تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

شرایط پذیرش از دانشگاه ایتالیا

شرایط پذیرش از دانشگاه ایتالیا

دانشجویان از نقاط مختلف دنیا همواره به دنبال تحصیل در دانشگاه های معتبر هستند. دانشگاه های اروپا از جمله مقصدهای این دانشجویان است که امکانات تحصیلی مناسب و پیشرفته را در تمامی مقاطع به متقاضیان ارائه می کنند. دانشگاه های ایتالیا دارای قدمت زیادی هستند و برخی از آنها به عنوان معتبرترین مکان برای تحصیل شناخته می شوند. در ادامه شرایط پذیرش از دانشگاه ایتالیا را برای شما عزیزان شرح می دهیم و می توانید جهت هرگونه سوال با ما در موسسه میرداماد تماس حاصل فرمایید.

شرایط تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا با گنجینه های تاریخی، غذاهای باشکوه، مناطق متنوع و هیجان انگیز و طیف وسیعی از فعالیت های اجتماعی و سرگرمی یک انتخاب عالی برای تحصیلات محسوب می شود. به جز میراث فرهنگی و تاریخی ایتالیا دارای تاریخچه طولانی در فرماندهی و نواوری است. ایتالیایی های مشهور مثل کریستف کلمب یا مارکوپولو، انریکو فارمی (فیزیک دانی که اولین راکتور هسته ای را اختراع کرد)، لئوناردو داوینچی یا گالیله که تلسکوپ را اختراع کرد و نشان داد که زمین به دور خورشید می چرخد از جمله این افراد هستند. جهت تحصیل در ایتالیا باید بدانید که این کشور حدود 97 دانشگاه دارد که به چند دسته تقسیم می شود:

 • دانشگاه های دولتی که اکثریت دانشگاه های ایتالیا را تشکیل می دهد.
 • دانشگاه های دولتی که به جای دولت توسط استان ها تامین اعتبار می شود.
 • دانشگاه های خصوصی و دانشکده های عالی فارغ التحصیلی (SCULLION SUPERIOR UNIVERSITY) که مستقل هستند و دوره های اموزش و تحقیقات پیشرفته در زمینه تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند.

اکثر دوره ها به زبان ایتالیایی ارائه می شوند اما تعداد دوره های انگلیسی در حال افزایش است. شرایط پذیرش در دانشگاه های ایتالیایی، رشته تحصیلی مورد نظرتان را انتخاب کنید، دانشگاه ایتالیایی که می خواهید در ان تحصیل کنید را انتخاب کنید. برای درخواست آماده شوید: قبل از درخواست برای دانشگاه های ایتالیا، ابتدا باید شرایط تحصیلی شما در ایتالیا بررسی شود.با دانشگاه مورد نظر خود ارتباط بر قرار کنید و برای ارزیابی مدارک خود درخواست دهید. اگر شما استانداردهای صلاحیت پذیرفته شدن را داشته باشید، باید برای درخواست مدارک خود را به سفارت یا کنسولگری ایتالیا ارسال کنید.

برای دوره های کارشناسی باید تحصیلات دوران متوسطه را با موفقعیت به پایان رسانده باشید و یک مدرک معتبر از اموزش عالی کشور دریافت کرده باشید. برای دوره های کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس یا مدرک معادل ان را داشته باشید. دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه های ایتالیا معمولا بر اساس میانگین نمرات تحصیلات قبلی رتبه بندی می شوند. حداقل امتیاز مورد نیاز برای دوره تحصیلی خود را چک کنید. بعضی از رشته ها مثل پزشکی، معماری، مهندسی برای پذیرش نیاز به امتحان ورودی دارند. مدارک مورد نیاز

 • مدارک شناسایی
 • عکس پاسپورت
 • رونوشت دانشگاهی
 • جزییات برنامه تحصیلی / شرح دوره( باید شامل ساعت های دوره تحصیلی یا فعالیت های اموزشی باشد)
 • رزومه
 • نامه های توصیه
 • نامه انگیزه
 • زبان
 • نمونه کار( متقاضیان دوره های معماری یا هر دوره طراحی)
 • امتیاز رسمی SAT یا ACT
 • مهلت درخواست برای دانشگاه های ایتالیا اواسط ماه اوریل تا اواسط ماه می است
 • اقدامات بعد از نامه پذیرش
 • درخواست ویزا
 • بعد ار هفت روز ورود به ایتالیا دانشجویان برای درخواست اقامت باید به پلیس محلی(ANGOSTURA) مراجعه کنند

مدرک زبان مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های ایتالیایی برنامه های تحصیلی خود را به زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می کنند. با این وجود، اکثر برنامه های دوره های کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تدریس می شوند. در بعضی از دانشگاه های ایتالیا ممکن است برای درخواست به مدرک زبان ایتالیایی نیاز باشد اما امتحانات و تدریس به زبان انگلیسی ارائه شوند. آزمون های زبان پذیرفته شده توسط دانشگاه های ایتالیا:

 • COLS: این ازمون ممکن است در ایتالیا و موسسات فرهنگی سراسر جهان برگزار شود.
 • CELL:این آزمون با همکاری دانشگاه پروجا (PERUVIAN) در مراکز مجاز برگزار می شود.

مدرک زبان مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

 

آزمون های زبان انگلیسی، اگر برای دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند درخواست داده اید باید مدرک زبان انگلیسی داشته باشید. مدارک پذیرفته شده زبان انگلیسی عبارتند از:

 • TOEFL
 • TONIC
 • I.ELTS
 • C.1 ADVANCED

دانشجویانی که می توانند مدرک زبان انگلیسی خود را به عنوان مدرک لیسانس خود (حداقل برای سه سال) اثبات کنند نیازی به مدرک زبان انگلیسی ندارند.

شرایط پذیرش از دانشگاه های ایتالیا مقطع لیسانس

زمانی که برای تحصیل در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکتری در یک دانشگاه ایتالیایی درخواست می دهید شرایط پذیرش متعددی وجود دارد که باید انها را در نظر داشته باشید. از الزامات ورود برای دوره های کارشناسی در دانشگاه های ایتالیا به پایان رساندن موفقیت امیز دوره دبیرستان است. دانش اموزان باید یک مدرک تحصیلی معتبر داشته باشند و تحصیلات عالی در کشور را گذرانده باشند. به یاد داشته باشید که از شما خواسته می شود که سطح مطالعات خود را مطابق با مدارک ایتالیا اثبات کنید.

دوره های کارشناسی در ایتالیا معمولا سه ساله هستند و شامل دو ترم در هر سال تحصیلی می شوند. ترم اول در ماه سپتامبر آغاز می شود و در ماه فوریه به پایان می رسد. ترم دوم از فوریه تا ژوئن ادامه دارد. مدت دوره تحصیلی در بعضی از رشته ها متفاوت است. رشته پزشکی شش ساله و دوره های حقوق پنج ساله هستند. علاوه بر این دوره های کارشناسی مبادلاتی برای دانشجویان کارشناسی در دسترس است. شرایط پذیرش در دوره های کارشناسی بسته به گروه تحصیلی متفاوت است.

دانش اموزانی که میخواهند در دوره های کارشناسی دانشگاه های ایتالیا تحصیل کنند باید تمامی رونوشتها، تمام اوراق نشانه گذاری شده، گواهی های دوره تحصیلی(12 سال) یا معادل ان را ارسال کنند. توصیه می شود که دانش اموزان مدارک را پس از تبدیل نمرات به دست امده به نمرات بر اساس سیستم رتبه بندی ایتالیا ارسال کنند.مدارک ذکر شده به همراه دیگر مدارکی که ممکن است لازم باشد باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود و به همراه نسخه های تایید شده اصلی ارائه شوند. اسناد باید توسط یک شخص یا سازمان شناخته شده قانونی یا دولت ارسال شود.

شرایط پذیرش از دانشگاه های ایتالیا مقطع لیسانس

برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا دانش اموزان باید در زبان ایتالیایی مهارت داشته باشند و نیاز است که یک مدرک زبان ارائه دهند. در صورتی که مدرک زبان نداشته باشند لازم است که یک امتحان مهارت زبان ایتالیایی که هر ساله در روز اول سپتامبر در موسسات اموزش عالی برگزار می شود شرکت کنند. بعضی از دانشگاه ها خواستار این هستند که دانشجویان در آزمون های پذیرش رقابتی که توسط دانشگاه ها یا مقامات مرکزی سازماندهی شده است شرکت کنند.

این امتحانات به زبان ایتالیایی برگزار می شود و تنها بعد از اینکه دانش اموزان نمرات خوبی در امتحان مهارت زبان ایتالیایی به دست اورند اجازه خواهند داشت که در ازمون پذیرش شرکت کنند. دانشجویان غیر اروپایی باید بیمه اجباری درمانی داشته باشند تا هزینه های احتمالی پزشکی که ممکن است در طول اقامت انها در ایتالیا اتفاق بیفتد را پوشش دهد. دانش اموزان می توانند یکی از بیمه های درمانی که برای دانشجویان غیر شهروندی اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است انتخاب کنند.

شرایط اخذ پذیرش دکترا از دانشگاه های ایتالیا

اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور ایتالیا می تواند با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه مدنظر شما متفاوت باشد. معمولا برای پذیرش می بایست یک درخواست آنلاین ارسال کنید و در یک آزمون مصاحبه نمره قبولی کسب کنید. برای پذیرش در مقطع دکتری متقاضی می بایست مدرک کارشناسی ارشد خود و یا هر مدرک دیگری که معادل آن باشد دریافت کرده باشد. اگر شرایط لازم را تا قبل از شروع کلاسها کسب کرده باشید نیز می توانید برای احذ پذیرش اقدام کنید.

اگر مدارک تحصیلی خود را در خارج از ایتالیا کسب کرده باشید، باید آن ها را از لحاظ آکادمیک در کشور ایتالیا معادل سازی کنید و مدارکتان می بایست مورد تایید رسمی دانشگاه قرار گیرند. برای این کار باید نامه ی درخواستی به دفتر مدیریت دانشگاه ارسال کنید. در آنجا به درخواست شما رسیدگی خواهد داشت. بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که قبل از اقدام به درخواست با داننشگاه تماس بگیرید و در مورد این مسائل با آن مشورت کنید.

دانشجویانی که در کشور ایتالیا زندگی نمیکنند، می بایست درخواست و مدارک خود رابه نمایندگی دیپلماتیک ایتالیا در کشور محل زندگی خود تحویل دهند. شرایط زبانی: بسته به نوع رشته و ملیتتان ممکن است لازم باشد مدرکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی به دانشگاه ارائه دهید. این شرایط در هرکدام از دانشگاه ها متفاوتند. مدارک مورد قبول برای زبان انگلیسی: تافل، ایلتس ، T.O.E.I.C، C.1 پیشرفته، مدارک مورد قبول برای زبان ایتالیایی: C.I.LS، C.ELI. برای پذیرش در مقطع دکتری در کشور ایتالیا رقابت سختی وجود دارد. درخواست به صورت آنلاین است و مدارکی که باید داشته باشید شامل این موارد می شوند:

 • مدارک تحصیلی و دانشگاهی، ریز نمرات دانشگاه و CV
 • نامه ارجاع از یک یا دو نفر از شخصیت های دانشگاهی که با شما کار کرده اند.
 • نامه ی انگیزشی: این مدرک باید هدف و انگیزه شما از درخواست پذیرش را توضیح دهد و در آن ذکر کنید که چرا فکر میکنید برای تحصیل در این رشته فرد مناسبی هستید.
 • پروپوزال تحقیقاتی: ممکن است حتی اگر قصد پذیرش در یک پروژه به خصوص را داشته باشید این مدرک از شما خواسته شود.
 • مدارک زبان

به طور معمول روند انتخاب دانشجو تا 30 سپتامبر هر سال تکمیل می شود. کسب مدرک دکتری بین 3 تا 4 سال تحصیلی طول می کشد و شامل گذراندن دروس تئوری ، انجام کارهای تحقیقاتی و در نهایت ارائه یک پایان نامه و دفاع از آن می باشد. برای اطلاع از هزینه تحصیل در ایتالیا بهتر است که با مشاورین موسسه میرداماد همراه باشید.

مطالب مرتبط

6 دیدگاه برای “شرایط پذیرش از دانشگاه ایتالیا

 1. Avatar شهره گفت:

  سلام.شرایط پذیرش رشته های هنر در ایتالیا چیه و کدوم دانشگاه ها میشه اقدام کرد؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام با آزمون ورودی و ارائه رزومه ی تحصیلی می توانید با کورس زبان انگلیسی پذیرش را دریافت نمائید.

 2. Avatar شیوا گفت:

  سلام.برای تحصیل در ارشد معماری باید قبل از پذیرش گرفتن پروژه خاصی برای دانشگاه منتخب ارائه بدیم؟ و تاثیری هم در گرفتن پذیرش داره؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام شرط پذیرش و دریافت تحصیلان از دانشگاه های ایتالیا قبولی در آزمون ورودی و ارائه رزومه تحصیلی جامع می باشد.

 3. Avatar آرمان گفت:

  سلام.تحصیل رشته معماری در ایتالیا به چه زبانی هست؟

  1. مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو گفت:

   سلام با ارائه ی مدارک جامع شامل معدل دیپلم و ریز نمران و مدرک آیلتس امکان تحصیل رشته معماری در مقطع لیسانس را به زبان انگلیسی خواهید داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *