
 • متخصص ماهر: متقاضی که دارای مدرک حداقل 4 ساله دانشگاه و یا دارای گواهی دوره آموزشی باشد.
متقاضی واجد شرایطمتقاضی متخصصمتخصص ماهر
حوزه نصب کابل و حفاظت و نگهداریحوزه مراقبت از سالمندانحوزه توسعه نرم افزاری
حوزه مراقبت از سالمندانحوزه خدمات و تهیه غذاحوزه فنی و علوم کامپیوتر
حوزه تجهیزات و فناوری تهویه هوا، سیستم های گرمایشی و بهداشتیمهندس ارشد مهندسی عمران و ساخت و سازحوزه مشاور کاربردی فناوری اطلاعات
حوزه حفر کانال و تونلحوزه سرپرستی تکمیل کار، ساخت و نصب دیوار کاذب، چوب بری و  شیشه بریوکلا
حوزه ساخت چاهحوزه فیزیوتراپیحوزه تخصصی پزشکی داخلی
 مدرس رانندگیحوزه تخصصی بیهوشی
  حوزه تخصصی عصب شناسی، روانپزشکی و روان درمانی
  پزشکان

 

 

مشاغل مورد نیاز کشور آلمان به سه گروه متقاضیان واجد شرایط، متقاضیان متخصص و متقاضیان ماهر طبقه بندی می شوند.

مشاغل STEM در آلمان

مشاغل STEM ( Science، Technology، Engineering و Mathematics) در آلمان به مشاغل در حوزه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات اطلاق می شود که دارای فرصت های شغلی متنوع می باشد. کشور آلمان همواره با کمبود نیروی متخصص و حرفه ای کاری در این حوزه های شغلی مواجه است و برای جبران این کمبود هر ساله متخصصان واجد شرایط را جذب می کند.

در حال حاضر تقاضای نیروی کاری در حوزه مشاغل STEM در حدود 338.000 نفر می باشد که از میزان سال قبل در حدود 42.000 نفر بیشتر است. در حدود 15% از کارشناسان و متخصصان مشاغل حوزه STEM را زنان تشکیل می دهند.

متخصصان مشغول کار در حوزه مشاغل STEM برای کشور آلمان اهمیت زیادی دارند، زیرا در صنایع مهم و حیاتی آلمان مشغول کار هستند و ارزش افزوده فراوانی تولید می کنند.

به همین دلیل دولت آلمان با مهاجرت متقاضیان متخصص در حوزه های مشاغل STEM استقبال می کند و حتی حداقل حقوق لازم برای دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا را سالانه تا 44.304 یورو کاهش داده است.

خبر خوب این است که هر 5 نیروی کاری در حوزه مشاغل STEM از متقاضیان مهاجرت شغلی به آلمان تشکیل می باشند. در واقع متقاضیان دارای شرایط لازم و از جمله سوابق کاری در حوزه تخصصی شغلی مورد نظر شانس بالایی برای اخذ ویزای کار آلمان دارند.

در حال حاضر کمتر شهروندان آلمانی دارای شرایط لازم و تحصیلات و مهارت های حرفه ای برای این فرصت های شغلی در مشاغل STEM می باشند و بر این اساس ارجحیت با متقاضیان بین المللی و واجد شرایط است.

 

مشاغل مورد نیاز کشور آلمان با آموزش فنی حرفه ای

اگر متقاضیان بین المللی در کشور آلمان دوره های فنی حرفه ای را بگذراند و مدرک فنی کسب کند، احتمال بسیار کمی دارد که بیکار بماند. می توان گفت در حدود 70% از فرصت های شغلی آزاد آلمان مربوط به مشاغل بدون مدرک تحصیلی دانشگاهی و با آموزش فنی حرفه ای است.

بسیاری از شرکت های آلمانی در حال حاضر به دنبال نیروی کاری مناسب برای مشاغل فنی مورد نیاز آلمان در حوزه های صنعت و تجارت می باشند و تقاضا برای جذب متقاضیان دارای گواهی آموزش فنی حرفه ای زیاد است.

در واقع علت این کمبود شدید نیروی کاری ماهر در بخش های مختلف صنایع و تجارت آلمان گرایش به تحصیل در دانشگاه و اخذ مدرک علمی به جای آموزش حرفه ای است. بر این اساس هر ساله از تعداد کارگران آموزش دیده فنی حرفه ای در صنایع این کشور کم می شود.

 

مشاغل بسیار مورد نیاز کشور آلمان در سال 2022

اگر قصد مهاجرت شغلی به کشور آلمان را دارید، آگاهی از مشاغل مورد نیاز آلمان، شغل های پردرآمد در آلمان، مشاغل فنی مورد نیاز آلمان و پردرآمدترین شغل ها در آلمان کمک می کند تا آگاهانه برای مهاجرت اقدام کنید. در فهرست مشاغل بسیار مورد نیاز آلمان در سال 2022 درخواست های ویژه در هر بخش از مشاغل آلمان و میزان حقوق ماهانه این مشاغل نیز ارائه شده است. علاوه بر این تعداد روزهایی که کارفرمایان برای پر شدن این فرصت های شغلی باید جستجو کنند نیز ارائه شده است.

 

مشاغل بسیار مورد نیاز آلمان 2022تعداد روزهایی که این شغل بدون نیروی کار مانده استحقوق ماهانه
Caregiver مراقبان سلامت223€ 2,954
Plumber لوله کش207€ 3,019
Equipment operator on construction site اپراتور تجهیزات در ساخت و ساز198€ 2,678
Nurse  پرستار182€ 2,898
Power engineer مهندس برق179€ 3,576
Bus or train driver  راننده اتوبوس یا قطار175€ 2,278
Physical education teacher outside of school/driving instructor معلم تربیت بدنی و ورزش خارج از مدرسه / مربی رانندگی173€ 3,002
Painter or plasterer نقاش یا گچ کار ساختمان171€ 2,374
Welder  جوشکار169€ 2,571
Livestock farm  دامدار165€ 2,209
Aerospace Engineer  مهندس هوافضا162€ 5,366
Food technician تکنسین مواد غذایی155€ 3,335
Orthopedist  ارتوپد154€ 9,974
Cashier  صندوقدار151€ 2,033
Programmer برنامه نویس151€ 4,081
Interior architecture / decoration معمار داخلی/ دکوراتور151€ 3,048
Mechatronics engineer مهندس مکاترونیک149€ 2,810
Doctor / dentist پزشک/ دندانپزشک149€ 6,347
Waiter پیشخدمت148€ 1,859
Tax consultant  مشاور مالیاتی147€ 5,625
insurance broker  کارگزار بیمه146€ 3,800
Florist  گلفروشی146€ 2,123
Garbage disposer ساماندهی زباله145€ 2,627
Pharmacist  داروساز139€ 2,745
Electrical engineer مهندس برق136€ 3,953
Technical illustration تصویرگر و طراح فنی135€ 2,642
Agricultural farmer کشاورز133€ 2,548
Object and personal security مراقب اشیا و گارد شخصی133€ 2,305
Cook  آشپز121€ 2,169
Machine builders ماشین سازان121€ 4,441
Surveyor  نقشه بردار120€ 2,906
Retail Salesperson فروشنده خرده فروشی119€ 2,130

 

 

بسیاری از شرکت های آلمانی در حال حاضر به دنبال نیروی کاری مناسب می باشند و تقاضا برای جذب متقاضیان دارای گواهی آموزش فنی حرفه ای زیاد است.

 

شغل های پردرآمد در آلمان

در حال حاضر کشور آلمان با دارا بودن نرخ بیکاری کمتر در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از برترین کشورهای جهان برای کار و اشتغال است. بالا بودن میزان حقوق و درآمد و همچنین نیاز آلمان به کارگران و متخصصان ماهر و باتجربه موجب شده است تا بسیاری از متقاضیان بین المللی این کشور را در بالاترین فهرست مقاصد مهاجرتی خود قرار دهند.

کشور آلمان تا سال 2030 نیاز به حداقل 3 میلیون نیروی کار ماهر خواهد داشت که کارگران ماهر و نیروی کار حرفه ای با دارا بودن شرایط لازم می توانند برای مهاجرت شغلی به این کشور اقدام کنند. در جدول زیر برخی از شغل های پردرآمد در آلمان ارائه شده است که متقاضیان واجد شرایط می توانند برای مهاجرت شغلی از طریق این مشاغل مورد نیاز آلمان اقدام کنند:

 

شغل های پردرآمد در آلمانحقوق و درآمد سالانه
مدیر فروشدر حدود  116.000 یورو
متخصص رشته های علوم بهداشتدر حدود  58.000 یورو
پژوهشگر و محقق حوزه بیوتکنولوژی و علم عصب شناسیدر حدود  50.000 یورو
کارشناس علوم داده ها و فناوری اطلاعات ITدر حدود  47.000 یورو
متخصص رشته های مهندسیدر حدود  46.000 یورو
متخصص امور مالی و حسابداریدر حدود  44.000 یورو
مدرس و معلم خصوصیدر حدود  40.000 یورو
متخصص بازاریابیدر حدود  32.000 یورو
پژوهشگر و محقق در حوزه های ریاضیات، فناوری اطلاعات و علوم عصب شناسیدر حدود  50.000 یورو

 

 

مشاغل فنی مورد نیاز آلمان

کشور آلمان علاوه بر کمبود نیروی کاری در حوزه های تخصصی علمی نیازمند نیروهای فنی و متقاضیانی است که فاقد مدرک دانشگاهی هستند. بر این اساس متقاضیان بین المللی دارای مهارت کاری و حرفه ای در مشاغل فنی می توانند در فهرست مشاغل فنی مورد نیاز آلمان شغل مورد نظر خود را پیدا کنند و بر طبق آن برای مهاجرت شغلی اقدام کنند.

عدم نیاز به ارائه مدرک تحصیلی دانشگاهی از مهم ترین موارد در مهاجرت شغلی برای متقاضیان دارای مهارت کاری و حرفه ای در مشاغل فنی مورد نیاز آلمان می باشد. عدم وجود محدودیت سنی و دارا بودن حداقل 2 سال سابقه کاری حرفه ای و یا دارا بودن مدرک آموزش عملی یا مدرک فنی حرفه ای از شرایط لازم برای کار در مشاغل فنی مورد نیاز آلمان است. البته دارا بودن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 الزامی است. برخی از مهم ترین مشاغل فنی مورد نیاز آلمان در فهرست مشاغل مورد نیاز کشور آلمان در سال 2022 عبارت است از:

 

مشاغل فنی در حوزه تولید مصالح ساختمانیمشاغل فنی در حوزه تولید صنایع چوبی و مبل
مشاغل فنی در حوزه تولید لاستیک و پلیمرمشاغل فنی در حوزه ماشین آلات ساختمانی
مشاغل فنی در حوزه ماشین آلات صنعتیمشاغل فنی در حوزه اتوماسیون صنعتی
برق ساختمان، برق صنعتی، ماشین ابزارساختمان سازی، سقف کاذب، گچ کاری
لوله کشی، تاسیسات ساختمان، تهویه مطبوعساخت جاده و آسفالت ریزی، عایق کاری
عایق کاری ساختمان، اپراتور ماشین های سنگینچوب کاری، نجاری، تکنسین برق، تراشکاری
کشتی سازی، صنایع کاغذی، راه آهن، مدیریت انرژینساجی، آهنگری، کفاشی، قایق سازی، بادبان سازی

 

 

 

پردرآمدترین شغل ها در آلمان

در جدیدترین قانون اداره کار آلمان قانون گذاران آلمانی طرح افزایش حقوق و درآمد را به 12 یورو برای هر ساعت تصویب کردند. این افزایش از ابتدای اکتبر 2022 در کشور آلمان قابل اجرا است، همچنین برای مشاغل و کسب و کارهای کوچک محدودیت درآمد بالاتر وجود دارد.

بر این اساس میزان حقوق و درآمد در آلمان برای کسب و کارهای کوچک تا حدود 70 یورو تصویب شده است. به عبارت دیگر از اول اکتبر 2022 میزان حقوق و درآمد در آلمان ماهانه تا سقف 520 یورو از پرداخت مالیات و بیمه تامین اجتماعی معاف می باشد. بر طبق این طرح قانونی حداقل محدودیت مشاغل و کسب و کارهای بزرگتر از حدود 1300 یورو به 1600 یورو است.

متقاضی با اخذ ویزای کار آلمان و مهاجرت کاری به این کشور و اشتغال در یک شغل مناسب می تواند به طور معمول ماهانه تا 3810 یورو حقوق و درآمد کسب کند.

میانگین میزان حقوق و درآمد در آلمان ماهانه حداقل از 960 یورو تا حداکثر 17000 یورو می باشد. این میانگین حقوق و درآمد در آلمان شامل حق مسکن، حمل و نقل و دیگر مزایا است. در فهرست زیر پردرآمدترین شغل ها در آلمان در سال 2022 و میزان حقوق و درآمد این مشاغل ارائه شده است:

 

پردرآمدترین شغل ها در آلمانمیزان حقوق و درآمد در آلمان در سال 2022
پزشک جراح/ پزشک عمومیماهانه از 6.520 تا 22.500 یورو
قاضیماهانه از 5.480 تا 18.900 یورو
وکیلماهانه از 4.430 تا 15.300 یورو
مدیر بانکماهانه از 4.170 تا 14.400 یورو
مدیر عامل اداریماهانه از 3.910 تا 13.500 یورو
مدیر عامل مالیماهانه از 3.650 تا 12.600 یورو
دندانپزشک تخصصی ارتودنسیماهانه از 3.520 تا 12.200 یورو
استاد دانشگاهماهانه از 3.130 تا 10.800 یورو
خلبانماهانه از 2.610 تا 9.020 یورو
مدیر بازاریابیماهانه از 2.350 تا 8.110 یورو

 

 

 

سخن پایانی

در این مقاله مشاغل مورد نیاز آلمان، پردرآمدترین شغل ها در آلمان و مشاغل فنی مورد نیاز آلمان به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفت.

علاوه بر این اطلاعات لازم در مورد شغل های پردرآمد در آلمان و میزان حقوق و درآمد برخی از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان نیز ارائه شد.

نکات مهم این مقاله در مورد مشاغل مورد نیاز آلمان و میزان حقوق و درآمد این مشاغل مورد نیاز کشور آلمان است که مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد با آگاهی کامل از این شرایط و برخورداری از دانش روز بهترین راهنمایی ها را ارائه داده اند.

حتی اگر دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی و یا سوابق کاری درخشان نیستید، نگران نباشید! کارشناسان مهاجرتی موسسه ما بهترین روش برای مهاجرت کاری به آلمان و اخذ ویزای کار آلمان و کار در شغل های پردرآمد در آلمان را به شما ارائه می دهند.

گرچه مطالب این مقاله بر اساس آخرین قوانین مهاجرتی نوشته شده است اما با گذشت زمان و تغییر قوانین ممکن است تغییر کند.

بدون شک بسیاری از متقاضیان بدون مشاوره های مهاجرتی و بدون کمک از کارشناسان موسسه های مهاجرتی قادر به ارائه درخواست و ارسال مدارک لازم برای مهاجرت کاری و اخذ دعوت نامه کاری آلمان می باشند، اما کمک از مشاوران و کارشناسان ماهر موجب تسریع در روند اخذ ویزای کار آلمان و اخذ دعوتنامه کاری آلمان و تضمین انجام کارهای مهاجرت شغلی برای متقاضیان واجد شرایط می باشد.

اگر از نحوه اخذ ویزای کار آلمان و یا مشاغل فنی مورد نیاز آلمان بدون مدرک تحصیلی آگاه نیستید، می توانید سوال های خود را در بخش دیدگاه این مقاله مطرح کنید تا کارشناسان و مشاوران مهاجرتی مطلع و باتجربه و آگاه از آخرین قوانین مهاجرتی به آن ها پاسخ دهند.

مشاوران و کارشناسان ارشد موسسه مهاجرتی میرداماد دارای تخصص کاری و آگاه از آخرین قوانین مهاجرتی هستند. این مشاوران همه تلاش خود را به کار می بندند تا شرایط لازم برای اخذ ویزای کار آلمان و کار و اشتغال در مشاغل مورد نیاز آلمان را برای متقاضیان فراهم کنند.

 

سوالات متداول در مورد مشاغل مورد نیاز کشور آلمان

 • آیا امکان یافتن شغل مناسب در آلمان برای متقاضیان ایرانی وجود دارد؟

بله. بر اساس تخمین انجمن اتاق بازرگانی صنعت و بازرگانی آلمان در حال حاضر در حدود یک میلیون و هشتصد فرصت شغلی خالی در این کشور وجود دارد. صنعت تجاری و بازرگانی آلمان با کمبود حدود 250.000 نیروی کاری مواجه است و در حدود 80% رستوران های آلمان متقاضی یافتن کارمند مناسب می باشند.

 

 • تفاوت میان متقاضی واجد شرایط و متقاضی متخصص برای کار در آلمان چیست؟

متقاضی واجد شرایط دوره آموزشی مربوط به هر یک از مشاغل مورد نظر را دریافت کرده و یا دارای شرایط لازم برای این مشاغل می باشد. اما متقاضی متخصص دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد فنی و یا مهندسی می باشد و یا دارای مدرک معادل مهندسی و واجد شرایط برای این مشاغل می باشد.

 

 • آیا مشاغل STEM از جمله مشاغل مورد نیاز کشور آلمان محسوب می شوند؟

مشاغل STEM ( Science، Technology، Engineering و Mathematics) در آلمان به مشاغل در حوزه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات اطلاق می شود که دارای فرصت های شغلی متنوع می باشد. کشور آلمان همواره با کمبود نیروی متخصص و حرفه ای کاری در این حوزه های شغلی مواجه است و برای جبران این کمبود هر ساله متخصصان واجد شرایط را جذب می کند.

 

 • آیا امکان یافتن کار در آلمان فقط با مدرک فنی حرفه ای وجود دارد؟

بله. اگر متقاضیان بین المللی در کشور آلمان دوره های فنی حرفه ای را بگذراند و مدرک فنی کسب کند، احتمال بسیار کمی دارد که بیکار بماند. می توان گفت در حدود 70% از فرصت های شغلی آزاد آلمان مربوط به مشاغل بدون مدرک تحصیلی دانشگاهی و با آموزش فنی حرفه ای است.

 

 • مهم ترین شرایط کار در مشاغل فنی مورد نیاز آلمان چیست؟

عدم نیاز به ارائه مدرک تحصیلی دانشگاهی، عدم وجود محدودیت سنی و دارا بودن حداقل 2 سال سابقه کاری حرفه ای و یا دارا بودن مدرک آموزش عملی یا مدرک فنی حرفه ای از شرایط لازم برای کار در مشاغل فنی مورد نیاز آلمان است. البته دارا بودن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 الزامی است.