تحصیل رشته های علوم پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

همکاران ما در موسسه حقوقی میرداماد بر آن شده اند تا مطالب مفیدی در مورد پزشکی در آلمان تدوین کرده و در اختیار شما عزیزان قرار دهند. هر سال دانشجویان و محققان بین المللی که در فکر تحصیل در کشور های اروپایی هستند، صرفا به خاطر وجود دوره های با کیفیت بالا و امکانات عالی در این دانشگاه، مهاجرت تحصیلی به آلمان را انتخاب می کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل در آلمان در رشته علوم پزشکی بسیار چالش بر انگیز بوده و دارای موانع زیادی می باشد اما با این حال فرصت های عالی و برجسته ای را برای آینده ی دانش آموزان ارائه می دهد. پزشک بودن شغلی است که مسئولیت های زیادی را به همراه دارد و یک پزشک باید در تمام موارد مسئولیت پذیر باشد؛ بنابراین برای درخواست تحصیل در این رشته موانع خاصی وجود داشته و هم چنین قوانینی در تحصیل این رشته وجود دارند که باید به افراد آموزش داده شوند.

تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان بر اساس قوانین خاصی نظیر مجوز پزشکی می باشد، که این گواهی دانش پایه، مهارت ها و توانایی های فرد در تمام موضوعات را تایید می کند و برای درمان پزشکی در تمام نقاط آلمان ضروری می باشد. بر اساس این مقاله، برای ورود به دانشگاه های آلمان و تحصیل در رشته های علوم پزشکی در این کشور، متقاضیان باید دارای مدرک آزمون آبیتو در آلمان و یا معادل آن مدرک که در کشور های دیگر اخذ شده است باشند.

علاوه بر این یک نمره ی میانگین (Humerus clauses) برای پذیرش در دانشگاه در سراسر این کشور وجود دارد که در واقع نمره ی متوسطی برای اخذ پذیرش است و دانش آموزان باید آن را به دست آورند. دانش آموزان به وسیله ی نمرات کسب شده در آزمون آبیتور که توسط (Hochschulzulassung) گرفته می شود، می توانند به دانشگاه های آلمان وارد شوند. همچنین علاوه بر نمره ی متوسط (Humerus clauses) برای ورود به دانشگاه های علوم پزشکی در این کشور، مرحله ی دیگری نیز وجود دارد که دانش آموزان برای دستیابی به تحصیل در جایگاه پزشکی باید آن را به دست آورند.

آزمون پذیرش در رشته های علوم پزشکی که (Mediziner.test) نام دارد، برای پذیرش در برخی از دانشگاه های این کشور لازم می باشد؛ که در این آزمون دانش، تجربه و توانایی های عمومی افراد مورد سنجش قرار می گیرد و برای پذیرش متقاضی در دانشگاه مورد نظر این آزمون از او گرفته می شود. تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان حداقل حدود 12 ترم و 3 ماه زمان می برد (یک ترم تحصیلی در آلمان حدود نیم سال یا همان 6 ماه می باشد) و به دو بخش تقسیم می شود؛ دوره ی پیش بالینی(دوره ی تئوری) و دوره ی بالینی( بیمارستانی).

حتما بخوانید:  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی‌ د‌ر آلمان

بخش اول شامل آموزش دانش ضروری تئوری و علوم پایه می باشد و بخش دوم در آموزش های عملی تمرکز دارد؛ هم چنین بخش دوم شامل یک سال کار آموزی نیز می باشد که بینش استرس زای کار در بیمارستان را به فرد می دهد. لازم به ذکر است که آموزش تجربه های عملی در بخش اول تحصیلات نیز ضروری است برا مثال وجود یک دوره ی کوتاه کارآموزی و یا تمرینات پرستاری.

در طول تحصیل در رشته ی پزشکی دو امتحان اصلی وجود دارند که دانش آموزان باید در آن ها قبول شوند که هر دو شامل یک بخش کتبی و یک بخش عملی می باشند. هم چنین برای پذیرش در رشته ی پزشکی و رسیدن به درجه ی دکتری دانش آموزان لازم است که یک دوره ی فارغ التحصیلی را بگذرانند که این دوره ی فارغ التحصیلی حدود یک یا دو ترم در دوره ی تحصیلات تمام وقت زمان می برد و هم چنین می تواند در طول ترم های تحصیلی عادی انجام شود.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های آلمان

مطالعه M.B.B.S در آلمان در حال حاضر در ذهن دانش آموز محبوب شده است. با این حال، تعداد واقعی دانشجویان که به این هدف (مطالعه M.B.B.S در آلمان ) می رسند بسیار پایین است. دلیل محبوبیت آن در آلمان برای رایگان بودن هزینه است. در واقع M.B.B.S رایگان در آلمان کاملا رایگان نیست.

مطالعه M.B.B.S در آلمان شامل یادگیری زبان آلمانی با مهارت بالا برای مطالعات و تعامل با بیماران نیز می باشد. آموزش پزشکی آلمان، طیف گسترده ای از برنامه ها را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در آلمان در دانشگاه های خصوصی باید هر سال ۲۰.۰۰۰ یورو شهریه بپردازند.

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان رقابتی و محدود است. تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است و نیازهای اصلی پذیرش، دیپلم دبیرستان و مهارتهای زبان آلمانی است. تنها کارشناسی ارشد پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شود. محدودیت پذیرش برای دوره های پزشکی در همه دانشگاه های آلمان وجود دارد.

زمانی که متقاضیان انتخاب شده دانشگاه ها می خواهند وارد دوره مورد نظر شوند، نه تنها میانگین نمرات مدارک تحصیلی متقاضی بلکه معیار های دیگری مثل نمرات دروس خاص، نتایج مصاحبه، مهارت شغلی کسب شده قبل از درخواست دانشگاه، دانشگاه مرجع دانشجویان و غیره مورد نیاز است. مهم است که برای کسب جایگاهی در دانشگاه صبر کنید.

متقاضیان دانشگاه های پزشکی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا(EU) و همچنین کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ هستند یا اتباع خارجی و افراد بدون تابعیتی که مدارک تحصیلی آلمان برای رفتن به دانشگاه های آلمان دریافت کرده اند (به اصطلاح BILDUNGSINLANDER) مثل متقاضیان آلمانی با آنها رفتار می شود و مثل آنها باید از طریق پورتال اینترنتی پذیرش درخواست دهند.

حتما بخوانید:  مشاغل پزشکی موجود در آلمان برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی

دیگر متقاضیان بین الملل جایگاه های دانشگاه که الزامات پایه دوره مورد نظر دانشگاه آلمان را برآورده کرده اند باید مستقیما به دانشگاه مورد نظر درخواست دهند؛ همچنین اطلاعاتی در مورد الزامات پذیرش برای دوره های تحصیلی به آنها ارائه می شود. بسته به دانشگاه تا پنج درصد از جایگاه های دانشگاه برای این گروه از متقاضیان رزو شده است.

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

تحصیل برای M.B.B.S در آلمان به دلیل داشتن کیفیت عالی و قیمت مناسب، مقرون به صرفه تر از کشورهای دیگر است و این گزینه ای است برای بسیاری از دانشجویان پرشور پزشکی در سر تا سر جهان قابل توجه است. کیفیت تحصیلات شما در دانشگاه های آلمان و تجربیات به دست آمده مرتبط با آن در طول دوره تحصیل، مسیر شغلی بیشترو مناسب تری را از نظر فرصت های شغلی و دستاوردهای علمی نشان می دهد.

دانشگاه های آلمان، هزینه های تحصیلی را پرداخت نمی کنند، اما هنوز هم هزینه های اداری وجود دارد که باید پرداخت شود. با توجه به مبلغ عضویت انجمن دانشجویان و بلیط حمل و نقل عمومی، مبلغی که شما باید در طول یک ترم پرداخت کنید، حداکثربین 150 تا 300 یورو می باشد.

از سوی دیگر، هزینه های دیگر زندگی نیز در آلمان وجود دارد که شما باید آن را مدیریت کنید. که خوشبختانه این هزینه ها، در کشور آلمان در مقایسه با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا گران نیست(مقرون به صرفه تر است). هرچه با توجه به کیفیت آموزش پزشکی، شما دریافت خواهید کرد و انتظارات آینده ای که M.B.B.S وعده داده است را برآورده خواهید کرد،

امتحان ورودی رشته پزشکی در آلمان

داشتن مهارت در زبان آلمانی،به این خاطر که تمام دوره های درسی رشته ی تحصیلی پزشکی عمومی در آلمان به زبان آلمانی تدریس می شوند. آزمون های استاندارد زیادی برای زبان آلمانی وجود دارند که دانش آموزان می توانند در آن ها شرکت کنند که یکی از آن ها آزمون (T.e.s.t.D.a.f) یا (Deutsch als Fremdsprache) می باشد. اکثر دانشگاه های علوم پزشکی در آلمان برای پذیرش به حداقل سطح 4 در تمام قسمت های آزمون دف(T.e.s.t.D.a.f) نیاز دارند. سایر آزمون های زبان مورد تایید بهترین دانشگاه پزشکی آلمان عبارت اند از:

  • Deutsche Sprachprufung fur den Hochschulzugang
  • Goethe Certificate
  • Klein-es Deutsche Sprachdiplom
  • Gropes Deutsche Sprachdiplom

همچنین برای پذیرش در برخی از دانشگاه های علوم پزشکی در این کشور دانش آموزان ممکن است ملزم به شرکت در آزمون های خاصی به منظور ارزیابی نقاط قوت آن ها در زمینه های خاص تحصیلی و میزان توانایی آن ها برای تحصیل در رشته ی پزشکی می باشند که معمولا آزمون (Test.AS) و یا آزمون تحصیل در رشته ی پزشکی برای این منظور مورد نیاز است.

حتما بخوانید:  دانشگاه های علوم پزشکی آلمان

(Test.AS) چیست؟ آزمون مطالعات علمی(Test.AS)، یک آزمون رسمی استاندارد برای فارغ التحصیلان دبیرستانی مقیم کشور های غیر اتحادیه ی اروپا است که قصد تحصیل در دانشگاه های آلمانی را دارند. این آزمون، آزمونی داوطلبانه و استاندارد است که توانایی های شناختی و فکری دانش آموزان را مورد ارزیابی قرار می دهد. هم چنین این آزمون توانایی های تحصیلی دانش آموزان را اندازه گیری می کند و از سال 2007 برای کمک به درخواست های تحصیلی و دریافت تاییدیه از دانشگاه ها برگزار شده است که در بعضی موارد ممکن است جایگزین فقدان مدارک تحصیلی مدرسه باشد.

چه کسانی می تواند در آزمون(Test.AS) شرکت کنند؟ این آزمون برای دانش آموزان خارجی مقیم کشور های غیر اتحادیه ی اروپا در نظر گرفته شده است تا بتوانند در دوره های تحصیلی کارشناسی در دانشگاه های آلمانی پذیرش شوند(مثل دوره های لیسانس، مدرسی، دیپلم) هم چنین این آزمون(Test.AS) برای پناهندگان رایگان است و به یکی از زبان های انگلیسی، آلمانی و یا عربی گرفته می شود و هر فرد فقط یک بار می تواند در آن شرکت کند و عدم حضور در آن نیز به معنای شرکت در آن محسوب می شود. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با مشاورین موسسه میرداماد همراه باشید.

سوالات متداول در مورد تحصیل پزشکی آلمان

1- آیا رشته ی پزشکی در آلمان آزمون ورودی دارد؟

بله-برای پذیرش متقاضی در دانشگاه مورد نظر از او آزمون گرفته میشود.

2- مدت زمان تحصیل رشته ی پزشکی در آلمان چقدر است؟

حداقل در حدود 12 ترم(هر ترم 6 ماه است) و 3 ماه زمان میبرد.

3- هزینه ی رشته ی پزشکی در دانشگاه های آلمان چقدر است؟

تحصیل در آلمان رایگان است اما دانشگاه های خصوصی شامل هزینه میشوند.

4- هزینه ی رشته ی پزشکی در دانشگاه های خصوصی آلمان چقدر است؟

به طور میانگین در حدود سالانه 20000 یورو میباشد.

5- هزینه ی زندگی برای دانشجویان در آلمان در چه حدودی است؟

به طور میانگین سالانه در حدود 10200 یورو میباشد.

6- حداقل درامد حاصل از رشته ی پزشکی در آلمان چقدر است؟

به طور متوسط 49000 یورو در سال میباشد.

7- دانشگاه های معتبر پزشکی در آلمان کدامند؟

Rwth Aachen-Lubeck-Witten/Herdecke-magdeburg-munster-tubingen-freiburg-Leipzig.

8- شرایط اولیه پذیرش پزشکی از دانشگاه های آلمان چیست؟

نمرات عالی مدرک دیپلم-مدرک زبان آلمانی-تمکن مالی.

9- چه مدارکی برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان لازم است؟

فرم درخواست-پاسپورت معتبر-عکس-نامه پذیرش-مدرک تحصیلی دیپلم-مدرک زبان آلمانی-تمکن مالی-بیمه-ارائه سوء پیشینه.

10- تمکن مالی برای تحصیل در آلمان چقدر است؟

به طور تقریبی در حدود 8700 یورو در سال میباشد.

11- آیا دانشجویان خارجی پس ازاتمام تحصیل پزشکی در آلمان اجازه ی ماندن دارند؟

بله-دانشجویان مجاز به اقامت دو ساله پس از تحصیل هستند و اجازه ی کار دارند که نهایتا منجر به اقامت دائم میشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *