071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در باکو

تحصیل در باکو آذربایجان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

اگر تصمیم دارید تا تحصیل در باکو آذربایجان را انتخاب کنید و برای آن اقدام کنید، ما به شما گزینه های تحصیلی خوبی را می توانیم پیشنهاد بدهیم. باکو دارای دانشگاه های خوبی است که از لحاظ اعتبار با برخی دانشگاه های معتبر در دیگر کشور ها برابری می کنند. ما در موسسه حقوقی میرداماد راهنمایی هایی را مهیا کرده ایم که در مقاله زیر به شما ارائه می دهیم.

تحصیل پزشکی در آذربایجان

شرایط تحصیل در باکو و اعزام دانشجو

آذربایجان کشوری است آسیایی که در قسمت جنوبی منطقه قفقاز واقع شده است. همسایگان این کشور عبارتند از: ایران (جنوب)، ارمنستان (غرب)، گرجستان (شمال غربی) و داغستان. این کشور همچنین از طریق دریای خزر به شرق متصل می شود. مجموع کل مرزهای آذربایجان 2648 کیلومتر است و سه رشته کوه آن حدود 40 درصد از وسعت کشور را به خود اختصاص داده اند. آب و هوای کشور آذربایجان در قسمت های مختلف کشور متفاوت است: نواحی کوهستانی آذربایجان نیمه گرمسیری و نواحی پست آن نیز بسیار مرطوب هستند.

تحصیل در باکو آذربایجان

مختصری از واقعیات و آمار عددی آذربایجان

 • جمعیت: 8388000
 • پایتخت: باکو
 • وسعت: 86600 کیلومتر مربع (33436 مایل مربع)
 • زبان رسمی: آذربایجانی (آذری)، روسی، ارمنی، کرمانجی و تالش نیز کاربرد دارند.
 • مذهب: اکثریت مردم مسلمان هستند، اما افرادی از مذاهب ارتدوکس روسی و ارتدکس ارمنی نیز در این کشور زندگی می کنند.
 • واحد پول: منات آذربایجان
 • امید به زندگی: 72 سال
 • تولید ناخالص داخلی: 3700 دلار آمریکا
 • درصد سواد مردم: 97 درصد

سیستم آموزشی آذربایجان

سیستم آموزشی آذربایجان رشته های مختلفی را در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهد. سیستم آموزشی این کشور مشابه سیستم های موجود در ایالات متحده و اروپا است. دیپلم آموزشی کشور آذربایجان در بیش از 50 کشور اعتبار دارد. آذربایجان، به دلیل موقعیت خاص خود در بین اروپا و آسیا، در دو کمیته از شش کمیته آموزشی یونسکو حضور دارد: کمیته اروپایی، که شامل 41 کشور می شود و کمیته آسیایی، که از 37 کشور تشکیل شده است.

ویزاهای اخذ شده

امروزه بسیاری از دانشگاه های آذربایجان زبان انگلیسی را به عنوان زبان تدریس انتخاب کرده اند، زیرا انگلیسی زبان ارتباط و علم در سراسر جهان است. امروزه انگلیسی در تمام دپارتمان های پذیرای دانشجویان بین المللی رواج دارد. و متقاضیانی که بتوانند دانش علمی انگلیسی خود را اثبات کنند مستقیماً وارد سال اول دانشگاه خواهند شد. برای این منظور متقاضی باید مدرک TOEFL با نمره حداقل 500 یا IELTS رسمی با نمره بیش از 6 را ارائه دهد و یا اینکه حداقل 60 درصد از سوالات آزمون مهارت زبانی پیش از آغاز دوره ها را درست پاسخ دهد.

سیستم آموزشی آذربایجان

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های باکو

وقتی که اداره پذیرش درخواست متقاضی و تمام مدارک ضروری را دریافت کرد، کارکنان اداره به موقع در مورد درخواست او تصمیم گیری می کنند. در پایین فهرستی از مدارکی را که در هنگام اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های باکو نیاز خواهید داشت، مطالعه می کنید:

1) مدرک دیپلم و ریز نمرات دوران دبیرستان و تحصیلات دانشگاهی

2) رونوشت گذرنامه

3) شش قطعه عکس 4 * 3

4) گواهی سلامت عمومی

5) گواهی آزمایش ایدز

6) سی وی یا رزومه

7) نامه درخواست به آدرس رئیس دانشگاه دولتی باکو

8) مدرک OSYM (مختص به متقاضیان کشور ترکیه)

تمام مدارک باید به زبان آذربایجانی ترجمه شده و دارای مهر دفتر اسناد رسمی محلی باشند. در صورت موافقت با درخواست شما یک دعوت نامه به آدرس شما ارسال خواهد شد.

مصاحبه پذیرش دانشگاه های باکو

به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش، دانشگاه مصاحبه هایی را با متقاضیان بین المللی انجام می دهد تا موفقیت های متقاضی در دوران دبیرستان و همچنین انگیزه، اهداف و علایق متقاضی را ارزیابی کند. متقاضیان باید بتوانند انتخاب این دانشگاه خاص را توجیه کرده و نشان دهند که مهارت ها، رقابت ها و انگیزه آنها در کسب نتایج آکادمیک مطلوب و سازگاری با محیط فرهنگی دانشگاه مؤثر خواهند بود. ممکن است در مصاحبه ها سوالاتی درباره نقاط ضعف و قوت دانشجو (و راه حل های جبران آنها) مطرح شود.

به این ترتیب پیشرفت آینده دانشجو در دپارتمان انتخاب شده ارزیابی می شود. البته شاید سوالاتی درباره وضعیت آکادمیک دانشجو نیز به میان آورده شود. باید در نظر داشته باشید که متقاضی باید بتواند پاسخ های مناسبی به سوالات مختلف بدهد. سوالات ممکن است درباره دوران پس از فارغ التحصیلی و اینکه متقاضی چگونه دانش و شایستگی های خود را در صنعت مرتبط با رشته تحصیلی خود تطبیق می دهد، باشند.

شرایط پذیرش و تحصیل در باکو لیسانس و کارشناسی ارشد

سیستم آموزش عالی آذربایجان از موسسات دولتی یا خصوصی تشکیل شده است. این موسسات عبارتند از: آکادمی ها، موسسات، کالج ها، هنرستان و دانشگاه ها که برنامه های متعددی در مقاطع B.A، M.A، M.Sc، دکترا و MBA ارائه می دهند.

 • مقطع اول دانشگاه :

تکمیل این مقطع 4 سال طول می کشد و مدرک کارشناسی یا اعطا Bakalavr می شود. در این دوره، دانشجویان می توانند در زمینه های علوم انسانی و علوم طبیعی ادامه تحصیل دهند.

 • مقطع دوم دانشگاه :

طول دوره دوم دانشگاه 1.5 _ 2 سال طول می کشد و مدرک کارشناسی ارشد یا Magistr اعطا می شود. در این دوره تحصیلی دانشجویان دانش عمیق و آموزش های حرفه ای در زمینه های علوم انسانی و علوم طبیعی کسب می کنند.

 • مقطع سوم دانشگاه :

بهترین فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد به مقطع دکترا راه پیدا خواهند کرد. پس از تکمیل دوره تحصیلی 2_ 3 ساله مدرک دکترا را دریافت می کنند.

 • دیپلم:

مطالعات دیپلم برنامه های بدون مدرکی است که بر شغل یا مهارتی خاص متمرکز می باشد. این برنامه ها در بسیاری از موسسات خصوصی و برخی از دانشگاه ها ارائه می شوند.

 • سال تحصیلی در آذربایجان :

در آذربایجان یک سال تحصیلی از دو ترم تشکیل شده است که معمولا از سپتامبر آغاز می شود. برخی از دوره ها در ترم بهار در ماه ژانویه برگزار می شوند. همچنین می توانند در دوره های تابستانه نیز شرکت کنید.

 • دانشجویان خارجی در آذربایجان :

آذربایجان کشوری است که رشد سریع و قابل توجهی در جهان داشته است. دانشجویان زیادی از سراسر دنیا به ویژه از کشورهای همسایه برای تحصیل در آذربایجان به این کشور اعزام می شوند. برخی از دانشجویان به مدت دو ترم در دانشگاه های آذربایجانی برای یادگیری زبان آذری و کسب تجربه ادامه تحصیل می دهند.

در صورتی که دانشجویان خارجی در آزمون مهارت زبان انگلیسی و یا آذری نمره قابل قبول را کسب کنند، از شرکت در دروس مقدماتی معاف خواهند شد. این به دانشگاه انتخابی در آذربایجان بستگی دارد.

پذیرش و تحصیل در باکو دکتری

دانشجویانی که در مقطع دکترا در باکو ادامه تحصیل می دهند به دنبال پیشرفت علم در یک حیطه خاصب وده و با جمع آوری اطلاعات مهم، ارزیابی تئوری ها و ایجاد مدارک واقعی در خصوص یک سیاست/مدیریت عمومی، توسعه و یا مسائل دولتی هستند. پایان نامه دکترا یک پروژه اساسی و مهم به شمار می آید. دانشجویان عمدتا با تحصیل در مقطع دکترا برای مشاغل آکادمیک آماده می شوند. برای این منظور داوطلبان باید چارچوب مفهومی و پیچیده ای را توسعه دهند، تحقیقاتی را در سطح بسیار پیشرفته آکادمیک به طور مستقل انجام دهند، پایگاه های داده منتشر شده را در زمینه تخصصی خود ( و سایر زمینه های مربوط به رشته خود) با دقت تفسیر و تجزیه و تحلیل کنند و پایان نامه ای که به دانش و علومی در زمینه خاص کمک کند، ارائه دهند.

پذیرش و تحصیل در باکو دکتری

متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا باید دارای یک مدرک کارشناسی ارشد معتبر باشند. ( یا در شرایط خاص، به صلاحدید مجلس سنا، مدرک کارشناسی معتبر به عنوان معادل قابل قبول می باشد.) داوطلبان باید نشان دهند که دارای صلاحیت لازم در روش تحقیق و تمرینی که مورد نیاز تکمیل دوره دکتراست، می باشند.

متقاضیان در فرم درخواست باید استاد راهنمای مناسب خود را انتخاب کنند. استاد راهنمای PhD باید به صورت تمام وقت فعالیت های آکادمیک انجام دهد و دارای مقالات علمی و تحقیقی منتشر شده در زمینه مربوطه باشد.

نکته مهم: متقاضیان ممکن است نتوانند استاد راهنما که هم مناسب و هم دردسترس باشد را بیابند و امکان ثبت نام متقاضیانی که استاد راهنمای در دسترس برای طرح تحقیقاتی خود نیافته اند، وجود ندارد.

برای تحصیل در مقطع دکترا در باکو باید مدارک زیر را تهیه کنید :

 • نامه ای کوتاه از انگیزه و هدف تحصیل در مقطع دکترا در ” Wits School of Governance”
 • رزومه، جزییات مدارک تحصیلی، سوابق کاری و نشریه های چاپ شده
 • طرح کلی پیشنهادی تحقیقاتی در یک مقاله 2500 کلمه ای
 • رونوشت های رسمی از مدارک، دروس گذرانده شده و نمرات
 • مدارک فارغ التحصیلی
 • تاییدیه هر نوع مدرک تحصیلی خارجی
 • نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی IELTS

کالج ها و دانشگاه های معتبر و برتر باکو

باکو، 31 اکتبر. به گزارش REPORT.AZ : به گفته Quacquarelli Symonds QS، کمپانی انگلیسی متخصص در امور تحصیلی : هفت دانشگاه آذربایجانی در میان بهترین دانشگاه های اروپایی شرقی برای سالهای 2019/2018 وجود دارد.

 1. دانشگاه دولتی باکو
 2. دانشگاه خزر
 3. دانشگاه ایالتی اقتصاد آذربایجان
 4. دانشگاه معماری و ساخت و ساز آذربایجان
 5. دانشگاه آدا
 6. دانشگاه زبان آذربایجان
 7. دانشگاه اسلاوی باکو

دانشگاه دولتی باکو بهترین جایگاه در رتبه بندی دانشگاه های آذربایجان را کسب کرد – جایگاه 142 در سال 2019. جایگاه بقیه دانشگاه ها بیشتر از دویست می باشد. لازم به ذکر است که رتبه بندی بهترین دانشگاه های اروپایی و آسیای مرکزی که به رهبری دو دانشگاه روسی می باشد، دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو و دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک.

دیگر دانشگاه ها در باکو

دانشگاه ایالتی اقتصاد آذربایجان؛ دانشگاه ایالتی اقتصاد آذربایجان، که در سال 1930 تاسیس شد، یکی از بزرگترین موسسات آموزش عالی در قفقاز جنوبی است. 9 دانشکده تحت نظر UNEC وجود دارد که دارای بیش از 18000 دانشجو در 21 تخصص مختلف می باشد

دانشگاه پزشکی آذربایجان؛ دانشگاه پزشکی آذربایجان (AMU) در سال 1930 تاسیس شد، یکی از بزرگترین و معتبر ترین موسسات آموزشی عالی در کشور است و امکانات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان را فراهم می کند.

دانشگاه غربی؛ دانشگاه غربی موسسه تحصیلی خصوصی در باکو، جمهوری آذربایجان می باشد. در سال 1991 تاسیس شد، و به یکی از دانشگاه های برجسته در آذربایجان تبدیل شد. این دانشگاه دارای سابقه بسیاری در بخش علمی بوده و طیف گسترده ای از گروه های آموزشی مختلف برای دانشجویان ساعی فراهم آورده است. موارد مورد نیاز برای ورود به دانشگاه یکی از بیشترین شرایط را در میان دانشگاه های غیر دولتی دارا میباشد.

هزینه تحصیل در باکو

در بعضی از دانشگاه ها شهریه تحصیل از 4000 منات شروع می شود در حالی که در اکثر دیگر دانشگاه ها شهریه تحصیلی 2000 منات و در بعضی مناطق 1500 منات می باشد. تفاوت شهریه بین دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی بیش از 30 درصد می باشد. از آن جایی که سبک زندگی ها متفاوت است در نتیجه هزینه های زندگی نیز متفاوت خواهد بود با این حال در ادامه هزینه های اساسی و پایه ای زندگی آورده شده است:

هزینه مسکن:

 1. هزینه ماهانه برای اجرای منزلی مبله با متراژ پنجاه و هشت متر مربع در منطقه ای گران قیمت 888 maH می باشد.
 2. هزینه ماهانه برای اجرای منزلی مبله با متراژ پنجاه و هشت متر مربع در منطقه ای متوسط 490 maH می باشد.
 3. هزینه امکانات رفاهی برای یک ماه شامل گرمایش، برق،گاز و… به ازای دو نفر در یک منزل هشتاد و پنج متر مربعی 102 maH می باشد.
 4. هزینه ماهانه برای اجرای دفتر کار مبله با متراژ چهل و پنج متر مربع در منطقه ای گران قیمت 517 maH می باشد.
 5. هزینه ماهانه برای اجرای منزلی مبله با متراژ چهل و پنج متر مربع در منطقه ای متوسط 393 maH می باشد.
 6. هزینه امکانات رفاهی برای یک ماه شامل گرمایش، برق،گاز و… به ازای یک نفر در یک دفتر کار چهل و پنج متر مربعی 61 maH می باشد.
 7. هزینه ماهانه خرید اینترنت با سرعت 8 مگابایت در ثانیه 26 maH می باشد.

هزینه خورد و خوراک:

 1. هزینه منوی ناهار معمولی و پایه به همراه نوشیدنی در یک منطقه تجاری 11 maH می باشد.
 2. هزینه یک وعده غذایی کُمبو در یک رستوران فست فودی ( ساندویچ های بزرگ مک دونالد یا مشابه آن ) 9 maH می باشد.
 3. هزینه خرید پانصد گرم سینه مرغ بدون استخوان 12 maH می باشد.
 4. هزینه یک قوطی شیر تمام چرب یک لیتری 1.80 maH می باشد.
 5. هزینه یک بطری شراب قرمز با کیفیت خوب 12meH می باشد.
 6. هزینه دو لیتر از نوشابه کوکاکولا 1.46 maH می باشد.
 7. هزینه نان برای دو نفر به صورت روزانه 0.47 meh می باشد.

هزینه تحصیل در باکو

هزینه حمل و نقل:

 1. هزینه یک لیتر بنزین ( 1.4 گالن ) 0.93 maH می باشد.
 2. هزینه بلیط وسایل نقلیه عمومی به صورت ماهانه 24 maH می باشد.

هزینه سرگرمی:

 1. هزینه پایه جهت صرف شام در محله های اطراف به ازای دو نفر 45 maH می باشد.
 2. هزینه خرید بلیط سینما برای دو نفر 14 maH می باشد.
 3. هزینه خرید بلیط تئاتر برای دو نفر 41 maH می باشد.

بورسیه تحصیل در باکو

کسب موفقیت در دانشگاه شاخص بسیار مهمی است، زیرا که احتمال دریافت بورسیه تحصیلی را تعیین میکند. موفق ترین دانشجویان خارجی میتوانند برای بورسیه تحصیلی ریاست جمهوری که تمام هزینه های زندگی در آذربایجان را پوشش میدهد درخواست دهند

بورس های تحصیلی کشور آذربایجان

 • مهلت درخواست: 15 فوریه 2019
 • سطح دوره : بورسیه تحصیلی برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس است
 • موضوع تحصیل: طیف وسیعی از رشته ها را شامل میشود. مثل : فناوری اطلاعات و مهندسی، مطالعات کسب و کار، امور بین الملل و غیره

لطفا به لیست دانشگاه های شرکت کننده در آذربایجان برای دوره های موجود،واجد شرایط بودن و الزامات پذیرش مراجعه کنید.تحصیل در رشته پزشکی مستثنی است و در نظر گرفته نمیشود.

بورسیه تحصیلی چه چیزهایی را شامل میشود:

 1. هزینه شهریه
 2. پرواز بین الملل( یک بار در سال، کلاس اقتصاد)
 3. حقوق ماهیانه به ارزش 800 منات آذربایجان( 470.72 دلار) که شامل وعده های غذایی، اقامت و هزینه های اقامت می شود.
 4. بیمه پزشکی
 5. ویزا و هزینه ثبت نام

برای شهروندان جنبش عدم تعهد(NAM) در دسترس است. شامل آفریقای جنوبی میشود. تعداد بورسیه های تحصیلی برای انتخاب 40 بورسیه تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه های برجسته آذربایجان است. پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در مورد مهاجرت به آذربایجان و تحصیل در باکو آذربایجان با مشاورین موسسه حقوقی میرداماد تماس برقرار بفرمایید.

اخبار های مرتبط