تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا

تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

تحصیل در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کشور ایتالیا میسر است و میتوان در هر سه مقطع تحصیلی اقدام جهت اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا را نمود. یکی از نکات حایز اهمیت تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از رشته ها در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا میباشد، که در طی تغییرات اخیر قوانین ایجاد شده است. ادامه مقاله را که به قلم کارشناس موسسه حقوقی میرداماد نوشته شده است، در مورد شرایط تحصیل در ایتالیا با هم مطالعه می کنیم.

شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا

سیستم آموزش عالی در ایتالیا به دانشگاه ها و موسسات غیر دانشگاهی تقسیم می شود و به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

 1. دانشگاه ها: متشکل از بودجه خصوصی و عمومی هستند، که مورد دومی در اقلیت قرار دارد. همچنین کالج تحصیلات تکمیلی (دانشگاه عالی ایتالیا= Scuola Superiore Universitaria)، دانشگاه های تله ماتیک و دانشگاههایی که مخارج آنها توسط دولت تامین می شود. در مجموع حدود 97 دانشگاه وجود دارد.
 2. غیر دانشگاهی ها: جزو آکادمی های بخش ویژه و متخصص در زمینه هنر هستند و به AFAM معروفند (موسسات آموزش عالی هنرهای زیبا و رقص).

در حال حاضر 137 غیر دانشگاه، موسسات تحقیقاتی و فنی، کالج تحصیلات عالی در رسانش زبان (language mediation) و کالج های آموزش عالی یکپارچه در سراسر این کشور برقرار هستند. فرایند بولونیا که در راستای اطمینان حاصل کردن از صلاحیت استانداردها و بالا بردن کیفیت مدارک تحصیلی دانشگاهی کشورهای اروپایی انجام گرفت، از روی دانشگاه بولونیا نامگذاری شد؛ این دانشگاه در سال 1088 تاسیس شد و قدیمیترین دانشگاه فعال محسوب می شود.

با توجه به این اصلاحات، تطبیق مدارک تحصیلی ایتالیا با ایران به اینصورت است:

 1. سیکل اول / Laurea – معادل با مدرک کارشناسی / مقطع کارشناسی.
 2. سیکل دوم / Laurea Magistrale – متشکل از دو سال تحصیل و معادل با مدرک کارشناسی ارشد است.
 3. دوره های متخصص کارشناسی ارشد / Master Universitario di 1 ° Livello – معمولا متشکل از یک سال تحصیلی است و دانشجویان را با معلومات حرفه ای آشنا می کنند.
 4. برنامه های کارشناسی ارشد سیکل مجزا / Laurea Magistrale Ciclo Unico – یک برنامه پنج یا شش ساله است که مربوط به پذیرش ترک تحصیل کرده ها می باشد.
 5. سیکل سوم / Dottorato di Ricerca – برنامه های سه ساله معادل با دوره های PhD است.

در حال حاضر 30 دانشگاه ایتالیایی در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS سال 2019 از بین 200 دانشگاه در رتبه چهارم قرار دارد. دانشگاه Politecnico di Milano (پلی تکنیک میلان) در رتبه 156 و دانشگاه Scuola Superiore Sant’Anna (سوپریوره سنت آنا) و Scuola Normale Superiore di Pisa (سوپریوره سنت آنا پیزا) و دانشگاه بولونیا در رتبه های بعدی قرار دارند.

در ایتالیا سال تحصیلی دو ترم است. ترم اول از سپتامبر/اکتبر شروع و تا ژانویه/فوریه طول می کشد، ترم دوم از ماه فوریه شروع و در ماه جولای به پایان می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم دانشگاهی ایتالیا و تحصیل در هر کدام از موسسات این کشور از سایت Uni-Italia بازدید کنید.

مدارک مورد نیاز اعزام دانشجو و پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

برای ورود به دانشگاههای ایتالیا در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ضوابط و شرایطی هست که باید مد نظر داشته باشید. شرایط پذیرش دانشگاه های ایتالیا برای مقاطع مختلف به شرح زیر است.

مقطع کارشناسی:

شرایط ورود به دانشگاه ایتالیا در مقطع کارشناسی این است که دوران متوسطه با موفقیت گذرانده شود و مدارک تحصیلی معتبر مربوط به تحصیلات عالی در کشور خود داشته باشید. به خاطر داشته باشید که سطح دانش زبان ایتالیایی سنجیده می شود و باید مهارت داشته باشید. برای پذیرش، دانشجویان سیستم آموزشی ایتالیا باید حداقل متوسط عملکرد تحصیلی در دوران دبیرستان داشته باشند یعنی حداقل 3.0 از 4.0، 7 از 10 یا 44 از 60.

کارشناسی ارشد:

حتما بخوانید:  مهندسی عمران در ایتالیا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یک دانشگاه ایتالیایی، باید مدرک کارشناسی یا دیپلم معادل آن را داشته باشید. با توجه به مقررات و الزامات ورود، هنگام درخواست دوره انتخابی خود، باید موارد زیر را ارائه دهید:

 • شناسنامه
 • ریز نمرات تحصیلات قبلی
 • فرم درخواست دانشگاه
 • توصیه نامه
 • بیانیه خصوصی
 • مهارت زبان (انگلیسی یا ایتالیایی، به دوره مربوطه بستگی دارد)

تعداد روز افزون دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود، اما در مقطع کارشناسی بیشتر آموزش ها به زبان ایتالیایی است.

دانشجویان بین المللی برای دروسی که به زبان ایتالیایی تدریس می شود، باید مهارت زبان ایتالیایی خود را در زمان درخواست اثبات کنند که معمولا امتحان کتبی از آنها گرفته می شود، اما در بعضی موارد دانشجو می تواند مدارکی دال بر تسلط به زبان ایتالیایی به دانشگاه ارائه دهد.

مقطع دکترا:

برای ورود به دانشگاه ایتالیایی در مقطع دکترا باید مدرک مرتبط یا مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید. برخی دانشگاه های این کشور نیز دانشجو را ملزم به ارائه طرح تحقیقاتی می کند. ریز نمرات باید به زبان انگلیسی باشد تا مورد پذیرش دانشگاه واقع شود؛ در این مورد، نگارش ریز نمرات به زبان اصلی نیاز نیست. توجه داشته باشید که دیپلم علاوه بر اینکه باید به زبان اصلی باشد، باید به زبان رسمی سوئدی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی نیز ترجمه شود.

اعزام دانشجو به ایتالیا دکتری

مدرک  PhD که به عنوان دکتری هم شناخته می شود لازمه ی یافتن شغل آکادمیک یا تحقیقی می باشد. همچنین از نظر بسیاری از کارفرمایانی که تعهدات و مهارت های دکترا را به عنوان شرط لازم می داند  ، ویژگی ای ارزشمند محسوب می شود. کارفرمایان دریافته اند که مدرک PhD موجب برتر در توانایی تحقیقاتی , نظم و مهارت های برقراری ارتباط می شود. در طول دوره ی دکتری شما تحقیقی واقعی تا 100000 کلمه به زبان انگلیسی یا ایتالیایی انجام خواهید داد.

تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا دکتری

ساختمان زبان های مدرن ناظرانی متخصص در بسیاری از زمینه ها از آکادمیک هایی با سطح کیفیت جهانی دارد که شما را در تحقیقاتتان حمایت و راهنمایی می کنند. زمینه ی اصلی تحقیقات در رابطه با ادبیات آوانگارد قرن بیستم ، اشعار قرن بیستم،  انتقاد ادبی روانکاوی، ادغام ادبیات و عکاسی ، عقاید بیولوژیک سیاسی ، تاریخ فرهنگی روانشناسی و جنبش های ضد روانپریشی ایتالیا می باشد. برای اطمینان از آنکه شما در مسیری درست در انجام تزی ارزشمند از نظر جامعه ی آکادمیک قرار گرفته اید ، روند پیشروی شما به طور دقیق تحت نظر قرار خواهد گرفت.از طریق دوره ی خود می توانید در سمینار ها، کارگاه ها ، تحقیقات و دوره های آموزشی مهارت های قابل انتقال شرکت کنید .

طول دوره:

یک دوره ی PhD 3 سال به طول می انجامد . به عنوان قانونی کلی هر سال تحصیلی از یکم نوامبر یک سال خاص شروع می شود و تا سی و یکم اکتبر سال بعدش ادامه خواهد داشت.

سه نوع دوره ی PhD وجود دارد:

 • دوره های PhD که در موسسات ارائه و انجام می شد . مدرک نهایی توسط یک دانشگاه ارائه می گردد.
 • دوره های PhD  که در دیگر دانشگاه های ایتالیا ارائه و انجام می گیرد . مدرک نهایی توسط دانشگاه ابتدایی به عنوان موسسه ی هماهنگ کننده اعطا می شود.
 • دوره های PhD که با همکاری موسسات خارجی ارائه و انجام می شود.

دانشگاه های معتبر ایتالیا برای اعزام دانشجو

 1. دانشگاه عالی سنت آنا ( Scuola Superiore Sant’Anna)
 2. دانشگاه عالی نرمال پیزا (Scuola Normale Superiore di Pisa)
 3. دانشگاه بولونیا ( Bologna)
 4. دانشگاه پادووا ( Padua)
 5. دانشگاه ویتا سالوت سان رافائل (Vita-Salute San Raffaele)
 6. دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza)
 7. دانشگاه ترنتو (Trento)
 8. دانشگاه میلان (Milan)
 9. دانشگاه ناپل فدریکو دوم (Naples Federico II)
 10. دانشگاه پیزا (Pisa)
 11. دانشگاه پلی تکنیک میلان (Polytechnic University of Milan)
 12. دانشگاه مستقل بولزانو (Bozen-Bolzano)
 13. دانشگاه مودنا و رجو امیلیا (Modena and Reggio Emilia)
 14. دانشگاه پروجا (Perugia)
 15. دانشگاه سالرنو (Salerno)
 16. دانشگاه ساینا (Siena)
 17. دانشگاه پلی تکنیک باری (Polytechnic University of Bari)
 18. دانشگاه باری آلدو مورو (Bari Aldo Moro)
 19. دانشگاه کالابریا (Calabria)
 20. دانشگاه کاتولیک قلب مقدس (Catholic University of the Sacred Heart)
 21. دانشگاه فرارا (Ferrara)
 22. دانشگاه فلورانس ( Florence)
 23. دانشگاه جنوا (Genoa)
 24. دانشگاه پلی تکنیک مارچ (Marche Polytechnic)
 25. دانشگاه میلان- بیکوکا (Milan-Bicocca)
 26. دانشگاه پاویا (Pavia)
 27. دانشگاه پلی تکنیک تورین (Turin)
 28. دانشگاه روم دوم (Rome II )
 29. دانشگاه رم سوم (Rome III)
 30. دانشگاه تریست ( Trieste)
 31. دانشگاه تورین (Turin)
 32. دانشگاه کارلو بو اورتینو (Urbino Carlo Bo)
 33. دانشگاه ورونا (Verona)
 34. دانشگاه برگامو (Bergamo)
 35. دانشگاه برشا (Brescia)
 36. دانشگاه کاتانیا (Catania)
 37. دانشگاه پالرمو (Palermo)
 38. دانشگاه پارما (Parma)
 39. دانشگاه سلنتو (Salento)
 40. دانشگاه اویندین (Udine)
 41. دانشگاه کاو فسكری ونیز (Ca’ Foscari University of Venice)
 42. دانشگاه کالیاری (Cagliari)
 43. دانشگاه ساساری (Sassari)

بورسیه ها و فاندهای تحصیلی ایتالیا

دولت ایتالیا ماهانه 15 بورس تحصیلی ارائه می دهد که برای دوره های ذیل در هر ماه 900 یورو کمک مالی می کند تا متقاضیان مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل هم بتوانند در این دوره ها شرکن کنند:

دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه (فقط برای تمدید)، دوره های کارشناسی ارشد دانشگاهی، دوره های مقطع کارشناسی ارشد (سطوح I یا II)، دوره های دکترا، کالج های تخصصی، دانشکده های تخصصی، تحقیقات تحت نظارت دانشگاه، دوره های تحصیلات عالی در رشته هنر، موسیقی و رقص (AFAM)، دوره های پیشرفته زبان و فرهنگ ایتالیایی برای استادان ایتالیایی به عنوان زبان دوم.

بورسیه ها و فاندهای تحصیلی ایتالیا

بورسیه ها و فاندهای تحصیلی ایتالیا

بورسیه های EDISU Piemonte ایتالیا

دانشجویان از جمله دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپایی که در مقطع کارشناسی تمام وقت، کارشناسی ارشد، مدرک لیسانس تک دوره یا دوره های دکتری در یکی از دانشگاه های استان Piedmont ثبت نام کرده اند (به عنوان مثال دانشگاه ملی تکنیک تورینو (Politecnico of Torino)، دانشگاه تورینو، دانشگاه شرقی پیدمونت (Eastern Piedmont)) می تواند برای بورس تحصیلی EDISU اقدام کنند، البته اگر استحقاق و شرایط رقابت اقتصادی را داشته باشند. دانشجویان نیمه وقت می توانند در صورت ثبت نام در مدرک کارشناسی برای این بورسیه اقدام کنند. مبلغ این بورس بسته به شرایط متفاوت است. خدمات اقامتی نیز به دانشجویان غیر مقیم اعطا شود.

کمک های تحصیلی دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه بولونیا به دانشجویان شایسته بین المللی که میخواهند برای سیکل اول (لیسانس)، سیکل دوم (کارشناسی ارشد) و یا برنامه های تک دوره ای در دانشگاه بولونیا ثبت نام کنند، بورسیه تحصیلی ارائه می دهد. هر بورسیه برای یک سال تحصیلی و در مجموع مبلغ 11.059 یورو به همراه حذف کل هزینه های تحصیلی اعطا می شود.

بورسیه تحصیلی بین المللی دانشگاه پاویا (Pavia) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه

دانشگاه پاویا (UNIPV) به منظور ارتقاء همکاری بین المللی با کشورهای در حال توسعه، به دانشجویان برجسته این کشورها بورسیه تحصیلی ارائه می دهد تا بتوانند در مقطع کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی در این دانشگاه تدریس می شود، تحصیل کنند. هر بورس تحصیلی حدود 8000 یورو است.

کمک هزینه شایستگی دانشگاه پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano) برای دانشجویان بین المللی

حتما بخوانید:  بورسیه تحصیلی ایتالیا

دانشگاه پلی تکنیک میلان هر ساله به با استعداد ترین داوطلبان بین المللی دوره کارشناسی ارشد علوم بورس تحصیلی شایستگی اعطا می کند. دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می کنند، فقط باید هزینه اداری حدود 160 یورو پرداخت کنند. مبلغ این بورسیه تحصیلی 5000 تا 10 هزار یورو در سال است و کل شهریه حذف می شود.

بورس تحصیلی بین المللی دانشگاه پلی تکنیک تورینو (Politecnico di Torino)

دانشگاه پلی تکنیک تورینو به دانشجویان بین المللی که در رشته های خاصی نظیر مهندسی و معماری ثبت نام کرده اند بورسیه تحصیلی می دهد.

بورس تحصیلی بین المللی دانشگاه کاتولیک (Cattolica)

بورس تحصیلی بین المللی UCSC کمک هزینه تحصیلی است که سالانه دانشگاه کاتولیک به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد تا آنها بتوانند سریعتر برنامه های تحصیلی خود را شروع کنند. این کمک هزینه حدود 30٪ از کل هزینه را پوشش می دهد.

بورس تحصیلی دانشگاه پادوا (Padova) برای تمام دوره های تحصیلات تکمیلی

دانشگاه پادووا به دانشجویان کم درآمد، ایتالیایی و خارجی، که سابقه تحصیلی و مدرک تحصیلی درخشان در دانشگاه داشته اند، بورسیه تحصیلی می دهد که تقریبا بخشی از هزینه و بخشی از خدمات، از جمله اقامت یا صرف غذا در رستوران دانشگاه را تامین می کند. برای اطلاع از شرایط اخذ ویزا و پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا، پیشنهاد میکنیم تا از اطلاعات به روزتر در مورد تحصیل در ایتالیا 2019 را از مشاورین موسسه حقوقی میرداماد دریافت کنید.

سوالات متداول در مورد اعزام دانشجو به ایتالیا

1- زمان اخذ پذیرش برای دانشگاه های ایتالیا چه زمانی است؟

زمان اخذ پذیرش در ایتالیا بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت است. اکثرا پذیرش مقطع کارشناسی ارشد دو بار در سال است؛ برای ترم پاییز اکتبر تا ماه ژوئن و ترم بهار ژوئن تا ماه آگوست می باشد. برای مقطع دکترا یکبار در سال ماه مارچ تا آگوست است.

حتما بخوانید:  تحصیل در ایتالیا

2- آیا برای اعزام دانشجو به ایتالیا مدرک زبان لازم است؟

داشتن مدرک زبان برای اعزام دانشجو به ایتالیا اجباری نیست، اما شانس دریافت ویزا را بالا می برد.

3- آیا می توانم برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام کنم؟

بله، می توانیم برای اخذ بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا اقدام نماییم.

4- بورسیه استانی ایتالیا چقدر است؟

بورسیه استانی ایتالیا سالانه 5200 یورو به دانشجویان اعطا می کند.

5- برای اعزام دانشجو به ایتالیا چه زمانی اقدام می کنید؟

برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا و اعزام دانشجو به ایتالیا هر ساله از ماه آپریل تا جولای می توان اقدام کرد.

6- آیا امکان تغییر رشته تحصیلی پس از اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا وجود دارد؟

بله، پس از تاییدیه دانشگاه قبلی و دریافت پذیرش از دانشگاه جدید می توانید تغییر رشته خود اقدام نمایید.

7- آیا قبل از اعزام دانشجو به ایتالیا برای متقاضی خوابگاه نیز گرفته می شود؟

بله، بعد از دریافت پذیرش تحصیلی و قبل از اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا خوابگاه برای متقاضی گرفته می شود. هزینه خوابگاه نیز از بورسیه تحصیلی دریافت می شود.

8- حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای سفارت ایتالیا چیست؟

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا و سفارت ایتالیا باید مدرک زبان بین المللی ارائه دهید. مدرک زبان مورد قبول سفارت ایتالیا آیلتس 6، تافل مبنی بر اینترنت 80 و تافل مبنی بر کاغذ 560 است.

9- هزینه زندگی در ایتالیا چقدر است؟

هزینه زندگی در ایتالیا بسته به سبک زندگی و شهر انتخابی متقاضی دارد. متوسط هزینه دانشجویان ماهانه حدود 500-700 یورو است.

10- اخذ ویزای دانشجویی در ایتالیا چه مدت طول می کشد؟

بسته به مدت زمان تحصیل، در ایتالیا دو نوع ویزای دانشجویی وجود دارد: ویزا نوع C: ویزای اقامت کوتاه یا ویزای مسافرتی که برای مدت بیشتر از 90 روز معتبر نمی باشد. ویزا نوع D: ویزای طولانی مدت بیش از 90 روز اعتبار دارد.

11- هزینه ویزای دانشجویی ایتالیایی چقدر است؟

برای تقاضای ویزای دانشجویی در ایتالیا باید هزینه غیر قابل استرداد 50 یورو(57 دلار) را پرداخت نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *