071-91009294  | 021-88724227  |

هزینه تحصیل در‌ ترکیه -‌ ارزان ترین دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در‌ ترکیه -‌ ارزان ترین دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

هزینه تحصیل در ترکیه یکی از اصلی ترین مولفه ها در زمینه مهاجرت تحصیلی به این کشور محسوب می شود. عموما هزینه های تحصیل شامل هزینه مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل و غیره می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسته به مدل دانشگاه و مقطع تحصیلی هر فرد متفاوت می باشد. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با هزینه های تحصیل می توانید به موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد مراجعه نمایید.

هزینه تحصیل در ترکیه

ترکیه مکانی بسیار مقرون به صرفه برای تحصیل است. پرجمعیت ترین شهر آن استانبول از نظر گران ترین شهر های جهان در رتبه 376 قرار دارد. با این حال هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسیار مقرون به صرفه می باشد. با این وجود حتی با هزینه نسبتاً کم تحصیل ، قیمت شهریه می تواند متفاوت باشد. دانشجویان می توانند شهریه ها و هزینه های متفاوتی را برای حضور در این کشور و درس خواندن بیابند. هزینه تحصیل تنها به دانشگاه معطوف نیست و برای تحصیل در مدارس این کشور هم نیاز به بررسی دارد.

هزینه تحصیل در مدارس ترکیه

دانش آموزانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند باید از شرایط و شهریه مدارس این کشور اطلاع داشته باشند. مدارس در کشور ترکیه به دو نوع خصوصی و بین المللی یا دولتی در دسترس خواهد بود. بهطور مثال شهریه سالانه در مدارس بین المللی استانبول به طور متوسط بین ۹۵۰۰ تا ۲۷۶۰۰ دلار خواهد بود. در کنار آن می توان به مدرسه بین المللی MIF ازمیر هم اشاره کرد که شهریه سالانه ای از ۶۴۰۰ دلار تا حدود ۲۲ هزار دلار خواهد داشت. دقت کنید که عموما تحصیل در مدارس دولتی این کشور رایگان می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

برای دانشجویان با بودجه مقرون به صرفه در ذهن و تمایل به تحصیل در یک دانشگاه مشهور در یک فرهنگ جدید که طیف گسترده ای از تجربیات و فرصت ها را ارائه می دهد، روشن است که ترکیه گزینه مناسبی می باشد. اما باید توجه داشت که هزینه های تحصیل در ترکیه بسته به دانشگاه ها متفاوت است. عموما هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور بسیار بیشتر از دانشگاه های دولتی می باشد. همچنین باید به این نکته توجه داشت که هزینه ها در رشته های مختلف هم می توانند متفاوت از هم باشند. دقت داشته باشید دانشگاه ها می توانند تصمیم بگیرند که هزینه کم تری از دانشجویان بگیرند یا این که بورسیه های تحصیلی را برای آن ها ارائه دهند.

شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی

در ترکیه ، دانشگاه های دولتی بسیار مقرون به صرفه هستند ، به خصوص در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا یا ایالات متحده. دانشجویان بین المللی معمولاً بین 100 تا 4000 یورو در هر سال تحصیلی پرداخت می کنند. رشته هایی مانند پزشکی در ترکیه یا مهندسی می توانند گران تر باشند. ترکیه عموما به دلیل دانشگاه های دولتی و در عین حال با کیفیت خود بسیار شناخته شده است. دانشجویان می توانند به راحتی با این گزینه ها برای تحصیل در ترکیه اقدام کنند.

شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی

دانشگاه های خصوصی ترکیه گران تر از دانشگاه های دولتی هستند. هنوز می توانید دوره های آکادمیک را با شهریه معقول و منطقی پیدا کنید، اما مقاطعی نیز وجود دارد که هزینه آن ها بیش از 20000 یورو در سال است. به طور کلی می توان گفت که تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه ای ما بین ۵۰۰۰ تا ۲۰ هزار یورو خواهد داشت. برخی از مشهور ترین دانشگاه های خصوصی مانند Uskudar هزینه ای کم تر از میانگین دارند و برخی دیگر از دانشگاه های خصوصی مانند دانشگاه سابانچی، هزینه ای بیش از این میانگین را از دانشجویان دریافت می کنند.

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ترکیه

زمانی که به بررسی هزینه ی تحصیل در ترکیه می پردازیم، دانشگاه مورد نظر ما نقطه عطف بررسی ها است. به واقع انتخاب دانشگاه در روند هزینه و شهریه تاثیر دارد.

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ترکیه
مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ترکیه

در ادامه ما مقرون به ضرفه ترین دانشگاه های این کشور را از نظر شهریه و کیفیت دانشگاه برای شما ارائه خواهیم داد. این دانشگاه ها عبارتند از:

 • دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) – لیسانس ها با 236 یورو در سال شروع می شوند.
 • دانشگاه عبدالله گل (AGU) – لیسانس ها با 439 یورو در سال شروع می شوند.
 • دانشگاه بوگازیچی – لیسانس ها از 1،018 یورو در سال شروع می شود.
 • دانشگاه Koç – کارشناسی ارشد با 0 EUR / سال شروع می شود.
 • دانشگاه اوکان استانبول – شروع کارشناسی ارشد با 1140 یورو در سال

این ها فقط چند نمونه است. شما می توانید سایر دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی ارزان قیمت را در ترکیه پیدا کنید، بنابراین خود را به لیست ما محدود نکنید.

شهریه تحصیل در دانشگاه های دارای رتبه برتر

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشگاه های رتبه برتر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. دانشگاه های رتبه برتر ترکیه در سیستم دانشگاهی QS از میان تمام دانشگاه های دنیا سنجیده می شوند. برتر بودن دانشگاه ها با مولفه های بسیار مهمی بررسی می شود. هزینه های مربوط به دانشگاه های برتر عبارتند از:

 • دانشگاه Cankaya حدود ۵۴۱ یورو در سال برای دوره های مختلف لیسانس
 • دانشگاه کوچ ترکیه با حدود ۱۶۳۹۰ یورو در سال برای کارشناسی و رایگان برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری
 • دانشگاه حاجی تپه ترکیه بین ۵۲۰ تا ۵۲۴۰ یورو در سال
 • دانشگاه سابانچی ترکیه حدود ۱۵۳۲۵ یورو برای دوره های لیسانس در سال و ۶۲۰۰ تا ۱۴۵۵۰ یورو برای دوره های تحصیلات تکمیلی
 • دانشگاه بیلکنت ترمیه ۱۱۴۰۰ یورو در سال

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

یکی از رشته های اساسی و اصلی برای تحصیل دانشجویان، رشته پزشکی می باشد. پزشکی در ترکیه طرفداران بسیاری دارد. به همین دلیل اطلاع از هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه مسیر تحصیلی را هموار تر می کند. تحصیل در این کشور، در دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه امکان دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی چیزی بین ۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار و برای دانشگاه های خصوصی، بین ۱۰ تا ۲۵ هزار دلار در سال می باشد.

شهریه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دندانپزشکی یکی از رشته های پر طرفدار در ایران و سایر کشور ها مانند ترکیه می باشد. تحصیل دندانپزشکی در این کشور ۵ سال به طول می انجامد و مزایای بسیار زیادی برای دانشجویان دارد. از این رو بررسی هزینه های تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به دانشجویان کمک بسیاری می کند. تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی شهریه ای بین ۱۵ هزار دلار تا ۲۰ ۲۲ هزار دلار در سال دارد. این در حالی است که شهریه بر مبنای دانشگاه، به زبان ترکی ارزان تر خواهد بود.

هزینه های زندگی در ترکیه

زمانی که مشغول به تحصیل در کشور ترکیه می شوید، علاوه بر شهریه ها باید به هزینه زندگی در ترکیه هم توجه داشته باشید. به عبارتی هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه کنار هم نتیجه می دهند. به عنوان یک دانشجوی بین المللی ، شما می توانید با بودجه 400-650 یورو در ماه در ترکیه زندگی کنید. این قیمت در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در جهان بسیار مقرون به صرفه است. متوسط ​​هزینه های زندگی شما بسته به سبک زندگی و عادت های شما بالا یا پایین می رود. در ترکیه، واحد پول ملی لیر ترکیه است. هم اکنون 1 یورو معادل 9 لیر ترکیه است.

هزینه اسکان دانشجویی در ترکیه

در حالی که در ترکیه تحصیل می کنید می توانید انواع مختلف محل اقامت را انتخاب کنید. برخی از آن ها مقرون به صرفه تر هستند، برخی دیگر راحتی و راحتی بیشتری را فراهم می کنند. در پایان، این شما هستید که تصمیم می گیرید کدام یک با نیازهای شما متناسب باشد. محبوب ترین گزینه های اقامت در ترکیه برای دانشجویان عبارتند از:

 • خوابگاه های دانشگاه: هزینه ها بسته به دانشگاه و امکانات متفاوت است
 • خوابگاه های ایالتی: 24-38 یورو در ماه
 • خوابگاه های خصوصی: امکانات بسیار بهتری دارند اما هزینه های بالاتری نیز دارند.
 • اجاره آپارتمان: 68–283 EUR / ماه بسته به موقعیت و اندازه آپارتمان به همراه هزینه های مربوط به خدمات آب و برق با هزینه هایی در حدود ۵۰ تا ۷۵ یورو در ماه

هزینه خورد و خوراک برای دانشجویان

یکی از گزینه ها در کنار هزینه ی تحصیل در ترکیه، هزینه خورد و خوراک می باشد. دانشجویان می توانند از کافه تریای دانشگاه که هر روز 2 یا 3 وعده غذایی بسیار مقرون به صرفه ارائه می دهد ، استفاده کنند. این وعده های غذایی حدود 0.30-1.15 یورو قیمت دارند. البته اگر می خواهید غذاهای دیگری را امتحان کنی ، در اطراف دانشگاه رستوران ها، غذاخوری ها یا کافه های دیگری نیز وجود دارد. بودجه ماهیانه غذا و مواد غذایی تا حد زیادی به سبک زندگی شما بستگی دارد. برخی از قیمت های میانگین مواد غذایی در ترکیه هم عبارتند از:

 • یک قرص نان ۰.۳۰ یورو
 • یک لیتر شیر ۰.۵۸ یورو
 • پک ۱۲ عددی تخم مرغ: ۱.۲۳ یورو
 • ۱ کیلوگرم پنیر سفید: ۴.۴۸ یورو
 • ۱ کیلوگرم سیب: ۰.۶۵ یورو
 • یک وعده در رستوران های مقرون به صرفه ترکیه: ۲.۵۰ یورو

سایر هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه های دیگری هم برای زندگی دانشجویان در این کشور وجود دارد. از این میان می توان به هزینه حمل و نقل نیز اشاره نمود. کارت حمل و نقل ماهانه (برای اتوبوس ، مترو) حدود 27 یورو است. این کارت برای دانشجویانی که رفت و آمد بیشتری دارند بسیار ارزشمند می باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه
هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

با این حال هزینه تاکسی در این کشور برای هر سفر ۵ کیلومتری حدود ۲.۸۵ یورو می باشد و هزینه هر بلیت اتوبوس یا مترو در این کشور نیز بین ۰.۲۰ تا ۰.۴۰ یورو است. بیمه پزشکی خصوصی هم یکی دیگر از هزینه های زندگی و تحصیل در کشور ترکیه می باشد. هزینه بیمه پزشکی حدود ۳۴ تا ۵۷ یورو در سال می باشد. برای قبض ماهیانه تلفن نیز حدود ۶.۵۰ تا ۱۱.۵۰ یورو باید هزینه پرداخت نمود.

هزینه تحصیل در ترکیه به تومان

ما در بخش های قبلی به بررسی هزینه های تحصیل در ترکیه پرداختیم. با این حال در ارتباط با هزینه تحصیل در ترکیه به تومان نمی توان نظر دقیقی داد. این مسئله به دلیل تغییرات و نوسان قیمت در بازار ارز به طور ثابت مشخص نخواهد بود و به قیمت لحظه ای و ارزش دلار یا یورو و حتی لیر ترکیه بستگی دارد. به طور مثال هزینه تحصیل در ترکیه 2023 با توجه به افزایش قیمت یورو به طور میانگین تا ۳۰ هزار تومان مبلغ زیادی خواهد بود. به طور مثال برای تحصیل در دوره های لیسانس اگر هزینه تحصیل در ترکیه 2023 به میزان ۲۰۰۰ یورو باشد، لازم است تا فرد حدود ۶۰ میلیون تومان شهریه پرداخت نماید.

شهریه تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف

یکی دیگر از اصلی ترین گزینه های تاثیر گذار برای هزینه های تحصیل در ترکیه، مقاطع تحصیلی دانشجویان می باشد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که بورسیه های تحصیلی ترکیه هم در شهریه ها و یا رایگان شدن تحصیل تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت. هزینه تحصیل در مقاطع مختلف بسته به زبان تحصیل و دانشگاهی که انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود. افرادی که برنامه های تحصیلات تکمیلی را انتخاب می کنند باید انتظار هزینه هایی از حدود ۳۰۰ یورو به بالا را داشته باشند.

سخن آخر

یکی از اصلی ترین و مهم ترین نکات در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، بررسی هزینه های تحصیل در ترکیه می باشد. هزینه ی تحصیل در ترکیه به مولفه های بسیار زیادی بستگی دارد. این که شما در چه دانشگاهی مشغول به تحصیل می شوید یا این که در چه مقطعی تحصیل می کنید تاثیر بسیار زیادی بر هزینه ها خواهد داشت. با این حال برای بررسی دقیق این هزینه ها بهترین کار مراجعه به متخصصان در این زمینه می باشد. شما می توانید با مراجعه به موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد برای مهاجرت به ترکیه و تحصیل در این کشور اقدام کنید. در عین حال می توانید برای بررسی هزینه های تحصیل در این کشور هم از مشاوره متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.

سوالات متداول در ارتباط با هزینه تحصیل در ترکیه

 1. آیا ترکیه کشوری مناسب برای زندگی است؟

  بله ترکیه یکی از بهترین کشور ها برای زندگی است.

 2. آیا دانشگاه های ترکیه برای تحصیل مقرون به صرفه هستند؟

  بله دانشگاه های ترکیه بسیار مقرون به صرفه هستند.

 3. شهریه های تحصیل در ترکیه به چه مواردی بستگی دارد؟

  هزینه ها به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و شرایط دانشجو بستکی دارد.

 4. شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه چقدر است؟

  هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بین ۱۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است.

 5. شهریه در دانشگاه های خصوصی ترکیه چه مقدار می باشد؟

  شهریه دانشگاه های خصوصی بین ۵ عزار تا ۲۰ هزار یورو است.

 6. آیا زبان تحصیل در میزان شهریه دریافتی دانشگاه های ترکیه تاثیر دارد؟

  بله دانشگاه های انگلیسی زبان شهریه بیشتری دارند.

 7. آیا مقطع تحصیلی بر میزان شهریه تحصیل در دانشگاه های ترکیه تاثیر دارد؟

  بله مقاطع تحصیلی در میزان شهریه تاثیر دارد.

 8. هزینه های زندگی برای دانشجویان در ترکیه ماهیانه چقدر است؟

  هزینه ها برای دانشجویان حدود ۳۰۰ یورو به بالا می باشد.

 9. آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان موجود است؟

  بله دانشجویان می توانند از انواع بورسیه ها استفاده کنند.

 10. شهریه تحصیل در مدارس ترکیه چقدر است؟

  هزینه از ۶ هزار یورو تا ۳۰ هزار یورو در سال متغیر است.

 11. آيا شهریه تحصیل در دانشگاه های رتبه برتر ترکیه مقرون به صرفه می باشد؟

  بله دانشگاه های رتبه برتر ترکیه هزینه و شهریه مقرون به صرفه ای از دانشجویان اخذ می کنند.

نظرات کاربران

 • توسط مهسا
  تاریخ: بهمن 30, 1397
  نفر
  نفر

  سلام.در مجموع هزینه یک سال تحصیلی(پزشکی) ترکیه با خوابگاه و خورد و خوراک چقدر میشه؟

  • توسط مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو
   تاریخ: اسفند 1, 1397
   نفر
   نفر

   سلام بستگی دارد بعد از آزمون دانشگاه دولتی پذیرش شوید یا نیمه خصوصی و خصوصی، شهریه در دانشگاه های دولتی 500 دلار تا 1500دلار در سال است.

 • توسط دانیال
  تاریخ: اسفند 3, 1397
  نفر
  نفر

  سلام وقت به خیر هزینه شهریه مدرسه و تمام هزینه هایی که اگه بخوام برم ترکیه حدودا چقدر میشه (بغیر از خرج زندگی)؟؟؟بعدش واسه دانشگاه میتونم واسه آلمان اقدام کنم؟

  • توسط مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو
   تاریخ: اسفند 5, 1397
   نفر
   نفر

   سلام مدارس اینترنشنال و مدارس ایرانی هزینه های متغیری را براساس سطح تحصیلی و زبانی فرد ارائه می‌دهند و ترکیه به دلیل سیستم تبادل دانشجویی شرایط مطلوبی را ارائه می دهد.

 • توسط سروش
  تاریخ: اسفند 14, 1397
  نفر
  نفر

  سلام..خسته نباشید
  میبخشید میشه توضیح بدید که کل هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه در چه حدودی هست؟
  کلا منظورم شهریه ترمی، خوابگاه وغذا و رفت و برگشت دانشگاه و….کلا چقدر میشه؟

  • توسط مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو
   تاریخ: اسفند 16, 1397
   نفر
   نفر

   سلام هزینه های پزشکی و دندان در دانشگاه های دولتی ترکیه سالیانه ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال است و هزینه زندگی بستگی به محل اقامت حدودا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار می باشد.

 • توسط سهیل
  تاریخ: اسفند 15, 1397
  نفر
  نفر

  سلام.میخواستم بدونم اگه من واسه تابستون بخوام برم کشور اروپایی که شرایطش آسون باشه که سال آخر دبیرستان رو اونحا بخونم امکانش هست؟

  • توسط مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو
   تاریخ: اسفند 16, 1397
   نفر
   نفر

   سلام در خصوص پذيرش در مدرسه كشورهای اروپايی بدون مجوز اقامت از قبل به فرزند در خصوص ويزای دانش آموزی به راحتی ارائه نخواهند داد.

 • توسط پروین
  تاریخ: اسفند 21, 1397
  نفر
  نفر

  سلام وقت بخیر، ببخشید هزینه دندانپزشکی در یکسال در دانشگاه خصوصی ترکیه چقد میشه؟ تشکر

  • توسط مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو
   تاریخ: اسفند 22, 1397
   نفر
   نفر

   سلام هزينه دانشگاه های خصوصی در رشته مورد نظر ١٢٠٠٠ دلار به بالا می باشد.

 • توسط Fsp
  تاریخ: فروردین 6, 1398
  نفر
  نفر

  سلام.هزینه تحصیل دوره کامل دندانپزشکی و فیزیوتراپی در دانشگاه دولتی استانبول به زبان ترکی و انگلیسی چقدر میشه؟آیا دانشگاه استانبول خوابگاه و خوراک رایگان برای دانشجو ارائه میده؟

  • توسط مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو
   تاریخ: اردیبهشت 5, 1398
   نفر
   نفر

   سلام دانشگاه های دولتی و نیمه دولتی با قبولی در آزمون یوس پذیرش را ارائه می دهند که حدودا 500 تا 1500 دلار در سال بر آورد هزینه های آنها می باشد البته بدون احتساب از خوابگاه.

 • توسط پوریا
  تاریخ: اردیبهشت 3, 1398
  نفر
  نفر

  سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم شهریه سالانه دانشگاه حاجت تپه وهزینه خوابگاه حدودا چنده ؟

  • توسط مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو
   تاریخ: اردیبهشت 4, 1398
   نفر
   نفر

   سلام هزینه تحصیل این دانشگاه بصورت نیمه رایگان حدودا 450 تا 1500 دلار در سال بر آور میگردد و هزینه های زندگی در حدود ماهیانه 300 تا 400 دلار می باشد.

 • توسط پوریا
  تاریخ: اردیبهشت 8, 1398
  نفر
  نفر

  سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم شهریه سالانه دانشگاه حاجت تپه وهزینه خوابگاه حدودا چنده

  • توسط مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو
   تاریخ: اردیبهشت 10, 1398
   نفر
   نفر

   سلام از آنجا که جزو دانشگاه های دولتی رایگان ترکیه محسوب می شود با قبولی در آزمون یوس پذیرش این دانشگاه را دریافت می کنید.

 • توسط علیرضا صادقی
  تاریخ: اردیبهشت 18, 1398
  نفر
  نفر

  سلام خوبید دانشگاهای دولتی و نیمه دولتی در ترکیه آزمون ورود دارند و هزینه شهریه یکسال برای رشته پزشکی چقدر است و آیا دانشگاها خودشان خوابگاه دارن و هزینه خوابگاها در ماه چقدر می باشد.

  • توسط مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو
   تاریخ: اردیبهشت 21, 1398
   نفر
   نفر

   سلام پذیرش در دانشگاه های دولتی رایگان و نیمه دولتی نیمه رایگان ضمن قبولی در آزمون ورودی یوس و sat لحاظ میگردد که حدودا 500 تا 1500 دلار در سال برآورد میگردند.علاوه بر این هزینه خوابگاه مجرا می باشد

 • توسط نیلوفر
  تاریخ: خرداد 16, 1399
  نفر
  نفر

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی برای یک سال در یک دانشگاه دولتی ترکیه در رشته فیزیوتراپی با زبان ترکی چقدر میشه و آیا دانشجو ها میتونن در کنار تحصیل کار هم بکنند؟

  • توسط مهدی کیوانی
   تاریخ: خرداد 19, 1399
   نفر