071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در کویت

تحصیل در کویت

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

با توجه به توضیحات این مقاله در خصوص تحصیل در کویت و همچنین شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور مشاورین موسسه حقوقی میرداماد در دفاتر تهران و شیراز با تمام وجود تلاش می کنند که مسیر درست تر را به شما عزیزان معرفی نمایند. در صورت تمایل می توانید با موسسه تماس حاصل فرمایید.

شرایط تحصیل در کویت و اعزام دانشجو

کویت میراث تاریخی و سنت های بسیار غنی دارد و می توان با تحصیل در این کشور اطلاعات بسیار زیادی به دست آورد و چیزهای زیادی آموخت.شاید معروفیت کشور کویت به خاطر جنگ و حمله ی عراق در دهه 90 میلادی باشد، اما باید گقت که تا کنون تا حد زیادی بازیابی و ترمیم شده است و هم اکنون به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان، با استاندارد های زندگی بالا به حساب می آید. بر خلاف مساحت کمش، کویت چیزهای زیادی برای عرضه به دانشجویان بین المللی دارد.

اگر میخواهید در کشور کویت به تحصیل مشغول شوید، اول از هرچیز باید تصمیم بگیرید که کدام دانشگاه برای شما مناسب تر است. باید قبل از سفر به این کشور ویزای دانشجویی دریافت کنید برای درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه، روندی که باید طی کنید با توجه به دانشگاهتان می تواند متفاوت باشد اما به طور معمول می بایست این مراحل را پشت سر گذاشت. به وب سایت دانشگاه مراجعه نمایید و درخواست پذیرش خود را ثبت کنید. دانشجویان بر مبنای دیپلم دبیرستان و مدارک قبلی خود و نمره آزمون زبان مورد بررسی قرار میگیرند. نمرات آزمون زبان باید مربوط به 2 سال اخیر باشند.

دانشجویانی که نمره زبان در هیچ کدام از آزمون های معتبر را نداشته باشند (آیلتس و یا تافل) باید در آزمون زبان خود دانشگاه شرکت نمایند. پس از آن می بایست مدارک مورد نیاز پذیرش را جمع آوری کرده و برای دانشگاه مد نظرشان ارسال نمایند. لیست مدارک در سایت دانشگاه ها موجودند. پس از آن صحت مدارک شما مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که در مدارکتان مشکلی وجود نداشته باشد با درخواست شما موافقت می گردد.

ویزاهای اخذ شده

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های کویت

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کویت، مدارکی که به آنها احتیاج خواهید داشت ممکن است با توجه به دانشگاهتان متفاوت باشند اما مواردی که بین دانشگاه ها مشترک اند شامل موارد زیر می شوند:

 • کپی پاسپورت معتبر کویت
 • کارت شناسایی
 • نامه درخواست پذیرش (رشته شما در آن مشخص شده باشد)
 • اگر رشته شما در نامه پذیرشتان مشخص نشده باید از جانب مدرسه نامه معتبری دریافت نمایید که رشته ای که قصد تحصیل آن را دارید در آن ذکر شده باشد.
 • کپی ریز نمرات و مدارک قبلیتان (دو مدرک آخری که اخذ کرده اید): برای مقطع کارشناسی ارائه مدرک دیپلم دبیرستان، برای مقطع ارشد مدرک دیپلم و کارشناسی، و برای مقطع دکتری مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی
 • گواهی معادل سازی مدارکتان: اگر مدارک تحصیلی قبلی خود را از کشور دیگری غیر از کویت دریافت کرده اید باید آنها را با سیستم آموزشی کویت تطبیق داده و با مراجعه به وزارت تحصیلات عالی، آن مدارک را معادل سازی کنید.
 • سند تطبیق و معادل سازی دیپلم دبیرستان
 • برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید تاییدیه ای از دانشگاه بگیرید که نشان دهد دروس آنلاین یا غیر حضوری ای ندارید.
 • گواهی امنیت اجتماعی دریافت شده از موسسه امنیت اجتماعی کویت
 • چند قطعه عکس که اخیرا گرفته شده باشند.
 • پرداخت هزینه دانشگاه

مدرک زبان معتبر مثل تافل و آیلتس با نمره آزمون تعیین سطح زبان که خود دانشگاه ها برگزار می کنند. اگر هر کدام از مدارک و یا اطلاعاتی که وارد می نمایید اشتباه یا غیر دقیق باشند بدیهی است که درخواست شما رد خواهد شد.

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های کویت

 

شرایط پذیرش و تحصیل در کویت لیسانس و کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی در دانشگاه ها، موسسات آموزشی و کالج های فنی کویت تدریس می شوند و اخذ مدرک کارشناسی مشروط بر به اتمام رساندن تعداد مشخصی واحد و برنامه درسی خاصی است و معمولا 3 سال اتمام آن طول می کشد/ دانشگاه های معتبر کویت در شهر های کویت ادلیه، مشرف و برخی دیگر از نقاط کشور قرار گرفته اند. بعضی از دانشگاه های بین المللی نیز قسمتی را به دانشجویان مقطع کارشناسی کویت اختصاص می دهند.

رشته هایی که برای این مقطع تحصیلی در کشور کویت وجود دارند بسیار متنوع اند و شامل علوم طبیعی، علوم اجتماعی، حقوق، مهندسی، هنر، تجارت، مدیریت، مدیریت بحران، امنیت، بازاریابی اقتصاد و همه ی زیر شاخه های رشته های ذکر شده می باشد. اگر قصد تحصیل در این مقطع را دارید باید دیپلم دبیرستان و یا هر مدرکی که معادل آن باشد را دریافت کرده باشید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کویت به دانشجویان تجربه آموزشی منحصر به فردی اعطا می کند.

کویت رشته ها و برنامه های درسی بسیار خوب و تجهیزات مدرن و با تکولوژی بالایی دارد. متخصصین رشته های مختلف در دانشکده ها به دانشجویان در کسب مهارت های لازم در رشته های تحصیلیشان کمک می کنند و به آنها قدرت تحلیل و منتقدانه فکر کردن را آموزش می دهند. بیرون از محیط کلاس و دانشگاه، دانشجویان غرق در سبک زندگی عربی می شوند و در مورد تفاوت های فرهنگی تجربه کسب می کنند.

در مقطع کارشناسی دانشجویان رشته ها و برنامه های درسی ای مثل بازاریابی، اقتصاد، ارتباطات، رهبری، فناوری اطالاعات، علوم کامپیوتر را انتخاب می کنند. انتخاب های دیگری نیز در این مورد وجود دارند. علاوه بر آن، دانشگاه ها ظرفیت و انعطاف زیادی برای برنامه ریزی دروس به خرج می دهند و دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت، تمام وقت و یا آنلاین به تحصیل بپردازند. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارند می بایست مدرک کارشناسی خود را به دانشگاه ارائه دهند.

پذیرش و تحصیل در کویت دکتری

دانشجوی متقاضی اخذ پذیرش در مقطع دکتری باید شرایطی را داشته باشد، فرد متقاضی باید دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه ها و یا موسسات اموزشی معتبر باشد. اگر در جایی غیر از دانشگاه کویت تحصیل کرده باشید می بایست در یک یا چند آزمون دانشگاهی و اکادمیک که بسته به رشته تحصیلیتان متفاوت است شرکت کنید و نمره قبولی کسب نمایید. نتایج این ازمون ها مشخص می کنند که دانشجوی متقاضی برای تحصیل در مقطع دکتری از لحاظ آکادمیک را دارد یا خیر.

دانشجوی متقاضی باید در زبانی که رشته مد نظرش به آن زبان تدریس می شود تسلط کافی داشته باشد. اکر دانشجو بخواهد در رشته ای تحصیل کند که به زبان عربی تدریس می شود علاوه بر زبان عربی باید به یک زبان دیگر که توسط دانشگاه معین میگردد تسلط داشته باشد. حداقل نمره ای که باید در آزمون ها و مدارک زبان کسب کرده باشید توسط دانشگاه تعیین می گردد. فرد متقاضی در صورتی که در جایی مشغول به کار باشد باید رضایتنامه ای از محل کارش داشته باشد که نشان دهد اعتراضی مبنی بر تحصیل و یا مهاجرت شما وجود ندارد و مشکلی از این بابت پیش نخواهد امد.

پذیرش و تحصیل در کویت دکتری

متقاضی باید شرایط دیگری که توسط دانشگاه محل تحصیلش برای او در نظر گرفته شده است را بپذیرد و ان را به انجام برساند. دانشجو باید در طول مدت زمانی که از جانب دانشگاه تعریف می شود ثبت نام کند و اگر در طی این مدت ثبت نام به عمل نیاورد، دانشجوی انصرافی به حساب خواهد امد. دانشجو باید بعد از اتمام دروس دانشگاه، در یک آزمون جامع نهایی شرکت کند و نمره خاصی را کسب کند. این آزمون به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود. هر دانشجو 2 بار فرصت خواهد داشت که در این آزمون شرکت کند و اگر بعد از2 بار موفق به قبولی در آزمون نشود، دانشجو از دوره دکتری حذف خواهد شد.

کالج ها و دانشگاه های معتبر و برتر کویت

لیست دانشگاه های کویت:

 • دانشگاه کویت در شهر کویت
 • دانشگاه علوم و فناوری خلیج در شهر مشرف
 • دانشگاه آمریکایی کویت در شهر کویت
 • کالج استرالیایی کویت در شهر کویت
 • دانشکده مدیریت ماستریخت کویت در شهر داسما
 • دانشگاه آزاد عرب در الجبریه
 • دانشگاه بین المللی حقوق کویت در شهر کویت
 • کالج باکس هیل کویت در شهر کویت
 • کالج فنی کویت
 • کالج الجونکوین در کویت

هزینه تحصیل در کویت

به عنوان یک دانشجوی بین المللی ممکن است سوالهای زیادی در مورد هزینه های تحصیل و زندگی در کشور کویت در ذهن خود داشته باشید. به طور کلی باید گفت که هزینه های زندگی در این کشور تا حد بسیار زیادی بستگی به دانشگاه محل تحصیل و سبک زندگیتان خواهد داشت. شهریه های دانشگاه خصوصی از دانشکاه های دولتی متفاوت است و مبلغ آن بستگی به رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی شما دارد. در هر صورت باید بابت هر واحد مقدار مشخصی پرداخت کنید. شهریه ها به طور میانگین حدودا از 1000 تا 15000 دلار آمریکا متفاوت خواهند بود.

هزینه تحصیل در کویت

برای محل زندگیتان در کویت سه انتخاب خواهید داشت: خوابگاه ها و یا مجتمع های دانشجویی، منزل شخصی که هزینه بر تر خواهد بود، زندگی با خانواده های کویتی! در کویت، اجاره ها بین 180 تا 540 دینار کویت در ماه خواهند بود. این هزینه به مکان آپارتمان نوع آن و امکاناتش بستگی خواهد داشت. زندگی در شهر های بزرگتر گران تر و در شهرها و روستا ها کم هزینه تر می باشد. سایر هزینه های تخمین زده شده در ماه به صورت متوسط به این شکل می باشند:

 • هزینه های غذا: 139 تا 295 دلار
 • رفت و امد 40 تا 135 دلار
 • پوشاک 26 تا 97 دلار
 • تفریح و ورزش 59 تا 207 دلار
 • به طور میانگین در ماه یک دانشجو بین 708 تا 1000 دلار باید هزینه کند.

لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی نمیتوانند با استفاده از ویزای دانشجویی خود در کشور کویت کار کنند.

بورسیه تحصیل در کویت

تحصیل در رشته مورد علاقه تان در کویت هزینه های زیادی در بر دارد؛ اما خبر خوب این است که گزینه های بسیاری برای بورسیه های آکادمیک موجود است. بورسیه تحصیلی کامل تکنولوژی، هر دانشجو می تواند درخواست کند و به صورت کامل تامین مالی می شود.برنامه بورسیه Edoofa، این برنامه به دانشجویان لایق کمک می کند تا بورسیه را دریافت کنند. این بورسیه فرصتی را برای درآمد آنلاین پاره وقت و کارآموزی فراهم می کند. مقامات در طول سال تحصیلی با آنها در ارتباط هستند.

کمک های پژوهشی ICGEB برای کشورهای عضو، ICGEB یا مرکز بین المللی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی، بورسیه را به دانشجویان را برای انجام پروژه های تحقیقاتی در زمینه مراقبت های بهداشتی، علوم پایه، انرژی زیستی، بیوتکنولوژی کشاورزی و صنعتی ارائه می دهد. دانشجویان از کویت، عربستان سعودی، اردن، ایران، مصر، قطر، عراق و سایر کشورهای عضو ICGEB می توانند از این کمک هزینه استفاده کنند.

بورسیه تحصیلات تکمیلی GUST در دانشگاه گلف برای علوم و فن آوری در کویت، بورس تحصیلی به طور کامل تامین می شود و برای برنامه های تحصیلی کارشناسی ارشد و Ph.D. است. این بورسیه به طور انحصاری برای زبان آموزان کویتی است. بورسیه Think Big، 2018، دانشگاه بریستول این طرح جدید را راه اندازی کرده است. برای متقاضیان بین المللی، 52 بورس تحصیلی برای دوره های کارشناسی و برنامه های تحصیلات تکمیلی در دسترس است. دانشگاه بیرمنگام، این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی از جمله کویتی ها، مجموعه ای از کمک هزینه های تحصیلی را ارائه می دهد.

برنامه بورس تحصیلی تابستانی GUST برای UMSL و FIU، این بورسیه برای کمک به دانشجویان درخشان GUST و با کمک فرصت های تحصیلی و منافع شخصی از طریق تحصیلات بین المللی پایه گذاری شده است. بورسیه های تحصیلی توسط دانشگاه لیورپول، دانشجویان می توانند از بورسیه های بین المللی بر اساس وضعیت شهریه استفاده کنند.

سوالات متداول درباره شرایط تحصیل در کویت

چگونه می توانم پذیرش از یکی از دانشگاه های کویت را دریافت نمایم؟

برای تحصیل در کویت در ابتدا باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده، سپس فرم درخواست خود را به صورت کامل و دقیق تکمیل نمایید. مدارک خواسته شده را همراه با درخواست خود ضمیمه کرده و ارسال نمایید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کویت چیست؟

 • کپی از پاسپورت و مدارک هویتی
 • ارسال نامه درخواست
 • عکس 
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • رزومه علمی
 • گواهی معادل سازی مدرک تحصیلی خود
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت جسمی و روحی

چند دانشگاه در کویت وجود دارد؟

هم اکنون 17 دانشگاه در کویت به رسمیت شناخته شده است و این دانشگاه ها دانشجویان دختر را نیز پذیرش می کنند. 

آیا من هم می توانم در کویت تحصیل کنم؟

اگرچه کویت یک مقصد تحصیل محبوب در خارج از کشور نیست، اما تحصیل در دانشگاه های کویت به عنوان یک دانشجوی بین المللی برای همه امکان پذیر است و به ویزای دانشجویی احتیاج دارید.

برترین دانشگاه های کویت کدامند؟

 • دانشگاه کویت در شهر کویت
 • دانشگاه علوم و فناوری خلیج در شهر مشرف
 • دانشگاه آمریکایی کویت در شهر کویت
 • کالج استرالیایی کویت در شهر کویت
 • دانشکده مدیریت ماستریخت کویت در شهر داسما
 • دانشگاه آزاد عرب در الجبریه
 • دانشگاه بین المللی حقوق کویت در شهر کویت
 • کالج باکس هیل کویت در شهر کویت
 • کالج فنی کویت
 • کالج الجونکوین در کویت

هزینه تحصیل در کویت چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های کویت بسیار متغییر است و بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شما دارد. ممکن است هزینه ای حدود 1000-15000 دلار آمریکا را در بر داشته باشد.

آیا دانشجویان بین المللی اجازه کار حین تحصیل را در کویت دارند؟

خیر، متاسفانه در حالت کلی دانشجویان بین المللی با داشتن ویزای تحصیلی در کویت اجازه کار پاره وقت حین تحصیل را ندارند. دانشجویان مهاجران فقط می توانند به عنوان کارورز یا کارآموز در شرکت هایی که قانونی مجاز به استخدام دانشجویان برای برخی از برنامه های دانشجویی هستند، کار کنند.

آیا می توانم با تحصیل در کویت از بورسیه تحصیلی این کشور نیز استفاده نمایم؟

بله، شما می توانید در صورتیکه شرایط لازم را داشته باشید، برای دریافت بورسیه تحصیلی این کشور اقدام نمایید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما از طریق شماره های ذکر شده در سایت ارتباط برقرار نمایید.

کویت برای تحصیل دانشجویان بین الملل چقدر امن است؟

کویت مکان امنی برای تحصیل دانشجویان بین الملل است، میزان جرم و جنایات نسبتاً کم است و احتمال آسیب دیدن خارجی ها به هر طریقی یا حمله به آنها بسیار بعید است. با این وجود، آنچه باعث می شود کویت به کشوری ناامن شهرت پیدا کند، خطرات تروریسم است.

آیا کویت کشوری گران است؟

 • هزینه های ماهیانه خانواده چهار نفره: 2764 دلار آمریکا بدون اجاره 
 • هزینه ماهانه زندگی یک نفره: 740 دلار آمریکا بدون اجاره

آیا تحصیل در کویت به ویزا نیاز دارید؟

متقاضیان تحصیل در کویت باید برای دریافت ویزا اقدام نمایند؛ مگر اینکه از یکی از کشورهایی باشند که از قوانین دریافت ویزا معاف باشند. متقاضیان ایرانی برای تحصیل در کشور کویت باید برای دریافت ویزای این کشور اقدام نمایند.

آیا دانشگاه های کویت مورد تایید وزارت بهداشت ایران است؟

خیر، هیچ یک از دانشگاه های کویت مورد تایید وزارت بهداشت ایران در لیست اعلام شده سال 2020-2021 نمی باشد.

شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه های کویت چیست؟

دانشجویانی که مایل به تحصیل رشته پزشکی در کویت باشند، باید دارای مدرک تحصیلی Major Science یا معادل آن باشند.

اگر می خواهید در حین تحصیل شرایط ویزای کار کویت را داشته باشید، مشاورین موسسه میرداماد می توانند شما عزیزان را در این راستا راهنمایی کنند.

نظرات کاربران

 • توسط سارا
  تاریخ: دی 30, 1398
  نفر
  نفر

  سلام کشور کویت به تابعیت های دیگر در چه صورتی پاسپورت می دهد؟

  • توسط مهدی کیوانی
   تاریخ: دی 30, 1398
   نفر
   نفر

   با سلام و عرض ادب
   شما از طریق های مختلفی می توانید برای اقامت کویت اقدام نمایید.

 • توسط رضا
  تاریخ: خرداد 18, 1399
  نفر
  نفر

  سلام و عرض ادب من فوق لیسانس حقوق خصوصی از دانشگاه آزاد هستم برای دکتری حقوق بین الملل در کویت چطور میتونم بورس شم؟

  • توسط مهدی کیوانی
   تاریخ: خرداد 19, 1399
   نفر
   نفر

   سلام
   متاسفانه در حال حاضر کشور کویت برای ارائه ویزاب ه ایرانیان سختگیری های زیادی را اعمال کرده است. به شما توصیه می کنیم کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را با ما در میان بزارید