تحصیل رشته های علوم پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در خارج از کشور و در کشوری مثل ایتالیا برای بسیاری جذاب است، اینکه بتوانند رشته مورد علاقه خود را در کشوری اروپایی و به صورت رایگان تحصیل کنند، این مسئله را جذاب تر می کند. بورسیه استانی ایتالیا یا همان بورسیه سازمان ملل برای ایرانی ها سبب شده افراد زیادی از ایران به این کشور رهسپار شوند. وکلای مجرب ما در موسسه میرداماد شیراز و تهران می توانند به شما در مهاجرت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا کمک کنند. می توانید شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا را در ادامه مطالعه کنید.

چرا رشته پزشکی در ایتالیا؟

8 دلیل خوب برای مطالعه پزشکی در ایتالیا: برای پذیرش شما فقط یک امتحان ورود به زبان انگلیسی را شرکت می کنید. (IMAT)، که در بیش از 20 شهر در سراسر جهان برگزار می شود. بدون مصاحبه، بدون GPA دبیرستان، هیچ توصیه نامه ای مورد نیاز نیست. هزینه ورود به آزمون تقریبی 120 یورو است و کاملا به زبان انگلیسی است.بورس تحصیلی و فرصت های کاری نیز برای دانشجویان خارجی در دسترس است. یک دانشکده پزشکی عالی ایتالیایی که به طور انحصاری به زبان انگلیسی آموزش می دهد، مدرسه پزشکی بین المللی در میلان است. شما می توانید در ایتالیا در سطح عالی در یک زبان مناسب مطالعه کنید.

‎از سال 2009، دانشگاه های دولتی ایتالیا برنامه های آموزشی پزشكي در ايتاليا را به زبان انگلیسی را ارائه می دهند. دانشگاه های پاویا و میلان برای اولین بار پزشكي عمومي را ارائه دادند كه امروز بیش از 9 دانشگاه از جمله مدارس تحصیلی انگلیسی از جمله پاویا، میلان، رم، تورین، بولونیا، ناپل و باری پزشكي عمومي ارائه مي دهند. این دانشکده های پزشکی انگلیسی زبان متنوع ترین و ارزانترين دانشگاه ها در جهان هستند و آمادگی عالی برای اقامت، تحقیق و کار بالینی در اروپا و فراتر از آن را دارند.

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

دوره های آمادگی کنکور و آزمون پزشکی ایتالیا IMAT

دوره آمادگی تحصیل در ایتالیا در شاخه پزشکی برای دانشجوانی که مایل به تحصیل در دانشگاه های پزشکی هستند، در نظر گرفته شده است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی ایتالیا به زبان انگلیسی و همچنین ایتالیایی، باید یک آزمون ورودی را گذراند. Scuola Leonardo da Vinci یکی از اولین مدارسی است که دوره های آمادگی برای دانشجویان پزشکی را ارائه می دهد. در دوره های امادگی برای دانشجویان پزشکی، تاکید اصلی بر آموزش زبان و آمادگی کامل در موضوعات مختلف آزمون است. البته همانطور که مطلع هستید این دوره عموماً برای ایرانی ها چندان مناسب نیست، یعنی طبق اطلاعات ما سفارت ایتالیا به دوره های آمادگی آزمون imat و غیره ویزا نمی دهد و یا شانس ویزا کم است.

شرایط پذیرش رشته پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی جهت متقاضیان بین المللی، از موارد بسیار مهمی است که به سهولت تحصیل آنان در کشوری بیگانه کمک بسیار خواهد کرد. رشته پزشکی از رشته های محبوب و پر طرفدار می باشد و کشور ایتالیا امکان تحصیل آن به زبان انگلیسی را جهت متقاضیان فراهم کرده است.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، در یازده دانشگاه دولتی که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می باشند ارائه می شود. همچنین سه دانشگاه خصوصی معتبر هم در این کشور رشته پزشکی را به زبان انگلیسی به دانشجویان متقاضی ارائه می دهند.

شرایط پذیرش در این دانشگاه ها داشتن مدرک زبان انگلیسی و همچنین پذیرفته شدن در آزمون (IMAT) می باشد. قبل از درخواست پذیرش بهتر است از مدرک زبان مورد نیاز جهت دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید مطلع شوید. اما اکثر دانشگاه ها مدرک آیلتس 6 را مورد تایید قرار می دهند.

توضیحات تکمیلی درباره دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی به زبان انگلیسی و همچنین آزمون (IMAT) در بخش های دیگر همین مقاله در دسترس است.

در مورد هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی نیز باید گفت که در مقایسه با سایر کشورهای اروپای شرقی، کمتر و مقرون به صرفه می باشد و به طور میانگین مبلغی بین 400 تا 4000 یورو خواهد بود. البته لازم به ذکر است هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ایتالیا بسیار بیشتر است و ممکن است به 16000 یورو در سال نیز برسد.

شرایط پذیرش رشته دندانپزشکی در ایتالیا

دوره های تحصیل دندانپزشکی در کشور ایتالیا بسیار متنوع است و متقاضیان این امکان را خواهند داشت که طبق شرایط و علاقه خود وارد دوره مورد نظرشان شوند. رشته دندان پزشکی در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می شود که جهت هرکدام ارائه مدرک زبان الزامی است. همچنین متقاضیان می بایست در یک آزمون ورودی نیز شرکت کنند. آزمون (IMAT)  به زبان انگلیسی و آزمون (ALFA TEST) به زبان ایتالیایی می باشد. هزینه این آزمون سالیانه 120 یورو است و مربوط به درسهایی چون فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضی می باشد. نکته قابل توجه در مورد آزمون های ذکر شده این است که با کسب نمرات بالا در آنها، امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی برای شما فراهم خواهد شد. همچنین از لحاظ سنی متقاضیان می بایست کمتر از 25 سال سن داشته باشند.

از دوره هایی که دانشجویان امکان تحصیل در آن را دارند می توان به دو دوره آموزشی و کلینیکال اشاره کرد که جهت آمادگی دانشجویان جهت اخذ تخصص می باشد.

همچنین متقاضیانی که به کار دستیاری دندان پزشک علاقمند هستند، این امکان را دارند تا در دوره هایی که بین 18 ماه تا 2 سال، در کالج های دندان پزشکی این کشور برگزار می شود، شرکت کرده و پس از آن در کشور ایتالیا و یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به کار شوند.

دوره های 3 یا 4 ساله ای نیز ارائه شده که افراد پس از شرکت در آنها و پشت سر گذاشتن واحد های در نظر گرفته شده، می توانند به عنوان متخصص دهان و دندان در کلنیک ها مشغول به کار شوند.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

در کشور ایتالیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای متقاضیان اکثر رشته های تحصیلی فراهم است و همین امر باعث شده است که تعداد افراد علاقمند به تحصیل در این کشور افزایش یابد. رشته دندان پزشکی نیز از رشته هایی است که جهت سهولت یادگیری  دانشجویان بین المللی، در برخی دانشگاه ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. توجه داشته باشید به علت تعداد محدود دانشگاه های ارائه دهنده این رشته به زبان انگلیسی، پذیرش در این دانشگاه ها کمی دشوارتر می باشد.

از مدارک مورد نیاز و مورد تایید جهت تحصیل دندان پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، آیلتس 6 (IELTS)، می باشد. حال اگر نمره شما کمتر از 6 باشد، جای نگرانی نیست. زیرا این امکان برای شما فراهم است که قبل از شروع دوره اصلی تحصیلی، در دوره های آمادگی زبان انگلیسی در این کشور شرکت کرده و پس از رسیدن به سطح لازم وارد کورس اصلی تحصیل شوید.

در صورتی که مدرک آیلتس نداشته باشید، جهت پذیرش در رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی، می توانید نمرات مورد قبول دانشگاه های ایتالیا در سایر آزمون ها را ارائه دهید که عبارتند از:

 • حداقل نمره 78 از آزمون تافل
 • حداقل نمره 600 از آزمون TOLIMO
 • حداقل نمره 169 از آزمون FCE

البته قبل از هر اقدام بهتر است از اینکه دانشگاه مورد نظر شما ارائه دهنده رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی است یا خیر، مطمئن شوید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

آن دسته از داوطلبانی که از اتباع خارج از اتحادیه اروپا هستند و مایل به تحصیل رشته  پزشکی در ایتالیا و به زبان ایتالیایی می باشند، می بایست حداقل مدرک زبان B1 را دارا بوده و آزمون ورودی این رشته به زبان ایتالیایی را نیز پشت سر بگذارد. آزمون ورودی رشته پزشکی به زبان ایتالیایی (ALFA TEST) می باشد و شرایط آن با آزمون (IMAT) کمی متفاوت، اما از نظر مواد درسی و تعداد سوالات مشابه است.  تعداد سوالات 60، مدت زمان آزمون 100 دقیقه و حداکثر نمره نیز 90 می باشد.

لازم به ذکر است تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا و به زبان رسمی این کشور، شرایط به نسبت راحت تری دارد که از دلایل آن می توان به تعداد محدود دانشگاه های ارائه دهنده این رشته به زبان انگلیسی اشاره کرد که این مورد رقابت شدید دانشجویان بین المللی بر سر کسب جایگاه های محدود رشته پزشکی به زبان انگلیسی را به دنبال دارد. همچنین به علت وجود تعداد بیشتر دانشگاه های دولتی و خصوصی ارائه دهنده رشته پزشکی به زبان ایتالیایی (حدود 40 دانشگاه)، متقاضیان راحت تر می توانند در شهر مورد نظر خود به تحصیل مشغول شوند.

متقاضیان ایرانی تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر، یا می توانند با مشاورین با تجربه موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد در تماس باشند و یا با مراجعه به سفارت ایتالیا، از نحوه برگزاری کلاس ها و آزمون های مربوطه مطلع گردند.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

افرادی که می خواهند پزشکی را در ایتالیا به زبان ایتالیایی بخوانند باید مدرک B1 زبان ایتالیایی را ارائه دهند. تحصیل پزشکی در ایتالیا 6 سال زمان می برد. نمونه هایی از موضوعاتی که در پزشکی به زبان ایتالیایی تدریس می شوند، عبارتند از:

 • زیست شناسی
 • ترکیب شیمیایی پایه سلولی، پروتئین، اسید نوکلئیک، کربوهیدرات ساده، گلوکز، لیپید های پایه و خانواده های چربی
 • ساختار پایه سلولها، غشای سلولی، هسته سلولی، پلاسمای سلولی
 • اساس نظریه ژنتیکی و ارثی، قوانین مندل
 • طبقه بندی حیوانات و گیاهان و نحوه رشد و توسعه آن، نشان دهنده این است.
 • زیست شناسی محیط زیست آسیا: چرخه حیات اولیه آب، کربن و نیتروژن
 • آناتومی
 • علم شیمی
 • مادیات

هزینه تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا

با مقایسه ایتالیا با سایر کشورهای اروپایی که دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند معلوم می شود که هزینه های تحصیل در دانشگاه های پزشکی دولتی و خصوصی ایتالیا حدود 400 تا 4000 یورو در سال است در حالی که در اروپای شرقی این هزینه نزدیک به 9000 یورو است (مجارستان، اسلواکی و غیره). برخی از دانشگاه ها در بعضی از رشته ها برای دانشجویان اروپایی، ایتالیایی و غیر اروپایی هزینه های متفاوتی می گیرند، اما در اصل در بیشتر دانشگاه ها هزینه ها یکسان است. زیرا دانشگاه های دولتی بخشی از دولت را تشکیل می دهند. این باعث می شود که ایتالیا یکی از بهترین نمونه هایی از آموزش عالی را برای همه ارائه دهد.

حداقل نمره قبولی آزمون IMAT ایتالیا

الزامات شامل گرفتن IMAT (آزمون پذیرش پزشکی بین المللی) به زبان انگلیسی است. نمره مورد نیاز در این آزمون از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. انتظار می رود متقاضیان حداقل نمره 40.50 را ارائه دهند، دانشگاه پاویا 38.75 را می پذیرد و دانشگاه ساپیانزا به نمره 36.50 پذیرش می دهد. این دانشگاه ها نیز از شما می خواهند نمرات خوبی در ریاضیات، شیمی، فیزیک و زیست شناسی ارائه دهید. اگر نمرات آزمون و نمرات شما بالا باشد، ممکن است حتی برای برخی از بورس های تحصیلی واجد شرایط باشید، که باعث می شود دانشگاه های ایتالیایی حتی برای شما مقرون به صرفه تر شوند.

تاریخ و محل های برگزاری آزمون ورودی پزشکی ایتالیا IMAT

همان طور که ذکر شد از شرایط پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا، پذیرفته شدن در آزمون (IMAT) می باشد. آزمون (IMAT) دارای تست هایی در زمینه های هوش، دانش عمومی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی می باشد.

سیستم امتیاز بندی در این آزمون طبق این اساس است که هر پاسخ درست 5/1 نمره، هر پاسخ غلط 4/0- نمره، و سوالات بی پاسخ نمره ای نخواهد اشت.

از لحاظ تاریخ برگزاری آزمون (IMAT) باید گفت که این آزمون تنها یک بار در سال برگزار می شود. تاریخ ثبت نام هر ساله در تیر ماه (3 تا 25 جولای) و تاریخ برگزاری در شهریور ماه (سپتامبر) می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر از تاریخ ثبت نام آنلاین آزمون (IMAT) می توانید سایت های زیر را مطالعه فرمایید:

 • https://www.universitaly.it
 • http://www.miur.gov.it
 • https://www.admissionstesting.org/for-test-takers/imat/how-to-register

در مورد محل برگزاری آزمون (IMAT) نیز باید ذکر کرد که این آزمون در بیش از 20 کشور دنیا برگزار می شود. از شهرهای مهم برگزار کننده آزمون (IMAT) می توان به نیویورک، دبی، لندن، آتن، بارسلون و غیره اشاره کرد.

این آزمون در کشور ما برگزار نمی شود و متقاضیان ایرانی می توانند جهت شرکت در آن به کشورهای همسایه مانند امارات، قطر، ترکیه و آذربایجان اشاره کرد.

شرایط اخذ بورسیه پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

از مزایای حائز اهمیت تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی در کشور ایتالیا، علاوه بر امکان تحصیل به زبان انگلیسی، استفاده از بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی، جهت تامین هزینه های  مربوط به شهریه دانشگاه و زندگی دانشجویی در این کشور می باشد که تقریبا تمامی دانشجویان بین المللی حق استفاده از آن را دارند. البته برخی از دانشجویان به خاطر برخورداری از شرایط خاص در اولویت می باشند. از این شرایط می توان به رزومه تحصیلی خوب دانشجویان اشاره کرد. همچنین دانشجویانی که از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار نیستند نیز در اولویت خواهند بود.

اخذ بورسیه و کمک هزینه و استفاده از آن ممکن است هزینه های تحصیل رشته های پزشکی را برای دانشجویان بین المللی تا حد رایگان بودن، کاهش دهد.

معروف ترین بورسیه تحصیلی در ایتالیا (DSU) یا بورسیه سازمان ملل می باشد. از دیگر بورسیه ها در ایتالیا می توان به بورسیه های استانی، بورسیه تحصیلی طلایی و بورسیه تحصیلی نقره ای اشاره کرد. از میان بورسیه های ذکر شده، اخذ بورسیه های طلایی و نقره ای کار به نسبت دشوار تری می باشد.

لازم به ذکر است هر یک از این بورسیه ها ممکن است یا شهریه دانشگاه، یا هزینه زندگی دانشجویی و یا هر دو را شامل شوند. طبق آخرین اطلاعات امکان استفاده از بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا برای تمامی متقاضیان ایرانی تصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی فراهم است.

لیست دانشگاه های پزشکی ایتالیا

لیست دانشگاه های پزشکی جهت ادامه تحصیل در ایتالیا که می توانید انتخاب کنید به قرار زیر می باشد:

 • دانشگاه Pavia
 • دانشگاه Padua
 • دانشگاه Milan Bicocca
 • دانشگاه Bologna
 • دانشگاه Eastern Piedmont
 • دانشگاه Udine
 • دانشگاه Sassari
 • دانشگاه Genoa
 • دانشگاه Milan
 • دانشگاه Modena and Reggio Emilia
 • دانشگاه Turin
 • دانشگاه Foggia
 • دانشگاه Perugia
 • دانشگاه Cagliari
 • دانشگاه Florence
 • دانشگاه Marche
 • دانشگاه Trieste
 • دانشگاه Bari
 • دانشگاه Insubria
 • دانشگاه Verona
 • دانشگاه Pisa
 • دانشگاه Messina
 • دانشگاه Parma
 • دانشگاه Siena 
 • دانشگاه Ferrara
 • دانشگاه Rome La Sapienza
 • دانشگاه Catania
 • دانشگاه Chieti and Pescara
 • دانشگاه Rome Tor Vergata
 • دانشگاه Catanzaro
 • دانشگاه Salerno
 • دانشگاه Brescia
 • دانشگاه Naples Federico
 • دانشگاه Palemo
 • دانشگاه Caserta
 • دانشگاه L’Aquila
 • دانشگاه Molise

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا

دانشگاه های زیادی جهت تحصیل در کشور ایتالیا قرار دارند که مورد تایید وزارت بهداشت می باشد که به قرار زیر است، البته ممکن است این لیست بنا به شرایط مختلف عوض شود یا الان که شما در حال مطالعه آن هستید، تغییر پیدا کرده باشد.

 • دانشگاه میلان
 • Alma Master Studiorum دانشگاه بولونیا
 • Sapienza دانشگاه رم
 • دانشگاه Padova
 • دانشگاه Cattolica دل Sacro Coure
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه ناپل-فدریکو دوم
 • دانشگاه Degli Studi di Pavia
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه رم “تور Vergata”
 • دانشگاه ویتا سلایت سان رافائل
 • دانشگاه میلان Bicocca
 • دانشگاه ورونا
 • دانشگاه جنوا
 • دانشگاه پروجیا
 • دانشگاه مودنا و رجیو امیلیا
 • دانشگاه ساینا
 • دانشگاه تریست
 • دانشگاه بری
 • دانشگاه برشا
 • دانشگاه فرارا
 • دانشگاه کاتانیا
 • دانشگاه کاتولیک قلب مقدس
 • دانشگاه پالرمو
 • دانشگاه اودین

ظرفیت دانشگاه های انگلیسی زبان پزشکی ایتالیا

در این بخش به معرفی دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا و ظرفیت های موجود در آن خواهیم پرداخت.

 • دانشگاه باری/ ظرفیت 8 نفر
 • دانشگاه ساپینزای رم/ ظرفیت 10 نفر
 • دانشگاه تورین/ ظرفیت 30 نفر
 • دانشگاه پاویا/ ظرفیت 40 نفر
 • دانشگاه ناپل – لوییجی وان ویتلی/ ظرفیت 52 نفر
 • دانشگاه ناپل – فدریکو سکوندو/ ظرفیت 10 نفر
 • دانشگاه دولتی بولونیا/ ظرفیت 10 نفر
 • دانشگاه مسینا/ ظرفیت 25 نفر
 • دانشگاه میلان/ ظرفیت 16 نفر
 • دانشگاه میلان – بکوکا/ ظرفیت 5 نفر
 • دانشگاه تور ورگاتا/ ظرفیت 10 نفر

ویزای تحصیلی ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا چه نوع ویزایی نیاز است؟ نوع ویزای شما به مدت زمانی که شما قصد دارید در ایتالیا بمانید و اینکه چه رشته ای را می خواهید بخوانید، بستگی دارد. در کل برای تحصیل در ایتالیا باید برای یکی از انواع ویزای کوتاه مدت و ویزا برای اقامت طولانی اقدام کنید. ویزای کوتاه مدت، این ویزا به نوع C معروف است. ویزای C برای یک دوره زبان که تا 90 روز یا کمتر طول می کشد مناسب است.

ویزا برای اقامت طولانی (ملی) و اهداف تحصیلی: به این ویزای تحصیلی نوع D گفته می شود و برای افرادی که می خواهند حداقل 20 ساعت دوره در هفته (یا 80 ساعت در ماه) بگذرانند مناسب است. شرایط برای درخواست ویزا:

 • شما باید دارای گذرنامه معتبر با حداقل دو صفحه خالی روادید باشید.
 • شما باید یک نسخه بلیط پرواز خود را ارائه دهید.
 • شما نباید سابقه جنایی داشته باشید.
 • شما نباید قبلا وارد کشور ایتالیا شده باشید.
 • درخواست ویزا را در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود بدهید.
ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

تقاضای یک ویزای دانشجویی حداقل سه ماه قبل از شروع کلاس ها و ورود به ایتالیا باید انجام شود. پردازش درخواست شما ممکن است بین 1 تا 3 هفته طول بکشد. اسناد برای ویزای دانشجویی در ایتالیا:

 • فرم درخواست ویزا
 • عکس گذرنامه اخیر
 • سند معتبر مسافرتی (تاریخ انقضا باید سه ماه بیشتر از درخواست ویزا باشد)
 • اثبات اینکه شما محل اقامت در ایتالیا را تنظیم کرده اید (برای کل دوره تحصیلات خود)
 • ثابت کنید که شما برای تحصیل در ایتالیا پول کافی دارید (900 یورو در ماه)
 • بیمه درمانی سالیانه 150 یورو برای اولین سال تحصیل
 • کپی دیپلم تحصیلات قبلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه ایتالیا
 • هزینه درخواست ویزا (50 یورو) را پرداخت کنید.

سوالات رایج در زمینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

 1. امکان اخذ بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟
  بله، همه رشته ها شامل بورسیه سازمان ملل می شوند و ایرانی ها می توانند از این بورسیه استفاده کنند.
 2. آیا آزمون ورودی پزشکی ایتالیا imat در ایران برگزار می شود؟
  خیر، این آزمون در ایران برگزار نمی شود ولی در کشورهای همسایه مثل آذربایجان می توانید در این آزمون شرکت کنید.
 3. ظرفیت پذیرش دانشگاه های پزشکی ایتالیا به زبان انگلیسی چند نفر است؟
  تعداد ظرفیت و ورودی هر دانشگاه متفاوت است، برای اطلاع از این سوال متن همین مقاله را مطالعه فرمایید.
 4. آیا برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی هم آزمون ورودی وجود دارد؟
  بله، برای ورود به رشته پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی و انگلیسی آزمون ورودی وجود دارد.
اطلاعات بیشتر در زمینه های گفته شده را می توانید از مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز بخواهید، مشاوران ما به صورت کامل شما را راهنمایی خواهند کرد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *