تحصیل دندانپزشکی در آلمان | شرایط ورود + تحصیل

تحصیل دندانپزشکی در آلمان
// // //

مشاوره تخصصی و تماس فوری

  فرم مشاوره تخصصی

  شما عزیزان جهت مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  و یا این فرم را تکمیل کنید تا مشاورین و کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

  آلمان کشوری قدرتمند و وسیع با فرهنگ و تاریخ غنی و جاذبه های گردشگری فراوان است. این کشور سالانه مهاجران و توریست های فراوانی را به خود جذب می کند. تحصیل دندانپزشکی در آلمان، به دلیل دانشگاه های معتبر این کشور بسیار مورد توجه است. از این رو بررسی شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کشورآلمان، اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

  شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان

  طول دوره تحصیل در رشته دندان پزشکی در آلمان، حدود ده ترم است. همچنین متقاضیان علاوه بر این ده ترم شش ماه اضافه را باید راستای اتمام تحصیل بگذرانند. پنج ترم اول رشته دندانپزشکی، دوره پیش بالینی نام دارد. در این دوره آموزش دانشجویان بر علوم طبیعی، پزشکی و مواد دندان پزشکی متمرکز است. پس از این دوره دانشجویان می توانند با موفقیت آزمون اولیه دندانپزشکی را تکمیل کنند. در ادامه روند تحصیل دندانپزشکی در آلمان، پنج ترم مطالعات بالینی وجود دارد. این پنج ترم نیز شامل سخنرانی ها، سمینارها و آموزش عملی برای افزایش اطلاعات پزشکی و مهارت های دندان پزشکی می‌باشد.

  مطالب مرتبط: مهاجرت به آلمان

  اخذ مدرک دندانپزشکی دانشگاه های آلمان

  زمانی که شما شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان را داشته باشید، در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل می شوید. با این حال باید بدانید که مدرک دندانپزشکی بعد از تکمیل موفقیت آمیز آزمون های دولتی اعطا می شود. این آزمون بعد از تخصص در جراحی دهان و دندان، ارتودنسی یا سلامت عمومی برگزار می‌شود. همچنین این دوره‌ها حدود سه یا چهار سال ممکن است طول بکشند. با این روند پس از تحصیل دندانپزشکی، می توانید وارد بازار کار دندانپزشکی آلمان شوید.

  جزئیات برنامه دندانپزشکی آلمان

  برنامه دندانپزشکی معمولا 11 ترم طول می کشد. در هر بخش ساختار یکسانی وجود دارد که با آزمون های دولتی پایان می پذیرد. در نیمه اول دوره تحصیلی( دوره پیش بالینی ) پزشکان و دندانپزشکان معمولا در کلاس های مشترکی شرکت می کنند. بعد از یک سال، دانشجویان باید در آزمون شفاهی دروس شیمی، فیزیک و زیست شرکت کنند. بعد از ترم پنجم، آزمونی برگزار می شود که علاوه بر آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی و مهارت های تکنیکی دانشجویان را هم تست می کند.

  مباحث تحصیلی در روند مطالعاتی دندان پزشکی

  تحصیل دندانپزشکی در آلمان همراه با جزيیات آموزشی بسیاری است. دانشجویان دندانپزشکی در ترم اول شکل دهی به مدل های گچی، پروتز و تاج دندان را یاد می گیرند. سپس بر روی فانتوم ( خالی کردن )، ساخت و پر کردن دندان کار می کنند. برنامه بالینی رشته دندانپزشکی بر روی پنج مبحث اصلی ارتودنسی، جراحی دندان، پروتز دندان، حفظ دندان و امراض لثه و بافت های محافظ دندان متمرکز است.

  فرایند فارغ التحصیلی از رشته دندانپزشکی آلمان

  آزمون پایانی دندانپزشکی شامل 13 درس است. قبل از اینکه بتوانید به عنوان دندانپزشک کار کنید باید دو سال دوره مقدماتی ( بخشی به صورت کار عملی و بخشی کار در بیمارستان و کلینیک های دندانپزشکی ) را تکمیل کنید. بعد از فارغ التحصیلی می توانید تخصص هایی مثل ارتودنتیست یا جراحی دهان و دندان را دنبال کنید.

  تحصیل دندانپزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

  تحصیل دندانپزشکی در آلمان خصوصا در دوره های کارشناسی عموما به زبان آلمانی می‌باشد. با این حال تحصیل دندانپزشکی در آلمان به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است. برخی از دانشگاه های آلمان که ارائه دهنده تحصیلات در این رشته به زبان انگلیسی هستند عبارتند از: دانشگاه علمی کاربردی بین المللی برلین، دانشگاه گوتینگن، دانشگاه علمی کاربردی برمن، دانشگاه علمی کاربردی مونیخ، دانشگاه بن، دانشگاه سارلند، دانشگاه هامبورگ ، دانشگاه ULM و غیره.

  شرایط ورود به رشته دنداپزشکی در آلمان

  یکی از مهم ترین و اصلی ترین مولفه های شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان ، اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان می باشد. قبل از تصمیم گیری در مورد پذیرش دندانپزشکی در کشور آلمان، باید در یکی از آزمون‌های ورودی معتبر قبول شوید. آزمون ورودی براساس برنامه درسی و برنامه زبان اصلی M-course شما است. اگر نمره درصد خوبی در دیپلم داشته باشید و بتوانید در آزمون ورودی دانشگاه (FSP) قبول شوید ، پس فرصت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان را خواهید داشت.

  پیش نیاز پذیرش دندانپزشکی آلمان

  دانش آموزانی که 12 سال تحصیلات خود را گذرانده اند، باید یک دوره مقدماتی یک ساله را به اصطلاح Studienkolleg بگذرانند، الزامات این دوره در بیشتر موارد حداقل Zertifikat B1 می باشد. پس از آن یک امتحان معروف به اسم Aufnahmeprüfung را باید پشت سر بگذارند. دوره مقدماتی یک سال به طول می انجامد و با امتحانی معروف به آزمون ارزیابی به پایان می رسد. برای ورود به دوره پایه باید در گواهی پایان مدرسه نمرات خوبی اخذ کرده باشید.

  مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

  برای دریافت پذیرش به جهت تحصیل دندانپزشکی در آلمان، مدارکی مورد نیاز است. این مدارک عبارتند از:

  • یادگیری آلمانی تا سطح B1 و امتحان B1 زبان آلمانی
  • ارسال گواهی B1 به عنوان مدرک زبان
  • ارسال مدارک تحصیلی قبلی که عموما باید ترجمه شده باشد
  • ارسال ریز نمرات تحصیلی

  دقت کنید یکی از شرایط تحصیل دندان پزشکی در آلمان، مهارت در زبان آلمانی است. شما می‌توانید با شرکت در آزمون‌های Zertifikat Deutsch یا Goethe Zertifikat B1 مدارک معتبر زبان را دریافت کنید.

  دلایل انتخاب تحصیل دندانپزشکی در آلمان

  تحصیل دندانپزشکی در آلمان یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی  به شمار می‌آید که سالانه افراد زیادی را جذب دانشگاه‌های آلمان می‎‌کند که دلایل زیر نیز به این انتخاب کمک شایانی میکنند :

  • دانشگاه‌های پیشرفته با سطح علمی بالا در سطح جهانی
  • آینده شغلی بسیار روشن بخصوص در رشته دندانپزشکی
  • کشوری پیشرفته و موفق در زمینه رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی
  • با تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان امکان کار در تمام کشور‌های اروپایی فراهم است

  شرط معدل برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان

   فرم مشاوره تخصصی

    فرم مشاوره تخصصی

    از جمله شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان، شرط معدل می باشد. در بخش های قبل به روند اخذ پذیرش اشاره کردیم که یکی از آن ها نمرات عالی در گواهی پایان مدرسه بود. منظور معدل بالا برای ورود به دانشگاه در مقطع دیپلم می باشد. شرط معدل برای تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان، داشتن حداقل ۷۵ درصد از نمره کل ارائه شده برای قبولی است. در این حالت می توان برای اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان اقدام نمود.

    شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در آلمان

    شرایط تحصیل دندانپزشکی در این کشور خاص و متفاوت از دیگر کشورها است. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در آلمان چیست؟! در این حالت باید به این نکته اشاره داشت که شرایط سنی برای مطالعات کورس های تحصیلی دندان پزشکی برای ورود اولیه بالای ۱۸ سال بودن است. در غیر این صورت نیاز به شرایط خاصی برای تحصیل نخواهد بود.

    هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان

    هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان یکی از کمترین هزینه ها در بین کشور های پیشرفته است. بیشتر دانشگاه ها شهریه ای به جز شهریه ترم و هزینه های اتحادیه دانشجویی دریافت نمی کنند. در حال حاضر ، هزینه های حداکثری 500 یورو در هر ترم در برخی از دانشگاه ها دریافت می شود. البته هزینه ها در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر است. با این وجود، کیفیت آموزش در هر دو نوع دانشگاه عالی است.

    هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان

    هزینه های تحصیل دندانپزشکی در این کشور برای دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر از دانشگاه های دولتی می باشد. در واقع شما برای حضور در دانشگاه های خصوصی باید هزینه زیادی پرداخت کنید. این هزینه برای دانشگاه های مختلف از مقدار ۲۰۰۰ یورو تا ۲۰ هزار یورو در سال متغیر است. این هزینه ها مرتبط با نوع دانشگاه ارائه دهنده رشته و مقطع تحصیلی دندان پزشکی آلمان متفاوت می باشد.

    تحصیل رایگان دندانپزشکی در آلمان

    زمانی که بحث هزینه های دانشگاه می شود، گزینه های خاصی برای متقاضیان ارائه می‌شود. دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه های تحصیلی آلمان، جهت تحصیل رایگان دندانپزشکی در آلمان اقدام نمایند. بورسیه های تحصیلی هم توسط دولت و هم توسط دانشگاه های مختلف ارائه می شود. با این حال برای تحصیل رایگان، دانشجویان باید شرایط خاصی داشته باشند. یکی از اصلی ترین آن ها داشتن معدل خوب تحصیلی است.

    دانشگاه های ارائه دهنده دندانپزشکی در آلمان

    آلمان دانشگاه های درجه یک زیادی برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی ارائه می کند. در این میان دانشگاه های بزرگی مثل دانشگاه مونیخ و برلین و دانشگاه های کوچکتری مثل دانشگاه گرایفسوالد و اسن وجود دارد.  به طور کلی 35 دانشگاه در آلمان مدرک پزشکی و 30 دانشگاه مدرک دندانپزشکی را ارائه می کنند. تمامی این دانشگاه ها نیز آموزش در بالاترین سطح را تضمین می کنند. برخی از دانشگاه ها عبارتند از:

    1. دانشگاه هایدلبرگ ( University of Heidelberg ).
    2. دانشگاه گوته فرانکفورت ام ماین ( Goethe University Frankfurt am Main ).
    3. دانشگاه گوتینگن ( University of Gottingen ).
    4. دانشگاه مونیخ ( University of Munich ).
    5. دانشگاه کلن ( Universitat zu Koln ).
    6. دانشگاه علوم پزشکی چاریته ( Charite Medical University ).
    7. دانشگاه MH هانوفر ( MH Hannover ).
    8. دانشگاه بن ( University of Bonn ).
    9. دانشگاه لایپزیگ ( University of Leipzig ).
    10. دانشگاه ورزبورگ ( University of Wurzburg ).

    تاریخ ارسال مدارک و ترم های تحصیلی دندانپزشکی در آلمان

    در بیشتر موسسات آموزش عالی، مرحله درخواست برای تحصیل در زمستان ماه سپتامبر یا اکتبر در اوایل مه آغاز می شود و در 15 ژوئیه به پایان می رسد. برای ترم تابستان که از مارس یا آوریل شروع می شود ، دوره درخواست از اوایل دسامبر تا 15 ژانویه ادامه دارد. از این رو برای درخواست پذیرش جهت تحصیل دندانپزشکی در آلمان باید این زمان ها را در نظر داشته باشید. دانشگاه های خصوصی ممکن است مهلت و زمانبندی متفاوتی داشته باشند.

    تعداد ترم‌های رشته دندان‌پزشکی در آلمان

    تحصیل رشته‌ی دندانپزشکی در کشور آلمان در بین 5 تا 6 سال یعنی 10 تا 12 ترم به طول می‌انجامد که این مدت زمان تحصیل به دو بخش 5 ترمی تقسیم می‌شود. پس از اتمام دوره اول که در مورد مسائل و دروس پایه تدریس می‌شود باید در آزمونی شرکت کنید و پس از قبولی در آزمون به مرحله بعد تحصیل برای آموزش‌های تخصصی و آزمایشگاهی و دروس عملی وارد می‌شوید، بعد از آن نیز باید یک دوره را در مراکز بهداشتی سپری کنید و پس از قبولی در امتحان نهایی میتوانید تخصص خود را انتخاب کنید.

    مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

    یکی از اصلی ترین شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، دریافت ویزای دانشجویی آلمان می باشد. مدارک خاصی برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان وجود دارد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

    • پاسپورت معتبر
    • مدارک هویتی
    • گواهی عدم سو پیشینه ترجمه شده
    • گواهی تمکن مالی
    • بیمه نامه مسافرتی
    • نامه اخذ پذیرش از دانشگاه
    • مدرک زبان

    موقعیت کار پس از تحصیل دندانپزشکی در آلمان

    کار در آلمان پس از تحصیل دندانپزشکی در آلمان، یکی از اصلی ترین نکات برای ادامه حضور در این کشور است. دانشجویانی که تحصیلات خود را به پایان می رسانند، می توانند برای ویزای جستجوی کار در آلمان اقدام نموده و به مدت ۱۸ ماه در این کشور باشند. این افراد می توانند برای موقعیت‌های کاری مختلف در زمینه دندانپزشکی اقدام نمایند. پس از یافتن کار، ویزای جستجوی کار تبدیل به ویزای کاری آلمان می شود.

    هزینه های زندگی در آلمان

    در مدت تحصیل دندانپزشکی در آلمان یکی از مهم ترین موارد، هزینه زندگی می باشد. از این رو در این بخش به بررسی هزینه زندگی در آلمان می پردازیم. هزینه ها در این کشور نسبتا مقرون به صرفه می باشد. دانشجویان بین المللی برای تامین هزینه های زندگی خود در طول تحصیل به حدود900 – 600 یورو در ماه نیاز دارند. هزینه های قابل بررسی برای دانشجویانی که در این کشور مشغول هستند عبارتند از:

    • هزینه مسکن و اقامت در آلمان ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه
    • هزینه خورد و خوراک ۱۶۸ یورو در ماه
    • هزینه حمل و نقل ۹۴ یورو در ماه
    • هزینه اینترنت و تلفن همراه ۳۱ یورو در ماه
    • هزینه شرایط مطالعاتی ۲۰ یورو در ماه
    • هزینه اوقات فراغت ۶۱ یورو در ماه
    • هزینه پوشاک ۴۲ یورو در ماه

    تحصیل در رشته های زیر مجموعه دندان پزشکی

    تحصیل دندانپزشکی در آلمان زیر شاخه های آموزشی خاصی دارد. به طور مثال می توانید برای تحصیل در رشته پروتز دندان در آلمان اقدام نمایید. دانشجویان می توانند حتی برای تحصیل در دوره های فلوشیپ دندان پزشکی در آلمان هم اقدام کنند. با این حال دوره های تحصیلی که دانشجویان توجه ویژه ای به آن ها دارند عبارتند از:

    • دندانپزشکی زیبایی
    • دندانپزشکی لیزر
    • دندانپزشکی ایمپلنت
    • دندانپزشکی پروتو

    برای تحصیل دندانپزشکی و علوم پزشکی در دانشگاه‌های آلمان شرایط به خصوصی وجود دارد. به همین دلیل اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید باید شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان را مورد بیشتر بررسی قرار دهید. اگر بخواهید در این مسیر موفق شوید می توانید به مشاوران موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی دارای نمایندگی معتبر در شهر های شیراز، تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و رشت می باشد.

     فرم مشاوره تخصصی

      فرم مشاوره تخصصی

      حتما بخوانید:  تحصیل در دانشگاه بیلفلد آلمان

      مطالب مرتبط

      دیدگاهتان را بنویسید

      نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.