071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل فیزیوتراپی در چک

تحصیل فیزیوتراپی در چک

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

سیستم های آموزشی بسیار قوی در سراس دنیا وجود دارند که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. برای تحصیل در رشته های مختلف لازم است تا با دقت بر سیستم آموزشی به اطلاع در ارتباط با آن رشته پرداخت و سپس در زمینه تحصیلی تصمیم گرفت. در این مقاله در راستای بررسی های انجام شده قصد داریم در ارتباط با تحصیل فیزیوتراپی در چک صحبت کنیم. این رشته در کل دنیا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و یکی از مهم ترین زیر شاخه های تحصیلی در گروه پزشکی و پیراپزشکی می باشد. البته رشته فیزیوتراپی جزو یکی از سخت ترین رشته ها می باشد.

برای مهاجرت به جمهوری چک راه ها و روش های زیادی است و به عبارتی با روش های گوناگونی می توان برای دریافت اقامت جمهوری چک اقدام نمود. از جمله این روش ها می توان به مهاجرت تحصیلی به چک، مهاجرت کاری به چک، مهاجرت سرمایه گذاری به چک، مهاجرت از طریق تولد فرزند در چک، مهاجرت از طریق ازدواج در چک و … اشاره نمود. هر کدام از این روش های مهاجرتی برای خود قوانین خاصی دارند و هر فرد متقاضی مهاجرت می تواند با مراجعه به موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد از این قوانین اطلاع یابد. موسسه حقوقی توسعه گستران عدالت و مهر میرداماد دارای نمایندگی در شهر های شیراز و تهران می باشد.

تحصیل فیزیوتراپی در چک

هر فردی که تمایل داشته باشد در رشته های پیراپزشکی در کشور های گوناگون درس بخواند لازم است تا اطلاع کافی از شرایط این رشته ها داشته باشد. دانشجویان و اشخاصی که علاقه دارند در زمینه فیزیوتراپی مشغول به کار شوند می بایست در این رشته تحصیلی مشغول شوند. تحصیل فیزیوتراپی در چک دارای مزیت های بسیار زیادی است و به عنوان یکی از بهترین رشته های تحصیلی در این کشور محسوب می شود. دانشگاه های بسیاری در جمهوری چک این رشته تحصیلی را برای دانشجویان ارائه می دهند.

در حقیقت می توان گفت که این رشته یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در کشور های اروپایی می باشد که به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزشی جمهوری چک می تواند به عنوان گزینه ای مناسب محسوب شود. فیزیوتراپی یک استفاده ترکیبی و هماهنگ از ابزار پزشکی ، اجتماعی و کاری برای آموزش یا بازیابی بالاترین میزان ممکن از توانایی عملکردی است. فیزیوتراپیست ها متخصصان مراقبت های بهداشتی کاملی هستند که برای مراقبت های تخصصی فیزیوتراپی در زمینه های مراقبت های پیشگیرانه ، تشخیصی ، درمانی و توانبخشی در فیزیوتراپی دارای تخصص هستند.

این افراد  می تواند در مراکز درمانی از انواع مختلف اعم از موسسات توانبخشی و بخش های تخصصی ، مراکز خدمات اجتماعی ، اسپا و ورزش مشغول به کار شوند. در حقیقت پس از پایان تحصیل در جمهوری چک می تواند برای کار در جمهوری چک و یا کار در هر کشور دیگری در این رشته اقدام نمود.

البته دقت داشته باشید که شما می توانید برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک، تحصیل داروسازی در چک، تحصیل پرستاری در چک، تخصص پزشکی در چک، تحصیل روانشناسی در چک و … اقدام نمایید. اما دانشگاه های بسیاری ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی هستند که در ادامه به بررسی و معرفی آن ها می پردازیم. دقت کنید که می بایست شرایط زندگی در چک و هزینه های زندگی در چک نیز مورد توجه متقاضیان باشد.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی در چک

برنامه های متنوعی در زمینه رشته فیزیوتراپی برای تحصیل در دانشگاه های چک وجود دارد. تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک دارای شرایط خاصی است و هر دانشگاهی برای خود قوانینی دارد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های چک می بایست در ارتباط با روند پذیرش از این دانشگاه ها اطلاع داشت. دقت داشته باشید که برای تحصیل فیزیوتراپی در چک امکان تحصیل در مقاطع مختلفی وجود دارد و دانشجویان می توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی این رشته نیز اقدامات لازم را به عمل آورند.

اما لازم است تا ببینیم که کدام یک از دانشگاه ها در این کشور ارائه دهنده این رشته هستند. دقت کنید که رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های چک هم به زبان انگلیسی و هم به زبان چک ارائه می شود. از طرف دیگر دانشجویان این رشته می توانند برای دریافت بورسیه های تحصیلی جمهوری چک نیز اقدام نمایند. حال لازم است تا ببینیم کدام یک از دانشگاه های این کشور ارائه دهنده این رشته های تحصیلی هستند.

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه چارلز یکی از بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های جمهوری چک است که رشته فیزیوتراپی را در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان مختلف ارائه می دهد. نکته بسیار مهم در ارتباط با دانشگاه چارلز این است که تحصیل فیزیوتراپی در این دانشگاه برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد یعنی هر دو مقطع ارائه شده به زبان انگلیسی می باشد.

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه چارلز
تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه چارلز

از این رو لازم است تا متقاضیان تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند و به جهت اخذ پذیرش در هر کدام از این مقاطع در دانشگاه چارلز مدرک مربوط به تسلط بر زبان انگلیسی را ارائه دهند. در ادامه نیز با هر کدام از مقاطع تحصیلی رشته فیزیوتراپی در دانشگاه چارلز آشنا می شویم و خصوصیات و خلاصه ای از آن را می یابیم. دقت داشته باشید که برای هر مقطع تحصیلی هزینه تحصیل در چک و در این دانشگاه برای هز سال صد و شصت هزار کرون چک می باشد.

تحصیل کارشناسی فیزیوتراپی در دانشگاه چارلز جمهوری چک

در این بخش از مقاله در ارتباط با مقطع کارشناسی دانشگاه چارلز صحبت می کنیم. همان طور که گفتیم این رشته در دانشگاه چارلز به زبان انگلیسی ارائه می شود و کورس های تحصیلی را کی توان با زبان انگلیسی پشت سر گذاشت. البته همین مسئله مزیت بزرگی برای تحصیل در این دانشگاه محسوب می شود. این برنامه برای سه سال و در دانشکده تربیت بدنی و ورزش در دانشگاه چارلز ارائه می شود.

فارغ التحصیلان این رشنه برای حرفه خود به عنوان مراقبان خوزه های پیراپزشکی شناخته می شوند. فارغ التحصیلان این برنامه مجاز به ارائه خدمات درمانی در مراقبت های پیشگیرانه ، تشخیصی ، درمانی و توانبخشی هستند که می توانند در مراکز درمانی مختلف مشغول به کار شوند. ین دانشجویان با مهارت های عملی در حد کامل در فیزیوتراپی پیش می روند، مستقل عمل می کنند و از طیف گسترده روش های فیزیوتراپی از جمله روش های درمانی مبتنی بر عوامل فیزیکی استفاده می کنند. درمانگران با دانش و مهارتهایی مطابق با مقررات WCPT فعالیت می کنند.

تحصیل کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در دانشگاه چارلز

در این بخش از مقاله به بررسی و معرفی کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در دانشگاه چارلز می پردازیم. همان طور که بیان نمودیم کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود. در واقع می توان گفت که برنامه دو ساله ای که توسط دانشگاه چارلز ارائه شده است ، یک برنامه تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد برای فارغ التحصیلان لیسانس موفق در فیزیوتراپی است. فارغ التحصیلان موفق رشته فیزیوتراپی در این برنامه توانایی این را دارند که به طور مستقل عمل کنند و از طیف گسترده ای از راه ها و روش های فیزیوتراپی استفاده کنند که از جمله می توان به روش های درمانی مبتنی برا عوامل جسمی استفاده نمود.

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه ماساریک برنو

در این بخش به بررسی تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه ماساریک برنو جمهوری چک می پردازیم. دانشگاه ماساریک برنو در سال هزار و نهصد و نوزده میلادی تاسیس شده است و دارای نه دانشکده می باشد. دقت کنید که تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی است. از این رو می توانید برای تحصیل به زبان انگلیسی در چک در این داتشگاه پذیرش بگیرید. برنامه فیزیوتراپی در دانشگاه ماساریک برنو مدت سه سال ادامه دارد و به فارغ التحصیلان آن لیسانس فیزیوتراپی اعطا می شود ، که در اتحادیه اروپا کاملاً شناخته شده است.

تحصیل این رشته در محل دانشکده پزشکی انجام می شود. در این رشته تلفیقی از دانش عملی و علمی در اختیار دانشجپیان قرار می گیرد. علاوه بر این ، این برنامه پیشرفت مهارت های اساسی ارتباطی را تسهیل می کند و به خوبی ارزش های مهم حرفه ای را در خود جای داده است. جدا از مهارت و دانش اصلی در مباحث اصلی علوم بالینی اسکلتی عضلانی ، قلبی- تنفسی و عصبی عضلانی کورس های تحصیلی ارائه می شود.

البته برنامه های درسی دیگری نیز ارائه می سوند که عبارتند از: دانش لازم در مورد آناتومی ، فیزیولوژی ، پاتوفیزیولوژی ، بیوشیمی و بیوفیزیک به عنوان پایه ای برای درک محتوای توانبخشی پزشکی به شمار می روند. علاوه بر این ، دانشجویان دانش بنیادی در مورد روانشناسی ، روانپزشکی ، اپیدمیولوژی ، اخلاق و زبان چک را به دست می آورند.

اما باید توجه داشته باشید که متقاضیان بر اساس آزمون ورودی چند گزینه ای انتخاب می شوند. آزمون شامل سوالات شیمی و زیست شناسی است. برای قبولی در این آزمون لازم است تا فرد متقاضی حداقل پنجاه درصد نمره را اخذ نماید. شهریه سالانه برای تحصیل در این رشته تقریبا سه هزار و دویست یورو در سال می باشد و می تواند در یک یا دو قسط پرداخت شود. در واقع باید قبل از پایان هر سال تحصیلی این شهریه پرداخت گردد. 

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه پالاکی چک

یکی دیگر از دانشگاه های بسیار معروف در کشور چک، دانشگاه پالاکی می باشد که به ارائه رشته فیزیوتراپی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پرداخته است. هدف از این برنامه آموزش فارغ التحصیلان برای حرفه فیزیوتراپیستی با محوریت سلامت و ورزش می باشد. دانشگاه پالاکی دانش تئوری و مهارتهای عملی فوق العاده ای را در اختیار متخصصان قرار می دهد. تمرکز در این دانشگاه برای این رشته تحصیلی بر متخصصانی است که بیشتردر زمینه فیزیوتراپی ، کار در محیط های دانشگاهی و تحقیقات را توسعه می دهند.

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه پالاکی
تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه پالاکی

این دانشگاه از بورسیه اراسموس موندس و بورسیه اراسموس پلاس پیروی می کند. از این رو می توان گفت که دانشگاه پالاکی، این امکان را به دانشجویان و کارمندان می دهد تا مهارتهای خود را توسعه داده و چشم انداز اشتغال خود را تقویت کنند. از این رو دانشجویان می توانند مشغول به کار در زمان تحصیل در چک شوند و یا خارج از این کشور با دوره اراسموس به فعالیت کارآموزی بپردازند. اما در این دانشگاه برنامه کارشناسی ارشد فیزیوتراپی نیز در دو گرایش مختلف ارائه می شود. البته دقت داشته باشید که کلیه برنامه های فیزیوتراپی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود. برنامه های کارشناسی ارشد در گرایش های فعالیت بدنی فعال و فعالیت بدنی سازگار ارائه می شود.

مدت زمان تحصیل در هر کدام از این گرایش ها دو سال می باشد و ازم است تا حداقل مدرک زبان B2 ارائه گردد. شهریه تحصیل در این مقطع و در این دانشگاه دو هزار و پانصد یورو در سال می باشد. محور اصلی این برنامه با توجه به تحقیقات و عمل ارتقا فعالیت بدنی است. مباحث اصلی در این دوره عبارتند از: چاقی دوران کودکی، استقلال عملکردی برای سالمندان، مدیریت فعالیت بدنی، جنبه های پزشکی بهداشتی ، تجویز فعالیت بدنی ، سلامتی و تناسب اندام، تفریح ​​و زندگی فعال،‌ مدیریت بیماری مزمن،‌ روش تحقيق در علوم بهداشتي ، نظارت بر بيماري فشار خون، عوامل مرتبط با تغییر در شیوه زندگی، تفریح ​​درمانی، مطالعات معلولیت  و … .

دانشجویان باید در این دوره برای کارآموزی نیز فعالیت کنند. دوره های کارآموزی ارائه شده به دانشجویان این امکان را می دهد تا در تمام بخش های تناسب اندام ، سلامتی ، ارتقاء سلامت و حرفه های بهداشت متفق به تجربه حرفه ای دست پیدا کنند. دانشجویان می توانند کارآموزی را در دوره های مربیگری ورزشی و فعالیت های بدنی تطبیقی بگذرانند.

سوالات متداول در ارتباط با تحصیل فیزیوتراپی در چک

 1. آيا جمهوری چک کشوری مناسب برای تحصیل و زندگی است؟

  به این کشور به عنوان یکی از بهترین کشور ها در اتحادیه اروپا می باشد.

 2. آيا دانشگاه های جمهوری چک برای تحصیل فیزیوتراپی در چک مناسب هستند؟

  بله دانشگاه های این کشور دارای اعتبار بسیار بالایی در اروپا و سایر کشور ها هستند.

 3. کدام دانشگاه ها ارائه دهنده تحصیل فیزیوتراپی در چک هستند؟

  از جمله این دانشگاه ها عبارتند از: دانشگاه پالاکی، دانشگاه ماساریک، دانشگاه چارلز و … .

 4. هزینه تحصیل فیزیوتراپی در چک در مقطع کارشناسی چیست؟

  هزینه تحصیل سه هزار و دویست یورو در سال می باشد.

 5. تحصیل فیزیوتراپی در چک در چه مقاطعی امکان پذیر است؟

  تحصیل فیزیوتراپی در چک در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس می باشد.

 6. تحصیل فیزیوتراپی در چک در مقطع کارشناسی چند ساله است؟

  تحصیل فیزیوتراپی در چک در این مقطع سه ساله است.

 7. تحصیل فیزیوتراپی در چک در مقطع کارشناسی ارشد چند سال به طول می انجامد؟

  تحصیل در این مقطع دو ساله می باشد.

 8. زبان تحصیل فیزیوتراپی در چک چیست؟

  زبان تحصیل فیزیوتراپی در چک انگلیسی است.

 9. آیا برای تحصیل فیزیوتراپی در چک در دانشگاه ماساریک نیاز به آزمون ورودی است؟

  بله برای ورود به این دانشگاه برای این رشته باید نمره قبولی در آزمونی با مبنای زیست شناسی و شیمی گرفت.

 10. برنامه های درسی برای تحصیل فیزیوتراپی در چک چیست؟

  برنامه تحصیلی شامل دانش لازم در مورد آناتومی ، فیزیولوژی ، پاتوفیزیولوژی ، بیوشیمی و بیوفیزیک می باشد.

 11. چه گرایش هایی برای تحصیل فیزیوتراپی در چک در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پالاکی موجود است؟

  دو گرایش با نام های فعالیت بدنی فعال و فعالیت بدنی سازگار ارائه می شود.