071-91009294  | 021-88724227  |

تابعیت دوگانه

تابعیت دوگانه

مشاوره فوری و کاملا رایگان با برترین و مجرب ترین مشاوران در ایران

مشاوره رایگان فوری

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

فرم ارزیابی رایگان

تابعیت دو گانه، یک گام مهم در جهت بین المللی کردن زندگی به شمار می آید. داشتن تابعیت دوگانه را می توان یک وضعیت قانونی دانست که به کمک آن، فرد دارای دو ملیت می شود. داشتن تابعیت مضاعف دارای مزایایی از جمله سفر به بسیاری ازکشورها بدون ویزا می باشد. جهت آشنایی بیشتر شما با وضعیت تابعیت دوگانه یا مضاعف، کارشناسان ما در موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد، به شرح توضیحاتی در این باره پرداخته اند. در این مقاله با موارد زیر آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

  • تابعیت دوگانه چیست؟
  • کشورهایی که تابعیت دوگانه را می پذیرند
  • کشورهایی که تابعیت دو گانه را نمی پذیرند
  • مزایای تابعیت دوگانه
  • روش های به دست آوردن تابعیت دو گانه

تابعیت دوگانه چیست؟

در تعریف تابعیت دوگانه یا مضاعف باید گفت که به آن معناست که شخصی به طور هم زمان، دارای دو و یا چند تابعیت باشد. در این صورت، در حالی که فرد تحت تابعیت یک کشور باشد، یک یا چند کشور دیگر نیز، وی را تحت تابعیت خود می دانند. این وضعیت تا حدودی غیر عادی خواهد بود. از آن جهت که تابعیت را می توان به عنوان منشاء حقوقی تکالیف شخص در مقابل کشورش به شمار آورد. حال با داشتن تابعیت مضاعف، این تکالیف حقوقی، در قبال دو و یا چند کشور خواهد بود.بر اساس داشتن تابعیت دوگانه، شخص به عنوان شهروند دو کشور محسوب می شود و دارای دو گذر نامه نیز خواهد بود. کشورها و دولت های مختلف، در رابطه با داشتن تابعیت مضاعف، دارای عقاید و دیدگاه های متفاوتی هستند. به این ترتیب که برخی کشورها آن را امری مجاز می دانند و معتقدند می توان بدون محدودیت اعمال شود. در مقابل برخی کشورها آن را نهی می کنند و در جهت مقابله با آن، قوانینی را نیز به تصویب رسانده اند.

تابعیت دوگانه چیست
تابعیت دوگانه چیست

کشورهایی که تابعیت دوگانه را می پذیرند:

همان طور که اشاره شد، برخی کشورها داشتن تابعیت دوگانه را مجاز دانسته و برای آن محدودیتی قائل نمی شوند.از جمله کشورهایی که تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسند، عبارت اند از:

1 آلبانی 31 اسرائيل
2 الجزایر 32 ایتالیا
3 آنگولا 33 جامائیکا
4 آنتیگوا و باربودا 34 کوزوو
5 آرژانتین 35 لتونی
6 ارمنستان 36 لوکزامبورگ
7 استرالیا 37 مالاوی
8 باربادوس 38 مالت
9 بنگلادش 39 مکزیک
10 بلژیک 40 نیوزلن
11 بلیز 41 نیجریه
12 بنین 42 نروژ
13 بولیوی 43 پاکستان
14 برزیل 44 پاناما
15 بلغارستان 45 پرو
16 کانادا 46 فیلیپین
17 شیلی 47 کشور پرتغال
18 کاستاریکا 48 رومانی
19 کرواسی 49 صربستان
20 قبرس 50 اسلوونی
21 جمهوری چک 51 آفریقای جنوبی
22 دانمارک 52 کره جنوبی
23 مصر 53 اسپانیا
24 فنلاند 54 سوئد
25 فرانسه 55 سوئیس
26 آلمان 56 سوریه
27 یونان 57 ترکیه
28 مجارستان 57 انگلستان
29 ایسلند 59 ایالات متحده
30 ایرلند 60 واناتو

کشورهایی که تابعیت دوگانه را نمی پذیرند:

در جدول زیر به کشورهایی که با تابعیت دوگانه مخالف هستند، اشاره شده است:

1 آندورا 26 موناکو
2 آذربایجان 27 مغولستان
3 باهاما 28 موزامبیک
4 بحرین 29 میانمار
5 بلاروس 30 نپال
6 بوتسوانا 31 کره شمالی
7 بوتان 32 عمان
8 چین 33 پاپوآ گینه نو
9 کوبا 34 قطر
10 کنگو 35 سان مارینو
11 جیبوتی 36 عربستان سعودی
12 اتیوپی 37 سنگاپور
13 هائیتی 38 اسلواکی
14 هند 39 جزیره سلیمان
15 اندونزی 40 سوازیلند
16 ایران 41 تاجیکستان
17 ژاپن 42 تایلند
18 قزاقستان 43 تونگا
19 کویت 44 ترکمنستان
20 قرقیزستان 45 اوکراین
21 لائوس 46 ازبکستان
22 ماکائو 47 امارات متحده عربی
23 مالزی 48 ونزوئلا
24 جزیره مارشال 49 ویتنام
25 میکرونزی 50 یمن

مزایای داشتن تابعیت دوگانه

داشتن تابعیت دوگانه می تواند برای افراد مزایای بسیاری را به دنبال داشته باشد که از آن جمله می توان به داشتن پاسپورت اشاره کرد که به کمک آن، فرد می تواند راحت تر مسافرت های بین المللی خود را انجام دهد. برای فهم و درک بهتر این موضوع از یک مثال استفاده می کنیم. شهروندان کشور امریکا، جهت سفر به ایران، ملزم به اخذ ویزا می باشند. حال اگر یک فرد ایرانی، دارای تابعیت امریکا و ایران از نوع دوگانه باشد، در این صورت این امکان را خواهد داشت که جهت سفر به ایران، از پاسپورت ایرانی خود استفاده کند و دیگر نیاز به اخذ ویزا نمی باشد.حال اگر فردی علاوه بر تابعیت کشور خود، دارای پاسپورت یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا نیز باشد، می تواند از پاسپورت دوم خود جهت سفر به تمامی 28 کشور عضو این حوزه بدون ویزا، استفاده کند.از دیگر مزایای داشتن تابعیت مضاعف، می توان به امکان دسترسی بیشتر و راحت تر به سفارت خانه ها و کنسول گری های کشورهای مختلف اشاره کرد. از آن جا که تمامی کشورها با یکدیگر روابط دیپلماتیک و دوستانه ندارند، با داشتن تابعیت مضاعف، افراد می توانند به واسطه پاسپورت دومی که دارند، به سفارت خانه و یا کنسول گری کشور مورد نظرشان مراجعه کرده و از آن طریق کارهای خود را انجام دهند.

مزایای داشتن تابعیت دوگانه
مزایای داشتن تابعیت دوگانه

روش های به دست آوردن تابعیت دوگانه

از روش های مختلفی می توان نسبت به اخذ پاسپورت کشور دیگری در جهت داشتن تابعیت دوگانه اقدام کرد. البته باید دقت داشته باشید که در این خصوص، هر کشور قوانین خاص خود را دارد که قبل از هر گونه اقدام نسبت به آن، می بایست اطلاعات کافی داشته باشید. تعدادی از کشورهادر این راستا، فرد را ملزم می کنند که برای مدت زمانی مشخص، در کشور مورد نظر اقامت داشته باشند.برخی از کشورها نیز که تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسند، امکان دریافت تابعیت کشور خور را، برای متقاضیان، از طریق سرمایه گذاری و اقامت، فراهم کرده اند. از مزایای دریافت شهروندی به کمک سرمایه گذاری نیز می توان به همراه داشتن خانواده فرد سرمایه گذار اشاره کرد. همچنین برخی شهروندان خارجی که در کشوری دیگر سرمایه گذاری کرده اند، شامل معافیت های مالیاتی می شوند. نکته حائز اهمیت در این مورد این مسئله است که برخی کشورها، شرایطی را فراهم آورده اند که افراد بدون اقامت دائم به سرمایه گذاران این امکان را می دهند که نسبت به اخذ تابعیت آن کشور اقدام نمایند.از دیگر راه های اخذ تابعیت دوگانه، می توان به ازدواج با شهروند کشور مورد نظر اشاره کرد. با ازدواج با یک شهروند خارجی و پس از گذشت مدت زمان لازم و فراهم بودن شرایط نظر، فرد دارای تابعیت کشور دوم خواهد شد.حال اگر فردی از یک کمپانی خارجی پیشنهاد کار دائم داشته باشد، وی واجد شرایط جهت اخذ شهروندی کشور دوم خواهد بود.

اگر قصد دارید که شهروندی کشور دیگری را اخذ نمایید، با مشاوران موسسه حقوقی مهاجرتی میرداماد در شهرهای شیراز و تهران در ارتباط باشید تا مشاوران مجرب ما با بررسی شرایط فردی شما، بهترین روش را به شما معرفی نمایند.

سوالات متداول در مورد تابعیت دوگانه یا مضاعف

1- تابعیت دو گانه چیست؟به داشتن پاسپورت یک کشور دیگر، به جز کشور خود و یا شهروندی کشوری به علاوه شهروندی کشور خود، تابعیت دوگانه گفته می شود.

2- آیا می توان به طور همزمان شهروندی چند کشور را داشت؟بله، این امکان وجود دارد که فرد به طور هم زمان، شهروند دو یا چند کشور باشد.

3- آیا همه کشورها تابعیت دو گانه را قبول دارند؟خیر، برخی کشورها آن را غیر مجازدانسته و حتی جهت مقابله با آن قوانینی را تصویب کرده اند.

4- آیا ایران تابعیت دوگانه را می پذیرد؟خیر، ایران از جملع کشورهایی است که تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد.

5- کدام کشورها تابعیت دو گانه را می پذیرند؟از جمله کشورهایی که تابعیت دو گانه را می پذیرند می توان به کشورهای اسپانیا، اسلوونی، استرالیا، ایتالیا، آلبانی، آنگولا، آفریقا جنوبی، بنگلادش، بلژیک، بلغارستان، پاکستان، پاناما، پرتغال، پرو، ترکیه، کانادا، کاستاریکا، شیلی، جامائیکا، لتونی، لوکزامبورگ، مالت، مکزیک، نیوزلند، نیجریه، فیلیپین، رومانی، کره جنوبی، سوئد، سوئیس، سوریه و بریتانیا اشاره کرد.

6- کدام کشورها تابعیت دوگانه را نمی پذیرند؟از جمله کشورهایی که تابعیت دو گانه را نمی پذیرند می توان به کشورهای اتیوپی، هائیتی، هند، اندونزی، ایران، ژاپن، قزاقستان، کویت، لائوس، مالزی، موناکو، میانمار، کره شمالی، قطر، عربستان سعودی، سنگاپور، اسلواکی، اوکراین، کوبا، بحرین، نپال و غیره اشاره کرد.

7- از مزایای تابعیت دوگانه چیست؟امکان سفرهای بین المللی راحت تر و بدون دردسر، امکان دسترسی بیشتر به سفارت خانه ها و کنسولگری سایر کشورها و غیره

8- از چه راه هایی می توان نسبت به اخذ تابعیت دوگانه اقدام کرد؟اقامت دائم در کشور مقصد، سرمایه گذاری در کشور مقصد، ازدواج با یکی شهروندان کشور مورد نظر و اقامت کاری دائم به کمک دعوت نامه از یک کمپانی در کشور دیگر، از راه های اخذ تابعیت دوگانه می باشند.

9- آیا کشورهای حوزه خلیج فارس قانون تابعیت دوگانه را می پذیرند؟خیر، اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس قانون تابعیت دوگانه را نمی پذیرند.

10- آیا فرد با ازدواج با یک شهروند خارجی، می تواند نسبت به اخذ تابعیت دوگانه اقدام کند؟در صورتی که آن کشور قانون تابعیت دوگانه را قبول داشته باشد، فرد پس از گذشت مدت زمان تعیین شده و داشتنشرایط لازم می تواند نسبت به اخذ تابعیت دوگانه اقدام کند.

11- اخذ تابعیت دوگانه از طریق سرمایه گذاری چه مزایایی دارد؟به همراه داشتن خانواده، در برخی موارد معافیت مالیاتی، امکان اخذ تابعیت کشور مورد نظر بدون نیاز به اقامت دائم در آن کشور و غیره

اسکرول به بالا