071-91009294  | 021-88724227  |

تحصیل در هلند 2019

تحصیل در هلند 2019

تحصیل در هلند 2019

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

تعدادی از دانشگاه های برتر جهان در هلند قرار دارند که هر ساله پذیرای تعداد زیادی از علاقمندان تحصیل در خارج از کشور و در رشته های مختلف، می باشد. در حال حاضر حدود چندین هزار دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در هلند هستند و این آمار هر ساله افزایش می یابد. در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی میرداماد شرایط بورسیه و همچنین هزینه تحصیل در هلند 2019 را مورد بررسی قرار خواهند داد.

شرایط ادامه تحصیل در هلند 2019

آموزش عالی در هلند با رویکرد بین المللی و کیفیت بالایش شناخته شده است. این کشور یکی از بزرگترین کشورهای مطرح قاره اروپا در ارایه‌ی دوره های دانشگاهی به زبان انگلیسی است و تحصیل در هلند برای مهاجرین بسیار جالب است. آموزش عالی هلند توضیح داده شد. پس از اتمام HAVE یا VOW، دانش آموزان در هلند می توانند در یک دانشگاه تحقیقاتی یا دانشگاه علوم کاربردی برای کسب مدرک لیسانس (HBO یا W.O)، مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک دکترا ادامه تحصیل دهند.

سال تحصیلی دانشگاه های هلند و hogescholen در ماه سپتامبر آغاز می شود و تا پایان ماه ژوئن سال بعد ادامه می یابد. سال به دو ترم تقسیم می شود، که ترم دوم در اوایل فوریه آغاز می شود. همچنین یک تعطیلات دو هفته ای برای کریسمس و سال نو وجود دارد. سیستم هلندی تفاوت چندانی با سیستم آموزشی اروپایی ندارد و بنابراین مقاطع زیر در این کشور موجود است:

 • مدرک کارشناسی
 • مدرک کارشناسی ارشد
 • دکترا
 • پژوهش‌های بعد از اخذ مدرک دکترا

همانند بسیاری از سیستم های آموزشی اروپایی، حجم مطالعه در هلند در ECTS (انتقال و ذخیره واحدهای درسی اروپایی) سنجیده می شود. در صورتی که با طرح ECTS آشنا نیستید، برنامه‌ی آموزشی دانشجویان زمان معینی دارد که دانش آموزان به طور متوسط در این زمان باید به اهداف برنامه‌ی درسی برسند. این برنامه‌ها شامل کنفرانس‌ها، سمینارها، تکالیف، کارهای آزمایشگاهی، مطالعات مستقل و امتحانات هستند.

سیستم واحدهای درسی ECTS برای مقایسه / ارزیابی دانشگاه ها، برنامه ها، ماژول‌ها، دوره ها، پایان نامه ها و حتی مدارک تحصیلی دانشجویان استفاده می شود. انتقال واحد تنها پس از اتمام دوره / برنامه انجام می شود. سیستم رتبه دهی دانشجویان در دانشگاه‌های هلند از 1 (بسیار ضعیف) تا 10 (ممتاز) است.

5/5 حداقل امتیاز برای قبولی در دروس است. در حالی که این رتبه ها از 1 تا 10 است، اما امتیازهای 1 تا 3 و 9 و 10 به ترتیب داده نمی شوند. لطفا توجه داشته باشید که نمرات مورد نظر به نوع برنامه یا تحصیلات شما بستگی دارد. به طور مثال، به طور متوسط 5/7 برای یک دانشجوی کارشناسی ارشد عالی است اما برای دکترا امتیاز خوبی نیست.

قوانین و شرایط پذیرش از دانشگاه های هلند 2019

اگر قصد تحصیل در هلند را دارید و می خواهید برای شروع درخواست دهید، باید شرایط دانشگاه های هلند را بدانید، بنابراین می توانید این الزامات را مطابق با شرایط دانشگاه فراهم کنید و واجد شرایط پذیرش در دانشگاه شوید. در این مقاله در مورد این الزامات و مهلت ارسال درخواست پذیرش بحث خواهد شد. اولین و مهم ترین چیزی که باید بدانید این است که هر دانشگاه پیش‌نیازها و شرایط خاصی دارد و این موارد بین دانشگاه ها متفاوت است. همچنین، شرایط پذیرش بستگی به برنامه‌ی تحصیلی مورد نظر شما دارد که هر کدام شرایط خاصی را می‌طلبند.

قوانین و شرایط پذیرش از دانشگاه های هلند 2019

بنابراین، برای پذیرش در برنامه آموزش عالی، ابتدا باید با دانشگاهی که این برنامه را ارائه می دهد، تماس بگیرید. آنها می توانند توضیحات مربوط به برنامه‌ی مورد نظرتان را دقیق و با جزییات شرح دهند. با این حال، برخی پیش نیازهای اصلی در تمام دانشگاه‌ها یکسان است. بنابراین این مقاله سوالات شما را بی پاسخ نخواهد گذاشت و در ادامه در مورد الزامات کلی ورود به دانشگاه‌های هلند توضیح خواهد داد.

پیشنیاز اصلی پذیرش در رشته‌ای در مقطع کارشناسی، داشتن دیپلم دبیرستان در سطحی قابل قبول است. این سطح توسط خود دانشگاه تعیین می‌شود. در بعضی رشته‌های محبوب، ظرفیت دانشگاه کم است که معمولا سهمیه بندی می شود. همچنین برای برخی رشته‌های تحصیلی – به عنوان مثال هنر – هر دانشگاهی شروط دیگری را به قوانین اصلی اضافه می‌کنند.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، باید حداقل مدرک لیسانس یا مدرک معادل آن را داشته باشید. اگر می دانید کدام دیپلم، مورد نظر دانشگاه انتخابی شما است می توانید در وبسایت Nuffic دیپلم خود را با آن مدرک مقایسه کنید. اگر قرار است در دانشگاه به زبان هلندی تحصیل کنید، باید میزان تسلط خود در زبان هلندی را مشخص کنید. برای انجام این کار، شما باید در هر یک از امتحانات زیر شرکت کنید و نتایج را به آنها ارائه دهید:

 • Certificaat Nederlands alres Vreemde Taal
 • (مدرک زبان هلندی به عنوان زبان خارجی): ممکن است نتایجی را در Profile Taalvardigheid Hoger Onderwijs یا Academische Taalvardigheid Profiel ارایه دهید.
 • (Nederlands als tweede taal) (هلندی به عنوان زبان دوم)

اگر قرار است به زبان انگلیسی تحصیل کنید، مهم است که بتوانید به خوبی به زبان انگلیسی صحبت کنید، بخوانید و بنویسید. شما باید در یک آزمون زبان انگلیسی شرکت کنید. آیلتس و تافل به طور کلی پذیرفته شده اند، اما ممکن است دانشگاه‌ها آزمون های دیگری را قبول داشته باشند.

نمرات قابل قبول برای آزمون تافل حداقل 550 (در آزمون کتبی) یا 213 (در آزمون الکترونیکی) است. برای آزمون آیلتس حداقل نمره‌ی 6 مورد نیاز است. شما می توانید شرایط لازم دانشگاه‌ها در مقاطع موردنظرتان را از پایگاه داده برنامه های آموزشی بین المللی پیدا کنید. گاهی اوقات شما هنوز برای برنامه انتخابی خود واجد شرایط نیستید، اما با کمی آمادگی اضافی مطمئنا شرایط لازم را پیدا می‌کنید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی و دانشجویی هلند 2019

هلند یک منطقه‌ی در حال رشد در حوزه‌ی ارایه‌ی دوره‌های تحصیلاتی در سطح بین المللی است که دانشگاه های بسیاری با رتبه‌‌ های برتر جهان را در خود جای داده و روند اخذ روادید دانشجویی بسیار ساده و روشنی دارد. مثل بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روند اخذ ویزای دانشجویی هلند بسته به اینکه کشور شما بخشی از اتحادیه اروپا است یا خیر متفاوت است.

اگر دانشجو از کشوری غیر از کشورهای شهروندی اتحادیه‌ اروپا و غیر اروپایی باشد، پروسه‌ی ویزای دانشجویی هلند به این صورت است، شروط کسب مجوز اقامت در استان‌ها، به طور رسمی با عنوان Machotging tot Voorlopig Verblijf شناخته می‌شوند که به آن اجازه ورود به هلند نیز گفته می‌شود. دانشگاه میزبان به نمایندگی از دانشجو M.V.V را انجام می‌دهد.

M.V.V اجازه ورود به کشور را برای یک دوره‌ی شش ماهه صادر ‌می‌کند. بیشتر دوره ها در دانشگاه ها به مدت 1 تا 4 سال طول می کشد، M.V.V ناکافی است. از این رو V.V.R نیز باید انجام شود. پس از ورود به کشور، شما باید برای V.V.R یا اجازه اقامت درخواست دهید. V.V.R نیز توسط دانشگاه میزبان انجام می‌شود. V.V.R تنها برای اهداف تحصیلی قابل استفاده است و تنها برای مدت زمانی که دانشجو در آن قید کرده معتبر است. شرایط دیگری نیز وجود دارد که اعتبار V.V.R را تامین می‌کند. و این امر در حالی اتفاق می‌افتد که دانشجو با نمرات خود در طول مدت برنامه‌ی درسی 50٪ از اعتبار سیستم انتخاب واحد خود را ذخیره کرده باشد.

همانطور که هلند بخشی از اتحادیه اروپا است، دانشجویان بین المللی از اتحادیه اروپا یا EEA امتیازات خاصی دارند و پیش‌نیاز های پذیرش آنان در دانشگاه با سایر دانشجویان خارجی فرق دارد. آنها برای تحصیل در هلند به MVV و VVR نیاز ندارند. چنین دانشجویانی کافی است به سادگی از دانشگاه میزبان خود درخواست پذیرش کنند که دانشگاه درخواست آنان را در اداره مهاجرت ثبت می‌کند. برای دانشجویان ایالات متحده آمریکا، کانادا، ایالت واتیکان، موناکو، کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند، فقط یک VVR مورد نیاز است. برای دریافت موفقیت آمیز ویزای دانشجویی هلند، باید این مدارک را حتما ارسال کنید:

 • پاسپورت معتبر
 • اثبات مولفه‌های مالی کافی، تایید اینکه شما در طول اقامت قادر به حمایت مالی از خود خواهید بود که این امر شامل انتقال وجوه، صورت حساب بانکی و بورسیه تحصیلی است.
 • نامه ای از دانشگاهی که انتخاب کرده اید که مبنی بر تایید پذیرش یا ثبت نام شما در دانشگاه است.
 • اثبات پرداخت تمام هزینه های قانونی مورد نیاز

بیمه درمانی: به عنوان بخشی از شرایط اخذ ویزای دانشجویی هلند، دانشجویان در صورت لزوم باید بیمه های سلامت معتبری برای پرداخت هزینه های پزشکی خود در هلند داشته باشند. برای دانشجویان غیر از اتحادیه‌ی اروپا، غیر اروپایی و دانشجویان سوئیس، کارت بیمه سلامت اتحادیه اروپا کافی خواهد بود. مدارک لازم دیگر عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • دو قطعه عکس رسمی
 • گواهی تولد
 • رونوشت های علمی

بورس های تحصیلی هلند 2019

بورس و کمک هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان بین المللی خارج از منطقه اقتصادی اروپا (European Economic Area (EEA است که می خواهند مدرک لیسانس (کارشناسی) یا فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) خود را در دانشگاه های هلند بگیرند. کمک هزینه تحصیلی به 5000 یورو می رسد که شما این مبلغ را در اولین سال تحصیلی خود دریافت خواهید کرد.

دانشگاه های هلندی در تعدادی از برنامه های تحصیلی شرکت می کنند که توسط بورس تحصیلی اراسموس ماندوس تامین مالی می شوند. بورس های تحصیلی به دانش آموزان بین المللی اجازه می دهند تا برنامه تحصیلی شرکت کننده در اراسموس ماندوس را در هلند دنبال کنند.

برنامه بروس تحصیلی برتر دانشگاه لیدن (LExS) برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا یا خارج از منطقه اقتصادی اروپا باز است تا برنامه های تحصیلی برای مدارک MA، MSc (هر دو معادل کارشناسی ارشد) و LL.M (معادل مدرک دانشگاهی حقوق) که در دانشگاه لیدن پیشنهاد می شود را دنبال کنند. کمک هزینه تحصیلی 10،000 یورو از شهریه دانشگاه، 15،000 یورو از شهریه دانشگاه، یا کل هزینه تحصیل منهای هزینه خانه می باشد.

بورس های تحصیلی هلند 2019

دانشگاه ماستریخت بورس تحصیلی بالقوه UM را به دانشجویان با استعداد خارج از EEA (منطقه اقتصادی اروپا) پیشنهاد می دهد تا هر برنامه کارشناسی ارشد UM یا برنامه فارغ التحصیلی برای متخصصان حرفه ای (professionals) پیشنهاد شده در دانشگاه، به جز مدرسه تجارت یا اقتصاد، را دنبال کنند. کمک هزینه تحصیلی شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی ماهانه، بیمه و هزینه های ویزا را پوشش می دهد.

برنامه کمک هزینه تحصیلی رادبود، به تعدادی از دانشجویان با استعداد خارج از EEA فرصت دریافت یک بورس تحصیلی برای دنبال کردن برنامه کامل مدرک کارشناسی ارشد آموختگی انگلیسی در دانشگاه رادبود در شهر نیمیخن (Nijmegen) را پیشنهاد می دهد. کمک هزینه تحصیلی مبلغی نیست که شما در حساب بانکی خود دریافت خواهید کرد، بلکه بخشی از شهریه دانشگاه را جبران می کند. هزینه تحصیل در سطح یک دانشجوی EEA متقبل خواهد شد. علاوه بر این، بورس تحصیلی رادبود همچنین هزینه هایی مانند ویزا، اجازه اقامت، بیمه درمانی و بیمه مسئولیت را پوشش می دهد.

بورس تحصیلی برتر دانشگاه اوترخت به تعدادی از دانشجویان ممتاز فرصت دنبال کردن یک مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در تعدادی زمینه های انتخابی در دانشگاه اوترخت پیشنهاد می دهد. کمک هزینه تحصیلی برتر دانشگاه اوترخت می تواند به عنوان شهریه تحصیل یا شهریه تحصیل به اضافه 11 یورو هزینه های زندگی اعطا گردد.

کمک هزینه تحصیلی صندوق Erik Bleumink معمولا برای هر دوره 1 ساله یا 2 ساله برنامه مدرک کارشناسی ارشد پیشنهاد شده در دانشگاه گرونینگن اعطا می شود. این کمک هزینه تحصیلی، شهریه تحصیل به اضافه هزینه های مسافرت بین المللی، امرار معاش، کتاب ها، و بیمه درمانی را پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه دلفت هلند 2019

دانشگاه صنعتی دلفت تعدادی برنامه های کمک هزینه تحصیلی برتر را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. بورس تحصیلی Just us & Louise van Efren یکی از آن برنامه هاست و هدف آن حمایت مالی دانشجویان کارشناسی ارشد برتر بین المللی مایل به تحصیل در دانشگاه صنعتی دلفت است. کمک هزینه تحصیلی یک بورس کامل است – شهریه های تحصیل و مستمری روزانه برای مخارج زندگی را پوشش می دهد.

بورس های تحصیلی برتر آمستردام به دانشجویان با استعداد استثنایی خارج از اتحادیه اروپا کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند تا برنامه های واجد شرایط کارشناسی ارشد پیشنهادی در دانشگاه آمستردام را دنبال کنند. بورس AES یک کمک هزینه کامل 25،000 یورویی است که هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش می دهد.

بورس تحصیلی دانشگاه توئنته کمک هزینه های تحصیلی هم برای دانشجویان برتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و هم برای غیر آن است، که برای برنامه فارغ التحصیلی (کارشناسی ارشد) در دانشگاه توئنته است. مبلغ کمک هزینه تحصیلی از 6،000 یورو تا 25،000 یورو برای یک سال است.

برنامه کمک هزینه تحصیلی دانشگاه آزاد آمستردام  به دانشجویان با استعداد خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا یک فرصت منحصر بفرد پیشنهاد می دهد تا مدرک کارشناسی ارشد در برنامه های انتخابی دانشگاه آزاد آمستردام را دنبال کنند. این کمک هزینه تحصیلی 15،000 یورو به دانشجویان اعطا می کند که هزینه شهریه برای دانشجویان خارج از منطقه اقتصادی اروپا را پرداخت می کند.

دانشگاه لاهه به دانشجویان بین المللی ممتاز که مایل به دنبال کردن دوره کارشناسی خود در این دانشگاه هستند، کمک هزینه های تحصیلی پیشنهاد می دهد. در هر 5،000 یورو، بورس تحصیلی تقریبا دو-سوم کل شهریه سال اول دانشگاه را پوشش می دهد و فقط یک بار اعطا می گردد.

هزینه های تحصیل در هلند 2019

هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در ساکسون 7،800 یورو برای دوره های لیسانس و یورو 8000 – 11،000 برای دوره های کارشناسی ارشد دانشگاهی می باشد. دانشجویان بسته به کشور مبداءشان بین 2000 تا 20،000 یورو برای یک سال تحصیلی پرداخت خواهند کرد. آنها همچنین می توانند برای هزینه اقامت هلند، غذا و بیمه درمانی 1050 یورو صرف کنند. هنگام تحصیل در هلند برای کاهش هزینه ها، دانشجویان می توانند بورس تحصیلی یا شغل نیمه وقت پیدا کنند.

دانشگاه های دولتی هلند دارای دو نوع هزینه های تحصیلی، قانونی و نهادی هستند. هزینه های قانونی یک مقدار ثابت تعیین شده توسط دولت هلند برای همه دانشگاه ها است. اکثر دانشجویان هلند و سایر کشورهای اتحادیه اروپا / EEA باید این نوع هزینه ها را برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد پرداخت کنند. برای 2018 تا 2019، هزینه قانونی تعیین شده 2060 یورو در سال است.

هزینه های نهادی توسط دانشگاه تعیین می شود و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا / EEA قابل اجرا است. این مقدار به تخصص و شرایط دیگر بستگی دارد. به طور متوسط، هزینه های موسسه برای سال 2018-2019 بین 6000 تا 20،000 یورو در سال است. هزینه های تحصیلی دانشگاه خصوصی با هزینه دانشگاه های دولتی قابل مقایسه است. دوره های آماده سازی معمولا برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا یکسان است. هزینه تحصیل در سال به یورو برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا:

 • دوره های آماده سازی (1-12 ماه) 6،000 – 12،000 6،000 – 12،000
 • دوره های کارشناسی (3-4 سال) 2،060 6،000 – 10،000
 • دوره های کارشناسی ارشد (1-2 سال) 2،060 7،000 – 20،000
 • هزینه تحصیل برای دوره های MBA می تواند به 40،000 تا 50،000 یورو هم برسد.

طبق گزارش اداره مهاجرت و تابعیت هلندی، دانشجویان نیاز به 10،412 یورو در سال (867.68 یورو در ماه) برای پوشش هزینه های زندگی شامل اقامت، غذا، بیمه درمانی و هزینه های حمل و نقل در هلند دارند. شرایط اعزام دانشجو به هلند را بهتر است که از مشاورین موسسه میرداماد در دفاتر تهران و شیراز بخواهید، مشاورین ما اطلاعات به روزی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

اسکرول به بالا