تحصیل رشته های علوم پزشکی در ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه

تحصیل پرستاری در ترکیه

رشته پرستاری همواره با تغییرات و چالش هایی رو به رو است و در سطح ملی و بین المللی نیز دارای سریع ترین رشد و پیشرفت می باشد. قبولی در این رشته تحصیلی بسیار رقابتی است و لذا دانش جویان باید آگاهی های لازم را به منظور قبولی در این رشته دارا باشند. در سال های اخیر دانش جویان بسیاری از ایران اقدام به مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه کرده اند. کشور ترکیه و موسسات آموزش عالی این کشور دارای مزایای زیادی برای دانش جویان هستند.در این مقاله که به کوشش موسسه حقوقی برگزیده میرداماد تهیه و تنظیم شده است ، موارد زیر شرح داده خواهند شد :

 • تحصیل رشته پرستاری در ترکیه
 • مدارک لازم جهت تحصیل رشته پرستاری در ترکیه
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته پرستاری در کشور ترکیه
 • بورسیه های تحصیلی رشته پرستاری در ترکیه
 • دانشگاه های پرستاری در کشور ترکیه
 • مزایای تحصیل رشته پرستاری در کشور ترکیه
 • فرصت های شغلی پرستاران در ترکیه
 • سوالات متداول در رابطه با رشته پرستاری در ترکیه

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شوند که 109 دانشگاه این کشور دولتی و 74 دانشگاه این کشور خصوصی است. تحصیل در ترکیه در رشته پرستاری این کشور برای دانش جویان فرصت های تحصیلی و کارآموزی در بیمارستان های محلی و سازمان های بهداشت محلی را فراهم می کند. به دلیل تقاضای بالا برای تحصیل در این رشته و نیز رقابتی بودن آن، دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه سالانه ظرفیت های محدودی را برای پذیرش اعلام می کنند. پذیرش دانش جویان در رشته پرستاری مانند شرایط پذیرش در دانشگاه های پزشکی ترکیه می باشد. یعنی دانش جویانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند ملزم به ارائه نمرات آزمون YOS و SAT هستند . در صورتی که دانش جویان تحصیل در رشته پرستاری به زبان ترکیه را در دانشگاه های دولتی ترکیه انتخاب کرده باشند ممکن است نمره هر دو آزمون نیاز باشد. اما در صورتی که آن ها تحصیل به زبان انگلیسی را در دانشگاه های دولتی ترکیه را انتخاب کرده باشند تنها به نمرات آزمون SAT نیاز خواهند داشت.به طور کلی رشته پرستاری یک هنر و علمی است که به آموزش افراد در محافظت از مردم در برابر بیماری ها، بهبود سلامت جسمی و روانی بیماران با ارائه خدمات درمانی به دستور پزشک و برنامه ریزی، اعمال و بررسی مراقبت از بیمار می پردازد. مدرک کارشناسی این رشته تحصیلی را می توان پس از سه تا چهار سال تحصیل به دست آورد . تکمیل مدرک کارشناسی ممکن است فرصت های شغلی بیشتری را برای فارغ التحصیلان فراهم کند و این شانس کسب درآمد بیشتر در طول عمرشان باشد.

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

مدارک لازم جهت تحصیل پرستاری در ترکیه

تحصیل در این دوره آموزشی رقابتی است و دانش جویان علاوه بر نمرات آزمون ورودی به ارائه مدارک دیگری نیز نیاز خواهند داشت که در این قسمت به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 • مدرک دبیرستان / آموزش متوسطه (یا بالاتر)
 • مدرک صلاحیت و مهارت در زبان انگلیسی / زبان ترکی
 • زبان انگلیسی : اثبات پذیرش مهارت در کمبریج انگلیسی، آیلتس، تافل یا معادل آن
 • ویزای دانشجویی و گذرنامه و کپی های معتبر این مدارک
 • رسیدی که نشان می دهد شهریه پرداخت شده است
 • یک قطعه عکس در اندازه گذرنامه
حتما بخوانید:  آزمون yos ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری در ترکیه

دانش جویانی که از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده و به دنبال کسب آموزش های تخصصی و حرفه ای بیشتری در زمینه تخصصی خود هستند، می توانند در دوره کارشناسی ارشد پرستاری دانشگاه های کشور ترکیه به ادامه تحصیل مشغول شوند. طول مدت این دوره تحصیلی دو ساله می باشد. دانشگاه گلاسکو (Caledonian) برنامه های تخصصی رشته پرستاری (Hons) را به دانش جویان واجد شرایط ارائه می دهد. در این دانشگاه پذیرش دانش جویان را در در حوزه های تخصصی پرستاری (کودکان، بزرگسالان، سلامت روانی و معلولیت) و نیز مامایی و سلامت عمومی انجام خواهد داد . این برنامه تخصصی در رشته پرستاری به این منظور طراحی شده است که دانش جویان از انعطاف پذیری و آموزش های حرفه ای تری در زمینه کاری خود برخوردار شوند. اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته پرستاری طیف گسترده ای از فرصت های شغلی را در بازارهای داخلی و خارجی در اختیار فارغ التحصیلان رشته پرستاری قرار می دهد. این آموزش های حرفه ای رشته پرستاری در دانشگاه های  کشور ترکیه ، جهت پاسخ گویی به نیازهای جامعه و بیمارستان ها، احتیاجات اورژانسی و نیازهای راهبردی در ارتباط با توسعه خدمات بهداشتی – درمانی و … در نظر گرفته شده است.

تحصیل کارشناسی ارشد پرستاری در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد پرستاری در ترکیه

کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده میرداماد آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با تحصیل رشته پرستاری در کشور ترکیه می باشند.

بورسیه های تحصیلی رشته پرستاری در ترکیه

در کشور ترکیه بودجه بیشتر بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی دانش جویان از طرف دولت تامین می شود. در واقع دولت بخشی از سیاست گذاری های خود را در جهت جذب دانش جویان بین المللی از نقاط مختلف دنیا قرار داده است و به همین خاطر سرمایه گذاری های لازم را در جهت تامین اعتبار بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی دانش جویان بین المللی انجام می دهد . ارائه بورسیه و کمک هزینه های تحصیل در کشور ترکیه سبب بالا رفتن رتبه و رنکینگ دانشگاه های این کشور نیز می شود. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی رشته پرستاری در کشور ترکیه شامل موارد زیر می شود :

شرط سنی :

بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی رشته پرستاری در مقطع کارشناسی به دانش جویان بین المللی زیر 21 سال و در مقطع کارشناسی ارشد به دانش جویان بین المللی زیر 30 سال تعلق می گیرد.

شرط معدل :

یکی دیگر از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی رشته پرستاری در کشور ترکیه معدل تحصیلی دانش جویان می باشد. جهت اخذ این کمک هزینه های تحصیلی دانش جویان باید برای مقطع کارشناسی معدل حداقل 14 و برای مقطع کارشناسی ارشد معدل حداقل 15 را داشته باشند.

میزان و نوع بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی رشته پرستاری در کشور ترکیه بسته به دانشگاه های مختلف متغیر خواهد بود. این کمک هزینه های تحصیلی شامل معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه، بیمه دانشجویی، خوابگاه ، هزینه های آموزش زبان ترکی و … می شود.

دانشگاه های پرستاری در ترکیه

در کشور ترکیه 820 موسسه آموزش عالی وجود دارد که شامل 76 دانشگاه معتبر در سطح جهانی و بیش از یک میلیون دانشجو می باشند. کیفیت آموزشی در رشته پرستاری این کشور بسته به دانشگاه متفاوت است. مدرک کارشناسی در دانشگاه های کشور ترکیه به گونه ای است که دانش جویان بتوانند آموزش خود را با اهداف آینده شان هماهنگ کنند . برخی از دانشگاه های کشور ترکیه که رشته پرستاری را ارائه می دهند به شرح زیر می باشد :

 • دانشگاه بیلگی استانبول
 • دانشگاه مالتپه
 • دانشگاه اقتصاد ازمیر
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه کیریک کاله
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه عدنان مندرس
 • دانشگاه ایستینیه
 • دانشگاه حاجت تپه
حتما بخوانید:  بورسیه تحصیل پزشکی ترکیه (شرایط تحصیل رایگان)

مزایای تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

ترکیه کشوری بسیار زیبا است و نقطه اتصال دو قاره آسیا و اروپا می باشد. این کشور دارای مزیت های بسیاری به منظور تحصیل و زندگی است. شهرهای استانبول، ازمیر و آنکارا دارای معتبرترین دانشگاه های پزشکی ترکیه و پرستاری در این کشور هستند. هم اکنون در حدود 170 کالج و دانشگاه پزشکی و پیراپزشکی در سراسر ترکیه وجود دارد و اغلب تلاش می کنند که تدریس رشته پرستاری به زبان انگلیسی را نیز در برنامه های آموزشی خود قرار دهند. دانشگاه های کشور ترکیه که رشته پرستاری را ارائه می دهند از رتبه و رنکینگ جهانی خوبی در دنیا برخوردار می باشند و نیز دارای طرفداران زیادی هستند. مدرک پرستاری اخذ شده از این دانشگاه ها در تمامی کشورهای اروپایی ، انگلیستان و امریکا مورد تایید می باشد . دانش جویان بین المللی رشته پرستاری امکان انجام کار های نیمه وقت را در کنار تحصیل خود دارند که می تواند بخشی از هزینه های زندگی آن ها را پوشش دهد. دانشگاه های ترکیه برای دانش جویان خود محدودیت سنی را در نظر نمی گیرند.

مزایای تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

مزایای تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

هر گونه سوال در رابطه با تحصیل رشته پرستاری در کشور ترکیه را با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده میرداماد در میان بگذارید.

فرصت های شغلی پرستاران در ترکیه

هدف از برنامه پرستاری آموزش پرستارانی است که قادر به کار در زمینه های تحقیقات پرستاری، کلینیک ها و مدیریت ملی و بین المللی هستند. کسی که می تواند در پرتو شیوه های مبتنی بر شواهد، چند رشته ای و احترام به اصول حقوق بشر و اخلاق، دارای مهارت بالا در رابطه با دانش و مهارت های بالینی باشد. کسی که می تواند به یادگیری طولانی مدت اعتقاد داشته باشد و می تواند به نقد انتقادی بپردازد و عناصر برتری علمی و تحقیق را ادغام کند. پیش بینی می شود که اشتغال پرستاران ثبت نام شده از سال 2012 تا 2022 با 19 درصد رشد، سریع تر از میانگین برای همه مشاغل باشد . پرستاران بهداشت را ارتقا می دهند، از بیماری جلوگیری می کنند و به بیماران در مقابله با بیماری کمک می کنند. پرستاران در کشور ترکیه می توانند در بخش های مختلفی مشغول به فعالیت شوند. در بخش هایی مانند موارد زیر :

 • مشاغل آموزشی
 • موسسات آموزش عالی
 • مدیریتی
 • مشاوره ای
 • خدمات حقوقی
 • سازمان های خصوصی
 • خدمات بیمارستان
 • بیمه درمانی و …

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده میرداماد آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به هموطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد . هموطنان متقاضی تحصیل رشته پرستاری در کشور ترکیه ، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر موسسه حقوقی برگزیده میرداماد در شهرهای تهران، شیراز مراجعه نمایند.

حتما بخوانید:  دانشگاه های پزشکی ترکیه

سوالات متداول در مورد تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

1- آیا امکان تحصیل پرستاری در دانشگاه های خصوصی ترکیه وجود دارد؟

بله . دانش جویان بین المللی که قصد تحصیل رشته پرستاری در کشور ترکیه را دارند می توانند در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور مشغول به تحصیل شوند.

2- آیا رشته پرستاری در کشور ترکیه دارای آزمون ورودی است؟

بله . پذیرش دانش جویان در رشته پرستاری مانند شرایط پذیرش در دانشگاه های پزشکی ترکیه می باشد . یعنی دانش جویانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند ملزم به ارائه نمرات آزمون YOS و SAT هستند.

3- آیا امکان تحصیل رشته پرستاری به زبان انگلیسی در کشور ترکیه وجود دارد؟

بله . دانش جویان بین المللی این فرصت را خواهند داشت تا رشته پرستاری را به زبان انگلیسی در کشور ترکیه تحصیل کنند.

4- تحصیل رشته پرستاری کشور ترکیه در مقطع کارشناسی چه مدت زمان می برد؟

تحصیل رشته پرستاری کشور ترکیه در مقطع کارشناسی معمولا چهار سال زمان می برد.

5- شرایط اخذ پذیرش رشته پرستاری از دانشگاه های کشور ترکیه چیست؟

تحصیل در این دوره آموزشی رقابتی است و دانش جویان علاوه بر نمرات آزمون ورودی به ارائه مدرک دبیرستان، عکس، گذرنامه معتبر و سایر موارد دیگر خواهند داشت.

6- تحصیل رشته پرستاری کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد چقدر زمان می برد؟

تحصیل رشته پرستاری کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد دو سال زمان می برد.

7- حوزه های تخصصی تحصیل رشته پرشتاری کشور ترکیه درمقطع کارشناسی ارشد چیست؟

حوزه های تخصصی پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد کشور ترکیه شامل کودکان ، بزرگسالان، سلامت روانی و معلولیت و نیز مامایی و سلامت عمومی می شود.

8- آیا مدرک پرستاری اخذ شده از کشور ترکیه دارای اعتبار است؟

بله . مدرک پرستاری اخذ شده از کشور ترکیه در کل کشور های اروپایی، انگلستان و امریکا معتبر است.

9- آیا امکان اخذ بورسیه از کشور ترکیه در رشته پرستاری برای دانش جویان بین المللی وجود دارد؟

بله . دانش جویان بین المللی این فرصت را خواهند داشت تا از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی در کشور ترکیه بهره مند شوند.

10- آیا دانشگاه های پرستاری ترکیه از رتبه خوبی در دنیا برخوردارند؟

بله . دانشگاه های پرستاری ترکیه از رتبه خوبی در دنیا برخوردارند

11- دانشگاه های پرستاری کشور ترکیه کدامند؟

دانشگاه های پرستاری کشور ترکیه شامل دانشگاه کوچ، دانشگاه استانبول، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه اژه و دیگر دانشگاه ها می شود.

12- مزایای تحصیل رشته پرستاری در کشور ترکیه چیست؟

دانشگاه های کشور ترکیه که رشته پرستاری را ارائه می دهند از رتبه و رنکینگ جهانی خوبی در دنیا برخوردار می باشند و دانش جویان بین المللی رشته پرستاری امکان انجام کار های نیمه وقت را در کنار تحصیل خود دارند که می تواند بخشی از هزینه های زندگی آن ها را پوشش دهد.

13- فرصت های شغلی پرستاران در کشور ترکیه چیست؟

فرصت های شغلی پرستاران در کشور ترکیه شامل بیمه درمانی، آموزشی، مدیریتی و … می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *