071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

غالبا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند را دانشجویان با دیدگاه بلند مدت انتخاب می کنند. چرا که تحصیل در این رشته و این کشور راهی است برای آغاز پیشرفت ها بلند مدت. شاید بپرسید چرا؟ سوال شما را در مقاله زیر که به قلم کارشناسان موسسه حقوقی میرداماد گردآوری شده است، پاسخ داده ایم؛ با ما همراه باشید تا در ادامه شرایط اخذ ویزای تحصیلی تایلند را نیز برای شما بیان کنیم.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند

سال تحصیلی اکثر دانشگاهها شامل دو ترم 16 هفته ای و یک دوره تابستانی است. ترم اول از ژوئن تا اکتبر آغاز می شود، ترم دوم از نوامبر تا ماه مارس اجرا می شود و ترم تابستان از آوریل تا ماه می اجرا می شود. بعضی از دانشگاه ها از تقویم ترم های غرب از سپتامبر تا دسامبر و ژانویه تا ماه مه استفاده می کنند و برخی از دانشگاه ها از تقویم سه ترمی استفاده می کنند. تا سال 2014، انتظار می رود که تمام دانشگاه های تایلند از سیستم ترم غربی استفاده کنند تا بتوانند با جامعه جهانی هماهنگ شوند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند

فرصت های تحصیلات تکمیلی در تایلند

فرصت های زیادی برای کار در تایلند پس از فارغ التحصیلی، به ویژه برای شرکت های چند ملیتی وجود دارد. تایلند اقتصاد بسیار متنوعی دارد؛ صنایع عمده شامل گردشگری، منسوجات و پوشاک، پردازش کشاورزی، نوشیدنی ها، توتون و تنباکو، سیمان، تولیداتی مانند جواهرات، کامپیوتر، مدارهای مجتمع، مبلمان، پلاستیک و خودرو است. به علاوه بسیاری از فرصت ها در زمینه های پزشکی وجود دارد. دانشجویانی که می خواهند در کار خود در تایلند باقی بمانند باید برای سفارت یا کنسولگری تایلند در کشور خود درخواست ویزای غیر مهاجرتی بدهند.

دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته های PhD در تایلند هستند، فرصت های زیادی برای تحصیل بیشتر پیدا خواهند کرد و باید با موسسه خاصی کار کنند که علاقه مند به شرکت در آن هستند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی تایلند

دانشجویان بین المللی نیاز به ویزا برای تحصیل در تایلند دارند , با این حال، در بسیاری از موارد، دانشگاهی که دانشجو در حال برنامه ریزی برای ثبت نام در آن است، می تواند به روند اداری کمک کند. قبل از ورود به تایلند، دانشجویان باید درخواست ویزای تحصیلی (ویزای غیر مهاجران) را به سفارت یا کنسولگری تایلند در کشور خود بدهند. ویزای تحصیلی فقط برای 90 روز مفید است، پس از ورود به تایلند، دانشجو باید برای یک ویزای دانشجویی یک ساله درخواست دهد، که در صورت نیاز می تواند برای دوره های اضافی یک ساله تمدید شود. هزینه ویزا THB 1،900 (حدود 60 دلار) است. پس از دریافت ویزا، دانشجویان باید هر 90 روز آدرس فعلی خود به اداره مهاجرت اطلاع دهند؛ عدم اعلام این آدرس موجب جریمه THB 2000 می شود.

دانشجویان نیز ملزم هستند ثابت کنند که در طول تحصیل خود دارای تمکن مالی کافی برای اقامت در تایلند هستند. دانشجویان مجرد باید ثابت کنند که آنها 20000 THB (حدود 650 دلار) دارند و دانشجویان متاهل باید 40000 THB (حدود 1300 دلار) داشته باشند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی تایلند

شرایط تحصیل رشته پزشکی در تایلند

در حال حاضر 12 دانشگاه پزشکی در تایلند وجود دارند که 4 دانشگاه در مناطق روستایی (شمال، جنوب، شمال شرقی و مناطق مرکزی) قرار دارند و بقیه در بانکوک یا حومه آن هستند. تعداد دانشجویان ثبت نامی هر دانشگاه در هر سال از 60 تا 250 نفر متغیر است. اکثر دانشگاههای پزشکی دولتی هستند، به جز یک دانشگاه پزشکی رانجیسیت که خصوصی است؛ با این حال، دوره های بالینی دانشجویان پزشکی آن هنوز در بیمارستان های دولتی است. دوره های پزشکی پنج و شش ساله در تایلند وجود دارند.

دانشگاهها برنامه درسی شش ساله را برای جذب دانشجویان خود از مقطع دبیرستان استفاده می کنند، در حالی که برنامه درسی پنج ساله برای جذب دانشجو از مقطع لیسانس است. در مرحله اولیه، اکثر دانشگاههای پزشکی از برنامه های درسی سنتی استفاده می کردند. اکثر اصلاحات برنامه درسی هر شش تا هفت سال انجام می شود.

عوامل موثر بر اصلاحات برنامه درسی عبارتند از:

تغییرات در نیازهای جامعه، تغییر ماهیت دانشجویان، تکامل در فرایندهای یادگیری و تدریس، تغییرات سریع در فناوری های حامی از جراحی های پزشکی و آموزش، انفجار عظیمی در دانش پزشکی، تغییر در سیستم بهداشتی و غیره. همه این عوامل توسط گروه های کاری و کارشناسان از کنسرسیوم دانشکده های پزشکی تایلند، وزارت بهداشت عمومی، وزارت آموزش و پرورش، و دیگر سهامداران به طور مرتب بررسی و خلاصه می شوند. این فرایندها منجر به “توصیه هایی برای توسعه آموزش پزشکی و سیستم خدمات بهداشتی” می شوند که هر هفت تا هشت سال به روز می شوند و تاثیر مهمی در اصلاحات برنامه درسی دارند.

امروزه هفت دانشگاه هنوز از برنامه های درسی سنتی استفاده می کنند، در حالی که دیگران از برنامه یادگیری مسئله محور (PBL) در برنامه درسی خود استفاده می کنند. با این حال، وقتی که جزئیات را در اصلاحات برنامه درسی در پنج سال گذشته مشاهده کنید، تمام دانشگاههای پزشکی به یک جهت حرکت کرده اند. برنامه درسی جدید دانشجو محور است و بیشتر به نیازهای واقعی دانشجویان برای فعالیت در جامعه تمرکز می کنند.

آنها همچنین فعالیت های گروهی کوچکتری دارند، که شامل پروسه یادگیری مشکلات بیمار، یادگیری مبتنی بر جامعه، تجربه های بالینی سازمان یافته، فعالیت های یادگیری مبتنی بر بخش سرپایی (OPD)، تدریس بر اساس برنامه، قرار دادن دانشجویان در فعالیت های پزشکی در مراحل اولیه، فعالیت هایی برای افزایش توانایی دانشجویان در یادگیری مادام العمر، و زمان بیشتر اختصاص داده شده برای یادگیری خود محور می شود. در این فرایند، مرز بین ادارات کاهش می یابد.

تمام فارغ التحصیلان دانشگاه پزشکی باید 3 سال برای دولت کار کنند. سال اول کار عمدتا در بیمارستان های استانی تحت نظارت پزشکان ارشد انجام می شود و سپس دو سال دیگر در همان بیمارستان یا بیمارستان های عمومی صرف می شود. پس از این کار اجباری سه ساله، آنها آزاد هستند تا کار خود را در روستا یا شهر ادامه دهند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در تایلند

شرایط تحصیل دندانپزشکی در تایلند

سیستم های مدرسه پزشکی و آزمون های ورودی متقاضیان برای مدارس پزشکی باید به شکل آزمونی باشد که از افرادی که از مدارس فارغ التحصیل شده اند گرفته شود و به عنوان یک آزمون ورودی در سر تا سر کشور برگزار شود. برای ورود به مدارس دندانپزشکی به هیچ پیش نیازی نیاز نیست. با این حال، برای هر مدرسه یک نوع پذیرش خاصی وجود دارد. برای مثال، برای ورزشکاران و دانش آموزانی که از مناطق روستایی خاصی می آیند.

مدارس دندانپزشکی در چیانگ مای (Chiang Mai)، خن کائن (Khon Kaen) و جنوب تایلند سهمیه هایی برای دانش آموزانی که از دبیرستان های این مناطق فارغ التحصیل می شوند در نظر می گیرند. آزمون های ورودی سه روزه در سر تا سر کشور شامل آزمون های چند گزینه ای، جواب کوتاه و سوالات تالیفی می باشد که شش یا تعداد بیشتری از موضوعات را پوشش می دهد، موضوعاتی مثل ریاضیات، انگلیسی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، زبان تایلند و علوم اجتماعی هستند.

این سیستم مشابه با سیستم SAT در ایالات متحده آمریکا می باشد. نمراتی که دانش آموزان از آزمون های کلی به دست می آورند با میانگین نمرات دبیرستان آن ها جمع می شود و براساس این نمرات گزینش انجام می شود.

به این دلیل که تنها بخش کوچکی از فارغ التحصیلان دبیرستان ها می توانند در مقاطع بالاتر تایلند تحصیل کنند، فرآیند پذیرش کاملا رقابتی است. در تایلند، دکترهای پزشکی و دندانپزشکان خیلی محترم هستند و این موضوع باعث تقاضای بالا شده است. متقاضیان همچنین برای قبول شدن در الزامات سلامتی، باید در آزمون پزشکی نیز شرکت کنند.

مدت زمان برنامه تحصیلی مدارس دندانپزشکی برابر با 6 سال است. فارغ التحصیلان مدارس دندانپزشکی در تایلند مدرک دکترای حراجی دندانپزشکی دریافت میکنند. تعداد دانشجویان کلاس ها بین 50 تا 110 می باشد. تعداد کلی فارغ التحصیلان در 5 سال گذشته، برای هرسال عددی بین 350 تا 400 است.

دوره انترنتی دندانپزشکی تایلند

توصیف سه ساله دوره انترنی دندانپزشکی (سال چهارم، سال پنجم و سال ششم) به شکل زیر می باشد. دانشجویان سال چهارم، کنفرانس دارند و با بیماران در ارتباط هستند. دانشجویان سال پنجم علاوه بر اینکه کنفرانس می دهند، در درمان بیماران نیز همکاری می کنند. دانشجویان سال ششم، دوره کارآموزی دارند و در بیمارستان ها کار می کنند و در برنامه هایی که خارج از مناطق دانشگاه هستند و بیشتر شامل جوامع روستایی می شود، کمک می کنند. تقویم علمی مدارس پزشکی تایلند از ژوئن تا مارچ می باشد که شامل دو ترم 18 هفته ای می باشد.

کل دانش آموزانی که در مدارس دندانپزشکی تایلند تحصیل می کنند و مدرک DDS را از مدارس دندانپزشکی عمومی دریافت می کنند، به صورت اتوماتیک پروانه دندانپزشکی را از شورای دندانپزشکی دریافت می کنند؛ نیازی نیست که در آزمون های دولتی و یا ایالتی شرکت کنند. با این حال، از سال 2011، فارغ التحصیلان جدید نیاز است که برای پروانه پزشکی آزمون دهند.

دانشگاه های معتبر پزشکی تایلند

Mahidol University؛ دانشگاه ماهیدول، موسسه تحقیقاتی خودمختار در تایلند است، این دانشگاه منجر به ایجاد بیمارستان سریرج در سال 1888 شد. ماهیدول یکی از معتبرترین دانشگاههای تایلند با امتحان ورودی بسیار فوق رقابتی است. نرخ پذیرش پزشکی در سال 2016 به میزان 0.4٪ است.

Chulalongkorn University؛ دانشگاه Chulalongkorn، نام مستعار Chula، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی و مستقل در بانکوک، تایلند است. این دانشگاه در ابتدا در زمان پادشاه Chulalongkorn به عنوان یک مدرسه برای آموزش صفحات سلطنتی و کارمندان دولت بود که در سال 1899 در کاخ بزرگ تایلند تاسیس شد.

Chiang Mai University؛ دانشگاه چیانگ مای یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در شمال تایلند است که در سال 1964 تاسیس شده است.

Khon Kaen University؛ دانشگاه Khon Kaen یا KKU یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در تایلند است. این اولین دانشگاهی بود که در شمال شرقی تایلند تاسیس شد و همچنان قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه در منطقه است. این دانشگاه مرکز تدریس در شمال شرقی تایلند است. این دانشگاه به طور گسترده در آسیا شناخته شده است.

Prince Songkla University؛ دانشگاه شاهزاده سونگلا اولین دانشگاه در جنوب تایلند است که در سال 1967 تاسیس شد. نام دانشگاه توسط پادشاه بومیول آدولادید به افتخار شاهزاده ماهیدول آدلاید، شاهزاده سونگلا، پدر پادشاه اعطا شد. این دانشگاه شامل چهار دانشکده و یک منطقه خدمات آموزشی است.

شهریه و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند

 • شهریه پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان کارشناسی ارشد بین المللی به طور میانگین 17000 بات تایلند در هر ترم است.
 • شهریه پزشکی و دندانپزشکی برای فارغ التحصیلان مدرسه به طور میانگین برای هر ترم 44000 بات تایلند است.
 • شهریه دانشکده های دندانپزشکی تایلند حدودا 800 دلار آمریکا برای هر سال تحصیلی است.

طبق اظهارات بسیاری از دانشجویان خارجی بانکوک در مورد بودجه ماهانه ، 15000 تا 25000 بات در ماه کافی است که حدودا معادل 450 تا 750 دلار آمریکا و 390 تا 650 یورو است. این بودجه تمام هزینه های زندگی از جمله، هزینه خوابگاه، خوراک، پوشاک، خرید و حتی هزینه سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت را پوشش می دهد.

شهریه و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند

مدارک و شرایط اخذ پذیرش رشته پزشکی و دندانپزشکی در تایلند

دانشکده پزشکی تایلند فرآیند استانداردی را برای انتخاب دانشجو تنظیم کرده و آن را به شکل فراخوان عمومی در وب سایت دانشکده پزشکی قرار داده است.

معیارهای انتخاب اولیه شامل:

پیشرفت تحصیلی: داوطلب باید یکی از سیستم های آموزشی زیر را به پایان رسانده یا در حال تحصیل سال آخر باشد:

 • Mathayom، 6 یا مدرک معادل در سیستم آموزشی رایج تایلند
 • پایه 12 در برنامه آموزشی آمریکا
 • سال 13 در برنامه آموزشی بریتانیا

آزمون استاندارد تحصیلی (Standard academic test): موضوعات آزمون SAT) SAT II) شامل:

 • زیست شناسی
 • شیمی
 • فیزیک یا ریاضی.

نمره هر درس نباید کمتر از 640 باشد. یا آزمون پذیرش زیست پزشکی (BioMedical Admissions Test (BMAT)) نمره از بخش اول و دوم نباید کمتر 4.5 و بخش 3 کمتر از 2.5 باشد.

آزمون بسندگی زبان انگلیسی (یکی از این سه آزمون):

 • تافل(کاغذی) نباید کمتر از 580 باشد.
 • تافل (کامپیوتری) کمتر از 100
 • ایلتس (مدل آمریکایی) کمتر از 7

از داوطلبین خواسته میشود که درخواست شخصی خود را ضمیمه کنند و انگیزه خود را برای تحصیل پزشکی در برنامه آموزشی ما توضیح دهند. مدرک(نامه درخواست) باید با فونت Arial یا Times New Roman و سایز 12 و روی برگه A4 تایپ شود. طول نامه باید حدودا 1000 لغت باشد.

دانش آموزان فارغ التحصیل غیر تایلندی اجازه شرکت در آزمون گواهی پزشکی را ندارند. تنها نمرات کسب شده در دوسال اخیر برای ارائه قابل قبول هستند. نمرات همه داوطلبان رتبه بندی خواهد شد. از متقاضیان واجد شرایط مصاحبه کوچکی گرفته میشود (multiple mini-interview (MMI)). سوالات موقعیتی یک آزمون MMI عموما ً شامل این موارد است: تصمیمات اخلاقی، تفکر انتقادی، مهارت های ارتباطی، انگیزه برای پزشک شدن، و مسائل اجتماعی و بهداشتی روز.

تمام دانشکده پزشکی در تایلند، دستورالعمل های شورای پزشکی تایلند (Medical Council of Thailand) و کنسرسیوم دانشکده های پزشکی تایلند (Consortium of Thai Medical Schools) را در مورد پذیرش دانشجوی ناتوان و کم توان دنبال میکنند. عموما طبق بررسی های انجام گرفته در موسسه حقوقی میرداماد در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند ، ناتوانی دانشکده ها در اجرای دستورالعمل ها نباید تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی عملکرد دانشجوها به عنوان یک پزشک بگذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر اعزام دانشجو و تحصیل در خارج از کشور با مشاورین و کارشناسان ما در تماس باشید.

اخبار مرتبط

اسکرول به بالا