071-91009294  | 021-88724227  |

تابعیت و شهروندی لهستان

تابعیت لهستان

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

اخیرا مطمئن ترین راه جهت دریافت تابعیت لهستان داشتن یک پدر یا مادر لهستانی است. حتی ازدواج با یک فرد لهستانی تبار هم می تواند منجر به اخذ اقامت شود اما این در صورتی است که سه سال از ازدواج فرد گذشته باشد و از این 3 سال به مدت 2 سال را در لهستان زندگی کرده باشد. بر اساس شرایط زندگی در لهستان  و با توجه به آنچه مشاورین موسسه حقوقی میرداماد در این مقاله آورده اند، شما می توانید روش های مختلف اخذ تابعیت و اقامت لهستان را بررسی نمایید.

تابعیت و شهروندی لهستان

گرفتن تابعیت لهستان ساده است تا زمانی که به تبع شهروندی کاهش یابد. مانند اکثر کشورهای اروپایی، لهستان برای تعیین تابعیت لهستان با تولد، از روش حق خون استفاده می کند. اصولاً، هر کودکی که حداقل از یک پدر و مادر لهستانی متولد شود، صرف نظر از محل تولد، تابعیت را کسب می کند.

ممکن است آمریکایی ها این مفهوم را کمی عجیب بدانند، زیرا ایالات متحده روش حق خاک را برای ارائه تابعیت اعمال می کند، به این معنی که هر کسی که در خاک ایالات متحده متولد شود، یک شهروند آمریکایی است. اگرچه ممکن است راحت به نظر برسد – اگر می خواهید راهی برای تابعیت ایالات متحده باشید، یک راه عالی برای بدست آوردن تابعیت است – این واقعاً نسخه مدرن امروزی برای اعطای تابعیت است.

در صورت صحبت به زبان لهستانی، تابعیت لهستانی با همگام سازی، می تواند با اقامت قانونی در لهستان به عنوان اقامت دائم به مدت سه سال بدست آید. در غیر این صورت شما باید در ده سال گذشته اقامت قانونی داشته باشید و در حال حاضر اقامت دائم داشته باشید. اگر با یک شهروند لهستانی ازدواج کرده اید، برای دریافت اقامت تخفیف کمی در زمان مورد نیاز دریافت می کنید. شما باید با این حال، ساکن قانونی لهستان باشید و در خارج از کشور زندگی نکنید.

تا کنون، تابعیت لهستان یا رسیدن به آن غیرممکن است یا ارزشش را ندارد. لهستان مکان بدی برای زندگی نیست، اما ارزش کار برای اقامت قانونی در آنجا را برای دریافت گذرنامه دوم ندارد. با این وجود، در صورت رو به رو شدن با برخی از شرایط دشوار، اخذ تابعیت لهستانی از طریق نژاد راهی آسان برای اخذ تابعیت لهستان است.

تابعیت لهستان توسط رئیس جمهور لهستان اعطا می شود. رئیس جمهور با هیچ شرایطی که فرد بیگانه باید آن ها را اعمال کند تا به شهروندی لهستان دست پیدا کند، نمی تواند مخالفت کند. این بدان معناست که رئیس جمهور می تواند بدون توجه به مدت اقامت در لهستان، تابعیت لهستان را به هر فرد خارجی اعطا کند.

اعطای تابعیت لهستان به درخواست فرد خارجی انجام می شود. درخواست اعطای تابعیت لهستان به شخصی که بطور قانونی در لهستان اقامت دارد از طریق Voivode که برای محل زندگی متقاضی است، به رئیس جمهور ارسال می شود. در صورتی که فرد خارجی در خارج از کشور زندگی می کند، درخواست از طریق کنسول مربوطه اعمال می شود. درخواست باید به صورت حضوری یا از طریق نامه ارسال شود. اسناد صادر شده به زبان خارجی باید با ترجمه آنها به زبان لهستانی تهیه شود که توسط یک مترجم معتبر یا یک کنسول لهستانی تهیه شده باشد.

تابعیت لهستان از طریق تولد
تابعیت لهستان از طریق تولد

تابعیت لهستان از طریق تولد

فرزندی که از همسر لهستانی متولد شده است، چه در لهستان به دنیا آمده باشد و چه در خارج از لهستان، به طور خودکار شهروند لهستانی محسوب می شود.شهروندی کشور لهستان عموما تنها از طریق تولد فرزند قابل ادعا می باشد. چنانچه بعضی از شرایط خاص را داشته باشید، شهروندی لهستان از طریق تولد فرزند شیوه ای آسان برای کسب شهروندی می باشد.

یکی از شرایط قوانین مربوط به ادعای شهروندی این است که اجداد شما کشور لهستان را پس از استقلال کشور در سال 1918، ترک کرده باشند. اساسا هر نیاکانی که پیش از سال 1899 به دنیا آمده باشد بر اساس قانون شهروندی تعیین شده در سال 1920 شما را واجد صلاحیت دریافت شهروندی می نماید. بنابراین شما باید از نیاکانی برای شهروندی استفاده کنید که که در قرن بیستم به دنیا آمده باشند. در صورتی که اقوام درجه یکی داشته باشید که در هنگام تصویب قوانین سال 1920، 21 ساله بوده است، ممکن است برای شهروند لهستان صلاحیت داشته باشد، حتی اگر در کشوری دیگر به دنیا آمده باشد و شهروندی کشوری دیگر از قبیل آمریکا را داشته باشد.

با این حال،برای آنکه واجد شرایط دریافت شهروندی از طریق نیاکانتان شوید، زنجیره شهروندیتان نباید قطع شده باشد. در صورتی که پدرِ پدر بزرگتان شهروند بوده است اما پدر بزرگتان شهروندی لهستانی خود را برای کسب شهروندی کشوری دیگر از دست داشته باشد،دیگر شانسی نخواهید داشت. به این معنا که هر یک از اجدادتان باید لهستانی بوده باشند تا این شهروندی را به نوادگان خود انتقال دهند.

در این مسیر، لهستان اصلا روشن فکر نمی باشد.در حالی که کشوری مثل ایتالیا به هر فردی که خود را از نوادگان ایتالیا بداند شهروندی می دهد. لهستان همچنین از آن جهت که اجداد لهستانی اخلاقی را واجد شرایط تابعیت نمی داند، از آزادی کمتری برخوردار است.

تابعیت لهستان از طریق ازدواج

همسر یک شهروند لهستانی ممکن از شهروندی این کشور را در صورت داشتن شرایط زیر، دریافت کند:

 1. فرد مورد نظر سه سال یا بیشتر با شهروند لهستانی ازدواج کرده باشد
 2. فرد متقاضی در کشور لهستان بر اساس اجازه اقامت یا اجازه اقامت طولانی مدت یا اجازه اقامت دائم در صورت شهروند اتحادیه اروپایی بودن، زندگی کند.
 3. اجازه اقامت بیشتر از 3 ماه تا زمانی که شرایطی که مبنای چنین تقاضانامه هایی است، اقامت لهستان را توجیه کند، برای همسر شهروند لهستانی صادر می شود. فرد خارجی ای که قصد دارد با شهروند لهستانی ازدواج کند باید گواهینامه ای مبنی بر صلاحیت قانونی برای ازدواج، ارائه دهد.
 4. این سند گواهی می دهد که فرد خارجی بر اساس قانون کشور خود می تواند ازدواج کند. چنین سندی می تواند مشکل ساز باشد، بسیاری از کشور ها چنین سندی ندارند.
 5. در چنین شرایطی باید برای معافیت از این مسئولیت درخواست دهید. درخواست معافیت به دادگاه حوزه محل زندگیتان ارسال می شود.سپس اجازه ای دو ساله با مزیت امکان تمدید شدن، صادر می شود. در حین روند قانونی شدن اقامت فرد خارجی، احتمال دارد شورا قانونی بودن ازدواج را بررسی کند. شورا حق تحقیق بدون اطلاع را دارد.
 6. پس از گذشت سه سال از ازدواج (که دو سال از آن با اقامت مداوم در لهستان بر پایه اجازه اقامت همراه باشد)، فرد خارجی می تواند برای اجازه اقامت دائم – اجازه ماندن، درخواست دهد.
 7. پس از 3 سال و نیم از زمان ازدواج، فرد خارجی این حق را دارد که درخواست شهروندی لهستان را دهد.

در ادامه ازدواج با شهروندی لهستانی، فرد خارجی حقوق زیر را به دست می آورد:

 • مزیت اقامت قانونی در لهستان
 • حق کار در لهستان بدون اجازه کار
 • حق تجارت با شهروندان لهستانی
 • حق خرید مالکیت زمین پس از گذشت 5 سال زندگی در لهستان بر اساس اجازه اقامت
 • حق درخواست شهروندی لهستان
 • همسران خارجی تنها در صورتی که بر اساس اجازه اقامت در لهستان مانده باشند، می تواند حق کمک های اجتماعی را بدست آورند.
 • فرزندان – بر اساس قوانین لهستان زمانی که حداقل یکی از والدین کودک شهروند لهستان باشد، آن کودک از زمان تولد شهروند لهستان محسوب می شود.

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت لهستان

یکی از مهم ترین جنبه های اقدام برای کسب حق شهروندی لهستان اثبات این موضوع است که شما زبان لهستانی را به راحتی صحبت می کنید. این توانایی زبانی می بایست به وسیله یک گواهی رسمی مورد تایید قرار بگیرد، گواهی ای که در صورت گذراندن موفقیت آمیز یک آزمون دولتی اعطا می شود. برای خارجی هایی که در موسسات آموزشی ای درس خوانده اند که در آنجا زبان اصلی آموزش لهستانی بوده است، یک گواهی پایان دوره ممکن است کفایت کند. در غیر این صورت فرد متقاضی باید در آزمون سطح B1 که توسط کمیسیون دولتی برگزار می شود شرکت کرده و گواهی تسلط بر زبان لهستانی به عنوان یک زبان خارجی را کسب نماید.

با داشتن گواهی تسلط بر زبان لهستانی، مدارک زیر می بایست به مسئول قضایی محل اقامتتان در لهستان تحویل داده شود:

 1. فرم درخواست تکمیل شده، نوشته شده به زبان لهستانی
 2. یک قطعه عکس اصلی
 3. یک نسخه کپی برابر اصل از گواهی تولد شما
 4. یک کپی از کارت شناسایی خارجی، به ویژه پاسپورت
 5. گواهی تسلط بر زبان لهستانی
 6. گواهی تشریح کننده جزئیات خروج از کشور شما و همچنین دوره های مسافرت و اقامتتان در خارج که در دوره بدون وقفه اقامتتان در لهستان داشته اید. شما فرم اقامت بدون وقفه را می توانید در اینجا بیابید.
 7. هر مدرکی که نشان دهنده دستاورد های حرفه ای شما باشد (نظیر عناوین یا مدارک حرفه ای)
 8. مدرک اثبات کننده حق شهروندی همسر شما (حتی اگر لهستانی نیست)
 9. رسید پرداخت تمبر مالیات برای صدور تصمیم نهایی
 10. مدرک مشغول به کار بودن و داشتن خانه، در صورتی که بر مبنای اقامت طولانی مدت اقدام می نمایید.
مدارک لازم جهت اخذ تابعیت لهستان
مدارک لازم جهت اخذ تابعیت لهستان

تابعیت دوگانه در لهستان

شهروندان لهستان این اجازه را دارند که شهروندی کشور لهستان و کشوری دیگر را هم زمان داشته باشند. فردی که شهروندی دوگانه دارد، بر اساس قوانین کشور لهستان از حقوق و وظایفی مشابه با فردی که تنها شهروندی لهستان را دارد، برخوردار است. بنابراین شهروند لهستانی نمی تواند در رابطه با مقامات لهستانی بر اثرات قوانین شهروندی کشوری دیگر و حقوق و مسئولیت ها وابسته به آن تکیه نماید. فردی که درخواست شناخت، صدور و تجدید شهروندی لهستان را می دهد، لازم نیست که ملیت فعلی خود را رد نماید.

پیش از ارسال درخواستِ به رسمیت شناخته شدن به عنوان شهروندی لهستانی، متقاضی باید از قوانین صدور شهروندی دوگانه مربوط به کشور خود آگاهی کسب نماید. بعضی از دولت ها شهروندی دوگانه را به رسمیت نمی شناسند و در صورت دریافت شهروندی از سوی کشوری دیگر ممکن است به طور خودکار شهروندی قبلی از بین برود. بنابراین بررسی اطلاعات مربوط به شهروندی دوگانه در هر دو کشور _ لهستان و کشور اصلی فرد مهاجر امری واجب می باشد.

تابعیت لهستان از طریق مدت زمان اقامت

به رسمیت شناخته شدن همواره به خواست فرد خارجی یا قیم قانونی او انجام می گیرد. راهکار بسیاری برای کسب شهروندی کشور لهستان وجود دارد. شما باید به طور دائم به مدت 3 سال در کشور لهستان زندگی کنید، اقامت شما در صورتی که مقیم طولانی مدت محسوب شوید باید بر پایه مجوز اقامت EC باشد و در صورت داشتن درآمد منظم در لهستان باید بر اساس اجازه اقامت دائم باشد.

شما باید به طور پیوسته حداقل 2 سال در لهستان زندگی کنید. البته ابتدا باید با فردی دوست داشتنی برای ازدواج آشنا شوید و سپس باید حداقل 3 سال در لهستان بمانید. باید 2 سال مستمر در لهستان زندگی کنید و از سوی دولت جمهوری لهستان پناهندگی دریافت کرده باشید. کودکی خارجی باشید و یکی از والدینتان در سرزمین لهستان زندگی کند و شهروندی لهستان را داشته باشد. به مدت حداقل 10 سال پی در پی و قانونی در قلمروی جمهوری لهستان زندگی کرده باشید و اقامت شما در صورتی که مقیم طولانی مدت محسوب می شوید و حقوقی ثابت و پایدار در جمهوری لهستان داشته باشید، بر اساس اجازه اقامت EC باشد. به مدت دو سال در لهستان زندگی کرده باشید و به تازگی فهمیده باشید که ریشه ای لهستانی دارید.

هزینه و مدت زمان اخذ تابعیت لهستان

با فرض اینکه تمام کاغذ بازی های لازم را انجام داده اید و متقاضی واجد شرایطی هستید، پرونده شما باید به سرعت یا طی چند روز حل شود.حتی اگر لازم باشد مدارک بیشتری ارائه دهید یا موردتان به تحقیقات بیشتری احتیاج داشته باشد، بررسی تقاضایتان ظرف یک ماه و در شرایط خیلی پیچیده طی دو ماه انجام می شود. برای بیشتر قسمت های درخواست شهروندی کشور لهستان به جز 219 زلوتی ( 51 یورو ) به عنوان هزینه تمبر، هزینه ای دریافت نمی شود. اگرچه مجموع هزینه ها خیلی زیاد نمی شود اما زمانی که برای تامین اعتبار هزینه های بین المللی از حساب بانکی خارجی خود استفاده می کنید، ممکن است این مبلغ زیاد شود. 

در نظر داشته باشید که مشاورین موسسه حقوقی میرداماد ، لهستان را یکی از کشورهای اتحادیه اروپا می دانند که اخذ اقامت آن می تواند به راحتی در تمامی کشورهای اروپایی،  زندگی و کار را برای شما مجاز کند. لذا برای آشنایی بیشتر قوانین و دانستن اینکه شرایط زندگی در لهستان چگونه است، با مشاورین موسسه ما گفت و گو کنید

سوالات متداول در مورد تابعیت و شهروندی لهستان

1-آیا از طریق تولد فرزند می توان تابعیت کشور لهستان را گرفت؟

برای تعیین تابعیت لهستان با تولد، از روش حق خون استفاده می شود. اصولاً، هر کودکی که حداقل از یک پدر و مادر لهستانی متولد شود، صرف نظر از محل تولد، تابعیت را کسب می کند.

2-آیا گرفتن تابعیت لهستان از طریق ازدواج ممکن است؟

ازدواج با یک فرد لهستانی تبار هم می تواند منجر به اخذ اقامت شود اما این در صورتی است که سه سال از ازدواج فرد گذشته باشد و از این 3 سال به مدت 2 سال را در لهستان زندگی کرده باشد.

3-آیا داشتن تسلط به زبان لهستانی می تواند به اخذ اقامت لهستان کمک کند؟

بله اما نیازمند ارائه مدرک زبان لهستانی می باشید.

4-تابعیت لهستان از چه طریق داده می شود؟

از طریق رئیس جمهور.

5-برای دریافت تابعیت لهستان باید چکار کنیم؟

می بایست یک درخواست اقامت برای رئیس جمهور لهستان به صورت مستقیم یا از طریق سفارت لهستان بفرستید که این درخواست می بایست به زبان لهستانی باشد.

6- آیا در صورت داشتن تابعیت لهستان می توانیم تابعیت کشور دیگری را داشته باشیم؟

بله اما باید از قوانین دو تابعیتی کشوردوم هم اطلاع داشته باشید.

7-پروسه زمانی انجام امور مهاجرت چقدر طول می کشد؟

حدود 3 تا 6 ماه.

8-آیا با داشتن اقامت لهستان می توان در سایر کشورهای اروپایی اقامت داشت؟

بله.

9-هزینه زندگی برای شهروندان لهستان چقدر است؟

برای هر نفر ماهیانه حدود 600 تا 800 یورو می باشد.

10-کارت اقامت دائم لهستان برای چند سال معتبر است؟

برای 10 سال معتبر است و باید به صورت مرتب تمدید شود.

11-آیا با داشتن اقامت لهستان می توان از مزایای دولتی و تحصیلی این کشور بهره مند شد؟

بله.

12- آیا کودکی که یکی از والدین او لهستانی است می تواند تابعیت لهستان را کسب کند؟

هر کودکی که حداقل از یک پدر و مادر لهستانی متولد شود، صرف نظر از محل تولد، تابعیت را کسب می کند.

13- آیا فرد خارجی که با یک شهروند لهستانی ازدواج کرده است می تواند اقامت لهستان را کسب کند؟

اگر با یک شهروند لهستانی ازدواج کرده اید، برای دریافت اقامت تخفیف کمی در زمان مورد نیاز دریافت می کنید. شما باید با این حال، ساکن قانونی لهستان باشید و در خارج از کشور زندگی نکنید.

14- آیا داشتن مهارت صحبت کردن به زبان لهستانی بر کسب تابعیت این کشور تاثیر دارد؟

در صورت صحبت به زبان لهستانی، تابعیت لهستانی با همگام سازی، می تواند با اقامت قانونی در لهستان به عنوان اقامت دائم به مدت سه سال بدست آید.

15- در کشور لهستان چه کسی باید با درخواست تابعیت موافقت کند؟

تابعیت لهستان توسط رئیس جمهور لهستان اعطا می شود.

16- برای درخواست تابعیت لهستان می توان اسناد را به زبان انگلیسی ارسال کرد؟

اسناد صادر شده به زبان خارجی باید با ترجمه آنها به زبان لهستانی تهیه شود که توسط یک مترجم معتبر یا یک کنسول لهستانی تهیه شده باشد.

17- آیا می توان درخواست تابعیت لهستان را از طریق ایمیل ارسال کرد؟

درخواست باید به صورت حضوری یا از طریق نامه ارسال شود.

18- آیا برای اخذ شهروندی لهستان حتما باید در خاک لهستان متولد شد؟

فرزندی که از همسر لهستانی متولد شده است، چه در لهستان به دنیا آمده باشد و چه در خارج از لهستان، به طور خودکار شهروند لهستانی محسوب می شود.

19- برای دریافت تابعیت لهستان مدت ازدواج با همسر لهستانی چقدر باید باشد؟

فرد مورد نظر باید سه سال یا بیشتر با شهروند لهستانی ازدواج کرده باشد

20- گواهینامه ازدواج با فرد لهستانی به چه معناست؟

فرد خارجی ای که قصد دارد با شهروند لهستانی ازدواج کند باید گواهینامه ای مبنی بر صلاحیت قانونی برای ازدواج، ارائه دهد. این سند گواهی می دهد که فرد خارجی بر اساس قانون کشور خود می تواند ازدواج کند.

21- آیا بلافاصله بعد از ازدواج با یک لهستانی می توان درخواست شهروندی داد؟

پس از 3 سال و نیم از زمان ازدواج، فرد خارجی این حق را دارد که درخواست شهروندی لهستان را دهد.

22- آیا بدون آزمون زبان لهستانی می توان برای شهروندی اقدام کرد؟

برای خارجی هایی که در موسسات آموزشی ای درس خوانده اند که در آنجا زبان اصلی آموزش لهستانی بوده است، یک گواهی پایان دوره ممکن است کفایت کند.

اسکرول به بالا