تحصیل رشته های علوم پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه 2019

تحصیل پزشکی در فرانسه 2019

مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره تقسیم می شوند (PCEM، DCEM و پزشک عمومی و یا تخصص های دیگر) که منجر به دکترای دولتی مورد تایید این کشور می شود. پروسه اخذ پذیرش و شرایط ویزای تحصیلی فرانسه بسته به این است که دانشجو اهل کدام کشور می باشد. البته قوانین جدیدی نیز تحصیل پزشکی در فرانسه 2019 دارد که ورود را برای عموم دانشجویان بین الملل را آسان می کند. در ادامه مقاله موسسه حقوقی میرداماد را در این باره بیشتر بخوانید.

شرایط ادامه تحصیل پزشکی در فرانسه 2019

آموزش پزشکی در فرانسه (پذیرش و سازمان) تحت مقرراتی است که به طور مشترک توسط وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت وضع شده است. تحصیلات پزشکی در فرانسه توسط دانشکده های پزشکی دانشگاه ها انجام می شود و جنبه های عملی و نظری آموزش پزشکی را پوشش می دهد.

سنت وسیع پزشکی فرانسه، در سطح بین الملل شناخته شده است، به عنوان مثال 13 جایزه‌ی نوبل به دانشجویان فیزیولوژی و یا پزشکی فرانسه اعطا شده و نزدیک به 80 کشف پزشکی، توسط دانشجویان دانشگاه‌های فرانسه طی سال‌های 1950 تا 2011 انجام شده است. از جمله‌ی این کشفیات: کشف علت ژنتیکی سندرم داون (1958)، اولین پیوند کلیه (1959)، واکسن هپاتیت B (1981)، آمپول انسولین در دیابت (1981)، اچ آی وی (1983)،استفاده از سلول های بنیادی از خون بند ناف (1993)، پیوند چهره‌ی آلوژنیک (2005) و انتقال خون انسان از سلول های بنیادی سرخرگهای(2011).

اخذ مدرک پزشکی عمومی نیاز به 9 سال تحصیل دارد. متخصصان باید 1-2 سال دیگر نیز ادامه تحصیل دهند. آموزش پزشکی بسیار انتخابی است. فقط 15 تا 20 درصد از دانشجویان در امتحان ورودی به سال دوم تحصیل پزشکی پذیرفته می شوند. این آزمون در پایان سال اول پزشکی، به نام PACES برگزار می شود. ظرفیت موجود دانشگاه‌های پزشکی کشور (ظرفیت تمام مقاطع) هر ساله از طریق سیستمی تحت عنوان numerus clausus مشخص می شود. ظرفیت موجود در سال 2011-12، 7،500 نفر بود. تعداد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا محدود به حداکثر 8٪ از ظرفیت تعیین شده از سوی numerus clausu می‌شود.

دوره های پزشکی 2019 در دانشکده های فرانسه

 • پزشکی عمومی: دوره‌ی 4 ساله (برای کارشناسی) و دوره‌ی 6 ساله.
 • دامپزشکی: دوره‌ی 6 ساله.
 • دندانپزشکی: دوره‌ی 5 تا 6 ساله.
 • داروسازی: دوره‌ی 5 تا 6 ساله.
 • پرستاری: دوره‌ی 3 تا 4 ساله.
 • فیزیوتراپی: دوره‌ی 3 تا 4 ساله.
 • تخصص پزشکی: دوره‌ی 3 تا 6 ساله.

قوانین و شرایط پذیرش از دانشگاه های پزشکی در فرانسه 2019

مطالعات پزشکی در فرانسه، دوره های PCEM، DCEM و پزشک عمومی و یا تخصص های دیگر را شامل می شود که در نهایت منجر به اخذ مدرک دکترای دولتی مورد تایید دولت خواهد شد.

اولین دوره از مطالعات پزشکی PCEM: Premier Cycle d’études Medicales که دو سال به طول خواهد انجامید و در پایان سال اول، با یک آزمون رقابتی تنها 15 تا 20 درصد از دانش آموزان سال اول به دومین سال راه خواهند یافت. دو سال اول برای دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیو کینتو تراپی (درمان بیماری از طریق حرکت) در نظام آموزش پزشکی فرانسه مشترک است.

تعداد ماکزیمم دانشجویان از خارج از اتحادیه اروپا که هر ساله در دپارتمان های پزشکی قبول می شوند، ۸ درصد از کل پذیرش ها می باشد با این شرط که رتبه آخرین دانشجوی خارجی، مساوی یا بالاتر از سطح آخرین دانشجوی فرانسوی که اقدام کرده است باشد. آزمون رقابتی سال اول بین رشته های پزشکی، ادونتولوژی (دندانپزشکی) و پرستاری مشابه است. امکان ثبت نام برای آزمون بیش از دو مرتبه در سال اول مقدور نمی باشد.

سیکل دوم (DCEM یا چرخه دوم مطالعات پزشکی: Deuxième Cycle des Etudes Médicales’’) مدت ۴ سال به طول می انجامد. جهت ورود به سیکل سوم، دانشجویان سال چهارم باید سیکل دوم را با موفقیت گذرانده و آزمون های تئوری دوره را پاس نموده، در دوره های آموزشی بیمارستان ها قبول شده و در سمینارها شرکت نمایند. جهت ورود به دوره تخصص، رتبه دانشجو معیار انتخاب خواهد بود.

سیکل سوم شامل دو برنامه آموزشی است؛ پزشکی عمومی و دیگر تخصص ها که هر دو منجر به اخذ DESیا دیپلم تحصیلات تخصصی می گردد. (Diplômes d’ Études Spécialisées)

دوره اینترنشیپ (بالین ورزی یا کارورزی) برای دکتری عمومی به مدت سه سال بوده و شامل خدمات بیمارستان به همراه یک دوره ۶ ماهه همکاری با یک پزشک می باشد. دستیاری پزشکی یا اینترنشیپ برای دیگر تخصص ها معمولا ۴ تا ۵ سال بوده بستگی به رشته تخصصی آنها دارد

برنامه DES ممکن است به همراه یک دوره آموزشی تخصصی تکمیلی بوده که در نهایت دیپلم تحصیلات تخصصی تکمیلی (Diplôme d’Études Spécialisées Complémentaires) یا DESC پس از یک تحصیل ۱۲ تا ۱۸ ماهه، اهدا می گردد. این مدرک شامل یک تز کوتاه در پزشکی بوده و منجر به مدرک MD یا همان دکتری پزشکی می گردد.

پذیرش در مقطع پزشکی در فرانسه

پروسه اخذ پذیرش بسته به این است که دانشجو اهل کدام کشور می باشد. هر دانشجوی اهل اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا، نیاز به اقدام برای ویزای دانشجویی ندارد، و می تواند به طور مستقیم برای دانشگاه و یا مدرسه فارغ التحصیل مورد انتخاب خود درخواست دهد.

پذیرش در مقطع پزشکی در فرانسه

پذیرش در مقطع پزشکی در فرانسه

هر دانشجویی خارج از اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا، نیاز به اقدام برای ویزای دانشجویی یا از طریق کنسولگری فرانسه یا کمپوس ویزای فرانسه دارد. در طول سال اول تحصیل پزشکی، دانشجویان بین المللی تنها نیاز به نشان دادن ویزا برای اثبات وضعیت اقامتی خود دارند.

اما آنها همچنان نیاز به ثبت نام در اداره مهاجرت ظرف ۳۰ روز از ورودشان به خاک فرانسه داشته و می باید امتحان پزشکی را بگذرانند تا ویزایشان اعتبار پیدا کند. از سال دوم از تحصیلشان به بعد، انها باید برای اجازه اقامت یا Carte de Sejour اقدام نمایند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی و دانشجویی پزشکی در فرانسه 2019

در ادامه، شما شرایط ویزای دانشجویی برای دانشگاه‌های فرانسه در سال 2019، فرم درخواست، معیارهای واجد شرایط بودن و روش درخواست را خواهید یافت. در صورتی که دانشجویان مایل به تحصیل در فرانسه باشند، لازم است که شرایط تحصیلی دانشجویان در فرانسه را بدانند. انواع مختلف ویزای دانشجویی در فرانسه بسته به مدت تحصیل وجود دارد. این پست تمام جزئیات مربوط به شرایط اخذ ویزای دانشجویی را برای کمک به تمام دانشجویانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند، فراهم می کند.

الزامات ویزای دانشجویی برای تحصیل در فرانسه 2019

دانشجویان از کشورهای مختلف می توانند از طریق Campus France که سازمان رسمی ملی برای تحصیلات عالی و دانشجویان بین المللی است، درخواست دهند. برای درخواست ویزا، دانش آموزان باید با کنسولگری فرانسه در کشور خود تماس بگیرند، تا از مدارک مورد نیاز با خبر شوند.

 • نامه رسمی

این اولین پیش نیاز ویزای تحصیلی دانشجویان فرانسه است. دانشجو باید مجوز رسمی پذیرش در یکی از مراکز آموزشی معتبر فرانسه را ارائه دهد. این یک سند رسمی است که شامل جزئیات کامل در مورد دانشجو، جزئیات مربوط به برنامه‌ی تحصیلی از جمله تاریخ شروع و پایان آن است.

 • صورتحساب بانک

نشان دهنده‌ی مبلغ مورد نیاز یا کافی برای زندگی در فرانسه است. مبلغ مورد نیاز زندگی در این کشور تقریبا € 615 در هر ماه است. مدرک دیگری که می تواند همراه با صورتحساب بانکی ارائه شود، نامه‌ی ضامن و اطلاع از تامین بودجه‌ی مورد نیاز از طریق اخذ وام و یا بورس تحصیلی است.

 • بیمه درمانی

این یکی دیگر از پیش نیاز‌های اخذ ویزای دانشجویی فرانسه است. هیچ دانشگاهی بدون بیمه درمانی، دانشجو پذیرش نمی‌کند. دانشجو باید بیمه درمانی معادل حداقل مبلغ 30 هزار یورو ارائه دهد.

 • بلیط بازگشت

برای ویزای دانشجویی، لازم است که مدرکی مبنی بر وجود بلیط برگشت ارائه شود. این مدرک به صورت بلیط واقعی بوده و نشان دهنده‌ی تاریخ عزیمت است، اما می توانید دست نوشته ای از تاریخی که برای خروج از فرانسه در نظر گرفته اید، ارائه دهید.

 • تسلط بر زبان فرانسه

دانشجو باید نشان دهد که بر زبان فرانسه مسلط است که نه تنها برای تکمیل دوره، بلکه برای زندگی در فرانسه ضروری است. در صورتی که دانشجو، دروس زبان فرانسه را در دانشگاه داشته باشد این مدرک ارائه خواهد شد.

 • محل اقامت

برای ویزای دانشجویی فرانسه، باید محل اقامت معرفی شود. این پیش نیاز را می توان با تایید مسکن دانشجویی و گواهی هیئت علمی دانشگاه فراهم کرد یا در صورت زندگی دانشجو با یکی از نزدیکانش می توان با ارایه‌ی ‘attestation d’accueil’ فراهم کرد.

 • عکس مورد نیاز ویزا

اندازه عکس باید 3.5 سانتی متر × 4.5 سانتی متر باشد. پس زمینه عکس باید روشن باشد. داشتن عینک یا کلاه در عکس مجاز نیست.

 • شناسه خوابگاه فرانسه

نسخه چاپی از شماره شناسه خوابگاه فرانسه مورد نیاز است.

 • گذرنامه

برای درخواست ویزای دانشجویی فرانسه، لازم است گذرنامه حداقل دو صفحه خالی داشته باشد. باید حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد. گذرنامه باید کمتر از 10 سال قبل صادر شده باشد.

گام به گام پروسه‌ ویزای دانشجویی فرانسه

 1. ثبت نام آنلاین
 2. مصاحبه علمی
 3. ملاقات با VFS – فرانسه برای ارسال مدارک

بورس های تحصیلی پزشکی در فرانسه 2019

فرانسه به یکی از محبوب ترین مقصدهای تحصیلی دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. با این حال، هزینه‌ی تحصیل و زندگی در فرانسه همیشه مقرون به صرفه نیست. خوشبختانه، تعدادی بورس تحصیلی فرانسه به دانشجویان بین المللی ارائه می‌شود.

بورس های تحصیلی پزشکی در فرانسه 2019

بورس های تحصیلی پزشکی در فرانسه 2019

تحصیلات تکمیلی ایفل

برنامه تحصیلی ایفل توسط وزارت امور خارجه و به عنوان ابزاری برای مؤسسات آموزش عالی فرانسه به منظور جذب دانشجویان ممتاز خارجی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ایجاد شده است. بورس تحصیلی ایفل به دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد کمک هزینه ای به مبلغ 1،181 یورو اعطا می کند و بورس تحصیل دوره های دکترا کمک هزینه ای به مبلغ 1 400 یورو ارائه می‌دهد. علاوه بر این، برنامه‌هایی نیز برای پرداخت هزینه های مختلفی از جمله سفر بازگشت، بیمه درمانی و فعالیت های فرهنگی در نظر گرفته شده است. دارندگان بورس تحصیلی ممکن است واجد شرایط تمدید اقامت اضافی نیز باشند. البته این برنامه‌ها هزینه های تحصیل را پوشش نمی دهد.

انواع بورس تحصیلی در فرانسه

در فرانسه اساسا 3 نوع بورس تحصیلی وجود دارد که به دانشجوهای خارجی و دانشجویان ایرانی در فرانسه ارائه می‌شود. شرایط لازم برای دریافت این بورسیه‌ها، مزایای آن‌ها، مدت زمان و همچنین روش انتخابشان با هم متفاوت است و برای برنامه های آموزشی مختلف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان ایرانی که در فرانسه تحصیل می کنند، قابل ارائه هستند.

سه نوع بورس تحصیلی برای تحصیل در فرانسه عبارتند از:

 • بورس تحصیلی دولتی فرانسه
 • بورس تحصیلی هر موسسه
 • کمک هزینه‌ی سرمایه گذاری مشترک / کمک هزینه‌ی مشارکتی

بورس تحصیلی دولتی فرانسه

دولت فرانسه، سه نوع بورس برای پذیرش تحصیلی فرانسه از طریق سفارت فرانسه در ایران به دانشجویانی که می خواهند در فرانسه تحصیل کنند، ارائه می دهد. این بورس‌های تحصیلی عبارتند از:

 • بورس تحصیلی چارپاک
 • بورس تحصیلی رامان چارپاک
 • بورس تحصیلی ایفل

از بین این بورس‌های تحصیلی، برنامه های چارپاک و رامان-چارپاک برای درخواست مستقیم باز است. بورس تحصیلی ایفل باید توسط دانشگاه فرانسه یا موسسه آموزش عالی درخواست شود.

بورس تحصیلی موسسات در فرانسه

بورس تحصیلی موسسات در فرانسه به طور مستقیم توسط برخی از دانشگاه های فرانسه برای دانشجویان آینده و برای شرکت در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می شود.

انواع بورسیه تحصیلی در فرانسه برای دانشجویان ایرانی و دانشجویان بین المللی زیرشاخه‌ی هیچ کدام از سه بورس تحصیلی که ذکر شد، نمی‌شود. این‌ها شامل بورس‌های تحصیلی هستند که تحت نظارت مقامات دیگری مانند دولت اروپا یا وزارت آموزش فرانسه ارائه می شوند. دو بورس تحصیلی فرانسه مانند:

بورس تحصیلی اراسموس+ فرانسه

بورس تحصیلی اراسموس در فرانسه برای دانشجویان بین المللی توسط اتحادیه اروپا ارائه می شود. این بورس تحصیلی به دانشجویان ایرانی که می خواهند در فرانسه تحصیل کنند، ارائه می‌شود و برای شرکت در برنامه‌های آموزشی فرانسه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری قابل استفاده است. بورس تحصیلی اراسموس فرانسه به دانشجویان ایرانی، امکان تحصیل در 138 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 42 رشته در مقطع دکتری را فراهم می‌کند.

روند درخواست بستگی به دوره خاص Erasmus + دارد که توسط دانشجو انتخاب شده است. مهلت درخواست دوره‌های مختلف، متفاوت است.

Assistant d’anglais فرانسه

شرایط لازم برای اخذ این بورس تحصیلی:

 • ملیت داوطلب باید ایرانی باشد.
 • داوطلب نباید در برنامه‌ی تحصیلی در گذشته شرکت کرده باشد.
 • باید کمتر از 35 سال داشته باشد.
 • باید نمره آیلتس آن حداقل 7.5 باشد.
 • باید سطح B1 را در اتحادیه‌ی Franciase بدست آورده باشد یا مدرک کارشناسی ارشد زبان فرانسه از یک دانشگاه ایرانی داشته باشد.

انتخاب بین‌الملل دانشگاه عالی نرمال (École Normale Supérieure)

هر ساله، دانشگاه ENS حدود سی دانشجوی ممتاز بین المللی را از بین متقاضیان رشته‌های علوم انسانی یا سایر علوم انتخاب می‌کند، تا یک‌ دوره‌ی دو یا سه ساله را در ENS بگذرانند. این دانشجویان، ماهانه تقریبا 1000 یورو برای 2-3 سال دریافت می کنند. این بورس سالانه به حدود 30 دانشجوی خارجی اعطا می شود.

بورس تحصیلی عالی آمپر در ENS لیون

ENS لیون و همکاران آن، به دانشجویان عالی بین المللی برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد علوم دقیق، هنر و علوم انسانی و اجتماعی (به استثنای کارشناسی ارشد حرفه ای در آموزش) از طریق بورس تحصیلی آمپر، کمک هزینه ارائه می دهند. این کمک هزینه تحصیلی ماهانه 1000 یورو، به مدت 12 ماه است و با توجه به شرایط دانشجو، قابل تجدیدنظر است.

بورس تحصیلی امیلی بوتیمی در دانشگاه ساینس پو

دانشگاه ساینس پو بعد از تاسیسش، به منظور کمک به دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه‌ی اروپا که برای تحصیل در این دانشگاه درخواست داده و پذیرفته شده‌ بودند، بورس تحصیلی امیلی بوتیمی را ایجاد کرد. این بورس تحصیلی می تواند به اشکال مختلفی و از 5000 یورو تا 10،000 یورو برای 2 سال تحصیلات تکمیلی و یا 3،000 یورو تا 12300 یورو برای 3 سال تحصیل در مقطع کارشناسی در دسترس واجد شرایط باشد.

بورس تحصیلی بین المللی پاریس-ساکلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد بین المللی

دانشگاه پاریس-ساکلی مایل است امکان دسترسی به مقطع کارشناسی ارشد خود را برای دانشجویان بین المللی فراهم کندو به آموزش آن‌ها در موسسات عضو بپردازد. کمک هزینه تحصیلی 10000 یورو در سال و حداکثر 1000 یورو برای سفر و هزینه های ویزا اعطا می شود.

هزینه های تحصیل در پزشکی در فرانسه 2019

آموزش و پرورش در فرانسه یارانه‌ای (دولتی) است، به این معنی که هزینه های تحصیلی نسبتا کم است. به طور متوسط، میزان شهریه‌ی مجاز یک دانشگاه عادی سالانه حدودا 200 یورو برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا است. با این حال، این هزینه بسته به برنامه انتخابی متغیر است. به عنوان مثال، هزینه تحصیل در رشته‌ی پزشکی حدودا 450 یورو در سال است.

هزینه های تحصیل در پزشکی در فرانسه 2019

هزینه های تحصیل در پزشکی در فرانسه 2019

اقامت دانشجویی و هزینه زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه به طور کلی بالاتر از سایر کشورهای اروپایی است، هزینه زندگی به خصوص در پاریس و سایر شهرهای بزرگ زیاد است. با این حال، بخش های دیگر فرانسه، به ویژه در مناطق روستایی یا جنوب فرانسه، هزینه های زندگی کمتر است.

برخی از هزینه های زندگی در سراسر فرانسه عبارتند از:

 • غذا: 12 یورو
 • قهوه: 2.62 یورو
 • بلیط سینمایی: 10 یورو
 • اجاره ماهانه: 533 – 674 یورو
 • حمل و نقل ماهانه: 56 یورو

مسکن دانشجویی در فرانسه

گزینه های مختلفی برای انتخاب محل اقامت وجود دارد. هزینه اجاره در فرانسه بالاتر از میانگین بین المللی 200-300 یورو در ماه است، اما اجاره بها بسته به جایی که انتخاب میکنید میزان راحتی و امنیت محل انتخابی، متغیر است، در اینجا برخی از اطلاعات مربوط به انواع مختلف مسکن برای دانشجویان در فرانسه آورده شده است:

CROUS

ارزان ترین محل اقامت در دسترس است و توسط مراکز منطقه ای دانشگاه و خدمات آموزشی (CROUS) اداره می شود. 13٪ از دانشجویان در مسکن متعلق به CROUS زندگی می کنند، که می تواند 150 یورو در هر ماه و تا 600 یورو هزینه‌ی آن باشد. محل اقامت CROUS در هر منطقه تحصیلی (نه به عنوان مرکزی فراگیر) وجود دارد، بنابراین هنگام درخواست برای این مسکن اطمینان حاصل کنید که با دانشگاه شما قرارداد داشته باشد. هنگامی که محل مناسبی پیدا کردید، باید درخواست «اقامت بین المللی» دهید و آن را قبل از 31 مه ارائه دهید تا برای سال تحصیلی بعدی خوابگاه دریافت کنید.

خوابگاه دانشگاه

دانشکده‌های تخصصی مانند “Grandes Écoles” مسکن‌هایی دارند که آنها را به دانشجویان خود اجاره می دهند. از آنجایی که این دانشگاه‌ها خصوصی هستند، روند برنامه و هزینه ها متغیر هستند و برای اطلاعات بیشتر باید به موسسات مختلف مراجعه کنید.

اقامت دانشجویی در محل اقامت

همچنین خوابگاه‌های دانشجویی وجود دارد که متعلق به CROUS نیستند. هزینه این خوابگاه‌ها به دلیل خدمات و امکانات رفاهی از CROUS بالاتر است، اما هزینه‌ی آن کمتر از یک محل اقامت خصوصی است. اگر بخواهید رفاه بیشتری داشته باشید و در عین حال بین دانشجویان دیگر باشید می توانید این نوع خوابگاه‌ها را انتخاب کنید.

اسکان با صاحبان خصوصی

اگر هیچ کدام از این گزینه ها مناسب شما نیست- پس شاید دانشجوی بالغی باشید که فقط برای تعداد واحد محدودی ثبت نام کرده‌اید یا ترجیح می‌دهید مستقل زندگی کرده و حریم خصوصی خود را داشته باشید در این صورت می توانید یک اتاق یا محلی را از فرد یا نماینده‌ی املاکی اجاره کنید. هزینه اجاره آپارتمان بین 400 تا 700 یورو در ماه به طور متوسط است، هرچند این هزینه‌ها بسته به جایی که در فرانسه انتخاب می‌کنید، بسیار متغیر است. خارج از مراکز اصلی شهری می توانید آپارتمان را حدودا 300 یورو در ماه اجاره کنید. البته نگران نباشید، مشاورین موسسه حقوقی میرداماد می توانند شما را در تصمیم گیری درست و انتخاب مسیر صحیح مهاجرت به فرانسه راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *