ویزای تحصیلی ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱ + آزمون و شرایط لازم جهت بورسیه

شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه برای افراد در گروه های مختلف متفاوت است. شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه با توجه به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی ویژگی های خاصی دارد. برای اینکه بتوانید مشغول به تحصیل در این کشور شوید بهترین کار مراجعه به متخصصان مهاجرتی است. از این رو می توانید به موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد مراجعه نمایید.

شرایط عمومی تحصیل در ترکیه

ترکیه کشوری در نزدیکی و همسایگی ایران است که هم بخش اروپایی و هم بخش آسیایی دارد. همین مسئله باعث شده تا این کشور در نظام آموزشی به رقابت با بهترین ها در سطح اروپا و دنیا بپردازد. همین مسئله باعث شده تا در نظام دانشگاهی کشور ترکیه از سیستم اروپایی بولونیا پیروی نماید. همین مسئله باعث شده تا مدرک اخذ شده از دانشگاه های ترکیه در کشور های اروپایی کاملا معتبر باشد.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف درسی در ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای مقاطع مختلف امکان پذیر است. به طور مثال متقاضیان می توانند برای شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک فوق دبپلم اقدام نمایند. تحصیل در این کشور برای مهاجران از دوران مدرسه و حتی پیش دبستانی شروع می شود و تا روند شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه ادامه می یابد. متقاضیان می توانند شرایط تحصیل در دانشگاه استانبول یا سایر دانشگاه ها را برای مهاجرت بررسی نمایند.

شرایط تحصیل در مدارس

تحصیل در مدارس مختلف ترکیه دارای مزایای بسیار زیادی است. دانش آموزان می توانند در مدارس دولتی یا مدارس بین المللی این کشور مشغول به تحصیل شوند. با این حال باید توجه داشت که شرایط تحصیل در مدارس با هم متفاوت هستند. تحصیل در مدارس برای مقاطع دبستان تا متوسطه گزینه های خاصی دارد و باعث می شود تا دانش آموزان بتوانند شرایط ویژه ای را برای ادامه تحصیل داشته باشند.

شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه

تحصیل در دانشگاه های ترکیه با روند بولونیا است. به همین دلیل دانشجویان می توانند با مدرک معتبر در کلیه دانشگاه های اروپا و دنیا مشغول به تحصیل شوند. با این حال باید دقت داشته باشید شرایط ادامه تحصیل در ترکیه بستگی به رشته و دانشگاه مورد نظر شما دارد. تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است.

شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه

زمانی که شما تصمیم به تحصیل در این کشور می گیرید، یقینا برای مقطع خاصی اقدام می کنید. شرایط ادامه تحصیل در ترکیه به دانشگاه و مقطع مورد نظر شما بستگی دارد. هر گزینه ای برای ادامه تحصیل نیاز به روند خاص خود خواهد داشت و حتی مدارک ویژه  ای را برای اخذ پذیرش نیاز دارد. شما حتی می توانید به بررسی شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک فوق دیپلم هم بپردازید.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه های کشور ترکیه برنامه های تحصیلی متنوعی را برای متقاضیان دارمد. از این رو تحصیل کارشناشی ارشد در ترکیه خاص و متفاوت است. تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دوره فوق لیسانس به زبان های انگلیسی و ترکی امکان پذیر است. شما می توانید برای تحصیل در رشته های پرطرفداری مانند معماری، امور مالی، روابط بین الملل، مدیریت و غیره اقدام نمایید.

حتما بخوانید:  هزینه تحصیل در دانشگاه معمار سینان

ادامه تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در دوره دکتری دانشگاه های ترکیه نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارد. از جمله شرایط تحصیل در ترکیه برای رشته دکتری این است که دانشجویان به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند و مدرک مرتبط با این زبان که مورد تایید دانشگاه باشد را ارائه دهند. تحصیل دوره های دکتری در این کشور به ۴ سال زمان نیاز دارد و برای دانشجویان عموما بورسیه های تحصیلی ترکیه ارائه می شود.

ادامه تحصیل در ترکیه در رشته های مهم

برخی رشته ها در ترکیه همانند سایر کشور ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند و طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده اند. به طور مثال می توان به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه اشاره نمود. شرایط تحصیل در دانشگاه استانبول و دیگر دانشگاه های این کشور برای رشته های خاصی مانند پزشکی و البته سایر رشته ها قبل از هر اقدامی باید توسط دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد.

تحصیل در رشته پزشکی

تحصیل پزشکی در ترکیه هم به صورت پزشکی عمومی و هم برای دوره های تخصصی امکان پذیر است. تحصیل در دوره های عمومی این کشور ۶ سال زمان می برد. با این حال نکته مهم این است که دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور در رشته پزشکی کمی سخت می باشد. دانشجویانی که در آزمون های مهم یوس ترکیه یا تافل IBT و آیلتس نمرات مناسبی کسب کرده باشند می تواند تحصیل رایگان پزشکی را داشته باشند. البته از جمله شرایط ادامه تحصیل در ترکیه برای رشته پزشکی معدل بالا هم می باشد.

شرایط تحصیل در رشته های غیر پزشکی

برای تحصیل در رشته های غیر پزشکی مانند مدیریت، حقوق، کشاورزی، هنر، معماری، ریاضیات، کامپیوتر، رشته های مهندسی مختلف و غیره خصوصیات خاصی لازم است. دانشجویان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مورد نظر در ترکیه اقدام نمایند. اخذ پذیرش رشته های غیر پزشکی بسته به دانشگاه و رشته می تواند متفاوت باشد. تحصیل در این رشته ها در تمامی مقاطع امکان پذیر است.

شرایط تحصیل در دانشگاه های برتر ترکیه

کشور ترکیه دانشگاه های بسیاری دارد که عموما توسط دولت اداره می شوند. تعداد بالای دانشگاه های این کشور منجر به حضور دانشجویان بسیاری شده است. همین مسئله باعث شده تا کشور ترکیه به یکی از پرطرفدار ترین مناطق آموزشی در اروپا تبدیل شود. شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه با توجه به حضور بسیاری از دانشگاه ها در رنکینگ حهانی، همراه با مزایای بسیاری است. برخی از برترین دانشگاه های ترکیه عبارتند از:

 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجی تپه
 • دانشگاه فنی خاورمیانه METU ترکیه
 • دانشگاه Boğaziçi ترکیه
 • دانشگاه کوچ ترکیه
 • دانشگاه بیلکنت ترکیه
 • دانشگاه اقتصاد ازمیر
 • دانشگاه شهیر استانبول
 • دانشگاه اوکان
 • دانشگاه سابانچی
 • دانشگاه استانبول

رشته های تحصیلی بسیاری با موضوعات مختلف در دانشگاه های این کشور برای دانشجویان ارائه می شود. شرایط تحصیل در دانشگاه استانبول و سایر دانشگاه های این کشور با ارائه اخذ مدارک به جهت پذیرش مشخص می شود.

حتما بخوانید:  مزایا و معایب تحصیل در ترکیه - ۳ چالش مهم تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه همراه با بورسیه تحصیلی

دانشجویان عموما برای تحصیل تفکرات و دغدغه های خاص خود را دارند. یکی از اصلی ترین دغدغه های دانشجویان مسايل مالی می باشد. با این حال دولت ترکیه فرصت بسیار مناسبی را برای دانشجویان فراهم کرده است. بر مبنای این فرصت دانشجویان می توانند به جهت تحصیل رایگان اقدام نمایند. بورسیه های تحصیلی ترکیه هم از طرف دولت این کشور و هم توسط دانشگاه های مختلف برای دانشجویان ارائه می شود. با این حال باید توجه داشت که هر مدل بورسیه تحصیلی برای دانشجویان شرایط ویژه ای دارد. به طور مثال در برخی مدل از بورسیه های تحصیلی لازم است تا دانشجویان نمرات مناسبی را در آزمون های خاصی کسب کرده باشند.

بررسی آزمون های خاص برای تحصیل در ترکیه

ز مانی که شرایط تحصیل در ترکیه را بررسی می کنیم یقینا نام آزمون های خاصی را خواهیم دید. یکی از شرایط ادامه تحصیل در ترکیه قبولی در برخی آزمون ها می باشد که هر کدام از آن ها اهمیت خاص خود را دارند. این آزمون ها نیاز به پیش زمینه های دقیقی دارند و لازم است تا با توجه به شرایط دانشگاه نمره قبولی در آن ها اخذ نمود. در ادامه به معرفی برخی آزمون های مهم می پردازیم.

آزمون یوس ترکیه

یکی از مهم ترین آزمون های موجود برای ادامه تحصیل در ترکیه، آزمون یوس می باشد. برای دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند ، یک آزمون ورودی معروف به YÖS وجود دارد. این آزمون برای آن دسته از دانشجویان بین المللی است که مایل به ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در ترکیه هستند و نتایج خود را هنگام درخواست پذیرش در موسسات آموزش عالی ارائه می دهند. هیچ محدودیت سنی برای درخواست ، شرکت در امتحان یا پذیرش در دانشگاه ها وجود ندارد. نکته مهم این است که آزمون YÖS فقط برای تحصیل در مقطع کارشناسی است. دانشجویان خارجی قصد تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی یا دکترا را دارند ، هیچ ارتباطی با این آزمون ندارند.

شرایط تحصیل در ترکیه و معرفی آزمون تومر

یکی دیگر از آزمون های مهم برای تحصیل در ترکیه آزمون تومر می باشد. آزمون TÖMER یک آزمون جایگذاری و صدور گواهینامه است که سطح ترکی شما را به عنوان یک مهارت زبان خارجی ارزیابی می کند. در واقع هدف آموزش زبان ترکی به خارجی ها است. یک امتحان شامل 100 یا 120 سوال است که سطح زبان دانش آموز را تعیین می کند. درجه های این آزمون با توجه به نمرات اخذ شده عبارتند از:

 • A1: 20 – 49
 • A2: 50 – 59
 • B1: 60 – 69
 • B2: 70 – 79
 • C1: 80 – 89
 • C2: 90 – 100

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه لازم است تا متقاضی به بررسی تمام گزینه های پیش رو بپردازد. یکی از مهم ترین گزینه ها هزینه تحصیل و هزینه زندگی می باشد. با بررسی شرایط تحصیل در ترکیه متوجه می شویم که هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور بسیار مقرون به صرفه می باشد. در کنار آن هزینه های زندگی هم از اهمیت بالایی برخوردارند.

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف بسته به مدل دانشگاه و شرایط تحصیل با هم متفاوت می باشد. با این حال عموما تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور هزینه و شهریه بیشتری خواهد داشت. تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان انگلیسی حدودا دو هزار یورو می باشد و تحصیل در دانشگاه های خصوصی چیزی فراتر ۵۰۰۰ یورو می باشد.

حتما بخوانید:  صفر تا 100 تحصیل در ترکیه در همه مقاطع + قوانین جدید 2021

هزینه زندگی در ترکیه

در کنار هزینه تحصیل باید هزینه زندگی را هم در نظر داشت. ترکیه یکی از مقرون به صرفه ترین کشور ها می باشد که می توان با هزینه ای اندک در آن زندگی کرد. به طور میانگین برای دانشجویان هزینه های زندگی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو  در ماه متغیر خواهد بود. این هزینه ها شامل هزینه مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل، پوشاک و غیره می باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱

عموما دانشگاه ها هر ساله قوانین خاصی برای پذیرش دارند. با این حال شرایط تحصیل در ترکیه ۲۰۲۱ همانند سایر کشور ها و دانشگاه ها متاثر از شرایط بیماری کرونا ویروس می باشد. در واقع شما باید در زمان پذیرش تحصیلی به این مطلب توجه داشته باشید که کلاس ها به چه صورت هستند. این جزئیات را می توانید از مشاوران موسسه میرداماد دریافت نمایید.

سخن آخر

شرایط تحصیل در ترکیه با توجه به نوع دانشگاه و رشته برای هر فرد متفاوت می باشد. شرایط ادامه تحصیل در ترکیه برای مقاطع مختلف در دسترس است. با این حال برای بررسی شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه لازم است از مشاوره متخصصان در این زمینه بهره برد. به همین دلیل می توانید به مشاوران موسسه حقوقی توسعه گران عدالت مهر و میرداماد مراجعه نمایید.

سوالات متداول در ارتباط با شرایط تحصیل در ترکیه

 1. آیا ترکیه برای تحصیل و زندگی کشوری مناسب است؟

  بله ترکیه کشوری با مزایای زیاد برای تحصیل و زندگی می باشد.

 2. تحصیل در ترکیه به چه زبانی امکان پذیر است؟

  تحصیل در ترکیه به زبان های انگلیسی و ترکی استانبولی است.

 3. هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه چه مقدار می باشد؟

  هزینه تحصیل بسته به دانشگاه ها بین ۲ هزار تا ۵ هزار یورو می باشد.

 4. هزینه زندگی در ترکیه چقدر می باشد؟

  هزینه زندگی در ترکیه ماهیانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو می باشد.

 5. چه آزمون هایی در شرایط تحصیل در ترکیه اهمیت دارند؟

  برخی از آزمون های مهم آن آزمون یوس ترکیه، آزمون تومر و غیره می باشد.

 6. تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه چند سال است؟

  تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه ۶ ساله می باشد.

 7. آیا شرایط تحصیل در ترکیه برای دانشجویان و متقاضیان مناسب است؟

  بله ترکیه با دانشگاه های معتبر و هزینه های تحصیل و زندگی بسیار مقرون به صرفه و مناسب می باشد.

 8. تحصیل در ترکیه در چه مقاطعی ممکن می باشد؟

  تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است.

 9. آیا امکان کار در زمان آموزش دانشگاهی در ترکیه موجود است؟

  بله دانشجویان می تواند برای کار در زمان تحصیل در ترکیه اقدام نمایند.

 10. آیا می توان برای دریافت بورسیه در ترکیه اقدام نمود؟

  بله امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای مقاطع مختلف در ترکیه موجود می باشد.

 11. کدام دانشگاه ها در ترکیه مناسب هستند؟

  برخی از دانشگاه های مناسب برای تحصیل عبارتند از: دانشگاه کوچ ترکیه، دانشگاه حاجی تپه، دانشگاه سابانچی ترکیه، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه اوزیگین و غیره.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *