تحصیل رشته های علوم پزشکی در کانادا

تحصیل رشته پرستاری در کانادا 2019

تحصیل رشته پرستاری در کانادا 2019

تحصیل رشته پرستاری در کانادا 2019 در مقاطع دیپلم و کارشناسی ارشد در این کشور امکان پذیر است. مسئولیت صدور پروانه فعالیت پرستاران با انجمن پرستاران کانادایی می باشد و پیشنهاد این انجمن تکمیل تحصیلات دانشگاهی تا مقطع کارشناسی است چرا که در محدوده های کبک و یوکون، برای فعالیت به این مدرک نیاز خواهید داشت. ادامه مطلب را از وبسایت موسسه حقوقی میرداماد بخوانید و برای کسب اطلاعات اضافی، با مشاورین ما در دفاتر شیراز و اصفهان تماس بگیرید.

تحصیل رشته پرستاری در کانادا 2019

رشته پرستاری در مقاطع مختلف ارائه می شود.این دوره های آموزشی نیازهای پرستاران (Registered Nurse) فعلی را برآورده کرده است و مهارت های لازم را به پرستاران آینده ارائه می دهد. مراقبت از بیماران به توجه زیاد به جزئیات و دلسوزی نیاز دارد. اگر از این موارد آگاه هستید و قصد ادامه تحصیل در رشته پرستاری را دارید، می توانید در این مقاله توضیحاتی راجع به این رشته و مزایا و معایب تحصیل در کانادا مشاهده کنید.

دوره های پرستاری:

 • علوم پیش بهداشت
 • علوم مقدماتی و برنامه ریاضی که برای ورود به دانشگاه های علوم پزشکی از جمله پرستاری مورد نیاز است.
 • پرستاری عملی

برنامه های دیپلم دو ساله که مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به پرستار Registered Practical یا (RPN) است و با تاکید بر تجربه بالینی، آموزش های لازم ارائه می شود.

 • تخصص پرستاری

حوزه های آموزشی از جمله مراقبت های حیاتی پرستاری، دوره های عملی پرستاری اتاق عمل، مراقبت های ویژه پرستاری و غیره را پوشش می دهد. در این دوره دانشجویان به Registered Nurse تبدیل می شوند.

 • کارشناسی یا کارشناسی علوم پرستاری

برنامه 4 ساله آموزشی که دانشجویان را برای کار کردن به عنوان Registered Nurse یا (RNs) آماده می کند. RNs دانش عمیق تری در زمینه پرستاری نسبت به RPNs کسب می کنند. برنامه های پرستاری متعدد دیگری نیز وجود دارد، بنابراین قبل از انتخاب رشته، لیست کامل برنامه ها را مطالعه کنید.

 • شرایط کلی رشته پرستاری

تمام رشته های پرستاری به دیپلم متوسطه آنتاریو (OSSD) یا معادل آن با 12 credit انگلیسی نیاز دارند. ممکن است Credit علوم تخصصی و ریاضی برای برنامه های مختلف نیز مورد نیاز باشد و همواره به عنوان یک امتیاز محسوب می شوند.

مشاغل پرستاری:

با توجه به گواهی پرستاری فارغ التحصیلان، مشاغل مختلفی از جمله اشتغال در مراکز زیر وجود دارد:

 1. مراقبت های ویژه
 2. خدمات اجتماعی
 3. مراکز بهداشت
 4. موسسات مراقبت بلند مدت
 5. بیمارستان ها

هزینه تحصیل پرستاری در کانادا 2019

در اينجا ليستي از دانشكده هاي پرستاري كم هزينه و مقرون به صرفه در كانادا را براي دانشجويان بين المللي تهيه كرده ايم :

 1. دانشگاه براندون : هزينه تحصيل در مقطع كارشناسي، در رشته پرستاري، سالانه، در رنج ٧٥٠٥ دلار تا ٨٢٠٤ دلار است.
 2. دانشگاه ريجينا : هزينه تحصيل. در مقطع كارشناسي در رشته پرستاري در اين دانشگاه، سالانه حدود ٧١٨٩,٨٠ دلار تا ٨٤٢٩,٣٠ دلار است.
 3. دانشگاه Prince Edward Island : هزينه تحصيل در مقطع كارشناسي در رشته پرستاري در اين دانشگاه، سالانه، از ٥٨٦٠ دلار تا ١١٧٢٠ دلار است.
 4. دانشگاه نيوبرانزويك : هزينه تحصيل در مقطع كارشناسي، در رشته پرستاري در اين دانشگاه حدود ١٢٩٠٠ دلار تا ١٨٥٠٠ دلار در سال است.
 5. دانشگاه اوتاوا : هزينه تحصيل در مقطع كارشناسي در اين دانشگاه، در رشته پرستاري، سالانه حدودا ١٠٨٥٠ دلار تا ١٦٧٠٠ دلار در سال است.
هزینه تحصیل پرستاری در کانادا 2019

هزینه تحصیل پرستاری در کانادا 2019

بهترین دانشگاه های دارای رشته پرستاری در کانادا 2019

 • دانشگاه نیو برانزویک University of New Brunswick

دانشگاه نیو برونسویک یا UNB در سال 1785 تاسیس شد و به عنوان قدیمی ترین دانشگاه زبان انگلیسی در کشور کانادا شناخته میشود. امروزه دانشگاه UNB به عنوان یک دانشگاه فراگیر به شمار میرود.

 • دانشگاه شربروک University of Sherbrooke

دانشگاه شربروک کشور کانادا یک دانشگاه فرانسوی زبان است که در کل محدوده کبک، سه دانشکده مجزا از یکدیگر دارد. یکی از بسیار مواردی که این دانشگاه به خاطر آنها شهرت دارد، مشارکت های بین المللی آن است.

 • دانشکده پرستاری (École des sciences infirmières)

این دانشگاه دو ساختمان دارد: دانشکده سلامت و پزشکی در شربروک که شامل 20 دپارتمان مختلف مرتبط به سلامت و پزشکی است، و دانشکده لانگویل (Longueil) که تمامی رشته های پرستاری در ان ارائه می شوند. در دانشکده واقع در شربروک، دانشجویان علوم پرشکی و سلامت می توانند در یک بیمارستان 400 تخته، داروسازی، موسسه و مرکز تحقیقات بالینی به تمرین و پژوهش بپردازند. این دانشگاه در مقطع کارشناسی و از سال 2013 تا کنون در مقطع کارشناسی ارشد نیز در رشته پرستاری دانشجو می پذیرد.

 • دانشگاه ساسکاچوان University of Saskatchewan

دانشگاه ساسکاچوان در طول تاریخ به عنوان یک دانشگاه کشاورزی شناخته می شد و دو رشته در مقطع کارشناسی و چهار رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای ارائه به دانشجویان داشت. امروزه دانشگاه ساسکاچوان به خاطر گستره رشته هایی که برای ارائه دارد دانشگاه بسیار محبوبی است. علاوه بر مقطع کارشناسی رشته علوم پرستاری و کارشناسی ارشد این رشته، کالج پرستاری دانشگاه ساسکاچوان یک مقطع کارشناسی علوم پرستاری post-degree نیز دارد که از طریق آن دانشجویانی که پیش از این دستاوردهایی را در دانشگاه اخذ کرده اند می توانند در مدت زمانی کمتر از مدت استاندارد آن، مدرک کارشناسی پرستاری خود را کسب کنند.

علاوه بر ان، چند رشته دیگر نیز در مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل وجود دارد. این دانشگاه چندین دانشکده و ساختمان مجزا در سطح شهر نیز دارد که می توانید از میان آنها انتخاب کنید: در پرنس آلبرت، ساسکاتون، رجینا، ساسکاچوان شمالی و یورکتون مراکز این دانشگاه قابل استفاده خواهند بود.

 • دانشگاه رایرسون Ryerson University

دانشکده پرستاری دافنی کاکول، به خاطر داشتن رشته های پرستاری تعاملی که به صورت مشترک در کالج کنتنیال (Centennial College) و کالج جورج براون (George Brown College) برگزار می شوند شهرت دارد. دانشجویان این رشته از سال نخست تحصیل خود در شرایط عملی پرستاری قرار میگیرند. دوره های آموزشی پسا-مدرکی این دانشگاه نیز به پرستاران این اجازه را می دهد که در زمینه تخصص خود پیشرفت کنند و فهم خود را گسترش دهند. سایر برنامه های آموزشی این دانشگاه در رابطه با این رشته شامل کارشناسی ارشد پرستاری، و دوره آموزشی فشرده کارورزی پرستاری می باشد. تمامی دوره های آموزشی متمرکز بر آماده سازی دانشجویان برای کار در شرایط حرفه ای متفاوت از جمله سلامت عمومی، مراقبت اورژانسی، مراقبت های بلند مدت و مسکن های موقت، پژوهش و غیره می باشند.

 • دانشگاه یورک York University

دانشگاه یورک کشور کانادا در شمال تورنتو واقع شده است و با تقریبا 60,000 دانشجو، سومین دانشگاه عمومی بزرگ این کشور به حساب می آید. دانشکده پرستاری در دانشگاه یورک بر دانش نظری، علمی و فلسفی مراقبت از انسان ها متمرکز است. این دانشگاه دانشجویان را در محیط های کلینیکی آموزشی قرار می دهد اما آموزشات این دانشگاه به همین مقوله محدود نمیشود.

دانشجویان می توانند انتظار داشته باشند که با تحصیل در این دانشگاه برای کار در بیمارستان ها، سلامت جمعی و سایر سازمان ها، توسعه سلامت عمومی، مدیریت مراقبت پزشکی، اموزش و غیره آماده شوند. یکی از موارد کلیدی ای که این دانشگاه برای ارائه دارد رشته پرستاری در مقطع کارشناسی برای پرستاران بین المللی است. این برنامه روند ثبت پرستارانی که در خارج از کشور کانادا به تحصیل در این رشته پرداخته اند و شرایط لازم برای کار در انتاریو را داشته باشند تسهیل و تسریع میکند.

 • دانشگاه لاوال Laval University

دانشگاه لاوال تمامی رشته های مربوط به پزشکی و سلامت را پوشش می دهد: سلامت فیزیکی، روانی، اجتماعی و محیطی. دانشجویان میتوانند از فرصت تحصیل و کار کردن در خارج از کشور بهره ببرند و در برنامه های کارآموزی و انتقال دانشجوی این دانشگاه شرکت کنند. گزینه های تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه بسیار متنوع اند و دو رشته دکتری ( در زمینه سلامت جمعی و پرستاری) و یک رشته کارشناسی ارشد علوم، کارشناسی ارشد علوم همراه با پایان نامه، کارشناسی ارشد علوم مراقبت های اولیه.

 • دانشگاه ویکتوریا University of Victoria

دانشگاه ویکتوریا در بریتیش کلمبیا بین 200 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. دانشگاه ویکتوریا به خاطر پژوهش های خود شهرت زیادی دارد و در تمامی دنیا شناخته شده است. کم بودن نسبت اساتید به دانشجویان و تاکید بر کار های مشارکتی و تجربیات عملی و واقعی خارج از دانشگاه، باعث شده است که دانشگاه ویکتوریا سرمایه گذاری بسیار خوبی در زمینه تحصیلات به شمار آید.

شرایط اخذ پذیرش رشته پرستاری کانادا 2019

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و یا دیپلم رشته پرستاری (BN و یا BSc ) تمامی دانشجویان می بایست مقطع دبیرستان خود را به پایان رسانده باشند و دروس زبان انگلیسی، ریاضیات، زیست شناسی و شیمی را با حداقل نمره C گذرانده باشند. هم چنین گذراندن درس فیزیک نیز به دانشجویان این رشته پیشنهاد میشود. دانشجویانی که شرایط و پیش نیاز های لازم برای تحصیل در رشته پرستاری را ندارند می توانند از دوره های آموزشی ای که دانشگاه ها برای آماده سازی این دسته از افراد برگزار می کنند شرکت نمایند.

 • حداقل نمره مقاله ACT، 28 و حداقل نمره آزمون SAT برای پذیرش در این رشته 1300 است.
 • حداقل معدل کل لازم 3.8 یا بالاتر است.
 • 4 سال درس زبان انگلیسی در دبیرستان
 • یک سال زیست شناسی
 • یک سال شیمی
 • یک سال فیزیک
 • 4 سال ( مهارت سطح 4 ) آموزش دیدن یک زبان جهانی و یا دو سال ( مهارت سطح 2 ) آموزش دیدن در دو زبان جهانی مختلف و یا دو سال آموزش زبان به علاوه پروژه های درسی اضافه جبر 1، جبر 2 و هندسه.
 • 3 سال مطالعات اجتماعی
شرایط اخذ پذیرش رشته پرستاری کانادا 2019

شرایط اخذ پذیرش رشته پرستاری کانادا 2019

پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته پرستاری دانشگاه های کانادا

دانشجویان بین المللی ای که علاقه مند به ثبت نام در کالج های پرستاری این کشور از طریق پذیرش زودهنگام و یا پذیرش بر اساس رقابت هستند می بایست شرایط لازم برای پذیرش را داشته باشند. آن دسته از دانشجویان بین المللی که زبان مادری آنها انگلیسی نبوده است می بایست مراحل زیر را پشت سر بگذرانند:

برای دانشجویانی که قصد ورود به دانشگاه ها را دارند و مستقیما در کالج پرستاری پذیرفته شده اند، اخذ نمره 100 در آزمون اینترنتی تافل ضرورت دارد.

دانشجویان دانشگاه آیووا که علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه هستند اما در دانشکده پرستاری هنوز موفق به اخذ پذیرش نشده اند داشتن حداقل نمره 81 در آزمون اینترنتی تافل لازم است. تمامی ریز نمرات این آزمون می بایست بالای 17 باشند. علاوه بر آن این دسته از افراد می بایست در یک ارزیابی مهارت زبان انگلیسی نیز شرکت نمایند ( مگر اینکه در آزمون اینترنتی تافل نمره ای بالای 100 اخذ کرده باشند. ) در برخی از موارد بسته به نتایج آزمون ارزیابی مهارت زبان انگلیسی، لازم است که دانشجویان یک دوره آموزشی زبان را پشت سر بگذرانند. در صورتی که تشخیص داده شد که شرکت در این کلاس ها برای شما الزامیست می بایست آن را قبل از شروع دروس رشته پرستاری به اتمام رسانده باشید.

در مواردی که فردی مدرک کارشناسی ( و یا مقاطع بالاتر) خود را در یکی از دانشگاه های معتبر کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلستان، ایرلند، کانادا ( دانشگاه های فرانسوی کبک شامل این مورد نمی شوند)، آفریقا ( دانشگاه های انگلیسی زبان)، استرالیا و یا نیوزلند گذرانده باشد، از ارائه مدارک مربوط به زبان انگلیسی معاف خواهد بود.

بازار کار رشته پرستاری در کانادا 2019

اوایل دهه 1990، اکثر استان ها و مناطق، نیازی به استخدام پرستار نداشتند. دو دهه بعد، کانادا با کمبود شدید نیروی پرستاری مواجه شد، بیشتر به این علت که میانگین سنی نیروهای کاری پرستاری رو به افزایش بود. حتی اگر تعداد بسیار زیادی پرستار جدید برای این حرفه آموزش ببینند باز هم جبران تعداد بسیار زیاد پرستارانی که در حال بازنشستگی هستند دشوار خواهد بود.

بازار کار رشته پرستاری در سال 2020 در انتاریو به چه شکل خواهد بود؟

طبق گزارشات انجمن پرستاران کانادا، اگر برای حل این مشکل تدبیر و راه حلی اندیشیده نشود، کانادا در سال 2022، حدودا با کمبود 60,000 پرستار تمام وقت مواجه خواهد شد. در صورتی که برای جبران این کمبود نیرو راه حل ها و سیاست هایی به کار گرفته شود، نه تنها تعداد دانشجویانی که به تحصیل در رشته پرستاری فکر نمی کردند کاهش می یابد بلکه رشته پرستاری می تواند در موارد متعددی به کار گرفته شود و نقشی رو به افزایش داشته باشد. این بدان معناست که آینده شغلی بسیار خوبی در انتظار پرستاران کشور کانادا خواهد بود.

نشانه هایی وجود دارد که نشان میدهند کشور کانادا راه درست و مناسبی را در پی گرفته است. طبق یک گزارش در سال 2010 که توسط موسسه اطلاعات پزشکی و سلامتی کانادا انجام شده بود، در 5 سال گذشته تعداد پرستاران ثبت شده در حال کار و فعالیت در این کشور 9 درصد یا 27,000 نفر افزایش داشته است. در حال حاضر تعداد نیروهای کاری پرستاری در این کشور 348,000 نفر تخمین زده شده است اما باز هم نرخ رشد پرستاران ثبت شده باز هم پایین است.

شرایط شغلی آینده به چه شکل خواهند بود؟

طبق گفته دولت کانادا، چشم انداز کاری برای رشته پرستاری خوب است. در سالهای پیش رو، به واسطه بازنشستگی پرستاران قبلی و ایجاد شغل و کارآفرینی، شرایط استخدامی بیشتری وجود خواهد داشت. برخی از فرصت های شغلی از راه ترفیع شغلی به وجود خواهند آمد. اما با تمامی این ها، افزایش تقاضا برای نیروی کار در رشته پرستاری لزوما به معنی ایجاد شغل های جدید نخواهد بود. بخشی از این تقاضا می تواند به معنای وجود نیاز برای افزایش ساعت کاری پرستاران باشد، از جمله به کارگیری پرستاران تمام وقت بیشتر. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل رشته پرستاری در کانادا 2019 می توانید با مشاورین موسسه حقوقی میرداماد در مورد مهاجرت به کانادا 2019 گفتگو کنید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *