کشور دوست و همسایه تاجیکستان در سال های اخیر بنا به قرابت جغرافیایی و فرهنگ و آداب و از همه مهم تر زبان مشترک بسیار مورد توجه متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی قرار گرفته است. بر این اساس در این مقاله چگونگی تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان را مورد بررسی قرار می دهیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان؟
 • شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان
 • شرایط اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان
 • برنامه تحصیل پزشکی تاجیکستان
 • برنامه تحصیل دندانپزشکی تاجیکستان
 • زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان
 • دانشگاه های علوم پزشکی تاجیکستان
 • دانشگاه های علوم پزشکی تاجیکستان مورد تائید وزارت بهداشت ایران
 • هزینه های تحصیل و زندگی در تاجیکستان
 • مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان
 • سخن آخر
 • سوال های متداول در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

چرا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان؟

کشور تاجیکستان کشوری در آسیای مرکزی است. به دلیل وجود کوه های ناهموار و دشت ها و طبیعت بکر و جذاب یکی از مقصدهای جهانگردان برای کوهنوردی و طبیعت گردی است. دشت های زیبای لاله و شقایق این کشور شهرت جهانی دارد. اعتبار بالای دانشگاه های علوم پزشکی تاجیکستان و مدرک معتبر علمی و مورد تائید و پذیرش کشورهای اروپایی و همچنین پایین بودن هزینه های تحصیل در کشور تاجیکستان در سال های اخیر موجب مهاجرت تحصیلی بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی شده است.تحصیل در تاجیکستان برای متقاضیان ایرانی مزیت دیگری نیز به همراه دارد و آن هم قرابت جغرافیایی و نزدیکی آداب و رسوم و فرهنگ با ایرانیان و زبان مشترک می باشد. از دیگر دلایل روند مهاجرت تحصیلی متقاضیان به کشور همسایه و دوست تاجیکستان می توان پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی، اخذ پذیرش نسبتا راحت دانشگاه ها و بالا بودن سطح امنیت اجتماعی و امکانات رفاهی را نام برد. دانشجویان با برخورداری از کمک هزینه های تحصیلی و امکان تبادل دانشجویی و همچنین اعطای بورسیه های تحصیلی می توانند هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور را تامین کنند.

در همین راستا مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد (توسعه گران عدالت و مهر) این مقاله را در مورد چگونگی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان تهیه کرده اند. اگر قصد تحصیل علوم پزشکی در تاجیکستان را دارید، مطالعه این مقاله جذاب را از دست ندهید.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

متقاضی برای تحصیل در تاجیکستان باید مدارک تحصیلی تائید شده خود را ارائه دهد. متقاضی قبل از ارائه مدارک تحصیلی خود باید مدارک را معادل سازی کند که در کشور تاجیکستان این گونه مدارک معادل سازی شده را شهادت نامه می نامند. متقاضی می تواند با شهادت نامه اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور را دریافت کند. متقاضی برای تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان نیاز به شرکت در آزمون ورودی نمی باشد و ثبت نام متقاضیان بر اساس زمان ارائه درخواست انجام می گیرد.تحصیل دردانشگاه های تاجیکستان به زبان های روسی و فارسی امکان پذیر است. متقاضی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید با خط سرلیک آشنا باشد. فراگیری خط نوشتاری سرلیک روسی ساده و راحت است و متقاضیان می توانند در مدت کمی به آن مسلط شوند. تحصیل در کشور تاجیکستان در دوره کارشناسی به صورت حضوری می باشد، اما متقاضی می تواند به طور مجازی در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کند.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

شرایط اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان باید دارای مدرک قبولی در دوره متوسطه و دیپلم دبیرستان باشند. متقاضیان باید دارای حداقل ۴۰ درصد نمره قبولی در دروس پایه دبیرستان و بالاتر از ۱۷ سال داشته باشند. دارا بودن نمره های بالای ۱۲ در دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک برای متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان را دارند الزامی است. به طور کلی متقاضی باید مدارک زیر را برای اخذ پذیرش دوره پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان ارائه دهد:

 • ارائه ویزای تحصیلی تاجیکستان
 • ارائه عکس پاسپورت
 • ارائه گواهی پذیرش در پایه های دهم و یازدهم و دوازدهم دبیرستان
 • ارائه ریزنمره های زیست شناسی و فیزیک و شیمی بالاتر از ۱۲
 • ارائه سند HRD
 • ارائه ریزنمره های دروس پایه دبیرستان با حداقل ۴۰ درصد قبولی
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • ارائه آدرس محل اقامت در تاجیکستان

برنامه تحصیل پزشکی تاجیکستان

متقاضی تحصیل پزشکی تاجیکستان می تواند در دوره MBBS یا پزشکی عمومی تحصیل کند و مدرک لیسانس پزشکی خود را در مدت زمان ۵ سال دریافت کند. کشور تاجیکستان با دارا بودن بزرگترین مرکز آموزش پزشکی و همچنین شرایط اخذ ویزای دانشجویی راحت در این سال ها مورد توجه متقاضیان ایرانی قرار گرفته است که در کشور خود بنا به وجود موانعی همچون کنکور سراسری و آزمون های ورودی دشوار و نتیجه غیر قابل پیش بینی کنکور سراسری نمی توانند آرزوی دیرین خود در پوشیدن لباس سفید پزشکی را محقق سازند.یکی از مزیت های مهم در اخذ مدرک تحصیلی پزشکی تاجیکستان این است که فارغ تحصیلان موفق به اخذ مدرک بین المللی پزشکی از سازمان بهداشت جهانی می شوند و این به منزله اعتبار و ارزش علمی بالای این مدرک تحصیلی می باشد. وجود امکانات پزشکی برای انجام فعالیت های دانشجویی در بیمارستان های مجهز و همچنین زبان تدریس فارسی از دیگر موارد مهم در اخذ پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی تاجیکستان می باشد.

برنامه تحصیل پزشکی تاجیکستان

برنامه تحصیل پزشکی تاجیکستان

برنامه تحصیل دندانپزشکی تاجیکستان

متقاضی تحصیل دندانپزشکی تاجیکستان می تواند در دانشگاه های ملی تاجیکستان تحصیل کند. مدت زمان تحصیل در دوره دندانپزشکی تاجیکستان در حدود ۵ تا ۶ سال می باشد. متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های تاجیکستان باید بیشتر از ۱۷ سال و کمتر از ۳۱ سال داشته باشند. دانشجویان دوره دندانپزشکی این کشور می توانند از بورسیه های تحصیلی برخوردار شوند. یکی از شرایط مهم تحصیل در دوره دندانپزشکی تاجیکستان اخذ بیمه دانشجویی است. دانشجو با برخورداری از کمک هزینه های دانشجویی و بورسیه های تحصیلی می توانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل خود را تامین کنند.

زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان

دانشگاه های تاجیکستان به زبان های روسی، فارسی و تاجیکی تدریس می کنند. یکی از دلایل انتخاب متقاضیان ایرانی شباهت های زبانی و فرهنگی می باشد. دانشگاه های بین المللی این کشور دوره های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند. خط نوشتاری کشور تاجیکستان خط سرلیک می باشد که فراگیری آن بسیار ساده و راحت است و متقاضیان ایرانی می توانند در کمتر از یک هفته آن را فرا بگیرند. متقاضیان برای تحصیل به زبان فارسی نیز باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی باشند. متقاضیانی که فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی باشند، می توانند با شرکت در دوره های آمادگی زبان انگلیسی کالج های این کشور مهارت لازم را کسب کنند.

دانشگاه های علوم پزشکی تاجیکستان

دانشگاه های علوم پزشکی تاجیکستان از اعتبار خوبی در میان دانشگاه های علوم پزشکی جهان برخوردار است. معتبر بودن مدرک پزشکی و دندانپزشکی این کشور از مزیت های مهم تحصیل در تاجیکستان است. از مهم ترین دانشگاه های پزشکی تاجیکستان دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

دانشگاه ملی تاجیک

این دانشگاه که از برترین دانشگاه های تاجیکستان می باشد، در پایتخت این کشور شهر دوشنبه قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۷ تاسیس شده است. این دانشگاه دارای رتبه جهانی ۱۵۲۷۰ و رتبه ملی ۳ در کشور تاجیکستان می باشد.

دانشگاه اسلواکی روس

دانشگاه اسلواکی روس در سال ۱۹۹۶ در شهر دوشنبه تاجیکستان تاسیس شده است. این دانشگاه نیز از جمله بهترین دانشگاه های پزشکی تاجیکستان محسوب می شود.

دانشگاه پزشکی دولتی تاجیک

دانشگاه دولتی تاجیک در سال ۱۹۳۹ در شهر دوشنبه تاسیس شده است و رشته های متنوع را در مقاطع تحصیلی مختلف به دانشجویان ارائه می دهد. رتبه این دانشگاه در سطح جهانی ۱۷۲۰۵ و در سطح ملی ۶ می باشد.

دانشگاه علوم پزشکی اویسینا

این دانشگاه که در سال ۱۹۳۹ تاسیس شده است، از برترین دانشگاه های پزشکی تاجیکستان می باشد. این دانشگاه که تحت نظارت وزارت بهداشت این کشور است، تنها مرکز آموزشی دارای امکانات مجهز پزشکی در تاجیکستان است که به امر آموزش کارکنان پزشکی می پردازد.

دانشگاه های علوم پزشکی تاجیکستان مورد تائید وزارت بهداشت ایران

دانشگاه های علوم پزشکی تاجیکستان علی رغم اعتبار مدارک و کیفیت آموزشی مورد تائید وزارت بهداشت ایران نمی باشند. وزارت بهداشت ایران با بررسی های دقیق و کاربردی، دروس مورد تدریس در دانشگاه های پزشکی تاجیکستان را هم راستا با دروس تدریسی در دانشگاه های پزشکی ایران نمی داند.درس های آناتومی و درس های دیگر که در دانشگاه های ایران اهمیت فراوانی دارند، در دانشگاه های تاجیکستان تدریس نمی شوند. ارزیابی های دقیقی در مورد تائید یک یا دو دانشگاه این کشور از لحاظ وزارت بهداشت ایران در حال انجام می باشد اما در حال حاضر هیچ یک از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان مورد تائید وزارت بهداشت ایران نمی باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در تاجیکستان

میزان هزینه های زندگی در هر کشور بستگی به سبک زندگی و الگوی مصرف وی دارد. پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در کشور تاجیکستان موجب شده است تا شمار زیادی از متقاضیان ایرانی برای تحصیل این کشور را انتخاب کنند. هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان در مقایسه با کشورهای لهستان و جمهوری چک بسیار پایین می باشد. علاوه بر این دانشگاه های تاجیکستان کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه های دانشجویی مناسبی را به دانشجویان ارائه می دهند و دارای امکانات آموزشی پیشرفته و تجهیزات مدرن برای دانشجویان پزشکی می باشد.

 • میزان کمک هزینه دانشجویی سالانه در حدود ۶۰۰.۰۰۰ دلار می باشد.
 • هزینه خوابگاه دانشجویی سالانه در حدود ۵۰۰ دلار می باشد.
 • هزینه بیمه دانشجویی سالانه در حدود ۲۰۰ دلار است.
 • هزینه تحصیل دوره پزشکی تاجیکستان سالانه در حدود ۳۵۰۰ دلار می باشد.
 • هزینه شرکت در دوره آمادگی زبان انگلیسی کالج های تاجیکستان سالانه در حدود ۴۰۰ دلار می باشد.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

دانشجویان با تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان و همچنین زندگی و اقامت در این کشور از مزیت های فراوانی برخوردار می شوند. برخی از مهم ترین این مزیت ها عبارت است از:

 • اعتبار بالای دانشگاه های علوم پزشکی تاجیکستان
 • اخذ مدرک معتبر علمی و مورد تائید و پذیرش کشورهای اروپایی
 • قرابت جغرافیایی و نزدیکی آداب و رسوم و فرهنگ با مردم ایران
 • همزبانی با مردم ایران
 • پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی
 • اخذ پذیرش نسبتا راحت دانشگاه ها
 • زندگی در کشوری با امنیت اجتماعی بالا و امکانات رفاهی
 • برخورداری از کمک هزینه های تحصیلی
 • امکان تبادل دانشجو و انتقال دانشجو به ایران
 • اعطای بورسیه های تحصیلی
مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

سخن آخر

در این مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان مورد بررسی دقیق قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که متقاضی با هزینه کمتر در مقایسه با کشورهای اروپایی می تواند در این کشور تحصیل کند و از مزیت های فراوان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور برخوردار شود. از مزیت های تحصیل در تاجیکستان می توان پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی و همچنین زبان مشترک با متقاضیان ایرانی را ذکر کرد.

اگر هنوز با مطالعه این مقاله نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می توانید از خدمات مشاوره مهاجرتی موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد (توسعه گران عدالت و مهر ) بهره مند شوید. مشاوران برجسته و مجرب موسسه ما در شعبه های تهران و شیراز با سابقه صدها پرونده مهاجرت تحصیلی و شغلی بهترین گزینه مهاجرتی را بر اساس شرایط زندگی، سن، تحصیلات و بودجه به متقاضیان ارائه می دهند.

سوال های متداول در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان

1- آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان نیاز به مدرک زبان می باشد؟

بله. علی رغم زبان تدریس فارسی در دانشگاه، متقاضی باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی نیز باشد.

2- هزینه تحصیل پزشکی تاجیکستان چقدر است؟

کمک هزینه دانشجویی سالانه در حدود ۶۰۰.۰۰۰ دلار و هزینه خوابگاه دانشجویی ۵۰۰ دلار و بیمه دانشجویی در حدود ۲۰۰ دلار و هزینه تحصیل پزشکی سالانه ۳۵۰۰ دلار می باشد.

3- هزینه های دوره آمادگی زبان در کالج های تاجیکستان چقدر است؟

هزینه شرکت در دوره آمادگی زبان انگلیسی کالج های تاجیکستان سالانه در حدود ۴۰۰ دلار می باشد.

4- آیا دانشگاه های پزشکی تاجیکستان مورد تائید وزارت بهداشت ایران است؟

خیر

5- مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی تاجیکستان چیست؟

ویزای تحصیلی تاجیکستانارائه عکس پاسپورتگواهی پذیرش در پایه های دهم و یازدهم و دوازدهم دبیرستانارائه ریزنمره های زیست شناسی و فیزیک و شیمی بالاتر از ۱۲ارائه سند HRD

6- آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان آزمون ورودی وجود دارد؟

خیر

7- شرایط تحصیل متقاضی بدون مدرک زبان در تاجیکستان چگونه است؟

متقاضیانی که فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی باشند، می توانند با شرکت در دوره های آمادگی زبان انگلیسی کالج های این کشور مهارت لازم را کسب کنند.

8- برترین دانشگاه های پزشکی تاجیکستان کدامند؟

دانشگاه ملی تاجیکدانشگاه اسلواکی روسدانشگاه پزشکی دولتی تاجیکدانشگاه علوم پزشکی اویسینا

9- آیا مدارک تحصیلی متقاضی مورد تائید دانشگاه تاجیکستان می باشد؟

متقاضی قبل از ارائه مدارک تحصیلی خود باید مدارک را معادل سازی کند که در کشور تاجیکستان این گونه مدارک معادل سازی شده را شهادت نامه می نامند.

10- شرایط اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی تاجیکستان چیست؟

دارا بودن مدرک قبولی دوره متوسطه و دیپلم و دارا بودن حداقل ۴۰ درصد نمره قبولی در دروس پایه دبیرستان و بالاتر از ۱۷ سال داشته باشند.

11- مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان چیست؟

اعتبار بالای دانشگاه های علوم پزشکیاخذ مدرک معتبر علمی و مورد تائید و پذیرش کشورهای اروپاییهمزبانی با مردم ایرانپایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی اخذ پذیرش نسبتا راحت دانشگاه ها

111 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان

 1. Avatar DEHGHAN گفت:

  سلام برای تحصیل در رشته دندانپزشکی تاجیکستان بخوام از طریق موسسه شما اقدام کنم به چه صورت هست؟ و چه شرایطی لازم داره؟

  1. Avatar مشاور بخش تحصیل و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   کشور تاجیکستان از جمله کشورهایی است که امکان تحصیل بدون مدرک زبان وجود دارد، جهت اقدام مدارک تحصیلی خود را به موسسه ارائه فرمایید.

 2. Avatar Kosar گفت:

  سلام. چطور ميتوانم با موسسه شما در زمينه تحصيل ارتباط برقرار كنم؟؟ پاسخگو باشيد لطفا

  1. Avatar مشاور بخش تحصیل و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   شماره تماس های دفاتر ما در سایت آمده است.
   آخر همین صفحه هم شماره ها آورده شده.

 3. Avatar سیدربانی سادات گفت:

  سلام
  سلام برای تحصیل در رشته دندانپزشکی تاجیکستان بخوام از طریق موسسه شما اقدام کنم به چه صورت هست؟ و چه شرایطی لازم داره؟

  1. Avatar مشاور بخش تحصیل و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   می بایست حضورا به دفاتر مراجعه نمایید و یا اگر در شهر شما دفتری دائر نداریم، به صورت تلفنی، مراحل کار خود را پیگیری نمایید.

 4. Avatar محمد طاهر گفت:

  سلام علیکم برادر
  من از افغانستان هستم میخواهم در یکی از دانشگاه های تاجکستان در بخش دندان پزشکی میتوانم از طریق موسسه شما اقدام کنم

  1. Avatar مشاور بخش تحصیل و اعزام دانشجو گفت:

   سلام و وقت بخیر
   برای اخذ ویزای تحصیلی می بایست از طریق سفارت کشور خود و یا کشوری که اقامت آن را داشته باشید، اقدام نمایید؛ در صورتی که اقامت ایران را داشته باشید، می توانیم در این مسیر به شما خدمت نماییم.

 5. Avatar میترا گفت:

  سلام آیا دانشگاه های تاجیکستان برای سال 2019 مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   قابل پیش بینی نیست.

 6. Avatar یاران رحمتی گفت:

  سلام ببخشید تحصیل در تاجیکستان به زبان فارسی هست ؟من 22سالمه مدرک زبان هم ندارم میتونم اقدام کنم؟ ایا ازمون ورودی داره؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام دوست گرامی تحصیل در تاجیکستان به زبان فارسی نیز ارائه می‌شود بدون نیاز به آزمون ورودی.

 7. Avatar saeediiii گفت:

  سلام خسته نباشيد

  ببخشيد من سال چهارم هستم ميخوام بدونم اگر بخوام در تاجيكستان دارو سازي بخونم مدركش رو تو ايران قبول ميكنند

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام وقت بخیر به دلیل مورد تایید نبودن دانشگاه های تاجیکستان، مستلزم به امتحان معادل سازی و امتحان علوم پایه می باشید.

 8. Avatar یاشار گفت:

  سلام وقت بخیر ایا تاجیکستان ازمون ورودی داره؟ تحصیل به فارسی هست میتونید برا من پذیرش بگیرید؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام وقت بخیر تحصیل در کشور مورد نظر شما به زبان فارسی است، اما مورد تایید واقع نشده است.

 9. Avatar رحمتی گفت:

  سلام
  من مي خوام رشته پزشكي بخونم
  مدرك زبانم ندارم اما بلدم در حد اينكه نياز هامو بر طرف كنم
  مي خوام يك كشور كه هزينه هاي ساليانش بيشتر از٣٠تومن نشه و ايران هم قبول داشته باشه
  لطفا كمكم كنيد…

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام روز بخیر شما می توانید با قبولی در آزمون یوس ترکیه در دانشگاه های دولتی این کشور پذیرش شوید که نیمه رایگان می باشند.

 10. Avatar مهتاب گفت:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم اصلا تا چه حد ایران دانشگاه های تاجیکستانو قبول داره؟مثلا اینکه به زبان فارسی مورد تایید نیست به انگلیسی مورد تاییده؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام وقت بخیر ،دانشگاه های تاجیکستان از نظر رنکینگ و رتبه بندی مورد تایید واقع نشده اند و براساس کورس زبان خاصی مورد تایید قرار نگرفته اند.

  2. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام وقت بخیر دانشگاه های تاجیکستان مورد تایید وزرات ایران قرار گرفته نشده اند و کورس زبان خاصی هم مزید بر علت نخواهد بود.

 11. Avatar حامد گفت:

  سلام ارشد مهندسی مکانیک دارم.دیپلمم هنرستانه آیا میتونم پذیرش دندان پزشکی
  تو یکی از دانشگاه های تاجیکستان و بگیرم ک مورد تایید وزارت بهداشت باشن؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام دانشگاه های تاجیکستان بصورت کلی مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته نشده اند.

 12. Avatar محمد گفت:

  سلام من با معدل دیپلم ۱۶/۶۹ میتونم پزشکی قبول بشم در تاجیکستان اگر نه در چه کشوری میتونم

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام در تاجیکستان بدون محدودیت معدل و سن می توانید پذیرش را از دانشگاه دریافت کنید ضمن مورد تایید نبودن این کشور از نظر وزارت علوم آیتم هایی متناسب با معدل تحصیلی شما جهت مشاوره در اختیار شما قرار خواهد گرفت با ما تماس بگیرید.

 13. Avatar Hlk گفت:

  سلام من معدل پایینی دارم ایا امکان تحصیل هست در این کشور ؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام پذیرش در کشور تاجیسکتان بر اساس مقطع مورد نظر بدون محدودیت در معدل ارائه میگردد.

 14. Avatar اروین گفت:

  سلام اگر بخواهم برایم پذیرش رشته دندانپزشککی تاجیکستان را بکیرید میتونید و باید به موسسه مراجعه کنم من از اصفهان هستم

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام دانشگاه های تاجیکستان با کورس زبان فارسی سالیانه با هزینه 1500 تا 3000 دلار در سال بدون محدودیت در آیتم خاصی پذیرش را ارائه می دهند.

 15. Avatar امیر گفت:

  با سلام و ارادت
  من رشته پرستاری خواندم و 48 سال دارم امکان تحصیل در رشته پزشکی وجود دارد و واحدهای مرتبط را معادل سازی و قبول می کنند.

  1. Avatar مشاور بخش تحصیل و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام، با توجه به سن شما احتمال گرفتن ویزا به این روش کم است، باید از روشهای دیگر اقدام کنید. پیشنهاد می کنم با دفاتر ما تماس بگیرید تا همکارانم راهنماییتون کنند.

 16. Avatar مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم ک آیا تحصیل پزشکی تاجیکستان به فارسی هم هست یا نه؟ و اینکه بورسیه هم داره پزشکی و دوم اینکه برای کار مدرک پزشکی اونجا تو ایران اعتبار نداره یعنی؟

  1. Avatar مشاور بخش تحصیل و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   به زبان فارسی خیر.معمولا از ابتدا بورس نمی شوید، بعد از پذیرش در صورتی که شرایط بورسیه را داشته باشید، می توانید درخواست دهید.

 17. Avatar سمیرا گفت:

  سلام
  من ارشد مهندسی محیط دارم و کارمندم اما میخوام رشته پزشکی بخونم، ضمن اینکه با همه هزینه دانشگاه و اقامت میتونم سالی 5000 دلار پرداخت کنم شما چه کشوری رو پیشنهاد میدید که ایران هم مدرکش رو قبول داشته باشه

  1. Avatar مشاور بخش تحصیل و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   باید اطلاعات بیشتری راجع به سابقه شما داشته باشیم، مثل سن . پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات با دفتر تماس بگیرید.

 18. Avatar حیدری گفت:

  سلام اگه دانشگاههای تاجیکستان مورد تایید نیستند پس وقتی اونجا درس میخونن اگه بخوان بیان ایران چطور میشه؟ غیر ترکیه کدوم کشور ها ارزون ومورد تایید ایران هس چون منم میخوام پسرم رو بفرستم ولی یه کشوری که ارزون ودر توان ما باشه؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   دانشگاه هایی که مورد تایید ایران نیستند، مدارک تحصیلیشان مورد ارزیابی قرار نمی گیرند. کشور های متفاوتی را با توجه به شرایط خود می توانید انتخاب کنید.

 19. Avatar ابی گفت:

  مورد تایید ایران هست؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   خیر هیچ یک از دانشگاه های تاجیکستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار نگرفته است.

 20. Avatar parsa گفت:

  سلام. شهریه دانشگاه تاجیکستان در رشته پزشکی چقدر است؟ اخذ پذیرش و انتقال به دانشگاه حدودا چندماه طول می کشد؟ آیا مدرک دانشگاه تاجیکستان مورد تایید دانشگاه های اروپایی هست؟
  در ضمن بین دانشگاه ارمنستان و تاجیکستان کدام یک معتبرتر می باشند. بنده قصد بازگشت به ایران را ندارم و می خواهم بعد از تحصیل مهاجرت کنم به اروپا.

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   انتخاب دانشگاه مقصد بسته به شرایط شما و موقعیتتان دارد.

 21. Avatar زهرا گفت:

  سلام. وقت بخیر. چند تا کامنت بالاتر دیدم که دوستی نوشتن ایا مدرک داروسازی و پزشکی تاجیکستان مورد قبول وزات علوم ایران هست یا نه؟ و مشاورین شما اعلام کردن خیر اما برای ترجمه و معادل سازی افراد ملزم به شرکت و کسب نمره مطلوب در ازمون معادلسازی و علوم پایه هستن و در این صورت مدرکشون مورد قبوله. خواستم خواهش کنم اگر ممکنه بیشتر راجع به این ازمون و شرایطش توضیح بدین؟سطح ازمون علوم پایه ش مثل علوم پایه دانشگاه های ایرانه؟ سختی راهش زیاده ؟ و رانت در این زمینه تا چه حده؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   طبق لیست اعلام شده در امسال هیچ یک از دانشگاه های تاجیسکتان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست و مدارک تحصیلی این کشور مورد ارزیابی قرار نمی گیرد.

 22. Avatar نازنین گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من ۳۳ سال دارم و ارشد مهندسی کشاورزی دارم,اگه بخوام برای رشته آزمایشگاهی یا دندانپزشکی در تاجیکستان تحصیل کنم امکانش هست و اینکه چقدر برای من هزینه خواهد داشت?با سپاس

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   تحصیل در تاجیسکتان محدودیت سنی ندارد و هزینه تحصیل شما نیز بستگی به زبان تحصیل و دانشگاه انتخابی شما دارد.

 23. Avatar neu:) گفت:

  سلام
  20 سالمه و معدل کتبی دیپلمم 18.01 بوده نظام قدیم
  خاستم بدونم امکان تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور ب زبان فارسی امکانش هست؟؟
  و اینکه امنیت خانوما در کشور تاجیکستان ب چه صورت هست؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   دولت تاجیکستان سعی کرده است امنیت را در کشورش تضمین نماید. شما می توانید برای تحصیل پزشکی در تاجیسکتان به سه زبان تاجیکی، روسی و انگلیسی اقدام نمایید.

 24. Avatar متین گفت:

  با سلام من میخوام در دانشگاه تاجیکستان دندان پزشکی بخوانم چکارباید بکنم و با چه شماره ای تماس بگیرم

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ذکر شده در سایت تماس حاصل نمایید.

 25. Avatar علی گفت:

  سلام. من شرایط پرداخت سالیانه 3000دلار دارم میشه تاجیکستان دندون پزشکی بخونم و همونجا دراینده کار کنم

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   در صورتیکه بتوانید کار پیدا کنید می توانید در آن کشور شروع به کار کنید. هزینه تحصیل نیز بستگی به زبان تحصیل و دانشگاه انتخابی شما دارد.

 26. Avatar شیوا گفت:

  سلام قبلا پیام فرستاده بودم و گفته بودم معدل کلم 17و خورده ای ولی پیش دانشگاهی درس ریاضی که نهایی نبوده با تبصره یا نمیدونم تک ماده قبول شدم بقیه درس هام بالای ده بوده و معدل کتبی نهایی سوم دبیرستان هم چهارده و خورده ای شدم ‌.و لیسانس شیمی دانشگاه ازاد هم با معدل 17وهشتاد گرفتم و می خوام تاجیکستان بخونم یا هر کشور دیگه ولی چون به زبان فارسی این کشور انتخاب کردم .حال که مورد تایید وزارت علوم نیست چه میشه کرد؟؟به این شرایطی که من دارم سالی هم نهایت هفتاد تومن با هزینه دانشگاه و خوابگاه و غذا و رفت وآمد … میتونم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، هیچ یک از دانشگاه های تاجیکستان مورد تایید وزارت بهداشت قرار نگرفته است. شما می توانید برای تحصیل در ترکیه اقدام نمایید.

 27. Avatar محمدعلی گفت:

  سلام.خسته نباشید.مدرک دندانپزشکی اخذ شده از دانشگاه های تاجیکستان،در ایران مورد قبول هست؟؟؟ و آیا این مدرک اعتبار جهانی دارد؟؟؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   متاسفانه امسال هیچ یک از دانشگاه های تاحیسکتان مورد تایید وزارت بهداشت قرار نگرفته است.

 28. Avatar نعمت نورزهی گفت:

  سلام
  ببخشید میخواستم بدونم برای ورود به دانشگاه های تاجیکستان شرط معدل داره یا نه اگر داره باید چند باشه

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   بسته به دانشگاه مورد نظر شما دارد.

 29. Avatar سارا گفت:

  سلام من امسال 20 ساله میشم
  معدل دیپلمم 19/89 هست و در مدرسه فرزانگان (تیزهوشان) درس خوندم
  می خواستم بدونم با هزینه ی خیلی پایین میتونم در تاجیکستان دندان پزشکی بخونم؟
  سالانه هزینه ی تحصیل دندان پزشکی در تاجیکستان چقدر است ؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   هزینه تحصیل در تاجیسکتان بسته به زبان تحصیل و دانشگاه انتخابی شما دارد.

 30. Avatar شیوا گفت:

  سلام من 24سالمه .دیپلم تجربی و لیسانس شیمی خوندم می خوام تاجیکستان رشته پزشکی بخونم میدونم مورد تایید قرار نگرفته معدل کل دیپلمم‌17 و خورده ای ولی معدل کتبی من 1۴ و خورده ای شده .ایا میتونم‌ در حین‌ دانشگاه رفتن دیپلم ریاضی هم بگیرم که بتونم معادل سازی کنم برای دانشگاه ازاد یا بین المللی ایران؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید .خواهشا چ ن معدل کتبی گفتن بالای شانزده به این علت می گوییم

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل پزشکی در تاجیکستان معدل دیپلم کفایت می کند.متاسفانه امکان انتقال دانشجویان به ایران لغو شده است.

 31. Avatar شیوا گفت:

  سلام .من 24سالمه و دیپلم تجربی دارم و لیسانس شیمی می خوام پزشکی دانشگاه تاجیکستان به زبان فارسی بخونم ولی معدل دیپلم من هفده و خورده ای ولی کتبی نهایی من چهارده و خورده ای و از اونجا که دانشگاه تاجیکستان مورد تایید وزارت نیست اگر کسی بخواند میشه معدل سازی کرد اگر نمرات دانشگاه بالای پانزده باشد و علوم پایه نمره خوبی کسب کند یا خیر؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   در صورتیکه در دانشگاه های پزشکی تاجیکستان تحصیل نمایید، مدارک شما مورد ارزیابی ایران قرار نمی گیرد.

 32. Avatar ... گفت:

  سلام…وقت بخیر‌‌‌…
  من افغانستانی هستم و امسال دیپلم تجربی گرفتم.میخواستم برای پزشکی تاجیکستان اقدام کنم‌.چقدر امکان بورسیه ی کامل وجود دارد؟آموزش به زبان فارسی صورت میگیرد یا خیر؟از طریق افغانستان هم میتوان اقدام کرد؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   متاسفانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشگاه های تاجیکستان بسیار کم است.

 33. Avatar مهراوه گفت:

  سلام… باتوجه به اینکه مدرک دندانپزشکی تاجیکستان مورد تایید ایران نیست..امکان گرفتن تخصص در ایران وجود داره؟…و بعد از اخذ تخصص امکان کار در ایران هست؟…و اگه نیست چه راه هایی وجود داره که مدرکو تو ایران قبول کنن؟ممنون از شما.

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   خیر، متاسفانه زبانی که پزشکی عمومی شما مورد تایید قرار نگیرد، نمی توانید برای دوره های تحصیلی بالاتر اقدام نمایید.

 34. Avatar سارا گفت:

  سلام من 19 سالمه و در مدرسه ی فرزانگان (تیزهوشان) درس خوندم .
  همیشه درسم خوب بوده و معدل دیپلمم 19/89 هستش ولی تو کنکور رشته ای که دوست داشتم قبول نشدم . می خواستم بدونم که آیا امکانش هست در تاجیکستان با هزینه ی خیلی پایین دندون پزشکی بخونم ؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله می توانید برای تحصیل دندانپزشکی تاجیکستان اقدام نمایید؛ اما در نظر داشته باشید که هیچ یک ازدانشگاه های تاجیکستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد.

 35. Avatar احمدی گفت:

  شرایط پذیرش دندان پزشکی چی هست معدل و شهریه لازم و زبان لازم برای تحصیل چی هست

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تاجیکستان محدودیت خاصی وجود ندارد و شما می توانید به زبان روسی، تاجیکی و انگلیسی تحصیل کنید.

 36. Avatar مهدیه محمدی نصب گفت:

  سلام برای تحصیل در رشته دندانپزشکی تاجیکستان بخوام از طریق موسسه شما اقدام کنم به چه صورت هست؟ و چه شرایطی لازم داره؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در تاجیکستان لطفا با ما در تماس باشید تا شما را به طور دقیق راهنمایی نماییم.

 37. Avatar حدادی گفت:

  سلام وقت بخیر به دلیل فارسی بودن زبان در تاجیکستان علاقمندم که در این کشور ادامه تحصیل بدم در شاخه پزشکی
  شرایط پذیرش چطور است ایا محدودیت سنی دارد با توجه به اینکه بنده 38سالم هست و مدرک زبان ندارم جای دیگری هم هست که پیشنهاد کنید

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در تاجیکستان محدودیت سنی وجود ندارد. شما می توانید در ابتدا در دوره های زبان اقدام نمایید و سپس برای کورس اصلی اقدام نمایید.

 38. Avatar vida گفت:

  سلام
  برای تحصیل رشته کایروپراتیک دانشگاه فارسی زبان کدام کشور مناسب است ایا تاجیکستان دارد

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   شما در تاجیکستان می توانید به زبان تاجیکی و انگلیسی تحصیل کنید.

 39. Avatar مهاجری گفت:

  سلام خوب هستید ببخشید شرایط تحصیل در تاجیکستان دقیقا چیه با سن 37سال و لیسانس مرمت میشه اقدام کرد و سالانه چندمیلیون تومن باید هزینه کرد؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   هزینه تحصیل در تاجیکستان حدود 3000-4000 دلار در سال است و محدودیت سنی ندارد.

 40. Avatar مرتضی قادری گفت:

  سلام.باتشکر.کارشناس بیهوشی دولتی روزانه.قصد تحصیل پزشکی در تاجیکستان رو دارم.کارت پایان خدمت دارم در حال حاضردر حال گذراندن طرحم در بیمارستان هستم.هزینه؟مدت تحصیل؟اعتبار؟کار حین تحصیل؟.بازم ممنونم.

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   تحصیل پزشکی در آذربایجان حدود 3000-4000 دلار سالانه هزینه دارد. تحصیل پزشکی در آذربایجان حدود 6 سال طول می کشد.

 41. Avatar Fateme گفت:

  من فوق لیسانس برق دارم ولی میخوام دندان پزشکی بخونم میخواستم بدونم چجوری از جزئیات کامل ثبت نام اطلاع پیدا کنم

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه انتخابی خود مراجعه نمایید.

 42. Avatar asal گفت:

  شرایط ورود ب رشته پزشکی ب زبان فارسی بدون مدرک زبان هست؟ از کی باید اقدام کرد؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بسته به دانشگاه انتخابی زمان پذیرش نیز متفاوت است.

 43. Avatar سيداحمدعبداللهي گفت:

  سلام خسته نباشيد من كارداني فوريتهاي پزشكي دارم ١٠سال سابقه كار در بيمارستان و اورژانس ١١٥دارم و ٣٣سالمه الان هم دانشجوي كارشناسي هستم ميتونم پذيرش رشته پزشكي در تاجيكستان را بگيرم ممنونم راهنمايي كنيد

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بسته به معدل و رزومه علمی خود امکان اقدام وجود دارد.

 44. Avatar ط گفت:

  سلام
  از آنجایی که تایید بودن برای من مهم نیست.
  آیا بدون آزمون میتوان در تاجیکستان به زبان انگلیسی یا تاجیکی پزشکی یا داروسازی خواند؟
  تشکر

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در تاجیکستان نیاز به قبولی در آزمون ورودی ندارید.

 45. Avatar ریاحی گفت:

  با سلام خدمت شما
  من قصددارم برم تاجیکستان برا پزشکی شنیدم دانشگاهاش مورد تایید روسیه هست اگر از تاجیکستان به روسیه انتقالی بگیرم وقتی برگردم ایران مدرکمو قبول میکنن؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   در صورتی دانشگاه انتخابی شما طرف قرارداد دانشگاه های روسیه باشد، امکان انتقالی گرفتن برای شما وجود دارد.

 46. Avatar یلدا گفت:

  سلام.من دیپلم ریاضی دارم.اگه بخوام در تاجیکستان رشته ی دندون بخونم.اشکالی پیش می یاد؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در دانشگاه های گرجستان، بستگی به رزومه علمی شما دارد.

 47. Avatar مسعود گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنده معدل ديپلمم خيلي پايين هست و ٣٣سالمه و مدرك زبان هم ندارم
  ميخواستم بدونم ميتونم در تاجيكستان پزشكي و دندانپزشكي بخونم هر چند كه ميدونم مورد تاييد ايران نيست
  شما ميتونيد واسم كاري انجام بديد؟
  سپاس فراوان

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   لطفا با ما در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را انجام دهیم.

 48. Avatar ساحل گفت:

  سلام
  هزینه های زندگی در تاجیکستان با ایران خیلی متفاوته ؟ سالانه چقدر میشه حدودا؟ امکان اینکه ایران مدرک تاجیکستانو قبول کنه وجود داره؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   متاسفانه امسال هیچ یک از دانشگاه های تاجیکستان مورد تایید ایران قرار نگرفته است. هزینه های زندگی نیز بسته به شهر انتخابی و سبک زندگی فرد متفاوت است.

 49. Avatar صنم گفت:

  سلام روزتون بخیر بنده ترم دو پزشکی دانشگاه ازاد هستم میخواستم ببینم با توجه به اینکه تاجیکستان فارسی هست زبانشون من میتونم یجورایی انتقالی بگیرم تو این رشته ؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   متاسفانه امکان انتقالی گرفتن بسیار سخت می باشد و شما باید از طریق دانشگاه مبدا و مقصد اقدام نمایید.

 50. Avatar dehghane گفت:

  سلام بدون شرط معدل در چه کشوری میتونم پزشکی بخونم که مورد تایید وزارت بهداشت هم باشد؟چون معدلم خیلی پایین است
  ممنون

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   می توانید کشور های آسیایی مانند ترکیه و روسیه را انتخاب نمایید.

 51. Avatar سورنا گفت:

  سلام.وقت به خیر. میخواستم بپرسم پزشکی یا دندان پزشکی تاجیکستان مورد تایید ایران هست؟؟؟ خیلی برام مهمه اخه هیجا ازش اطلاعات درستی نزده

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و احترام
   متاسفانه امسال هیچ یک از دانشگاه های تاجیکستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست.

 52. Avatar آیت گفت:

  سلام من دیپلم هنرستان دارم و مهندسی برق ..میتونم تو رشته دندانپزشکی پذیرش بگیرم؟؟؟..تشکر

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام
   با توجه به سوابق تحصیلی خود می توانید اقدام نمایید.

 53. Avatar اس گفت:

  سلام
  من مشکل ویزا ندارم .دکترا دارم در رشته ای از علوم. 42 سال دارم. میتونم داروسازی بخونم؟هزینه سالیانه چقدر؟

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در صورتی که شرایط و الزامات دانشگاه انتخابی خود را برآورده نمایید، امکان اقدام وجود دارد.

 54. Avatar Reza گفت:

  با سلام
  من 29 سالمه ومدرک زبان ندارم میخواستم بدونم چه کشوری میتونم بدون کنکور و بدون داشتن مدرک زبان پزشکی یا دندانپزشکی یا رشته های پیراپزشکی بخونم؟ چیکار باید بکنم؟ از نظر هزینه هم ارزون باشه لطفا جواب بدید

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل رشته های پزشکی باید بسته به زبان تحصیل مدرک زبان مورد نیاز را ارائه دهید و یا در دوره های آمادگی شرکت نمایید.

 55. Avatar داریوش گفت:

  سلام فرزندم سربازی نرفته ولی میخوام پزشکی بخونه لطفا راهنمای کنید

  1. Avatar مهدی کیوانی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای خروج از کشور فرزند شما باید یا نامه پایان خدمت و یا معافیت تحصیلی ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *