071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

کشور ایتالیا در اروپای جنوبی و از قدرت های اقتصادی جهان محسوب می شود. این کشور زیبا با شکل چکمه مانندش در زمان امپراتوری روم مرکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بوده است. شهرت و زیبائی های زادگاه هنرمندانی چون مارکوپولو، میکل آنژ و لئوناردو داوینچی به برج کج پیزا، شهر سوخته پمپئی، شهر ساحلی آمالفی و بستنی های خوشمزه و پیتزا خلاصه نمی شود.

شما میتوانید با مراجعه به لینک های زیر به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید:

 1. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
 2. تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

دانشگاه های این کشور شگفت نیز در بالای فهرست رتبه بندی و رنکینگ های جهانی قرار دارند و از جمله برترین دانشگاه های جهان محسوب می شوند. به منظور آگاهی از شرایط و چگونگی تحصیل در دانشگاه های این کشور، مشاوران و کارشناسان برجسته موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد به تهیه این مقاله و شرح این موارد پرداخته اند:

 • شرایط ادامه تحصیل در ایتالیا
 • مقاطع تحصیلات آکادمیک در ایتالیا
 • دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا
 • شرایط سنی تحصیل در ایتالیا
 • تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا
 • ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد درایتالیا
 • تحصیل دکترا در ایتالیا
 • دانشگاه های پرطرفدار ایتالیا
 • بورسیه تحصیل در ایتالیا
 • تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان
 • ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط ادامه تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته اتحادیه اروپا که عضو پیمان شینگن را نیز دارا می باشد در جنوب قاره اروپا واقع است. پایتخت این کشور شهر رم و دین اکثریت مردم آن مسیحی می باشد. آب و هوای مناسب در بیشتر مناطق این کشور و داشتن مردمانی خونگرم از شاخصه های این کشور است.

تحصیل در ایتالیا
تحصیل در ایتالیا

ایتالیا با داشتن دانشگاه هایی با رنک بالا در رنکینگ های جهانی جاذبه فراوانی برای دانشجویان دارد. دانشگاه پلی تکنیک میلان با داشتن رنک 178 از بهترین دانشگاه های ایتالیا و جهان در زمینه رشته های فنی مهندسی می باشد. از دیگر دانشگاه های برتر ایتالیا می توان به دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزای رم، دانشگاه پیزا، دانشگاه میلان، پادوا، تورورگاتای رم،فلورانس و دانشگاه پلی تکنیک تورین نام برد که همگی با داشتن رتبه کمتر از پانصد در رنکینگ جهانی، در زمره بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

مقاطع تحصیلات آکادمیک در ایتالیا

افرادی که قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل را دارند باید بدانند که تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا عموماً 4 ساله است. شرط پذیرش در این مقطع آن است که فرد دیپلم 12 ساله خود را اخذ کرده باشد. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی، زبان ایتالیایی می باشد اما برخی از دانشگاه ها این کشور در مقطع کارشناسی نیز رشته هایی را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند مانند رشته های پزشکی، بیوتکنولوژی، داروسازی، مدیریت، اقتصاد، فلسفه و غیره لازم به ذکر است برای دریافت مدرک زبان ایتالیایی قابل قبول توسط دانشگاه های این کشور و سفارت ایتالیا فرد باید مدرک زبان خود را از مدرسه ایتالیایی ها اخذ نماید. آزمون اخذ این مدرک هرساله در بهمن ماه برگزار می گردد. متقاضی می تواند قبل از آن در کلاس های آموزشی این مدرسه نیز شرکت نماید.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

مدرک زبان مورد نیاز برای مقطع کارشناسی رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود برای دانشگاه های مختلف متفاوت است. اصولا برای رشته های پزشکی و داروسازی ( دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ) مدرک آیلتس 5.5 تا 6 و برای رشته های غیرپزشکی آیلتس 5 تا 5.5 مورد نیاز است. در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا مدرک زبان مورد نیاز متقاضی آیلتس 6 تا 6.5 با توجه به نظر دانشگاه می باشد. افراد می توانند پس از اتمام تحصیلات خود از طریق کار در ایتالیا اقامت خود را دریافت کنند.

ویزاهای اخذ شده

لازم به ذکر است که برای برخی از دانشگاه ها فرد در مرحله اخذ پذیرش نیاز به ارائه مدرک زبان ندارد و در زمان اقدام برای اخذ ویزا باید مدرک زبان خود را ارائه نماید اما دانشگاه های مختلف برای ارائه بورسیه شرط ارائه مدرک زبان را نیز معمولا جزء شرایط لازم قرار می دهند و زمان خاصی را نیز برای تحویل این مدرک مشخص می نمایند که لازم است متقاضیان عزیز به این موارد توجه لازم را مبذول نمایند و با اخذ مدرک زبان لازم اقدامات خود را آغاز نمایند.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا
دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

همچنین برای رشته هایی همچون مدیریت اقتصاد و بانکداری این امکان وجود دارد که برای فرد بدون نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی پذیرش را اخذ نمود اما در هر حال فرد برای اخذ ویزا و دریافت بورسیه های تحصیلی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیاز دارد. زبان تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه محل تحصیل ایتالیایی یا انگلیسی می باشد. دانشجویان در مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارا می باشند که می تواند تا حدودی تامین کننده هزینه های زندگی آنها باشد.درآمد متوسط دانشجویان در این مقطع 8 تا 10 یورو در ساعت می باشد.

تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا

در دوره کارشناسی تلاش بر این است که نوآوری، پژوهش و آموزش عملی دروس برای دانشجویان ارائه شود. شما میتوانید پیشنهادات دانشگاهی IED را در زمینه های طراحی، مد، هنرهای تجسمی و ارتباطات،مورد بررسی قرار دهید. پس از 3 سال گذراندن مسیر تحصیلی با موفقیت، دانشجویان می توانند مدرک لیسانس خود را تحت نظر آموزش و پرورش دانشگاهی به اعتبار دانشگاه وست مینستر اخذ کنند.برخی از رشته های کارشناسی IED عبارتند از: عکاسی، طراحی مد، طراحی صنعتی، طراحی جواهرات، طراحی دکوراسیون داخلی،مد و فشن و غیره.

اطلاعات کاربردی برای ورود به تمامی دانشگاه ها در ایتالیا:

اول از همه، شما باید با دانشگاه مورد علاقه خود تماس بگیرید و بررسی کنید که آیا شما واجد شرایط آن دانشگاه هستید یا خیر. پس از آن دانشگاه به شما اطلاع می دهد که آیا شما دارای تمامی استانداردها هستید. پس از آن، شما باید درخواست خود را در سفارت یا کنسولگری ایتالیا بفرستید تا آنها آن را کنترل کنند. در پایان ماه اوت دانشجویان لیستی از کاندیداهای پذیرفته شده در صفحه سفارت یا کنسولگری را خواهند دید. برخی از مدارک مورد نیاز:

 • شماره ملی؛
 • عکس گذرنامه؛
 • رونوشت های دانشگاهی؛
 • فرم درخواست دانشگاه؛
 • برنامه تحصیلی دقیق ساعت های دوره و یا فعالیت های آموزشی ؛
 • رزومه ؛
 • معرفی نامه؛
 • مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)؛
 • نمونه کارهای خود، اگر شما درخواست برای رشته های معماری، برنامه ریزی شهری، و یا برنامه های طراحی داده اید.
 • نمرات رسمی SAT یا ACT.

ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا عموما 2 ساله است. فرد این امکان را دارد که به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تحصیل نماید. لازم به ذکر است ارائه مدرک زبان با توجه به زبان انتخابی فرد مورد لزوم است. اگر شما از جمله افرادی هستید که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا هستید باید بتوانید دانش زبان خود را با ارائه مدرک زبان اثبات نمایید. در حال حاضر با توجه به رشته و دانشگاه مورد پذیرش مدرک آیلتس با نمره 6 تا 6.5 و یا تافل 80 مورد نیاز است. اجازه کار متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته است و متوسط درآمد 8 تا 10 یورو در ساعت است.

مقطع دکتری در کشور ایتالیا بسته به رشته و دانشگاه فرد 4 تا 5 سال است. فرد متقاضی باید با داشتن مدارک تحصیلی مقاطع قبلی خود در کنار مدارکی چون مدرک زبان آیلتس نمره 6.5 به بالا و رزومه علمی پژوهشی برای تحصیل در این مقطع اقدام نماید. در مقطع دکتری این امکان وجود دارد که با داشتن رزومه قوی تر برای اخذ بورسیه های دانشگاهی با مبالغی بالا اقدانمود که علاوه بر پوشش هزینه های تحصیل کلیه هزینه های زندگی فرد را نیز پوشش دهد. اجازه کار در این مقطع نیز 25 ساعت در هفته می باشد.

شاید یکی از دلایل اقبال دانشجویان به تحصیل در ایتالیا را بتوان بورسیه های تحصیلی بسیار خوب این کشور دانست. ضمن اینکه هزینه های تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا در دانشگاه های دولتی از 300 تا 4000 یورو برای رشته ها و مقاطع مختلف می باشد که از جمله ارزانترین هزینه های تحصیل در اروپا محسوب می گردد وجود بورس های تحصیلی می تواند علاوه بر پوشش هزینه های تحصیل مبلغی را برای تامین هزینه های زندگی در اختیار دانشجو قرار دهد.

بورس های استانی کشور ایتالیا که به بورس ها DSU شهرت دارد عموما 3600 تا 5200 یورو می باشد. نحوه اخذ این بورس ها به این صورت است که متقاضی در ابتدا باید پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظر اخذ نماید. پس از آن با ارائه مدارک مالی خود یا فردی که تامین هزینه های او را برعهده دارد همانند فیش حقوقی سرپرست خانوار، اجاره نامه محل سکونت و… شرایط لازم برای دریافت این بورس را کسب نماید. نکته مثبت این بورس ها آن است که فرد متقاضی تعهدی به بازپرداخت مبلغ دریافتی ندارد.

ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا
تحصیل دکترا در ایتالیا

تحصیل دکترا در ایتالیا

فرصت های PhD در ایتالیا – با توجه به تاریخ غنی آن، آب و هوای زیبا و میراث هنری فوق العاده، بهترین گزینه برای زندگی و تحصیل می باشد. ایتالیا پنجمین کشور بازدید کننده در جهان است. تاریخچه برتری و سنت خود در حوزه آموزش عالی به آن امکان می دهد تا تعدادی از فرصت های دکترا در موسسات آموزشی عالی معتبر داشته باشد. برای گذران دکترا در خارج از کشور در سال جاری باید دکترای خود را در ایتالیا دنبال کنید.

دانشگاه های تاریخی ایتالیا دارای چندین موسسات آموزش عالی معتبر می باشند. ثروت فرهنگی و نفوذ ایتالیا نمایه تمدن غربی از طریق سنین، با مشارکت در معماری، هنر، موسیقی و علم و همچنین آثار علمای مشهور جهان و کاشفان مانند لئوناردو داوینچی، گالیله، کلمبوس و غیره، شکل گرفته است.

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی در بسیاری از کشورها از معیارهای مهم پذیرش در مقاطع مختلف است. در ایتالیا به عنوان مثال، اگر فردی تمایل داشته باشد از دبیرستان تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهد بایستی حداقل 13 سال سن داشته باشد. برای شروع دوره لیسانس دانشجوی متقاضی می بایست دست کم 18 سال سن داشته باشد. در رابطه با دوره های فوق لیسانس و دکتری محدودیت سنی خاصی وجود ندارد، منتها متقاضیان باید بتوانند به دانشگاه مقصد این اطمینان خاطر را که وقفه تحصیلی ایجاد شده برای آنها دلایل موجهی نظیر کار در حوزه های مرتبط با رشته تحصیلی، خدمت سربازی با انجام پروژه های تحقیقاتی داشته است.

دانشگاه های پرطرفدار ایتالیا

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که شهر و استانی که قرار است در آن تحصیل کنید برایتان مهم نیست و تنها به رتبه دانشگاه تحصیل خود اهمیت می دهید در اینجا فهرستی از بهترین دانشگاه های ایتالیا را می توانید ببینید.

 • در میلان دانشگاه Università Cattolica del Sacro Cuore،
 • در بلزان-بزن دانشگاه Free University of Bozen-Bolzano،
 • در ونیز دانشگاه Ca’Foscari U