تحصیل رشته های علوم پزشکی در روسیه

شرایط تحصیل پزشکی روسیه

شرایط تحصیل پزشکی روسیه

روسیه یکی از گزینه های پرطرفدار برای تحصیل برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است، چرا که هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی و توسعه یافته کمتر است، اما اعتبار دانشگاه های آن با دیگر دانشگاه های برتر جهان برابری می کند. مشاورین ارشد موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز در این مقاله شرایط تحصیل پزشکی روسیه را مورد بررسی قرار داده، مزایای تحصیل به این زبان در روسیه را بیان خواهند کرد.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در روسیه

تحصیل در روسیه یکی از مقرون به صرفه ترین و محبوب ترین مقصدها برای رشته پزشکی است. کشور روسیه هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان پزشکی بین الملل به ویژه از کشورهای آسیایی را جذب خود می کند. دانشگاه های روسیه به منظور اجرای تعهدات خود به تعداد زیاد دانشجویان پزشکی بین الملل دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می کند. با این حال به دانشجویان خارجی توصیه می شود که حداقل مبانی زبان روسی را یاد بگیرند زیرا به تعاملات انها در زمان مطالعه کمک می کند.

حدود 50 دانشگاه و کالج پزشکی در روسیه وجود دارد که تحت حمایت وزارت بهداشت روسیه فعالیت می کنند. مدارک ارائه شده دانشگاه های پزشکی روسیه توسط سازمان بهداشت جهانی(WHO) و یونسکو شناخته شده است. در این مقاله به بعضی از نکات برجسته در مورد دلایل انتخاب دانش اموزان بین الملل برای تحصیل پزشکی در روسیه اشاره شده است. اکثر دانشگاه های پزشکی روسیه از روش های پذیرش ساده بدون ازمون برای ورود دانشجویان بین الملل استفاده می کنند. دانشگاه ها از طریق بررسی پرونده های متقاضیان روند پذیرش را انجام می دهند.

 • هزینه زندگی و هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در مقایسه با کشورهای غربی ارزان است.
 • مدارک ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی(WHO) و یونسکو مورد تایید است.
 • دانش اموزان نیازی به نمرات TOEFL و I.E.L.T.S برای تحصیل در رشته پزشکی ندارند.
 • در دوران کار اموزی دانشجویان می توانند تجربه های خوبی در زمینه های بالینی در بیمارستان های دولتی روسیه که تخصص بالا دارند کسب کنند.

دانشگاه روسیه دوره MD(دکترای پزشکی) در پزشکی عمومی را در مدت 6 تا 7 سال بسته به زبان اموزش ارائه می کنند. دوره های پزشکی که به زبان روسی تدریس میشوند شامل یک دوره یک ساله ابتدایی است که برای دانشجویان بین الملل ارائه می شود. دانش اموزانی که برای تحصیل در رشته پزشکی در روسیه درخواست می دهند باید 2+10 یا معادل مدرک دیپلم (شامل دروس فیزیک، شیمی، زیست شناسی، انگلیسی) را ارائه دهند.

همچنین باید حداقل %50 نمره در دروس فیزیک، شیمی، زیست شناسی در ازمون صلاحیت یا معادل ان را کسب کرده باشند. بعد از دریافت نامه دعوت برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی روسیه از طرف وزارت مهاجرت فدرال روسیه، دانش اموزان باید به سفارت/ کنسولگری روسیه در کشور برای ویزای دانشجویی درخواست دهند. مدارک مورد نیاز:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده و امضا شده
 • دو عکس پاسپورت 45×35 با پشت زمینه سفید
 • نامه پشتیبانی از ویزا یا کپی نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج
 • گواهی ایدز( آزمایش HIV)

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی روسیه

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در روسیه جزء ارزان ترین ها بوده که این هزینه ها در هر دانشگاه و با توجه به نوع دوره ی تحصیلی متغیر می باشند. همچنین تحصیل در رشته ی پزشکی عمومی در روسیه به زبان انگلیسی حدود 6 سال و به زبان روسی حدود 7 سال زمان می برد(1 سال دوره ی آموزش زبان روسی). یکی از بزرگترین مزایای تحصیل در روسیه در رشته ی پزشکی هزینه های مناسب آن است، دولت روسیه حدود 90- 80 درصد از هزینه های تحصیل را برای دانش آموزان پزشکی خارجی پرداخت می کند و این بدین معنی است که آنها تنها 10 تا 20 درصد از هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی را پرداخت می کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی روسیه

بر طبق گفته ی سازمان تحصیلات روسیه دانش آموزان هندی می توانند به طور تقریبی با پرداخت هزینه 800000 تا 1.1 میلیون روپیه( 11582- 14410 دلار آمریکا)، تحصیلات پزشکی عمومی خود را در روسیه به اتمام برسانند. همچنین هزینه های زندگی در روسیه نیز نسبتا کمتر از سایر کشورهای توسعه یافته می باشد و هزینه ی زندگی در مسکو برای یک دانشجوی خارجی به طور تقریبی حدود 200 دلار در ماه می باشد.

 • هزینه های تحصیل پزشکی عمومی در روسیه به زبان روسی حدود 3500 – 6000 دلار در سال می باشد.
 • هزینه اقامت دانش آموزان در خوابگاه های روسیه حدود 400 در سال و هزینه بیمه درمانی 100 دلار در سال می باشد.
 • هزینه ی غذا نیز در حدود 100- 150 دلار در هر ماه می باشد.
 • هزینه های تحصیل رشته های پزشکی در دانشگاه های مختلف روسیه به زبان انگلیسی برای دانش آموزان بین المللی نیز به طور تقریبی حدود 2900 دلار تا 8500 دلار در هر سال تحصیلی می باشند(در برخی از دانشگاه ها هزینه ی تحصیل در سال اول کم تر بوده و در برخی هزینه ی تحصیل در تمام سال های تحصیلی یکسان می باشند).
 • هزینه کلی تحصیل در رشته ی پزشکی در سال تحصیلی 2019- 2018 به زبان انگلیسی حدود 4000 – 5000 دلار در هر سال و به زبان روسی حدود 3500 دلار در هر سال می باشد.
 • هزینه بیمه درمانی به همراه تمدید ویزای دانش آموزی و هزینه های درمان نیز حدود 300 دلار در هر سال می باشد.
 • هزینه معادل سازی مدارک تحصیلی در وزارت آموزش و پرورش روسیه نیز 400 دلار می باشد( که به محض ورود به روسیه باید انجام شود). هزینه ی درخواست ویزا هم حدود 30000 روبل روسیه می باشد(444.3 دلار)

تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

روسیه در میان دانش آموزان بین المللی اروپا، آسیا، آمریکا، استرالیا و آفریقا از محوب ترین و مقرون به صرفه ترین مقاصد برای تحصیل در رشته ی پزشکی است، که به خاطر تقاضای زیاد دانش آموزان بین المللی اکثر دانشگاه های علوم پزشکی آن دوره های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند (پزشکی، دندانپزشکی، دارو سازی). تحصیل در رشته ی پزشکی در روسیه سال هاست که دانش آموزان بین المللی زیادی را جذب خود کرده است و امروزه دانش آموزان بین المللی از سراسر دنیا با هزینه ها ی شخصی خود مشغول تحصیل در این کشور به زبان روسی هستند.

دوره های آموزشی به زبان های انگلیسی و فرانسوی در برخی از دانشگاه های روسیه ارائه می شوند. دانشگاه ها و موسسات در روسیه خدمات برجسته ای به دانشجویان خارجی ارائه می دهند به طوری که آنها می توانند بدون هیچ گونه مشکلی در این دانشگاه ها ثبت نام کنند؛علاوه بر این آن ها می توانند با تحصیل در رشته ها ی علوم پزشکی در روسیه مقدار قابل توجهی از سرمایه ی(پول) خود را ذخیره کنند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای مختلف پایین تر بوده و استانداردهای آموزشی در این کشور در سطح بسیار خوبی قرار دارند و به طور مداوم تایید می شوند که این امر تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی در روسیه را برای دانش آموزان بین المللی جذاب تر می کند.

تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

همچنین دانشگاه های علوم پزشکی در روسیه از مؤسسات برجسته در مطالعات پزشکی بوده و کتاب های درسی که در مدارس پزشکی روسیه وجود دارند به زبان های مختلف ترجمه شده اند، مدارک تحصیلی دریافت شده از دانشگاه های روسی نیز در دنیا به رسمیت شناخته شده اند. مزایای تحصیل در رشته های علوم پزشکی در روسیه:

 • روند دریافت پذیرش و ویزای دانشجویی و درخواست در دانشگاه ها ی آن ساده می باشد.
 • دانش آموزان برای دریافت پذیرش نیاز به آزمون ورودی ندارند.
 • هزینه تحصیل در روسیه و همچنین زندگی مناسب و مقرون به صرفه می باشد.
 • مدارک تحصیلی دانشگاه های آن معتبر هستند.
 • کیفیت بالای آموزش در دانشگاه های آن
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه ها وجود دارد و دانش آموزان به مدارک تافل و آیلتس برای پذیرش نیاز ندارند.

تحصیل در رشته ی پزشکی عومی در روسیه به زبان انگلیسی 6 سال زمان می برد و دانش آموزانی که قصد تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در این کشور را دارند، در طی 3 سال اول تحصیل خود آموزش زبان روسی نیز جزء برنامه های درسی آنان می باشد تا بتوانند در طی دوره ی آموزش بالینی خود با بیماران روسی ارتباط برقرار کنند. اسناد و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته ی پزشکی در روسیه:

 • کپی دیپلم دبیرستان و رزومه ی تحصیلی و داشتن نمرات خوب در دروس شیمی، فیزیک و زیست شناسی(حداقل 50 درصد از نمره ی در دروس ذکر شده را باید داشته باشد)
 • گذر نامه ی معتبر و کپی آن
 • گواهی سلامت عمومی صادر شده از بیمارستان دولتی( نتایج آزمایش ایدز و رادیولوژی فرد)
 • گواهی تولد
 • فرم درخواست
 • چند قطعه عکس پاسپورتی با زمینه ی سفید
 • نامه ی پذیرش از دانشگاه مورد نظر

حدود 50 دانشگاه و کالج پزشکی در روسیه وجود دارند که تحت نظارت وزارت بهداشت عمومی روسیه فعالیت می کنند و مدرک های اعطا شده توسط آنها در سراسر جهان شناخته شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه می توانید با مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.