071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

به عنوان دانشجوی تحصیل در خارج از کشور در فرانسه، می توانید سعی کنید از کمک های مالی فدرال برای تحصیل رایگان در فرانسه استفاده کنید یا یک برنامه تحصیلی در خارج از کشور پیدا کنید که بورس تحصیلی را ارائه می دهد. برای تجربه معتبرتر (و ارزان) فرانسه، در شهرهای کوچکتر دور از پاریس تحصیل کنید. شهرهای مانند گرنوبل، لیون، کن و شهرهای دیگر که در این مقاله مشاورین موسسه میرداماد به تعدادی از آنها اشاره کرده اند.

مطالعه بیشتر:

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه و اعزام دانشجو

آیا می توانید در فرانسه رایگان تحصیل کنید؟ بله – اگر شما شهروند یا مقیم دائمی یک کشور EEA (منطقه اقتصادی اروپا) یا سوئیس هستید. EEA شامل تمام کشورهای EU (اتحادیه اروپا) و همچنین ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ است. اگر چه تحصیل در فرانسه به طور کامل رایگان نیست اما شما تنها زمانی که در یک دانشگاه دولتی تحصیل می کنید مبلغ بسیار کمی را مطالبه خواهید کرد. با این حال، اگر شما شهروند یک کشور EEA یا سوئیس نیستید و یا در حال حاضر یک اقامت دائم دارید، باید هزینه تحصیلات بیشتری را در فرانسه را پرداخت کنید. همچنین باید هزینه شهریه بالاتری را در یک دانشگاه خصوصی بپردازید.

توجه داشته باشید که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه گزینه مناسبی برای تحصیل می باشد و دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در رشته های پزشکی هستند می توانند با خیالی آسوده اقدام به پذیرش در دانشگاه های این کشور نمایند.

هزینه های تحصیل در کالج های فرانسه

علاوه بر شهریه های دانشگاه در کشور فرانسه، باید عوامل متعدد دیگری را نیز که بر مخارج شما در حین تحصیل تاثیر می گذارند در نظر داشته باشید. این مخارج شامل هزینه های اجاره ی مسکن، خوراک، تفریح، تجهیزات مورد نیاز، آزمون ها و سایر هزینه های متفرقه می شود. در نظر گرفتن بودجه ی کافی برای این موارد قطعا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما می توانید به راحتی این هزینه ها را محاسبه نمایید و مبلغ دقیقی که برای رفتن به دانشگاه در این کشور نیاز خواهید داشت را تعیین نمایید.

اگر از کشور آمریکا به فرانسه مهاجرت کنید، متوجه خواهید شد که مخارج زندگی در فرانسه با امریکا قابل مقایسه است و حتی ممکن است یک مقدار کمتر از زندگی در آمریکا هزینه داشته باشد. اما اگر از بریتانیا به فرانسه سفر کنید خواهید فهمید که کشور فرانسه به نسبت کشور خودتان بسیار کشور ارزانی است و از انجایی که هنگام تحصیل در دانشگاه پول درآوردن کار اسانی نیست، میتوانید از این مساله لذت ببرید.

هزینه های تحصیل در کالج های فرانسه

برای تخمین مخارجتان در کشور فرانسه، مطمئن شوید که به اندازه ی کافی زمان گذاشته اید چرا که در غیر این صورت می توانید از مواجه شدن با هزینه های بالای تحصیل در دانشگاه های این کشور متعجب شوید. علاوه بر آن، اگر دانشجوی بین المللی محسوب شوید می بایست مدارکی مبنی بر داشتن تمکن مالی به دانشگاهتان ارائه دهید. به صورت تقریبی، یک دانشجو برای تامین مخارج خود هنگام تحصیل در کشور فرانسه به طور متوسط 430 یورو در ماه نیاز خواهد داشت. این مقدار، معادل 5160 یورو در سال است. در هر صورت باید گفت که این مبلغ، کم تخمین زده شده است و باید برای مقدار بیشتری پول برنامه ریزی کنید.

شهریه ی دانشگاه های کشور فرانسه با توجه به دانشگاهی که قصد اخذ پذیرش در آن را دارید، رشته ی تحصیلی مدنظرتان، اینکه شما تابع کشور های اروپایی باشید یا یک دانشجوی خارجی به شمار بروید، می تواند متفاوت باشد. اما به طور میانگین، شهریه ها بین 150یورو تا 900 یورو به ازای هر ترم تخمین زده می شود. لازم به ذکر است که این مقدار میتواند بر اساس معیار های متعددی متفاوت باشد. اگر به دنبال یک دانشگاه با هزینه های پایین هستید بهتر است قبل از شروع، گزینه های متفاوتی که پیش رو دارید را با یکدیگر مقایسه کنید.

برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسه را دارند، کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه های متعددی در نظر گرفته شده است. این بورسیه ها بیشتر متعلق به شهروندان فرانسه می باشند و تعداد بورسیه های موجود برای دانشجویان بین المللی کمتر است. گزینه های مختلف متعددی از جمله بورسیه های تحصیلی دولتی فرانسه، بورسیه های دولتی، کشور محل زندگی دانشجو یا کمک هزینه های تحصیلی از سازمان های غیر دولتی بین المللی برای دانشجویان وجود دارد.

کمک های مالی تحصیلی در کشور فرانسه بر اساس شایستگی و یا نیاز مالی به دانشجویان تعلق می گیرد. برخی از بورسیه های داخلی و خارجی موجود در موسسات آموزشی کشور فرانسه، بخشی از هزینه های تحصیل در دانشگاه و یا کل این هزینه ها را متقبل می شوند. برخی از بورسیه هایی که دانشجویان می توانند از آنها استفاده نمایند شامل موارد زیر می شود:

 • بورسیه یMemorial Michaela Farnum دفتر تحصیلات خارجی بین المللی
 • بورسیه ی Dr. Carlos E. Memorial دفتر تحصیلات خارجی بین المللی
 • بورس تحصیلی Chateaubriand دانشگاه ایلینویز
 • بورسیه ی زبان های خارجی IES Abroad Excellence موسسه تحصیلات بین المللی دانشجویان
 • بورسیه ی ISA Diversity دفتر تحصیلات خارجی بین المللی
 • بورسیه ی تابستانیGSE دفتر تجربیات دانشجویان بین المللی
 • بورسیه ی پیشبرد زبانی GSE دفتر تجربیات دانشجویان بین المللی
 • بورسیه ی Boren توسط دفتر جوایز بورن برای مطالعات بین المللی
 • بورسیه ی دانشگاه آرکادیا Arcadia University Gilman
 • بورسیه ی Annette Kade برای دانشجویان بین المللی برنامه ی تبادل دانشجو

هرچند که مقدار کمک های مالی برای دانشجویان بی المللی محدود است، باید گفت که هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور فرانسه در مقایسه با سایر کشور ها پایین تر است. این میتواند کمبود بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی این کشور را تا حدودی جبران کند. اگر به دریافت کمک هزینه های تحصیلی برای پوشش مخارج تحصیلتان در دانشگاه های کشور فرانسه علاقه مندید، باید با بخش مالی دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید صحبت کنید. آنها می توانند شما را در ارسال درخواست، انجام فرایند آن و بقیه ی موارد مربوط به این قضیه راهنمایی کنند.

پذیرش و تحصیل رایگان فرانسه دکتری

دکترای رشته زبان فرانسه با دکترای رشته های مختلف در کشورهای دیگربا تاکید بر آموزش محققان حرفه ای کمی متفاوت است. مؤسسات متفاوت خواهند بود، اما معمولا برای تکمیل مدرک تحصیلی شما باید چند درس دیگر را در کنار پایان نامه تان با موفقیت به پایان برسانید. در مدت زمان تحصیل در رشته دکترای زبان فرانسه شما باید دروس تحقیقاتی پژوهشی را بردارید که شامل جلسات آموزشی و سمینارهای مربوط به پروژه شما می باشد.

این دوره ها به مدت 150 ساعت در دوره دکترا به طول می انجامد. علاوه بر این، شما ممکن است مجبور شوید چند جلسه آموزشی در چارچوب موسسات آموزشی دکترای خود برگزار کنید. علاوه بر این شما باید تحقیقات خود را در زمینه رشته تحصیلیتان انجام دهید تا به اهداف پروژه خود برسید. که در نهایت منجر به ارائه پایان نامه تان خواهد شد. بسیاری از موسسات آموزش عالی در مقطع دكترا همچنین با متجمع سازی و همکاری میان مؤسسات دیگر می کوشند تا به دانش آموزان كمك کنند تا برنامه های مربوط به پروژه های تحقیقاتی خود را انجام دهند.

اگر مستقیما دانشگاه پروژه ای را به شما اعطا می کند، برایتان یک سرپرست نیز تعیین میکند . زمانیکه برای مراکز آموزشی در مقطع دکترای خود درخواست پروژه ای را می کنید، میتوانید یک ناظر یا شخص خودتان رابعنوان ناظر معرفی کنید. پس از تعیین سرپرست، متقاضی باید یک قرارداد اخلاقی (منشور پایان نامه) را دال بر ارائه پایان نامه، تعیین اهداف و منابع تحقیقاتیتان امضا کنید.

در کشور فرانسه احتمالا یک یا دو نظارت بر پایان نامه نظارت خواهند داشت. علاوه بر این، برای گسترش همکاری و ایجاد فرصت های بیشتر در رشته دکترای زبان فرانسه، نظارت مشترک بین المللی نیز اعمال می شوند. برای مشاوره بیشتر در مورد نظارت بر پروژه‌های تحقیقاتی و عمرانی، راهنمایی های مان را درباره کار با سرپرست تان و انتظاراتشان را بخوانید و مطالعه کنید.

اگر چه به عنوان یک دانشجوی مقطع دکترا در رشته زبان فرانسه در دوره های تحصیلی باید در کلاسهای درس شرکت کنید ، فرم های اولیه ارزیابی برای شما برای ارائه مدرک درجه دکترا، ارائه یک پایان نامه دکترا است. اگر چه ممکن است لازم باشد که به عنوان یک دانشجوی دکترا در کلاس های زبان فرانسه شرکت کنید، ارزیابی برای شما به دست آوردن نمرات قبولی در مقطع دکترا، ارائه یک پایان نامه دکترای اصلی و مناسب برای ارائه رساله عمومی است.

کالج ها و دانشگاه های رایگان فرانسه

فرانسه به دلیل دانشگاه های نخبه و سیستم بسیار خوب آموزش عالی شناخته شده است. جای تعجب نیست که فرانسه دارای چهارمین برنده برتر جایزه نوبل در جهان (68) و دومین شهر دانشجویی برتر (پاریس) می باشد. سیستم آموزش عالی فرانسه با ارائه متفکران مؤثری چون رنه دکارت، لاپلاس و مونه، بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را در قاره اروپا به خود جذب می کند. این به خاطر مؤسسات با بودجه عالی، هزینه های مقرون به صرفه و فرصت های تحقیقاتی عالی دکترا می باشد.

 • NEOMA Business School Logo، دکترای مدیریت کسب و کار (DBA) و دکترای مدیریت برنامه
 • ESPCI Paris Tech Logo، برنامه بلند پروازانه بین المللی دکترا در ESPCI پاریس
 • ESSES Business School Logo، تحصیل دکترای ESSEC – به طور کامل تأمین مالی می شود.
 • INSEAD Logo، بورس تحصیلی کامل برای دکترای INSEAD در رشته مدیریت امکان پذیر می باشد.

فرصت های دکترا در فرانسه ـ برای سال 2019 چه پیشنهادی دارد؟ سیستم تحصیلات عالی فرانسه دارای تاریخچه سربلند و اقامت گاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است: دانشگاه پاریس (که از سال 1160 به شکلی وجود داشته است). نقاط دیدنی مشهور و فرهنگ غنی فرانسه نیز به همراه گردشگران و دانشجویان بین المللی موجب محبوبیت بسیار زیاد آن شده است (تقریباً 240.000 محصل در سال 2017-2018 در آنجا تحصیل کردند). در اینجا برخی از دلایل اینکه فرانسه می تواند مکان ایده آلی برای تحصیل دکترا شما در سال جاری باشد را مطرح می کنیم:

 • توان مالی ـ دولت فرانسه بیشتر هزینه های دانشجویی را در مؤسسات دولتی (صرف نظر از ملیت شما) پوشش می دهد؛ در نتیجه هزینه های تحصیلی به میزان قابل توجهی پایین تر از سایر کشور های جهان است.
 • استقبال از دانشجویان بین المللی ـ 12% از دانشجویان فرانسه بین المللی هستند ـ با توجه به تعداد بورس های تحصیلی ارائه شده برای جذب هوش برتر خارجی برای تحصیلات دکترا، جای تعجب نیست.
 • سیسم آموزش عالی منحصر به فرد ـ سیستم آموزش عالی فرانسه دارای شبکه های بزرگی از مؤسسات کوچک تر است که مزایای دانشگاه های بسیار تخصصی و طیف گسترده ای از منابع را ارائه می دهد.
 • تفریح و گردشگری ـ فرانسه به دلیل فرهنگ غنی و مکان های تاریخی خود، بارها و بارها به عنوان مقصد شماره یک برای گردشگران بین المللی شناخته شده است.

می خواهید بیشتر در مورد زندگی دانشجویان دکترای بین المللی در فرانسه بدانید؟ راهنمای دقیق ما، همه چیز را از مسکن و هزینه های زندگی تا فرهنگ و سرگرمی را پوشش می دهد. سیستم آموزش عالی فرانسه با داشتن مراکز تحصیل بزرگتر و دانشگاه های کوچکتر که منابع را به اشتراک می گذارند، در مقایسه با سایر کشورها منحصر به فرد است. این امر منجر به ایجاد چندین مؤسسه مختلف در فرانسه شده است.

 • 140 مؤسسه دولتی به عنوان “Establissment public a caractere scientifique, cultural et professional” (مؤسسه دولتی با شخصیت علمی، فرهنگی یا حرفه ای) معرفی شده است. دو نوع اصلی از دانشگاه عمومی در گروه EPSCP عبارتند از:
 • دانشگاه ها ـ فرانسه دارای 83 دانشگاه دولتی می باشد که آموزش و تحقیقات جامع علمی را در طیف گسترده ای از زمینه های موضوعی ارائه می دهد. تمام این دانشگاه ها مدرک دکترا اعطا می کنند.
 • مؤسسات دولتی بزرگ ـ “The Grands establissements publics”، دانشگاه های برتر دولتی، زیر نظر منشور وزیران توسط دولت فرانسه اداره می شوند. آنها در رشته های خاص تخصص دارند و دارای امتحان ورودی هستند.

Grandes Ecoles (کالج گراندس)، این مؤسسات خصوصی آموزش عالی نخبگان می باشد که تا حدودی با دانشگاه های آیوی لیگ یا گروه راسل در آمریکا و انگلستان قابل مقایسه است. Grandes Ecoles بخشی از EPSCP نیست و شامل گروه های تخصصی تری مانند دانشگاه های نخبگان با بودجه دولتی (Ecoles Normales Superieures) و مدارس حرفه ای کسب و کار و مهندسی (Grandes Ecoles de Commerce و Grandes Ecoles d’Ingenieurs) می باشد.

کالج ها و دانشگاه های رایگان فرانسه

Communautes d’Universités et d’Etablissements (انجمن های دانشگاه ها و مؤسسات)، این موارد شبکه های محلی مؤسسات هستند که از نوسازی و توسعه سیستم آموزش عالی فرانسه تشکیل شده اند. 27 انجمن مدارس و دانشگاه (COMUE) موجب ترویج مشارکت بین دانشگاه های دولتی، Grandes Ecoles و مراکز تخصصی تحقیق و آموزش می شود. دانشجویان معمولاً در یک دانشگاه خاص ثبت نام می کنند؛ اما می توانند از فرصت ها و امکانات موجود در مؤسسات مشارکتی استفاده کنند.

رتبه بندی دانشگاه های فرانسوی

سیستم آموزش عالی فرانسه تاریخچه غنی و شهرت عالی دارد؛ بنابراین جای تعجب نیست که تعداد قابل توجهی از دانشگاه های فرانسوی در سطح جهانی رتبه بندی می شوند که چهار مؤسسه در 200 رتبه برتر جهانی قرار دارد. 20 دانشگاه برتر فرانسوی سال 2019 ـ University THE 2019 QS 2019 ARWU 2018

 • Paris Sciences et Lettres ـ PSL Researc University Paris 41 50
 • Paris Sorbonne Univrsity 73= 75 3
 • Ecole Plolytechnique 108 65 401 – 500
 • Paris Diderot University- Paris 7=194=295 101-150
 • Ecole des Ponts Paris Tech 201-250 263-
 • Ecole Normale Superiure de Lyon 201-250 153 301-400
 • Paris-Sud University 201-250=239 42
 • Aix-Marseille University 301-350=453 101-150
 • Federal University of Toulouse Midi-Pyrenees 301-350- –
 • Grenoble Alpes University 301-350=289 151-200
 • Montpellier University 301-350=422 201-300
 • Universite de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines 301-350
 • University of Cote d’Azur 351-400
 • IMT Atlantique 351-400
 • University of Boredeaux 401-500=489 201-300
 • Centrale Nantes 401-500
 • CentraleSupelec 401-500 137
 • Claude Bernard University Lyon 1 401-500 601-650 201-300
 • University of Lille 401-500 651-700
 • Sciences Po 401-500=221

اطلاعات این جدول بر اساس آخرین رتبه بندی تایمز در تحصیلات عالی دانشگاه های جهانی، رتبه بندی QS دانشگاه جهانی و رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان می باشد. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت آنها مراجعه کنید. آیا رتبه بندی برای تحصیلات دکترا اهمیت دارد؟ رتبه بندی دانشگاه ها به شما کمک می کند تا پروژه یا برنامه دکترای خود را با توجه به چیزی که به دنبال آن هستید، انتخاب کنید.

این راهنمایی توضیح می دهد چگونه از رتبه بندی به عنوان یک فارغ التحصیل آینده نگر بهره ببرید. پاریس، پایتخت فرانسه بارها و بارها به عنوان یکی از بهترین شهرها برای زندگی دانشجویی در جهان نام برده شده است. با این حال، چندین شهر دانشجویی بزرگ دیگر در فرانسه وجود دارند که فرصت های عالی را برای تحصیل دکترا ارائه می دهند:

 • تحصیل در پاریس
 • تحصیل در مارسی
 • تحصیل در لیون
 • تحصیل در مون پلیه
 • تحصیل در سن اتین

از زمان پذیرش فرآیند بولونیا در سال 1999، دکترا (doctorat) در فرانسه یک مدرک سه چرخه ای می باشد. معمولاً پس از کارشناسی ارشد (یا معیار مشابه “چرخه دوم”) تکمیل و برای دانشجویانی در نظر گرفته می شود که توانایی لازم برای دنبال کردن پروژه های تحقیقاتی مستقل و مهم را نشان می دهند.

فرآیند بولونیا طیفی از کشورها را دور هم جمع می کند تا منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) را تشکیل دهد. اعضای EHEA، یک چارچوب سه چرخه مشترکی را به اشتراک می گذارند که اجازه می دهد مدارک تحصیلی یک کشور به راحتی توسط سایر کشورها تأیید شود. گرچه دانشگاه های فرانسوی برخی از پروژه های تحقیقاتی خاص دکترا را تبلیغ می کنند، اما حجم زیادی از برنامه های دکترا به عنوان بخشی از برنامه در مدارس دکترا اجر می شود.

270 مدارس وابسته به دانشگاه ها موجود می باشند که در همکاری با آزمایشگاه های تحقیقاتی مربوطه و مراکز دیگر کار می کنند تا به متقاضیان دکترا آموزش و محققان ابتدایی را توسعه دهند. مقطع دکترا از 6 ترم برای یک دکترای استاندارد سه ساله تشکیل شده است که در نهایت شامل دو ترم تدریس (یا تحقیق) در سال می شود:

 • ترم پاییز ـ اواخر سپتامبر ـ ژانویه با تعطیلات نزدیک به کریسمس و سال نو
 • ترم بهارـ اوایل فوریه ـ ژوئن همراه با برخی از مؤسسات دارای استراحت کوتاه در عید پاک
 • مؤسسات معمولاً در آخر هر ترم امتحان می گیرند و دارای تعطیلات سه ماهه تابستان از جولای تا سپتامبر می باشند.
 • شما به عنوان دانشجوی تمام وقت در فرانسه به طور معمول تحصیلات دکترای خود را 3-4 سال می گذرانید.

دکترای فرانسوی با تأکید بر آموزش محققان حرفه ای، کمی نسبت به سایر کشورها متفاوت می باشد. مؤسسات متفاوت هستند اما معمولاً برای کسب مدرک تحصیلی خود باید چندین مؤلفه دیگر را در کنار پایان نامه خود تکمیل کنید. در طول آموزش دکتری باید دوره های تحقیقاتی را بگذرانید که شامل جلسات آموزشی و سمینار های مرتبط با پروژه شما می باشد. این دوره ها برابر است با 150 ساعت در طول دوره دکترا. علاوه بر این، باید جلسات آموزشی متعددی را در چارچوب مدرسه دکتری خود برنامه ریزی کنید.

در کنار این موارد باید تحقیق خود را پیش ببرید تا به اهداف پروژه خود دست یابید. که در نهایت منجر به ارائه پایان نامه می شود. بسیاری از مدارس دکترا نیز از هماهنگی و همکاری بین مؤسسات استقبال و همچنین به دانشجو ها کمک می کنند تا کارهای مرتبط با پروژه را بیابند. در صورتی که شما مستقیماً برای پروژه درخواست دهید، از قبل سرپرست معینی دارید: در حالی که اگر برای مدرسه دکترا درخواست دهید، ممکن است یک سرپرست به شما اختصاص داده شود یا نیاز باشد شخصاً برای یک سرپرست درخواست دهید.

زمانی که یک سرپرست برای شما تعیین شد باید یک قرارداد اخلاقی (منشور پایان نامه) امضا کنید که آماده سازی پایان نامه، اهداف و منابع شما را شرح می دهد. پایان نامه در فرانسه ممکن است با یک یا دو سرپرست اداره شود. به علاوه برای گسترش همکاری و تحرک چشم اندازهای دکترای فرانسوی، امکان نظارت مشترک بین المللی وجود دارد.

اگرچه شما به عنوان دانشجوی دکترا در فرانسه لازم باشد در دوره ها شرکت کنید؛ اما، روش ابتدایی ارزیابی برای دستیابی به مدرک دکترا، ارائه پایان نامه اصلی دکترا می باشد که برای رساله ارائه عمومی مناسب باشد. در این فرآیند دو مرجله وجود دارد در ابتدا، پایان نامه شما توسط دو ارزیابگر خارجی که رئیس مدرسه دکترا آنها را منصوب کرده است، بررسی می شود تا مشخص کنند آیا پایان نامه شما برای ارائه مناسب می باشد یا خیر.

اگر قصد شما برای ارائه پایان نامه تأیید شود، یک هیئت منصفه پایان نامه ترتیب داده می شود که شامل 3-8 اعضای متخصص در رشته تحقیقی شما می باشد. حداقل نیمی از اعضا فرانسوی و خارج از مؤسسه و مدرسه دکتری و نیمی دیگر اعضای انجمن ملی دانشگاه (Conseil national des Universites) می باشند. پس از ارائه روش ها و نتایج تحقیقات خود، با هیئت منصفه بحث و دفاع خواهید کرد، این بحث و مناظره (امتحان شفاهی) عمومی می باشد.

قبل از ارائه، شرحی از پایان نامه شما منتشر می شود و پس از آن کل پایان نامه در محیط دانشگاه منتشر می شود. هیئت منصفه گزارش شما را به این صورت رتبه بندی می کند: محترمانه و بسیار محترمانه “cum laude”. بالاترین نمره در فرانسه به دانشجویانی اختصاص داده شده است که ویژگی های استثنایی خود را در پایان نامه و ارائه خود نشان می دهند.

هزینه های دکترای فرانسه در حال حاضر صرف نظر از ملیت برای هر دانشجو یکسان است. با این حال بسته به انتخاب تحصیل در مؤسسه دولتی یا خصوصی (مانند Grandes Ecole)، قیمت ها می توانند به میزان قابل توجهی متغیر باشند. از آنجایی که دولت سالانه به طور میانگین حدود 14.000 بر روی هر دانشجو سرمایه گذاری می کند، هزینه ها در مؤسسات دولتی به میزان قابل توجهی کمتر است. می توانید بسته به مؤسسه خود انتظار پرداخت موارد زیر را داشته باشید:

 • مؤسسات دولتی ـ هزینه دانشجوی دکترا سالانه 391
 • مؤسسات خصوصی ـ هزینه در مؤسسات خصوصی، به ویژه مدارس کسب و کار معمولاً بالا و سالانه از 3.000 تا 10.000 می باشد.
 • دانشگاه ها ممکن است هزینه اداری (frais de dossier) مطالبه کنند که معمولاً کم، در حد 10 یورو می باشد.

دولت فرانسه در نظر دارد هزینه های دانشگاه ها را برای دانشجویان بین المللی (غیر اروپایی و غیر منطقه اقتصادی اروپا) به زودی از سال 2019 افزایش دهد. انتظار می رود هزینه های سالانه دکترا برای این دانشجو ها در دانشگاه های دولتی تا 3.770 افزایش یابد. می توانید بررسی کنید که آیا مؤسسه انتخابی شما بودجه دولتی دریافت می کند؛ که در این صورت هزینه های پایین را به صورت مستقیم در وب سایت مؤسسه و یا در وب سایت آموزش عالی فرانسه ارائه می دهد.

قرارداد دکترا (contrat Doctoral) شغلی در آزمایشگاه تحقیقاتی می باشد. این موارد اساساً در مؤسسات دولتی (به دانشجویان هر ملیتی) پیشنهاد می شود. شما مزایایی از قبیل حقوق دکترا و امنیت اجتماعی دریافت خواهید کرد، هرچند نیز باید مالیات بر درآمد را پرداخت کنید. این قرارداد سه ساله می باشد و می توان آن را برای یک سال تمدید کرد.

دو نوع قرارداد با دو سطح دستمزد وجود دارد صرفاً تحقیق (پرداخت پایین تر) و تحقیق + وظایف حرفه ای (تدریس). وزارت خارجه فرانسه بورس های تحصیلی متعددی را به دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا اهدا می کند. با چندین برنامه که برای جذب ذهن برتر بین المللی توسط دولت طراحی شده است. بورس های تحصیلی موجود:

 • برنامه بورس تحصیلی عالی ایفل ـ برای دانشجویان علوم، اقتصاد، مدیریت، حقوق و علوم سیاسی امکان پذیر می باشد. مزایا شامل: ماهانه 1.400 تا 10 ماه، بیمه پزشکی، کمک هزینه مسکن و بلیط رفت و برگشت پرواز بین المللی.
 • بورس تحصیلی CROUS ـ بورس تحصیلی CROUS، روشی آزمایشی است، در صورتی که این بورس تحصیلی را بگیرید، ماهانه 750 برای پوشش هزینه های زندگی و مسکن دریافت می کنید.
 • قراردادهای صنعتی برای آموزش توسط تحقیقات (CIFRE) ـ شما یک قرارداد سه ساله تمام وقت را تکمیل می کنید که به تحقیقات دکترا برای یک شرکت فرانسوی و آزمایشگاه دولتی فرانسه منتهی می شود. سالانه 23.484 دریافت خواهید کرد.
 • بودجه عمومی دولتی ـ سازمان های دولتی مانند مرکز ملی تحقیقات علمی (CNRS)، مؤسسه تحقیق و توسعه (IRD) و مؤسسه تحقیقات فرانسه برای بهره برداری از تحقیقات مالی SEA (IFREMER).

تعدادی بورس تحصیلی دیگر مانند The Horizon 2020 Scheme، Erasmus Mundus برای دانشجویان بین المللی و نیز بورس تحصیلی از مقامات منطقه ای برای دانشجویان خارجی که در برنامه تحصیلی منطقه آنها ثبت نام کرده اند، امکان پذیر می باشد. مؤسسات، کمک هزینه های تحصیلی آموزش عالی خود را به دانشجویان خارجی ارائه می دهند؛ برای اطلاعات بیشتر باید با بخش روابط بین المللی آنها تماس بگیرید. متخصصین امر مهاجرت در موسسه حقوقی میرداماد آماده اند تا متقاضیان این عرصه پذیرش تحصیل در فرانسه را راهنمایی و همراهی کنند تا شما نیز بتوانید به راحتی به مقصد خود دست پیدا کنید.

سوالات متداول در مورد تحصیل رایگان در فرانسه

1- آیا می توانید به طور رایگان در فرانسه تحصیل کنید؟

تقریبا تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه رایگان است. اگرچه تحصیل در فرانسه کاملاً “رایگان” نیست، شما فقط هنگام تحصیل در دانشگاه دولتی مبلغ بسیار کمی باید پرداخت کنید.

2- هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه چقدر است؟

هزینه زندگی در فرانسه بسته به سبک زندگی و منطقه زندگی افراد دارد. به طور کلی هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه حدود 7000-8000 یورو در ماه است.

3- شرایط تحصیل رایگان در فرانسه چگونه است؟

برای تحصیل رایگان در فرانسه باید حداقل مدرک زبان فرانسوی B2 را دریافت کرده باشید و رزومه علمی خوبی را داشته باشد.

4- آیا با تحصیل رایگان در فرانسه می توانم کار دانشجویی انجام دهم؟

بله، کشور فرانسه به تمام دانشجویان بین المللی اجازه کار 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت را می دهد.

5- آیا با تحصیل رایگان در فرانسه امکان دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد؟

متأسفانه تحصیلات در فرانسه برای دانشجویان بین المللی رایگان نیست. با این حال، وزارت امور خارجه فرانسه کمک های مالی زیادی را برای دانشجویان بین المللی بر اساس نیاز و همچنین فرصت های تحصیلی متعدد بسته به ظرفیت و کمک های علمی دانشجویی ارائه می دهد.

6- آیا تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه رایگان است؟

بله، هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه با سرمایه گذاری سخاوتمندانه ملی در آموزش عالی جبران می شود. شهریه دانشگاه های دولتی نیز طبق قانون تعیین می شود. برای تحصیل در مؤسسات خصوصی هزینه بیشتری باید بپردازند.

7-برای تحصیل در فرانسه به چه سطح زبان فرانسوی نیاز دارم؟

الزامات زبان بستگی به دانشگاه دارد، وب سایت آنها را بررسی کنید. برای تحصیل در رشته های تحصیلی مانند کارشناسی یا برای کارشناسی ارشد، اکثر دانشگاه ها به سطح B2 یا C1 نیاز دارند.

8-آیا متقاضیان تحصیل در فرانسه می توانند با خود همراه ببرند؟

فرانسه کشوری است که را دانشجویانی که در کشور تحصیل می کنند، ویزای الحاق ارائه می دهد.

9- برای تحصیل رایگان در فرانسه چه مدارکی را باید ارائه دهید؟

برای تحصیل رایگان در فرانسه مدارک مورد نیاز از هر موسسه به موسسه دیگر متفاوت است. به طور کلی باید ریز نمرات و مدارک تحصیلی، پاسپورت، گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی سلامت جسمی و روحی را ارائه دهید.

10- هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟

هزینه تحصیل در فرانسه بسته به نوع دانشگاه و زبان تحصیل متفاوت است. به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه زیر 1000 یورو می باشد که افراد باید بابت هزینه های جانبی بپردازند.

11-دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در فرانسه کدامند؟

تعدادی از دانشگاه های فرانسه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران در سال 2020-2021 قرار گرفته است، عبارتند از:

 • دانشگاه Aix-Marseille
 • دانشگاه مرکزی Supelec
 • دانشگاه فدرال تولوز midi
 • موسسه ملی پلی تکنیک تولوز
 • دانشگاه سوربون
 • دانشگاه بورگوندی
 • دانشگاه کلود برنارد لیون

نظرات کاربران

 • توسط پریناز